Миноносецът „Доналд Кук" вече пристигна, към Босфора плават и френски кораби
Връзките на президента Росен Плевнелиев с енергоразпределителното дружество ЕВН да бъдат разследвани от анкетна парламентарна комисия, обсъждат БСП, ДПС и "Атака". Това съобщава зам.-председателят на НС Алиосман Имамов.
"Обществото трябва да знае каква е била целта на тази среща, какви разговори са били водени, по какъв начин е бил защитен интересът на страната ни", казва Имамов.
Все още няма решение за комисията, защото имало различни мнения дали парламентът трябва да се заеме с държавния глава, или направо прокуратурата. Според депутати обаче имало достатъчно факти за тайната среща на Плевнелиев във Виена с изпълнителния директор на ЕВН Щефан Шишковиц на 20 март, които хвърлят сянка върху репутацията на президента.
Ако се създаде комисия, тя ще разследва и връзки на президента с дружеството от миналото, разкриха високопоставени депутати вчера. Един от горещите въпроси бил да се установи имало ли е сделка на правителството на ГЕРБ с ЕВН, докато Плевнелиев е бил министър. През 2011 г. НЕК и "ЕВН Австрия" официално станаха партньори в "Горна Арда", след като ЕВН придоби 30% от акциите, притежавани от турската компания "Си Си Джи Иншаат Санайъ Ятъръм ве Туризъм А. Ш.".
През 2012 г. Плевнелиев се срещна с министър-председателя на Долна Австрия Ервин Прьол и обяви, че строителството на каскада "Горна Арда" може да започне през 2014 г., а проектът ще привлече 400 млн. евро инвестиции от Австрия. "Имаме ясен план и не по-късно от началото на 2014 г. трябва да бъдат готови всички документи и да започне строителството", обеща тогава Плевнелиев. Прьол беше един от първите, които посетиха държавния глава в София след встъпването му в длъжност.
Председателят на парламента Михаил Миков заяви пред Нова телевизия, че по негова информация срещата на Плевнелиев с енергийния ръководител във Виена било "сърцевината на неговото посещение". И попита защо все още не се е появила снимка от тази среща. Обяснението на "Дондуков" 2 бе, че "срещата, проведена по инициатива на ръководството на EВН, не е обявена, тъй като не е предварително планирана в програмата на държавния глава".През изминалите три дни спектакълът „Мистерията Еньовден“ се оказа най-предпочитаното културно събитие в София. Повече от 2 часа продължи всяко едно от представленията и публиката ...
Генералният секретар на НАТО Андeрс Фог Расмусен се срещна с министър-председателя Пламен Орешарски, предаде БГНЕС. Визитата на Андeрс Фог Расмусен е в контекста на подготовката на Срещата на върха ...
Левски ще спре да използва услугите на Иван Вуцов след края на сезона, научи „Меридиан Мач“. Легендата ще бъде освободен от поста си „съветник на Иво Тонев“ с в...
ЦСКА най-вероятно ще предложи по 10 хиляди лева заплата на Мартин Камбуров и Маркиньос, разбра "Тема Спорт". Техните контракти, съответно с Локомотив (Пловдив) и Локомотив (София), изтичат в...
Първата концертна изява на Аеросмит у нас ще бъде подргята от D2. Това научха колегите от MySound.bg. Американската банда удря в рамките на еворпейското си турне по покана на "София Мюзик Ентърп...
Изпълнителната агенция по рибарство и аквакултури засилва контрола по Черно море във връзка със Забраната за улов на калкан, съобщиха от агенцията. Забраната влиза в сила от 15 април 2014 г. и дока...
Колумбиецът Вилмар Джордан, който бе най-добрият при победата на Литекс над Локомотив (Пловдив) в сряда, е впечатлил скаутите на няколко турски клуба, които Несим Нешадов бе довел в Ловеч, за да го гл...
Остава в сила ограничението за товарни автомобили, които трябва да са без ремаркета и полуремаркета по пътя Батак-Доспат, съобщи за Радио "Фокус" - Пазарджик дежурният в Областно пътно управ...
Европейският крикет съюз ще направи проверка на родната федерация за нередности. Спортът за аристократи, много популярен в британските общности, се играе и у нас. Но по сигнали от родни клубове проверка е наредил Крис Портър - вторият най-важен човек в европейската централа. Става дума за различен критерий при регистриране на клубове, допускането
Потребителите на ток за бита ще могат едностранно да прекъсват договорите си с ЕРП-то, ако въпросният доставчик ни вдигне цената на услугите или промени общите условия.Предвижда се още и хората да могат авансово да плащат тока и газа.
Малката дъщеря на поморийския бизнесмен Веселин Тодоров – Германеца е изчезнала снощи и е възможно да се касае за отвличане, съобщи Би Ти Ви. Александра е третокласничка в училище " Иван Вазов" и не се е прибрала след края на учебните занятия.
От полицията са потвърдили пред Би Ти Ви, че момичето е в неизвестност от вчера следобед, но не са споменали да се работи по версия за отвличане. Според свидетелства на очевидци, цитирани от сайта flagman.bg, от който тръгна информацията за...
1,18 милиарда долара! Толкова е платил бразилският държавен петролен концерн "Петробрас" за тексаската рафинерия "Пасадена". Това е близо 27 пъти повече от цената, на която "Пасадена" бе купена през 2005-та година от белгийската фирма "Астра Ойл". Нищо чудно тогава, че бразилските медии говорят за скандал и не спират да се ровят по случая. Смущаваща е не само огромната цена, а и фактът, че бразилската президентка Дилма Русеф е гарантирала лично за покупката. Впрочем преди да стане президент, от 2005-та до 2010-та година Русеф е председател на управителния съвет на "Петробрас".
Президентката категорично отхвърля обвиненията за лошата сделка, отправени към нея. Тя твърди, че експертизите около покупката, които ѝ били предоставени, били непълни. Бразилската опозиция обаче настоява за съставяне на специална разследваща комисия, а федералната полиция дори вече започна разследване по случая.
Русеф - виновна за кризата в "Петробрас"?
Дилма Русеф попада под все по-силен натиск. Опозицията в страната я обвинява не само за лошата сделка около рафинерията "Пасадена", но и за сегашната криза в "Петробрас". Бразилският петролен концерн изживява трудни времена. През последните години той загуби доста от стойността си: докато през 2010 година концернът се оценяваше на 170 милиарда долара, то сега през 2014 пазарната му стойност е 79,6 милиарда, и то въпреки покачващите се цени на петрола и откритите големи нефтени залежи по крайбрежието на Рио де Жанейро.
Според много бразилци, "Петробрас" е жертва на политически решения и затова сега те наказват своята президентка като ѝ гласуват ниско доверие. Според последната анкета на социологическия институт "Датафола", само 38 процента от бразилските граждани биха гласували за Дилма Русеф на тазгодишните избори за президент. "Популярността на Дилма Русеф намалява поради няколко причини. Една от тях е концернът "Петробрас". Той е нещо като национална светиня за бразилците", казва директорът на консултанската фирма "CBIE" Адриано Пиреш в разговор с Дойче Веле.
Не само обикновените граждани, но и редица експерти обвиняват Дилма Русеф за кризата в петролния концерн. "Петробрас" е принуден да продава петрола си до 20 процента под международните цени, за да може правителството да държи в граници инфлацията в страната. Освен това концернът е задължен да купува част от оборудването си от местни доставчици, за да се насърчава бразилската икономика - и то въпреки че офертите на някои бразилски производители са значително по-скъпи от чуждестранните. "Тази ценова политика заварва "Петробрас" в много неподходящ момент. Концернът е изправен пред сериозно изпитание, защото трябва да инвестира огромни суми за разработката на откритите находища", казва икономистът Мауро Рохлин в разговор с Дойче Веле.
С това обаче проблемите на "Петробрас" не се изчерпват. Концернът не смогва на вътрешното търсене и е принуден да внася петрол от чужбина. През последните три години вносът на петрол в Бразилия е нараснал с 450 процента като цената на вносния петрол се ориентира по международните цени. Излиза, че концернът купува скъп петрол от чужбина, но пък същевременно е принуден от правителството да продава на вътрешния пазар на ниски цени.
Няма изгледи за подем
Илдо Луиш Зауер е директор на Института за екология и енергетика в университета в Сао Пауло. И той е критично настроен към ценовия контрол на правителството. "В крайна сметка дребните акционери винаги са губещи", казва той.
Малцина смятат, че "Петробрас" може да се изправи на крака. Понастоящем правителството и опозицията водят ожесточени спорове около създаването на специална разследваща комисия за изясняване на аферата с рафинерията "Пасадена". И докато на бял свят излизат все нови и нови детайли, президентката Дилма Русеф гледа спокойно на нещата. "Напълно нормално е по време на предизборна борба да се използват всички средства за дискредитиране на правителството. Изживявали сме вече подобни неща - на предишните избори. Ние няма да се скрием от политическия сблъсък", казва Дилма Русев в интервю за един бразилски ежедневник.
Общо събрание на акционерите на "Слънчев бряг" АД е насрочено за 23 юни, научи "24 часа". Дневният ред за него включвал както избор на нов Съвет на директорите, така й задължителния отчет, което дружеството трябва да прави пред акционерите си веднъж годишно. Така напрактика подготовката за летен сезон 2014 ще бъде осъществена от стария борд.
През 2010 г. е бил арестуван за лихварство
За 7 дни ще стига природният газ от Сибир до България след пускането в експлоатация на морската част на "Южен поток". Това стана ясно по време на пресконференция на дъщерната компания на "Газпром" за добив на синьо гориво - "Газпром добыча Уренгой".
Разкритията на журналистите от предаването "Монитор" на германската телевизия WDR доказват, че по демонстрантите на Майдан са стреляли явно не само правителствените сили, подчинени на Янукович. Само преди седмица главната прокуратура на Украйна и новото преходно правителство потвърдиха на пресконференция официалната версия за смъртоносните изстрели, съгласно която вината е изцяло на лагера около Янукович. Задържани бяха 12 членове на междувременно разпуснатите специални части "Беркут", които бяха представени като основни виновници за кръвопролитията.
Високопоставен член на следствения екип, натоварен със задачата да разследва случилото се на Майдан, поставя под въпрос твърденията на прокуратурата. "Резултатите от моите разследвания не съвпадат с онова, което прокуратурата обяви на пресконференцията", казва пред "Монитор" следователят, пожелал да остане анонимен.
Кървав ден
Журналистите от WDR разполагат и със запис на водените по радиовръзка разговори между снайперистите. На съдбоносния 20 февруари те са били разположени по покривите на различни сгради в центъра на Киев. Разговорите им са били прихванати от един украински радиолюбител, с когото журналистите от WDR са разговаряли. От записа се чува как един снайперист пита колегата си: "Откъде се стреля? Нашите хора не стрелят по невъоръжени". Малко по-късно друг снайперист казва: "Някой застреля този човек, но не сме ние". След което добавя: "Има ли и други снайперисти освен нас? И кои са тези хора?".
Германските журналисти разполагат и с видеозаписи, на които може да се види, че опозиционерите на ул. "Институтская" са обстрелвани не само от правителствените сгради, но и откъм хотел "Украйна", намиращ се в тила им. В интервю за предаването "Монитор" един свидетел, който във въпросния ден се намирал в отсечката между хотела и правителствените сгради, потвърждава този факт. Няколко видеозаписа доказват, че въпросният човек действително е бил там. "Бяхме обстрелвани фронтално, но и откъм тила - някъде от осмия или деветия етаж на хотел "Украйна". Това определено беше дело на професионалисти", разказва мъжът.
Хотелът, в който по това време са настанени и множество журналисти, през въпросния ден е бил изцяло в ръцете на опозицията. Още на сутринта тя въвежда проверки на входа и допуска вътре само онези, които имат ключ от стая в хотела или пък могат да докажат, че работят като обслужващ персонал.
"Като по съветско време"
Адвокатите на хора, които са загубили близки или пък са били ранени по време на размириците, също повдигат тежки обвинения срещу украинската прокуратура. Те твърдят, че съвсем умишлено са били държани настрана от информации, свързани с досегашните разследвания на събитията. Както казва един от адвокатите: "Нито ни съобщиха какъв вид оръжие е било използвано, нито пък ни позволиха да направим оглед на изготвените експертизи. Изобщо не сме в състояние да кажем каква точно е гледната точка на прокуратурата". Един от адвокатите дори сравнява действията на прокуратурата с поведението на властите по съветско време: "Те прикриват свои хора и точно както едно време са всичко друго, но не и безпристрастни".
20 февруари беше най-кървавият ден от протестите около киевския Майдан. Според официалните данни, само на този ден на улица "Институтская" са загинали над 30 души.
Турският премиер Реджеп Тайип Ердоган беше един от най-близките съюзници на Барак Обама. Религиозен, но светски, силен, но демократичен, независим, но верен привърженик на НАТО, той беше разглеждан като човека, който може да изиграе ръководна роля в арабските части на старата Османска империя и да помогне на бунтовниците срещу Башар Асад в Сирия.
От 10 години насам България е член на НАТО и охранява 354 километра от източната граница на Алианса. От българското крайбрежие до Крим са едва няколкостотин километра, а руската флота и руските разузнавателни самолети оперират директно край българския черноморски шелф.
България е една от държавите, които по линия на НАТО са длъжни да контролират руската активност. В същото време обаче управляващите социалисти се опитват да извършат труден шпагат между ангажиментите към ЕС и НАТО и традиционното си русофилство. Българската общественост също е раздвоена между проруските нагласи, които имат дълбоки исторически и културни корени, и страховете, че страната може да пострада от евентуални военни действия в Черно море.
За участие в такъв конфликт България очевидно не е достатъчно подготвена. Генерал Съби Събев, който приключва военната си кариера като военен представител на България в Главната квартира на НАТО в Брюксел, казва, че военната трансформация в България се е изродила главно в съкращения на личен състав, на основни въоръжения и на структурни елементи, което вместо да генерира нови възможности, е довело до дегенерация на способностите на въоръжените сили. България не може да изпълни функциите си на гранична държава. Тези дефицити подкопават съществено доверието към страната, смята генералът.
С руски МиГ-ове срещу Русия?
В един доклад на Министерството на отбраната се казва, че патрулните кораби, които към момента са на въоръжение в българските ВМС, са разработени основно преди 1980 година, поради което отстъпват на съвременните тенденции за развитието на въоръжението и техниката. Фрегата "Смели" е произведена през 1976 година, а корветите "Решителни" и "Бодри" са построени през 1983 година.
Бившият министър на отбраната о.р.генерал-лейтенант Аню Ангелов заяви за Дойче Веле, че докато тези кораби са в състояние до голяма степен да защитят морската граница на България, съвсем различно е положението с ВВС, които осигуряват защитата на въздушното пространство с „много голямо напрежение“ - далеч не всички руски изтребители МиГ-29 (по официални данни те са 15 на брой, от които летят едва половината) могат да бъдат използвани.
И други експерти по сигурността посочват, че част от самолетите са годни за използване само на хартия. А фактът, че българските ВВС и съоръженията за радарен контрол зависят от руските доставки на резервни части, може да се окаже в полза на Москва в случай на евентуален конфликт, коментират български медии.
Броят на полетите на руски разузнавателни самолети близо до българското крайбрежие се е увеличил драстично през последните месеци. Според източници в Министерството на отбраната, именно това е причината, поради която българските МиГ-ове вече извършват между два и десет полета с цел да наблюдават руските машини и да им попречат при евентуален опит за нарушаване на въздушното пространство. Тази информация беше потвърдена от министъра на отбраната Ангел Найденов.
Експерти застъпват мнението, че руските самолети Илюшин-20, които се използват за радиотехническо разузнаване, имат за задача да наблюдават българските радарни установки. Според доц. д-р Тодор Тагарев, военен министър в служебното правителство, основният въпрос по охраната на въздушната граница е дали ПВО (противовъздушната отбрана) може да „види“ с радарите си потенциален нарушител на въздушното пространство и дали България е в състояние да изпълни натовската мисия „Еър полисинг“.
„След като България е членка на НАТО, ние не правим самостоятелни планове за отразяване на евентуална агресия от друга държава. В конкретния случай става въпрос да се поддържа дежурството на двойка изтребители и съответно да се осигурява подготовката на летателните екипажи, които могат да изпълняват тази мисия при различни условия“, заяви за Дойче Веле Тодор Тагарев.
Той е убеден, че няма трезво мислещ държавен ръководител, който би предприел агресивни военни действия срещу страна-членка на НАТО, тъй като принципът в Алианса е, че при подобни агресивни действия всички членки действат съвместно по силата на член 5 от Вашингтонския договор за НАТО.
Без илюзии
По повод визитата на генералния секретар на НАТО Андерс Фог Расмусен, министърът на отбраната Ангел Найденов казва, че тази визита ще бъде важен и силен знак, особено в контекста на кризата между Русия и Украйна. Аню Ангелов посочва на свой ред, че в рамките на посещението на Расмусен трябва да бъдат поставени основните български проблеми, като например честото използване на дежурни изтребители заради полетите на руски разузнавателни самолети край въздушната граница над Черно море. Ангелов припомня, че българските МиГ-ове не могат да бъдат зареждани във въздуха, а това съществено ограничава възможностите им. Той призовава структурите, отговарящи за сигурността, да предприемат бързи действия:
"Хората, които трябва да мислят по този въпрос - имат се предвид членовете на правителствения Съвет по сигурността и на Консултативния съвет по национална сигурност, трябва наистина да си дадат сметка доколко е застрашена сигурността на България. На последното заседание на КСНС този въпрос въобще не е разглеждан", посочва Ангелов и продължава: "Ако наистина желаем да бъдем предвидим член на НАТО, от който се очаква да допринася за системата за колективна отбрана, следва в тази посока да се направи всичко възможно, защото обстановката не е никак лека. Нещо повече дори: тя все повече ще се утежнява. Със забавянето на икономическите санкции от ЕС и САЩ, картината не изглежда никак добре. Още повече, че в Москва само един човек казва какво, кога и как да се направи. Ако този човек сметне, че трябва да се направи нещо повече от това, което се случи в Крим, никой не си прави илюзията, че вътре в Русия някой може да му попречи. От тази гледна точка може да се твърди, че опасността нараства. А евентуален конфликт в Европа би бил нещо ужасно", посочва Аню Ангелов.
/КРОСС/ Народният представител от “Коалиция за България” Георги Свиленски заяви, че удължават срока до 15 г. но не за всеки автомобил. На подзаконова разпоредба ще има сертификат за безопасност, който да гарантира безопасността на пътниците. Като този сертификат ще бъде издаван от общината. Всяка една промяна в закона винаги буди съмнения, призна той. За нас е важно таксиметровия автомобил да отговаря на поредица изисквания – чистота, сигурност. Контрола върху таксиметровата дейност ще е много сериозен и ще се следи за корупция от страна на ДАИ, заяви Георги Свиленски по ТВ7. „За мен по важно от сигурността няма, компромис с това нещо няма да направим”, заяви Свиленски.
Постът шеф на НСО все още не е вакантен, тъй като президентът не е издал указа за освобождаването на ген. Тодор Коджейков. Той подаде рапорт за напускане в края на февруари. Мотивите за оставката му бяха "лични причини". За поста му е предложен бившият шеф на Национална полиция Ангел Антонов.
"Среща между мен, Бойко Борисов и Бисер Миланов е имало". Това каза председателят на Национално движение „Свобода” Йордан Бонев на изслушване във Временна анкетна комисия за проверка и установяване на всички факти и обстоятелства, довели до внезапното подаване на оставка от Христо Дамянов Бисеров от всички заемани постове в Народното събрание и политическата партия „Движение за права и свободи”, в резултат на негови действия, след които са образувани наказателни производства за престъпления, свързани с изпиране на пари, подаване на декларации с невярно съдържание и други, както и потенциалното неправомерно изтичане на информация от българските служби за сигурност към „Боянските сараи”, както и всички факти и обстоятелства, свързани с твърденията за скандална кореспонденция и среща между председателя на ГЕРБ Бойко Борисов и Бисер Миланов, известен като Петното.
„Две седмици преди срещата с Бойко Борисов, Бисер Миланов имаше среща с Пламен Нунев в Русе и се говори, че Миланов иска среща с Бойко Борисов на 25 декември. Миланов ми каза да пиша на Бойко Борисов във "Фейсбук". Тази хронология е публикувана в интернет, от което получавам отговор от Бойко Борисов – напиши си телефонния номер. Получавам телефонно обаждане, в което Борисов казва: "елате да пием кафе в Банкя. На другия ден аз, Бисер Миланов, Деян Стефанов и Марио Генчев отиваме. Аз и Бисер Миланов влязохме в къщата в Банкя. Среща между мен, Бойко Борисов и Бисер Миланов е имало. Тя продължи три часа.
На тази среща беше казано да организираме протест. Предстоеше вот на недоверие към кабинета. На този вот трябваше да пуснем уведомление, че ще правим протест и под формата на движение „Свобода” да бъде запълнено с членове на ГЕРБ. Планът беше – когато излезем на протест, да се сформират групи, които да предизвикат сблъсък с органите на реда с цел радикализиране, с което да се свали кабинетът. Ако го изпълним, ни беше обещана паричната сума от 500 000 лева и да заместим ПП „Атака” в парламента”, обясни Бонев.
Според Йордан Бонев лидерът на ГЕРБ ги е поканил "на кафе" в дома си в Банкя. Снимка: БГНЕС. |
„Две седмици преди срещата с Бойко Борисов, Бисер Миланов имаше среща с Пламен Нунев в Русе и се говори, че Миланов иска среща с Бойко Борисов на 25 декември. Миланов ми каза да пиша на Бойко Борисов във "Фейсбук". Тази хронология е публикувана в интернет, от което получавам отговор от Бойко Борисов – напиши си телефонния номер. Получавам телефонно обаждане, в което Борисов казва: "елате да пием кафе в Банкя. На другия ден аз, Бисер Миланов, Деян Стефанов и Марио Генчев отиваме. Аз и Бисер Миланов влязохме в къщата в Банкя. Среща между мен, Бойко Борисов и Бисер Миланов е имало. Тя продължи три часа.
На тази среща беше казано да организираме протест. Предстоеше вот на недоверие към кабинета. На този вот трябваше да пуснем уведомление, че ще правим протест и под формата на движение „Свобода” да бъде запълнено с членове на ГЕРБ. Планът беше – когато излезем на протест, да се сформират групи, които да предизвикат сблъсък с органите на реда с цел радикализиране, с което да се свали кабинетът. Ако го изпълним, ни беше обещана паричната сума от 500 000 лева и да заместим ПП „Атака” в парламента”, обясни Бонев.
Председателят на Национално движение „Свобода” Йордан Бонев (в средата) бе категоричен, че Бойко Борисов и Бисер Миланов - Петното са се срещали в Банкя. Снимка: БГНЕС. |
„За това нещо получихме капаро от 12 000 лева с цел да се обиколят структурите ни в България и да се активират техните председатели. На 27 декември в бар "Циганина" в град Русе подчинен на Пламен Нунев, за който е известно, че е купувал гласове, получава заповед да донесе на Бисер Миланов тези 12 000 лева”, добави той. Йордан Бонев каза, че летните протести са абсолютно организирани от ПП ГЕРБ. „Летните протести са готвени три месеца предварително”, допълни той. По думите му движението не е получавало пари от други партии, а само от ПП ГЕРБ. „На наш приближен от движението е предложено да се формира отряд, който за 1 милион лева да влезе и да превземе парламента”, заяви Бонев.
Турският премиер Реджеп Тайип Ердоган беше един от най-близките съюзници на Барак Обама. Религиозен, но светски, силен, но демократичен, независим, но верен привърженик на НАТО, той беше разглеждан като човека, който може да изиграе ръководна роля в арабските части на старата Османска империя и да помогне на бунтовниците срещу Башар Асад в Сирия.
Бисер Николов, областен управител на Кърджали, 44 г. Васил Мирчев, издател на сп. "Мениджър", председател на съвета на директорите на "ВМ Финанс груп", 55 г. Диана Йоргова, състезателка по спортна стрелба. Дора Бонева, художничка. Мариан Вълев, актьор, 45 г. Николай Камов, депутат в 37-ото, 38-ото, 39-ото и 40-ото НС, 58 г. Проф.
/КРОСС/ Джакпотът във второ теглене на играта 6/49 на БСТ ще достигне 824 000 лева, след като във вчерашния 29-и тираж нямаше участник познал печелившите числа. Оцеля и джакпотът в първо теглене на същата игра и за неделя се прогнозира да бъде 123 000 лева. За играта 6/42 очакваната сума ще бъде 459 000 лева, след като и днес нямаше позната шестица в тази игра. Вчера печелившата комбинация в първо теглене на играта 6/49 беше 1, 2, 7, 13, 41, 45, а във второ теглене на същата игра 17, 25, 42, 46, 47, 48. За играта 6/42 късметлийската комбинация беше 4, 16, 21, 22, 24, 29. В първо теглене на играта 5/35 изтеглените числа бяха 1, 13, 19, 21, 22, а във второ теглене на същата игра маркираните числа бяха 5, 19, 20, 26, 34. В играта Тото Джокер бяха изтеглени позициите 4, 8, 7, а късметлийските цифри бяха 1, 1, 3. Във вчерашния тираж на играта „Втори ТОТО шанс“ голямата награда беше сума от 10 000 лева. Тя отиде при участник, пуснал своя фиш в град София.
България е относително малка страна, с още по-малка (поне според стандартите на ЕС) икономика. И за разлика от големи пазари като САЩ, Бразилия или съседна Турция, тя се нуждае от външни капитали, за да може да расте и да се развива.
През последните години българската икономика е свидетел на разнообразна динамика на „влизането“ и „излизането“ на капитали от страната. Преди 2005 г. инвестициите и външната търговия бяха в относително скромни размери. През следващите пет години наблюдавахме рязък ръст на преките чуждестранни инвестиции, основно в сфери като финанси, търговия и недвижимост, благодарение на който влязоха значителни външни капитали у нас. Този процес обаче се компенсираше от почти същия по размер ръст на вноса, така че често средствата, влезли като инвестиции в сферата на недвижимостта (английско семейство, което си е купило къща в България), излизаха обратно от страната като плащания за вносни стоки (българското семейство, продало къщата, си е купило германска кола. След 2009 г. чуждите инвестиции спаднаха значително, особено в споменатите три сфери, което донякъде се компенсира и от спад на вноса.
Факт е, че икономически най-изгодно за България би било постъпващите средства от чуждестранни инвестиции да се влагат в производствени активи (вместо германски автомобил, собственикът на компания да купи немски машини за фирмата) или в консумация, развиваща икономиката. Например, ако някой похарчи пари в ресторант, те ще достигнат до българските производители на храна и до персонала на заведението, които пък на свой ред ще ги върнат в родната икономика, купувайки си стоки и услуги от други български фирми. Така или иначе, тези мисли опровергават една често повтаряна максима, а именно, че единствено парите, влезли у нас като дълготрайни инвестиции (например в строежа на фабрики и други производствени мощности), са полезни за икономиката ни, а всички останали входящи капитали са ненужни.
В този ред на мисли решението на чуждестранен бизнесмен да похарчи един милион лева в българската икономика (да си купи къща у нас, да си наеме българска детегледачка и шофьор или да изхарчи тези пари в българските ресторанти и хотели) е точно толкова полезно за икономиката ни, колкото и решението на чужда компания да инвестира един милион лева в изграждането на завод у нас. И в двата случая количеството на средствата в родната икономика се увеличава с една и съща сума. И пак в този ред на мисли, привличането на чужди физически лица, които да вложат парите си у нас, трябва да се възприема като също толкова важно, колкото и привличането на всички останали форми на чуждестранни инвестиции.
Преференциите за чуждестранните инвеститори, например, с предоставянето на статут на постоянно пребиваващ в страната ни чужденец за тези, направили значителна инвестиция, биха помогнали за привличането на средства в българската икономика. Редица държави-членки на ЕС отдавна са осъзнали потенциала на тези инвестиционни преференции и съответно променят националното си законодателство с цел запазване на конкурентната си среда. България едва от 2009 г. предоставя няколко законово регламентирани възможности, при които инвеститори в страната могат да кандидатстват за статут на постоянно пребиваващ чужденец.
Противно на мненията, витаещи в публичното пространство, процедурата е сериозна и финансовата инвестиция (която трябва да се поддържа за поне 5 години) е само едно от условията, което трябва да бъде изпълнено. Освен това се изисква чисто криминално досие, доказване на имотно състояние, средства за издръжка и т.н. Същите са и принципите в Закона за чужденците, като намаленият срок за поддържане на инвестицията е за сметка на удвояване на размера в случая на покупка на ДЦК. Подобна възможност за това дава Законът за насърчаване на инвестициите (ЗНИ), където се изисква влагането на значителна сума и разкриване на работни места в секторите от реалната икономика. Има и други варианти, свързани например с вложението на поне 1 млн. лв. в капитала на дружество, осъществяващо приоритетен проект по смисъла на ЗНИ. Така или иначе, законодателят изисква в местната икономика да влизат реални чужди пари – директно в държавата, или в българските банки.
България значително подобри механизмите за защита на националната сигурност и превенцията срещу злоупотреби. Поставено бе ограничение пред чужденци, които получават статут на постоянно пребиваващи въз основа на депозит от поне 1 млн. лв. в българска банка. За период от пет години влогът няма да може да се използва за обезпечаване на кредити от родната банкова система. С новите промени се подобри и процесът на контрол и проверка на инвестициите. Така България създаде добри и разумни условия, за да бъде привлечен интересът на благосъстоятелни чужденци, желаещи да инвестират в Европейския съюз. По отношение на минималните нива на инвестиции в Гърция, Унгария и Латвия (все държави-членки на Шенгенското споразумение) нивата са два пъти по-ниски от тези на минималните в България и само за 250 000 евро и дори по-малко чужденец може да придобие статут на постоянно пребиваващ.
България е само една от държавите в ЕС, заедно с Португалия, Унгария, Кипър, Гърция, Испания, Малта, Латвия и Великобритания, в които действа законодателство, позволяващо чрез инвестиции да бъде придобит статут на постоянно пребиваващ или гражданин. Някои държави като Кипър и Португалия дори не задължават инвеститорите да пребивават в страната след извършването на инвестиция. Защото не в това е смисълът за икономиката. Дали даден инвеститор е тук физически, за правенето на бизнес и инвестицията всъщност няма значение.
Всяка страна избира свои стимули в състезанието за преки инвестиции. В Унгария наскоро се освободиха от изискването кандидатите да пътуват до страната и така започнаха да привличат повече инвеститори от Китай, за които пътуването до Европа е сериозен времеви ресурс. А Великобритания има дори програма за ускорено даване на паспорт за 2 години чрез увеличаване на инвестицията от 1 на 10 млн. паунда.
През последното десетилетие глобалното движение на хора се засили, а данните сочат, че годишно над 225 милиона души пътуват зад граница, като от тях около 20 000 са богати инвеститори, готови да вложат средства за получаване на второ или допълнително гражданство. Те съставляват по-малко от 0,009% от целия миграционен поток в света. Фокусирането върху тази малка група е относително лесен процес, който обаче би могъл да бъде много полезен за България, защото това означава повече бизнес и нови пари в родната икономика. За страна като България, която не може да се похвали с топ инвеститорски интерес, подобна опция, за да се увеличи притокът на преки чуждестранни инвестиции в страната, не е за подценяване.
Португалски учени възстановиха скелета на грамадно земноводно, близък роднина на динозавър от Северна Америка. Неизвестният доскоро вид е живял в края на периода Юра в земите на съвременна Португалия.
Младеж от Русе в нетрезво състояние бе задържан, задето е танцувал върху капака на полицейски автомобил в Русе, съобщиха от ОД на МВР в града. Това се случило във вторник, около 23:20 часа на кръстовището на улиците „Българка“ и „Шипка“. Виж тук новите електронни издания в MediaMall - цени от 1,20 до 4,
Правителството на Япония днес окончателно отхвърли курса към отказ от ядрените централи и одобри програма за развитие на енергетиката, предвиждаща, че АЕЦ остават нейна много важна част, съобщи ИТАР-ТАСС. В одобрения документ се подчертава, че е важно да се внедряват и възобновяеми енергийни източници.
Предвижда се до 2020 година делът им да стане 13.5%. Към 2030 година възобновяемите източници, включително слънчевите батерии и вятърните генератори трябва да дават около 20 на сто от...
„Стандарт": Наказват депутати за игра на криеница БСП и ГЕРБ се впуснаха в игра на "котка и мишка" преди началото на вчерашното заседание на Народното събрание. В крайна сметка обаче то така и не се състоя заради липса на кворум.
Международната рейтингова агенция Мудис (Moody's) понижи прогнозата си за рейтинга на Турция от стабилна до негативна, предаде ИТАР-ТАСС. Решението за снижаване на прогнозите е свързано с "нарасналия натиск върху позициите на страната по отношение на външното финансиране поради съществуващата политическа неопределеност и понижаването на глобалната ликвидност".
Освен това са се понижили краткосрочните показатели за ръста на БВП и се увеличава неопределеността за тенденциите на...
Писмото на Путин, в което предупреждава, че може да спре газовите доставки за ЕС цели да разедини Съюза и да отклони към Русия милиардите, които международната общност планира да даде на заем на Киев
Цяла седмица от първичните организации на ДПС валят номинации на Делян Пеевски за евродепутат. И в това няма нищо странно. В партията несполучилият шеф на ДАНС се ползва с образа на невинна жертва,...
Фондация Credo Bonum, издателство Smart Books и партньори Ви канят на второто издание на инициатива „Книги за смет“ – върнете килограм пластмаса и вземете книга, което ще...
Петте деца и 44-годишен мъж, всички от село Баня, бяха задържани по подозрение за серия грабежи на покъщнина и техника. На 8 април 68-годишен мъж от Сливен е открил, че къщата му в селото е разбита ...
2004 - 2018 Gramophon.com