Очаква се днес Пламен Орешарски да подаде оставката на правителството.
България остава на второ място в Европейския съюз по най-нисък държавен дълг, показват последните данни на европейската статистическа служба Евростат.
Към края на първото тримесечие дългът ни се е увеличил с 1,4% спрямо предходното тримесечие и с 2,3% на годишна база до 20,3% от брутния вътрешен продукт (БВП). През предходното тримесечие и година по-рано дългът ни е бил съответно 18,9% и 18% от БВП.
От ЕС с най-нисък дълг – 10 на сто от БВП, е Естония, Люксембург е трети след България с 22,8%. Най-висок към края на първото тримесечие е дългът на Гърция – над 174% от БВП, следвана от Италия – 135,6%, и Португалия – почти 133%.
В сравнение с последните три месеца на 2013 г. ръст на дълга е отчетен в 19 държави от ЕС. В Полша, Германия, Гърция, Чехия, Люксембург и Дания е регистриран спад, а в Естония е останал без промяна.
Държавните борчове са нараснали до 88 процента от БВП в ЕС и до 93,9% в еврозоната през първото тримесечие. В България повишаването е от 18,9% до 20,3 на сто.
Китайски инвеститори са искали възвръщаемостта на вложенията им в строителни проекти у нас да е над 12 на сто. Това каза вчера министърът на инвестиционното проектиране Иван Данов.
По думите му напрежението близо до нашите граници и политическата нестабилност в страната са накарали 4 големи чужди предприемачи да изчакат. „Става въпрос за директни инвестиции от 5 млрд. лв.”, поясни министърът. Единият от кандидатите, който искаше да вложи пари в туризъм, вече е в Унгария, където са му предложили по-добри условия за бизнес”, добави той.
Вчера Иван Данов отчете дейността на министерството по време на мандата. „През това време ведомството е одобрило проекти за над 700 млн. лв.”, поясни той. „Отпуснати са и 10 млн. лв. за продължаване на изготвяне на цифрови кадастрални карти”, добави Данов. На последната си пресконференция министърът се обяви категорично против прехвърлянето към ДНСК на контрола на язовирите.
Телевизионните излъчвания на БГ футбол може да родят съдебно дело за 12 милиона лева. Тази неустойка се заканва да поиска фирмата "Футбол Про Медия", която държи правата на родното първенство. До съдебна зала ще се стигне, ако до 15 август ТВ7 не изпълнят финансовите си ангажименти за правата да транслират "А" група. По неофициална информация сум
Над 12 000 младежи стягат куфарите за чужбина през тази година. Толкова млади българи са поискали легализация на дипломите си за средно и висше образование до момента. Това съобщиха за „Монитор“ от образователното министерство. До края на годината
броят им дори може да се увеличи
защото експертите продължават и в момента да превеждат документи.
По-голямата част се отправят към западни университети. 6301 млади българи са поискали легализация на тапиите си за средно образование, отчетоха от просветното ведомство. Това поставя пред още по-голямо предизвикателство българските университети. Броят на местата за прием на студенти у нас е 77 000, а випускът от абитуриенти доста по-малък - 59 000.
Според справката на образователното министерство 5897 младежи пък са поискали легализация на дипломите си за висше. Това на практика означава, че те или заминават да работят зад граница, или да учат магистратура.
Великобритания и Холандия остават най-желаните дестинации за следване от българските зрелостници. „Обикновено във Великобритания
кандидатстват около 2000 младежи
но средно 1400 са приети“, коментира за „Монитор“ ръководителят на проекта „Световно образование“ и шеф на посредническа фирма за обучение зад граница Ирина Христова. Въпреки проблемите с емигрантите ни на Острова няма отлив от желаещи да учат там, допълни тя.
Холандия остава предпочитана заради достъпните си такси, които са около 1700 евро годишно. Следването във Великобритания излиза доста по-солено – до 9000 лири. Болшинството от младите българи, които отиват да учат там, обаче
теглят кредит, за да платят таксите си
Увеличава се интересът и към университетите в Дания. Основното им предимство е, че обучението е безплатно. За сметка на това обаче жизненият стандарт е висок, а работа там се намира трудно. Около 800 евро е средномесечната издръжка на студент. От предстоящата учебна година обаче датското правителство отпуска стипендии в размер на 700 евро за студенти, които работят и учат едновременно.
Най-желаните специалности в чуждите университети са икономическите и компютърните. Традиционно има желаещи и за хуманитарни специалности, като психология. Увеличава се и интересът към обучението по дисциплини, които не се предлагат в България – като спортен и музикален мениджмънт, обясни още Ирина Христова. Тя допълни, че българските университети нямат база за преподаване на тези специалности.
Весов, който беше шеф на банката до края на 2008 г., обясни, че в началото на всеки месец, в един и същи отрязък от време, в централния офис на трезора на столичния площад „Гарибалди” доскоро е можело да бъдат засечени как влизат политици от всички партии. Той обясни, че е виждал знакови лица от Столетницата, близки до настоящото ръководство на БСП, както и хора от СДС, а също и „други политици с техните трансформации през годините”. „Не съм виждал единствено политици от ДПС”, уточни Весов. „Не можеш да се кичиш като ктитор на манастир, а сега, когато трябва да познаеш християнското смирение, да те няма”, заяви още бившият изпълнителен директор на КТБ по адрес на мажоритарния собственик на банката Цветан Василев, който от повече от месец стои в чужбина и отказва да се върне у нас. Относно разкритията, че за периода от края на 2011 г. до юни месец 2014 г. от трезора за били изнесени близо 206 млн. лева, заради което в момента са обвиняеми четирима души от КТБ, пък заяви: „Нали не мислите, че една касиерка без знанието на ръководството на банката може да оформи документите за изнасянето на 206 млн. лева?!”. На въпрос за анонса на управителя на БНБ Иван Искров, че е готов да подаде оставка, пък заяви, че тя е много закъсняла. Обясни също, че от 2009 г. досега многократно е искал срещи с него, но той ги е отклонявал. В същото време, ако Искров беше приел да разговаря с него, вредните последствия са щели да бъдат много по-малко, категоричен е Весов. „Аз не знам през годините колко пъти БНБ е влизала на проверки в КТБ. Мисля, че Искров не каза истината за банката такава, каквато е”, заяви бившият шеф на трезора и припомни, че освен, че всеки месец се пращат доклади до БНБ, централната банка трябва и физически да влиза на проверки. По думите му именно това е трябвало да направи и когато през септември 2013 г. рейтинговата агенция Moody's е намалила кредитния рейтинг по депозитите на КТБ. БНБ обаче не го е направила.
Държавно управление
Капитал Daily
БЕХ обвързва необратимо България с "Южен поток"
Държавният холдинг се опита да задвижи кредит от "Газпром", засега отложи решението
Управителят на БНБ готов да подаде оставка
Иван Искров обяви, че ако парламентът се договори за избор на нов гуверньор до 6 август, "незабавно" излиза от централната банка
Сега
Министрите масово плащат крупни суми за съмнителни консултации
Чиновниците продължават...
Ако Тройната коалиция – БСП, ДПС и „Атака” си осигурят кворума, ГЕРБ ще влезе в Народното събрание и ще присъства и гласува само по точка „оставката на кабинета...
Това предаде ДПА, като се позова на външното министерство на Холандия. По-рано вчера черните кутии на пътническия самолет на Малайзийските авиолинии, свален в Източна Украйна миналата седмица, бяха ...
обвинени за присвояване на близо
206 млн. лв.
Изпълнителният директор на банката Орлин Русев и главната касиерка Маргарита Петрова са обвинени като извършители в длъжностното присвояване на близо 206 млн. лв., а главната счетоводителка Мария Димова и заместничката й Борислава Тренева-Кючукова – като помагачи. Преди седмица Градският съд остави в ареста Петрова и Кючукова, а на Димова наложи мярка за неотклонение „домашен арест” заради онкологично заболяване. Единствено Русев се спаси от арест, след като беше освободен срещу парична гаранция от 10 000 лв.
Бележката на Христов за покриването на кредитните досиета, която е на лист формат А4, била открита при претърсване на 16 и 17 юли на кабинетите на членовете на управата на КТБ. В листа били отбелязани „цели и задачи”, най-фрапиращата от която гласяла: „Недопускане вземането на кредитни досиета”. Само преди седмица, докато представяше резултатите от одита в КТБ, управителят на БНБ Иван Искров обяви, че липсват части от досиетата за 3,5 млрд. лева от всички 5,4 млрд. лева раздадени кредити.
Бележката е едно от
допълнителните доказателства
в 6 тома
които прокуратурата представи вчера в съда. Другите са съдебно-счетоводна експертиза и разпит на 17 охранители на банката. Направената от двама експерти счетоводна експертиза е обхванала периода 16-20 юни т.г. Тя е установила, че милионите липсват от касата на банката. Протоколът разписка от фирма „Бромак”, с който на 19 юни се потвърждава, че фирмата на Цветан Василев ги дължи на КТБ, не е счетоводен документ и е неистински, казаха в съда представителите на държавното обвинение. Графологични експертизи са показали, че документът не е подписан нито от Василев, нито от управителя на дружеството Иван Стойков.
Пак при обиските на разследващите, в работното помещение на Мария Димова, пък били открити разпечатки от счетоводни операции, извършени след влизането на квесторите на БНБ в КТБ въпреки изричната забрана на Централната банка за включване на системата на трезора, обясниха още вчера от прокуратурата. Откритите документи са за 3 счетоводни операции и съвпада с твърденията на свидетелите, че Димова е пробвала да прикрие присвояването на близо 206 млн. лева, източени от КТБ в периода от края на 2011 г. до юни 2014 г.
„Имало е
опит да се
прикрие липсата на милионите
и опит да бъде затруднено разследването, с което са извършени и други престъпления, освен длъжностното присвояване”, казаха още от прокуратурата.
След по-малко от едночасово заседание тричленният състав на САС окончателно потвърди мерките за неотклонение на Петрова, Димова и Кючукова, въпреки желанието им за по-леки.
Русев, който не обжалва паричната си гаранция пред по-горната инстанция, също беше в залата. Апелативните съдии заявиха, че има обосновано предположение трите да са извършили престъплението, в което са обвинени, и че няма причина да не се доверят на заключението на счетоводната експертиза.
/КРОСС/ *** София.От 9 ч. ще започне пленарното заседание на Народното събрание. *** София.От 10 ч. ще почне редовното заседание на Министерски съвет. *** София.От 12.30 ч. Висшият съдебен съвет ще проведе редовното си заседание. *** София.От 10 ч. Първи състав на Софийски градски съд ще заседава по делото срещу Михаил Петров (чл. 14 от ЗЕЕЗА - екстрадиция). *** София.От 10.30 ч. в сградата на КНСБ ще започне форум, свързан с инициативата на КНСБ за възраждане на индустрията в България. *** София.От 11 ч.в сградата на Съюза на българските журналисти Алекси Кесяков, секретар на Държавно-обществената консултативна комисия по проблемите на безопасността на движението по пътищата, ще представи новата си книга „Всеки живот си заслужава". *** София.От 13 ч. в Гранд Хотел София Асоциацията на земеделските производители в България и ЗАД „Булстрад Виена Иншурънс Груп" ще дадат пресконференция относно подписването на Меморандум за съвместно сътрудничество, консултативна и методическа помощ от страна на застрахователната компания, основана на индивидуален подход към членовете на АЗПБ. *** София.В 13.30 ч. в сградата на КНСБ в конферентна зала председателите на бизнес и синдикалните организации ще направят изявления относно актуалната ситуация. *** София.От 14 ч
/КРОСС/ В дните на кесаря Клавдий (император 41-54 г.) свети апостол Петър, придружен от множество християни, дошъл от Антиохия в Рим; влязъл в иудейското събрание и се нарекъл иудеин. Започнал да проповядва учението на Иисуса Христа, доказвайки със свидетелството на пророческите книги, че Христос е наистина Син Божий, дошъл за спасението на човешкия род; той разказал и за всички чудеса на Господа Иисуса, които Той извършил сред Израил. Когато свети апостол Петър всекидневно проповядвал така, много от иудеите повярвали в Христа, и не само иудеи, но и много от римляните с радост приемали думите му, казвайки: - Бог е потърсил човешкия род, изпращайки Своя Син за обновление на света. И като повярвали в Христа, се кръстили. След немалко време свети апостол Петър се обърнал към своя ученик Аполинарий, който дошъл с него от Антиохия, с такива думи: * Равена - град в италианската провинция със същото име. Равена била основана от тесалийците, къщите й били построени на колове, каналите отчасти заменяли улиците. След това Равена преминавала по ред в ръцете на етруските, сабиняните и галите, докато в 254 г. пр. Р. Хр. не била покорена от римляните; те дали на Равена самостоятелно управление и различни привилегии и преимущества. В дните на Римската империя Равена била една от най-важните спирки на римския флот: тук Август устроил пристанище. От 44 г. Равена става място на пребиваване на епископ, а от 432 г
1881 г. - Учредена е Международната федерация по гимнастика - първата международна спортна федерация.1914 г. - България в Първата световна война: Предложението на Русия до Царство България за съюз в избухналата на 15 юли война е отхвърлено с мотив за неутралитет.1929 г. - Фашисткото правителство на Италия забранява употребата на чужди думи в италианския език.1942 г. - Холокост: Открит е концентрационния лагер Треблинка.1942 г. - Втората световна война: Хитлер подписва заповед за провеждането на Операция Еделвайс, целяща превземането на петролните полета на Баку.1942 г. - Процес срещу ЦК на БРП: Изпълнени са смъртните присъди на шест ръководители и сътрудници на Централния комитет на БРП - Антон Иванов, Никола Вапцаров, Антон Попов, Петър Богданов, Георги Минчев и Атанас Романов.1952 г. - Създадена е Европейската общност за въглища и стомана.1952 г. - Под ръководството на генерал Мохамед Нагиб и Гамал Абдел Насър е извършен държавен преврат в Египет, при който е детрониран крал Фарук.1974 г. - В Гърция е свалена от власт военната хунта на черните полковници.1979 г. - Аятоллах Хомейни, духовен водач на Иран, забранява излъчването на музика по радиото и телевизията с мотив, че тя развращава младежта.1990 г. - С многохилядно шествие Георги Димитров е препогребан в Централните софийски гробища.1991 г. - Тридесет и деветте протестиращи депутати, с изключение на Стоян Ганев, се завръщат във Седмото Велико народно събрание.1992 г. - Абхазия провъзгласява независимост от Грузия
/КРОСС/ БНТ, „Денят започва" Тема: На живо: Защо спирките по новото трамвайно трасе по бул. "България" са недостъпни за хората с увреждания? Тема: Журналистическото риалити "България от край до край" Тема: В очакване на оставката. Годината на кабинета "Орешарски" през погледа на анализаторите Димитър Бечев и Михаил Мирчев Тема: Пряко от Варна: След информациите за опасни зарази, които дебнат в морската вода
в. РепортерЕксперти по Национална сигурност: Терористи влизат в България с бежанцитеТерористични организации имат интерес към изграждане на бази и логистично покритие в България, предупреждават експерти по национална сигурност. Рисковете от това се увеличават с нарастването на бежанския поток от Афганистан и Ирак.Няма и никога не е имало гаранции, че с имигрантския поток към страната ни не влизат и терористи, признават от Държавната агенция по бежанците. в. 24 часаШефът на БНБ: Изберете нов и се оттеглямУправителят на БНБ Иван Искров заяви в писмо вчера, че е готов да подаде веднага оставка, ако парламентарните сили се разберат кой да бъде неговият наследник.Писмото е адресирано до председателя на Народното събрание Михаил Миков. Като основен мотив за решението си гуверньорът на БНБ посочва „несъгласието БНБ и нейният управител да бъдат използвани за предизборни политически цели чрез системни и неприемливи обвинения". в. Преса Шеф на КТБ наредил писмено: Крийте следите от квесторите„Целта е в никакьв случай кредитните досиета да не бъдат намерени от квесторите." Това наредил с бележка на свои служители членът на управителния съвет на Корпоративна търговска банка (КТБ) Георги Христов. Това стана ясно вчера в Софийския апелативен съд, който гледа мерките за неотклонение на замесените в аферата. Става въпрос за лист А4 с ръчно написани от него инструкции, заяви в пледоарията си пред магистратите прокурор Иван Гешев
/КРОСС/ Бистра Георгиева, управител и главен редактор на в. „Банкер"Живко Колев, поет, продуцент и режисьорДанчо Лазаров, президент на Българската федерация по волейболИлиян Пищимов, треньор по лека атлетикаПроф. Людмил Георгиев, психолог и политикТрифон Митев, бивш депутат
Танцьори, потопени в изумителния свят на ядрената физика, озовали се в Страната на чудесата заедно с Алиса, докоснали се до красотата на Японската градина и опознали траекторията на желанието... Седмото издание на One Dance Week, което ще се проведе в Пловдив от 28 август до 6 септември, ще представи 17 спектакъла от 7 държави. В 10-дневната
Диаманти в България са били открити, но не в родопското с. Светулка, а в района на Чепеларе. Това пише в. "Преса", като цитира трима учени - проф. Ангел Кунов, доц. Светослав Петрусенко и...
През изминалото денонощие на територията на страната са станали 19 пътнотранспортни произшествия, 27 души са ранени, от които 2-ма са с опасност за живота. Няма загинали в катастрофи през денонощие...
В MediaMall.bg вече може да закупите вестник "Труд" в PDF формат - като изпратите sms на стойност 1,20 лева. Също така от MediaMall.bg може да се закупуват архивни броеве на вестника до 3 месеца назад. При поискване е възможно да се закупуват и архивни броеве в PDF формат до 2002 г. включително - за целта пишете с конкретното си искане на
Силва е обвинен в търговия
В дните на кесаря Клавдий (император 41-54 г.) свети апостол Петър, придружен от множество християни, дошъл от Антиохия в Рим; влязъл в иудейското събрание и се нарекъл иудеин. Започнал да проповядва ...
Българският национален отбор по футбол до 19 години претърпя поражение и във втория си мач на европейското първенство за юноши в Унгария и загуби шансове да продължи в турнира. Възпитаниците на Алекса...
87 лева - толкова струваше една акция на КТБ, когато си купихме по една такава. Това заявиха Асен Генов и лицата на „Протестна мрежа”. По отношение на банковата тайна чл...
Мощен циклон в руския град Магадан издуха от постаментите им два реактивни самолета в открития музей на военната техника. Самолетите са потънали в съседната река.
Дядо Добри, който живее в тотална мизерия, а е дал милиони събрани от милостиня за църкви, посрещнал 100 си рожден ден с тъга в душата. Благият старец, когото всички приемат за символ на щедростта и добрината, станал обект на обир.
"Добре, че не си е бил вкъщи, иначе можеше и да го убият", коментират съселяните на столетника. Извергите прочели, че Добри събира солидни суми, които после дарява, и преобърнали цялата му къща.
Естествено не намерили и стотинка, но се постарали да не остане здрава мебел в къщата, пише "Слава". След като видял какво са сторили с дома му, дядото тихо седнал и започнал да се моли за изкупление на греха на крадците.
Наскоро проведено проучване установи, че майчината грижа повишава умствените способности на детето. Учените показали, че присъствието на майката оказва положително въздействие на невроните в мозъка на...
Изпратеният документ
Жълт код за опасност от обилни валежи и гръмотевична активност е обявен за днес в цялата страна, сочи справка на страницата на Националния институт по метеорология и хидрология към БАН. Във всички...
Двама пострадаха при трета катастрофа за деня на Е-79 край Благоевград, съобщи БГНЕС.Към 20.15 ч. снощи на ГП – Е 79 при пътен възел Симитли-Банско товарен автомобил ТИР с плевенската регист...
– Налей ми още ракия – помоли Клара, а аз нямах нищо против. Поводът да отворим бутилка не беше кой знае какъв, но все пак повод имаше: същия ден бях получил доста голям хонорар за...
Украинският президент Петро Порошенко е против въвеждането на военно положение в Украйна, предаде ИТАР-ТАСС. Той напомни, че при въвеждане на военно положение става невъзможно оказването на подкрепа...
ФБР е насърчавало, тласкало, а понякога дори плащало на американски мюсюлмани да извършат атентати в нагласени тайни операции в САЩ след 11 септември 2001 г. Това се казва в доклад на правозащитната о...
САЩ нямат доказателства за директна руска намеса
Черните кутии на самолета, паднал по време на фаталния полет MH17 на Малайзийските авиолинии в четвъртък над Украйна, са вече в ръцете на холандските следователи, съобщиха властите в Амстердам.
Покушението с мачете срещу тримата френски национали по ръгби в неделя вечер не е прецедент. Историята е белязана с още 5 подобни случая. Започна се на 30 април 1993-а, когато Гюнтер Парше, ревностен фен на Щефи Граф, изскочи на корта и наръга в гърба голямата съперничка на германката - Моника Селеш (на снимката), на турнира в Хамбург. Присъдата -
Инцидентът блокира за часове движението по Е-79
170 000 лв. ще бъдат вкарани в археология по крепостта Мисионис край Търговище това лято. Това обяви на обекта проф.Николай Овчаров, който лично ще участва в проучванията. 100 000 лв. са от публичната инвестиционна програма на правителството и с тях ще бъде консервирана една от базиликите. 30 000 лв. идват от държавата за проучвания и разкопки на б
Ден преди очакваното подаване на оставката на кабинета „Орешарски“, най-непримиримите опоненти в отиващия си парламент – ГЕРБ и БСП, кръстосаха шпаги като за последно. Това, обаче, не стана в парламента, където консултациите при председателя Михаил Миков се провалиха, а в предаването „Референдум“ по БНТ.
Остриетата на левицата Мая Манолова и Румен Гечев влязоха в лют спор с Цецка Цачева и Лиляна Павлова от ГЕРБ по няколко наболели теми – законите, които не можаха да бъдат гласувани, оставките в БНБ, актуализацията на бюджета и състоянието на здравната каса. И не пропуснаха възможността да се скарат помежду си. Заместник-председателят на Народното събрание Мая Манолова изтъкна, че има много закони, които ще останат за гласуване от следващия парламент. „Не е нормално когато парламентът не заседава с дни, при положение че има важни за хората теми, чието място е пленарната зала“, заяви тя.
„Дадохме нова практика в парламентарната история. Няма такова поведение, изразяващо се в невлизане в пленарна зала. Така и ГЕРБ имат своя принос в световната парламентарна практика“, каза иронично тя.
Манолова влезе в словесна битка с Цецка Цачева, която я упрекна, че по време на мандата си парламентът пилеел ценно време и пари на данъкоплатците. „Вярно е, че парламентарното време е скъпо. И ако има група, която да го пилее, това е парламентарната група на ГЕРБ“, изтъкна Манолова. „Този парламент ще завърши работата си както започна – с двумесечна ваканция“, допълни тя.
Цецка Цачева, която се впусна да обяснява, че БСП управлява като малцинство, беше контрирана от Манолова: „Вие с колко депутати управлявахте?“. „Вас ви изгониха с камъни“, напомни Манолова. „И вас така ще ви изгонят“, не й остана длъжна Цачева.
„Не трябва да се правят никакви паралели между оставката на прав и оставката на управителя на БНБ“, каза заместник-шефката на парламента.
Лют спор се завърза и по темата за актуализацията на бюджета на здравната каса и държавния бюджет. „Факт е как г-н Дянков на 31 декември 2010 г. премести парите от Здравната каса някъде във фискалния резерв, след което Здравната каса не можа да разполага с тези пари. Тройната коалиция събира всяка година резерв от здравните вноски на гражданите, който стигна 1,4 милиарда лева, които Станишев предаде на Симеон Дянков. Дянков ги прехвърли в необятния бюджет на държавата, след което с 4 милиарда лева резерв бяха изконсумирани от ГЕРБ. Ако сега тези пари бяха в Здравната каса, спорът за 300 милиона лева щеше да бъде безпредметен”, посочи Мая Манолова.
Лиляна Павлова и Румен Гечев се заядоха на темата научни титли по икономика. Гечев изтъкна, че резервът на касата не е същото като останалия резерв. Павлова пък изтъкна, че той като професор би трябвало да знае повече от нея, която е само доцент по икономика.
По отношение на актуализацията на бюджета Гечев посочи: „Аз видях предложението на правителството 2-3 минути преди заседанието. Това, което беше внесено, и затова станахме и си излязохме, беше явна провокация, изработено от новите партньори – ДСП и ГЕРБ“.
„Да се увеличи дефицитът три пъти, просто за да създадем лукс на служебното правителство! Чак пък такова джентълментство по света не познавам“, възкликна Гечев, който е заместник-председател на икономическата комисия в парламента.
Гечев упрекна представителите на ГЕРБ за прехвърлянето на 1,4 млрд. лв. от резерва на здравната каса в държавния резерв. Павлова се опита да обясни, че бил сменен само „етикета“ на тези средства. „На ваше място аз бих избягвал всячески темата за здравната каса. 1,4 млрд. разстлахте по пътища и язовири. Какъв е сега етикетът - „асфалт“. Вие взехте от здравето и ги сложихте в асфалта“, каза Гечев. Според Цецка Цачева, обаче, местенето на парите от резерва е спестило на страната милиони левове от заеми, което е трябвало да бъдат изтеглени. „Вие знаете само заеми да теглите, които ще ги плащат нашите внуци“, обърна се тя към социалистите.
Трудно беше на водещата да приключи предаването и заради последния въпрос – кога правителството ще си подаде оставката. Цецка Цачева остро подкани колегите си това да стане час по-скоро. Лиляна Павлова дори пожела успех на колегите си от БСП. Мая Манолова, обаче, ги призова да се явят утре в парламента, ако искат да разберат кога ще има оставка.
Американската автомобилна компания "Крайслер" обяви във вторник изтеглянето на близо 800 хиляди автомобила "Jeep" в света във връзка с неизправност на системата за запалване.
23, 24, 26 и 29 юли 2014-а – не пропускайте тези дати, ако сте меломани. А ако сте почитатели на Вагнер, това са задължителни вечери в Софийската опера. Дори вече да сте попадали във вихъра на повече от 16-часовото приключение с тетралогията “Пръстенът на нибелунга”, повторението винаги си струва. Историята, написана в думи и ноти от Рихард Вагнер,
По пет катарзиса на страница във „Войната на буквите“
Тази рецензия ще има две версии. Можете да спрете още на първата, но за ценителите съм предвидила и BDSM.
А) Людмила Филипова е написала нова книга. Защо?
Б) „Войната на буквите“ е една от посредствените книги, за които е унищожена поредната малка гора, макар и „стопанисвана по високоекологични и социални стандарти“. Както толкова много пъти досега, книгата е повече маркетингов проект, отколкото литературен такъв. Людмила Филипова има невероятен талант в тази област, което включва и инстинктите й да търси интересни (особено в комерсиално отношение, щото и литературата се тресе от моди) теми.
Конкретната реализация е просто… Думите не стигат да я опишат, също както не са достигали и на авторката. Образите са плоски и едностранчиви. Айде, да не си говорим за приключенията на княз-прелъстител, който прави дете на ромейска принцеса, която е на път да стане българска царица – в рамките на няколко страници. После пък любовното разочарование го прави първо почти ренегат, откъдето скока до духовен будител е в няколко странички. Та с тази мотивация той опасва цялата страна с апостоли на българската книжевност, без ние да разберем нищо за живота, мисленето, съдържанието на духа и душевността им.
Разните му сюжетни нишки страдат от каквато й да е дълбочина и логичност. Мома-селянка-освободителка се качва на кон и за няколко денонощия се оказва в Рим (с „Порше“ да караш, по-голям зор ще е, отколкото явно е било в онези векове). За два параграфа същата освобождава затворник от ватиканската тъмница, после обратно на седлото и хайде на пристанището Остия и вече се будят в България. Малей, това дори в Холивуд няма да го направят толкова… динамично.
Мимоходом са въвлечени руските князе Игор, Светослав и Олга и като капак на всичко песоглавец (spoiler alert: не чети, ако искаш да се изненадаш!!!) таен близнак (изрод) на красивия ни холивудски княз, който ми наподобява на ДНК-кръстоска между някои неща и образи, смътно познати от Умберто Еко и Орхан Памук (Сори, нямах време да си проверя цялата библиотека).
Особено бях потресена от галопа през световната история накрая, където битки, войни, въздигане и пропадане на империи са маркирани по-бързо, отколкото Кафка би описал отварянето на една врата. Да не говорим за събирането и освобождаването на изгнаници, разделени любовници, смърт и пр. Стават по 5 катарзиса на страница.
Признавам, направих интересно лично откритие с папската любовница и майка Марозия, и тя спомената мимоходом във ватиканските сцени. Дотам, че да установя, че дори в Уикипедия има по-интересен и мотивиран разказ за тази иначе невероятна личност.
Изреченията са кратки и за съжаление, елементарни (може би някой редактор си е мислел, че така прави текста по хемингуейевски мускулест, но за съжаление му се е получило колкото на Шварценегер, ако играеше Крал Лир). Естествено, в грамотността на текста са останали някои от характерните за този автор следи, които дори и табун от редактори и коректори явно не са успели да уловят. Опора е Упора и пр.
Аз лично никога не вярвам в случайността на тези „ключове“ към грамотността. Също така съм впечатлена, че авторката избира да цитира самата себе си, от други свои, несвързани с темата предишни книги, в частта за „хората, които винаги летят, и други, които се молят и мечтаят за криле!“
Е, това е сам да се приемеш за жив класик…
Но да се върнем на главното: тезата за „българицата“ и няколкото „конкуриращи“ се азбуки, с които би трябвало да се създаде или оспори българската държавност и независимост на духа. Това не е лъжица, с която трябва да се заиграва ...
Израел не изпитва радост от това да води още един кръг военни действия с Хамас в Газа, но това е битка, породена от необходимост
Откакто Израел едностранно се изтегли от ивицата Газа през 2005 г., израелците често казват, че дори Израел да е напуснал Газа, Газа никога не е напускала Израел. Това ми бе напомнено, когато Израелските сили за отбрана израелската армия - бел.ред. предприемат нова сухопътна операция, за да спрат изстрелването на ракети към Израел. Десет дни преди намесата Хамас и други палестински въоръжени групировки изстреляха около 1400 ракети по територията на страната, което изпрати милиони израелци в бомбоубежищата. Израел опита да спре ракетите с въздушни удари, но Хамас продължи с огъня и отхвърли египетското предложение за примирие. Така пред Израел не останаха много други варианти, освен сухопътна операция.
Политическите лидери в Израел очевидно не бяха склонни да пращат сухопътни войски. Те щяха да предпочетат постигане на обявената цел - дълго и устойчиво примирие - използвайки само въздушни удари. Със системата за противоракетна отбрана “Железен купол”, която отбелязва изумителен резултат от около 90 процента, те можеха да си позволят да дадат шанс на продължителните въздушни удари по цели да проправят път за примирие с посредничество. Правителството бе обвинено от някои среди в Израел в колебливост, но продължи да гледа трезво на предизвикателството.
Ивицата Газа е гъсто населена зона с 1,7-милионно население, живеещо на 225 квадратни мили. Тя е силно милитаризирана, с хиляди ракети, производствени мощности и складове - някои от които предоставени от Иран. Хамас нарочно държи военните си съоръжения сред цивилните обекти, което допълнително влошава нещата.
Агенцията на ООН за подпомагане на палестинските бежанци (UNRWA) съвсем наскоро съобщи, че са открити 20 ракети в едно от училищата в Газа, както и заплетена мрежа от подземни тунели и бункери под градските зони. Израел не търсеше тази конфронтация, нито желае да бъде въвлечен в Газа, докато е изправен пред други стратегически предизвикателства в нестабилна, враждебна среда и с деликатна репутация на регионално и международно ниво.
Защо Израел влезе в крайна сметка? Защото въздушните удари се оказаха недостатъчни да притиснат Хамас да склони и да се придържа към трайно примирие. За да бъде подтикнат Хамас да постъпи така, е нужно значително понижаване на военния й капацитет. Това е повече, отколкото може да се постигне от въздуха.
По преценки на Израел палестинските въоръжени фракции са загубили до момента половината от ракетите си, но все още притежават няколко хиляди. Не по-малко смъртоносна е заплахата от мрежата от тунели на Хамас, прокопана от ивицата Газа към израелска територия с цел детониране на експлозиви под израелски градове или нахлуване в тях, за да бъдат отвлечени и убити граждани.
През юни 2006 г. Хамас използва такъв тунел, за да отвлече израелския войник Гилад Шалит, за когото Израел в последствие размени над 1000 палестински затворници. Хамас също така опита да използва тунели в сегашните сражения - големи групи от тежко въоръжени бойци неколкократно се появиха от тунели близо до израелски села и опитаха да ги нападнат. Те бяха убити или отблъснати, но в редки случаи успяха да убият израелски войници.
Само ботуш на земята може да се справи ефективно с остатъка от военния капацитет. Въпреки ефективността на израелските отбранителни сили обаче настоящата сухопътна операция няма за цел да унищожи Хамас. Това ще изисква превземане на ивицата Газа за дълъг период, а веднъж щом военната инфраструктура в Газа бъде бъде разрушена, ще е необходима крайно проблематична стратегия за изход. Дори Хамас да е “унищожен”, Израел може да се сблъска с анархия в Газа, подобна на Сомалия - с ...
Ройтерс
Ако “Европа търси талант” беше телевизионно шоу, щяха да го свалят от екран още преди години като състезание без никаква тръпка, предвидено да възнаграждава посредствеността.
Малко неща могат да накарат Европейския съюз да изглежда по-непривлекателен за гражданите си и широкия свят, отколкото непрозрачния процес на запълване веднъж на пет години на висшите властови позиции в 28-членния блок .
Победителите се избират с пазарлъци късно пред нощта не толкова заради опита, управленските им умения и познания, а понеже никой не е достатъчно склонен да им наложи вето. В списъка се отбелязват правилните кутийки, а на журито се предлагат услуги в замяна на подкрепата за съответния кандидат.
28-те държавни и правителствени ръководители в ЕС, някои от които също може да се окажат кандидати, съставляват журито по подбора.
Провалът им да постигнат пакетна сделка миналата седмица за това кой ще бъде новият ръководител на европейската дипломация, новият председател на Европейския съвет, който да ръководи срещите им и постоянният председател на съвета на финансовите министри на еврозоната, изглеждаше огромен, но не представлява катастрофа.
Лидерите отново ще опитат да вземат решение в края на август и тогава може би ще разполагат с по-добре квалифицирани кандидати.
Но първият опит привлече вниманието към някои от характеристиките на една потайна система, която отдава по-голямо значение на критерии като партийна принадлежност, равновесие между половете, баланс между влиянието на малките и големите страни и справедливото разпределение на местата между Севера, Юга, Изтока и Запада, отколкото на идеите или способностите.
След като опита да подпомогне сключването на такава сделка, председателят на Европейския съвет Херман ван Ромпой отбеляза с разочарование, че всички тези фактори са много трудни за балансиране, когато има на разположение само два или три поста, а за постигането на консенсус са нужни 28 нации.
Срещата на върха не можа да постигне решение, тъй като Полша и балтийските държави искаха една от висшите позиции да бъде дадена на кандидат от бившите комунистически страни, които са членове на ЕС от вече десетилетие.
41-годишната италианска външна министърка Федерика Могерини, която заема поста едва от 4 месеца, изглеждаше, че се насочва към външнополитическата длъжност със силната подкрепа на социалистическия премиер Матео Ренци, до момента, когато източноевропейците издигнаха възражения, настоявайки, че й липсва опит и че тя е прекалено мека с Русия в контекста на украинската криза.
Освен младостта й, ключови предимства са, че тя е жена и е от левоцентристкото политическо пространство, което би балансирало избрания председател на Европейската комисия Жан-Клод Юнкер, който е мъж от център-дясното.
Прямата президентка на Литва Далия Грибаускайте обаче заяви, че няма да гласува за “прокремълски” настроен кандидат.
Ренци беше толкова разочарован от проваления опит да превърне скорошната си победа на европейските избори във висша позиция за Италия, че предложи занапред Ван Ромпой да изпраща на лидерите SMS-и, ако не е възможна сделка, за да им спести разходите за път.
Датската премиерка, 47-годишната Хеле Торнинг-Шмит влезе в надпреварата като фаворит за наследник на Ван Ромпой, но Франция не беше доволна, че страната й не е член на еврозоната, където има 18 държави, а длъжността предвижда председателство на срещи на върха, посветени на паричния съюз.
При толкова непрозрачни критерии рано издигнатите фаворити често отпадат от надпреварата и по-късно в играта се появяват изненадващи претенденти, което не позволява да се отдели време за хладнокръвна оценка на пригодността им.
Изборът през 2009 г. на първия върховен представител на ЕС за външната политика, който трябваше да бъде и заместник-председател на ЕК и ръководител на зараждащата се Европейска служба за външно действие, представлява истинска карикатура на тези обрати.
Основната група лидери на ЕС тогава се съгласиха, че постът трябва да бъде даден на британец, надявайки се, че Лондон ще номинира тогавашния външен министър ...
Затвор за мним луд, получавал 14 години пенсия
Американското разузнаване смята, че самолет на Малайзийските авиолинии е бил свален над Украйна от "опълченците", вероятно по грешка. Това заявиха във вторник по време на специална пресконференция представители на американското разузнаване.
Руските ядрени доставки също имат важно значение за европейския енергиен сектор и могат да предизвикат сериозни смущения в ЕС. След свалянето на малайзийския пътнически самолет миналата седмица лидерите от Европейския съюз за пореден път се сблъскват с въпроса как да отговорят на Русия заради ролята й в украинската криза. Те в много по-голяма степен в сравнение със САЩ не са склонни да действат твърдо.
ЕС лесно може да си самопричини големи икономически вреди най-очевидно, ако Русия отговори, като врътне кранчето на газа. Русия е и много важен износител на петрол, въпреки че това е по-ликвиден пазар, на който не е чак толкова трудно да намериш алтернатива, ако влезеш в конфликт с някой голям доставчик.
Руските ядрени доставки обаче също играят значителна роля в европейския енергиен сектор и имат потенциал да предизвикат сериозни смущения в ЕС. Ядрената енергия е важен източник на електричество в Европейския съюз. Някои страни членки, по-специално Германия, планират постепенно да я извадят от употреба. Но дори при това положение разчетите на ЕС от миналата година предвиждаха над една пета от електричеството в съюза да идва от атомни електроцентрали до средата на века.
Около половината страни от Европейския съюз имат някакви ядрени мощности, въпреки че са налице подчертани различия между отделните държави. Във Франция, която е най-големият производител и потребител на ядрена енергия в света, 75% от цялото производство на ток идва от атомни реактори. Във Великобритания делът на атома е 18%, а Италия е най-голямата европейска икономика без ядрени мощности.
Руска връзка
Русия попада в тази картина на няколко места. Първо, тя е важен доставчик на суровината за ядреното гориво, урана. Има международен пазар за уран, така че има и алтернативни източници. На Русия обаче се пада дял от 18% от снабдяването на ЕС (след Казахстан и Канада) и затова прекъсването на доставките не е толкова просто. Второ, уранът трябва да бъде обогатен, за да стане подходящ за производство на електроенергия - и около 30% от тази работа е вършена от руски компании.
Има и друг потенциален източник на уязвимост. В ЕС има значителен брой по-стари атомни реактори, проектирани от Русия - общо 18. Това отразява политическите отношения със Съветския съюз в миналото.
Финландия, която никога не е била официално част от съветския блок, но поддържаше близки отношения с него, има два и всички реактори в България, Чехия, Словакия и Унгария са руски. Унгария освен това сключи с Русия споразумение за построяването на още два.
Стратегически уязвимости
Тези реактори задоволяват значителна част от нуждите на много от тези страни от електроенергия - повече от 50% в Словакия и над 45% в Унгария. Горивото за съответния реактор освен това трябва да бъде доставено в съответна форма, наречена горивна касета, която да отговаря на специфичните му характеристики, и това за руските идва от руска компания, ТВЕЛ. Така че всяко нещо, което наруши доставките на горивни касети, необходими за реакторите на тези страни, ще е сериозен проблем за тях.
В документ, подготвен неотдавна от Европейската комисия, се посочва следното: “Няма диверсификация, нито резервни мощности в случай на проблеми със снабдяването (било то по технически или политически причини).” Комисията продължи с твърдение, че “в идеалния случай, диверсификацията на производството на гориво също трябва да стане факт, но това ще изисква известни технологични усилия заради модела на различните реактори.” Други страни от ЕС, включително Великобритания, не са изложени на този специфичен риск.
Ядрената енергия има определени технически характеристики, които смекчават някои безпокойства за снабдяването. Един атомен реактор е презареждан с гориво само от време на време - ...
Всички рекорди в Гърция счупиха просрочените дългове на домакинства и фирми към държавата, които вече надхвърлят 67 млрд. евро и растат с близо по един милиард всеки месец, тъй като по данни на финансовото министерство през юни са се натрупали нови просрочени задължения в размер на 880 млн. евро.
Значителна част от тях са задължения от глоби и “налози”, останали неплатени от данъкоплатци, които се намират в безпомощност и не са в състояние да ги обслужват.
В челюстите на тройката са не само данъкоплатците, но и всички осигурявани, които са изложени на риск да загубят дори правото си на пенсия, А то се обезсмисля от идеята за създаване на една “спестовна касичка” в държавата, в която да се събират вноските и от която да се плащат всички пенсии.
На този фон опозицията съзира предсрочни избори. Главната опозиционна партия - радикалната левица СИРИЗА дори говори за самостоятелен кабинет и полага всички усилия, за да мобилизира необходимите сили и да сформира “правителство на левицата”.
Данните на финансовото министерство показват две неща - първото, че регулациите, които правителството постанови за улесняване на длъжниците, не дадоха и най-малкия ефект, тъй като не само не бе спрян процесът на разрастване на просрочените дългове, но напротив, той се ускори, и второто, и най-съществено е, че те отразяват драматичната ситуация, в която се оказаха гръцките граждани след четири години на международен надзор и кървави мерки.
Гърците повече не издържат. Те не могат вече да откликнат на изискванията на кредиторите към тях. Финансово те са изстискани като лимони.
Нека най-сетне да се разбере от правителството и от новото ръководство на финансовото министерство, че гражданите не искат да плащат и се стремят със сетни сили да задоволяват основните си нужди.
А това става в момент, когато безработицата галопира и 1,5 милиона работещи в частния сектор получават “подстригани” заплати със закъснение. Понякога изплащането им се бави до девет месеца.
Правителството трябва да разбере, че положението с просрочените дългове към данъчните и осигурителни фондове и каси не може да бъде преодоляно по друг начин, освен чрез отписване на дългове на социално слаби безработни, болни, възрастни и други и на граждани с доходи под минималния праг на оцеляване.
Сегашният кабинет в Атина не притежава необходимите социални рефлекси и чувствителност, защото ако имаше такива, те щяха да намерят изражение в конкретни мерки с цел да бъдат защитени социално слабите и наред с това да се спре обедняването на обществото и да се постигне растеж на икономиката и ръст на заетостта, които са фундаментални предпоставки за една страна.
Сигурно е обаче, че докато правителството натиска дребните и средни слоеве от населението, водейки жестока, антинародна политика при събирането на приходите в хазната, а развитието и растежът на икономиката все още си остават един мега въпрос, толкова повече дълговете на гражданите към държавата ще растат и ще се превръщат в бомба със закъснител в сърцето на политическата система на Гърция.
БТА
Св. мчци Трофим, Теофил и другарите им. Св. свщмчк Аполинарий, еп. Равенийски Светите мъченици Трофим и Теофил пострадали в Ликия в 305 г. по време на Диоклетиановото гонение срещу християните. Понеже отказали да принесат жертва на идолите, те били подложени на жестоки изтезания - окачили ги на дърво и ги стъргали с желязо, били ги с камъни и и
Пътнически самолет на "Аерофлот", излетял за Тел Авив, бе върнат на московското летище "Шереметиево" заради усложнената обстановка около летището в столицата на еврейската държава, предаде Интерфакс.
Повече от 20 души бяха убити при самоубийствен атентат в иракската столица, предаде АФП.
2004 - 2018 Gramophon.com