Маршрутът на тролейбусна линия 88, днес - 1 ноември ще се обслужва от автобуси, с интервал на преминаване от 30 минути, съобщават от Градски транспорт ЕАД Варна за Moreto.net. Промяната се налага поради профилактика на осветлението на Аспарухов мост.
Заради трагедията край Горни Лом две възрастни майки от Средогрив останаха без дъщери и синове, които да се грижат за тях и да им помагат. Бавят се и разрешенията за лични асистенти. На легло, почти неподвижна и с мъка, че е изгубила сина и снахата си се опитва да оцелее 85-годишната Рафилка от Средогрив. „Нямам сили, нямам душа и да говоря.
Минусът в държавната хазна в края на септември достига 1,48 млрд. лв., показват данните на Министерство на финансите.
Новак Джокович опроверга всички информаци, че не е концентриран или изморен. С перфектна игра лидерът в световната ранглиста смаза Анди Мъри в четвъртфинала на турнира в Париж - 7:5, 6:2. С това Джокович си гарантира, че ще завърши на първо място годината. В мача можеше да участва и Григор Димитров, н той беше победен именно от Мъри. Роджър Феде
Серията събития на инициативата "25 години свободна България" продължава с "Концерт на свободата", който ще събере някои от лицата на митингите-концерти от началото на 90-те години и сходни по дух млади изпълнители от 18 ч. пред храм-паметника "Александър Невски" тази вечер.
"Падането на комунистическия режим възстанови свободата и правото на избор. Да слушаш "Бийтълс" вече не беше забранено, а митинг-концертите на 90-те се превърнаха в символ на промяната. Свободата да твориш без...
От днес - 1 ноември започва отпускането на целевите помощи за отопление за зимния сезон. Право на помощ имат всички лица и семейства, които за последните шест месеца имат доходи, по-ниски или равни н...
Днес е една от трите най-големи задушници през годината - Архангелова задушница.
За първи път преди 95 години в Пловдив се отбелязва Денят на народните будители. Този акт е отговор на въжделенията на народа да бъдат почетени тези, които са хвърляли искри в народната свяст, които с огън и желязо, лира и тръба са будели българското самосъзнание през вековете. През 1922 г. този празник официално е въведен в календара ни, негов
9 туристически региона ще има в страната съгласно ревизираната схема за туристическо деление, която е публикувана в портала за обществени консултации. Концепцията предвижда да има район „Розова долина”. Това е най-малкият туристически регион, предлаган досега у нас, в него живее едва 3% от населението и се намира върху 5% от територията, пише в. "Монитор".
Славата на българската роза обаче и неоспоримият факт, че страната ни е разпознаваема навсякъде по света заради ароматното цвете, са част от аргументите за налагането на това деление. Не е за подценяване, че макар и много малък, районът има утвърдена популярност на много пазари, особено на перспективни далечни пазари, се казва в концепцията на екипа от Софийския университет.
Район „Розова долина” е отделен от „Тракия” и леко разширен на запад, като приобщава най-източните части от Софийския туристически район - общините Копривщица, Антон, Златица, Пирдоп, Челопеч, Чавдар и Мирково. Идеята за подобен район не е нова и е съществувала в някои от предишните схеми за разделение на страната. Тогава обаче се е коментирал под друго име - Средногорски или Подбалкански.
В „Розова долина” ще се предлага широк продуктов микс, базиран на розата, тракийското наследство, Възраждането и минералните води. Екипът, написал концепцията, не приема за особено силни аргументите, че „Розова долина” е несъизмерим с останалите райони по отношение на териториален обхват и развитие на туризма.
Обособяването на район Розова долина е „прекрасно, защото ако има нещо, с което България да е позитивно известна, това са розите и киселото мляко”, коментират чужди туристически експерти. Предложената схема на туристическо райониране се основава на задълбочен анализ на досегашните районирания в България от началото на 60-те години досега. В този период туристическите региони у нас са били между 3 и 14 в зависимост от предложенията на различните екипи.
Освен „Розова долина” с център Казанлък, според новото разпределение на картата на страната ще бъдат районите „Дунав” с център Русе и специализация културен и круизен туризъм, „Стара планина” със седалище във Велико Търново и основен акцент планински и екотуризъм. Управлението на район „Тракия” ще се прави от Пловдив, а специализацията му е културен и винен туризъм. За регион „Родопи” с център Смолян е предвидено да се наблегне на планинския и селския туризъм, а в „Рила - Пирин” се акцентира и на религиозния туризъм. Центровете на региони „Северно Черноморие” и „Южно Черноморие” са двата ни най-големи морски града.
Деветият регион е „София”, чийто приоритет ще бъде делови и културен туризъм. Проектът е финансиран от МИЕ и е осъществен съвместно с колектив от водещи български научни работници и преподаватели.
На 1 ноември отбелязваме Деня на народните будители. В този ден се отдава почит на делото на книжовниците, просветителите, борците за национално освобождение, съхранили през вековете духовните ценности на нацията и нейния морал. Сред имената на най-почитаните народни будители са Свети Иван Рилски, Владислав Граматик, Паисий Хилендарски,
Архангеловата задушница наричана още Архангелска задушница, Рангелова задушница, Хрангеловото одуше е една от трите най-големи, пише женското списание Hera.bg. Отбелязва се в първата събота преди Архангеловден - защото събота е отредена за ден на покойниците.
Националът Тодор Неделев вкара единствения гол за втория отбор на "Майнц", който загуби гостуването на "Зоненхоф Гросшпрах" в първенството на трета Бундеслига. Българският халф изравни резултата в 24-ата минута. През второто полувреме "Майнц" обаче допусна два гола и съответно стигна до загубата. Неделев има само два официални мача за първия тим
На 1 ноември отбелязваме Деня на народните будители. В този ден се отдава почит на делото на книжовниците, просветителите, борците за национално освобождение, съхранили през вековете духовните ценности на нацията и нейния морал. Сред имената на най-почитаните народни будители са Свети Иван Рилски, Владислав Граматик, Паисий Хилендарски,
Една от най-красивите жени в света Дженифър Анистън е потърсила услугите на специалист, който да помогне на годеника й Джъстин Теру, да преодолее страха си от брака.
Без контузаната си звезда Димитър Бербатов "Монако" се провали в домакинския мач с "Реймс" - 1:. Тимът от Княжеството поведе с гол на Елдерсон още в 20-ата минута, но в 80-ата Бенджамин Муканджо изравни. Така неубедителите игри на "Монако" през сезона продължават. А Бербатов ще липсва и в двубоя срещу "Бенфика" във вторник в Шампионската лига.
От ВиК-Варна съобщиха за Moreto.net, че поради възникнали аварии, без вода ще останат абонатите в следните места: - местности: "Манастирски рид, Ален мак, Бялата чешма, Дъбравата"и част от к.к."Чайка" до 14 ч
Днес над по-голямата част от страната ще бъде предимно слънчево, но преди обяд на много места в низините и котловините ще има мъгла или ниска облачност. Вятърът ще е слаб от запад-северозапад, в източните райони до умерен от север. Максималните температури ще са между 10° и 15°, в София - около 12°.
Директорът на Четвърто помощно училище в столицата Венета Бочева Ал-Шериф е наказана дисциплинарно от министъра на образованието с "предупреждение за уволнение". Проверката в училището започна след сигнал за евентуален случай на насилие над 13-годишната Ана-Мария, която страда от аутизъм. Сигналът беше подаден от родителите на момичето.
През последните 8 дни Русия е намалила доставките на газ за Сърбия с 28 на сто, съобщава пресата в Белград.
За втори път в рамките на седмица
По тялото има следи от насилие
- Г-н Киров, замисляли ли сте се дали може да се направи някаква аналогия между катастрофата, която преживяхте наскоро, и клипа и текста на новата ви песен “Знам”? Сам определяте видеото като “апокалиптично”. - Много често ми се случват нещата, за които пиша в песните си. Сякаш съм пророк за личната си съдба по някакъв начин.
Община Перник пуска автобуси до Централните гробища. Автобус номер 2 ще тръгва от спирката на Профилакториума, а автобус номер 4 - от квартал Кристал. Допълнителен превоз ще бъде пуснат и за квартал Мошино, който ще тръгва от спирката на Бучински път.
Автобусите ще с движат от 09:30ч. до 13:30ч., като последният автобус, който ще потегли от гробищата ще е в 14:00ч.
Как ли изглеждат снимки, заради които фотографите са били уволнявани? Пред Вас стои точно една такава колекция. Фотографското трио "Трива" - Владимир Воробйев, Владимир Соколаев и Александър Трофимов, са работили през 70-те и 80-те години на миналия век към Кузнецкия металургически комбинат (КМК) в СССР, но въпреки това свидетелства за работата им почти липсват. Тримата са уволнени заради своите снимки, тъй като очерняли социалистическия образ на живота - това налага и унищожаването на голяма част от архивите им, но, от друга страна, те са провокирани да преследват още по-всеотдайно своята цел - да заснемат на лента тогавашния свят.
За прочутата навремето певица Леа Иванова има толкова много легенди и истории, кои то звучат като легенди, че всеки документ, изровен от архивите, заплашва да помрачи не- йния ореол. Но три документа от 1951 г., изровени от “Труд” от Държавния архив, разкри- ват, че многобройните истории за бурния й живот не са съвсем далеч от истината.
Лидерът на БСП Михаил Миков свиква драматичен пленум на левицата, на който ще направи дългоочакваната пълна промяна в ръководството на партията.
Холандската звезда Клаас-Ян Хунтелаар донесе победата на "Шалке" с 1:0 у дома срещу "Аугсбург". Нападателят се разписа в края на първото полувреме и така Роберто ди Матео вече има два успеха в Бундеслигата с новия си треньор. Шок обаче получиха домакините още в 11-ата секунда. Националът Юлиян Дракслер разтегна мускул на бедрото и принудително б
Днес над по-голямата част от страната ще бъде предимно слънчево, но преди обяд на много места в низините и котловините ще има мъгла или ниска облачност. Вятърът ще е слаб от запад-северозапад, в източните райони до умерен от север. Максималните температури ще са между 10° и 15°, в София - около 12°.
Денят на народните будители е общобългарски празник, честващ паметта на българските просветители, книжовници, революционери и свети будители на възраждащия се национален дух, официален празник на Република България, който се празнува на 1 ноември.
Докато у нас преподаването на историята на тоталитарния период продължава да е тема за спорове, в Букурещ вече има учебник за гимназиите "История на комунизма в Румъния". Той е съставен от Института за изследване на престъпленията на комунизма в Румъния. Авторите са Михай Стаматеску, Ралука Гросеску, Дорин Добринку, Андрей Мурару, Ливиу Плеша, Сорин Андрееску
"Дневник" представя учебника с помощта и в превода на Ванина Божикова - преподавател по специалността румънска филология в...
Хора без дом ще могат да разчитат на подслон и топла храна всяка вечер до 31 март 2015.
Поемете дъх и... старт. Днес започва Балканският 1000-километров маратон. Това е смесица от надпревара, изпитание, възможност да предизвикаш себе си и благотворително събитие.
Стартът ще бъде даден в Букурещ, от където участниците ще се насочат към София, а след това ще се върнат обратно. Те ще изминат разстоянието с колелета и с бягане.
В часовете преди началото записаните официално бяха над 60 души за всички дисциплини (всеки сам избира дали да измине цялото разстояние...
Румънският президент Траян Бъсеску отново се закани да получи молдовско гражданство през декември тази година, когато му изтича президентския мандат. По този начин той ще цели допълнително п...
Биляна Гавазова пропускала първото ядене за деня, преди да започне да води “Тази сутрин” по Би Ти Ви. Журналистката карала на празен стомах до обяд. Но откакто започнала да става в 4-4,30 сутринта, за да е навреме в телевизията, режимът и? се променил. “Започнах да закусвам. Нещо, което винаги съм пропускала преди и съм изкарвала до обяд само на
Преговорите за съставяне на правителство и формиране на парламентарно мнозинство отново са водеща тема за всекидневниците. „Борисов се вбеси на Кънев, даде ултиматум на РБ - до понеделник да подпишат или избори "Не съм оптимист, че ще съставим правителство с Реформаторския блок.
На 1 ноември отбелязваме Деня на народните будители. Това е общобългарски празник, ознаменуващ делото на българските просветители, книжовници, революционери, които с дейността си са допринесли за възраждането на българския национален дух, на образованието и книжовността.
По традиция на този ден се организират факелни шествия в цялата страна. Денят на народните будители е официален празник.
След Освобождението през 1878 г. много градове и села искат да отдадат заслужената признателност към народните будители не само като кръщават улици, читалища и училища на тяхно име. За първи път честване на народните будители става на фестивала в Пловдив през 1909 г.
Всепризнат патрон на българското будителство е свети Йоан Рилски, почитан като покровител на българския народ и държава, който в народната памет е образец за себеотдаване, безсребърничество, любов към ближния и Отечеството и към когото народната обич и уважение остава жива през вековете на османско владичество. Той е честван на 19 октомври (1 ноември по Грегорианския календар, възприет през 1916 г.).
Почитани са и много други будители, които народът канонизира като светци в своята историческа памет. През 1922 г. Стоян Омарчевски, министър на народното просвещение в правителството на Стамболийски по инициативата на група интелектуалци (Станимир Станимиров, Александър Радославов, Димитър Лазов, проф. Беньо Цонев, Иван Вазов, проф. Любомир Милетич, д-р Михаил Арнаудов, д-р Фил. Манолов, Христо Цанков – Дерижан, проф. Иван Георгов, Стилиян Чилингиров, Адриана Будевска, Елена Снежина) внася предложение в Министерския съвет за определянето на 1 ноември за Ден на българските народни будители.
На 28 юли 1922 г. Министерството на народното просвещение определя 1 ноември за „празник на българските будители, ден за отдаване на почит към паметта на големите българи, далечни и близки строители на съвременна България“.
На 31 октомври 1922 г. излиза постановление на Министерския съвет за обявяване на празника. На 13 декември същата година Народното събрание приема Закон за допълнение Закона за празниците и неделната почивка. Цар Борис III подписва закона за въвеждането на Деня на народните будители на 3 февруари 1923 г.
През 1945 г. честването на празника е отменено от комунистическия режим.
След дълго прекъсване, със Закона за допълнение на Кодекса на труда, приет от 36 Народно събрание, на 28 октомври 1992 г., се възобновява традицията на празника.
Идеята за възстановяването му е на професор Петър Константинов, председател на Общонародното сдружение „МАТИ БОЛГАРИЯ“.
Сред най-тачените български народни будители са Свети Иван Рилски, Константин Костенечки, Григорий Цамблак, Йоасаф Бдински, Владислав Граматик, Димитър Кантакузин, Петър Парчевич, Петър Богдан, Паисий Хилендарски, Матей Граматик, поп Пейо, Неофит Бозвели, Неофит Рилски, Иван Селимински, братята Димитър и Константин Миладинови, Георги Стойков Раковски, Васил Априлов, Васил Левски, Христо Ботев, Стефан Караджа, Хаджи Димитър, Любен Каравелов, Добри Чинтулов, Никола Бацаров, Иван Вазов, Григор Пърличев, Александър Екзарх,Никола Бобев,Стефан Антонов,Иван Богоров, Нешо Бончев, Найден Геров, Йоаким Груев, Христо Г. Данов и др.
trud.bg
Облачността над страната ще е разкъсана, през деня в много райони намаляваща до слънчево време, съобщиха от НИМХ.
В сутрешните часове на места в равнините ще има мъгла. Вятърът ще е слаб, в източните райони до умерен от север-северозапад. Минималните температури ще бъдат между 0° и 5°, а максималните между 10° и 15°.
Над планините ще е предимно слънчево. Вятърът ще отслабне, ще е слаб до умерен от северната четвърт. Максималната температура на височина 1200 метра ще е около 7°, на 2000 метра около 1°.
По Черноморието ще има променлива облачност. Ще духа слаб до умерен северен вятър. Максималните температури ще са между 10° и 13°.
БГНЕС
Всяка епоха има своите будители, твърдя категорично, че и в днешно време трябва да ги има.
Само че, за съжаление, настъпи едно разрушаване на нашата ценностна система. Хора, които гледат Биг или Вип Брадър сякаш нямат нужда от будители. Промени се отношението към науката, просветата, към националните ни ценности, към културата, към традициите и обичаите. Но, въпреки трудните условия на тази глобализация, точно сега будителите са ни жизнено необходими. Не само за да оцелеем като нация, но и да се преборим за по-предно място в съвременния свят.
Много ми тежи, когато казват, че сме на последните места по различни показатели в ЕС. Нали се стремяхме да реализираме своя цивилизационен избор, за да просперираме, а … останахме на опашката.
Отдавна говорим за ново българско Възраждане, но за да стане то реалност ни трябват и възрожденци. Днес върховна ценност са парите, за съжаление. Ние това взехме от Запада - че времето е пари, че животът е пари… Прекалено много се вторачихме в парите, които, обаче, са средство за живот, но не и цел. И това ни се налага да променим в младото поколение, да ги отдалечим от егоизма, който ги е обхванал, да ги откъснем от стремежа да живеят само себе си. Погледнете семейните отношения. В България вече не останаха истински семейства, 60% от децата са извънбрачни. За какво говорим, кои сме, къде отиваме?
Съветници предлагат Община Варна да не плаща наема на специалисти от УМБАЛ "Света Марина" Част от съветниците от комисията по здравеопазване към Общинския съвет във Варна поискаха общината да спре да плаща жилищния наем на специалисти от УМБАЛ „Света Марина“.
Фестивалът "Изкуството на барока" за мен е най-блестящата инициатива, която се случва в българския музикален живот, заяви пред БГНЕС талантливият български пианист Тодор Петров, който живее и работи в Тунис, чиято страст е да търси и връща към живот стари ръкописи на световноизвестни композитори.
През дългите години на тоталитарно управление музиката на барока беше почти забранена, продължи той. Вследствие на което българската публика за дълъг период от време беше откъсната от изпълненията на най-хубавите, може би, произведения на Бах, Бетовен, на първите романтици, на техните оригинални инструменти. Ще поясня - Бах не е писал произведения за пиано, а за чембало или за орган, или - за първите модели на фортепианото, т.нар. цимерманови фортепиана. А неговите синове са писали за фортепианата на "Щайн", уточни Петров. Моцарт и Хайдн са творили музика за пианото "Валтер", Бетовен - също за "Валтер", Шопен - за инструмента "Плиел", Лист - за инструмента "Босело".
Искам да изкажа специална благодарност за организирането на фестивала на вашите колеги от сайта pogled.info, на г-н Румен Петков и неговата дъщеря и моя прекрасна колежка Зефира Вълова, която е най-добрата ни специалистка в тази област, поясни пианистът. Тя живее във Франция, учила е в Холандия, а нейният съпруг е много известен бароков флейтист от руско-украински произход и те, двамата, са един невероятен музикален тандем. Те са вдъхновителите на фестивала. Именно г-жа Вълова ме покани да направя концерт , който включва изпълнения на произведения на тези оригинални инструменти, каза той. Зефира има невероятен организаторски талант и аз й се възхищавам за това.
Ще свиря днес произведения на Бах на инструмента "Щайн", на който композиторът е творил в неговия "мъжки" вариант, т.е. няма педали, както ги знаем ниско долу, а – колянни, посочи пианистът Тодор Петров. Същото важи и за "Валтер", на който ще свиря една соната, която съм открил като ръкопис. Ще призная, че това е моята страст - да възстановявам музикални ръкописи на световни композитори и се занимавам с това вече 20 г., през които съм върнал към живот към 150 ръкописа - 64 клавирни концерта и около 85 други произведения на Скарлати, Хайдн, Бокерини и др.
Тази вечер ще изпълня едно произведение на ученик на Хайдн, казва се Гаспаро Сборджи, живял е във Флоренция между 1737-1819 г. , продължи Тодор Петров. Тогава професията на пианиста е била много ценена, отбеляза той. Композиторът е бил придворен пианист и е оставил огромно творчество. Имам 12 негови сонати в ръкопис, от които ще изпълня едната и три клавирни концерта. А на бетовеновия инструмент "Граф", който е по-романтичен, ще свиря произведение на Йохан Хумел, чех, ученик на Моцарт и Бетовен. Посветил към вечерта и на друг композитор, на етюди - Карл Черни. Ще изпълня неговата клавирна соната, а накрая ще завърша с едно късо произведение на Глинка, разказа пианистът.
Изключително съм радостен, че фестивалът се радва на голям интерес, на първият концерт залата бе препълнена.
Иначе живея от 9 г. в Тунис, преподавам пиано и камерна музика в университета в гр. Сус, преди това живях и работих на свободна практика 12 г. в Италия, разказа за себе си Тодор Петров. Тунис е много привлекателна страна, с хубав климат, но е малко далеч от европейската музикална среда, каза той. Каним при нас изпълнители от Франция, правим интересни концерти, но това става рядко.
За съжаление, българските музиканти в Тунис получаваме два пъти по-ниски заплати от тунизийските ни колеги, не скри следите от неудовлетворението си Тодор Петров. Защото има една конвенция от 1977 г., подписана между Техноимпекс, като представител на българската държава и Тунис, според която нашето заплащане не се актуализира. Нищо досега не е направено, за да се чувстваме равноправни и достойни наравно с другите музиканти, бе откровен той.
Огорчения имам от това, безспорно, но за мен музиката е всичко… след Господ, сподели Тодор Петров. Тя е единствената на тази земя, която има реална стойност. А специално тези старинни инструмента, ще го повторя, са моята страст, от която няма лечение, призна той.
Тази вечер от 19 ч. е концертът на пианиста Тодор Петров в рамките на фестивала "Изкуството на барока".
БГНЕС
Паразити предизвикват шизофрения в 20% от случаите на заболяването.
Авиацията е мироглед и философия за живота, защото тя е устрем, мащабност, технологии, много любов и бъдеще. Това каза пред БГНЕС председателят на Българската авиационна асоциация инж. Ангел Георгиев, полковник от резерва.
Той е категоричен, че във времето на криза, която е не само икономическа, военнослужещите и цивилните служители от българските ВВС полагат неимоверни усилия, за да поддържат необходимата боеспособност и боеготовност на бойната техника.
"Няма стара и нова авиационна и ракетна техника, а само изправна и неизправна", каза полк. /р/ Георгиев. Според него тези, които поставят въпроса дали руската авиационна техниката, която е на въоръжение в армията ни, трябва да бъде приземена завинаги, най-вероятно много добре знаят, че това е чиста проба демагогия. Намиращите се понастоящем на въоръжение в българските ВВС вертолети модел Бел /"Bell-206"/ - американско и Кугар /AS 532 AL "Cougar"/ - френско производство, в по-голямата си част също имат продължителен неактивен престой на земята. Известно е, че летателната годност на тази техника е съществена за авиационното осигуряване и повишаване мобилността на другите видове въоръжени сили. Този състав на ВВС има също важна роля при изпълнение и на третата мисия на Българската армия, която е защита на населението при бедствия и аварии в мирно време. Поради това е важно да се подчертае, че цялото налично въоръжение и бойна техника, собственост на Българската армия, налага задължението държавата да изпълнява своята отговорност за осигуряване и организиране на нейната следгаранционна нормална експлоатация.
Под така поставения "проблем" с руската летателна техника видимо прозира истинската цел на "загрижените". Истина е, че понастоящем за пореден път пред България стои въпроса, дали трябва да се закупи друг изтребител. Макар и ултимативен, проблемът е комплексен и има втора страна. "На първо място е необходимо", продължава председателят на Българската авиационна асоциация, "внимателно да се анализира настоящата ситуация и издигне в ранг на постоянна държавна политика защитата на държавата, като се вземе под внимание приемствеността в българската практика на ежедневно отстояване общодържавните жизненоважни интереси!" Втората страна на въпроса има отношение към предварително определяне на държавните приоритети в сферите на външната политика, икономиката, финансите и отбраната, както и тясно ведомствените цели и задачи, които гарантират защитата на общодържавните интереси. Проблемът е комплексен, определя о.р. полк. Ангел Георгиев, защото отговорът трябва да представя една ясна картина, съставена от различни аспекти на отговори по детайлни въпроси, в които са включени и резултатите от всеобхватна аналитична дейност. Това е така, защото българският данъкоплатец задължително трябва да знае поради какви причини, за какво и по какъв начин се използват неговите средства. Отделно, че периодът на това политическо решение трябва да има хоризонт от 35-40 години.
Полковникът от резерва, следвайки последователността на детайлните въпроси, продължава: "Дали в обозримо бъдеще България трябва да придобие съвременен изтребител? Нашият отговор е еднозначен. Да! В противен случай оставаме в миналото. Дали нов или "втора", "трета", "n-та" ръка? Категорично нов! Ние акцентираме върху нов многоцелеви изтребител, защото отчитаме новите глобални тенденции и перспективи в развитието на авиационните платформи. Новият изтребител, при използване на цялостния му жизнен цикъл, ще изведе България отвъд рубежа на масово навлизане в експлоатация на дистанционно управляемите летателни средства или такива с изкуствен интелект."
"Най-добрите въпроси са", смята полк. /р/ Ангел Георгиев: Кога да бъде придобит и какъв именно многоцелеви изтребител е необходим на България? Решението е политическо", продължава полк. /р/ Георгиев, - но то трябва да бъде обосновано и базирано на постоянно актуализиращ се дълбок, мащабен и перспективен анализ, който има необходимата най-висока степен на класификация относно геополитическия, икономическия, стратегическия и техническия преглед на актуалните данни. Анализът трябва да взема под внимание обществените процеси в страната, на Балканите и в Европа, динамичността и евентуалните посоки за развитие на геополитическата обстановка, както и състоянието на стратегическо партньорство в световен мащаб – фази и перспективност. Икономическата и техническата част на този анализ не са по-малко важни. Напротив, изключително остро стои въпроса: Защо, когато икономиката ни е в изключително тежко състояние, а тези, които разпределят държавния бюджет, не могат да осигурят необходимите средства за текуща подръжка в летателна годност на наличните самолети и вертолети, е необходимо закупуването на други бойни самолети, които да стоят на земята след изтичане на гаранционния им период? Докато други страни, също членки на Алианса, модернизират притежаваните от тях изтребители МиГ-29, правят ги напълно съвместими със съюзническите изисквания, като за това ангажират и натоварват своята авиационна индустрия. И това не им струва скъпо! С вече модернизираните самолети изпълняват, както задачите по националната си отбрана, така също и поетите съюзнически такива, подчертава полк./р/ Ангел Георгиев.
От техническа гледна точка, споделя той, определящо е какво включва Договорът за нов изтребител и дали има клаузи като: обучение на летателен, технически и обслужващ състав; с или без тренажор; тип и количество боекомплекти; експлоатационно, диагностично и ремонтно оборудване; срок за доставка на резервни части и видове ремонтна дейност по време на гаранционната, но преди всичко следгаранционната експлоатация; каква ще бъде цената на новите боекомплекти; различните юридически изисквания към доставката на нови резервни части, време за доставка, процедури и цена; реална стойност на един летателен час и т.н."
Председателят на Българската авиационна асоциация настоява за прогнозируемост и осигуреност за цялата продължителност на жизнения цикъл на бъдещия нов изтребител. Той изтъква, че е необходимо в преговорите по закупуване да бъде включен максимално възможен експертен потенциал, който да работи в тази посока и да защитава българските интереси. "Това трябва да бъде националноотговорен български интелектуален потенциал! Той трябва да защитава интересите на България във всяко едно направление, на всяко едно ниво!", заявява категорично полк. /р/ А. Георгиев.
"Нашият настоящ отговор на проблема е: политиците и държавното ръководство на страната трябва да осигурят летателна годност и експлоатация на всички налични самолети и вертолети на българските ВВС до придобиване на нов многоцелеви изтребител. На 11 октомври тази година командири, пилоти, техници и целия осигуряващ състав на българските ВВС доказаха пред нашето общество, че могат да организират експлоатацията и да използват по най-професионален начин поверената им бойна, транспортна и обслужваща авиационна техника, без значение от страната-производител. Определящо е, че летателните машини се намират в ръцете на надеждни, отлично подготвени и високоотговорни български авиационни професионалисти!", категорично заяви полк. /р/ Ангел Георгиев.
На въпроса дали държавата е длъжник на ВВС той уточнява, че държавата включва обикновените хора, институциите и тези, които сме избрали и са приели да упражняват властта за определен период от време. "Политиците трябва да бъдат много добре подготвени или да използват високо компетентни експерти в областта на отбраната, ВВС и сигурността, за да бъдат обосновани и взети най-верните националноотговорни решения", заяви полковникът. "Много добре знаете, че армията е предназначена за външна защита на държавата, т.е. външната политика и отбраната трябва да бъдат в пълен унисон. Едва тогава се поставя въпроса кой е длъжник. Какво означава това? На първо място дали държавата е определила необходимите насоки за развитие на армията, дали ги е осигурила ресурсно и дали е предоставена възможност на военните да постигнат тези цели и способности. Когато нашият военен бюджет е по-малък от 1,5% от БВП, то отговорът на въпроса идва от само себе си", казва Ангел Георгиев. Той изтъква, че разчита политиците да осигурят достоен процент от БВП за отбрана и закупуване на нова бойна техника за армията, което да бъде финансирано директно от държавния бюджет. "В противен случай това ще бъде в ущърб на ежедневната бойна подготовка и ще се получи дисбаланс между отделните видове въоръжени сили и родове войски", каза специалистът.
Според него, след като има социално напрежение в сектора, значи не всичко е оптимално. "Българският военен професионалист трябва да бъде спокоен в социален аспект. Той е на разположение на държавата 24 часа в денонощието, и когато отива на работа, не трябва да мисли как да осигури необходимите житейски потребности на семейство си. Щом като в тази сфера имаме много въпроси, това означава, че трябва да бъде подобрен социалния статус на хората от отбраната и сигурността или най-малкото, той не трябва да бъде снижаван!", казва той, като посочва за пример обсъждането на въпроса за въвеждане на допълнително изискване за възраст при пенсиониране. Полковникът от резерва Ангел Георгиев заявява, че "това не са привилегии, а обезщетения, защото военните и колегите от сектор сигурност не разполагат със собственото си време и работят при тежки, специфични условия." Авиаторът изтъква, че "пилотът е боецът във военната авиация и без него и най-съвременният управляем самолет само ще стои на земята. Така през следващите 35-40 години в бойната авиация основно ще се разчита на системата "самолет-човек". Трудът на пилотите е строго специфичен и протича в условията на враждебна за човешкия организъм среда: шум; постоянни вибрации и електромагнитно излъчване; натоварване на гръбначния стълб и сърдечно-съдовата система; ударно претоварване в случай на катапултиране; динамично променящи се температура на въздуха и атмосферно налягане; намаляване частичното налягане на кислорода с изкачване на височина; слънчева радиация при полети в стратосферата; изключително високо нервно-психическо напрежение при едноместните екипажи, защото летецът е едновременно пилот, щурман, инженер, радист и боец. Всички тези и редица други фактори оказват съществено влияние върху здравословното състояние на пилота и като резултат настъпват трайни деформации и по-рано износване на организма!"
"Нека всеки българин си извоюва правото и свободата да взема самостоятелни решения. Това ще бъде критерий за нивото на демократичност в страната ни и тя ще бъде притегателно място за живеене", сподели полк. Георгиев.
Той е категоричен, че българските ВВС имат бъдеще и пътят към него минава през възстановяване на Висшето военновъздушно училище от нов тип, защото то е необходимо на държавата ни, като важен фактор за запазване на националната сигурност и авиационна идентичност. "Българската авиационна школа е име в световната авиация и ние сме едни от първите, които използваме самолета като бойно средство. Тази наша над 100-годишна история на авиацията ни задължава да бъдем отговорни! Не случайно се казва, че състоянието на авиацията е еманация на нацията", заключи полковникът от резерва Ангел Георгиев.
БГНЕС
Измийте добре ябълките. Нарежете ги на дребни парченца. Не е необходимо да изхвърляте сърцевината им. Изсипете нарязаните плодове в голям съд. После ги залейте с гореща вода - изсипете толкова вода, колкото да покрие плодовете и да останат няколко пръста отгоре. На 1 кг ябълки изсипете 300 г захар и добре разбъркайте, за да се разтвори.
"Браян Дейли - разгадаването на един парадокс" е необикновена изложба в Националната художествена галерия. Тя бе открита преди седмица от посланик Марси Рийс, тъй като събитието се осъществява с подкрепата на посолството на САЩ, Фондация "Америка за България", галерията на Стефан Стоянов в Ню Йорк и НХГ.
Отава спря издаването на визи
Анна Заркова, журналистка Виктор Меламед, почетен консул на Кралство Тайланд в България, президент на Българската конфедерация по кикбокс Проф. Георги Петканов, бивш конституционен съдия, бивш депутат, министър на правосъдието в правителството на Станишев, вътрешен министър в правителството на НДСВ Енджи Касабие, диетоложка Д-р Иван Костов, и
Радист счупил с чук шифровъчната машина в секретното отделение на посолството на България в Кайро, когато в мисията нахлули полиция и спецчасти през 1978 г. Това разказват пред "168 часа" няколко независими един от друг източници. Заповедта на Петър Младенов е била да се счупи шифрограмата. Преди това служителят заедно с още един-двама свои колеги
Знаете ли какво представлява сънната болест? Африканската трипанозомоза, по-известна като сънна болест, е заболяване, причинено от паразита Tripanosoma brucei. Първите му симптоми са болезнена сънливо...
На 1 ноември отбелязваме Деня на народните будители. В този ден се отдава почит на делото на книжовниците, просветителите, борците за национално освобождение, съхранили през вековете духовните ценност...
Вестник „Вашингтон пост” се отнася явно скептично към изразения веднага след подписването на споразумението оптимизъм от европейските лидери. Според вестника договорените цени на газа за Украйна са на нивото на средните за Европа - около 380 евро за 1000 кубметра. Украйна месеци наред се опитваше да постигне по-ниска цена - около 326 евро, както и да премахне системата на временни намаления - дългосрочна руска стратегия, която според Киев прави Украйна уязвима на политически натиск. В този смисъл сегашното споразумение е очевидна капитулация за Украйна, отбелязва вестникът.
В същото време споразумението не гарантира, че няма да има спирания на газа тази зима. Русия обясняваше предишни такива прекъсвания - всяко от тях продължаващо няколко дни – с технически затруднения, макар че те подозрително съвпадаха с периоди на политически напрежения, отбелязва ”Вашингтон пост”.
Все пак ”Вашингтон пост” отбелязва, че споразумението в Брюксел слага край на абсурдното спиране на газовите доставки за Украйна, които заплашваха да оставят хиляди украински домове зъзнещи от студ през зимата, но също така ще гарантира и редовното снабдяване с газ на много европейски страни.
Вестникът отбелязва, че това споразумение идва след остър спор за цената на синьото гориво и след месеци на геополитически сътресения. То, изглежда, може да се разглежда като примирие, поне временно, на широкия фронт на бушуващия конфликт между Русия и Украйна, отразил се сериозно и на отношенията между Русия и Запада, които сега са в най-лошото си състояние след Студената война.
Някои лидери се опасяваха, че тази зима може да се окаже повторение на 2006 и 2009 г., когато редица страни в Източна и Централна Европа тежко пострадаха заради руско-украинските газови спорове.
Български медицински персонал най-често удря на камък при опитите си да работи на Острова. Въпреки че има огромен глад за кадри във Великобритания, бюрокрацията е толкова тромава, че повечето от нашите медици се сблъскват с трудности, преди да пробият на местния пазар. Това потвърдиха и експертите от българския СОЛВИТ център, които посетиха Лондон, за да се срещнат и консултират общността ни в Англия, пише "Монитор".
Най-голям е проблемът с признаване на професионални квалификации, като най-потърпевши се оказват медицинските работници, потвърди Весела Кирова от СОЛВИТ.
„Преди месец ни се оплака наша медицинска сестра, която от години живее и работи във Великобритания, но в частна практика. Когато жената поискала да премине на работа в държавна болница, й заявили, че трябва да държи приравнителни изпити, както и да ходи на курс по английски. След като подала жалба до СОЛВИТ, случаят й бил разрешен и започнала работа, без да се налага да се явява на изпити”, разказа Валентина Стоянова от СОЛВИТ.
СОЛВИТ е неформална мрежа, която действа за признаване на професионални квалификации, разрешения за пребиваване, достъп до образование, право на установяване, заетост, социална сигурност, свидетелства за управление и регистрация на моторни превозни средства, данъчно облагане, свободно движение на капитали, граничен контрол, предоставяне на услуги и др. СОЛВИТ се занимава с разглеждане на въпроси, свързани единствено с отношенията гражданин - публичен орган.
Услугата е напълно безплатна, а срокът за разглеждане на случай не надвишава 10 седмици, заяви Весела Кирова. От създаването на центъра през 2007 г. досега жалбите от Великобритания са 130, което пък държи първенство сред оплакващите се нашенци от чужбина.
Чести са случаите и на нашенци, които са се върнали в България и искат да получават пенсиите си от Англия, но администрацията ги бави или им дава грешни формуляри. Родители пък се оплакват, че не могат да си вземат детските надбавки, въпреки че плащат данъците си на Острова. Според европейското законодателство детските надбавки се изплащат там, където работи родителят, а не където са децата. В повечето от случаите се отсъжда в полза на жалбоподателя.
Тази среща трябваше да събере лидерите на т.нар. Западни Балкани, кандидатстващи за ЕС, и да се превърне в символ на преодолените вражди 20 години след войните от разпадането на бивша Югославия.
Но насроченото за днес в Белград събиране на лидерите на Сърбия, Косово, Босна и Хелцеговина, Македония, Албания и Черна гора, практически се провали.
Премиерът на Албания Еди Рама се договори със сръбския домакин Александър Вучич да не пътува след страстите, разгорели се покрай...
Германското правителство въвежда пътна такса, която ще принуди чуждите шофьори да плащат до 130 евро на година за използването на германската магистрална мрежа, предаде Ройтерс.
Новата такса цели да осигури постъпления за поддръжката на транспортната инфраструктура, която се амортизира не само от местните, но и от милионите чужди автомобили, преминаващи по нея.
Таксата трябва да влезе в сила през 2016 г. Ако Брюксел обаче сметне, че тя дискриминира чуждите водачи на превозни средства, може да бъде отменена. Шофьорите ще плащат различни суми в зависимост от мощността на колата и до каква степен тя отговаря на екологичните стандарти.
Те ще имат избор между 10-дневна такса от 10 евро или двумесечна от 22 евро. Таксата може да се плати в бензиностанциите или чрез регистриране на номерата на колата в интернет.
Очаква се чрез приходите от пътни такси Германия да събере 3,7 млрд. евро, като на новата такса се падат около 700 млн. от тях. Процедурата по въвеждането обаче ще струва около 200 млн. евро. Според министъра на транспорта Александър Добринт е справедливо чуждите шофьори да плащат.
По думите му несправедливо е чуждите водачи на превозни средства да пътуват свободно по германските магистрали, докато германските шофьори са принудени да плащат пътни такси в съседни страни като Австрия, Швейцария и Франция.
Най-богатият човек на света е Карлос Слим Елу от Мексико, който заедно със семейството си притежава 80 милиарда долара. За да похарчи цялото си богатство, Карлос Слим ще има нужда от 220 години, ако харчи по 1 милион долара на ден, пише „Гардиън”. Той печели по 11,6 милиона долара на ден само от лихвите върху депозитите си.
На второ място е Бил Гейтс със 79 милиарда, а на трето Амансио Ортега от Испания, който има 63 милиарда.
На Бил Гейтс ще са му необходими 218 години, а на Амансио Ортега – 172.
АНИ ЕФРЕМОВА
Визитка:
Проф. Дина Шнайдерман е родена в Одеса
Съпруга е на един от най-знаменитите ни цигулари, Емил Камиларов (1928 – 2007), наричан Българския Паганини
Ученичка е на легендарния Давид Ойстрах
Печели първа награда на конкурси в Берлин и Женева. Учи дирижиране при проф. Владимир Симеонов в София и завършва при проф. Цеки и проф. Феррара в Италия
Днес e сред най-ценените професори по цигулка и дирижиране в цял свят.
През 2003 г. е обявена за Жена на годината в Оксфорд, а през 2006 г. – за Genius Laureate от Американския биографичен институт
- Проф. Шнайдерман, завърши международният музикален фестивал, който носи името на покойния ви съпруг Емил Камиларов. Държавата или бизнесът помагат ли ви?
- Зависи какво разбирате под „държава”. Например г-жа Йорданка Фандъкова - кметът на София, от първата година поддържа идеята за фестивала и осъществяването. Ръка ни подават също Министерството на културата, фондация „Св. Кирил и Методий”, военното министерство ни предостави своя клуб. Дали ще сметнете всички гореизброени за „държава” или не, оставям вие да прецените.
- Кое ви изненада по време на фестивала?
- Дойде много голяма група от България, което много ме зарадва. При това кошмарно време, което се случи, залата беше претъпкана. Аз, да ви кажа, дори да ми бяха дали и 1000 лв. при тази ситуация, пак нямаше да го направя. И друго нещо - знаете, че програмата, която се изпълнява на този фестивал, си е класическа. Ние свирим с черни панталони и бели блузки. Не като Лейди Гага или някои други големи звезди, които навремето излизаха без гащи или без сутиени. Въпреки това нямаше къде да се сложат дори и правостоящите.
- Как да спрем младите ни цигулари да не бягат в чужбина?
- Моята теория е, че тези, които ръководят така наречените музикално- културни организации в България, не са се научили да се радват на нашите таланти. Дано да е само в музиката това явление. Ако чакате обаче аз да ви кажа, че тези таланти получават малко пари и че тук животът е тежък, мога да ви уверя, че и на Запад, където те отиват, животът не е никак лесен. Освен това на Запад има хора, които правят всичко възможно да не допускат чуждото. Причината е, че не искат някой да им отнеме хляба. Срещала съм даровити българи във Виена, които вечерно време тичат да мият чинии, за да изкарат някакви пари. Привличането на таланти от Източна Европа бе интересно за Запада само в началото.
- С Емил Камиларов сте имали в България признанието като творци и като музикални педагози. Защо избрахте Швеция като страна за живот?
- Ние нямахме никакво намерение да ходим в Швеция. В България имахме невероятна публика, работа, турнета. Направихме т.нар. Български камерен оркестър, с който пътувахме из цял свят с невероятно позитивни отзиви от критиката. Но в началото на 80-те години Камиларов беше прехвърлен от Музикалната академия към Филхармонията. По това време аз бях държавен артист към Концертна дирекция и също бях прехвърлена към Филхармонията. А знаете ли какво пишеше в заповедта за преместването ни?! „Без право да свирят”. Има заповеди със забрана да се говори, но не и да се свири. Една година Камиларов се мъчеше да отмени тази заповед, но не успя. И тогава дадохме прощален концерт на Дина и Емил. Публиката не разбираше какво стана, както и ние.
- А как се спряхте на Швеция?
-Когато се развиваха събитията с въпросната заповед, нашият син бе на възраст за ходене в казарма. Тогава положението в Европа бе много тревожно - стреляше се навсякъде. По онова време Швеция бе неутрална страна. Там, ако един младеж беше против войната и декларираше това, се освобождаваше от военна служба. И за нас на първо място беше неговото положение.
- Връщането ви в България означава ли, че сте простили горчилката, която сте преживели тук през годините?
- С годините човек прощава и най-тежките неща. Но ние знаехме кои хора се бяха обърнали срещу нас с Емил. Ала такива неща влизат в „програмата” на всеки много талантлив творец. Нали знаете – един гений като Вивалди не успя да остане в своята страна Италия. Бе изгонен и умря в Германия. От Моцарт и едно кокалче не можаха да намерят. За съжаление, у нас все още има хора, които не са се научили да се радват на таланта.
- Говорите с уважение за България. А някои хора тук ви нарекоха крадци със съпруга ви?
- А, да, пак историята с цигулката на Недялка Симеонова. И как сме я откраднали, нали това питате? Когато ние се върнахме първия път в България (средата на 90-те години – бел.авт.) да участваме в юбилея на нашия оркестър, един от колегите на Камиларов му каза да отиде на площад „Славейков”. Там при букинистите се продавала книга на бившата съветничка и секретарка на Вълко Червенков. В нея се описвал случаят със закупуването от Камиларов на цигулката на Недялка Симеонова. Вълко Червенков даде един заем на Емил - ние нямахме тогава още никакви пари. И този заем на мен ми се удържаше от Концертна дирекция, където с конкурс бях получила място на държавен артист. И връщахме тези пари.
- Наричат Емил Камиларов Българския Паганини. Може ли новият Паганини да се роди в България?
- Тук пак народът трябва да се запита какво се случва с нашите таланти. Защо след Камиларов през 1961 година нито един не печели голям конкурс? Би трябвало да се запитаме дали българската кръв се е променила при младежите. И дали проблемът не е, че няма добро преподаване. Нещо липсва на тези младежи. Не мога да предположа, че изведнъж имаме криза в таланта - не е вярно това.
- Дайте съвет - как да оцеляват творците?
- Съвети не давам никому. Само ще ви кажа ,че в Швеция, където работя и живея, хората на изкуството работят страшно много. Там има желязна дисциплина. За да пробие един млад талант, той не трябва да се скъпи на работа. Само мога да ви кажа, че между моите ученици през последните години най-добрите са младежите от Япония, Китай, Корея. Те имат невероятна дисциплина, невероятен респект към семейството, към своите професори, при които учат. И са готови да работят по цял ден, за да могат да направят най-доброто. За съжаление, младите европейци са изморени, гледат да работят по-малко. Ние в България повече търсим какво е направила държавата за нас. А не се питаме ние какво можем да дадем за същата тази държава.
- С какво се различавахте вие и съпругът ви от останалите музиканти у нас?
- И двамата винаги сме се радвали, ако имаме възможност да чуем някой по-добър от нас цигулар или музикант. Това, което донякъде липсва сега на някои младежи - смята се, че не е важно да ходиш и да слушаш, да се радваш на успехите на другия. От там обаче можеш да научиш нещо и за тебе. Не трябва да се страхуваш от другия талант.
- След края на четвъртото издание на международния фестивал „Емил Камиларов” какво ви предстои?
- Имам един курс в Германия, след това идват концерти в Скандинавието, новогодишен концерт в Швеция.
Днес е Денят на народните будители. Посветен е на делото на книжовниците, просветителите, на борците ни за национално освобождение, съхранили през вековете духовните ценности на нацията и нейния морал.
За първи път Денят на народните будители се чества през 1909 г. в Пловдив. През 1923 г. цар Борис III обявява 1 ноември за общонационален празник в памет на заслужилите българи. През 1945 г. той е забранен. Честването му се възстановява на 28 октомври 1992 г., когато е обявен официално за Ден на народните будители.
1-ви ноември да стане Ден на народните будители е предложение на Стоян Омарчевски - министър на просвещението в правителството на Александър Стамболийски. Идеята е този ден да увековечи паметта на великаните на непобедимия български дух, на творците на родната реч, мисъл и историческа слава, на големите ни дейци за народното пробуждение, за да служат за назидание и пример на поколенията. Всепризнат патрон на българското будителство е Йоан Рилски почитан като небесен покровител на българския народ и държава, който в народната памет е образец за себеотдаване, безсребърничество, любов към ближния и Отечеството и към когото народната обич и уважение остава жива през вековете на османско владичество.
Сред будителите са десетките борци за национално освобождение, хората на образованието, науката и културата, допринесли за духовното развитие на България. Сред най-популярните български народни будители са Свети Паисий Хилендарски, Иван Вазов, Григорий Цамблак, Константин Костенечки, Владислав Граматик, Матей Граматик, Свети Иван Рилски, Неофит Бозвели, братята Димитър и Константин Миладинови, Георги Стойков Раковски, Васил Левски, Христо Ботев, Стефан Караджа, Хаджи Димитър, Любен Каравелов, Добри Чинтулов и много други. Между тях са и създателите на Българското книжовно дружество в Браила през 1869 г. (БАН от 2011 г.). Първият председател на БКД проф. Марин Дринов пише: "...Ни у един народ не се е случвало да захваща подобно дружество при такива обстоятелства, каквито са нашите, и в няколко месеца да се тури в такова действие, както е нашето сега."
Turbo може да е по-бързо, а GT3 – по-фокусирано, но в реалността GTS е вашето Porsche 911. Или поне предния път беше така. Миналата Carrera GTS се оказа лебедовата песен на модела 997. За щастие абревиатурата е тук отново, и то доста преди края на 991. Като начало – изглежда страхотно. По-широката каросерия, характерна за моделите 4х4 на 911, е използвана за всичките четири версии на GTS. Разширените арки на задните гуми побират по-широкия заден мост, който осигурява по-добро управление. В комплекта попадат още матовочерни 20-инчови джанти, съчетани с готините болтове с централни гайки от GT3. GTS използва 3,8-литровия 6-цилиндров боксер от Carrera S, но със здравословна добавка от 30 к.с. до 430 к.с. Стандартната скоростна кутия е 7-степенна механична, а срещу доплащане може да се сдобиете със 7-степенния автоматик с два съединителя. Максималната скорост е 305 км/ч, а с автоматичната кутия ускорението до 100 км/ч се случва за 4,0 секунди. От Porsche твърдят, че средният разход е 8,7 л/100 км, постижение, което едва ли ще видите успоредно с тези от началото на абзаца. Друга опция от 911 – пакетът Sport Chrono (който включва хронометър за обиколки, лаунч контрол и активни тампони на двигателя) – тук е сериен, както и Porsche Torque Vectoring, включващ диференциал с ограничено приплъзване. Без доплащане ваши ще бъдат още умни биксенонови завиващи светлини, спортна изпускателна система за подсилване на акустиката и активно окачване. Интериорът съчетава алкантара и кожа. Но най-големият коз на Carrera GTS е практичността във всекидневието. Задните седалки са си на мястото, а с опциите за купе или кабриолет, задно или двойно предаване и механична или автоматична скоростна кутия, вариантите стават толкова много, че могат да паснат на почти всеки стил. За нас скромно купе със задно предаване и ръчни скорости, моля!
monitor.bg
Състояние на автомагистралите: АМ „Тракия”: без ограничения. Област Пазарджик: в участъка от км 80+067 /пътен възел „Калугерово“/ до км 55+627 /граница София област/, се затваря поетапно изпреварваща лента за движение в посока София.
До 2022 година се очаква да има изградена железопътна линия между Македония и България. Първият етап от Куманово до Беляковци вече се строи, вторият - до Крива Паланка, трябва да започне догодина, а третият до Гюешево - през 2017г. Това съобщи вчера транспортният министър на Македония Миле Янакиески. Той уточни, че има политическа воля да се изгради жп линията от Скопие до София, която е част от Коридор № 8. За част от необходимите средства
МАКЕДОНСКАТА СТАНА ЩЕ РАЗЧИТА НА
ФИНАНСИРАНЕ ОТ СВЕТОВНАТА БАНКА
Министрите на транспорта на България, Македония и Албания подписаха вчера Съвместна декларация за сътрудничество по подготовка и изграждане на всички пътни съоръжения за изграждането на транспортния коридор „8”. Това стана на конференцията „Балканите - инфраструктура и транспортни връзки между Черно и Адриатическо море” в София, която беше организирана от бившия транспортен министър Петър Мутафчиев.
Обединихме се около мнението, че е необходимо се да лобира пред Европейската комисия Коридор „8” да се включи в Централната транспортна европейска мрежа, съобщи министър Николина Ангелкова. Тримата министри са се договорили още за среща на министерско ниво всяка година за информирани решения по проекта, излъчване на общ координатор и създаване на работна група, която да синхронизира действията на отделните държави.
Заради това че коридорът е мултимодален
ИМА ПРЕДЛОЖЕНИЕ ПО
ПРОТЕЖЕНИЕТО МУ ДА СЕ
РЕАЛИЗИРА МРЕЖА
основана на оптични програми, съобщи албанският министър на транспорта Едмонд Хаджинасто. Той уточни, че албанският жп участък до македонската граница от 3 км и модернизирането на останалата част ще бъдат изграждани паралелно и в координация със Скопие. Транспортното направление „Бари/Бриндизи - Дуръс/Вльора - Тирана - Скопие - София - Бургас/Варна”, осигурява една от най-преките връзки от Южна Европа и Средиземноморието през Балканите към Кавказ и Далечния Изток. Трасето „София - Радомир - Гюешево” е включено в ОП „Транспорт и транспортна инфраструктура” в следващия програмен период - 2014-2020 г., съобщи министър Ангелкова. В областта на железопътния транспорт се работи за модерна инфраструктура по направлението „София - Пловдив - Бургас/Варна”, а по отношение на пътната инфраструктура успешно е приключило строителството на магистрала „Тракия”.
"Разбрахме, че и друг път е изчезвал по същия начин". Това безсрамно и безотговорно изречение беше първото, което назначеният неотдавна директор на полицията във Варна Николай Калчев каза по повод новината, че кинорежисьорът Захари Паунов е в неизвестност от 18 октомври т.г.
Девет дни, след като съпругата на Паунов Ирена Муратова беше съобщила, че съпругът й не се е прибрал вкъщи, след като тръгнал от Варна за София, тези първи публични думи на Калчев бяха обидни. Още четири дни...
Три нови IT компании позиционират бизнеса си в Пловдив. До януари фирмите 60 К, Scale Focus и Unify ще стъпят в града на тепетата, разкривайки нови работни места. Това съобщи кметът на Пловдив Иван Тотев по време на форума „Аутсорсинг дестинация България”. Той увери компаниите, че могат да разчитат на 100% на местната администрация, както и че в Пловдив ще намерят високообразовани и квалифицирани служители.
„Несъмнено IT и изнасянето на бизнес процеси (BPO индустрията) е с най-голям растеж в българската икономика през последните години. Прогнозите за следващите няколко години затвърждават тази тенденция. Аутсорсинг индустрията може да продължи да расте с това темпо, ако използва целия потенциал на страната, научен и човешки”, каза Тотев. По думите му столицата вече се е утвърдила като водещ град и най-атрактивно място в привличането на инвестиции в тези отрасли, но Пловдив и останалите големи градове дават възможности на компаниите да диверсифицират разходи и риск.
Градът на тепетата има всички предпоставки аутсорсинг бизнесът да расте бързо. Пловдив има потенциал за разкриване на още 5000 работни места в следващите 3 години. В града има 40 000 студенти в 7 висши учебни заведения, а университетите са изключително активни в работата с бизнеса. Всички компании, които навлязоха в последните години, са в активни отношения с университетите.
Директни пътнически полети по 43 редовни линии, от които 41 международни и две вътрешни, предлага през настъпващия зимен сезон летище София. Разписанието Зима 2014/15 вече е в сила и ще продължи до 28 март 2015 година. От Терминал 2 се изпълняват полети до общо 28 летища, от които пътуването може да продължи до дестинации по цял свят. Нискобюджетните превозвачи, опериращи от Терминал 1, обслужват 21 редовни линии.Традиционно най-предпочитаните направления, по които се предлагат и най-много седмични полети, отново са Виена, Лондон, Франкфурт, Мюнхен, Букурещ. Самолетите на Austrian Airlines и Bulgaria Air летят до Виена всеки ден, като общият брой на полетите е 35 седмично. Пътниците за Лондон могат да избират между 4 авиокомпании и 4 летища от общо 32 полета седмично.От Терминал 1 се предлагат 9 седмични честоти до Лондон/”Лутън” на Wizz Air, както и полетите на еasyJet до Лондон/”Гетуик” седем пъти в седмицата.
От Терминал 2 до най-голямото европейско летище “Хийтроу” летят Bulgaria Air и British Airways с общо 12 полета седмично. Удобните часове на излитане от София дават възможност за бърза връзка с полети до всички континенти.Трета дестинация по брой на седмичните честоти в зимното разписание на летище София с 21 полета е Мюнхен. Линията се обслужва от авиокомпания Lufthansa, която скоро ще предложи нова Premium Economy класа на борда на своите трансконтинентални полети.
Днес е Денят на народните будители – празник, на който се отдава почит на просветителите, книжовниците и революционерите, които са изградили и съхранили духовните ценности и националното самосъзнание на българите.
Като будители най-често се споменават имената на хора като Владислав Граматик, Иван Рилски, Неофит Бозвели, братята Миладинови, Георги Раковски, Васил Левски, Христо Ботев, Иван Вазов и други.
За първи път Денят на народните будители се чества в Пловдив през 1909...
Да поемеш държавната власт в момента, е като да яздиш тигър - Г-н Бочев, следите ли преговорите за съставяне на правителство? - Следя ги и въпреки цялата безнадеждност, в която тъне страната ни, виждам и искрица надежда. И тази надежда се съдържа в обстоятелството, че макар социалната бедност да е източник на политически екстремизъм (доказа го
Днес тамплиерите от Великия приорат на България се събират на своя най-висок форум - 19-ия национален конвент, за да очертаят работната си програма за 2015 г. Три дни преди това Великият приор на тамплиерите Румен Ралчев представи последната си книга от четирилогията "Тамплиерство и масонство". - Г-н Ралчев,
В чест на основателят на стоманения гигант Carnegie Steel Company Андрю Карнеги са наречени десетки обществени организации и благотворителни фондове, които са създадени с негови пари. От джоба му са излезли средствата за построяването на сградата на международният трибунал в Хага и световноизвестната зала Carnegie Hall в Ню Йорк, на чието откриване дирижирал Чайковски. С финансовата помощ на магната Фройд развивал своите изследвания, астрофизиците са установили разширението на Вселената, биолозите са изследвали структурата на ДНК, а инженерите са създали радара. С неговите пари в Калифорния на височина 1794 м е построена обсерватория, в която са направени някои от най-важните открития в тази област. Карнеги често казва, че този, който умре много богат, е умрял в позор. Последните години от живота си той посвещава на на филантропия. Прави дарения на 3000 библиотеки, паркове и университети и други полезни каузи. Неговата фондация спонсорира провеждането на т.нар. Карнегиева анкета, която прави много заключения за обстановката в региона, но освен това известява на света за огромния геноцид, извършен над нашите сънародници през 1913 година. Проучването е използвано по-късно при подписването на следващите мирни договори да се присъединят поне част от българските земи, освободени от нашата войска през първата Балканска война.
В своята книга “Историята на моя живот” милиардерът Карнеги описва шест секретни правила за привличане на богатство, които той спазвал до края на дните си. Простички на пръв поглед, те са били водещи за него при натрупването на огромното му богатство. Първото от тях гласи: Определете точното количество пари, които искате да имате. Не е достатъчно да се каже – искам да имам много пари, а да се определи точната сума. Освен това богаташът препоръчва -
“Честно си признайте, колко сте готови да заплатите
за да достигнете това състояние”. Третото правило е - “Определете срок, в който трябва да придобиете желаната сума”, а четвъртото - “Съставете конкретен план на действията си за изпълнение на вашите желания. Запишете си всичко, което сте намислили – количеството пари, времето, в което искате да ги имате, какво сте готови да пожертвате за тях, както и план за действие”.
Другият съвет гласи - “Започнете веднага да действате по плана, независимо дали сте готови да го реализирате или не.” и накрая - “Всеки ден след събуждането и вечер преди сън прочитайте на глас вашата програма или със затворени очи преговаряйте своите записки. При това е важно да имате усещането, че
желаните пари
вече са в джоба ви
В своята книга Карнеги споделя също така принципите, които той е следвал през целия си живот и които са му помогнали да стане притежател на едно от най-големите лични състояния в света.
Милиардерът остава в наследство още няколко важни съвета. Единият от тях гласи . “Никога не купувайте това, за което не можете да платите, и не продавайте това, което не ви принадлежи”. Карнеги признава, че нито веднъж в живота си не е купувал акции със спекулативна цел. “Само в началото на кариерата си притежавах малко ценни книжа, които реших да продам и да съсредоточа цялото си внимание върху собствените си предприятия и финанси”, казва той в книгата си.
Друг важен принцип, който спазвал Карнеги, е свързан с поръчителството. “В живота на деловия човек няма по-голяма опасност от това да бъде поръчител на друго лице”, смятал Карнеги. Тази опасност обаче лесно може да се избегне, ако човек си отговори на два важни въпроса - “При нужда ще имам ли достатъчно средства, за да заплатя гарантираната сума?” и “Готов ли съм да се лиша от тези пари заради човека, за когото гарантирам?” В случай на положителен отговор по тези въпроси, но само в този случай – може да се направи търсената услуга. Но при подобна ситуация е важно веднага да се отдели в брой сумата, за която се дава поръчителство.
Важен принцип, който спазвал Карнеги в работата си, гласи - “При разногласия с подчинените винаги се придържайте към изчаквателна тактика”. При разногласия със своите работници забогателият шотландец водел разговорите със спокоен тон, опитвал се да им обясни грешките при техните искания, освен това
никога не заменял стачкуващите работници с нови
Освен това той се ръководел и от друг важен принцип - “Търсете хора, които по-добре от вас знаят какво правят”. “Още в младежките си години аз развих организаторския си талант, от който в по-късни години зависеше успехът в живота ми”, пише Карнеги. Заради този успех бях задължен винаги да търся в работата си хора, които по-добре от мен знаеха какво трябва да се прави в дадена област”
Това, разбира се, не означава, че Карнеги е оставил в ръцете на други хора своя бизнес, напротив, той винаги е повтарял, че най-съществените решения винаги зависят от дребните детайли. Затова препоръчвал още нещо важно - “Лично приемайте участие в преговорите, когато предстои подписването на важни договори”. Според него малките пропуски често водят до неприятни последствия. Да се пропускат дребните подробности според него е недопустима самонадеяност. Който иска да получи поръчката, трябва лично да присъства там, където се решава неговата съдба, смята милиардерът. И при възможност не трябва да се напуска бойното поле преди да да си тръгне с подписан договор в джоба.
Събития 79 г. — Започва едно от големите изригвания на вулкана Везувий. 1478 г. — папска була на Сикст IV за въвеждане на инквизицията в Кастилия. Начало на испанската инквизиция. 1520 г. — Фернандо Магелан открива проток между Атлантическия океан и Тихия океан, който по-късно е наречен Магеланов проток.
Ранени са 23 души при 19 тежки ПТП-та в страната
От 1 ноември влиза в сила Споразумението за асоцииране между Украйна и Европейския съюз. Това става само година, след като предишният президент Виктор Янукович внезапно реши да не го подписва и да обърне страната към по-тясна интеграция с Русия. Това предизвика многохилядни протести, а полицейското насилие срещу участващи в тях младежи взриви недоволството срещу режима и в крайна сметка доведе до падането му.
На парламентарните избори преди седмица огромна част от новия състав са...
Днес се отбелязва една от трите задушници, които православните християни почитат всяка година - Архангелова (мъжка) задушница.
В този ден - съботата преди празника на Св. Архангел Михаил (8 ноември), се отдава почит към паметта на мъртвите, вечна признателност на офицерите и войниците, загинали за България, и на всички паднали в редовете на Българската армия.
Президентът и върховен главнокомандващ на въоръжените сили Росен Плевнелиев ще присъства на панихидата за...
Св. безсребреници и чудотворци Козма и Дамян. Св. прпмчци Яков Костурски, дякон Яков и мон. Дионисий (Задушница) Братята Козма и Дамян имали майка християнка и баща езичник. Те водели добродетелен и богоугоден живот по примера на майка си. За да бъдат полезни на хората, братята изучили целебните свойства на билките и Господ ги надарил с чудотвор
В сутрешните часове на места в равнините райони ще има мъгла. Вятърът ще е слаб, в източните райони до умерен от север-северозапад. Минимални температури между 0° и 5°, максимални – между 10° и 15°. Атмосферното налягане ще бъде малко по-високо от средното за месеца и през деня ще остане почти без промяна.
Вече 21-ва поредна година в края на октомври Зьолден и глетчерът Ретенбах са арена на старта на Световната купа по ски алпийски дисциплини. Сезон след сезон австрийското градче с 4000 жители поддържа и традиционни съпътстващи събития за феновете, които всъщност са голямата атракция на състезанията. Ден преди първото състезание Зьолден изглежда пол
Това е първият случай на ракетен обстрел след 16 септември
На 1 ноември отбелязваме Деня на народните будители. Това е общобългарски празник, ознаменуващ делото на българските просветители, книжовници, революционери, които с дейността си са допринесли за възраждането на българския национален дух, на образованието и книжовността. По традиция на този ден се организират факелни шествия в цялата страна.
С новия състав на Еврокомисията
Действащият председател на ОССЕ Дидие Буркхалтер
Прея се появява с изцяло нова визия в клипа към новото си парче “Нюанси”. В лентата, която ще се завърти в ефира до ден-два, певицата вече не е със ситните си къдрици, а с много дълга и права коса. В снимките участва и 6-годишната Асет, дъщеря на певеца Лексъс, която играе ролята на детското отражение на Прея.
Договорът от Маастрихт или Маастрихтският договор (официално Договор за Европейски съюз) е подписан на 7 февруари 1992 г. в град Маастрихт, Холандия между 12-те страни, членуващи в Европейската иконом...
След 27 години управление президентът на Буркина Фасо Блез Компаоре се оттегли заради бунтовете в страната, предаде Би Би Си. Часове по-рано десетки хиляди жители на страната излязоха на улицата, за да искат оставката му. Подавайки оставка, Компаоре призова да бъдат организирани избори в 90-дневен срок.
1 ноември е денят, в който се прекланяме пред народните будители - книжовниците, просветителите и борците за национално освобождение, съхранили през вековете духовните ценности на нацията и нейния морал...
Във видео, разпространено в интернет, лидерът на „Боко Харам” Абубакар Шекау заяви
САЩ осъждат подпалването на киносалон в Киев, в който бе показан филм за хора с нетрадиционна сексуална ориентация.
Румънският президент Траян Бъсеску планирал да получи молдовско гражданство и да обедини двете държави, предаде Интерфакс. Той заяви, че след изборите в Молдова ще посети Кишинеу и ще се възползва да подаде молба за паспорт. Бъсеску изрази сигурност, че в бъдеще двете страни ще се обединят. “Ние сме един народ, разделен в две независими държави”,
От АБВ са съгласни да подкрепят
Русия може да възобнови газовите доставки за Украйна до 48 ч, ако бъдат изпълнени финансовите условия по подписаното късно завчера споразумение между ЕС, Русия и Украйна за уреждане на газовия спор между двете държави. Документът предвижда осигуряване на газовите доставки за Украйна до края на март 2015 г.
За Хелоуин Пеевски е маскиран като борец срещу модела #КОЙ - такъв коментар се появи във Фейсбук след мижавия протест пред парламента, организиран от “Протестна мрежа” в петък.
Протестът беше от стотина души, като на площада се появи още една група протестиращи - вложителите в КТБ.
Такова слабо присъствие показва няколко неща. Първо, става очевидно, че протестите от миналото лято до голяма степен са били в подкрепа на Бойко Борисов - поне значителната част от протестиращите са предпочитали той да се върне на власт. Сега нямат мотив да протестират. Увещанията на участници в миналогодишните протести, че не искали да се връща Борисов се оказаха наивни.
Проповядваната идеологема “моделът Кой” е неясна и не може да събере много хора под знамената. Колкото и да я повтарят хора от “Протестна мрежа” и др., това е абстракция, вместо конкретни имена.
По време на правителството на Орешарски имаше лозунги “мафия” и “боклуци”. Сега такива лозунги отсъстват. Макар да е очевидно, че понятиято “мафия” е по-близо до Бойко Борисов, отколкото до Орешарски.
Една ясна и конкретна идея може да обедини хора за някаква кауза. Зад “модела Кой” какво седи? То е нещо като числото Пи, някакво хипотетично задкулисие. Може ли да има митинг с плакати за числото Пи? Защо не го посочат конкретно? Примерно да посочат в каква комбинация, с кого е обвързан Пеевски сега. Вместо абстракцията “Кой” може да се посочи очевидно свързаният с Пеевски главен прокурор Цацаров, който пък е избран на този пост от Бойко Борисов (най-ясно заявено със знаменателната реплика “ти си го избра” от бившия градски прокурор). Може да се говори за ролята на Доган. Сътрудничеството между Борисов и Пеевски (зад когото седят ДПС и Доган) е абсолютно същото както по времето на управлението на Борисов.
В някои коментари в интернет се прокрадва идеята, че протестът в петък е казионна имитация на протест, колкото да се отбие номерът и да се покаже, че ето, нищо че ГЕРБ са на власт, ние пак ще протестираме срещу “Кой”.
На миналогодишните протести имаше добре нарисувани плакати и отпечатани фланелки на един страшен Орешарски, изобразен като череп. Такива с Борисов няма и не е имало. Очевидно то имат за по-малко страшен.
Протестът действително беше никакъв, без ентусиазъм. А в момента има повече основания за протест от миналото лято. Тогава бяха посрещани на нож мерки за нов външен дълг или кадрови назначения. Сега има не по-малко скандални назначения, беше организирана нахално пред очите на цялото общество банкова криза и се готви ограбването на активите на една банка, в парламента се договарят не по-малко скандални коалиции.
Впрочем, има време да се види ясно кой за какво се бори и “Кой” за какво служи.
Шефът на Европейската комисия Жозе Барозу сдаде на символична церемония “властта” на новоизбрания председател Жан-Клод Юнкер. Комисията на Юнкер встъпва в длъжност от днес. Барозу определи двата си мандата начело на ЕК в последните 10 години като “изключителни”, с големи трудности, но и твърде важни в политически план, а и за него лично.
Групировката “Ислямска държава” е екзекутирала 228 племенни лидери в Ирак, защото организирали съпротивителни отряди срещу тях, съобщи в. “Дейли мейл”. 150 членове на сунитското племе албу нимр били намерени в масов гроб до град Рамади, другите 48 тела са открити близо до град Хит. Джихадистите заявили, че това е наказанието за тези,
Автоколона с камиони и джипове на кюрдските бойци е пресякла сирийско-турската граница
Няма лъжа, няма измама Навръх Архангеловден - 8 ноември, лидерът на БСП Михаил Миков свиква драматичен пленум на левицата, на който ще направи дългоочакваната пълна промяна в ръководството на партията. Председателят на столетницата първо ще почерпи за именния си ден, а след това ще обяви реформата в Изпълнителното бюро, която стана неизбежна след краха на изборите.
Според седмичния отчет на управлението по хуманитарните въпроси на ООН
Първи ноември е общобългарски празник на историческата памет и на националното ни самочувствие, отстоявано година след година през вековете на робство, насилия и народни страдания — дело на стотици и хиляди знайни и незнайни българи - книжовници, наставници и просветители, вдъхнали в мрака на чуждото потисничество вяра в собствените сили на народа по пътя към историческото възстановяване на българската държавност.
Унгарският премиер Виктор Орбан отложи законопроекта за данък върху интернет трафика след избухналите масови протести в страната, съобщи Би Би Си. “В сегашния си вид този данък не може да се въведе”, заяви Орбан. Мащабните митинги започнаха в неделя, когато демонстрантите атакуваха щаба на управляващата партия ФИДЕС.
Анна Заркова, отговорен редактор в отдел "Право и ред" във в. "Труд". Виктор Меламед, президент на Българската конфедерация по кикбокс и муай тай, почетен консул на Тайланд у нас, 56 г. Проф. Георги Петканов, бивш конституционен съдия, бивш министър на правосъдието, 67 г. Елена Петрова, актриса. Доц.
2004 - 2018 Gramophon.com