(http://www.klassa.bg/)
Откъде идва загубата на летище „София”
След като днес депутати от БСП поискаха Сметната палата да провери летище „София” поради наличието на загуби през всяка една от последните години, директорът на столичния аеропорт даде пресконферениция, на която подборно обяснизащо от 2009 г. насам дружеството е на загуба
и защо от 30 млн. лв. приходи преди 8 години, те са спаднали до 6 млн. лв. за 2015 г.
Финансовата структура на дружеството е по-различна от това на други фирми и се формира от две части. „Едната част са летищните такси, които са около 80 млн. лв., но те не формират печалба, т.е. те са разходно ориентирани. Определят се ежегодно по време на преговорите с авиокомпаниите, където ние защитаваме тези такси. И в зависимост от преговорите, съответно формираме летищните такси, но те не формират печалба. Летищните такси, публичните вземания, задълженията на „България ер” не формират печалба”, поясни Христо Щерионов, директор на летище „София”.
Печалбата се формира от търговската дейност, която включва: наземното обслужване, финансовите приходи (т.е. лихвите по депозитите), приходите от продажбите в магазините, съответно наеми, реклама.
Причината печалбата през 2008 г. да е 30 млн. лв е, че тогава е имало продажба на дълготраен материален актив – хангар №3 на Lufthansa Technic. „Реалната печалба на дружеството е 19 800 000 лв., като съответно продажбата е в размер на 10 412 000 лв.”, обясни Щерионов. С течение на годините обаче тя намалява, за да достигне до 6 млн. лв. през 2015 г., като причината е въвеждането на Директивата за отваряне на наземното обслужване на пазара. „Наземните оператори са много гъвкави и ни отнеха съществен дял от пазара. Наземното обслужване има два компонента – зареждане на горива, когато бяхме монополист формирахме много високи приходи от горива, но след навлизането на пазара, там също има трима оператори – летище „София”, Лукоил и OMV. При това положение имаме загуба на 95% на пазарния дял. При наземните оператори имаме 50% намаление на пазарния дял. От една страна, имаме намаление на пазарния дял, а от друга – намаление на пакета на цените на авиокомпаниите, които обслужваме. Т.е. ако, когато бяхме монополист, сме обслужвали на 830-900 EUR пакета на авиокомпаниите, то в момента сме на 300-320 EUR. Дефакто имаме три пъти намаляване на приходите на наземно обслужване, което се дължи на Европейската директива за отваряне на пазара”, поясни директорът на летище „София”.
Що се отнася до
обществените поръчки
то няма поръчка за пожарогасене. „Имаме две поръчки, които са абонаментно, техническо обслужване на поражоизвестяване и такова на пожарогасене. Това са две основни системи, които осигуряват пожарната безопасност на летище „София”. "Цифрите, които са подадени на господин Свиленски, не са верни. Двете поръчки са на стойност две по 64 000 лв. в рамките на една година. Те са нормативно определени. Поръчките за три години, сме ги спрели във връзка с указанията на Министерство на транспорта и сега се правят поръчки само за една година”, обясни Щерионов.
Относно поръчката за термопластичната боя, то боята се полага задължително от гл.т. на безопасност и на осигуряване нивото на обслужване на въздухоплавателни средства. „Тя е три пъти и половина по-скъпа от акрилната боя, но за сметка на това срокът й на годност е поне четири пъти по-дълъг. Нямаме повторение на поръчките, а имаме поддържане на летателната годност на летателното поле, което е задължение на летищния оператор”, допълни директорът на летище „София”.
Що се отнася до поръчката за миенето на фасадата, то се извършва от персонала на летището. „Това, което сме задължени е да направим абонаментно техническо обслужване на подназорното съоръжение за измиване на фасадите, така че понятието „миене на фасади 70 000 лв.” е абсолютно невярно. Абонаментно техническо обслужване за три години от 2015-2018 г. е в размер на 39 900 лв. Господата Свиленски, Бойчев и Гечев мисля, че са с недостатъчна информираност”, допълни Щерионов и уточни, че не се притеснява от проверка на Сметната палата.
Задълженията на „България ер”
Към момента са на стойност 47 239 220 лв. и са разделени на две части: дължими суми по задължения като търговец – ток, вода, наеми и дължими суми от публични вземания – държавни такси. Има погасителен план за покриване на задълженията до 2021 г., който се спазва.
Свързани новини:
- И Видин обявява грипна епидемия
- Без безплатни бързи тестове за грип
- Приложение на „Майкрософт” ще ни предупреждава за сайтове с фалшиви новини
- Опозиционерът Хуан Гуайдо се обяви за временен президент на Венецуела
- Жената, нападнала медик в Горна Оряховица, е с повдигнато обвинение
- Руската ВТБ: Заложници сме на нарастващ конфликт между Тръмп и Конгреса
- Ивелин Попов се настани в хотела на "Ростов" в Доха, ще подписва
- Алберт Попов спечели втория слалом за ФИС
- Паредес се отдалечава от ПСЖ
- Прекратиха търсенето на самолета със Сала поне за днес
- Погба носи тузарски костюм със своите инициали
- Зафиров: Цената на Неделев е висока
- Емери: Арсенал работи по трансфера на Суарес
- Зафиров: Неделев отхвърли ЦСКА и Лудогорец, търсим нападател и ляв бранител
Виж всички новини от 2016/07/11