(http://www.klassa.bg/)
Може ли "златното евро" да спаси Европа?
Томас Майер е известен със своите нетрадиционни предложения. Бившият главен икономист на Deutsche Bank например попадна на челните страници на печатните медии с идеята си за въвеждане на паралелната валута "гевро" в Гърция по време на кризата в южната ни съседка. През миналата година той дори гостува на вече бившия гръцки финансов министър Янис Варуфакис, за да обсъдят предложението.
Сега Майер заедно с икономистите Торстен Полайт, бивш главен икономист в Barclays Capital Deutschland, и проф. д-р Улрих ван Зунтум имат подобен спорен проект. Триото настоява за въвеждането на т. нар. „златно евро“. То трябва да изпълнява две функции: „да предпази инвеститорите от излагането им на въздействието на отрицателните лихвени проценти и предстоящите рискове за инфлацията". От друга страна икономистите го виждат като потенциална спешна и трайна валута, ако еврозоната се разпадне, пише в свой анализ германският всекидневник Handelsblatt.
Авторите са обединени от своя скептицизъм спрямо еврото и паричната политика на Европейската централна банка. Торстен Полайт сега е главен икономист на Degussa Goldhandelsbank и в продължение на години се застъпва за златния стандарт. Улрих ван Зунтум е професор по икономика в Университета в Мюнстер, както и председател за провинция Северен Рейн-Вестфалия на еврокритичната партия „Алианс за прогрес и подновяване“ която се отцепи от „Алтернатива за Германия“.
Други икономисти обаче са скептични към идеята. „Златото е красиво", казва главният икономист на Berenberg Холгер Шмидинг. То става най-вече за бижута и като допълнение към диверсифициран портфейл. „Но златото далеч не е сигурно". Едва ли има друг актив, който да има толкова волатилна стойност и да се манипулира толкова лесно от картелите за доставка, казва той. „Предложението на златно евро според мен е безполезно. Вместо стабилност то може да бъде източник на допълнителна нестабилност“.
Групата икономисти на Томас Майер се опасяват, че в даден момент може да се стигне до силна свръхинфлация заради ултрахлабавата парична политика в еврозоната. Срещу тази опасност може да ни защити само „златното евро", смятат те.
Повечето други икономисти в момента обаче се опасяват по-скоро от продължителен период на много слаба инфлация и предупреждават за опасността от дефлация, или спирала от спад в цените и икономически упадък. Те също така посочват, че централните банки имат десетилетен опит в борбата срещу инфлацията и следователно биха могли да реагират ефективно, ако се стигне до по-високи увеличения на цените. „Разбира се, че в бъдеще отново ще се стигне до по-висока инфлация, отколкото имаме днес. Но в обозримо бъдеще инфлационните рискове са далеч по-ниски от обичайното", каза Шмидинг.
В действителност ЕЦБ, както и други големи централни банки по света, разшири драстично своя баланс от началото на финансовата криза: в началото на 2007 г. общата сума на активите все още бе малко над 1 трлн. евро, докато сега сумата е над 3 трлн. евро.
Въпреки това цените в еврозоната се покачват много слабо, тъй като създадените от централната банка пари едва попадат в реалната икономика. Майер и колегите му твърдят обаче, че това вероятно ще се промени в даден момент. И ако се появи инфлационен процес, той трудно ще може да се контролира.
Затова тримата икономисти въвеждат в своето предложение за „златно евро" реална алтернатива. Те настояват Министерството на финансите на Германия да допусне издаването на реални или виртуални деноминирани в злато монети (златно евро). Те биха могли да съдържат един грам физическо злато, а виртуалното златно евро съответно – правото за един грам злато. Обменният курс на алтернативната валута към еврото ще се определя до голяма степен от цената на златото.
Авторите очакват ежедневните плащания да продължават да се осъществяват в нормалното евро, тъй като курсът на златото се колебае всеки ден. Но според техните разбирания златното евро ще служи преди всичко за средство за съхраняване на стойност. „Това може да се промени обаче, ако инфлацията се увеличи значително, или дори ако еврозоната се разпадне напълно", пишат те.
Но който се съмнява във валутната система, може и днес да си купи злато. Какви ползи трябва да донесе в действителност това „златно евро“? Авторите виждат ползите най-вече в това, че съхраняването на стойност чрез тези реални и виртуални златни монети би станало по-лесно и по-безопасно. „Дори и инвеститори, които нямат акаунт за търговия с ценни книжа, биха могли да трупат спестявания под формата на злато чрез закупуване на златни монети", пишат те.
Свързани новини:
- И Видин обявява грипна епидемия
- Без безплатни бързи тестове за грип
- Приложение на „Майкрософт” ще ни предупреждава за сайтове с фалшиви новини
- Опозиционерът Хуан Гуайдо се обяви за временен президент на Венецуела
- Жената, нападнала медик в Горна Оряховица, е с повдигнато обвинение
- Руската ВТБ: Заложници сме на нарастващ конфликт между Тръмп и Конгреса
- Ивелин Попов се настани в хотела на "Ростов" в Доха, ще подписва
- Алберт Попов спечели втория слалом за ФИС
- Паредес се отдалечава от ПСЖ
- Прекратиха търсенето на самолета със Сала поне за днес
- Погба носи тузарски костюм със своите инициали
- Зафиров: Цената на Неделев е висока
- Емери: Арсенал работи по трансфера на Суарес
- Зафиров: Неделев отхвърли ЦСКА и Лудогорец, търсим нападател и ляв бранител
Виж всички новини от 2016/09/14