(http://www.klassa.bg/)
Плаващите соларни панели предопределят бляскаво бъдеще за зелената енергия
Слънцето може да се превърне в най-големия енергоизточник до 2050 г., смятат експертите от Межданародната агенция по енергетика (IEA), пише CNBC.Във Великобритания апетитът към електроенергията, генерирана от слънцето, расте все по-осезаемо. „Великобритания се намира по средата на нещо, което би могло да се нарече енергийна революция “, заявява пред медията членът на опозиционната лейбъристка партия Алан Уайтхед.
„Соларната електроенергия се превръща в ключова за британската енергетика“, добавя депутатът. „Развитието й e много по-динамично от това, което се очакваше, и сега тя оказва голямо влияние върху енергийните системи“.
В страната е разположена най-голямата плаваща соларна централа в Европа. Тя се намира в Южна Англия и е инсталирана от Lightsource Renewable Energy. Съоръжението е предвидено да генерира 5,8 млн. киловатчаса през своята първа година на експлоатация.
Коментирайки ползите на соларната електроенергия, Ник Бойли, основателят и изпълнителен директор на Lightsource Renewable Energy, изразява мнение, че този бизнес за първи път е в толкова добра позиция.
Бойли обяснява, че предвидимата природа на соларната електроенергия означава също така и предвидими потоци от приходи, което я превръща в атрактивно поле за инвестиции.
Според Lightsource Renewable Energy плаващите соларни панели имат много предимства. "Един от най-големите им плюсове е, че има много водни пространства, дори и в големи градове като Лондон, където въпросните панели биха могли да бъдат разположени", смята Лив Хардър от същата компания.
„През последните години взе да става все по-доходоносно да се правят проекти с подобни панели“, добавя Хардър. „За последните 5 г. цената на обикновените панели поевтиня цели 9 пъти, а тази на плаващите също върви надолу“, допълва той.
В САЩ генерирането на соларна енергия също се развива добре. В началото на тази година беше оповестено, че през 2015 г. производителите на слънчева енергия са добавили към капацитета си 7 286 мегавата, според информация на GTM Research и Solar Energy Industries Association.
Въпросните данни показват нарастване на капацитета на фотоволтаичните инсталации в размер на повече от 1 000 мегавата в сравнение с 2014 г.
Данните показват и че за първи път новоизградените системи за производство на енергия от слънцето през 2015 г. са повече от тези за енергия, произведена от газ. Почти 30% от новите съоръжения са за слънчева енергия.
Във Великобритания Алън Уайтхед също е уверен в перспективите пред соларната електроенергия. „Нейното бъдеще е невероятно бляскаво“, смята той. „Това е една технология със стратегическо значение“, заключава Уайтхед.
Свързани новини:
- И Видин обявява грипна епидемия
- Без безплатни бързи тестове за грип
- Приложение на „Майкрософт” ще ни предупреждава за сайтове с фалшиви новини
- Опозиционерът Хуан Гуайдо се обяви за временен президент на Венецуела
- Жената, нападнала медик в Горна Оряховица, е с повдигнато обвинение
- Руската ВТБ: Заложници сме на нарастващ конфликт между Тръмп и Конгреса
- Ивелин Попов се настани в хотела на "Ростов" в Доха, ще подписва
- Алберт Попов спечели втория слалом за ФИС
- Паредес се отдалечава от ПСЖ
- Прекратиха търсенето на самолета със Сала поне за днес
- Погба носи тузарски костюм със своите инициали
- Зафиров: Цената на Неделев е висока
- Емери: Арсенал работи по трансфера на Суарес
- Зафиров: Неделев отхвърли ЦСКА и Лудогорец, търсим нападател и ляв бранител
Виж всички новини от 2016/10/23