04/11/18 06:25
(http://www.klassa.bg/)

Нека се опитаме да разберем Източна Европа

 След победата на Орбан в Унгария, Жан Аселборн заговори за "тумор на ценностите", който трябвало да бъде "неутрализиран". Дали люксембургският външен министър се е замислил поне за секунда от чий политически речник произлиза сравняването на политически опоненти, врагове или на когото и да било с болести?

Това посягане към вербалната лексика на тоталитаризма е скандално и всъщност е причина за подаване на оставка. Най-малкото би трябвало да бъде поискано извинение от Будапеща.

Нужен е разумен отговор

За съжаление Жан Аселборн олицетворява лекомисления и краен начин, по който много от европейците реагират на непрекъснатия успех на Орбан, продължаващ вече осем години. А това поведение усложнява значително намирането на разумен отговор на предизвикателството, наречено Унгария, и произтичащите от "нелибералната демокрация" на унгарския популист опасности за ЕС.

В нескопосаната формулировка на Аселборн има и зрънце истина: многото малки и по-големи нарушения на Орбан срещу правните и демократични принципи оказват въздействие и извън Унгария. Нарушенията му и тяхното идеологическо разкрасяване нанасят вреди на европейския фундамент в едната половина на континента.

Средна и Източна Европа са излъчвали популистки правителства още преди ерата на Орбан. Но унгарецът е примерът, който ги окуражава да поемат конфронтационен курс срещу ЕС. Точно това се има предвид, когато в Полша окачествяват най-новата победа на Виктор Орбан като знак за "еманципацията" на Средна и Източна Европа.

"Богатите западняци още ни гледат отвисоко"

И всички ние трябва да вземем насериозно това изявление. За успеха на популистките сили на Изток и на Запад има много причини. Някои са глобални, а други са обосновани на местна почва. Факторът, който обединява бившите социалистически страни, е чувството на техните граждани, че богатите западняци все още гледат на тях отвисоко.

А онези, които говорят и действат като Жан Аселборн, само подсилват това чувство. И помагат на авторитарните националпопулисти в Полша и Унгария, както и на корумпираните посткомунисти в Румъния.

По-добре би било да бъде направен опит да се разбере онова, което са преживели източноевропейските страни. И въз основа на това да се привеждат аргументи срещу авторитарното изкушение.

 

Райнхард Везер, ФАЦ

Frankfurter Allgemeine Zeitung

www.faz.net

Всички права запазени

Frankfurter Allgemeine Zeitung GmbH, Frankfurt am Main

Свързани новини:

новини от България
graphic
спортни новини
graphic

Бързи връзки


Търсене


Архив

RSS Абонамент

Новини от Грамофон

"Новини от Грамофон" - Следете последните новини от България и чужбина обединени на едно място. Обновяват се през 1 минута.

 

  •  

Ново: Публикуване