(http://www.clubz.bg/)
Кабинетът вдигна броя на болничните легла в здравната карта
Болничните легла в националната здравна карта са увеличени със 608 спрямо първоначалното предложение, съобщи здравният министър Кирил Ананиев, след като правителството одобри картата на днешното си заседание.
В мандатите на Бойко Борисов това е четвърта карта, макар и не всички да стигнаха до МС. Приетият от предишния кабинет документ, предложен от здравния министър Петър Москов, беше отменен от съда.
В днешната са заложени 33 421 легла спрямо 32 873 в първоначалното предложение. Според Ананиев така всъщност пресметнати при 70% заетост леглата са били с 13 повече от предвидените в картата на Москов.
Осигуряваме поне един престой в болница на 45% от българските граждани, заяви Ананиев.
Според изготвен анализ, през 2017 г. за осъществяване на медицинските дейности в 28-те административни области са били необходими общо 24 723 легла - което означава, че одобреният проект на национална здравна карта предвижда с 8698 повече легла за активно лечение, за които НЗОК ще сключва договори с болниците.
Още при подготовката си, която тече от пролетта насам, картата предизвика бурни реакции сред пациентските организации и лекарското съсловие.
Проектът отчита около 5800 излишни легла в болниците, за които НЗОК няма да заплаща, ако предложенията бъдат одобрени. Най-голямото намаление е предвидено за хирургичните легла - с 2500 по-малко от досегашните. С 2000 по-малко ще са терапевтичните, а със 700 - в гинекологията.
Българският лекарски съюз (БЛС) поиска с писмо до премиера, здравния министър и председателя на здравната комисия в 44-ото НС документът да бъде преработен, за да се гарантира достъпна болнична помощ във всички областни градове.
От здравното министерство обясниха, че картата е съставена на база на данните от статистиката за отчетената м.г. дейност на болниците по специалности, но от БЛС обясниха, че тази дейност е била лимитирана от бюджета.
В България функционират малко 345 болнични заведения, от които 321 болници с 49 589 легла, една трета от които частни, по данни на статистиката от м.г. Любопитното е, че въпреки намалението на лекари, специалисти и медицински сестри, броят на болничните легла продължава да расте. Още преди няколко години Световната банка предупреди в доклад за свръхконцентрацията на болнични легла в София, Пловдив и още няколко големи градове и прекомерното им разрастване.
Свързани новини:
- И Видин обявява грипна епидемия
- Без безплатни бързи тестове за грип
- Приложение на „Майкрософт” ще ни предупреждава за сайтове с фалшиви новини
- Опозиционерът Хуан Гуайдо се обяви за временен президент на Венецуела
- Жената, нападнала медик в Горна Оряховица, е с повдигнато обвинение
- Руската ВТБ: Заложници сме на нарастващ конфликт между Тръмп и Конгреса
- Ивелин Попов се настани в хотела на "Ростов" в Доха, ще подписва
- Алберт Попов спечели втория слалом за ФИС
- Паредес се отдалечава от ПСЖ
- Прекратиха търсенето на самолета със Сала поне за днес
- Погба носи тузарски костюм със своите инициали
- Зафиров: Цената на Неделев е висока
- Емери: Арсенал работи по трансфера на Суарес
- Зафиров: Неделев отхвърли ЦСКА и Лудогорец, търсим нападател и ляв бранител
Виж всички новини от 2018/05/29