04/03/12 14:23
(http://semkiibonbonki.blogspot.com/)

Измамливостта на статистиката

Умишлено използвам думата "измамливост", защото тя е различна от "лъжа" и от "измама". "Измамливост" носи внушението, че не става дума дума за директна лъжа или измама, а за лъжливо/измамно възприятие.

Такова възприятие налагат българските медии, когато публикуват статии, базирани на статистически данни. Не бих ги съдила особено, защото днешните журналисти в голямата си част са невежи и мързеливи същества, които възпроизвеждат едно към едно това, което са получили от държавни служители и заинтересовани частни организации (като смешния от научна гледна точка Институт за социологически изследвания). На подобни същества през ум не им минава, че биха могли да поглуднат от първоизточника данните и да потърсят сами обяснението им като разгледат и помислят над другите резултати от даденото изследване; камо ли да потърсят други, различни от това, което им е дадено наготово от поръчителя на статията, източници и данни. Жалка картинка, но за съжаление, закономерна и доминираща...

Само два примера за измамливото медийно отразяване на статистически изследвания:

1. Индексът на възприятието на корупцията на Трънсперънси Интернешънъл

България е на първо място по корупция в Европейския съюз, според международния Индекс за възприятие на корупцията за 2011 година на „Трансперанси Интернешънъл". Основните медии отразиха, че:
България е най-корумпираната държава в ЕС. Това сочи докладът "Индекс за възприятието на корупцията" за 2011 г. на  "Трансперънси интернешънъл". Страната ни се подрежда на 86-o място в класацията.


И оттам нататък всяка медиа си избира разни държави да ни сравнява, най-често сочи кои са първите и последните. Ами това упражнение е доста безсмислено откъм добавянето на нова съдържателна информация. Къде-къде по значимо е да се видим къде стоим в региона, т.е. Балканите. Защото светът, Европа, и в частност инвеститорите ни възприемат преди всичко в контекста на балканския регион. И е много по-неблагоприятно от мястото ни в общото класиране това, че в балканския регион сме последни. Пояснявам: ако бяхме още по-назад в общото класираъне, но бяхме на средно или водещо място в балканските страни, това щеше да е добър резултат - защото с тези страни споделяме сходно политическо, икономическо и социално развитие, и защото това щеше да е регионално предимство в съревнованието за чужди инвестиции.


2. Нарастването на разходите за труд. Основните медии:
Разходите за труд нагоре с 12,6 на сто у нас през четвъртото тримесечие на 2011 г. спрямо същия период на предходната година, съобщи вчера Евростат. Показателят мери харчовете на работодателите за 1 отработен час. По него България е на 1-о място в ЕС по увеличение, като в съюза средното изменение е 2,7 на сто.


Данните са верни, ето динамиката на разходите за труд, т.е. ръстът им за 2011, от Евростат:



Но данните придобиват друг смисъл, ако ги погледнем в контекста на абсолютните разходи за труд. Ето разходите за труд (евро/част) за 2010 от Евростат. Данните за 2011 още ги няма, но и тези вършат работа, защото както и да смятаме 12-те процента увеличение за периода 2010-2011, пак си оставаме на опашката, дори след Румъния по заплащане на труда. Трябва ли да се жалим, както пазарните фундаменталисти, че много плащали работодателите и това било лошо? При условие, че същите пазарни фундаменталисти изобщо не се жалят за разликата в нивото на цените в останалите държави от ЕС и , нас. Която разлика е значимо по-малка.




Ако бях редактор, хеле пък главен редатор, щях да искам от журналистите си да търсят контекста на статистическите данни, защото смисълът им е в контекста, а не в абсолютните числа. Но не съм, може би защото (както народът отдавна е установил) на бодлива крава бог рога не дава.

За кого пиша всичко това? Не за журналисти. Защото преобладаващата част от тях работят на принципа "чукча не читатель, чукча писатель". Специално за тези неграмотници няма да преведа какво значи това и откъде идва winking

Пиша за мислещите хора:

Когато видите статистически данни, дори от реномиран източник, помислете с главите си какъв е техният контекст. И ако - както на повечето хора - не ви се рови да го търсите, просто не ги взимайте тези данни твърде насериозно. Защото това е измамливостта - получаваш уж истина - но фактически невярна представа за нещата.

Публикувана на 04/03/12 14:23 http://semkiibonbonki.blogspot.com/2012/04/blog-post_3520.html
Facebook TwitThis Google del.icio.us Digg Svejo Edno23 Email

Свързани новини:

новини от България
graphic
спортни новини
graphic

Бързи връзки


Търсене


Архив

RSS Абонамент

Новини от Грамофон

"Новини от Грамофон" - Следете последните новини от България и чужбина обединени на едно място. Обновяват се през 1 минута.

 

  •  

Ново: Публикуване