06/16/12 12:32

Григор Димитров постигна исторически успех за мъжкия ни тенис

Григор Димитров стана първият български тенисист, който достига полуфинал в турнир на ATP. Той успя да спечели срещу номер 30 в световната ранглиста Кевин Андерсън от Южна Африка с 4:6, 6:4, 6:3. Мачът в Лондон продължи над 2 часа и два пъти беше прекъсван заради дъжд. На полуфинала Димитров ще играе срещу победителя от двубоя между Ксавие Масис и Давид Налбандиан. Успехът на българина му гарантира 90 точки за ранглистата и той получава реален шанс да влезе в топ 60 на най-силните тенисисти в света. Ако успее да преодолее и полуфинала, той ще спечели 150 точки и ще се доближи до топ 50. 21-годишният хасковлия показа отлична игра и успя да осъществи обрат в резултата, след като загуби първия си сет от началото на турнира. Това бе третият официален мач между Григор и Андерсън, като българинът записа втора победа. Предишната бе през миналата година, отново на трева, в Ийстбърн. Двамата имат и един мач на "Чалънджър" в Тоди, Италия на клей през 2009 година, спечелен от Андерсън, но този двубой не влиза в официалната статистика на ATP. Мачът между българина и Андерсън не предложи някаква сериозна изненада по отношение на играта на двамата. Те разчитаха основно на началния си удар, като 203-сантиметровият южноамериканец записа редица директни точки от сервис. В първия сет резултатът вървеше гейм за гейм. При 1:1 Димитров поведе с 40:30 и имаше възможност за пробив, но Андерсън се спаси. До края на сета българинът не получи повече шансове за успех при сервирането на съперника си. Вторият сет се разви по сходен начин, но с превъзходство за Димитров. Българинът показа характер и упоритост, за да поведе с 3:2 след сервиса на Андерсън. Хасковлията пет пъти поред взимаше предимство след 40:40, но едва при петия успя да вземе ценната точка за пробив. Той задържа предимството си до края, стигна до 6:4 и изравни резултата. Димитров направи решителен ход отново в петия гейм и на третия сет, като поведе с 3:2. При 4:3 в негова полза дойде и възможността на Андерсън да изравни. Най-добрият български тенисист се справи и спечели подаването си. Това му даде сила за още един пробив, с който направи 6:3 и постигна историческата победа.