Наблюдението на новинарските сайтове от юли до началото на ноември 2012 г. регистрира няколко интересни нюанса в медийното отразяване на политическия живот. От една страна се запазиха устойчиви стари тенденции, от друга – започнаха да се оформят нови особености в присъствието на политическите субекти в новините. Какво показват детайлите? Първенецът Борисов: ...
Тази публикация е малко дълга, но за сметка на това – зареждаща. В нея ще ти представя две рецепти за десерти с кафе:
Без сутрешното си кафе не бих могла да започна деня. Дали е пристрастяване или някакъв вид плацебо ефект, ако не се заредя с обичайната доза от сутринта, през първата половина на деня съм доста сърдита. И никак не е препоръчително да си покрай мен тогава. Опитвала съм се да го заменя с чай, но не се получава. Ароматът му ме събужда, а кофеинът раздвижва още повече иначе пъргавата ми натура. Тогава съм готова за поредния дневен екшън.
Обичам да пия кафе, но може би като изключа някоя и друга статия по женските списания, никога не съм се информирала по-подробно за неговата история. Да се замисля над това ме подтикна Мила. И точно като по поръчка пред очите ми на щанда в книжарницата изпъкна книгата The World Encyclopedia of Coffee. Започнах да чета, а виртуалното пътешествие, което последва е като завръщане в миналото, но и нова история за мен. Легендата за откритието на кафето, в която се разказва как пастир забелязва буйните си кози след като яли от кафения храст не е единствената. Съществуват още много митове и не е важно в кой ще повярвам, но е интересно да ги прочета.
Етиопци са дъвчели кафе на зърна, като стимулираща храна или са смесвали сурови кафени плодове с животинска мазнина, като са ги оформяли на пелети и са ги давали на войниците. Дори се е приготвяло вино от ферментиралия сок на суровите кафени плодове, наречени череши. А напитката, която познаваме днес като кафе, тогава била доста блудкава и светла, защото се правела с цели кафени зърна. Така се използвало кафето в началото.
Остава ми още много да разбера за традициите на приготвяне и пиене на кафе по света. Като добавянето на студена вода в завиращата отвара при турското кафе и образуването на много балончета при сервирането на гръцкото кафе. От грък знам, че кафето трябва да се изсипва в чашата отвисоко със завиден похват, при който на повърхността се образуват много балончета като синджир. И колкото повече са балончетата, толкова по-добър е майсторът на кафе. И може да благодарим на италианците, които първи внасят кафето в Европа и го превръщат в комерсиална напитка. Еспресото им е една от най-добрите напитки за мен. Но освен за пиене, сега кафето се използва в много по-широк спектър. И едно от приложенията му е в кулинарията. Сега да видим какво забърках и какви са тези шарени снимки отгоре.
Първо дойде идеята за сладолед с кафе. Избрах кафето да бъде мока. После добавих към него френски макарони, чиято рецепта отдавна исках да пробвам, защото е по-различна от обичайните рецепти с хилядите препоръки и наставления за френски макарони. Получих неустоим, много сладък десерт, от който малко е достатъчно за събуждане на сетивата.
По идея от книгата French Cooking: Classic Recipes and Techniques
Сладолед с кафе (4-6 порции):
В тенджера се смесват млякото, сметаната и кафето. Загряват се на умерен огън до завиране.
Жълтъците и захарта се разбиват с миксер докато изсветлеят и се сгъстят. Към тях по малко, на тънка струйка и при непрекъснато разбиване, се добавя млечната смес. Връща се на котлона и се разбърква няколко минути докато сместа се сгъсти. Охлажда се на стайна температура. Прехвърля се в подходящ съд и се оставя във фризер.
Забележка: Забелязах, че при смеси за сладолед, в които жълтъците и млечните продукти се сваряват не е необходимо разбъркване докато сладоледът стяга.
Френски макарони (16 броя, големи):
В тази рецепта за френски макарони първо се приготвя бадемова паста, после италиански меренг, след което двете се смесват за да образуват тестото за макароните. В книгата се споменава задължително пресяване на бадемовото брашно и пудрата захар, но никъде не срещнах да се използват престоели белтъци. Затова и аз използвах пресни.
И нещо интересно от книгата: „This petit four was imported from Italy by the court of Catherine de’Medici. The name comes from macarone, which means „fine paste“ in Venetian dialect.“ Ето откъде идва италианския меренг в рецептата.
Бадемовото брашно и пудрата захар се смесват в кухненски робот и се смилат заедно. Сместа се пресява, тъй като е важно да бъде фина. Към нея се добавят разбитите на пяна 55 грама белтъци. Разбъркват се докато се образува паста.
Кристалната захар се смесва с 50 мл. вода, поставя се на умерен и се разбърква докато захарта се разтопи. Когато сиропа заври, бъркането се спира. Вари се 5-6 минути.
Забележка: При приготвяне на италиански меренг по-принцип се използва сладкарски термометър, с който работата става по-лесна. Необходимата температура, която трябва да достигне захарния сироп преди да се добави към бадемовата паста е около 120°C. Винаги съм приготвяла италиански меренг без термометър и разбирам кога сиропа е готов, като следя процеса. Сиропът е готов, когато започне да се сгъстява, като ако се вари на умерен огън (5-та степен от 9 на моя котлон), то след 5 минути трябва да започне да се сгъстява.
Малко преди сиропът да е готов, 50 грама белтъци се разбиват на сняг до степен „меки връхчета“. Към тях при непрекъснато разбиване на тънка струйка се добавя врелият захарен сироп. Внимава се сиропът да не се изсипва върху бъркалките на миксера. Меренгът се разбива докато започне да се охлажда. Сместа трябва да бъде гъста и лъскава, с добра устойчивост.
Италианският меренг се добавя към бадемовата паста на 3 пъти, като се разбърква внимателно с шпатула. В началото сместа е гъста, но след всяко добавяне от меренга ще стане лека и почти течна. Сместа се изсипва в сладкарски пош с широк кръгъл накрайник.
Подготвя се тава, която се покрива с хартия за печене. Тестото от поша се шприцова върху хартията на кръгове около 6 см, на разстояние един от друг. Тавата се разклаща за да се елиминират евентуални въздушни пространства в макароните. Те ще увеличат размера си до около 7 см. Оставят се да престоят 20 минути. През това време на повърхността им ще се образува коричка.
Фурната се загрява на 150°C, като се увериш, че в нея няма останала влага от предишно готвене. Макароните се пекат в предварително нагрятата фурна за 12-14 минути. (В книгата се споменава печене за 8-10 минути, но при мен отне малко повече време.) След като се изпекат се оставят да се охладят и тогава се отлепят от хартията за печене.
Следва сглобяване на неустоимия и много сладък десерт от френски макарони и сладолед с мока. Десертът се сглобява непосредствено преди сервиране.
Мисля си, дали мога да започна деня със сладолед? По-скоро не. Но за следобеда, в който умората започва да се проявява, бих предпочела този десерт за малък енергиен отскок.
Затова пък, следващият сладкиш е прекрасен със сутрешното кафе или чай. Или може и без тях. Защото сладкишът притежава силен аромат на кафе и направо се конкурира с първата ми за деня доза кафе.
Адаптирано от книгата The World Encyclopedia of Coffee
В тази рецепта няма набухватели. Всичко зависи от разбиването на жълтъците и белтъците (поотделно) и внимателното им смесване след това.
Дозите са за форма с диаметър 22-23 см.
Продукти:
Фурната се нагрява на 180°C. Подготвя се форма за кейк с диаметър 22-23 см, като се намазва с мазнина, а дъното се покрива с хартия за печене.
Жълтъците и 120 грама от захарта се разбиват докато сместа изсветлее и се сгъсти. Към тях се добавят счуканите зърна кафе, виното, маслото и бадемите. Объркват се добре. Брашното се пресява над сместа и внимателно се разбърква докато сместа стане еднородна.
Белтъците и останалата захар се разбиват на сняг. Добавят се към горната смес на 3 пъти, като се разбъркват внимателно с шпатула, за да не спадне обемът им.
Сместа се изсипва в подготвената форма и се поръсва с нарязаните (филираните) бадеми. Пече се в предварително нагрятата фурна на 180°C за 10 минути. След това температурата се намаля на 160°C и сладкишът се допича за още 40 минути. Проверява се с дървена клечка за готовност, която забодена в средата на сладкиша трябва да излезе суха. Изпечения сладкиш се оставя да се охлади за 5 минути във формата и тогава се освобождава от нея. Оставя се да се охлади напълно.
Охладеният сладкиш се поръсва с пудра захар. Може да се гарнира със сметана и плодове. Яде се с виртуозен замах до изпразване на чинията.
Това беше моята кафе-история, Мила. Ако искаш още, препоръчвам да се сдобиеш със споменатата книга. Надявам се рецептите да ти допаднат и да продължаваш да следиш „Кулинарно-в кухнята с Йоана“ всяка сутрин, докато си пиеш кафето.
Мисля, че кафето ми дойде малко в повече тези дни. Успокоявам се с чаша вино и започвам да изследвам афродизиаците в компанията на страстната Никоела. Докато експериментираме върху себе си (и половинките ни), може да ми хрумне да сготвя още нещо интересно. Не знам и не обещавам. Впрочем, някой знае ли къде се продават стриди?
Над 20 дни централните части на Скопие са завладени от протестиращи. Не стотици, не хиляда, а хиляди излизат навън, всеки ден без изключение, за да протестират срещу несправедливост – убийството на Мартин Нешкоски от полицията. Колегата от македонската редакция на Global Voices, Филип Стояновски, е особено активен в отразяване на протестите и последствията от тях. Може да проследите и блога на Деян Велкоски – той съдържа голям набор от видеота за и от протестите.
С една дума – става въпрос за убийство, репресии и арести от страна на правителството срещу свободни граждани. Случва се в съседна страна – ни нито дума за тези протести. Можем да се запитаме – защо конят на Александър Македонски е по-важен за нас от съпротивата срещу полицейската бруталност?
Не съм виждал други блогъри тук да пишат за това събитие, тъй че ще цитирам Боян Юруков, който написа на 12 юни следното:
Какво значи за вас полицейското насилие? Бой в ареста? Смърт при арест? Смазване на ръце? Изнасилване на непълнолетни? Или просто безнаказаност на всичките изброени? Ето още един такъв пример: на 6-ти юни вечерта в Скопие един младеж се разхожда, когато му скачат няколко полицаи и го пребиват до смърт. Полицията отрича, аутопсията не показва нищо, а медиите мълчат. Резултатът – седем дни масови протести на хиляди млади хора. На улиците. В дъжд и мрак. Въпреки пълното пренебрежение и липса на отразяване от страна на медиите и полицията. Протестират бурно хората.
Седемте дни отдавна станаха на 20. Стотиците се увеличиха на хиляди. Но отговорите продължават да се крият от македонските власти, които явно ще продължат традицията на сегашното правителство да мълчи по отговорни въпроси (случаят със загиналите българи е само един от случаите).
Защо протестират, македонските активисти обясняват с това клипче:
Редно е да попитаме българските медии защо не отразиха дори един протест в Скопие? Наместо това, главна тема стана лудостта на управляващите в Скопие да построят огромен паметник на Александър Македонски. Всички големи български медии говореха за това, но нито един ред не бе написан или прочетен относно по-важното – протестите срещу полицейската бруталност и убийството на един младеж. Хубавото е, че активистите в Скопие не останаха сами – подкрепиха ги например словенци:
Иска ми се да напиша, че причината не се крие единствено в желанието ни да оплюем Македония. Или в нежеланието да покажем, че хората протестират срещу бруталност, на която ние самите сме свидетели неведнъж. Какво ще стане, ако БНТ или bTV пусне кадри от испанските, италианските или македонските протести? Или от гръцките, но не от частите, когато се виждат само вандалщините, а истинските протести срещу политиката на правителството? Със сигурност подобни картини ще предизвикат въпроси. Боян Юруков завършва с думи, които смятам, че съдържат отговори на множество въпроси:
Въпросът ми е: Защо нито една българска медия цяла седмица не е отразила този протест? Защо се наложи да науча от Twitter и защото по случайност следвам няколко македонци? Какво чакат? Официална позиция от Външно или Бойко? До там ли се стигна? Или ни е страх, че може протеста да се пренесе в България и да обвинят медиите в разбунване на духовете? Защо дори тези предавания, които смятаме за по-свободни, не казаха нищо? Или чакаме някоя новина да стане популярна и чак тогава да говорим за нея?
Не ми се говореше, пишеше, коментираше. Искаше ми се да не газя дълбоко в плиткоумните траурни разсъждения около смъртта на Васа Ганчева. Кал до шия и отврат до гуша- не ми се слуша! И колко калвинисти, калени в битката за окаляне на кладата на заклеймяването, се навъдиха в нашата нереформирана православна среда, където средният пръст [...]
Компания от щата Луизиана заведе дело срещу гигантите Google, Microsoft и AOL. Ръководителите на Transcenic смятат, че правата им са нарушени от някои услуги на гореспоменатите компании. Става въпрос за патент, който е свързан с технология за 3D картографиране, който е притежание на Transcenic, информира Engadget. Патентните нарушения са забелязани в услугата Street View на Google, Streetside на Microsoft и MapQuest на AOL. В документите по делото се твърди, че при трите услуги, без нужното разрешение, са използвани технологии, които са патентовани от Transcenic. Трите услуги, които са замесени в делото предлагат триизмерно разглеждане на реални географски обекти по света. Създаването на цифровизираните версии става с помощта на много снимки, които се свързват със специален софтуер и така се създава среда, която потребителят може да разглежда в три измерения. За целта не е нужно нищо повече от стандартен интернет браузър с инсталирани на него необходимите приставки. Корпорацията Transcenic е сравнително неизвестна на широката общественост. При търсене на информация за нея в Google излизат главно материали за съдебното дело, което е завела за нарушените патентни права. Към момента не е ясно дали Transcenic са претърпели някакви щети от това, че друг е използвал технология, която им принадлежи.
Един фермер отглеждал дини. Децата обаче постоянно го тормозели - тайно влизали в бостана вечер и крадели дини. Фермерът дълго се чудел какво да направи. Накрая решил да сложи надпис: “ВНИМАНИЕ! Една от тези дини е инжектирана с отрова”. Дошли децата, видели табeлaта и не откраднали нито една диня, но също сложили табела. Като отишъл на сутринта, фермерът с радост установил, че не липсва нито една диня. Но на новата табела пишело: “Отровните дини вече са две.” Усмихни се, България! Производители на дини от Любимец въстанаха срещу ниските цени, на които са принудени да продават продукцията си. И с надежда очакват подкрепа от държавата. За тяхно съжаление отговорът май вече е известен. И гласи: „Садете картофи!”
Ново научно откритие ще допринесе за по-лесно и по-евтино производство на фотоволтаични клетки. Резултатите от изследването, публикувани на 4-ти юли в Advanced Energy Materials показват, че при производството на тънкослойни клетки може да се използва много прост и евтин производствен метод.
Изследователите от университетите в Sheffield и Cambridge са показали, че когато разтвори от сложни молекулни смеси се нанасят върху дадена повърхност, различните молекули имат склонността да се разделят в отделни слоеве.
Dr Andrew Parnell от University of Sheffield казва: „Нашите резултати показват, че могат да се произвеждат ултра-евтини соларни панели за домашни инсталации или за големи комерсиални централи. Вместо да се използват сложни и скъпи технологии за създаване на полупроводникови наноструктури, може да се използва принтиране в промишлени мащаби за производство на филми, които да се влагат в евтини, леки и удобни за транспортиране соларни панели.“
Професор Richard Jones от University of Sheffield казва: “ Евтини и ефективни полимерни соларни клетки могат да се използват за покриване на големи площи и да ни приближат до ерата на възобновимата енергия.“
По материали от: sciencedaily
В Лондон беше учреден специален орган, съставен от множество организации, който е предназначен за координиране на борбата срещу престъпленията в световната мрежа. В International Cyber Security Protection Alliance (ICSPA) влизат правителства, бизнес агенции и полицейски организации, включително и Европол, информира BBC. В ICSPA ще вземат участие и големи компании, специализирани в защитата на мрежовата сигурност като McAfee и Trend Micro. Британският премиер Джеймс Камерън е приветствал създаването на новата организация и е заявил, че киберпрестъпленията не са национален, а международен проблем и трябва да бъдат третирани по съответния начин. Великобритания наскоро отдели допълнителни 650 милиона лири за защита на важните си интернет системи, но реална сигурност не може да бъде постигната без усилията на всички държави по света. Разпространението на световната мрежа разшири неимоверно много възможностите за бизнес и получаване на информация, но наред с тези придобивки дойдоха и неприятностите, свързани с атаки, които идват от всевъзможни държави. Международният характер на атаките връзва ръцете на местните структури, които нямат правомощия извън държавата, в която се намират. Една от основните задачи на ICSPA ще бъде да се окаже подкрепа на страните, които имат най-голяма нужда от помощ в борбата срещу хакерите. Пример за такава държава е Китай. Смята се, че тероризмът и кибератаките ще се превърнат в най-големите предизвикателства пред развитите държави в близко бъдеще.
Приключи романтичният период на разбирателство между социалните мрежи Facebook и Google+. Лидерът на социалния фронт блокира работата на разширението Facebook Friend Exporter за браузъра Chrome, с помощта на което потребителите можеха да източат информацията за контактите си от Facebook към Google+, предаде DigitalTrends. За всички беше ясно, че този ход ще бъде предприет и е само въпрос на време това да стане. Междувременно Марк Зукърбърг, който е шеф на Facebook, стана най-популярният потребител в социалната мрежа Google+, а в самия Facebook не спират да валят молби, от едни потребители към други, за покани, позволяващи участие в социалния проект на Google. Миналата година Google опита да забрани на потребителите, използващи социалната мрежа Facebook да могат да импортират контактите си от пощенската услуга GMail. Този опит доведе до бързото измисляне на заобиколен метод, който не може да бъде блокиран, но все пак наяве излязоха истинските намерения на Google, които не бяха щастливи от факта, че Facebook не позволява на потребителите си да експортират информация за контактите си към GMail. Мотивите на Facebook за блокирането тогава бяха, че има съществена разлика между пощенска кутия и социална мрежа, особено в частта за организацията на контактите. Към момента авторът на Facebook Friend Exporter опитва да намери начин за заобикаляне на ограниченията, наложени от Facebook. Мохамед Мансур е заявил, че е много ядосан от станалото и ще направи всичко възможно да намери решение на проблема.
Интернет браузърът Internet Explorer на Microsoft Corp е спаднал под петдесет процента, според данните на компанията за интернет статистика StatCounter. Браузърът на Google бележи седемкратно увеличение на пазарния си дял за двете години на съществуването си. Делът в световния пазар на браузъра, стартирал през декември 2008 г., през юни 2011 г. е 20,7%. Същият показател за Chrome за юни 2009 г. е 2,8%. Пазарният дял на Internet Explorer във всичките му версии е спаднал до 44% през юни на настоящата година от 59% две години по-рано. Делът на Firefox на Mozilla е спаднал от 30% на 28%. Делът на Internet Explorer в световния пазар в началото на века бе 95% и съкруши с излизането си пионерът Netscape. Разпространението на Internet Explorer като браузър по подразбиране в операционната система Windows без право на избор при инсталирането й, предизвика антимонополни разследвания и съдебни решения срещу Microsoft. Google се опитва да мигрира браузъра си Chrome към изчисления в „облака”. Microsoft разработва версия 10 на Internet Explorer.
С напредването на възрастта се налага хората да следят постоянно някои параметри на здравословното си състояние за да са сигурни, че ще останат активни до дълбоки старини. Един от тихите убийци е високото кръвно налягане, което често пъти се развива без симптоми и разрушава важни системи на тялото. Специални бастуни ще помагат на бабите и дядовците да следят пулса и кръвното си налягане, информира Gizmodo. Създаден е прототип на бастун, който ще служи не само за подпиране, но и за много други важни цели. Бастунът ще мери кръвното на собственика си, ще следи пулса му и с помощта на GPS ще отбелязва неговото местонахождение. Възможно е и вграждането на паник бутон, който ще алармира полицията и бърза помощ в случай на беда. Високотехнологичното устройство ще има LCD екран, на който ще се извежда полезна информация. Ако здравните параметри на възрастния човек излязат извън границите на нормалното бастунът ще сигнализира за да могат да бъдат взети мерки преди да е станало твърде късно. Проектът за уникалния бастун е разработен от дизайнер, който живее в Литва. Проектът му спечели награда от конкурс на Fujitsu, което означава, че има шанс изобретението да види бял свят някой ден. Едва ли сегашните възрастни хора ще дочакат високотехнологичните бастуни да навлязат масово в живота, но със сигурност хората, които сега са на средна възраст ще бъдат въоръжени с подобни инструменти и ще се превърнат в първото поколение от кибербаби и кибердядовци на бъдещето.
Електронната пощенска услуга Hotmail през тази седмица празнува 15 години от своето създаване. Hotmail е най-популярната безплатна поща в света. През 1996 година тя стартира работата си като първата уеб базирана електронна поща в историята, информира Engadget. В началото потребителите са имали възможност да съхраняват съобщения с общ обем от 2 мегабайта. Целта на създателите на услугата е била да направят хората независими от доставчиците на интернет по отношение на електронната поща. През декември 1997 година Microsoft купува Hotmail и до момента остава собственик на услугата. Сумата по сделката възлиза на внушителните за това време 400 милиона долара. През февруари 1999 година Hotmail вече обслужва 30 милиона потребители. В началото сървърите, които поддържат електронната поща са били базирани на смесица между операционните системи FreeBSD и Solaris. По-късно услугата е прехвърлена на машини с Windows 2000, но някои от системите остават на FreeBSD. В началото на новия век Hotmail стана жертва на един от най-мащабните инциденти в историята на световната мрежа. За известно време всеки можеше да влезе, в която пощенска кутия си поиска с помощта на една универсална парола. В момента Hotmail предлага неограничено място за съхранение на информацията и защитни системи, които са уникални и патентовани от Microsoft. Електронната поща е част от богата гама уеб услуги, намиращи се под шапката на Windows Live.
Хасковският съдия Росен Русев оттегли кандидатурата си за за шеф на Специализирания апелативен наказателен съд и спести на ВСС поредното скандално назначение.
Очаквано, кандидатурата на Русев беше подкрепена от неговия "брат" масон Цони Цонев, шеф на етичната комисия във ВСС. Цонев дори отрече, че Росен Русев е ползвал служебния си автомобил в чужбина без да е в отпуска, за което Биволъ пръв писа на 3-ти април.
Цони Цонев беше опроверган на следващия ден от прокурора Васил Миков от инспектората във Върховната касационна прокуратура. Той добави, че фактите за пътуванията на Росен Русев са били известни на ВСС още през март. Това съвпада с информацията на Биволъ, че "брат" Цонев е успял да "смачка" проверката срещу "брат" Русев.
След като бяха извадени на светло от Balkanleaks, делата на магистратите-масони тръгнаха на зле. На 31 март шефът на Бургаския административен съд - Атанас Вълков, бeше арестуван за измама с недвижим имот и му беше повдигнато обвинение за "пране на пари" и фалшифициране на документи.
Скандалът около Росен Русев, завършил с оттеглянето му, е поредният удар срещу тайното братство, в което личат още имената на бившия правосъден министър Антон Станков, бившия шеф на Апелативен съд - София Веселин Пенгезов и председателя на Окръжен съд - Благоевград Красимир Аршинков.
Само две години след пускането на Google Realtime Search в сътрудничество с Twitter и други партньори, Google временно преустановява услугата си за търсене в реално време на резултати от социални медии, е съобщила компанията в писмо до редакционния екип на Relaxnews. Google е спрял временно Realtime Search за да го вгради в току що стартиралата си социална мрежа Google+. Услугата бе преустановена на 2 юли, когато изтече споразумението на Google с Twitter. Освен от Twitter, Google Realtime Search предлагаше и резултати от Facebook, Quora, Gowalla, Google News links, MySpace и FriendFeed. Публично достъпното съдържание от Twitter ще продължи да бъде налично в Google, но не в реално време. Аналогичната услуга Social Search на търсещата машина Bing на Microsoft продължава да вгражда резултати в реално време от Twitter. Google възнамерява да преустанови също и услугите си Blogger и Picasa в сегашния им вид и да ги прехвърли към току що стартиралата социална режа Google+, съобщи днес един от водещите технологични блогове – Mashable, позовавайки се на източници от Google, самоличността на които не се разкрива.
Покрай едно проучване, което правя за презентация на една конференция, попаднах на горния урок, посветен на пътуване в Англия и Шекспир.
Целият курс можете да видите тук.
Чета днес новината за акция ШОК (да му се нашока канчето на идиота дето мисли имената на акциите) и се сещам за случай от скоро, свързан донякъде с акцията.
Преди няколко седмици баща ми си продаде мотора. Същият, който има от няколко години, с който ходи на пътешествия (1, 2, 3) и е купил от негов приятел, който пък от своя страна го е имал няколко години.
Та продава той мотора, новият собственик щастлив заминава към Варна да го регистрира и му се случва случка. Отива в полицията и там му заявяват, че моторът е обявен за откраднат в Гърция през февруари 2011 (в шенгенската система, за която става дума в акция ШОК) и му го конфискуват. В момента следовател работи по случая, човека мотор няма, а нищо чудно и да му спретнат някое обвинение. Та ето го първия наШОКан. Как така моторът, който не е излизал от България, а е стоял в гараж в Пазарджик се оказва откраднат в Гърция е пълна мистерия.
Антон Станков е бивш министър на правосъдието при управлението на НДСВ. Той има 15-годишен стаж като съдия. Кариерата му започва в Шумен, след това го преместват в Софийския районен и Софийския градски съд. Станков е гледал шумното дело за убийството на столичната ватманка Анита Методиева и нейния колега Лазар Колибаров, както и на делото за дискотека „Индиго”. Сега бившият правосъден министър завежда консултантска юридическа кантора. - Господин Станков, вие бяхте дълги години свързан с правосъдната ни система. Как ще характеризирате патовата ситуация с нея сега? - Ситуацията определено е тежка. Пада авторитетът на съдебната система. Вътрешните скандали и във Висшия съдебен съвет (ВСС) и в правораздаването с нищо не помагат за издигането на авторитета на съда и на системата като цяло. Конфликтът с изпълнителната власт, който вече определено можем да наречем традиционен за последните две години, също не е продуктивен. В същото време бих искал да кажа, че това, което се...
Предполагам, не е житейско удоволствие тези дни да си на мястото на Иван и Андрей. Разбира се, тяхното място все пак е за предпочитане, отколкото мястото на Васа Ганчева. Но въпросът е принципен – трябва ли двамата да бъдат обвинявани в убийство. Повече от препоръчително е да се разберем веднъж завинаги. Иначе медийният казус ще ни преследва като досаден призрак. За да се разберем, първо, трябва да опитаме да разберем Ганчева - какво направи тя в краткия откъс между влошаването на професионалното си здраве и физическата си смърт. След като я показаха да взема онези пари, тя написа отворено писмо, че случилото се с нея е „поръчково убийство на свободата на словото”. Доброволно се съгласяваш да пишеш не каквото мислиш, а за каквото тайно ти плащат – и след като се разчуе, измисляш собствена дефиниция за свободата на словото. Според нея пък се позиционираш като жертва на цензурата. Ако не откривате абсурда – моите съболезнования за вашата роднина, близка или приятелка. Запомнете я...
Не е задължително да си от Дядо Дянко, че да не ти се работи. И въобще какво значи да не ти се работи?... При Джоната е ясно – не го мързи да работи, щото го било гнус от работата. И то не за друго го е гнус, ами още в началото, като започнал да работи, бил намерил косъм в работата... Въпрос на принципи, както се казва. - Въпрос на принципи – както казал оня, дето му сервирали спагетите с косъм, пък сервитьорът го бил видял да става от жена. - Ако бях видял спагети в леглото, знаеш ли какъв скандал щях да й вдигна... Както не иска в чинията със спагети да има косъм, така не иска и в леглото да намира спагети. Всичко било въпрос на принципи... Та така стоят нещата при Джоната. Въпрос на принципи... А само като си помислиш колко енергии стоят нереализирани по времето, когато нищо не правиш. Истината е, че няма кой да хване тази енергия. Да хване това КПД – коефициент на полезно действие – и да го целенасочи някъде. Да го целеустреми. Целеустремлението обаче не...
Трябваше да свърша малко специфична работа. Поръчаха ми я и аз се зарадвах. Тези, които ми я поръчаха, покриха разходите, които бяха нищожни – 5 дни в 4-звезден хотел в малък град. Пристигнах, настаних се, извадих предварителните си записки, поръчах си вечеря в стаята. След това излязох да се поразходя. Излязох, вървях и не се изненадвах. Всичко беше старо, олющено, разбито. Влязох в един магазин, за да си купя цигари. Хората на опашката преди мен пазаруваха на вересия – по две-три яйца. На един от клиентите му бе отказано, прекалено много яйца вече дължал, човекът се сви, после пожълтял напусна магазина. Когато дойде моят ред и се снабдих с тютюн, се поинтересувах колко дължи човекът, бях готов да покрия вересията му за яйца, колко като брой да са тези яйца, 100% не са 5000... Не били 5000, били 30. 30! Отвратително безобразие. Казах на продавачката какво съм решил да направя и я попитах как се казва яйченият длъжник. Продавачката не ми каза името му. Каза ми да не го правя,...
Обмяната между държавите членки на регистрационна информация на автомобилите ще позволи извършителите на тежки пътнотранспортни нарушения в друга страна от ЕС да бъдат наказвани, съгласно новите правила за полицейско сътрудничество, които бяха приети от ЕП на 6 юли. Целта на директивата е да се увеличи сигурността по пътищата и да се гарантира равнопоставеността пред закона [...]
На 06 юли по време на редовната пленарна сесия на Европейския парламент в Страсбург, евродепутатите приеха с голямо мнозинство окончателния доклад на специалната комисия по финансовата икономическа и социална криза. Той включва препоръки за мерките и инициативите, които трябва да се предприемат, за да се осигури дългосрочно развитие и стабилност в ЕС. „Този доклад е един [...]
Потребителите в ЕС ще бъдат по-добре информирани и ще могат да правят по-здравословен избор на храни, след като Парламентът прие на 6 юли ново законодателство относно етикетите на хранителните продукти. В бъдеще, енергийното съдържание, количествата на съдържащите се мазнини, наситени мазнини, въглехидрати, захар, протеини и сол, трябва да бъдат ясно обозначени на опаковките на хранителните стоки, за да могат потребителите лесно да намират необходимата им информация.
Автор: Иво Беров
Коя е най-демократичната партия в България - продължение от “Да дойдат истинските”
Първият отзив от предишното ми писание за журналистиката в България и за предложението ми да се създаде вестник на демократичната общост, беше на анонимен читател, който написа следното:
Значи е спрял "Седем", а аз тъкмо си мислех - днес е сряда - време за "Седем".
Това съвсем скромно и лишено от излишни вълнения изречение обхваща всичкия смисъл от издаването на един истински десен вестник.
И този смисъл не е само в това, че другите не биха посмели да напишат нещата, които един такъв вестник би написал. И не само в обстоятелството, че той би бил единствен. Какъвто беше донякъде и вестник Седем.
Хората чакаха деня в който Седем излиза, защото само в този ден можеха да прочетат нещо по-различно от всекидневния медиен джваняк. /ДжванЯк е дума от северозапад – означава полусмляна храна, сдъвкани залъци, които бабите дават на малките си внучета/
Най-тъжното в спирането на вестник Седем /за някои спирането му разбира се е повод за радост, тоест за злорадство, нали в България радостта е преди всичко злорадство/ е че има хиляди хора, които отидоха в сряда за да си купят вестника и няма да го намерят. Тези хора не ползват Интернет. Те имат нужда от него.
Полша трябва да работи за по-евтин и по-достъпен интернет и телекомуникации в Европа. За това настоя Ивайло Калфин в изказване в Европейския парламент по време на дебат за приоритетите на започващото шестмесечно председателство на ЕС от Полша. Калфин поощри намерението на Варшава да приключи до края на годината преговорите за нова регулация за цените на телекомуслугите. Проектът за нея ще бъде представен по-късно днес от европейския комисар за цифровия дневен ред Нели Крус в Брюксел. "Напълно подкрепям заявения от Полша приоритет през следващите месеци да се определят по-нататъшните стъпки за намаляване на цените на телекомуникационните услуги и по-специално на роуминга", заяви Калфин в пленарната зала. Той настоя телекомуникационните услуги, включително ползването на високоскоростен интернет да бъдат привлекателни не само за инвеститорите, но и "да се гарантира, че те ще бъдат широко достъпни и ще могат да допринесат за създаването на технологични работни места, ново качество на образованието и по-висок стандарт на живот".
Разгледайте нашите НОВИ предложения за Летен ЕКО конкурс КРОКОТАК
За условията на конкурса, вижте ТУК
От скоро много се забавлявам с блог платформата tumblr – тя е безкраен извор на красиви картинки, депресарски цитати и типичен интернет хумор... освен всичко това изглежда потребителите й (имам чувството, че средната им възраст е 15 и с моите 24 години аз съм като някакъв динозавър) са обсебени от моите лични мании – шоколад, Dragon Age, книги, много книги... Но сякаш сред тази планина от книги изпъкват най-силно „Игрите на глада“ и „Хари Потър“.
Може би това с „Хари Потър“ ще е временно, докато премине шумът покрай последния филм. Но именно този последен филм продиктува вълна от носталгия – ерата на Хари Потър наистина приключва. Дори и Pottermore, новият проект на Роулинг, не успява и никога няма да успее да накара почитатателите приятелите на Хари Потър да се чувстват по същия начин. Никое дете повече няма отброява дните до появата на новата книга и да чака в полунощ книжарницата да отвори врати – и да помни това чувство през целия си живот. Те ще имат всичко на готово – седемте книги ги очакват във всяка книжарница, реална или виртуална. Филмите са само на няколко клика разстояние... Не завиждам на тези деца.
Нека си признаем – колкото и да отричат „Хари Потър“, защото е комерсиална книга, а Джоан К. Роулинг да заклеймяват като алчна милионерка, именно те – очилатият Хари и английската домакиня – промениха представата за четенето на цяло едно поколение. А може би дори на повече от едно.
Позволявам си да преведа тук нещо, което намерих там – в блогът Dear Mr. Potter. Авторът е на 21 години и се е подписал просто като Danielle P., но думите му ѝ вече са били препубликувани или отбелязани като любими от почти 50 000 души. Сигурна съм, че много от вас, също ще ги харесат:
Г-н Хари Потър,
Благодаря Ви, че останахте силен, когато ние не успявахме.
Г-н Роналд Уизли,
Благодаря Ви, че винаги се връщате.
Г-ца Хърмаяни Грейнджър,
Благодаря Ви, че имате добро сърце.
Г-н Джордж Уизли,
Благодаря Ви, че намирахте нещо смешно, когато ние нямахме сили дори да се усмихнем.
Г-н Пърси Уизли,
Благодаря Ви, че вярвате в силата на семейството.
Г-н Албус Дъмбълдор,
Благодаря Ви, че осветихте пътя.
Г-н Дъдли Дърсли,
Благодаря Ви, че показахте добрина.
Г-н и г-жа Уизли,
Благодаря Ви за всичко, което пожертвахте.
Г-н Сириус Блек и г-н Ремус Лупин
Благодаря Ви за вашата лоялност.
Г-н Рубиъс Хагрид,
Благодаря Ви за неуморимо състрадание.
Г-н Невил Лонгботъм,
Благодаря Ви за вашата смелост.
Г-ца Луна Лъвгуд,
Благодаря Ви за мъдрите думи.
Свободният домашен елф Доби,
Благодаря Ви, че ни показахте истинската стойност на приятелството.
Г-н Фред Уизли,
Благодаря Ви за спомените.
И на г-н Сивиръс Снейп,
Благодаря Ви за вашата любов.
И на г-жа Джоан Катлийн Роулинг,
Благодаря ви за моето детство.
-Danielle P., 21
Все по-голямото разпространение на Wi-Fi мрежите, включително и тези със свободен достъп, води до това, че много потребители предпочитат да сърфират в глобалната мрежа извън стените на задушните офиси или тесните си жилища, а в кафенето или на пейка в парка през своя лаптоп или таблет. Такъв подход, естествено, е особено актуален в горещите летни дни, а някои компании дори специално насърчават служителите си към този вид "фрийленсърство". В същото време натрупването на множество работещи Wi-Fi устройства на ограничено пространство има и отрицателен ефект, тъй като води до по-бързото изтощаване на батерията, което пък означава намаляване на времето за автономна работа на преносимото устройство. Това се случва, защото между няколко смартфони или таблети възниква "нездравословна конкуренция" за достъп до Wi-Fi мрежите, което води до "изяждане" на заряда на батерията. Изход от тази ситуация предлага студентът Джъстин Манвайлер от Университета Дюк (Duke University) в САЩ. Технологията, получила названието SleepWell, позволява съществено да се увеличи показателят на енергийната ефективност при работа във Wi-Fi мрежи. Методиката позволява да се потопи Wi-Fi модулът на устройството в нещо като "зимен сън", когато не се използва директно за достъп до мрежата. По такъв начин, както се посочва, е възможно да се увеличи двойно ресурсът за автономна работа на устройството при Wi-Fi връзка. Не е изключено някой от големите производители скоро да реализира тази технология в своите продукти.
Google възнамерява да преустанови услугите си Blogger и Picasa в сегашния им вид и да ги прехвърли към току що стартиралата социална режа Google+, съобщи един от водещите технологични блогове – Mashable, позовавайки се на източници от Google, самоличността на които не се разкрива. Според източниците на Mashable, Picasa и Blogger ще бъдат преименувани на „Google Photos” и „Google Blogs”. Други марки на Google също ще бъдат преименувани, сред които обаче няма да бъде YouTube. През май Google закри неуспешната си услуга Google Video. Google придоби Picasa през 2004 г., а Blogger (съосновател, на който е Евън Уилиямс от Twitter) през 2003 г. Днес Blogger е един от десетте най-посещавани интернет сайта в света. Трансформирането в Google Photos и Google Blogs ще бъде завършено до един месец или до месец и половина, съобщава Mashable. Датата ще съвпадне с публичния старт на Google+, който сега е достъпен за ограничен брой потребители, получили покани от други, вече ползващи новата социална мрежа. След публичния старт на Google+, старите Google профили ще бъдат изтрити и трансформирани в новата услуга. През март тази година Google обяви, че ще преобрази значително Blogger.
Компаниите Lenovo и NEC Corporation официално обявиха старта на съвместно предприятие за производство на персонални компютри. Плановете за него станаха публично известни в началото на годината. Новата структура е получила названието NEC Lenovo Japan Group и, както се посочва в публикуваното по този повод прессъобщение, ще се превърне в най-големия доставчик на компютри на японския пазар. Според последните прогнози на анализаторите, NEC Lenovo Japan Group ще заеме около 25 на сто от пазара на персонални компютри в Япония. При това новата производствена група ще бъде в състояние да си осигури силни позиции както в промишления и неправителствения сектор, така и в сегмента на продажбите на персонални компютри на редовите потребители. Ще добавим, че според условията на споразумението NEC е получила от своя партньор $ 175 милиона във вид на нова емисия акции на Lenovo. Основана на стратегически алианс между NEC и Lenovo, NEC Lenovo Japan Group фактически се състои от три компании, в това число холдингът Lenovo NEC Holdings B.V. и подразделенията NEC Personal Computers Ltd и Lenovo Japan Ltd, представляващи съответно японския и китайския производител. По този начин двете популярни марки се стремят да гарантират своята конкурентоспособност на пазара в Страната на изгряващото слънце, където конкуренцията става все по-жестока.
В близко бъдеще в китайския град Чунцин ще се появи съмнителна "забележителност" - в населеното място ще бъдат инсталирани 500 хиляди камери за наблюдение. Според официалната версия на китайските управляващи, това се прави с цел установяване на по-добър контрол над престъпността в града. С доставката на този голям обем оборудване за китайското правителство ще се заеме американската компания Cisco. Инсталирането на огромния брой камери ще завърши след три години. Засега въпросът, как е успяла американската корпорация да заобиколи забраната на правителството на САЩ за търговия с Китайската народна република с оборудване, което може да се използва за следене, налагане на цензура и вмешателство в личния живот на гражданите, остава открит. След приключване на инсталирането на камерите под техен контрол ще се окажат около 650 квадратни километра от града.
Продукти за 4 порции:
1 пакет спагети
3 по- едри домата
250г сирене
2- 3с.л. зехтин
1/2ч.л. сол
1с.л. краве масло
няколко пресни листа босилек
Приготвяне:
Спагетите се сваряват в подсолена вода, според указанията на опаковката. Доматите се измиват, почистват и режат на кръгове. Мажат се с мазнина. Отгоре им се слага по парче сирене. Запичат се на умерена фурна, докато сиренето хване коричка. Сварените спагети се отцеждат от водата. Към тях се добавя 1с.л. краве масло. Объркват се добре. Разпределят се в 4 чинии. Отгоре им се подреждат по 3- 4 кръга домати. Поръсват се със ситно нарязан босилек.
Докато в Скопие откриват паметник на цар Самуил с надежда да утвърдят идентичността си, а в София властите бранят от разкрасяване съветския окупационен символ с надежда да увековечат наследството на колониализма тук, в Лондон откриха паметник на Рейгън, снабден с припомнянето за ролята му за безкръвната кончина на световния комунизъм. Под него се е подписала [...]
Италианската полиция е успяла да установи самоличността на организатора и двама от участниците в италианското ядро на хакерската група Anonymous, която от януари 2011 година многократно атакува сайтовете на правителствени агенции и компании в страната и чужбина, предаде РИА "Новости", като се позовава на местни медии. Сътрудници на специалното подразделение на италианската полиция, занимаващо се с разследване на престъпления в областта на информационните технологии, са провели 32 обиска в цялата страна и един в швейцарския кантон Тичино с помощта на местната полиция. В резултат на проведената операция разследващите са успели да идентифицират организатора на италианската част от хакерската група Anonymous. Според вестник "Кориере дела Сера", става дума за 26-годишен италианец, живеещ на територията на съседна Швейцария. Другите двама членове на групата, чиято самоличност също е установена, пък се оказали непълнолетни.
Хакерската група A-Team публикува в интернет лични данни на членове на прословутата организация Lulz Security (LulzSec). Така в открит достъп за всички желаещи по целия свят са били изнесени телефонните номера, адресите, имената, псевдонимите и дори и информация за членовете на семействата на седем от хакерите и техните приятелки, пише The New York Times. "Членовете на екипа LulzSec не са способни на нещо по-добро, освен да вземат онова, което лежи на повърхността", твърдят "конкурентите" им от A-Team. "Интернет по дефиниция изключва анонимността", гласи новият постулат за "работа" на хакерите, членове на A-Team. По данни на информационната агенция UPI, в чието разпореждане се оказа изявлението на групата A-Team, членовете на групата са установили местоположението на някои от участниците в LulzSec. Станалите известни по цял свят хакери живеят в Швеция, Холандия, Великобритания и САЩ. A-Team насочи вниманието си към LulzSec след успешната атака срещу популярния блог Gawker през декември 2010 година. Сестрата на един от хакерите от LulzSec работи като сервитьорка в боулинг в малко британско градче, пише The New York Times. Друг участник в групата е описан като "изключително уродлив". Трети, твърдят от A-Team, "въобще не умее да прониква в компютърни системи и знае само как да дава интервюта".
Днес отново ще разгледаме Лондон, този път с помощта на Финдли. Приятно четене: Обичам Лондон! Обичам Лондон, защото е космополитен и многокултурен. Защото в този град всеки изглежда и прави каквото намери за добре и никой не го одумва. И с тенджера да излезеш на главата, няма да е достатъчно. Защото всеки говори своя си [...] Още пътеписи от близки места:
"Приятели, Митко вече си е вкъщи! Благодарение на вашата подкрепа и силата, която ми давахте, той е на свобода. Той много се вълнува от всичко, което сте направили за него. Малко да се поориентира и ще ви напише всичко. БЛАГОДАРЯ!"
Така започва едно от последните благодарствени обръщения на Благовеста Кенарова, майката на арестувания в Беларус след проверка на документите български поет Димитър Кенаров. След неколкодневно задържане от властите в бившата съветска република и неясно колко бързи действия от страна на родното Външно министерство, Кенаров се прибра вкъщи, прогонвайки докрай призрака на онова жестоко за целия ни народ задържане на медиците в Либия.
Какво обаче се случи преди това? Българският културен (или поне литературен) елит се събра и пожела като твърда и сплотена общност да защити своя приятел. Всичко започна и се поддържаше в една Facebook група, но бързо прерастна в истински протест с културна насоченост и извън мрежата. Само в рамките на 3 часа тази общност се сплоти и взе решение да застане пред сградата на МВнР и с литература да каже "Не ни го причинявайте отново!". И Външно нямаше друг избор освен да си свърши работата...
Чисто по български (колко ужасен е този израз, но, да, съвсем по български) имаше и спорове за формата на протеста - от едни творци към други. Свикнали сме на подобни ситуации и това не ни тревожи. Но не ни прави и чест, нали така? И все пак, резултатът накрая е важен.
Благовеста тепърва ще отправя благодарствени обръщения към всички, които я подкрепяха през тежките 4 дни, в който съпругът й беше в неизвестност. За нас остава да се надяваме, че така или иначе свитата културната общественост в България тепърва ще става все по-сплотена и накрая ще се превърне в истиснки активен културен елит.
2004 - 2018 Gramophon.com