(http://ruslantrad.com/)
Исторически ден,носещ със себе си много въпроси
Следяхте ли какво се случва в Тунис? Ако не сте, изпуснали сте много. Защото там се случва историческа стъпка, едно движение, което събужда младежите и арабското общество към стремежи за по-добър живот. Забравете сега за ливанското правителство, за Южен Судан, дори за Египет, защото днес денят принадлежи на тунизийците.
В момента, дори сега, когато пиша този постинг, хиляди са все още по улиците на Тунис. Идва най-страшният момент – да се запази редът в страната, след като по-рано през деня (14 януари) Бен Али напусна страната и предаде поста на своя първи министър – Мохамед Гануши. Който е също така нежелан от обществото. Също толкова омразен, защото е във връзка с режима на Бен Али. И каква ирония – събитията се случват на бул. “Бургиба”, името на президента, който Бен Али сваля от власт преди 23 години. Това още повече трябва да ни напомня колко преходна може да е една властническа позиция, когато народът иска своето.
Тунизийското общество не се даде на триковете на Бен Али. Не прие шантажа му с лъжливи обещания за подобрение на живота, не прие и наследника му, изпълняваш временно президентските функции. Защото вече не има вярват. Сега, десетките загинали, трябва да бъдат отмъстени – да има цена за тяхната жертва и това може да бъде единствено свободен от потиснически режим Тунис.
След излитането на самолета на Бен Али от летището в столицата Тунис, обществото ликуваше. Но това не продължи дълго, защото полицията и армията решиха, че трябва да въдворят ред според техните разбирания. А това означава още убийства, вечерен час, удар по протестиращите и среднощна стрелба без цели – просто населението трябва да бъде изплашено. Което доведе до още по-големи сблъсъци, дори в момента. Опасността сега е да не се въвлече Тунис в едно военно управление, което да преследва протестиралите срещу президента.
Днес всички арабски лидери гледат към Тунис с притеснение, боящи се, че може да ги сполети същото. Вълната от недоволство вече се прехвърли в Алжир, Египет, Йордания. Самолетът на Бен Али не бе приет в Малта, Франция и Дубай и кацна в С.Арабия. Явно лидерите съзнават какво би означавало да приемат на своя територия човек, осъден от своя народ. През същото време някои от членовете на семейството на жена му, бяха арестувани в Тунис. Тяхната съдба не е ясно все още.
Всъщност в Тунис има много въпроси след излитането на Бен Али. Бягайки, той постъпи безотговорно към народа си, избяга без чест и достойнство, оставяйки Тунис в ръцете на военните. Чуват се вече въпроси дали Бен Али няма да бъде съден от международната общност за престъпления срещу тунизийския народ – десетки загинали от ръцете на полицията.
Това, което се случва в Тунис плаши всеки един управляващ в арабските страни. Вчера имаше протест в Аман, Йордания. Преди няколко дни в Алжир. Докато новините се изреждаха по Al Jazeera, биваха показвани СМС-и от зрители, повечето, от които гласяха “народът на Египет е с Тунис”, “Сирийците са с вас,приятели” и други. Именно за тази вълна, домино-ефект в общественото недоволство, ще наблюдаваме тепърва. Случващото се в Тунис не е регионално от седмици наред. То е предвестник на събития, което тепърва ще се случат.
Свързани новини:
- И Видин обявява грипна епидемия
- Без безплатни бързи тестове за грип
- Приложение на „Майкрософт” ще ни предупреждава за сайтове с фалшиви новини
- Опозиционерът Хуан Гуайдо се обяви за временен президент на Венецуела
- Жената, нападнала медик в Горна Оряховица, е с повдигнато обвинение
- Руската ВТБ: Заложници сме на нарастващ конфликт между Тръмп и Конгреса
- Ивелин Попов се настани в хотела на "Ростов" в Доха, ще подписва
- Алберт Попов спечели втория слалом за ФИС
- Паредес се отдалечава от ПСЖ
- Прекратиха търсенето на самолета със Сала поне за днес
- Погба носи тузарски костюм със своите инициали
- Зафиров: Цената на Неделев е висока
- Емери: Арсенал работи по трансфера на Суарес
- Зафиров: Неделев отхвърли ЦСКА и Лудогорец, търсим нападател и ляв бранител
Виж всички новини от 2011/01/15