(http://vasvalch.com/)
101 графики за маркетинг и социални медии
След като HubSpot вече ни зарадваха веднъж с визуални материали за развитието на маркетинга, сега те са разширили гамата с още изследвания, статистики и данни, които ще са от полза на практиците. Забелязала съм, че мениджърите могат да бъдат убедени доста по-лесно, ако приведете армия от цифри и трендове в полза на вашата идея. Затова и толкова се зарадвах, щом видях новото издание със 101 графики за маркетинг в социалните медии.
Тъй като част от материала се припокрива с преден пост, тук ще разгледам само новата информация, както и елементи, които не съм зачекнала преди. Според мен най-интересните изводи са следните:
- Четивността е жизненоважна: в интернет хората не търсят висока литература. Начинът на четене в мрежата предполага, че много повече хора ще обърнат внимание на съдържанието, ако то следва простата формула подлог-сказуемо-допълнение. Доказателство е процентът на споделяне в Twitter, който е много по висок при прости речеви конструкции и ясни изрази. Това е доста непривично за повечето PR-практици, които са свикнали да пишат сериозни (разбирай дълги и сложни) фрази.
- Потребителите са много селективни: 60% от хората четат не повече от 10 блога. Добре е да направите всичко възможно сред тях да е и вашият блог Тази селективност се забелязва и във Facebook, където 49% от страниците не могат да преминат психическата бариера от 500 фена.
- Facebook: като заговорихме за Социалната Мрежа, ето и още малко данни. В САЩ, за разлика от Европа, броят бизнес страници е много по-голям. Това вероятно се дължи на по-ранното масовизиране на мрежата. И все пак американските страници не се различават от тези в други държави по отношение на средния брой фенове. Във Франция пък средния брой фенове на корпоративни страници е най-голям, и то почти двойно по-висок от този в други изследвани страни. Естествено, развлечението е основна тема във Facebook, като най-много фенове имат страниците на филми, TV-предавания и книги (последното доста ме изненада) Потребителите тук споделят повече видео отколкото в Twitter, което е нормално. Интересно е обаче, че Facebook е доста силен през уикендите – нещо, което не се проявява при други онлайн платформи. Какво означава това? Че community мениджърите ще трябва да забавляват феновете и извън работно време Според мен това засилване се дължи и до голяма степен на мобилния трафик – вече е много по-лесно да провериш какво се случва в Лице-книгата в движение.
- Twitter: микро-блогингът става все по-популярен и това е видимо от все по-пълните профили и високата активност (говорих за това и в предния анализ). Twitter все пак още не е силен през уикендите, а пикови дни са четвъртък и петък. Най-силните часове се очертават между 15 и 17 (преглед на стрийма със следобедното кафе в офиса?), както и вечер към 23 (нощни птици има навсякъде). Не е новина, че използването на Twitter може да повиши трафика на блога ви доста ефективно – една доста добра възможност за корпоративните блогове.
- Малък бизнес: Повечето малки и средни компании вече залагат сериозно на кампаниите в социалните медии. Това е разбираемо не само заради бюджетните ограничения, но и заради ефективността: повече от половината B2C компании и 1/3 от B2B компаниите са привлекли клиенти чрез социалните медии. Всички SM-канали са почти равни по отношение на ефективността, като корпоративните блогове взимат малко предимство.
- Връзка с медиите: Електронната поща все още е водещият начин за връзка с медиите. Email се използва при повече от 50% от медийните контакти, като разделението между bulk mailing и индивидуализирани предложения за материали е почти равен. Все пак си личи, че големите компании още не са готови да използват онлайн комуникацията правилно: при експеримент на David M. Scott само 28% от стоте компании на Fortune отговарят на негово запитване. От отговорилите компании 12 връщат информация в първите 4 часа, а още 11 – в рамките на 24 часа. Важно е компаниите да се научат да отговарят навреме, защото се забелязва интересна връзка: компаниите, които не участват в real-time разговори, са пострадали от спад на стойността на акциите си. Естествено, причини за второто има много и не може да търсим причинно-следствена връзка. Но пък представата дава тема за размисъл, нали?
- Прогнози: Според анализаторите до 2013 ефективността от използването на SEO като маркетингов похват ще започне да пада за сметка на социалните медии и маркетинга през мобилни устройства. Все пак SEO ще остане един от най-силните инструменти в онлайн-маркетинга, така че нека не бързаме с погребението.
Ако откриете нещо интересно, което съм пропуснала да коментирам, ще се радвам да ме допълните!
Още по темата:
- 50 графики: Mаркетинг в социалните медии
- Социални медии For Dummies
- Социални медии и управление на времето
Свързани новини:
- И Видин обявява грипна епидемия
- Без безплатни бързи тестове за грип
- Приложение на „Майкрософт” ще ни предупреждава за сайтове с фалшиви новини
- Опозиционерът Хуан Гуайдо се обяви за временен президент на Венецуела
- Жената, нападнала медик в Горна Оряховица, е с повдигнато обвинение
- Руската ВТБ: Заложници сме на нарастващ конфликт между Тръмп и Конгреса
- Ивелин Попов се настани в хотела на "Ростов" в Доха, ще подписва
- Алберт Попов спечели втория слалом за ФИС
- Паредес се отдалечава от ПСЖ
- Прекратиха търсенето на самолета със Сала поне за днес
- Погба носи тузарски костюм със своите инициали
- Зафиров: Цената на Неделев е висока
- Емери: Арсенал работи по трансфера на Суарес
- Зафиров: Неделев отхвърли ЦСКА и Лудогорец, търсим нападател и ляв бранител
Виж всички новини от 2011/01/21