Любимци в новините: постоянни и променливи величини

Наблюдението на новинарските сайтове от юли до началото на ноември 2012 г. регистрира няколко интересни нюанса в медийното отразяване на политическия живот. От една страна се запазиха устойчиви стари тенденции, от друга – започнаха да се оформят нови особености в присъствието на политическите субекти в новините. Какво показват детайлите? Първенецът Борисов: ...

Публикувано на 11/18/12 16:20

За Египет,свободата и хората.Избрани статии от Наджиб Махфуз (част II)

Преди около месец писах, че в контекста на ставащото в Египет, смятам, че е ценно да бъдат прочетени статиите на един от най-добрите съвременни арабски творци, майстори на перото - Наджиб Махфуз (1911-2006). Днес това е наложително. Мубарак падна, а Муамар Кадафи е в положение на гражданска война с народа си.

В продължение на целия си живот, статиите и публикациите на Махфуз са били катализатор на желанието за по-добър живот не само в Египет, но и в целия арабски свят. Неведнъж думите са се забивали като куршуми в сърцата на управляващите и никога не се е страхувал, че може да му навреди някой. За Наджиб Махфуз свободата и възможността да избираш винаги са били житейски принципи.

Преводачът от арабски Мая Ценова, която неведнъж е била гост на Интидар, предложи да пуснем преводи на избрани статии, за да се запознаят читателите на блога и не само те, с изкуството на този велик автор, който е и Нобелов лауреат.

Това е втората част, в която ви представяме статии, писани през 80-те години на миналия век.

(това е първата част)

 

 


Претендент за президент - рано пиле, рано го колят



Партиите в България и особено парламентарно представените сред тях, много плахо подхождат към предстоящите избори за президент, или поне така изглежда на повърхността. Според поговорката раното пиле, рано пее, но и равно го колят или го топят, че има много апартаменти.

Всичките партийни лидери казват, че още е рано да се говори за президентски избори и сега има други по-важни теми. Сякаш сме държава от люде кой от кой по-подходящ за държаван глава и когото да посочат, все ще е подходящ. А дали е така?

Ако за критерий се ползва настоящият президент, отговорът може и да е утвърдителен.

Пък и вече има два-трима заявили се кандидати. Единият е лицето Алексей Петров – клиент на Темида, бивш агент на ДАНС или на организираната престъпност в ДАНС, осветлен от Румен Петков като министър на вътрешните работи.

Другият е Волен Сидеров. Той докато имаше трибуната на телевизия СКАТ, все изтърваваше по някое изречение по адрес на циганите, което после опровергаваше. Освен това не бива да се забравя, че Волен носи основната вина за втория мандат на Първанов. Ако той не беше алтернатива, сегашният обитател на „Дондуков” 2 може би щеше да пише историята на Газпром. Как ако не с неготивен вот да обясни преизбирането на президент, който след дълго мълчание, а и отричане, си е признал съпричастност към репресивния комунистически апарат.

Потенциален кандидат за президент е и Батето Иван Славков. Казват даже, че вече има инициативен комитет, застанал зад неговата кандидатура. Кой знае, може би пък зетят на някогашния Първи да е достоен, ако не за друго то поне за това, че умее да пие и поне има харизма.

В общественото пространство и медиите се спрягат и имената Царя и първия български еврокомисар Меглена Кунева. Понеже държавата ни е република, а не монархия, може и от Бога да има промисъл през 40-те библейски години на лутане през пустинята на промяната монархът да е и премиер, а защо не и президент.

Меглена Кунева е наистина стойностен човек и трудно се вписва в българската политическа менажерия. Дано не му е платено на Слави Трифонов да не я критикува, и дано неговия PR да не се окаже мечешка услуга за нея. За жалост толкова високо интлигентен човек като Меглена, няма как да получи доверие от простолюдието, макор да умее да обяснява и найсложни казуси разбираемо. Това качество може да го има сачмо чевек, който разбира какво говори, а не повтаря заучени фрази. Който и друг да бъде претендент за президент едва ли ще е по-достоен от Кунева.

От БСП също пазят в тайна своя кандидат и мълчат по темата като в стихотворението за разпита на комуниста Антон, който бил не човек, а желязо. Споменават се Ивайло Калфин, Меглена Плугчиева(главен преговарящ по глава "земеделие", договорил сегашния хал на земеделските производители у нас), даже Корнелия Нинова. Съпричастни с тайните на "Позитано 20 казват обаче, че фаворит им бил главният прокурор Борис Велчев. На него Яне Янев се канел да противопостави предшественика му Никола Филчев.

Сините още умуват, въртят се много имена, но достолепен човек като Неделчо Беронов едва ли ще се намери, а и там ще се търси консенсусен кандидат.

Врачките обаче се надпреварват да вещаят, че следвящият президент ще бъде от ГЕРБ. В това увери даже шефът на предизборния щаб на управляващите, който по съвместителство е и вътрешен министър (за всеки случай). Говореше се, че него ще го кандидатират – все пак изглежда да е почел не само „Винету”. От НАП го изкараха чист откъм имоти и пари, въпреки нелицеприятната картинка, но нещо с тъщата и тъста му се обърка и сега всичките в семейството заедно и с бебето София ще трябва да се обясняват как е направен ремонт, като парите са дадени след завършването му. Все пак врачките може да познаят, защото везните в ГЕРБ накланяли към столичната кметица Йорданка Фъндъкова.

Не е изключено и други да се борят за креслото на „Дондуков” 2 , никога не сме застраховани от екзотика.

А до изборите е добре да помним поговорката „Всеки народ си заслужава управниците”.

Зелено и вкусно

Нали знаеш, че обичам да съм разточителна, да се обяснявам надълго и нашироко, какво ще следва, откъде е дошло и защо съм го избрала. В случая ще бъда кратка и няма да си говорим за рецепти, нито за пътешествия, защото този път, не аз избирах, а той избра мен. А той е GreenJotter – пътеводител в зеления свят. Специално за него приготвих тази рецепта в рубриката SOS и отговрих на интересните въпроси.

А ти направи ли грахам крекерите? Хайде, че ще печем чийзкейк.





Кулинарно - в кухнята с Йоана Зелено и вкусно от Йоана Петрова - Кулинарно - в кухнята с Йоана
За още публикации, прочети съдържанието на блога или разгледай мозайката от снимки.

Толкин разказва майсторски и в "Децата на Хурин"

Наскоро имах рожден ден и тъй като живея в една стая, открито си казах че предпочитам дребни или интелектуални подаръци и така Коко и Владо ме зарадваха с луксозното издание на "Децата на Хурин" на Дж. Р. Р. Толкин. Една книга, която отвежда читателя хиляди години назад в Историята на Средната земя, когато Саурон е едва слуга на Моргот, пръстените и Пръстенът не са изковани, картата на Арда (средната земя) изглежда съвсем различно и Белерианд е над водата.

Фото от Форум Дом

Във Facebook публикувахме много снимки от Форум Дом

Тук ви предлагаме едно съвсем кратко фото-резюме от отминалата събота:

Усмивки зад бара
fd1

Маги Малеева и Петър Торньов откриват Форум Дом
fd2

fd3

Апостол Дянков
fd4

Мартин Заимов
fd5

Делчо Делчев
fd6

Георги Николов
fd7

Георги Кътов и Вяра Желязкова
fd8

I/O Architects: “По пътя на кравите”
fd9

Борис Енев и Евгения Ходкевич
fd91

fordewind architecture ltd
fd92

Ана Пападопулу и Христо Йорданов
fd93

Диана Иванова
fd94

Филип Кирилов
fd95

Лора Варийска и Илиан Хаджиин, funkt
fd96

Георги Господинов
fd97

Закриване на Форум Дом
fd98

Фотограф: Михаил Новаков

Разглейдайте още снимки от Форум Дом

Ами ако продаваха не точно мартеници?

Екип на "Аз чета" улови в студената последна февруарска неделя жена да продава мартеници на площад Славейков, поставила половината си сергия и аксесоари върху паметника на Петко и Пенчо Славейкови. За някои обаче това не било проблем, защото мартениците също били символ на българското.

Ами ако не бяха мартеници? 

Когато мечката играе в задния двор на руската мечка…

Руският фонд за изследване на общественото мнение (ФОМ) регистрира рязко покачване на протестните нагласите в Русия. Само за февруари готовност да протестират със социални искания са се увеличили с 9 на сто в национален мащаб, съобщава руският сайт РБКdaily. В анализа на сайта се прави връзка между тази тенденция и примера на арабските страни, в [...]

Понеделник, 28 Февруари 2011

За няма и четири дни от както пристигна в офиса новият devel sample и вече по него работи всичко, което мога да подкарам преди да съм рапортувал грешките upstream (учудващо малко, свикнал да съм да очаквам най-лошото от китайците).

Нова архитектура (ST rules!), нови API-та, ново дистанционно и доста екстри, които бяха отдавна чакани покрай преминаването на ST. Всичко бачка, че дори ми остана време да си поиграя и в момента устройството работи едновременно и със старото ни дистанционно (което така или иначе е по-добро). Джаджата си е като истинска (ще си затворя очите за грозната кутия, която ще бъде сменена).

Отивам да се почерпя един обяд, за да започне седмицата както трябва и извън работата.

TILT: Два пъти Браво и още два пъти специална похвала!


Преди години, още като ученик, често (буквално всяка седмица) ходех на кино, после като студент го практикувах също достатъчно често – даже и сам си ходех (без компания). И, ако в гимназиалните ми години гледах и доста от българските филми, то вече като студент (а това беше началото на 90те) май на ни един български филм не съм ходил. После полека-лека разредих ходенето на кино. Порастването на детето отново ме върна в кино салоните – и много се радвам, че днешната анимация за деца може да бъде гледана и от татковци :)

Цялото това въведение беше, за да ви кажа, че от 1988г насам не бях гледал български филм на кино. Както първите опити след 1990г, така и тези от последно време (прословутите Дзифт и Мисия Лондон) минаха покрай ушите ми, без да ме убедят да дам 9 кинта за билет за тях. „Играта на играчките“, „Социалната мрежа“ и „Рапунцел“ като че ли заслужаваха повече (да не говорим за наистина великолепния „Да си дресираш дракон“ ).

Когато обаче Комитата ми каза, че TILT си струва, реших да го послушам, не забравяйки старото кинаджийско правило „Филмът е хубав или съветски?“ ;-)

А българските филми винаги са страдали от неимоверното желание на авторите си да решат всички световни проблеми едновременно, както и да покажат поне един чифт цици (кажете ми български филм*, в който няма цици?)

С подобни очаквания в събота реших да жертвам 18-те кинта за билети, за да гледаме TILT заедно с благоверната. Публиката в салона бяха предимно мои връстници, като имаше даже няколко човека във видима пенсионна възраст. (Да сте ги виждали в последно време в киносалон? В мола?). Имаше и доста по-млади от мен, но тийнейджъри май изобщо нямаше. Като че ли връстниците ми все пак преобладаваха.

И се оказа, че за това си има основание – TILT се оказа буквално филм за моя набор. След Войната на таралежите, това е вторият филм, в който се разказва за мен самия.

Историята на пръв поглед е проста – една компания момчета се опитват на фона на наистина исторически събития да се „оправят“с живота. На втори поглед обаче историята е пълна с под-истории, точно както е и нашият живот: има и любов, има и предателство (и то повече от едно), има и почтеност, и приятелство, и надежда, и отчаяние – но всичкото това без грам морализаторстване, за което авторите на филма получават първото ми БРАВО!

Второто БРАВО е за реализма: реализъм има както в героите, така и в обстановката (декори, жаргон, атмосфера). Всъщност реализмът на героите не е в типичността им (колко от вас познават убиец? Или дъщеря на мутра? Която не е станала мутреса?!?), а в тяхната характерност.

Малко пояснение: „типичен“ е герой, който може да бъде срещнат всеки ден, на всяка маса или във всеки офис, докато „характерен“ е герой, който характеризира епохата си. В този смисъл героите в TILT са „характерни“

Личи си, че авторите са живели това време и са го пресъздали като истински познавачи: и жаргонът, и автомобилите (както и номерата им), и улиците, и поведението на милицията, и обстановката в милицията са напълно автентични (последното даже за 1995-96г мога да го потвърдя ;-) Емигрантските сцени са умопомрачително (даже мога да цитирам „Ебало си е мамата!“) реалистични.

Ако искате да разкажете на днешните двайсетгодишни българския социализъм, както и началото на прехода – заведете ги на TILT.

Филмът е МНОГО ДОБЪР и се надявам да показва тенденция за българското кино.

И все пак да кажем нещо и за забелязаните от мен „дефекти“:

  • Комитата се чудеше, дали през 1989г имаше чешки (широки) трамваи. Такива имаше още през 1988 г (ходех с тях до гараж Дружба, където пък карах тролей в УПК-то), но... апаратите за самотаксуване с електронни карти се появиха след 2005 г ;-) (сцената с трамвая на последната спирка)
  • А влакът от София до Драгоман пътува не повече от час – така че няма как по светло да минаваш покрай Сливница (пейзажът от прозореца на влака е точно от чукарите и полето край Сливница) и в дълбока нощ да минаваш граничен контрол на Драгоман (влакът на път за Германия).
  • Съвкупността от дрехите на героите през 1989г :) – т.е. че всеки имаше поне едни читави дънки или ризка – имаше, но никога нямаше да идеш с тях в мазето ;) Както и вероятността четирима души едновременно да си ги носят също клонеше към нула

Разбира се това са само бележки за моята наблюдателност, а не критика на филма ;)

Първата специална похвала е за играта на артистите: имената, както и лицата им, нищо не ми говорят, но играят великолепно. А мадамата ми докарваше сълзи и то само с мимиката си, признавам си! (Има бъдеще в това момиче!)

Втората специална похвала е за авторите за отношението им към паметника със шмайзера! (то е Шпагин, де;) Гледайте филма, ще разберете :) :)

Ако все пак искаме да се абстрахираме от историческата обстановка, то филмът е за поредицата малки решения и избори, които взимаме в живота си, и които винаги водят до големи последствия. И това е разликата между TILT, филм от времето на демокрацията и Войната на таралежите, също прекрасен филм, но от времето на социализма (и който се отнася точно за същото поколение, което сега взима своите решения в TILT): във Войната на таралежите героите взимаха големи решения с малки последствия, докато в TILT – взимаха малки избори с големи последствия. Мили мои, че нали точно това е разликата между социализма и демокрацията?

Послепис за всички, които мислят, че българският народ е боклук или че политиците ни са лоши: Забелязвате ли колко се е променила страната ни за двайсет години и то в добра посока? А?

*който не е детски, разбира се ;-)

Калина в страна на балончетата

Калина в страна на балончетата

София / ANNO 2011-02
Калина обича да си играе с балончета, особено ако някой друг й ги прави, а тя само ги пука. Горната сцена се разиграва в Gymboree@TheMall, където Калина ходи 1-2 пъти на седмица.

Топ 5 несъществени детайли от сцената на Форум Дом

1. Музиката

Този път слушахме Kottarashky, Tom Waits, Lovage, новия на PJ Harvey, новия на Radiohead, Prelude на Bonobo, новия на Hot Chip.

music1

2. Гафовете  (#fail)

  • дистанционното не сменяше слайдовете на fordewind и funkt и използвахме ръчен контрол
  • субтитрите на TED видеото не тръгнаха  (предния ден тръгваха няколко пъти)
  • микрофоните прекъсваха в началото, а по време на Делчо Делчев от Трансформатори, трансформаторите в озвучителната система се включиха с мощен бръм
  • стрелките на часовника в презентацията на Апостол не тръгнаха
  • залата реши да ни даде урок по енергийна неефективност и и отне доста време за да се стопли.

3. Архитектските семейства

Лора и Илиан, Евгения и Борис, Вяра и Георги, Жана и Ицо.
Явно семейният бизнес е тенденция в архитектурата.

lektori

4. Аплодисментите

Няколко пъти в залата имаше спонтанни аплодисменти:

  • когато Ана Пападопулу прочете “Изворът на белоногата” от Петко Славейков
  • когато Мартин Заимов разказа за кмета на Сао Паоло, който е забранил рекламата по улиците на града и е бил преизбран
  • когато Георги Господинов ни припомни за соц бутилката от веро
  • когато Илиан Хаджиин напусна сцената със стъпка от лебедово езеро
  • когато Филип Кирилов разказа, за французина, който искал да се научи да затваря компоти от страх как ще оцелее, ако затворят супермаркетите

vero

5. Френската

Ко-модераторът, селянинът, басистът, шефът на бара и стейдж мениджърът са завършили 9-та френска езикова гимназия в София.

feg

Инфографики за социални медии: визуализацията на информацията

бяла дъска идеиИнфографиките са нещо прекрасно! Въпреки че не обичам числа и таблици, инфографиките са единственият начин, по който успявам да попия статистически данни и да разбера истинския им смисъл. Затова съм подготвила една малка селекция с полезна визуална информация за социални медии, която идва на помощ, щом трябва да представите необятния свят на Twitter, Facebook или YouTube пред недотам запознатите.

Първо, една забележка. Основен проблем при данните (а съответно и графиките) за социални медии е твърде бързата промяна на информацията. Все пак те остават най-добрата опция, когато представяте новата среда на онлайн-общностите пред клиенти или мениджъри. Затова основният ми съвет тук е да проверите дали няма обновена версия на дадена графика, преди да я включите в последната си презентация. Някои от материалите тук са адекватни за повече от година, но има и такива, които се променят на месечна база. Една бърза среща с чичко Гугъл ще предотврати опасността да сте out-of-date.

По-долу ще намерите няколко доста пълни селекции с инфографики, като за всеки пост съм извела три мои фаворита. Накрая на поста пък има линк към архив с точно тези топ-графики. Съзнателно изпускам повечето визуализации за демография, текущо състояние на социални медии или поведение на потребители. Първо, защото те са твърде динамични, а целта ми е да се фокусирам върху инфографики с по-дълъг срок на годност. И второ, защото те обикновено се базират на изследвания предимно в САЩ, където поведението и демографията са различни.

Ако имате друга любима колекция с инфографики или интересен източник на такива, не си мълчете! ;)

Свалете моите топ инфографики в спретнато RAR-файлче.

___
снимка: D’Arcy Norman



Още по темата:

  1. Специалист по социални медии – намери го!
  2. Социални медии For Dummies
  3. Какво са социални медии?

Патица със зеле

Продукти:
1 патица
1 кисела зелка
1ч.ч. ориз
1ч.ч. ориз
дреболии от птицата
1/2ч.л. сол
1ч.л. червен пипер
1/2ч.л. суха, ронена чубрица
1/4 стрък праз лук
3с.л. олио

Приготвяне:
Оризът се накисва предварително във вода. Патицата се измива много добре. Слага се в тенджера. Налива се вода, колкото да покрие птицата. Съдът се поставя на включен котлон. Когато кипне водата, се оставя да се  вари 30 минути. Отделят се 3- 4 външни листа от зелката. Отрязва се кочанът. Останалото зеле се реже на много фини ленти. Празът се надребнява. Дреболиите се измиват и режат на малки кубченца. В тиган се налива 3с.л. мазнина. Поръсва се 1/2ч.л. сол и съдът се поставя на включен котлон. Добавят се оризът, лукът и дреболиите. Продуктите се запържват за 5 минути. Бърка се непрекъснато с дървена лъжица. Накрая тиганът се оттегля. Поръсва се 1/2ч.л. червен пипер и щипка суха, ронена чубрица. Оризената смес се обърква наново. С нея се пълни патицата. Птицата се зашива. В тава се на разпределя киселото зеле. Върху него се слага пълнената патица. Покрива се със зелеви листа. Полива се 3ч.ч. прецеден, пилешки бульон. Покрива се с алуминиево фолио. Яденето се пече  на умерена фурна 90 минути. После се маха фолиото и зелевите листа. Връща се във фурната за още 15 минути. Когато е готово, птицата се разшива. В чиния се поднася по 1с.л. от плънката, порция от месото и печено зеле.

Екранизацията на "Речта на краля" е филмът на 2011

Екранизацията на "Речта на краля" по книгата на Марк Лог може да бъде наречен "Филмът на 2011 година". Лентата си тръгна с цели 4 Оскар-а от церемонията по връчването на наградите на Американската филмова академия. Филмът на Том Хупър имаше цели 12 номинации и получи статуетки в някои от най-престижните категории, включително и "Филм на годината".

Много дълъг уикенд в Белград

Днес вече редакцията се сдоби с нормален интернет и като компенсация за миналата седмица – днешният автор ще бъде другия админ на нашия сайт – Комитата. Той вечно се помайва с писането на пътеписи, но този път се прояви като сериозен автор :P :P :P и ще ни води до Белград. А Белград, както знаете заема особено място на нашия сайт :)
Приятно четене:

Много дълъг уикенд в Белград

Отвори ми се възможност за едно доста изгодно обучение в Белград и не чаках да ме питат два пъти:
„Искаш ли да заминеш за Белград, за...“
„Да!“
Отлетяха първите 4 дни от седмицата и вече съм на летището и си давам багажа за самолета. Да, прави сте, пряк полет до Белград няма. Защо няма? Вероятно защото няма достатъчно желаещи. Белград е съвсем близо до София (по-близо от Варна), но първата третина от пътя е гадна, удобен транспорт няма, а и трябва да се минава външна граница на ЕС. Досадно е да се чака.
За по-бързо летя през Виена. Легнал съм си към 3, ставам към 8, за да стигна до 9 на летището, където в 11 излита моя самолет и очаквам към 15,00 часа местно време да съм в Белград.
Хора на летището почти няма и се сещам, че мога да звънна на В., който работи там. Уж сме големи приятели, а не успяваме да намерим време да се виждаме по-често.
Не знам, ще доживея ли време, в което ще спрат да унижават хората, да си изпразват джобовете и да си свалят обувките и коланите преди да влязат в транзитния салон. Че няма да доживея, да разрешават да се внася вода или нещо друго за пиене, то това е ясно. И без друго кафенетата работят с безбожна (за България) надценка. Откъде знам, че е безбожна ли? По-нататък ще разберете.
Явно недоволството на пътниците е довело до там, да има автомати за напитки и закуски на горе-долу поносими цени и дори указателна двуезична табела към тях.
Обичам да летя с австрийските авиолинии. Горещо одобрявам наземния им персонал. Ето това е подбор на персонал — професионален!
В транзитния салон е леко депресивно и социалистическо. Какво значи социалистическо?
Ами че магазините са малко, но пък са големи.
Големи са, но в тях има малко стоки.
Стоките са малко, затова пък са скъпи.
Стоките са скъпи, но пък има много неизползвани площи.
Много неизползвани площи, но пък комфортните места за пътниците са малко.
И така... цените са безбожни.
Качваме се в малкото фокерче на Tyrolean. Продължавам да се възхищавам от кабинния (въздушния) персонал на Austrian, особено от това колко добре им стоят яркочервените униформи и чорапогащници и как добре се връзват с русите букли.
Летище София
Закуската е скромна — едно микроскопично хлебче с две сосчета, но поне дават кафе и вода.
Прелитаме над Белград, след слънчева София на земята нищо не се вижда и летя в уникална ситуация - има трипластова облачност, един пласт под мене, един пласт над мене и един по средата.
София
Пристигаме във Виена, където времето е гадно. Спираме на ръкава, но вместо да ни свържат с него, докарват стълба и автобусче. Автобусчето заобикаля цялото летище, закарва ни на някакъв вход на партера, влизам, показвам си личната карта и директно се упътвам към гейта за излитане, който е съседен на този за пристигане. Фрашкано е с магазини, дори по коридорите има сергии покрай стените. Можело, значи.
Максимум час след това ни натоварват на самолета за Белград. В последната чакалня успявам за малко да пусна компютъра, за да поцъкам из интернета. Интернетът е от най-гадния тип - държи да ти отвори страница, за да се съгласиш с някакви идиотски условия. Докато разбера, че трябва да отворя браузър, за да тръгне връзката, се изнервям. Час и двайсет и пет до Виена, час обратно до Белград, колко щеше да се пътува до Белград, ако имаше директен самолет?
Летище Белград
На летището ме чака шофьор с табелка. Аз му говоря на български, което го смущава, така че млъквам и се присъединявам към останалата част от групата. По някое време се отказвам да говоря славянски езици, и оставям шофьорите и гидовете да блеснат със знанията си по английски.
Покрай чехите, словаците и мен в групата на летището има и един унгарец, което оправдава усилията им.

Настаняват ни в Belgrade Art Hotel - чисто нов хотел на най-баровското място в столицата

(на пешеходната зона, точно срещу шведското посолство). Персоналът на хотела също държи да ми говори на английски, въпреки че им отговарям на български.
Белград
Ще трябва да си въведа кредитната карта, като залог за консумация от мини бара за 30€. Добре, добре, все тая.
Стаята е супер, много добре, единствено парното е навъртяно до дупка. Дадоха ми жица за интернета, въпреки че се хващат и две безплатни мрежи. Пробвам ги, но не са стабилни, прекъсват.
След малко отново тръгвам към Калемегдан и този път съм твърдо решен да отида до края, там, където не успях да стигна пролетта и където има добър изглед, а и да намеря Видинската капия (порта), за да се снимам пред нея. Странно, но въпреки гадното време, доста хора се движат заедно с мен към вътрешността на парка. Странно, къде ли отиват.
[geo_mashup_map]
[geo_mashup_location_info]
Май са същите любители на хубавите гледки. Седят по пейките, говорят си, някои си правят снимки. Две девойки си разменят фотоапарата до висок паметник на самия ръб. Не се ли сещат да питат някой турист да ги снима ;-)
Сава и Дунав в Белград
Постепенно се стъмва, колите палят фаровете си, а по сградите и улиците се палят лампите, и изведнъж грейва внушителния пейзаж на вечерен Белград. Точно тогава, за късмет ми свършва батерията и се оказва, че и другите две батерии не са заредени. Греда!
Между крепостните стени има изложба на военна техника, която разглеждам с интерес, но не успявам да си доснимам. Леките танкове изглеждат направо като играчки. На външен вид уж не се различават много един от друг, но днес от историята е ясно, че някои от тях са били успешни модели, а други - крайно неудачни.
Военно - исторически музей в Калемегдан, Балград
Много бързо ми свършва свободното време, а Видинската капия е много далече. Чака ме и обща вечеря с останалата част от групата. Домакините не се опитваха да ни запознаят помежду ни и имаше неловки моменти в началото. Наблюдавам и друга странна особеност — няма пиене, дори бира и вино. Спонсорите не финансирали консумация на алкохол. Политически правилно, но тъжно.
Започвам серията тъпкане с прекрасна сръбска храна, която няма да свърши чак до последния ден на престоя. След приятни разговори и първи запознанства се прибираме по стаите, защото утре ни чака дълъг ден.
На другата сутрин, денят е облачен и леко ръси дъждец. Още по-добре, няма да ни е яд, че учим.
Белград
Заседателната зала, където се провеждат занятията, е доста тясна и сме натъпкани като сардини около една П-образна маса.
От друга страна, лекциите са много интересни и всеки има възможност да сподели какъв опит има с провеждането на кампании с web 2.0 инструменти. Първият лектор разаснява опита си с използването на социални мрежи за политически кампании.
Пиеме кафета и вече бавно, но сигурно се стопява леда между нас.
На обяд отивам да си сменя малко пари и да си накупя обичайните неща - дъвки, вода, ментови бонбонки, айран. За две води, два айряна, сушени смокини, дъвки и три пакетчета ментови бонбонки харча около 15 лева. Започвам да разучавам защо. Ментовите бонбонки по 2,60 пакетчето са половината от сметката. Мдааа.
В Белград е много лесно да се смятат цените. 1 евро = 100 динара. На мен ми беше най-лесно да си представям, че един динар е равен на един евроцент. На вас, ако ви е по-лесно, делете всяка сума на 50, за да я получите в левове ;-)
Лекциите са доста интензивни и до вечерта вече ми е бръмнала главата от всякакви примери, кампании и теоретични постановки.
Белград
Преди вечеря обикалям книжарниците откъдето наслука си купувам две книжки, които изглеждат интересни. Едната си я купувам заради корицата, а втората, заради този цитат:
Nitko te kao žena
Neće zaštititi od nasilja
Vlasti i drugih žena.
Ja ženama verujem
A najviše verujem da su pravi komunisti.
Тези дни ще ги прочета и двете и ще ви докладвам за тях.
За втората вечер домакините ни водят в традиционния ресторант „Два елена“ на ул. Скадарска.
Ресторантът изглежда страхотно и антикварно отвътре, с ламперии и дърворезба. Има оркестър, който досажда по масите. Келнерите са безупречно облечени в бели ризи и черни костюми и обслужването е безупречно. Държат на английския. Брей, не знаех, че са такива любители на чуждите езици.
Ресторант Два елена, Белград
И кухнята е супер - мезенца, салатки, скара, баклава и някакъв сладкиш с орехи. За пореден път се натъпквам до пръсване.
Падам се на една маса със С. - американец, който живее в Източна Европа. Подхващаме разговор за политика, в който освен интернета намесваме бивши и сегашни президенти и кандидат-президенти на САЩ. С. показва завидна политическа грамотност по ситуацията в България. Дори има свои възгледи защо БСП загуби изборите, а ГЕРБ ги спечели. Впечатляващо!
По някое време отивам да посетя санитарните възли и когато се връщам от моята маса липсват хората, преместили са се. Местя се на друга маса, където разговорите са по-земни — за пиене, купон и жени. Вероятно има значение, че масата е населена с българи, македонци и други екс-югославяни. Очилатата симпатична босненка, към която като струни са опънати невидими силови линии от тестостерон от всички мъжки участници, по някое време си тръгва, след като е разменила едно 50 бройки СМС по телефона. След това нерадостно събитие разговорът изпростява, а ракията започва да циркулира в пъти по-бързо. Словенецът на масата, мисля, придобива много по-добра представа за манталитета на южните славяни отколкото от какъвто и да е учебник.
Аз май пих твърде много вино, и, леко полюшвайки се, си тръгвам. В хотела откривам, че ми няма калъфката за фотоапарата с флаш картите и резервните батерии.
На закуска питам — дали някой е виждал моята калъфка. Не? Ще я търся в ресторанта.
Преди обяд със сетни сили се сдържам да не заспя и да ми падне главата върху клавиатурата на компютъра. Първата лекция беше обобщаваща за метрики и социални мрежи, води я симпатична сръбкиня с мек, но приспивен глас.
На обяд отивам пак до ресторанта да си търся калъфката. Научавам, че калъф за фотоапарат е „фотлера“ на сръбски. Няма го, съветват ме да дойда вечерта, когато ще е другата смяна на работа, вероятно те ще го донесат.
Започвам да се шматкам из града, за съжаление времето е ужасно малко и обикалям само едни и същи места - ул „Княз Михайло“ (пешеходната зона), и двете успоредни улици. За друго не остава време.
Белград
За втората вечер е предвиден ресторант „Бела Виста“ — дървена сграда на брега на реката (дори и сърбите на масата не бяха сигурни дали това е Сава или Дунав). Този път се паднах на една маса с две сръбкини, страшни симпатяги — С. и Н., които в момента работят в държавната администрация. Н. е от Шабац, град с много специфичен диалект и силна организирана престъпност, специализирана в автоджамбазлъка. Мотото на града било „Заповядайте в Шабац, вашата кола е вече тук“. Бих препоръчал на Дупница да се побратими с Шабац, виждам голямо поле за сътрудничество и културен обмен. С. пък е от Зайчар, град на 30-тина километра от Видин, и ровичкаме в местния диалект, за да открием общи думи. Откриваме няколко — например панаир/панаджур.
Белград
Между другото, успявам да изненадам голяма част от чехите и словаците с познанията си по чешки. Доволен съм.
По-младата част от компанията се упътва към клуб „Трамвай“, където имало жива музика. „В неделя вечер?“, се учудвам аз. „Журката (купонът) в Белград никога не спира!“ обясняват местните. Ех, а ние откак влязохме в ЕС станахме абсолютни сухари и аз вече на пръсти мога да изброя всички денонощни заведения в София. Не са много.
Говориме си до късно, разказваме си за весели случки от социалните мрежи. Кой с какви хора се запознал, двама от сърбите, които са семейство, обясняват как девойката непрекъснато си губела запалките и младежът, за да ѝ направи добро впечатление, се появил в родния и град с цяла торба рекламни запалки. Словакът обяснява как си изтрил фейсбук профила, защото тъщата му обичала с лаптопа да обяснява пред младото семейство какви неща научила за него от мрежата и т.н.
Както сме се унесли в сладки приказки, по едно време другата част от групата се обажда, че нещо не ставал купон в „Трамвая“ и щели да си ходят. Хубаво.
Най-накрая оставаме съвсем сами, персоналът пуска силно музиката и май ни намеква че трябва да си ходим.
Тръгваме си, но след 1 минута трябва да се върнем — забравил съм си шапката. Ей, не ме оставя тоя Белград бе, навсякъде си забравям по нещо. Разделяме се с компанията като първи приятели и си обещаваме да си пишем. Аз наум си обещавам, че трябва да сваля 4-те кила, които качих от невъзможност да откажа такова гостоприемство.
На другия ден рано-рано ставам и отново повтарям цялата процедура с пътуване до Виена и обратно. Последният полет до София е наистина натъпкан и не е много комфортен. Присъствието на нормални таксита на летището е голям плюс. И пак има някаква странност - такситата са строени в две колони, така че не може и пиле да прехвръкне. Хайде на бас, че не е това оригиналното им подреждане.
Най-накрая се прибирам у дома и спя чак до вечерта, като утрепан. Щом се събуждам, пак ми се ходи до Белград. Много яко беше, ей!
Автор: Комитата
Снимки: авторът
Още пътеписи от близки места:
  1. Белград и малко от Сърбия – пътуване до Белград
  2. Белград и малко за Сърбия
  3. Още за Белград и Сърбия
  4. На концерта на Rammstein в Белград: Jedan je Ramštajn
  5. Съвети за пътуване: Белград
  6. Към Европа с влака (1): Белград и Виена
  7. За кръчмите в Белград
  8. До Белград с влак за плескавици и рок
  9. Градът Белград
  10. Белград: AC/DC – концертът
  11. Моето първо пътуване: До ГДР* през Белград, 1972г
  12. Уикенд в Сърбия

Щъркел от детски отпечатък

Вчера племенникът ми беше много развалнуван, от това което са правили в детската градина – отпечатък на щъркел:) Изпратиха ми снимка, за да можем и ние да си направим у дома:) Използвахме темперни бои, но може и с акварелни.

Игра на милиция

Дълго време се чудех, дали има смисъл да пиша по темата - мнението ми ще се изгуби в запалянковския шум, а и очаквано няма да промени нищо. Но след толкова постинги с картинки, може би е време за малко текст в блога.

Започвам с най-важното - в агитките на всички по-големи отбори има хора, които ме карат инстинктивно да минавам от другата страна на улицата, камо ли да гледам заедно с тях мач на стадиона. Имената и лицата на тези, които предизвикват проблемите по мачове, са известни на всички и е работа на полицията да не ги допуска на стадиона и около него по време на футболни срещи. Шепа са хората със съдебни забрани да посещават мачове, а как и дали въобще някой следи за това, можеш да се досетиш сам.

В събота ЦСКА би като гост Левски с 3:1. Футболната част едва ли заслужава толкова внимание - армейците надали някога са побеждавали с такава лекота и резултатът можеше да е доста по-изразителен (ще прощаваш за клишетo).

Мачът от есенния полусезон се състоя на националния стадион. Билетите бяха в свободна продажба - аз самият си купих от касите на Ариана и никой не ме е питал на кой отбор съм привърженик. Логично, по трибуните имаше приблизително равен брой фенове на двата отбора, разделени по централната линия в секторите А и В. Пролетта Левски реши да мъсти (за какво?), като приеме дербито на клубния стадион Георги Аспарухов в околностите на града и ограничи продажбата на билети за цесекари. Освен това, може би заради телевизионното предаване, мачът беше насрочен за 18 часа, т. е. по-голямата част от него, както и изнасянето на агитките от стадиона, щеше да е по тъмно.

Има 2 варианта са провеждане на мачовете между софийски отбори - единият е всеки да домакинства на клубния си стадион, другият - и двата мача да са на неутрален терен - националния Васил Левски. Истината е, че всички клубни бази са в трагично състояние и са абсолютно непригодни да приемат събития с повече публика - секторите са с по един вход/изход, а вътре феновете са уредени с търкалящи се по земята парчета бетон и ръждясали железа. В събота на Герена над 3000 цесекари бяха набутани в клетка с двойно по-малък капацитет, а доколкото знам хора с билети не са успели да влязат въобще.

Присъствал съм на два мача на Българска армия, в които левскарите потрошиха всички до една седалки и буквално опожариха сектора за гости. През цялото време полицаите гледаха от пистата на почтително разстояние - да не би да бъдат уцелени от летящите към тях седалки и бомбички.

Тази събота полицията, която трябваше да се грижи за реда и безопасността на присъстващите, нахлу на полувремето в клетката на червените фенове и учтиво, с настоятелни удари с палки по гърбовете на хората, ги покани да напуснат. Можеш да потърсиш кадри от последвалото - бой наред, привърженици в безсъзнание, изнасяни над огражденията, хора, преследвани от конници и водни оръдия по улиците на София, робокопи, които заграждат "страховити хулигани" на видима възраст около 15 години и ги налагат с палки, като се опитват да ги съборят на земята за да включат и ритниците с кубинки в умиротворяването им. Египет, Тунис, Либия?

Колко пъти, отново и отново, и отново трябва да припомняме как и колко невинни умряха на Хилзбъро преди 22 години? Или на Айброкс преди 40? Вторият гол за ЦСКА падна само 2 минути след началото на второто полувреме, докато полицаите все още изблъскваха последните няколко стотин привърженика през единствения изход на клетката. Ченгетата имат ли и малка идея, колко късмет са имали, че това не стана, докато половината агитка е все още на стадиона - и как тогава щяха да се превърнат в безформена синя пихтия в краката на завръщащите се фенове?

България не е единствената страна, която изпитва трудности с футболните хулигани, напротив. Но в случая не става дума за хулиганство, а за абсолютнен идиотизъм и произвол от страна на МВР. Бил съм на десетки мачове и гарантирам, че хората, на които е поверена охраната, реагират напълно неадекватно в далеч по-безобидни ситуации. Полицаите по стадионите нямат капка мозък, грам акъл, кълна се. Единствената, повтарям, единствената причина онзи ден да няма смъртни случаи, е проявения разум от по-голямата част от феновете на ЦСКА.

Но това няма значение, нали? Пресконференционните журналисти ще раздуят комичните обяснения на полицията, Цв Цв ще похвали Антон Златанов, Бо Бо ще похвали Цв Цв и така до следващия път. Когато ще има жертви.

За какво ни беше да пробваме спукания презерватив?

Спуканият презерватив е предназначен за самоубийци, които искат да умрат от болест, предавана по полов път. Той е само един от безбройните традиционни и алтернативни артикули в Магазина за самоубийци в едноименната джобна книжка на френския писател, сценарист, режисьор и художник на комикси Жан Тьоле.

Майката Люкрес и бащата Мишима, които с мрачно удоволствие въртят наследствения от десет поколения бизнес на семейство Тюваш, изпробвали един-единствен артикул един-единствен път и ги сполетяло ужасно нещастие – светлокосото, усмихнато и оптимистично бебе Алан.

Муамар Кадафи – човекът, който ще завижда ...

или как политическата коректност води до крайности


Представете си държава. Арабска.

Държавата от десетки години е управлявана от несменяем държавен глава, дошъл на власт след революционно взимане на властта (както знаем, „революционно“ означава насилствено). Държавата се управлява „демократично“ с периодични „избори“, на които лидерът или неговата партия (племе, клика) печели постоянно с почти 100%. Опозиция, ако има такава, отдавна е напуснала страната. Разбира се, страната е богата на петрол и спрането на доставките от тази страна би довело до чувствителна промяна в цените на борсите. Лидерът на държавата понякога влиза в конфликт със съседите си, поддържа анти-израелски терористи и поне веднъж е подлаган на нападение от страна на американците. До тук, както и да е, но нашият човек (лидерът на революцията) е изтребил и доста хора от собствения си народ, понякога с химически оръжия, понякога с помощта на лично преда ни му специални части или по друг анти-хуманен начин.

Друг детайл за страната е, че самото ѝ създаване е сериозен компромис между вероятно несъвместими племена, народи или религиозни течения и които се държат в обща държава само с помощта на насилието от горе.

И през цялото време този диктатор е като трън в очите на демократичния свят (демократичен е в смисъла, в който се влага в Европа (без ОНД), Индия, Северна Америка, Чили, Австралия, Южна Корея). Приличните хора биха избягвали контакти с него, но за съжаление петролът (т.е.лесните пари) са отрова за всяка страна, а и в крайна сметка, кои сме ние, за да даваме акъл на другите народи как да живеят?

И още един детайл: страната НЕ Е обект на масов туристически поток

В днешния свят за съжаление огромна част от населението на планетата живее при режим, върху който нямат никакво влияние.

И изведнъж диктаторът се дъни: извършва прекомерно насилие срещу хората.

Какво трябва да направим ние – описаните по-горе демократични страни и региони? Санкции, затваряне на граници, прекратяване на търговията с този диктатор, ембарго, военна намеса?





Преди да отговорите на горния въпрос помислете за коя страна ви говоря?

Либия на Муамар Кадафи?

Не, мили мои, става дума за Ирак на Садам Хюсеин!

Там бяха приложени всички изброени мерки, като само военната намеса реши проблема – нито санкциите, нито ембаргото му накривиха шапката на Садам, но пък и на нас повишението на цените на петрола в крайна сметка не ни накриви много шапката. Само военното решение премахна проблема Садам и точно военното решение ни накриви и нашата шапка: цялото политически коректно (едно време му викаха „прогресивно“) човечество оплю американците и всички нас за военното решение. И продължава да ни оплюва. И продължава да твърди, че е било лошо.

Сега разбирате ли защо Европа и Америка не искат да се намесват по-сериозно в Либия? Нали ако се вземат истински мерки срещу Муамар Кадафи, то пак ще бъдем оплюти от политически коректното (прогресивното) човечество. No thanks!

Така че – нека насилието в Либия продължава, нека видим как народът на Либия ще се справи с диктатора си без наша помощ.

В този момент Муамар Кадафи вече трябва да завижда на Садам Хюсеин: защото Садам Хюсеин беше изправен на съд и обесен като държавен глава, докато Кадафи според мен жив ще бъде дран с тъп бръснач на площада пред погледа на цялото човечество (вкл. и политически коректното) и много, ама много ще завижда на Садам.

Пък аз съм склонен да плащам и 3,50 лв за литър бензин за тази гледка.

А друг път – недейте да плювате много, когато американците ни вършат мръсната работа. Прави са.

ДУХОВНИ ВИСИНИ ЗА РАЗМЪТЕНИ МОЗЪЦИ

Пламен Асенов

Този текст е защитен от “Закона за авторското право…..” Право за препечатването му  електронни и печатни медии получават срещу сумата от 150 лева, преведени по сметка: UniCredit Bulbank – BG 04 UNCR 70004504154064, Пламен Асенов /Plamen Asenov/ За контакти, допълнителни уточнения и поръчки – тел. 0885 99 35 74. Колеги, надявам се поне занапред да подходите професионално и проявите уважение към институцията “журналист на свободна практика”. Ние не късаме житейските блага от Дърво на живота в собствена плантация, а, също като вас, сме принудени да ги купуваме от магазина!   

Астрономи само за една нощ откриха 19 астероида, които са насочени към Земята и евентуално могат да се окажат сериозна заплаха за живота на планетата. Аз обаче предлагам да не си губим времето с излишни страхове, а направо да ги поканим с хляб и сол, дори да им се радваме, докато гледаме как идват да ни затрият.

Логиката е, че колкото по-бързо катастрофираме като човечество, толкова по-големи стават шансовете ни след това да се оправим. Бетонен пример – Германия през миналия век катастрофира в две световни войни и беше разрушена до кота нула, а после…..ами, всички виждаме в какъв възход е тази достойна страна после.

Това ви се струва еретична идея ли? Не сте познали. Мога да извадя от размътения си мозък много по-еретични.

Какво ще кажете например за тази – да бъде изцяло забранено българското футболно първенство, заедно с всички негови мутренски босове, съдийски корупции, лигави футболни съпруги, пияно-дрогирани фенове, които вилнеят по улици, стадиони и автобуси като отвързано стадо бизони, както и цялата друга сган, навъртяна в този котел, пълен с гнусни съставки.

Да, бе, знам, че всички общества ползват футбола като социален отдушник и го предпочитат като малкото зло, пред възможността голямото зло да им се стовари на главата, ако въпросните добитъци не изпускат парата под някакъв – все пак – контрол, а вземат да я изпускат безконтролно и неорганизирано. Само че у нас и в това отношение нещата се оказват с главата надолу, защото е очевидно, че тази гмеж отдавна генерира повече обществени заплахи, отколкото редуцира.

Краен съм, разбира се. Знам, че има и други мерки, които могат да се вземат и нещата да си дойдат, поне донякъде, на мястото. Футболът сам по себе си не е виновен, нито пък хората, които обичат играта и я харесват истински. Само че след като дълго време онези, които са натоварени от обществото със задачата да вземат необходимите мерки, не ги взимат, трябва да се подхвърлят крайни идеи, та поне минимална промяна да се случи.

Еретична също може да ви се стори идеята, че одобрявам закриването на операта в България. Глупости говоря, разбира се. Операта като такава не може да бъде закрита никъде и от никого по света, защото си е страхотно изкуство. Аз харесвам опера и слушам опера. Само че последният път, когато отидох на опера, издържах пряко сили едва първото полувреме. В него солистите квичаха, хорът дуднеше, а балетът сякаш беше принуден от тайнствени зли същества да извършва подскоците си с помощта на високи кокили. Освен ако не страдаше вкупом от болезнени колики, де.

Затова ми се ще ние като общество да не финансираме до безкрай спорадичните изяви на лаици с видима склонност към болестен ексхибиционизъм, а да концентрираме парите и творческия си потенциал в една национална опера, която да е наистина конкурент на големите световни сцени. Опера, заради която в София специално да пристигат онези с частните самолети, фраковете и диамантените огърлици, и да пилеят тук парите си с наслада, защото получават наслада. Какво, нямаме потенциал да го сторим ли? Айде бе! Верно, няма да стане веднага. Дори не и бързо. Но пък иначе никога няма да стане.

По същия начин стоят нещата с театрите, с балетите, с филхармоничните оркестри, пръснати като гъби из цялата ни мила родина. По една такава национална институция, издържана от бюджета – толкова можем, за толкова имаме сили, за толкова имаме и публика, ако щете. Да, тогава ще ни се наложи неудобството от Пловдив да пътуваме до София, за да отидем на театър. Или от Варна, което е още по-неудобно. Но не се ли сещате, че така ще ни бъде дори по-сладко. Както казва моят приятел, скулпторът Иван Тотев – за да се докоснеш до истинското изкуство, необходимо е да положиш усилия. Понякога доста големи усилия.

И освен това – на мен, пък предполагам и на мнозина други, не ми е ясно защо всеки от нас като данъкоплатец трябва да издържа постоянно празния театрален салон в Горно Уйно. А ако, от друга страна, салонът в Горно Уйно е постоянно пълен с публика, отново възниква, и дори с още по-голяма сила, същият въпрос – защо всеки от нас като данъкоплатец трябва да го издържа. Освен ако доброволно не реши, разбира се, да прескочи до въпросното Уйно и да подкрепи местния театър с високата цена на билета, който ще плати, с парите за хотел и добра вечеря, които ще остави там.

Това съвсем не означава, че театрите, балетите, филхармониите и други веселби по места трябва да изчезнат и непременно ще изчезнат. Е, сигурно в първите няколко години ще се случи точно така, обаче постепенно нещата ще си дойдат на мястото – хора повече или по-малко талантливи ще се съберат, ще си направят трупа, няма да си намерят публика и ще затънат. Други обаче ще си намерят публика и ще изплуват. Тях местните бизнесмени и общините постепенно ще започнат да ги финансират, ще започнат трупите да търсят и да наемат истински мениджъри, които печелят пари от европейски и други фондове, с които да се реализира даден проект….. Изобщо, ще се случи всичко онова, което и както се случва във всички нормални страни по света. Освен дето ще се отключи и творческият потенциал на хората, който сега е поставен до голяма степен под административен ключ. И не се разгръща, защото смята, че под този ключ му е по-удобно. А донякъде и наистина му е по-удобно и лесно.

Както се сещате, тези разсъждения са провокирани от болезнения напоследък за родния ми и любим Пловдив въпрос с държавното финансиране на местната опера. Парадоксът е, граждани, че ако започнеш да спираш по улицата пловдивчани и да ги питаш трябва ли държавата да издържа местната опера, поне всеки втори, начело с кмета, ще ти отговори категорично положително. Ако ги попиташ обаче защо – никой няма да  обясни смислено. А ако вече им поставиш ребром, включително на кмета, и въпроса – вие лично колко пъти в месеца ходите на опера, тогава или ще излъжат безочливо, или ще запристъпят от крак на крак и ще признаят смутено, че никога не са стъпвали във въпросното съоръжение. Всеки според особеностите на филибелийския си характер, както сполучливо го “етикира” Евгений Тодоров.

Какво, струва ви се, че това е краят и не може да се отиде по-нататък от тази еретична визия ли? Може, може. Ще ми се например да поставя един въпрос, който напоследък доста обсъждаме с приятели – защо, когато говорим за държавното, което ще рече, от джоба на данъкоплатеца, финансиране на изкуството и културата в България, всички се сещат за операта, театъра, балета, за разни хорове и самодейни колективи, дори понякога за киното. А никой се не сеща за писателите и художниците. Тези изкуства по-маловажни ли са за духовното здраве и възвисяване на нацията? Или имат по-малка нужда от финансиране и друг вид обществено подпомагане, за да оцелеят – не, а да пробият таваните, които са ги блокирали отвсякъде?

Обяснения много, но тук ще обсъдим само едно. Някои твърдят, че групово сътворените изкуства са скъпи, защото имат нужда от изначални пари по принцип – трябва им подходяща зала, трябват им декори, осветление, костюми, голям обслужващ персонал, за да могат чак след това съответните режисьори и актьори да си направят изкуството и да ни го представят за наслада. Затова държавата, загрижена за духовния просперитет на нацията, трябва да ги подпомага. Сякаш някоя държава подпомогна финансово скъпото съграждане на лондонския театър “Глоуб”, където Шекспир поставяше пиесите си…..

Докато, казват, индивидуалните изкуства са евтини. Сяда на стола някой си човечец, писателят сър Здравко Попов да речем, докато изпълнява служебните си обязаности на нощен пазач в пловдивската библиотека “Иван Вазов”, плюнчи един стар химически молив и на обикновена ученическа тетрадка създава прекрасните си разкази. К`во му плащаш? Така де, никой нищо не му плаща. Но пък и никой нищо не печели от това, че публиката по света не е прочела сър Здравко, всички губят.

Няма да забравя как първо останах изумен, а после се вбесих, когато преди години собствената ми дъщеря, тогава на 12, ми каза, че писателите – ами к`во толкова, пишат си книжките, получават за тях големи пари, а горките деца трябва да се мъчат и да ги четат на всичкото отгоре. Бях и задал простия въпрос учат ли в нейното американско училище Марк Твен и изобщо – с кои писатели се занимават. Оказа се, че за Марк Твен не е чувала, а есетата по литература там всеки си ги пише върху каквато книга му попадне, едва ли не. Та искам да кажа, че горе-долу същото е отношението на българската държава и общество към тежкия, изнурителен, но наистина с голям потенциал да бъде много печеливш, литературен труд.

Слава Богу, на следващото си идване в България дъщеря ми вече съвсем не мислеше така – дали генът беше заработил в нея, макар и малко късно, дали самата система на американското образование най-после си беше свършила работата, не знам. Факт е обаче, че от страна на българската държава и общество подобна промяна, израстване в отношението, не забелязвам да се появява на хоризонта.

Още повече ми става чудно защо в тази ситуация никой сякаш не си дава сметка, че дори в чисто икономически план, когато става въпрос за износ на култура, е много по-изгодно държавата и обществото да подкрепят индивидуалните изкуства, отколкото груповите. Същото е като в спорта – много по-евтино е да издържаш докато тръгне към големите постижения един стрелец с пистолет или играч на снукър, които после започват сами да печелят и да ти разнасят славата по света, отколкото цял футболен или колоездачен отбор.

Още по-важно обаче е другото. Ако си хитър и направиш Фонд, от който да финансираш един или десет писатели не да напишат, само да си преведат романите на английски и да си направят контактите в чужбина, това общо ще струва много по-малко, отколкото издръжката на театъра в Кърджали за месец. Ако никой от тези романи не се реализира на външен пазар, ще загубиш няколко хиляди евро. Ако обаче се реализират дори само един или два, тези писатели не само ще си платят на Данков голям подоходен данък, но и ще могат спокойно да върнат парите, които държавата е похарчила за тях да речем в двоен размер. Или дори в троен, зависи как е сключен предварителният договор. Така само за няколко години Фондът вече няма да взима, а ще внася в хазната пари и всички ще са доволни. Това, последното, никак не е за подценяване, защото при сегашната ситуация хем се харчат без полза много пари, хем всички са недоволни и роптаят.

Това се отнася и за подпомагането на български художници да се представят пред света. Докато ако в същото време се опиташ да пратиш кърджалийския театър някъде навън, за да печели пари, нали се сещате какъв капитал първо трябва да се вложи в това начинание и второ – колко ще се окаже напечеленото в крайна сметка.

Ама аз май се отплеснах на български спортно-културни теми и не успях добре да ви обясня идеята си защо предпочитам онези 19 астероида да дойдат и да ни гръмнат като целокупно човечество. Или поне частично успях? Исках да ви говоря най-вече за Либия, диктаторите, диктатурите и нашето хуманно отношение към тях. Но и в посочените тук съвсем различни по характер примери, струва ми се, все пак достатъчно ясно се промъква идеята, че няма да се оправим като човечество, ако не започнем да вършим нещата, които трябва да свършим, във времето, когато трябва те да се свършат. А не години по-късно или най-добре – когато те сами се свършат. Това се отнася с еднаква сила и към начина, по който трябва да реагираме на диктаторите, и към начина, по който трябва да се грижим за духовните висини вътре в нас. На практика е едно и също.

Колкото до това защо в началото нарекох собствения си мозък “размътен”, вероятно това също ви стана безпощадно ясно. Ако не ви е станало, значи и вашият мозък е размътен от същите фактори в подобна степен.

Забележка:

Всички читатели, които, освен от политика, се интересуват и от литература, всеки ден могат да намерят нови и интересни текстове на другия ми блог – Оксиморонният свят /написано в Гугъл/ или на адрес www.passenov.wordpress.com


Форум Дом в twitt-ове

@Joko

Ще започваме, май #forumdom

joko1

@Joko
Апостол Дянков изкара италиански часовник от 19 век на сцената. Лек намек, че е време да се събудим? #forumdom

@gorichka
#forumdom @ApostolDyankov Първият дом на Земята е изглеждал ето така: http://en.wikipedia.org/wiki/Grand_Prismatic_Spring

@gorichka
#forumdom @ApostolDyankov Най-малкият рекордьор на Гинес: http://en.wikipedia.org/wiki/Deinococcus_radiodurans

@gorichka
#forumdom @ApostolDyankov Eто как всъщност би изглеждал един марсиански дом: http://en.wikipedia.org/wiki/Geysers_on_Mars

@gorichka
#forumdom @ApostolDyankov Единственият вид населяващ всички хабитати на планетата сме ние http://en.wikipedia.org/wiki/Human_Planet

@gorichka
#forumdom @ApostolDyankov “Оклепали” сме само 5 от оставащите за живота 500 милиона години http://en.wikipedia.org/wiki/Future_of_the_Earth

@gorichka
@MartinZaimov градът е огледало на вътрешния свят на хората, които го обитават. Снимки на Париж, Истамбул и София, която е мръсна #forumdom

@gorichka
Децентрализация на градоустройството, пешеходна мобилност и интегриране с природата. Най-важното е да стимулира общуването #forumdom

@velislava
Неслучайно домьт е най-скьпото нещо,к си купуваме/имаме,защото е най-важното…Той ни оглежда. @МартинЗаимов #forumdom

@gorichka
Смъртта различава живото от неживото. Всяка общинска организация трябва да има цел и срок @MartinZaimov #forumdom

@gorichka
Кметът на Сан Пауло е забранил всички реклами. И това е една от причините да бъде преизбран. Визуална култура на града #forumdom

@asennenov
Мартин Заимов говори за degrowth? Похвално. #forumdom

@gorichka
http://transformatori.net показват как едно паркомясто може да се трансформира в градинка за боси хора. с нисък бюджет :) #forumdom

@justinetoms
#forumdom Делчев доказва с примери, че архитектите не са никак ама никак сухари :)

@milla_d
Интересни идеи за преобразяване на проблемните градски места в стил “Спукано гърне”

@CapitalBg
Делчо Делчев от Трансформатори: Истинската архитектура се случва извън чертожната дъска; има нужда от повече практически занимания

@justinetoms
където е текло, пак ще тече :) да си оправим чешмичките, вече имаме актове за собственост :)

@velislava
жестоки идеи от Трансформатори. впечатлено-вдьхновена…А сега станахме собственици на чешми.

@asennenov
ТНТМ
tntm

@gorichka
Знаем колко гори колата ни. Знаем ли колко гори нашия дом? 30-40 л. на час http://passive.bg

@gorichka
Един човек излъчва около 150 W. Всекидневна в пасивна сграда може да се затопли от двама човека

@justinetoms
пасивна сграда се топли само с две чаени свещи

@gorichka
В пасивната сграда няма отоплителни уреди - външната светлина и това, че живеем в нея, е достатъчно.

@gorichka
Колко струва пасивната сграда? 11% оскъпяване или 83 EUR/кв.м. е конкретния BG пример. При по-големи сгради е по-ниско.

@gorichka
Стимулите за развитие на пасивните сгради не са в държавна политика, а личния финансов интерес и спестяванията.

@CapitalBg
Арх. Георги Николов #forumdom Неинформираността е най-голямата пречка, за да няма пасивни сгради в България #dnk

@milla_d
ако всички училища се преустроят в пасивни сгради, то ще свьрши ерата на дървените ваканции.

@gorichka
http://ioarchitects.com са вградили пътя на кравите в архитектурата на хотел в Банско #forumdom

@Joko
Много яка къща на I/O architects със скала като “четвърта” стена - и то в БГ #forumdom

@gorichka
Научихме готин архитектски термин - обживяване. Отнася се за сградите, а не за хората #forumdom

@t1sh0_
#forumdom Fordewind arch.: the form follows the function :)

@t1sh0_
#forumdom The architecture is one of the keys for sustainable living!

@gorichka
слънце, вятър, подземна вода - къщата трябва да използва енергията на околоната среда, а не да й се противопоставя #forumdom

fordewind имат хубав слогън, в минималистична традиция - reduce to the max
@gorichka
Дървото пред прозореца - лятото пази сянка с листата си, зимата пуска слънце през голите клони #forumdom

@gorichka
http://fordewind.com Най-приятните места за живеене са там, където няма архитектура. Това прави професияата ни доста тъжна #forumdom

@velislava
reduce to the max!!

@gorichka
Можем да подкрепим проекта на Христо със SMS http://359garden.net #forumdom

@CapitalBg
Анета Василева от WhATA на #forumdom Архитектът и добре да живее, един ден си прави собствен дом #dnk

zaladom

@gorichka
http://divanova.org фестивалът в Бела Речка е събудил хората от селото за пълна промяна - от изоставеното ТКЗС до кръчмата #forumdom

@gorichka
семейството е обединение от хора, а не кръвна връзка. как да организираме дома си около тази идея http://trinoga.org #forumdom

@gorichka
За да е здравословна средата, в която живеем, ние трябва да работим за нея http://trinoga.org #forumdom

@Joko
“Където има незнание, има невинност. Където има знание, има отговорност. Сега вече знаете, значи сте отговорни”. #forumdom

@gorichka
Най-важната информация и опит е във възрастните. Как да органзиираме дома така, че тя да се предава между поколенията trinoga.org #forumdom

workshp

@CapitalBg
Илиан Хаджиин, Funkt #forumdom Домът не е нещо, което се купува и никой архитект или дизайнер не може да ви го продаде. Той е в нас самите

@gorichka
Лайфсталът по каталог не прави дом. За домът са важни уникалните и лични неща. Затова собственикът участва в проекта. funkt #forumdom

@gorichka
В БГ се строят гадни прасковени блокчета, защото хората искат такива funkt #forumdom

@gorichka
Рецептата за дом е да положиш усилия, а не да прехвърлиш отговорността на архитекта funkt #forumdom

@gorichka
при преброяването никой не зададе въпроса колко книги имате ГГосподинов #forumdom

@gorichka
Усещането за дом се пази в БГ литературата. Бил е открит - асми, дувари и т.н. Соцът променя това ГГосподинов #forumdom

@gorichka
Бездомността не е да нямаш дом, а в дома ти да няма лична история ГГосподинов #forumdom

@gorichka
да забравим идеите си за нац. символи, като розовото масло - не са интересни нито за нас, нито за чужденците ГГосподинов #forumdom

@gorichka
Бабите с кокичетата на попа са новите първи щъркели ГГосподинов #forumdom

@gorichka
Няма общо между това, което харесваме в София и това, което предлагаме на чужденците, като символи ГГосподинов #forumdom

@KarinaDelcheva
#forumdom беше невероятен! Kotarashky бяха супер и цялото настроение беше невероятно! Нямам търпение да отида на Форум Бизнес!

Запазен е оригиналния правопис, не се сърдете за грешките. :-)

Как Саркози награди Стив Балмер с ордена на Почетния легион

На 16 февруари Майкрософт предостави на потребителите пакета за обновление SP1 на Windows 7/Server 2008 R2. На същата дата Президентът на Френската република, Никола Саркози, награди изпълнителния директор на корпорацията Майкрософт с ордена на Почетния легион. Ето така стана всичко:

Успех?

Попаднах на хубав провокативен пост в блога на Влади. Той вярва, че успехът е функция от якото-бачкане и че неудовлетворението от живота е резултат от ниски цели. Ще ми се да го опровергая.

На 18 имах високи цели, за които ми трябваха пари. Реших да бачкам яко. Хванах се да нося кофи на строеж за 4 марки на ден. За хамалите, якото бачкане значи да носиш кофи и в събота. Можеш да скочиш от 160 на 176 марки на месец, без осигуровки, всеки ден пирони в краката и прах в дробовете. Ако искаш.

Със сигурност е добре, ако бачкаш яко, да не го правиш за 4 марки на ден и да не носиш кофи. Ако копаеш с багер, вместо с лопата и кофи, ще си в десетки пъти по-ефективен и най-вероятно ще изкарваш поне няколко пъти повече. Също така ще живееш по-дълго.

Можем да продължим нагоре в йерархията към архитекта, строителния предприемач, обслужващите адвокати и нотариуси, и куп други хора, които не носят кофи, но са много по-ефективни от хамалина. Повечето от тях бачкат яко, но не задължително. Те постигат повече с единица усилие или просто стоят на пътя на големи парични потоци.

За това, истинският проблем на армията мрънкачи, за която Влади пише, не е че са мързеливи, а че са необразовани и неподготвени за живота.

Бързи връзки


Търсене


Архив

RSS Абонамент

Новини от Грамофон

"Новини от Грамофон" - Следете последните новини от България и чужбина обединени на едно място. Обновяват се през 1 минута.

 

  •  

Ново: Публикуване