(http://ikonomika.org/)
Как се вземат решенията в ЕС?
За мое учудване, euinside са подкрепили "аргументацията" на Бойко Борисов за влизането в Пакта за еврото:
„Ако не се присъединим, ще научаваме от медиите какво се случва в Европа и тогава няма на кого да се сърдим, че тя е на една или две скорости"
Също така, за може учудване, те твърдят, че едва ли не участието ни в спасителния фонд за Еврозоната ESM е предопределено и няма какво да го коментираме.
Ще започна отзад-напред – промените в Лисабонския договор влизат в сила когато се ратифицират от всички страни членки. Т.е. без нашето съгласие спасителният фонд не може да се узакони. Това означава, че сме в силна позиция да настояваме, че няма нужда да плащаме толкова много. Не виждам никаква причина българският парламент да ратифицира промените в Лисабонския договор ако те ни натоварват несъразмерно.
Нещо повече, страни с нисък държавен дълг въобще не бива да плащат във фонда – а свръхзадлъжнелите страни трябва да плащат най-много. Това е позицията, която отговаря както на нашия интерес, така и на интереса на Еврозоната да се стимулират благоразумните страни.
По отношение на участието във вземането на решения – България участва във всички легитимни органи за управление на ЕС, вкл.:
- Европейски съвет (премиери)
- Съвет на министрите (отраслови министри)
- Европейска комисия (имаме еврокомисар)
- Европейски парламент (евродепутати)
Участвайки в институциите на ЕС можем да участваме и във всички решения на ЕС. Дали сме в Пакта за еврото или не по никакъв начин не променя абсолютно нищо от гледна точка на вземане на решения.
Участието във вземането на решения зависи от желание, капацитет и смелост, за да се изработват и отстояват българските позиции. За съжаление, липсват и трите – нашата администрация по презумпция приема всичко, което дойде от Брюксел и дори не се замисля, че може да има някакво мнение, което да отстоява; а повечето министри нямат смелост да защитават националния интерес.
Участие във вземането на решения не означава да подкрепяме всичко. Означава да не влезем в Пакта за еврото, след като е направен зад гърба ни и никой не ни е питал. Означава да удържим позицията си за ниска вноска в спасителния фонд, а не да се съгласяваме.
С други думи, самото влизане в Пакта за еврото показва, че не участваме във вземането на решения – обратно, ако бяхме отказали влизане щяхме да покажем, че държим на позицията си и щяхме да бъдем взети под внимание. Сега сме част от пейзажа, защото сме Mister Yes – ирелевантни сме в дебата, защото подкрепяме всичко.
Свързани новини:
- И Видин обявява грипна епидемия
- Без безплатни бързи тестове за грип
- Приложение на „Майкрософт” ще ни предупреждава за сайтове с фалшиви новини
- Опозиционерът Хуан Гуайдо се обяви за временен президент на Венецуела
- Жената, нападнала медик в Горна Оряховица, е с повдигнато обвинение
- Руската ВТБ: Заложници сме на нарастващ конфликт между Тръмп и Конгреса
- Ивелин Попов се настани в хотела на "Ростов" в Доха, ще подписва
- Алберт Попов спечели втория слалом за ФИС
- Паредес се отдалечава от ПСЖ
- Прекратиха търсенето на самолета със Сала поне за днес
- Погба носи тузарски костюм със своите инициали
- Зафиров: Цената на Неделев е висока
- Емери: Арсенал работи по трансфера на Суарес
- Зафиров: Неделев отхвърли ЦСКА и Лудогорец, търсим нападател и ляв бранител
Виж всички новини от 2011/03/29