(http://vasvalch.com/)
Успехът на Social Media News Releases
Прессъобщенията, оптимизирани за новата дигитална среда, стават все по-гореща тема. Но обикновено за всяко нововъведение следваме познатата схема “PR-експертът иска, мениджърът не дава”. Затова се старая да споделям статистики, които черно на бяло показват успеха на иновациите. Това е една от тях.
Social Media Press Releases (SMPR) работят и цифрите го показват. Или поне цифрите от агенцията за онлайн-разпространение на прессъобщения RealWire. Фирмата обаче не се занимава само с промотиране на SMPR, така че основната им дейност не компрометира изследването. Наскоро изпълнителният директор на RealWire Адам Паркър обяви статистика, събрана от изследване на прессъобщения за последните 6 месеца. Агенцията синтезира данни за медийното отразяване на 1044 материала, разпространени в мрежата й, като в това число има 79 SMPR от 62 компании в 21 бизнес сегмента.
Вижда се, че SMPR са отразени близо 3 пъти повече от стандартните прессъобщения (съответно 15,7 срещу 5 публикации на съобщение), като това число нараства до повече от 4 пъти за отразяването в блогове (4,3 на 0,9 поста на съобщение). Ето и самите данни:
Допада ми, че Паркър ясно описва и причините, които може би влияят на резултата. Все пак създаването на качествен SMPR е времеемко и скъпо, затова се използва по-често за важни новини (които логично получават по-широко отразяване). В допълнение към неговите аргумети: малките и средни компании използват основно традиционни прессъобщения поради стойността на SMPR, а техните новини са по-слабо отразени поради слабото значение за индустрията. И обратно – големите компании, които могат да си позволят използването на SMPR, винаги се радват на повече внимание от медиите. Но дори и след тези аргументи използването на SMPR е доста по-малко от потенциалната ефективност на тактиката. Особено пък в България.
Дори и данните да са актуални само за американската медийна среда, те показват устойчивия успех на SMPR – изследването на RealWire отпреди 2 години показва сходни резултати. Естествено, появява се въпросът дали с още по-голямото покритие на новите медии и свикването с тях ще доведе до по-голямо търсене на SMPR от страна на журналисти и блогъри – и, съответно, на по-голямото им прилагане от PR-практици, “по света и у нас”. Смятате ли, че журналистите и блогърите в България ще се отплатят с по-голямо отразяване на компаниите, които инвестират в SMPR? И дали българските примери по темата имат сходни наблюдения за ефективността на SMPR? Ще се радвам да чуя мнения
___
снимка: sAeroZar
Още по темата:
- Social media pressrelease – българският пример
- Social Media Masterclass – още уроци
- Прессъобщения и социални медии
Свързани новини:
- И Видин обявява грипна епидемия
- Без безплатни бързи тестове за грип
- Приложение на „Майкрософт” ще ни предупреждава за сайтове с фалшиви новини
- Опозиционерът Хуан Гуайдо се обяви за временен президент на Венецуела
- Жената, нападнала медик в Горна Оряховица, е с повдигнато обвинение
- Руската ВТБ: Заложници сме на нарастващ конфликт между Тръмп и Конгреса
- Ивелин Попов се настани в хотела на "Ростов" в Доха, ще подписва
- Алберт Попов спечели втория слалом за ФИС
- Паредес се отдалечава от ПСЖ
- Прекратиха търсенето на самолета със Сала поне за днес
- Погба носи тузарски костюм със своите инициали
- Зафиров: Цената на Неделев е висока
- Емери: Арсенал работи по трансфера на Суарес
- Зафиров: Неделев отхвърли ЦСКА и Лудогорец, търсим нападател и ляв бранител
Виж всички новини от 2011/04/06