Любимци в новините: постоянни и променливи величини

Наблюдението на новинарските сайтове от юли до началото на ноември 2012 г. регистрира няколко интересни нюанса в медийното отразяване на политическия живот. От една страна се запазиха устойчиви стари тенденции, от друга – започнаха да се оформят нови особености в присъствието на политическите субекти в новините. Какво показват детайлите? Първенецът Борисов: ...

Публикувано на 11/18/12 16:20

Две важни книги

Вчера бях на промоцията на две важни книги, и двете от които смятам да прочета с интерес.

Първо, „Течна дружба“ на Иво Инджев. Представянето беше пред паметника на съветската армия, в 18,30. Времето беше непостоянно, преди събитието се изсипа неприятен дъжд, и по едно време ми се струваше, че ще се повтори ситуацията с представянето на предишната книга. За съжаление, трябваше да водя важни разговори точно когато тръгнах да излизам, а и тъкмо беше започнало гигантското задръстване в квартала, така че се появих точно с половин час закъснение.

Иво вече беше започнал да подписва книгите, а отстрани за настроение свиреха Вили Брас Бенд, които както споменах, са много добри.



Продължавам да се чудя на българските медии. Толкова масово посетено представяне на книги едва ли прави друг български автор. Вижте за какво става дума. Виждате гигантската опашка, а тълпата отстрани чака да намалее малко опашката, за да се дореди за автограф. Даже си мисля, че малко от съвременните политици могат да се похвалят, че могат да съберат доброволно толкова хора на площада. Но, за медиите, които продължават да плачат за българската култура и за читателските навици на българите, това събитие сякаш не се е случило. Медийният бойкот продължава, и дори се е засилил, което е странно, защото представянето на предишната книга беше по времето на тройната коалиция.



Книгата е посветена на българо-руските взаимоотношения от миналото и днес и представлява много интересен поглед върху мита за „Дядо Иван“. Естествено, акцентът е върху най-последните събития около енергийните сделки, паметниците, президента Първанов и всички други знайни и незнайни фенове на руското влияние в България.

По някое време пак заваля, така че рекламните чадъри, които също се продаваха, влязоха в идеална употреба.


Книгата:




Аз се наредих от последните на опашката и минах сравнително бързо. Когато приключихме, заедно с една ентусиазирана групичка отидохме до „Червената къща“, където течеше представянето на друга книга – „Комунизъм срещу демокрация“ на Нася Кралевска - Оуенс.

В първия момент си помислихме, че става дума за концерт. Като се приближихме, се оказа патриотично мероприятие. А после като се зачетохме, все пак ставало дума за концерт. А аз реших, че национално-патриотичните сили отхвърлят официалния костюм като привнесено чуждо влияние и дават път на носията.

За съжаление, за книгата и за авторката не знам на практика нищо. Заварихме представянето и дискусията на един сравнително късен етап, но възторжените отзиви както на панелистите, така и от публиката ме заинтригуваха, така че ще си я намеря със сигурност. Книгата обхваща периода 1944-та - 1996-та година и е сериозно публицистично изследване на цялата епоха.




Авторката е най-отляво, а на отляво на дясната маса е Христо Христов, автор на книги за Георги Марков, за фалитите на Тодор Живков и за  Държавна сигурност.

Някои от снимките са правени със SonyEricsson Xperia X10. Забравих си апарата.

Ще се чете.

За моите приятели

Няма да ви кажа, че имам много приятели. Всъщност имам много симпатични познати, сред които на пръстите на едната си ръка събирам приятелите. Винаги ми се е струвало трудно да намеря сродна душа, затова и не съм си го поставяла за цел. Когато срещна такива хора, се случва така, че и те са срещнали мен, и се разбираме без думи.


 


























Много е тъжно, когато приятелите ти са далече от теб, защото за съжаление става все по-трудно да се виждате, а с чуването по телефона не виждащ очите им, нито можеш да ги прегърнеш.
С напредването на т.нар. живот, пътищата започнаха да ме разделят с много приятели. Надявам се да се появяват нови, както и старите да се завърнат.

Мислете му - нови и стари!

Руският олигарх Златев си отмъсти

Точно два месеца издържа на поста си заместник-министърът на икономиката Марий Косев след като „освети” участието на всесилния в България руски олигарх Валентин Златев в преговорите за АЕЦ „Белене”. Това е същият Златев, чиято статия от руското списание „Полития” ( стр. 122, №3(17) Осень 2000) цитирам в книгата „Течна дружба” ( няма да намерите тази [...]

ПО ПЪТЯ КЪМ САНТЯГО

Петстотин километра до Атлантика пеша и поне петстотин хиляди километра навътре към себе си…

Обединих пътеписите за Камино, които публикувах наскоро тук, в малка е-книга.

Така не ви се налага да скролвате напред-назад из обратната хронологичност на блога.

Пък и е по-прегледно – всичко на едно място.

Добавил съм три „бонус“ истории: една легенда, разказана в лек, хумористичен стил, едно мистично преживяване по истински случай и един поетичен завършек, под формата на разказ.

Не липсват практически съвети за онези, които ще поемат към Сантяго.

Те са в целия текст, не само накрая.

Сложил съм и разни други неща.

Предлагам свободен достъп до цялото съдържание на книгата, както винаги, защото не обичам да поставям бариери между това, което правя и този, за когото го правя, а именно – теб, читателят – ти, който четеш този текст в момента.

Ти наистина си ми важен!

И предпочитам думите ми да са подкрепени от дела:

Можеш да свалиш книгата: дясна мишка -> сейв ас или да четеш директно онлайн, за предпочитане с Google Chrome, защото е по-бърз от останалите браузъри, пък и са помислили специално за целта: цък.

Buen Camino!

Тихомир Димитров


Пиеса за четири пръста :-)



Тъкмо се канех да направя подобни животинки от филц за моето малко момченце, когато попаднах на блога на ЛинаI is for lina. Толкова са весели и забавни тези играчки за пръстите на мама:)

Често и на мен ми се е случвало да говоря от името на котето, на куклата Мара и още много други играчки за ръце, които имаме. И всеки път се удивявам от способността на детето да се абстрахира от гласът на мама и да започне да води свои собствен диалог с играчката.

ПИСАТЕЛЯТ И СТАРИТЕ КОРАБНИ ПЛЪХОВЕ

Бях приятно изненадан, когато видях на сайта на Хермес, че книгата „Кестени от Париж” на Димо Райков се държи на пето място в класацията на издателството наред със световни бестселъри на известни автори. Зарадвах се, защото българската литература наистина вече дълги години страда от нарколепсия, дължаща се на една основна причина : мнозинството от българските автори  се считат за аристократи-апаратчици, наложили книгите си не с талант или предизвикан у читателите интерес, ами с тежестта на апарата и на връзките. Като цяло някогашните тоталитарни структури в изкуството продължават да действат, а законите се диктуват от старите велможи от различните „съюзи” (на писателите, художниците, журналистите...).
Е, да, но подобно бетониране на творчеството убива не само таланта и желанието за творене, но и прекъсва литературната традиция, а писателите губят връзката с читателите. И колкото и да се опитват да пробутат този или онзи представител на затворената херметически писателска каста, малцина са онези, които успяват да продадат повече книги от едни нищо и никакви 500-1000 бройки. Как тогава преживяват, ще попитате вие... Ами с награди от измислени конкурси, финансирани от „наши хора” за „наши хора”, с хонорари от програми пак за „наши хора”, с преводи на литература по европейски културни програми, до които имат достъп пак само „наши хора”, чието творчество въпреки старателните преводи си остава незабелязано и в България, и зад граница, защото бие на кухо.
Зададох си въпроса защо Димо Райков се откроява  на фона на мишата ни литература и привлича вниманието ни, като съвсем естествено се спрях на искрената и организирана от самия него и с помощта на издателството кампания за представяне на книгите му. Писателят има идеи, които желае да сподели с читателите посредством прозата си, но и не само. И затова Димо Райков не жали сили и време, за да обикаля из медиите, да разказва и размишлява над вълнуващите го въпроси, да списва блог, да присъства на срещи с читатели и да раздава автографи. Този подход някои биха  го нарекли накратко  „маркетинг”, а за мен той е проста покана за дебат на социална тематика. Защото литературата е изкуство, но и начин за излагане на идеи. И именно тези идеи и убеждения карат обществото да върви напред, да се развива, да диша и живее с времето си. Помислете само колко малко писатели отиват на разговор с обществеността...
А без такова усилие за среща и размисъл в обществото настъпва тишина като на потъващ кораб. Единствено инстинктът за самосъхранение надава вой, плъховете се хвърлят във водата, а хората се боричкат за място на спасителната лодка. Какво става след това, ще прочетете  в книгите за живота в емиграция на Димо Райков, който за момента е единственият автор, засягащ наболелите теми на емиграцията и довелите ни до нея причини.
 Димо Райков със световноизвестния и най-продаван френски автор Марк Леви


Конкурсът "Раздвоение" дава лаптоп и електронен четец на най-добрите есеисти

Лаптоп и електронен четец - това са двете меганагради, които ще получат победителите в конкурса за есе „Раздвоение“, организиран от „Изток-Запад”, “Аз чета” и Института за преводна дейност в Корея. Това е конкурсът с най-големи награди организиран досега у нас.

Мечта

Искам да си имам балконче, сутрин да пече слънце, а аз да излизам на него и да ям шоколад. От време на време да късам листенцата на цвятата и да ги пускам върху пазаруващите минувачи.

Логотворителност: София

Заиграх се с начина, по който са изписани буквите С и Ф върху регистрационните табели на автомобилите от София преди 60-ина години. Наистина оригинално решение навремето.

В последните седмици минаха няколко различни лого конкурса, свързани с града. Не мисля, че символът беше подходящ за тях, но ми се струва достатъчно сполучлив за да символизира града, по начина по който например го правят логата на бейзболните Лос Анджелис Доджърс и Ню Йорк Янкис например.

Логотворителност: София

Заиграх се с начина, по който са изписани буквите С и Ф върху регистрационните табели на автомобилите от София преди 60-ина години. Наистина оригинално решение навремето.

В последните седмици минаха няколко различни лого конкурса, свързани с града. Не мисля, че символът беше подходящ за тях, но ми се струва достатъчно сполучлив за да символизира града, по начина по който например го правят логата на бейзболните Лос Анджелис Доджърс и Ню Йорк Янкис например.

Логотворителност: София

Заиграх се с начина, по който са изписани буквите С и Ф върху регистрационните табели на автомобилите от София преди 60-ина години. Наистина оригинално решение навремето.

В последните седмици минаха няколко различни лого конкурса, свързани с града. Не мисля, че символът беше подходящ за тях, но ми се струва достатъчно сполучлив за да символизира града, по начина по който например го правят логата на бейзболните Лос Анджелис Доджърс и Ню Йорк Янкис например.

Задушено свинско и гарнитура

Продукти за 4 порции:
4 свински котлета
1/2ч.л. сол
1/2ч.л. риган
1 бира
1с.л. соев сос
1ч.л. мед
1 лимон
4 домата
2 краставички

Приготвяне:
Котлетите се очукват леко. Мажат се с мед и се осоляват и от двете страни. Слагат се в тавичка. Поливат се равномерно с 1с.л. соев сос. Накрая се поръсват със сух, стрит риган. Поливат се с бира и се оставят за 5- 6 часа в хладилник. После се поливат с 2с.л. зехтин. Тавичката се покрива с алуминиево фолио. Пекат се на умерена фурна 60 минути. После се маха фолиото. Котлетите се връщат във фурната за още 10 – 15 минути, колкото да хванат коричка.
Лимонът се измива и реже на 4. Доматите и краставиците се почистват и измиват. Краставиците се режат напречно на 2 половини. Всяка половина се реже надлъжно с къдраво ножче. Доматите се режат на кръгове. В чиния се слага пържола. Отсрани се гарнира с четвъртинка лимон, краставички и домати.

Пледоария на вълка

Вината ми навярно е огромна,
но аз изпитвам гняв, а не вина.
За шапката ли питате? - не помня...
Щом казвате, червена е била.
Запомних и очите! Мили Боже, каква ти шапка -
нейните очи танцуваха по вълчата ми кожа.
/А после много дълго се мълчи./
Продумахме, едва когато здрачът
узря във сламената й коса.
Тя беше нежна. Да ми бе палача.
Да бях умрял от нейната ръка.
Но не умрях! Строих си вълчи кули:
тя ще остане в моята гора.
Лицето на луната ще затулим и
след това ще ми роди деца...
И тъкмо бях пронизан от човечност,
когато стана да се облече.
Отиваше си. Чух я как изрече:
Да знаеш, че си готино вълче!
Настигнах я! Способен бях на всичко.
Дори на смърт - за да остане тук.

Изядох я, защото я обичах.
Не можех да я споделя със друг!

Камелия Кондова

На гости на Уго ти Чавес ;-) – Венецуела

Тази седмица се очертава като седмицата на Карибите. Мария ще ни води днес за малко и до Каракас във Венецуела, като по този начин откриваме тази страна за нашия сайт. Приятно четене:

На гости на Уго ти Чавес – Венецуела

Като турист във Венецуела е препоръчително да сте в организирана група.

Причините са много, една от тях е, че могат да ви откраднат с искане за откуп. Акостирайки на пристанището на La Guaira, се отправяме към автобусите на заплануваната екскурзия. Пътят е магистрала и пресича планината Авила, която раделя карибското крайбрежие от

столицата Каракас

[geo_mashup_map] [geo_mashup_location_info] Гидът ни е красива креолка, шофьорът със сигурност има пагони под бялата риза, преброяват ни по списък двукратно и ни отвеждат до първата забележителност –

имението, в което е роден Симон Боливар.

Запознават ни с бита на тогавашните испански заселници – двор, кухня, спалните, трапезариите, обръщат ни внимание на сервизите от автентичен английски порцелан. . . [caption id="" align="aligncenter" width="576" caption="Дворът на музея на Симон Боливар"]Дворът на музея на Симон Боливар – Каракас, Венецуела[/caption]

Музей на Симон Боливар – Каракас, Венецуела

Слушам с половин ухо, много по-интересни ми се струват растящите като хелиеви балончета помело из двора. До слуха ми обаче достига репликата, че полюлеят в гостната е от истински кристал, изработен в Чехословакия, което провокира лек вулканичен трус – "То бива, бива, ама съвсем на мезе ни взехте с тази Чехословакия от 18 век. . . Казвам го на български с тъмен балкански поглед. Очевидно съм нарушила туристическата нирвана на компанията и съм замерена с кални потоци пренебрежение. [caption id="" align="aligncenter" width="576" caption="Тук сигурно Симон е закусвал като дете..."]Музей на Симон Боливар – Каракас, Венецуела[/caption]

Пред музея – къща ни посреща полицейски екшън

– тотален обиск на четирима младежи и автомобила им със сваляне и на задните седалки. Нашият шофьор е неприятно изненадан от съвпадащите по време действия на колегите си по неутрализирана на кокаиновата мафя и отривисто ни побутва към рейса. Ще обядваме в един от централните хотели, доста луксозен и показно излъскан, от който лъха автентичен балкантуристки дух. Става ми изведнъж доста мило и родно, тук се чувствам чудесно! [caption id="" align="aligncenter" width="576" caption="Хотел в Каракас"]Хотел в Каракас, Ванецуела[/caption] [caption id="" align="aligncenter" width="576" caption="Лифтът до Авила"]Лифтът до Авила, Венецуела[/caption]

Следва разходка с лифт, който те изкачва на билото на

Авила

От едната трана е зашеметяващата гледка на Карибско море/повече си я представяте, отколкото виждате, тъй като сте в облаците/, а от другата се е разстлал Каракас. Красиво и много студено, за да могат да нацъфтят туфите с хортензии. Слизаме бързичко и търсим място за пушене, отделяйки се от останалите. След две дръпвания от цигарата се приближава запъхтяната и изнервена екскурзоводка. Прибира ни, оглеждайки се страхливо за евентуални похитители. Опитваме се да й преразкажем "Вождът на Червенокожите", но милата женица е сериозно изплашена и на ръба на нервна криза, докато не разбира, че нашите източноевропейски рефлекси за оцеляване са още живи. Така и не ни пуснаха на пешеходна разходка из града – "не влизало в програмата". Но зарешетените до последния етаж жилищни сгради не можаха да скрият. Нито лозунгите и транспарантите буквално навсякъде в прослава на Уго и Революцията. Нали ви казвам – близко, мило, родно. . . [caption id="" align="aligncenter" width="576" caption="Помелото растяло така"]Помело, Венецуела[/caption] [caption id="" align="aligncenter" width="576" caption="Фабрика за стъкло на Мурано отвън"]Фабрика за стъкло на Мурано – Каракас, Венецуела[/caption]

Пътуваме по тесни пътища, обикаляйки мегаполиса, около 1 час , докато достигнем до следващата цел –

фабриката за стъкло на фирмата "Мурано"

Моите преки впечатления от промишлено производство се свеждат до посещенията ми в едновремешната фабрика за чорапогащи /какво красива българска дума! / – "Осми март" и ТЕЦ–овете в Марица–Изток. Затова гледах в захлас раждането на стъклото – изпичането, оцветяванети, изтеглянето и рязането в най-причудливи форми. Красиво е!

[singlepic id=9223 w=320 h=240 float=left] [singlepic id=9224 w=320 h=240 float=right]

Фабрика за стъкло на Мурано отвътре

[caption id="" align="aligncenter" width="576" caption="Ето как се прави цвете"]Фабрика за стъкло на Мурано – Каракас, Венецуела[/caption] [caption id="" align="aligncenter" width="576" caption="Готовата продукция на стъкларската фабрика"]Фабрика за стъкло на Мурано – Каракас, Венецуела[/caption]

Отново в автобуса, покрай бараките на пътя от 10 кв. метра, побрали цяло семейство, изумително пищната природа, уличните заведения с изнесени навън маси за билярд, леко отсъстващите погледи на хората и увереността им, че са щастливи. И сигурно е така! Някой ден ще се върна отново, за да го чуя лично от тях. :) *Разказът може да съдържа неточности, защото целта не е упътване за пътуване, а само несръчен преразказ на емоции. Автор: Мария Найденова Снимки: авторът Други разкази свързани с Южна Америка – на картата: Още пътеписи от близки места:
  1. При комшиите на гости (Истанбул на Нова година)
  2. При комшиите на гости (Истанбул на Нова година) – продължение
  3. При нашенци в Косово (3): На гости при гораните от Зли поток

КАК ДА САДИМ ГРАДИНА

Ако искаш да получиш бърз резултат, когато създаваш своята градина, посади бананово дърво.
Ако разчиташ на резултат след година, посади бамбук.
Ако разчиташ на резултат след десет години, посади ива.
Ако гледаш със сто години напред, посади бор.

Чжоу Синюан: "А този, който гледа хиляда години напред, не е ли по-добре да пише книги?"
Чжан Чжупо: "Ако гледаш сто поколения напред, сади добродетели!"

из "Прозрачните сенки на сънищата" от Чжан Чао

При копиране на материали от блога, посочвайте източник!


Как България построи железниците в Македония между 1941 и 1944 година

Българските железопътни строежи в Македония през Втората световна война (1941 – 1944 г.) н. с. д-р Ангел Джонев България се присъединява към Тристранния пакт на 1 март 1941 г. Бързият разгром на Югославия и Гърция от силите на Вермахта през април 1941 г. е последван от присъединяването с неокончателен статут към Царството на територии от [...]

Бързи връзки


Търсене


Архив

RSS Абонамент

Новини от Грамофон

"Новини от Грамофон" - Следете последните новини от България и чужбина обединени на едно място. Обновяват се през 1 минута.

 

  •  

Ново: Публикуване