11/25/11 07:00
(http://patepis.com/)
(http://patepis.com/)
От Балканите до Пиренеите с автобус – дневникът на една пътешественичка (2)
Пътеписът ни днес ще бъде продължението на личния пътешественически дневник на Мария. Вече бяхме в България, Италия и Монако, а днес ще бъдем предимно във Франция, но и Виена и Хърватия няма да подминат вниманите ни. Приятно четене:От Балканите до Пиренеите с автобус
продължение
/Записки/
22 април 2005г.Най – накрая пристигнахме в Париж!
Автобусът спря пред Айфеловата кула. Всички слязохме да видим от близо този символ на Париж. Е, наистина е впечатляваща с огромните си размери! Но само толкова! Качихме се отново в автобуса и направихме разходка из Париж. Ето я и Сена - бавно и величествено пълзи под безбройните мостове - украсени със статуи и архитектурни орнаменти - почти всичките - позлатени. Величественият паметник на Жана д’ Арк на кон със знаме и меч - и той блести в злато! Толкова много позлатени статуи, паметници, сгради и мостове не бях виждала на друго място. А ето и една истинска парижанка - среден ръст, слаба с костюм (къс до талията жакет и тясна пола до коленете) с обувки с високи токчета, шапка, ръкавици и чанта – пресичаше улицата, вероятно току - що слязла от нечия кола. Минахме и покрай Операта - и тя в позлата. О! Ужас! Един клошар пикаеше на ъгъла. И това се случва рано сутрин в Париж! След обяд на „Шанс Eлизе” пихме кафе срещу скромната сума от 3 евро. 23 април 2005г.В „Лувъра”
разгледахме само античното изкуство на Месопотамия и италианското. За това имахме време. Най – важното - видяхме “Мона Лиза”. Много пъти съм си задавала въпроса защо този шедьовър на Леонардо е във Франция, а не в Италия? Нямаше кого да попитам. След „Лувъра” посетихме катедралата „Нотр Дам”. И друг път съм посещавала католически катедрали. Не се чувствам уютно в тях - високи, устремени в небесата - карат те да се чувстваш нищожно творение на природата. Друго чувство у мене не пораждат. Виж, ако чуя музика изпълнявана на орган, мога да стоя там и да слушам с часове. Жалко, че в нашите църкви няма орган! В „Нотр Дам” видях как хората си седят спокойно на банките, изслушват проповедта, прекръстват се и си излизат. Докато ние в нашите църкви се кръстим при влизане, палим свещи - кръстим се, целуваме икони – пак се кръстим – при излизане - също. Един човек ни изгледа с любопитство, когато на изхода на катедралата, видя някои от нас да се кръстят. След ”Нотр Дам” взехме метрото и отидохме в„Дома на инвалида”
Големи “грижи” е полагал Наполеон за инвалидите от многото войни, които е водил. Построил им е дом, в който да се чувствуват като хора, на които нищо не им липсва. Тук е и Гробницата на Наполеон – кръгла постройка с балкон. В средата е саркофага, а около него на балкона са поставени мраморни плочи с имената на столиците на държавите, които Наполеон е покорил. С изумление прочетох „Москва”! [caption id="" align="aligncenter" width="561" caption="Саркофагът на Наполеон"][/caption] Излизайки от Гробницата на Наполеон се отправихме към музея на Роден, където видяхме повечето от известните му статуи: „Мислителят”, „Балзак” и много други. И накрая музея „Д’Орсе”, където направо претичахме през залите с платна на импресионистите – Ван Гог, Сезан и др. Останахме „без крака”, но бяхме доволни. 24 април 2005г.Замъците по река Лоара:
Замъкът Шамбор (Chambord)
е построен 150 години преди „Версай”. Това е първият замък – символ на френската мегаломания – започна да разказва френският екскурзовод (българина Александър Градинаров - инж. от Русе, напуснал България през 90 - те години). Крал Франсоа I е построил този замък не за живеене, а за лов и възхищение. Станал крал на 20 години, възпитан като рицар, водил завоевателни войни, превзел Милано - попаднал под влияние на италианския Ренесанс, той е предпочитал италианските скулптори и архитекти. Затова е поканил Леонардо да Винчи в замъка „Амбоаз”. [caption id="" align="aligncenter" width="519" caption="Замък Шамбор"][/caption] Леонардо е живял 3 г. във Франция като през това време не е се разделял с 3 свои картини: „Мона Лиза”, „Св. Ана Девата” и „Св. Йоан Кръстител”. Като архитектура замъкът е хибрид между средновековно укрепление и ренесансова фасада. Има 4 кули завършващи с огромни фенери и стълба с две змии, които не се преплитат (по идея на Леонардо). Замъкът „Шамбор” е завършен от крал Хенрих II (Франсоа I умира на 50 години от сифилис). През 18 век крал Людовик XV подарява замъка „Шамбор” на маршал Сакс, където той разполага батальона си. През 30те години на XX век става държавна собственост.Замъкът „Блоа” (Blois)
се състои от 4 крила, построени в 4 рзлични архитектурни стила: готика, пламтяща готика, ренесанс и класицизъм. Първото крило е строено от графовете Блоа през X–XIII век. В него се намира най-голямата зала във Франция от XIII век. Второто крило е строено от крал Людовик XII - понастоящем е галерия, в която са изложени картини и скулптори на художници от 16 – 19 век. В крилото (ренесанс) строено от крал Франсоа I се намира спалнята на Катерина Медичи, в която тя умира на 5 януари 1589 г. Спалнята е обзаведена с текстил декориран с монограмът на крал Хенрих II (H) - съпруг на Катерина и две огледално обърнати C- та. Първото C е монограмът на Катерина (Catherine). Обърнатото C преплетено с H образува буквата D, която може да се тълкува двуяко - както като Хенрих II (Henri Deuxieme – Second) така и като Dian (Диан дьо Поатие) – фаворитката на краля. В същото крило може да се види и стаята, в която Катерина Медичи е приготвяла отрови за неверните си любовници, както и спалнята на крал Хенрих II ( с монограма му H на пода). [caption id="" align="aligncenter" width="597" caption="Замък Блоа (Blois)"][/caption] В параклиса на замъка „Блоа” е гробът на Леонардо да Винчи, който е оставил в наследство на крал Франсоа I любимите си картини, между които и „Мона Лиза”. Ето защо „Мона Лиза” е в Париж, а не в Рим или Флоренция!Замъкът „Шенонсо” (Chenonceau) или „Дамският замък”
се намира на р. Шер – приток на р. Лоара. Построен е през 16 век от кралския интендант Тома Бойе и съпругата му Екатерина Брисоне, след което крал Хенрих I обвинил Тома Бойе в незаконни деяния, отнел му замъка и го подарил на фаворитката си Диан дьо Поатие. Подвастен на страстта си към изключителната красота на Диан дьо Поатие, крал Хенрих II и преподарил замъка за “специални услуги” на съпруга й към Короната. Диан благоустроила замъка като построила и една от най-живописните градини за времето си с много растения, дървета и фонтани. [caption id="" align="aligncenter" width="603" caption="Замък Шенонсо (Chenonceau)"][/caption] След смъртта на крал Хенрих II (убит по време на турнир), неговата съпруга Катерина Медичи ( станала регентка) заставила Диан дьо Поатие да върне замъка, като й дала в замяна “Шомон” на р. Лоара. Амбициозна и властна Катерина Медичи продължила благоустройството на замъка като построила още по - разкошна градина от тази на съперницата си. Двете градини изрядно поддържани и днес будят възхищение! [geo_mashup_map] [geo_mashup_location_info] В чест на сина си Хенрих III, Катерина Медичи преустроила коридора на замъка наречен “Галерията” в прекрасна бална зала - с дължина 60 метра и ширина 6 метра - осветена от 18 прозореца. Тази зала по време на Първата световна война била превърната в болница, където са били разположени леглата на ранените. В замъка може да се види и спалнята на друга интересна личност – Луиза Лотарингска – съпруга на крал Хенрих III, която след убийството му се оттеглила в замъка до края на живота си - потънала в скръб и молитви за убития си съпруг. Облечена винаги в бяло – траурния цвят на кралското семейство, обитавала стая украсена с бели траурни знаци, тя получила прозвището ”Бялата кралица”. През 18 век замъкът “Шенонсо” станал притежание на мадам Дюпен (потомка, на която била Жорж Санд). Като приятелка на Волтер, Русо, Монтескьо, Дидро и др. просветители, тя често ги канела в замъка, където устройвала пищни празненства. Нейната доброта и щедрост запазили “Шенонсо” от разрушение по време на Френската революция. Замъкът изобилствува с произведения на изкуството – гоблени, картини, старинни мебели и пр. Заслужава си човек да пропътува 200 киломтра тръгвайки от Париж (или от др. място) и да посети поне някои от замъците по р. Лоара. Ще ги помни за цял живот! 25 април 2005г.Страсбург
До I та Св. война градът е бил германски, след IIта Св. война става френски. Пред сградата на Европейския парламент, наред със знамената на другите членки на Европейския съюз видяхме и българското знаме. Разгледахме катедралата „Нотр Дам”, която по архитектура прилича на Парижката, но е много по-красива. Построена е в стил „пламтяща готика”. Тъкмо се бяхме отдалечили от катедралата, когато чухме прекрасен женски глас, който пееше старинна църковна песен. Бързо се върнахме обратно и какво да видим – пред централната фасада, един младеж облечен в монашески дрехи, пееше високо и звънко като истинско сопрано. 26 април 2005г.Виена (Австрия)
Посетихме двореца „Шонбрун” – лятна резиденция на австроунгарските императори. Дворецът е наречен „Шонбрун” („Прекрасен Извор”) поради извора, който е снабдявал двореца с вода до 19ти век. Построен е в стил барок и е боядисан в жълто – любимия цвят на император Франц – Йосиф I. В двореца два пъти е отсядал Наполеон. Зад двореца има прекрасна ботаническа градина. След „Шонбрун” посетихме двореца „Белведере” също лятна императорска резиденция. Построен е от Мария Терезия, управлявала Австро – Унгария цели 40 години (от 1740 до 1780 г.). Това ни разказа екскурзоводката – българка, която от около 15 години живее във Виена. Мисли да се връща в България едва, когато се пенсионира, но не е сигурна. По този повод – минималната заплата и минималната пенсия в Австрия в момента са 645 евро. Средната пенсия е 800 – 900 евро. Хотела, в който отседнахме е Конгресен център и е с 4 - звезди. Намира се в южния район на Виена. В близост до него се намира “Shoping City Sus”. Посетихме го. Огромен търговски център, в който можеш да ходиш няколко часа и пак да не разгледаш всичко. По едно време поисках да излезем навън, защото ми се пушеше. „Пуши тука – ме посъветва една колежка - виждаш има пейки и пепелници до тях!” „Изключено!” – отговорих аз. – „Не мога да пуша в магазин!” В центъра на Виена, в заведение за бързо хранене, където влязохме да обядваме, също се пушеше. На всички маси имаше пепелници. Дим от цигари, обаче нито се виждаше, нито се усещаше! 27 април 2005г.Будапеща (Унгария)
е град, разположен на двата бряга на р. Дунав: на десния бряг е Буда (старата градска част), на левия - новия град Пеща. Двата града са свързани чрез 7 красиви моста. Градът обаче ми се стори някък поовехтял и занемарен. На много места видях олющени мазилки на фасади на къщи и обществени сгради. Наистина някои в момента ги ремонтираха напр. сградата на Парламента, която казват била най – красивата парламентарна сграда в света. Трамваите също бяха стари и небоядисани, за разлика от софийските - изрисувани с реклами. Хареса ми „Площада на героите”. В полукръг са поставени статуите на унгарските владетели. Де да имахме и ние такъв площад! 1 април 2006г. гр. Риека (Хърватска) - замъкът „Тръсат”. Направихме няколко фотографии и продължихме. Ето ни вОпатия (Хърватска)
- курортно градче на брега на Адриатическо море. Не бях и чувала за него! Австро – унгарският император Франц – Йосиф, обаче е имал вила там. В града има много магнолиеви дървета с едри бели цветове, почти без листна маса. В ботаническата градина видях прекрасни червени камелии, дафинови дървета също. За жалост ни се случи много неприятен инцидент, който развали чудесните ни впечатления. Бяхме паркирали двата автобуса в двора на хотела. На сутринта видяхме ужасна картина: и на двата автобуса бяха счупени стъклата - на този, в който бях аз - предното, на втория автобус - задното. Никой нищо не беше нито чул, нито видял. Някои предположиха, че са ни взели за сърби. Според полицията са били пияни младежи. Както и да е! Опитахме да продължим с пукнато стъкло, но както се казва - не сме познали! На границата словенците не искаха и да чуят историята ни. Трябваше да се върнем обратно и да сменим стъклото, но не в Опатия, а чак във Загреб. Общо взето загубихме един ден и една нощ, която прекарахме във фоайето на хотела, тъй като нямаше места. След смяната на стъклото, минахме успешно Словенската граница и потеглихме през Италия и Франция за Испания, без повече да преминаваме през контролно – пропускателни пунктове (граница между Италия и Франция няма). Само преди да влезем в Испания един полицай ни спря, качи се в автобуса, попита къде отиваме, след това махна с ръка - да продължим. Очаквайте продължението Автор: Мария Лазарова Снимки: авторът Други разкази свързани с цяла Европа – на картата:Прочети цялата новина
Публикувана на 11/25/11 07:00 http://patepis.com/?p=27563
Свързани новини:
- И Видин обявява грипна епидемия
- Без безплатни бързи тестове за грип
- Приложение на „Майкрософт” ще ни предупреждава за сайтове с фалшиви новини
- Опозиционерът Хуан Гуайдо се обяви за временен президент на Венецуела
- Жената, нападнала медик в Горна Оряховица, е с повдигнато обвинение
- Руската ВТБ: Заложници сме на нарастващ конфликт между Тръмп и Конгреса
- Ивелин Попов се настани в хотела на "Ростов" в Доха, ще подписва
- Алберт Попов спечели втория слалом за ФИС
- Паредес се отдалечава от ПСЖ
- Прекратиха търсенето на самолета със Сала поне за днес
- Погба носи тузарски костюм със своите инициали
- Зафиров: Цената на Неделев е висока
- Емери: Арсенал работи по трансфера на Суарес
- Зафиров: Неделев отхвърли ЦСКА и Лудогорец, търсим нападател и ляв бранител
Виж всички новини от 2011/11/25