02/03/12 21:42
(http://nellyo.wordpress.com/)

ACTA: резервирано

  Какво ли  значи по соломоновски

 Според в.Труд  министър-председателят по соломоновски  се е подписал под следното уверение: “Международното споразумение АКТА да бъде ратифицирано от НС на РБ, като за членовете, налагащи контрол на трафика в интернет, ще бъде заложена резерва, че се прилага действащото в момента българско законодателство”. (Борисов спаси интернет от договора АКТА).

Организациите, участвали в срещата, са Интернет общество, Сдружение за електронни комуникации и Асоциация на потребителите на телекомуникационни и интернет услуги (АПТИУ).

По начало не се оспорва, вж и  мнението на изготвилите доклада за Европейския парламент, че  резерви при ратификациите на АСТА не се допускат. Очевидно в правителството  се споделя  обратно мнение.

Съвсем различен въпрос   е – когато АСТА влезе в сила  такава, каквато е  (нисък праг – само шест ратификации) – как ще се прилага в различните държави.

АСТА и ратификациите

В  коментар  към решението на Съвета се припомня, че в АСТА има

  • разпоредби в полето на  изключителната компетентност на ЕС  – затова е взето решение ЕС да стане страна по споразумението и
  •  разпоредби  относно наказателното правоприлагане в областта на споделената компетентност.

ЕС няма намерение да хармонизира законодателството на ЕС по отношение на наказателното правоприлагане в областта на правата върху интелектуална собственост. Това е така поради доказаната липса на съгласие, вж съдбата на IPRED2.  А и държави като Холандия са посочили аргумент за субсидиарност (Сommission of the European Communities v. Council of the European Union, C-176/03).  Затова ЕК предлага присъединяването на отделните  държави  от ЕС  (на всички държави, се казва в гласуваното от Съвета решение).

Ако ЕС е страна по АСТА, а държавата – не,  ще възниква  въпросът ефективно ли  е прилагането с вече съществуващите мерки в националното право на държавата от ЕС, която не се е присъединила.

В този смисъл трябва да е ясно, че вчерашната среща  в МС има отношение само към националните мерки.

Особености на националното АСТА-прилагане

САЩ приема статус ‘sole executive agreement’ за АСТА,  с което се изключва необходимостта от законодателно одобрение. В ход е и нов проект  от същия тип Trans-Pacific Partnership Agreement (TPP). В доклада на INTA, ЕП се отбелязва очевидната липса на желание да се търси нормална ратификационна процедура и поставя въпроса какво – при липса на възможност за ангажиране на американския законодател – ЕС може да очаква от САЩ.

Парламентите в Холандия, Германия и др. държави от ЕС са изразявали желание да не се променя националното право във връзка с присъединяване на ЕС  към АСТА (парл.въпроси Германия, 8 април 2010; Холандия, 23 .12.2010).  Това очевидно са резервирани държави,  те  (поне засега) изразяват резервираността си, като не подписват. С което си спестяват бъдещи  неясноти, съпътстващи прилагането.

Но резервираност   – както на национално, така и на наднационално равнище  – може да се изрази  и на този етап, ако има действителна воля за това.

Видео от БНТ: Георги Дамянов, Теодор Захов, Комитата, Йордан Караджов


Публикувана на 02/03/12 21:42 http://nellyo.wordpress.com/2012/02/03/acta-25/
Facebook TwitThis Google del.icio.us Digg Svejo Edno23 Email

Свързани новини:

новини от България
graphic
спортни новини
graphic

Бързи връзки


Търсене


Архив

RSS Абонамент

Новини от Грамофон

"Новини от Грамофон" - Следете последните новини от България и чужбина обединени на едно място. Обновяват се през 1 минута.

 

  •  

Ново: Публикуване