Наблюдението на новинарските сайтове от юли до началото на ноември 2012 г. регистрира няколко интересни нюанса в медийното отразяване на политическия живот. От една страна се запазиха устойчиви стари тенденции, от друга – започнаха да се оформят нови особености в присъствието на политическите субекти в новините. Какво показват детайлите? Първенецът Борисов: ...
Cook County officials have shared that some property owners may not have received all the exemptions they are entitled to in the tax bills they received last month – primarily the homestead exemption, senior citizen exemption, long-term homeowner’s exemption, or the senior freeze exemption. REALTOR and Evanston Township Assessor Bonnie Wilson suggests property owners double-check that they are receiving all their eligible exemptions and take action to correct any errors.
Google обеща, че Motorola Xoom ще бъде едно от първите устройства, което ще получи ъпгрейд до Android 4.1 Jelly Bean и изглежда, че това ще се случи скоро. Motorola Mobility се подготвя за пускане на актуализация до Android 4.1 Jelly Bean на своите XOOM таблети. От компанията вече са информирали няк...
Текстът на Коелю:
Богородица с младенеца Иисус на ръце се спуснала на земята, за да посети един манастир. В радостта си монасите се наредили в права линия, за да й покажат уважението си: един от тях рецитирал стихове, друг й показвал светещи картини от Библията, трети чел имената на всички светии. Най-накрая в редицата стоял скромно един свещеник, който никога не бил имал шанса да се учи при мъдреците на своето време. Неговите родители били обикновени хора, които работели в пътуващ цирк. Когато дошъл неговият ред, монасите искали да свършат с оказването на почести, страхувайки се, че той може да развали впечатлението за тях. Но той също поискал да покаже любовта си към Девата. Смутен, виждайки неодобрението на братята си, той извадил от джоба си няколко портокала и започнал да ги подхвърля във въздуха — жонглирал с тях така, както го били научили родителите и циркът. Само че благодарение на това младенецът Иисус се усмихнал и запляскал с ръце от радост. И само на този скромен монах Богородица дала да подържи за малко Сина й.
Ислямисти провокират новия египетски президент Кайро. Египетските пирамиди да бъдат сринати със земята. Призива отправиха крайни мюсюлмански духовници към новата власт в Кайро. Аргументът им е, че паметниците са езически символи, които противоречат на исляма. Сегашният президент на Египет Мохамед Мурси трябва да изпълни мисията за заличаването на фараоните, която не успял да довърши последователят на пророка Амр ибн ал-Ас, категорични са духовни водачи. Ако го направи, Мурси ще докаже, че е истински мюсюлманин. След фанатичните изявления светът настръхна. Макар и налудничав, подобен сценарий не е невъзможен, твърдят учени. Историята е пълна с ...
Както си вървяла по улицата, една баба видяла младо момиче да се разхожда чисто голо. То привличало погледите както на мъжката част, така и на всички останали, но продължавало невъзмутимо разходката си. Възрастната жена не издържала на глождещото я любопитство, спряла момичето и директно го попитала: - Миличка, кажи ми моля те, защо се разхождаш гола? - Такава е модата, бабо! Бабата се замислила, а след това събрала кураж, също се съблякла гола и тръгнала и тя по улицата. Срещнала я една жена и я попитала недоумяващо: - Защо се разхождаш гола? - Такава е модата - отговорила тя. - Това добре, ама да беше я поизгладила малко - отговорила й жената. Усмихни се, България! И без да робува на модни течения, налегната от жегите хасковлийка цамбурна както майка я е родила в градския фонтан. Тези дни водните басейни и изобщо допирът с вода са спасителни. Винаги обаче е хубаво да имаме едно наум: Попитали радио Ереван: - Руската рулетка ли е нещото, което най-бързо вдига адреналина?...
Странно, че Плевнелиев и дума не каза за хората пострадали от липсата на правосъдие в България, но за сметка на това се нареди като мишок в редичката на защитниците на статуквото в съдебната система. Да, точно на статуквото едно от лицата, на което и съдия Тодорова самоопределила се като “един от проблемите на съдебната система”. [...]
Много мрак, много кръв и много смърт – медиите разказват ежедневно за драматичните събития в Сирия. Кой обаче им подава информацията, след като в страната почти няма чужди журналисти? Дали това, което четем, е истината? И друг път сме виждали вече как по време на война първа загива истината. Почти всяка информация за ставащото в Сирия започва и завършва с уточнението, че данните за броя на жертвите не могат да бъдат проверени от независим източник. Не е ли редно тогава да се запитаме откъде всъщност идват всичките информации за жертви ...
Дали ако книгата е издадена върху тениска, все пак се брои за книга? Много скоро може да ни се наложи наистина да си задаваме този въпрос, особено ако пичовете от T-Post решат да се развиват в насока "книги".
Засега шведският проект е стартирал с Т-списание - шестседмичното издание T-post, което се публикува върху тениски и е достъпно само с абонамент срещу 30 евро на брой. За всеки нов тираж редакторите избират по една актуална, но немейнстрийм тема, която развиват с помощта на малко текст и визуални артисти от цял свят.
"Tишъртките винаги са били чудесна основа за разговор, а сложиш ли малко смислено съдържание върху тях, хората наистина се замислят", обяснява главният редактор на T-Рost Петер Лундгрен. "Идеята ми дойде още през 2004-та година - искахме да променим начина, по който комуникираме част от идеите за рекламната агенция, в която тогава работех. А и фактът, че съм ужасно голям фен на тениските вероятно също е помогнал", разказва още той.
Всеки нов брой на T-Post идва с щампована визуализация на основната тема отпред и доста подробно описание в текст във вътрешната част на гърба на тениската. Чудесна основа за стартирането на серия с кратки разкази, не мислите ли?
Навремето един колега от Философски факултет беше отишъл в дружество „Георги Кирков” да се запише за лектор, та да изкара и той некой лев. И там го питали по кои въпроси може да говори. „Мога, рекъл им, да се изкажа по всеки обществен въпрос срещу прилично възнаграждение.” Но Бойко може повече – може по всеки въпрос. Мисля, че няма какво да се убеждаваме в това. Още като главен секретар на МВР даде определение на тока, което и до днес не е задминато по простотата си: „Насочен от движение на електрични товари, това е електричният ток, той минава и не се усеща… Минава през проводниците, на другата сутрин – има го – няма го…”
Тони Филипов, д-р
Понеделник, 9 юли
Депутатът Емил Василев реве в страницата си във Фейсбук, че едва избягнал публичен линч: „Днес, пише Василев, за малко да изям кьотека, понеже тълпа побеснели пенсионери ме обърка с шефа на ДКЕВР.” И си турил снимката и написал: „Този на снимката е Емил Василев от РЗС… Моля, ако го срещнете на улицата – не го бийте!”
Лично ние бихме оставили депутатската молба без последствия. За 23 г. „на тавана на лошите ни спомени” са се събрали 6 ОНС и едно ВНС, които ни карат да мислим, че когато и да се набие един депутат, никога не е напразно… Макар че още от българите от старо време е известно, че „Трябва да го побиеш, дорде не е разбил стовните, а когато ги разбие, то ти го бий, колкото искаш, а стовните няма вече да бъдат цели.”
А га яде кифтеата…
Сидеров, например. Сбъркал бил, подкрепата му за ГЕРБ била грешка! Ако беше биен навреме, нямаше да сбърка. Мислел, че, ако богати хора дойдат на власт, нямало да крадат. Прост си остана, ако и да се изучи за поп. Никога не е чувал за феномена „хедонистична мелница” – колкото повече имаш, толкова повече ти се ще. И тия, богатите, как са станали богати? „Има нещо много особено в парите. Когато са в големи количества, те живеят свой собствен живот, дори имат собствена съвест”, казваше Харлан Потър, герой на Чандлър. И тая съвест няма нищо общо с чистата съвест. И прокуратурата би имала сериозна работа с една голяма част от българските богаташи, ако самата тя не беше заета с усилието да се нареди сред тях.
„За три години, разправя Сидеров, ако вземеш шимпанзе от джунглата, може да се научи дори да стане депутат. То може да се научи почти да пише и говори…”
Това наистина е вярно, но при едно условие – че имаш неограничено количество шимпанзета*. Обаче със 117 шансът не е голям. Дори и с всичките 240 не е… Добрата новина е, че колкото повече шимпанзета пращаме там, толкова повече се увеличава шансът. Така де, не е ли така?!
Така е, така е.
На последното заседание на МС премиерът обяснявал на министрите Хигс бозона, открит при експериментите в големия адронен колайдер оня ден. Ама така простичко и ясно го обяснява, както Стивън Хокинг („Кратка история на времето…”) и Микио Каку („Физика на невъзможното”) не биха могли… Дори им нарисувал схемичка, подобно на оная с болтовете…
Шегувам се, бе! Макар че кой знае дали се шегувам…
Обясни им сделката с дълга. И така авторитетно бори високата материя, че тя напълно се предава… Направо с ипон я побеждава. Някои от икономистите от по-старата школа навярно биха казали, че икономическите възгледи на премиера са на границата на волунтаризма. Но ние не бихме. Ние бихме казали, че границите отдавна са минати…
Навремето един колега от Философски факултет беше отишъл в дружество „Георги Кирков” да се запише за лектор, та да изкара и той некой лев. И там го питали по кои въпроси може да говори. „Мога, рекъл им, да се изкажа по всеки обществен въпрос срещу прилично възнаграждение.” Но Бойко може повече – може по всеки въпрос. Мисля, че няма какво да се убеждаваме в това. Още като главен секретар на МВР даде определение на тока, което и до днес не е задминато по простотата си: „Насочен от движение на електрични товари, това е електричният ток, той минава и не се усеща… Минава през проводниците, на другата сутрин – има го – няма го…”
Цветанов вика: „Правим всичко, за да намерим откраднатите от Енев пари”. Щото човекът се предаде, ама парите ги нема. И ще бъде трудно да ги намерят, защото, вика Цецо, “Няма никаква веществена нотификация, която да подпомага разследването.”
Уау… Бу адама чок челеби!** Га се изучи туй момче?! Нотификация! Веществена!
Да, Цветанов не просто владее диалекта на племето, той го създава! Не знам дали е допустимо да се употреби израз „словесен волунтаризъм”. Но се налага.
И накрая бих искал да завърша оптимистично. През 2002 г. премиерът, тогава главен секретар на МВР, каза: „Държавата в момента е на ръба. Или ще тръгне напред, или ще се върне обратно.”
Е не се върна…
Вторник, 10 юли
„Борисов влезе в учебниците по история”, съобщава пресата.
В качеството си на премиер автоматично придобивал статут на историческа личност и есенеска ще го изучават в 11 клас.
Министърът на просвещението обяснява: „Сега е 2012 г. От 2001 г. досега България стана член на ЕС. Защо вашите деца да не знаят, че България е член на ЕС?…”
Да, бе! А, като е за ЕС, що историята не спре до 2007 г.? Таман да остане малко и за настоящето. Не ми се струва правилно действията на премиера да се вписват едновременно във вестниците и в учебниците.
Доста история съм чел, но като че ли никога не е имало човек, който така да тормози епохата с амбициите си. “Никога не сте имали и няма да имате по-демократичен премиер, на който по всяко време да може да дойдете и да му поставяте въпроси и той да ви отговаря като ученик”.
От тези думи на премиера може да ви се стори, че при него ценностите на демокрацията още не са напълно интериоризирани. Щото демокрацията е система от процедури, които правят така, че дори „недемократичната” личност да се държи демократично. Личните дадености на човека на върха имат значение при авторитарните режими. Но не бива да забравяте от къде е почнал и колко се е развил. Както и да е.
Пък във в. „Сега” (може и да иронизират, но не вярвам) пишат: „В някои части на Азия хората строят паметници на любимите си ръководители, кръщават на тяхно име улици, площади, нови животински видове и месеци от годината. У нас – вяла работа.”
Така е. Когато през 2003 г. Кин Чен Ир навърши 61 г. признателното корейско население, по-точно тамошното БАН, създаде ново цвете – „Червена кинченирка”. Наистина, това значи уважение, а не с някакво служебно вкарване в историята.
Но не само народите от Азия. Американските учени кръстиха на Обамата лишей.
Веднъж открехната вратата на историята, Борисов се възползва да пробута и четирима от министрите си: Цецо, Дянков, Лилето и Делянчо. “Ще останат в историята като едни от най-добрите в дадената сфера”.
„Големият политик, казваше др. Троцки, като си сложи ухото на земята, трябва да чува стъпките на историята.” Премиерът определено ги чува. Дори не стъпки, ами направо гласове…
Ако се вгледате, ще забележите, че в дясната си ръка Лилето държи касетофон и записва мъдрите Му мисли…
На кандидатурите на Лилето и Дилянчо за историята няма да се спирам. С просто око се вижда, че са несъстоятелни. За Дянков лично ние трудно намираме думи, но историята ще намери. Тя за къде по-такива е намирала… По данни на Евростат доходите у нас са нараствали с по 1% от 2009 до 2011 г. А той обещава по 3% занапред, „за да можем за 7-8 г. да стигнем средното ниво в ЕС”. През това време вероятно ЕС ще спре да ни изчака, а може дори да тръгне срещу нас.
Цветанов? Миналата седмица, когато ГДБОП разби „най-страшната” хакерска банда у нас, Цветанов рече: „Всички участници в заловената хакерска група са изключително високо интелектуални личности, познават добре информационните технологии.”
От в. „Преса” научихме, че едната от тези заловени „високо интелектуални личности” се казва Синан, на 16 г., ученик в гимназията в Казанлък в паралелка по компютърни технологии. Класната му рекла, че момчето е на „ти” с компютрите „в степента за класа, в който учи”. Другият „зловещ” хакер е 19-годишният Марин Борисов, абитуриент в гимназията по облекло и хранене. Дето се вика, да е високо интелектуална личност, да е, колко да е?! Взел матурата по български с тройка, но по химия го скъсали… И т. н. И изобщо май тази много шумна акция ще излезе като другите… Но, в края на краищата, това също е начин да останеш в историята. Нали точно с крякане гъските са спасили Рим от галите?! И с това са останали в историята. Или бъркам?
А на младежите, на бъдещите читатели на историята, искам да кажа думите на Дизраели: „Не четете история, четете биографии, защото това е животът без теории.” Прочетете биографията на премиера и всичко ще ви стане ясно. Или на Цецо, неговата поне няма да ви отнеме много време…
Сряда, 11 юли
„ГЕРБ вкарва ред в погребалните услуги”, съобщава „Новинар”. Подготвяли закон. В него се предвижда образователен ценз за гробарите, с което вероятно ще се вдигне качеството на услугата. Ще се повиши наукоемкостта, както би казал колегата Доган. Право да ни копат ще имат само завършилите гимназиално образование. Всички агенции ще се вържат с НАП. Сега от 160 регистрирани само 12 отчитали оборотите в реално време. И, ако се погледне общият им оборот, той е едва десетина хиляди годишно. Докато според НСИ оборотът им за 2011 г. е над 110 хил.
Отделно всяка агенция трябва да притежава поне два автомобила, единият от които да е катафалка. И това е добра идея. А не да возят мъртвите на какво им падне. Има документирани случаи на извозване дори с бригадирска количка… Само бихме искали да допълним, че би било добре в закона да залегне изискване катафалката да е с демултипликатор. Лично сме наблюдавали, и то не веднъж, как опечалените припкат след някоя волга комби, понеже тя няма демултипликатор и не може да кара „тъжно”, ако мога така да се изразя.
Да, както ви споменахме и преди, тая власт наистина полага усилия да ни погребе.
„Изчисляваме сами бъдещата си пенсия”, съобщава „Труд”. Лично шефът на НОИ Петков съобщил, че до края на годината ще пуснат пенсионен калкулатор, на който гражданите сами да си смятат какво имат и какво не им стига.
Браво! Ние лично много уважаваме калкулаторите. Те освобождават човек от нуждата да се допитва до някой киселите лемури, които или не знаят, или ги мързи да си отворят устата. Между другото, братя, без да се отплесвам, да ви кажа как да действате, когато все пак опрете до такъв. Гледате го учтиво в очите и му казвате: Мога ли да купя някоя минута от работното ви време? Пробвано, сработва.
Но по отношение на личните ни нужди, пенсионният калкулатор може малко да почака. Сега по-належащ ни е друг. Затова ще си позволя да дам идея на г-жа Инджова. По-лани Руския статистически институт създаде калкулатор за лична инфлация. Много полезно изобретение. Щото НСИ отчита, че инфлацията юни 2011- юни 2012 г. била 1.6%, но ние забелязваме, че съестните продукти, дето лани ги вземахме за 20 лева, сега ги вземаме за 50 и то не всичките. Значи при нас действат фактори, различни от тези, които определят общата инфлация. Та, ако си имаме личен инфлациомер, ще можем да махнем луксовете и да оставим в потребителската си кошница само това, което ползваме – хляб, олио, домати, краставици и още две три стоки от първа необходимост, като ракия и бира. И кабинетът ще вика, че инфлацията е дефлация, но ние ще си я мерим дома и ще знаем истинските й стойности. Какво ще ни донесе туй знание засега е трудно да се каже… Вероятно само печал…
Колаж Владимир Дойчинов, Афера.бг.
Мислех днес да не се занимавам с политиците, но колегите от „Сега” ме подразниха. Пуснали снимка на копчетата за ръкавели на министър Цветанов и написали под нея: „След ризите с монограми модният законодател Tzv предизвика ценителите с нов аксесоар – копче за ръкавела във формата на петолъчка.”
Лъжат! В „Новинар” прочитам следното: „Фоторепортерът на вестник “Сега” днес е успял да заснеме ръкавелите, на които личи надписа – “United States – Secret Service”. Значи в „Сега” са видели много добре какво има на копчетата, но се правят на улави, та да си помислим, че Цветанов го влекат петолъчките. И са премълча United States, щото, нали, до United States можеш да туриш по-скоро еврейската звезда, отколкото петолъчка…
Не бива така да се лъже! Цецко дава толкова поводи да го почешеш, ако ти се иска и ти стиска, че не е нужно да се измислят нови. Думите и делата му задминава всяка фантазия.
Четвъртък, 12 юли
Социологическо проучване показало, че неомъжените американки предпочитали да гласуват за Обама. Над 60% от момите били изкъде него, докато за Ромни били само 31%. Ромни обаче води при омъжените с 49% на 42%. Нашите социолози никога няма да се сетят за такъв интересен кливидж*. Все делят хората на образовани и необразовани, на бедни и богати, като че това е най-важното. Според дипломиран социолог Тони Филипов, д-р, Борисов повече го подкрепят женените. И то е логично. Женената българка, даже и с Брад Пит да се е взела, мисли за мъжа си като за „моя мухльо”. И го сравнява с телевизионния пич и той й изглежда още по-голям мухльо. Мъж й, не телевизионният…
Карикатура в. “Новинар”
Като добавим към това и ежедневните опявания на нейната майка („Виж, мама, хорските мъже какво правят…”), нема що да се чудим. Няма да забравим как по-лани в Петрич една шивачка се изправи и му каза на премиера право в очите: „Признавам трима мъже – съпруга, шефа и тебе!” Но като отчетете факта, че първите двама са споменати тъй да се каже служебно, кой е № 1 в сърцето на омъжената българка? Именно.
Като казахме по-горе, че кливиджът „бедни-богати” не е от най-важните, имахме предвид, че понякога, в отделни случаи не е. Иначе как да не е?! Човек като си има пари, даже и кучетата не го хапят. От Противобясния кабинет на I-ва градска болница съобщават, че в „Симеоново”, „Драгалевци” и „Бояна” нямало нито един захапан от бездомно куче. Докато във фавеласите (малко пресилвам) ”Захарна фабрика”, “Кремиковци”, “Дружба”, “Слатина” и т. н. жертвите били десетки. Директорът на болницата д-р Димитров вика: “Масовият случай е на нахапани от кучета деца и възрастни хора, които се разхождат в парка или се прибират по тъмно в жегата”.
Пенсиите, какво правите из парковете по нощите, бе? Натискате се по пейките с млади гаджета, какво друго… Еми тогава…
От една страна, то си е човещинка. Но пък, от друга, „старостта, скромните финанси и възпалените късогледи очи не създават особено благоприятна ситуация в любовта”, казваше др. Зошченко. Поне подбирайте материала от вашия си възрастов диапазон, не ламтете за агнешко. Агнешкото излиза през носа. Чета в „Жълт труд” какво рекла младата актриса Елен Колева за бившия си любовник Александър Найденов, краля на майонезата. „Трябваше, вика, да понасям старческите му миризми”. Тя вероятно си е мислила, че съвместното живеене е само обмяна на парични знаци. Ама не е. Според класическото определение на Мопасан, „бракът е обмяна на лоши настроения през деня и неприятни миризми вечер”.
„Хареса ми, вика Еленка, добрият живот, той изпълняваше всичките ми капризи, пътувахме, получавах скъпи подаръци, живеех си чудесно… Е, трябваше да понасям старческите му миризми…” Ще понасяш, зер… Който яха магарето, ще му търпи и пръ…
Ама когато й купи джип кубче за над 300 бонки и с мутренски номер (СА 00 01, като на премиера), не миришеше. Когато й инсталира цици, щото Господ й беше оставил само място за цици, не миришеше. Когато плати (така пишеше в „Контра“) 150 бонки да я „изберат” за водеща на готварското шоу, не миришеше. Но сега замириса, щото й би шута. А богатите, като бият шута на любовницата си, прибират й и всичките придобивки – коли, апартаменти, телефони… С една дума връщат момата на спирката, ако мога така да се изразя.
Бизнесменът обяснява що й бил дузпата. Щото от миналото й изскочили „цяла чета ръгльовци”: „Изведнъж много „мъжки скелети“ изскочиха от миналото й. И то за невръстните й тогава 24 г.! Да, с някои е била само няколко пъти, с други – само веднъж. Още по-гадно! Тя всъщност актриса ли е била, или …?!” Ами май е била „или”, ако верно е карала екипа на „Шивачки” направо по ведомостта… „Преспала е не само с режисьора на филма (по нейно признание), но и с продуцента (по негово признание)…” (Интересно дали е прескочила оператора Емил Христов?)
Е, това вече е гадно! Що трябва да се забъркват и други хора? Людмил Тодоров сега какъв джоап ще дава на жена си? Или продуцентът ? Всъщност, те продуцентите на филма са трима: Брайко Брайков, Владо Шишков и Петя Брайкова. На мой риск изключвам Петя Брайкова и залагам на Владо. Но щом се е похвалил, хак му е. Това българинът е голям простак! Ако не се похвали, все едно не е таковал…
Според мен така ги учат във НАТФИЗ. Дават им за пример Афродита, непорочността на която се връщала след като се изкъпе. Лично Теди Москов съм го чувал… И те се къпят ката ден…
И за да не излезе, че вземаме страната на едрия бизнес срещу изкуството, да кажем и две думи за бизнесмена. Сам се хвали как на някакво „афтърпарти” един младеж се завъртял край Елен. И бизнесменът му скръцнал със зъби: „Казах му: А искаш ли сега да ти навра главата в задника?”… Не разбрах младежът какво е отговорил, но предполагам, че е отклонил офертата. За журналистите вика: „Нямат ли някои журналисти…..такова, че да си играят с него?!” И още доста такива…
„Моля, драги читатели, да бъда извинен, че ви занимавам с такъв дребен, незначителен факт, който не заслужава може би вашето висококултурно внимание…” Но това са ВИП персоните ни и ми се ще да ги опознаете малко повече.
Един пич казваше, че когато Господ давал парите на богатите, той вероятно си е мислел: „По-добре, отколкото да си нямат нищичко”. Не знам при другите народи, но за една голяма част от българския „елит” си е баш така.
Петък, 13 юли
Правителството на ГЕРБ се готви да даде 17.5 млн. лева за информационна кампания за цифровизацията на тв ефира, съобщава „Труд” по свои си съображения. Проблемът е, че всичките 6 мултиплекса били директно или индиректно свързани с банкера Цветан Василев. Така излиза, че държавата налива милиони в рекламата на частен монопол.
Ех, г-н премиер… Вие не знаете, но ние ще ви кажем – все някога ще излезете от обръщение. И тогава, ах тогава… Сигурно не ви се вярва, но както казваше месарят Татко Кюлц, „Всичко си има край, само суджукът има два края!” Лично сме присъствали на „Великата метаморфоза”, когато за една нощ на страниците на „Монитор” се превърнахте от Бойко Тиквата в г-н Борисов, а довчерашният принц Станишев обра дори собствените пасиви на Пеевски. И обратната метаморфоза е повече от възможна. С тая разлика, че тогава групата на Василев-Пеевски още не беше толкова яка, колкото е сега. Те контролират по-голямата част от пресата, почти цялото разпространение, а сега, освен, че имат няколко телевизии, ще хванат и разпространението на електронните медии. И от тук нататък каквото съобщи Пеевски, че е станало, това ще е станало, друго няма да става.
Тъй че, г-н премиер, като паднете, (ако минете само с падането, де, щото колегата Иван Бакалов вика пред „Жълт Труд”: „Бъдете сигурни, един ден ще съдят Бойко…”) ще се биете по главата като д-р Франкенщайн…
Но може и да бъркам. Премиерът е учил бизнеса при едни момчета, дето рядко си оставят магарето в калта. В тези среди балансът се прави с помощта на следните две пера: „Ми даде”, „Му взех”. Ама какво да се чудим. Ако е верно (лично ние не го вярваме), че навремето Костов си бил поискал от Майкъл Чорни 34% от Мобилтел, то сега сигурно вече се дели фифти-фифти.
Карикатура Христо Комарницки, в. “Сега”
Барозу казал на Борисов: „Докладът ще е честен”.
Плаши го. Премиерът е на извънредна визита в Брюксел точно с цел да предотврати тази възможност. Щото, както наскоро обяснихме, на нас честен и обективен доклад не ни трябва. Но Барозу му попарил надеждите.
………….
* Ако човек вземе неограничен брой маймуни и ги сложи на достатъчно здрави пишещи машини, съществува вероятност някоя от тях да напише точната версия на Омировата „Илиада”., Насим Талеб, „Надхитрени от случайността”. Някои учени го наричат „Теорема за безкрайната маймуна”.
** Тур., този човек е много умен.
To be continued next път
Според съобщението на БНБ при 40 милиона лева предложени 10-годишни ДЦК за продажба, поръчките са за 196 милиона, т.е. коефициент на покритие от 4.91 – рязко подобрение. Подобрени са и лихвените нива като годишната доходност спада до 4.73% при 4.95% през март и 5.35% през януари.
С 4.73% доходност България е точно по средата в ЕС, т.е. разграничили сме се от проблемните страни, но има нужда от още усилия, за да стигнем до тези ползващи се с най-голямо доверие. Бюджетна дисциплина и реформи за икономически растеж ще продължат тази тенденция, ще намалят банковите лихви и ще ускорят притока на чужди инвестиции в страната.
Вж. също прессъобщението на Министерството на финансите, както и една графика на Industry Watch, макар и правена преди днешната емисия:
The post Добър аукцион на ДЦК appeared first on Блогът за икономика.
Шантавият българин срещу смахнатия американец За разликата между тяхното и нашето училище от Валери Найденов Преди около 40 години баща ми замина на работа в Ню Йорк и ми се наложи да завърша там гимназията, която бях започнал в София. Оттогава изтече много вода. С времето забравих всички уроци – и американски, и български. Но [...]
Ангел Джамбазки е роден на 21 март 1979 г. Завършил е Софийската математическа гимназия. След това завършва „Право” в СУ „Св. Климент Охридски”. От 1997 г. е член на ВМРО. През 2004-2005 г. председателства Националния младежки комитет на воеводите. Става зам.-председател на партията през 2009 г. В момента е втори мандат общински съветник от листата на ВМРО. - Г-н Джамбазки, на последната сесия на Столичния общински съвет сигнализирахте за пет блока в столичния жк „Дружба”, населени с роми, които дължат астрономически сметки за вода и са си спретнали „частен НЕК”. - За съжаление годините на псевдоинтеграция затвърдиха сред повечето български цигани чувството, че те могат да се издържат трайно от целия пакет социални помощи на държавата, като се започне от дървата за огрев до безплатната за тях бърза помощ. Въпросът с район „Искър” в кв. „Дружба” е следният. Има пет блока, в които има общински жилища, а те са някъде около 150-180 и над 90 на сто от тях са населени с цигани....
Старата приказка „Учи, за да не работиш”, отдавна е загубила смисъл. В днешно време по-правдоподобно би звучало „Учи, за да работиш, каквото искаш”, макар че и това май не е съвсем валидно за българските стандарти. Проучванията на Националния институт за изучаване на общественото мнение (НЦИОМ) обаче опровергават тази концепция. И ни връщат на първоначалния вариант. Мъничко преработен – „Учи, за да почиваш”! Защото се оказва, че именно най-образованите у нас планират отпуска през горещите месеци на море или планина според проучванията. За последната една година и сред висшистите с 4% нараства делът на възнамеряващите да почиват през лятото - от 62% през 2011 г. на 66% през 2012 г., посочват от НЦИОМ. И пак същите изследвания показват, че половината от българите ще ходят на почивка това лято. Повечето младежи до 29 години ще си позволят да си направят ваканция. Тези, които няма да отидат да отдъхнат на някое симпатично местенце, пък са над 60 години. И ето това е...
Не е било толкова топло от години. Спомням си, че когато бях ученик последна година, преживях подобни горещини в Русе. Тогава бях на бригада. Една от последните ученически бригади. 1988-а. В завод за консерви "Дунавия" – Русе. Тогава – спомням си – беше ужасно. Както и сега. Винаги, когато природата си играе с нас, е ужасно. Спомням си, че най-неприятното беше това, че трябваше да работим. Жегата беше феноменална, на слънце сигурно стигаше – покрай напечените ламаринени покриви и димящия асфалт на алеите на завода – до 55 градуса. А ние, момчетата и момичетата от гимназиите на София, трябваше да се трудим и да изкарваме бригадирските си надници. Тоест да изпълняваме нормите си. Надниците бяха понятие от миналото. И както се оказа – от бъдещето. Но беше социализъм и ние естествено се криехме от работа. Скатавахме се. Каква величествена соцдума! Скатаване. Мотаехме се покрай най-дълбоките сенки в завода и не вършехме нищо. Социализмът беше обществен строй, който силно...
След членството на България в Европейския съюз традиционно добрите отношения между България и Китай имат нов шанс за развитие. Това заяви председателят на Народното събрание Цецка Цачева след среща с китайската парламентарна делегация, водена от заместник-председателя на Комисията по външни работи на Общокитайското събрание на народните представители Джа Пейсин. Г-н Пейсин [...]
Във фламандската община Гент (Белгия) живеят над 10 000 български имигранти. По-голямата част от тях са се заселили след приемането на България в ЕС. С какво градът е толкова привлекателен за българските гастарбайтъри и защо желаещите да се върнат в родината са в пропорция 1:10?
До първите петли, присвили клепачи, платната заспиват. Смокинените улици отломки древност уморено тръгват да събират.
Отидоха си роднините. Отидоха си оплаквачките. Отиде си попът. Клисарят. Гробарите, и те се скриха… Отидоха си…
Для открытия нового театра не всегда нужно здание – достаточно разложить тент, поставить стулья, на возвышении соорудить сцену и – пожалуйста, господа актеры, творите! Именно так в прошлом году на театральной карте Чикаго появился Riverfront Theater.
Скандалното уволнение на Мирослава Тодорова, председател на неудобния за властта съдийски съюз, даде пореден повод на критикувания и у нас, и от Брюксел Висш съдебен съвет (ВСС) истерично да обяснява, че решенията му се ръководят единствено от принципни, макар и на практика несъществуващи критерии.
Ave Tsvetanov, morituri te salutant!
„Китай е пленен от златните съкровища на България!” – с тези думи Н. Пр. Джа Пейсин – заместник-председател на Комисията по външна политика на Общокитайското събрание на народните представители, започна срещата с министъра на културата на Република България Вежди Рашидов. Министър Рашидов прие днес водената от г-н Пейсин китайска парламентарна делегация, която гостува в България [...]
Хондурас посреща последствията от американската борба с наркотиците
БХК: ВСС – Оставка и ремонт!
ЧРД, БХК! Българският хелзинкски комитет стана на 20 години
Данни за повече от 1 000 имейла от пет мултинационални компании от петролната индустрия, включително Shell, Exxon и BP, бяха разкрити онлайн от кракери, свързани с движението на Анонимните. Кракерите се съсредоточили върху трите гиганта паралелно с руските петролни компании Газпром и Ро...
Георги Ангелов, Нови опашки вместо решаване на проблема със здравните вноски
Който иска АЕЦ "Белене" да си купи акции, който не иска, да не си купува…
European Banking Authority – Update on the implementation of the capital exercise
Council: Country-specific recommendations for Bulgaria
Bank of England | Let’s make a deal – speech by Robert Jenkins
Тотю Младенов продължава да закрива работни места, при това без въобще да го осъзнава ime.bg/bg/articles/va…
— Георги Ангелов (@joroangelov) July 16, 2012
The “East” is dead: Time to scrap “Eastern Europe” | The Economist econ.st/OD6MTS
— Георги Ангелов (@joroangelov) July 16, 2012
Г. Ганев: Нямаме бърза работа в еврозоната; трябва да преценим внимателно момента – investor.bg/imenata-na-biz…
— Георги Ангелов (@joroangelov) July 13, 2012
Gazprom stokes EU greens against shale gas? Not proven, but cui bono/komu sluzhit case strong m.washingtontimes.com/news/2012/jul/…
— Edward Lucas (@edwardlucas) July 15, 2012
Greece: Orthodox church appears to be exempt from austerity measures gu.com/p/3284d/tw via @guardian
— Георги Ангелов (@joroangelov) July 12, 2012
Russian lawmakers ratify WTO entry reut.rs/NiyzLc
— Георги Ангелов (@joroangelov) July 11, 2012
Credit Agricole вече притежава директно Емпорики Банк – България ЕАД : investor.bg/biudjet-i-fina…
— Георги Ангелов (@joroangelov) July 9, 2012
Austerity In Greece? Sure, And There's Snow In Mykonos Too onforb.es/MbcteH
— Георги Ангелов (@joroangelov) July 16, 2012
Argentina: the cost of being truthful: blogs.ft.com/beyond-brics/2… #FT
— Георги Ангелов (@joroangelov) July 14, 2012
Moody’s cuts Italy two notches: ftalphaville.ft.com/blog/2012/07/1… #FT
— Георги Ангелов (@joroangelov) July 13, 2012
The post Избрано – 16.07.2012 appeared first on Блогът за икономика.
След решението за уволнението на съдия Тодорова Съдии излизат на протест, отлагат дела
Пълна проверка на гетата в София обещава Фандъкова
Съдия Тодорова до Ковачева: Дебатът за дисциплинарната практика на ВСС изисква експертни познания Съдия Тодорова до Ковачева: Дебатът за дисциплинарната практика на ВСС изисква експертни познания
Червеният кръст обяви ситуацията в Сирия за гражданска война
Експерти очакват един от най-критичните доклади на ЕК
Реформата на съдебната система започна в петък, 13-и
Аpple работи върху умалена версия на таблета си iPad, по-евтина от настоящия модел, разбрахме от iNew York Times/i. Новият по-малък iPad ще има 7,85-инчов екран и ще струва „значително по-малко“, както вестникът (iNew York Times/i) цитира няколко човека със...
Lenovo Group Ltd е на път да смъкне от първата позиция Hewlett-Packard Co, като най-голям производител на компютри до края на годината, което ще направи Lenovo първата китайска компания, която печели първенството в някой от технологичните сектори. Подемът на производителя...
Броени дни след като приключи футболният маратон на Евро 2012, където го гледахме през вечер в компанията на чаровната Ели Гигова, след по-малко от две седмици ще се включи в един друг спортен маратон - Олимпийските игри в Лондон. И след като вчера лично той представи каква ще бъде програмата на БНТ за игрите, за нас е много редно (и още по-приятно) да представим самия Камен Алипиев-Кедъра чрез начина, по който чете.
Похапваш ли докато четеш? Ако го правиш, коя е любимата ти “храна за четене”?
Не, не похапвам, това е обида за книгата!
Отбелязваш ли си някакви пасажи и моменти в книгите или идеята да драскаш по книгата те ужасява?
Определено ме ужасява, все още гледам на книгата като на нещо свято ;-)
Как отбелязваш последната прочетена страница – книгоразделител, кучешки ушички (като прегъваш листа отдолу), оставяш книгата отворена?
В повечето случаи се опитвам да сложа нещо между страниците, дори да не е книгоразделител!
Художествена или нехудожествена литература? Или и двете?
Предимно художествена, но също така и спортна, а понякога и философия, за съжаление все по-рядко, защото нямам много време ...
Държиш ли да прочетеш главата до края, преди да оставиш книгата, или можеш да си спреш по всяко време?
Чета хищнически и обикновено изгълтвам книгата за един-два дни.
Можеш ли да захвърлиш книгата, ако авторът те дразни?
Да, определено! Напоследък ми се случи с Орхан Памук, защото безкрайните му описания определено не ми допадат...
Ако попаднеш на непозната дума, спираш ли, за да потърсиш някъде значението?
Често.
Какво четеш в момента?
Материали за олимпийските игри в Лондон.
Коя е последната книга, която си купи?
Напоследък все ми подаряват... Последната книга, която ме разтърси, е „Физика на тъгата” на Георги Господинов, все едно я бях писал аз!
От тези хора, които четат само по една книга, ли си или можеш да четеш по няколко наведнъж?
Често чета по две-три книги наведнъж, стига само да имам време!
Имаш ли си любимо място/време за четене?
Най-много обичам да си остана сам вкъщи с книга в ръка.
Какво предпочиташ – поредици от книги или самостоятелни издания?
Чета всичко, което ми попадне.
Има ли книга или автор, които препоръчваш отново и отново на всичките си приятели?
„На изток от Рая” на Джон Стайнбек, мога да я чета непрекъснато. Адски си падам по Пелъм Гренвил Удхаус, Дъглас Адамс, Ярослав Хашек...
Как организираш книгите в библиотеката си? (по жанр, заглавие, име на автора, т.н.)
Много малко неща в живота ми са организирани!
Кедъра ни е гостувал и като автор на ревюта - виж неговия текст за незабравимата автобиография на скивеличието Херман Майер "Състезанието на моя живот".
По-рано тази година изпълнителен директор от ФБР каза, че Щатите „не печелят“ войната с кракерите (да, това е правилният термин – с две думи кракерите са лошите, коiто пробиват системи, а хакерите са добрите, които творят и съзидават благодарение на компютърните си знания). Един експерт по защита...
Продукти за 4 порции;
200г пушена сьомга
1- 2 тиквички
1ч.ч. извара
1ч.ч. изцедено кисело мляко
щипка сол
1/3ч.ч. брашно
копър
1к.ч. олио
Приготвяне:
Тиквичките се почистват и измиват. Режат се на кръгове. Топят се в брашно и сол. Пържат се в силно загрята мазнина. Изваждат се в чиния, добре отцедени от мазнината. В купа се слага изварата и киселото мляко. Добавя се сьомгата, нарязана на ситно и надребнен копър. Съставките се объркват. Вземат се 4 плоски чинии. По края с редят кръгове тиквички. В средата се слага от пастета със сьомга.
С всеки изминал ден се появяват все повече и повече идеи за управление на различни устройства на базата на най-новите инженерни разработки. И, разбира се, огромен брой техни приложения. Microsoft Kinect също е пример за това. Екип от изследователи от Лондонския институт по физика са разработили с...
Индийската флота планира да създаде посветен кибер-отряд, специализиран в информационните технологии, за предпазването на мрежите на военните от атаки. Флотата ще използва тези служители за администрация и управление на IT мрежите, тъй като се стреми да свърже военните си бойни придобивки чрез си...
Японската фото компания FujiFilm поведе дело в САЩ срещу Motorola Mobility за предполагаемо нарушение на четири патента в технологиите на дигиталните камери и фотографията. Проблемът започнал още през април, 2011-та, когато за първи път FujiFilm отбелязали, че Motorola Mobility (сега притежание н...
Вторият човек в изпълнителната власт за първи път нападна открито и без заобикалки първия човек начело на държавата Росен Плевнелиев. С развълнуван глас тази сутрин Цветан Цветанов декларира, че не може да разбере българския президент, който се противопостави на дисциплинарното уволнение на съдия Мирослава Тодорова от Висшия съдебен съвет.
Когато скандалът с уволнението избухна в края на миналата седмица вътрешният министър най-напред трудно сдържаше радостната си реакция при наказанието на личния му враг Тодорова, която го съди за клевета. След това Цветанов се включи в общото говорене на властта, тон за което даде премиерът Борисов с твърдението, че уволнението е провокация към управляващите. Министърът също възприе позицията за уволнението като „провокация”. Но нещо се е случило през горещите почивни дни, през които по някакво чудо премиерът Бойко Борисов запази мълчание като шпионин, пуснат на чужда територия, вместо да се появи по обичайния помпозен начин във всички новинарски телевизионни емисии и в половината публицистични предавания.
Днес, два дни по-късно и в деня, когато Висшият съдебен съвет е свикан извънредно в търсене на начин да потуши пожара, Цветанов с необичайно остър тон фокусира гнева си към лидера на ДСБ Иван Костов, което не би направило впечатление изобщо, но и към президента Плевнелиев, поставяйки ги на една плоскост ( както е известно, в България да те сравнят с Костов е сред най-тежките обвинения).
„Аз не мога да разбера българския президент” повиши тон Цветанов в студиото на БНТ и разви тезата, че Плевнелиев не е запознат с детайлите по делата, които Тодорова е забавила. А като основание за позицията на държавния глава той видя желанието му да се „включи в общото говорене”.
Освен в невежество, на практика вицепремиерът на практика обвинява президента и в конюнктурност, защото „общото говорене” срещу угодническия ход на Висшия съдебен съвет да бъде наказан най-известният личен враг на самия Цветанов в съдебната система е крайно негативно не само в България, но и в Брюксел, откъдето до дни, ако не и до часове, се очаква правителството на ГЕРБ в София да получи тежък политически удар с негативен доклад за „напредъка” на България по проблемите на правосъдието и борбата с организираната престъпност.
Цветанов на практика обяви „война” на своя бивш колега от правителството Росен Плевнелиев. А във всяка война има жертви. И това едва ли ще бъде Плевнелиев.
Големият въпрос е какво мисли в скривалището си големият управник Борисов и защо пуска своята дясна ръка да посяга към бузата на президента, издигнат и избран на този пост не просто от ГЕРБ, а лично от Борисов.
„Лично” ли казах? Да не би фактът, че Цветанов, смятан за фаворит като кандидат за президентския пост преди да бъде компрометиран с историята за притежаваните от него 6 апартамента, както и от „престараването” си в неговата битка за прехвърлянето на вината за неуспехите в борбата с престъпността, сега отмъщава лично на Плевнелиев, който го измести и се оказа на върха на държавата?
„Не бих приел неговата защита”, декларира днес по адрес на Плевнелиев екзалтираният Цветанов. Което прозвуча като прелюдия към събития, при които ще има нужда от защита.
Дори и аз се зарадвах, когато видях, как балонът започва сам да се надува. Е, не сам, а...
Понеделник – ден за ... много далечни места ;) Така че, нека разгледаме Буенос Айрес през очите на Мария. Приятно четене:
Той задължително се къпе сутрин, тя – не заспива без вечерния душ.
Той не понася миризмата на кафе, тя – се затруднява за разлепи клепачите си без тази течност.
Той може денонощно да играе Diablo 3, тя – може денонощно да си избира нови рокли в eBay.
Какво ги свързва? Абсурдът, наречен любов.
Абсурдът е онова, което свързва и героите на първия роман на Катарина Мазети „Мъжът от съседния гроб”, който предава историята в два гласа – дълбок и простоват мъжки и меланхолично истеричен женски. И ако горе-описаните разлики засягат моята лична Любовна Вселена, ще се неначудите колко изобретателна е авторката в измислянето на два абсолютно несъвместими живота на героите в романа. И те са прекрасни. Всеки на неговата си Планета, на която вярва в мащабите на своята значимост, простираща се и извън нея.
Бежовата библиотекарка, представителка на онзи тип жени, които не използват гримове и шикозни дрехи, защото вярват, че вътрешната красота е всичко, от което имаме нужда. И по нейни думи, разбира се, тя я притежава в изобилие. И Горският или „робът на кравите”, които също има в изобилие – цели 240 мучащи красавици, всяка с нейния си женски и ревнив нрав, който е истински фермер, ставащ смело в 5 сутринта всяка сутрин, за да издои своите „мацки”, но притеснен пред предизвикателството „Смяната на чаршафите в спалнята”.
Две Планети, намиращи се на хиляди километри една от друга, които се пресичат не където и да е било, а на гробището, там, където спят близките им – бившият съпруг на Бежовата и родителите на Горския.
С ирония или не, новият живот започва там, където е завършил и завършва там, където толкова се очаква да започне. Библиотеката се намира значително по-далеч от фермата на нашия герой. И ако, чисто хипотетично, сградата й може да бъде преместена, съзнанието на нашата героиня е непоклатимо. Тя иска да слуша класически арии във ваната си и да се занимава с Детския отдел и книжните игри за малчуганите. Не се вижда нито сред красавиците крави, нито сред старата и занемарена фермерска къща, нито в неуютната и постлана с посивели чаршафи спалня. Нейният дом е този, в който винаги има място за нови книги, но не и за странни, типични за селото миризми. Мъжът с главно „М” в историята ни пък се потиска от купищата хартия, подвързана с красиви корици и заемаща твърде много място в живота на Бежовата, толкова много, че измества и него самия.
История като всички останали, в които мъжът и жената имат напълно противоположна гледна точка върху събитията от живота им и него самия и потенциалното му бъдещо развитие, с тази разлика, че Катарина успява да погледне отвъд своите женски разсъждения и да разкаже всичко през мъжките, леко цинични и много реалистични очи. А и библиотекарките, освен леко чалнати, се оказват доста интересни същества, притежаващи собствена непоклатима логика, в която преобладава хуморът. Краят на тази „женско-мъжка” драма пък се оказва толкова неочакван, че дори се питам какво е по-правилното определение на тази история – „абсурд” или просто „любов”?
Астрономите , работещи с камерата HiRISE,са публикували изображения на полярни пясъчни дюни на Марс. по информация от сайта на проекта.
Слуховете за предстоящото пускане на по-малък iPad продължават да се засилват. По-интересното е, че дори The New York Times пуснаха статия по този въпрос. В нея те разкриват, че по-късно тази година можем да очакваме устройство от Apple в категорията на iPhone, iPod Touch и iPad, но с размер на екрана от 7.85”, което се очаква да струва доста по-малко от $499. Покрай слуховете се родиха и много аргументи, подкрепящи и отхвърлящи пускането на такова устройство.
Истината е, че Apple в момента пропускат една ниша. Това са хората, които искат устройство с по-голям екран, отколкото на мобилен телефон, но по-компактно, за да го носят навсякъде със себе си. Точно такива потребители обслужват Amazon с Kindle Fire, Google с Nexus 7, Samsung със Samsung Galaxy Tab и др.
Така днес, особено след статията на The New York Times, идеята за по-малък iPad изглежда още по-разумна. Джон Грубър също застана зад 7.85” като размер на екрана, дори приведе аргументи в негова полза. Очаква се екранът всъщност да е по технологията, предшестваща Retina Display. По този начин Apple ще избегнат фрагментацията в портфолиото си от устройства с различни размери на екрани – нещо, което е донякъде недостатъкът на Android устройствата. Така ще е по-лесно и за Apple, и за разработчиците на приложения. Най-облагодетелствани обаче ще са потребителите, които искат малки устройства. В същото време вече не е никак чудно, че се появиха и слухове за по-голям Kindle Fire от Amazon. Всички искат порция от сладкия таблет-пай. Съвсем скоро ще разберем кои слухове са били верни.
Преди няколко седмици си свалих всички подкастове с участието на Стийв Джобс в All Things Digital Conference. На първата, тази през 2003 г., Стийв много интересно защитава идеята, че “потребителите искат клавиатура”. Затова и според него таблетите – име, преди запазено за лаптоп с чувствителен на допир и лесно въртящ се екран, получаваше – просто ще се провалят. Няколко години по-късно Apple пуснаха iPad, с който предизвикаха революция. Днес всеки иска таблет, защото са малки, умни и бързи и на тях можеш да правиш още повече, отколкото на мобилния си телефон.
Вие бихте ли си взели по-евтин и по-малък iPad, пък бил той и с друго име? Колко му е Apple да убият iPod Touch и на негово място да пуснат 8”-ово устройство?
Снимка: 9to5Mac
Подобни статии:
Редизайнът на професионалните страници стигна до мобилните телефони цели четири месеца след като се появи в класическата онлaйн версия на социалната мрежа
Според непотвърдена информация на PC Advisor, тайванският гигант подготвя нов таблет след неуспешия дебют на Flyer миналата година.
Според резултатите от проучване проведено от специалисти на Свободния университет в Берлин, германските ученици имат проблеми с историята и природните науки. (Euromag) 40% от анкетираните не могат да отговорят на въпроса за разликите между Третия райх и ГДР и ГДР спрямо ФРГ. Мнозина вярват, че във всички тези политически системи има еднакво прилагане на съвременните [...]
2004 - 2018 Gramophon.com