02/12/13 05:22
(http://socialevo.net/)

NFC и “Tap marketing” – мечта или възможност?

Bold 9900, по-доброто BlackBerry

NFC и "Tap marketing" - мечта или възможност?

Когато прочетох статията “The future of commerce starts with a tap” на Марк Бончек в Harward Business Review, се влюбих в понятието “Tap marketing”. Вероятно точно така ще наричаме наследника на т.нар. “Permission marketing” в един още по-технологичен свят. Става въпрос именно за Near field communication (NFC) – технологията, която се опитва да проникне в живота ни от няколко различни посоки и чийто успех сякаш все предстои.

Като технология NFC облича безжичната радио комуникация между различни устройства на малки разстояния в красив термин с богато бъдеще. NFC предполага малки физически размери и можете да намерите тази технология както в повечето настоящи смартфони, така и в таблети и др. Другият важен NFC-елемент са т.нар. етикети (NFC Tags) с много малки физически размери, върху които се записва информация и инструкции за активните устройства – смартфоните например. Представете си всъщност, че доближавате телефона си до красив плакат на Toyota, в който е поставен такъв NFC етикет, екранът оживява и ви пита дали искате да отворите някаква страница. Съгласявате се и пред очите ви се зарежда оптимизирана и интерактивна страница, в която можете да видите най-близкия шоурум на Toyota спрямо текущото си местонахождение и да си запазите час за тестване на последния модел Avensis. Нещо, което бихте могли да направите и сега, като разгледате плаката, но това упражнение би било ненужно дълго и сложно – да запишете телефон, да се ориентирате кой шоурум е най-близко и пр. С NFC технологията всичко това става само за няколко секунди и три натискания по екрана. Нещо такова правят Toyota в момента в България, но с QR кодове. Разликата е, че с NFC става много по-бързо и удобно, нямате нужда от допълнително приложение, за да разберете какво е скрито в плаката, за разлика от QR кодовете, и е също толкова забавно.

NFC не стои само за мобилните плащания (тук включваме опитите на Google с Google Wallet, на BlackBerry, ISIS, Visa и т.н.). NFC има потенциала да обърне представата ни за начина, по който общуваме със заобикалящия ни свят. И не става въпрос само за лесната обмяна на снимки с приятели, като доближим смартфоните си един до друг. С телефоните си ще можем да отваряме врати, да черпим информация за различни предмети. Разходките из музеите ще станат още по-полезни и приятни. В Турция например можеш да разбереш повече за скулптурата или стенописа, пред които си застанал, като сканираш QR кода до тях и изслушаш аудио запис с обяснения и изрезки от историята. Марк дава дори още по-забавен пример – за да отключиш много важен герой в играта, която те държи пред големия телевизор дни наред, трябва да поставиш специален предмет върху допълнително устройство към конзолата. Какъв по-чудесен начин да свържеш дигиталния с аналоговия свят? Могат да се измислят какви ли не приложения. Най-важното е, че благодарение на NFC рязката и понякога трудно за прекрачване граница между аналоговия и дигиталния свят (записвалили ли сте си дълъг URL адрес от плакат? а телефонни номера?) ще изчезне.

Преди време ви разказахме за един опит на Kraft Foods с NFC и QR кодовете. Поставили ги в близост до етикетите на свои продукти в магазина. NFC стикерите се оказали 12 пъти по-успешни от QR кодовете – привлекли повече внимание, задържали го по-дълго и предизвикали повече ответни реакции. И ако обичайно се задържаме между 5 и 10 секудни пред даден продукт, по време на експеримента това време станало 48 секунди. За всяка една компания, независимо дали е в бизнеса с бързооборотни стоки, или пък с високотехнологични услуги, това предимство е съществено.

Но преди да почнем да мечтаем, да видим какво би могло да бъде бъдещето на тази технология в България. По данни на Vivacom смартфоните в България са над 1.5 милиона, като средното им увеличение през изминалата година е между 30 и 50% на годишна база при различните оператори. От компанията споделят, че през 2011 г., когато търсенето на този тип устройства рязко се е покачило, ръстът е бил около 50% спрямо 2010 г. Очакванията са през тази година около 70% от продаваните устройства у нас да бъдат смартфони и таблети. Нещо повече – близо 60% от тях ще са с Android, операционната система, която прие под крилото си NFC, след като Apple отложиха интегрирането й в своите устройства.

Мтел споделят, че само през декември 2012 продажбите на смартфони са били двойно повече от средните за цялата 2012 г. Продажбите през 2012 г. са пораснали с 16% спрямо 2011 г. И те смятат, че интересът към NFC технологията тепърва ще се увеличава. Сред устройствата с NFC, които компанията предлага, са Nexus 4, Nokia Lumio 920, Nokia N9, Samsung Galaxy S3, Samsung Galaxy Note 2, Sony Xperia P, Sony Xperia T, BlackBerry 9900, HTC One X, HTC WP 8X. През тази година ще увеличат още повече асортимента си.

Аз пък нямам търпение да започнем с първите опити в NFC сферата. Все още си мислите за Bluetooth, когато чуете “мобилен маркетинг”? Все още не сте поставили QR кодове на брошурите и рекламните си материали и не знаете колко от посетителите на сайта ви използват мобилно устройство? Сега е моментът да започнете с експериментите, но не изключвайте NFC от плановете!

Снимка: Socialevo

Facebook TwitThis Google del.icio.us Digg Svejo Edno23 Email

Свързани новини:

новини от България
graphic
спортни новини
graphic

Бързи връзки


Търсене


Архив

RSS Абонамент

Новини от Грамофон

"Новини от Грамофон" - Следете последните новини от България и чужбина обединени на едно място. Обновяват се през 1 минута.

 

  •  

Ново: Публикуване