Южна Корея строи невидим небостъргач (видео)

От появата на първите небостъргачи в началото на миналия век наблюдаваме тенденцията тези колосални сгради да стават с времето все...

Да останеш без дъх: Кристиян Психопата ги разби, но докосна с брадичка водата! (снимки)

Недко Петров Смелчагата от Варна Кристиян Ивковски-Психопата направи фурор в дебюта си на състезание по свободно гмуркане в България –...

Русенец осъди банка

/Поглед.инфо/ Мъж от Русе изненада всички свои съграждани като осъди банка.

Печена тиква, дюли и Моцарела

Продукти за 4 порции:
500г сладка тиква
2 дюли
1к.ч. смлени орехи
2с.л. захар
1ч.л. канела
200г Моцарела
2с.л. краве масло

Приготвяне:
Плодовете се белят. Дюлите се разполовяват и почистват от семенниците. Тиквата се реже на парчета. Плодовете се редят в тава. Мажат се с разтопено краве масло. Смлените орехи се объркват със захар и канела. Запълват се вдлъбнатинките на дюлите. Полива се половин чаена чаша вода. Плодовете се пекат на умерена фурна около час. Моцарелата се реже на тънки плочки. Тавата се изважда. Върху всеки плод се слага по плочка Моцарела. Връщат се обратно за допичане още десетина минути. Поднасят се за предястие.


Rating: 0.0/10 (0 votes cast)

Ще забогатеем и ще бъдем нещастни

marica.bg Светозар Гледачев, финансов анализатор  Не си спомням време, в което всеки да не си е задавал въпроса: Колко съм богат или беден?...

Сърнегор: Село без лекар, полицай, поща и транспорт

Село без лекар, полицай, поща и транспорт. Хората в Сърнегор казват: „Само ние си знаем как живеем”. След като миналата седмица останаха...

Райони без вода днес във Варна

Поради възникнала авария без вода ще останат абонатите в следните райони: - районът на Стария хлебозавод до 15 часа; - част от кв.Чайка, 20-ти микрорайон до 15 часа; - кв.Аспарухово, в района на ул.Моряшка до 15 часа;

Собствеността на ТВ7 заплетена в офшорки на осем нива

peevski-vasilev

Банкерът Цветан Василев в компанията на депутата Делян Пеевски

"Единствената медия, с която съм имал нещо общо към онзи момент (2011 г. б.ред.) като консултант и миноритарен партньор на фонд за рискови инвестиции, е TВ7" - твърди банкерът Цветан Василев в интервю за Дойче Веле. В същото интервю той твърди, че "Никога и под никаква форма не съм инвестирал във вестниците на НБМГ" (Нова Българска Медийна Група принадлежи на Ирен Кръстева, майка на Делян Пеевски б.ред).

Разследване на Биволъ вече показа с документи, че банкерът Цветан Василев чрез своите дружества БРОМАК, КЕН ТРЕЙД и ТЦ-ИМЕ е притежавал 50% от издателската група НОВА БЪЛГАРСКА МЕДИЙНА ГРУПА ХОЛДИНГ АД. Това става в края на 2008 г. По-късно акциите на БРОМАК ЕООД в ТЦ-ИМЕ са прехвърлени на офшорката И ЕФ ВИ ИНТЕРНЕШЪНАЛ ФАЙНАНШЪЛ, представлявана от Венета Николова, която и до момента е в управата на вестник Борба, издаван от Ирена Кръстева. Ирена Кръстева изкупува всички акции на ТЦ-ИМЕ на 13 март 2009 и така връзката към Василев се скъсва. Според проверка на ВКП по сигнал на депутата Митко Димитров, парите на Кръстева идват от заем, даден от Корпоративна Търговска Банка на Цветан Василев.

Майката на Пеевски и в ТВ7

До края на март 2009 Кръстева заема и позицията на управител в ТВ СЕДЕМ ЕАД, както и във фирмата собственик КРАУН МЕДИА ЕАД. Кръстева влиза в борда на телевизията година по-рано след като Любомир Павлов продава телевизията и собствеността се прехвърля от английската фирма КРАУН МЕДИА на едноименна кипърска офшорка.

Сегашното ръководство на ТВ7, в което влиза тв-водещият и кандидат за политик Николай Бареков редовно изтъква, че телевизията е собственост на английската фирма Алегро Кепитъл. Истинската картина на собствеността всъщност е много по-сложна, показа разследване на Биволъ, извършено в рамките на мащабно проучване за медийната собственост в България на OCCRP (пълните резултати от проучването ще бъдат публикувани по-късно този месец).

Capture_2013-10-15_a_12.52.04

Осем нива на офшорки

За да се стигне до Алегро Кепитъл, собствеността на ТВ Седем ЕАД с капитал 32 118 830 лв. минава през българската фирма Краун Медия ЕАД, която е собственост на кипърската Краун Медия с капитал 1710 евро, която пък е собственост на друга кипърска фирма - Хагарли Инвестмънт с капитал 1000 евро (виж приложените линкове с документи).

Capture_2013-10-15_a_12.06.26

Хагарли инвестмънт от своя страна е собственост на Алегро Кепитъл (Великобритания), която има 1 392 819 паунда оперативни загуби за 2011. Тук се появяват първите физически лица, посочени като партньори: американецът Кристиан Бергман и канадецът Джъстин Фогарти. Освен тях в Алегро Кепитъл имат собственост Ей Си (Корпорейт Мембър), Хоук Кепитъл от остров Джърси и английската Медия Финанс Партнърс от Великобритания.

Capture_2013-10-15_a_12.06.57

Кой какво участие има в Алегро Кепитъл не става ясно от документите в английския търговски регистър, с които Биволъ разполага (виж приложените файлове).

Собствеността на Медия Финанс Партнърс стига до две физически лица: германския гражданин Патрик Мартин, който е в борда на ТВ Седем АД и Ванеса Стърлинг, поданик на Короната.

Ей Си (Корпорейт Мембър) също е с ясен собственик, това е Кристиан Бергман, който има и участие като физическо лице в Алегро Кепитъл.

Най-мистериозна е островната офшорка Хоук Кепитъл, зад която стоят още две офшорки от Джърси: Дамор Инвестмънтс и Кацик Инвестмънтс. Тяхната собственост води през три нива към Кралската канадска банка, регистрирана като дружество в Люксембург.

Capture_2013-10-15_a_12.07.19

В цялата схема никъде не се появява името на миноритарния партньор Цветан Василев и/или КТБ. Остават въпросите какъв интерес има Алегро Кепитъл, която според годишните си отчети има милионни загуби, да притежава българска телевизия? Защо собствеността на телевизията минава през две кипърски офшорки с незначителен капитал? Защо зад собствеността на Алегро Кепитъл стоят други офшорки? Възможно ли е изобщо да се стигне до крайните физически лица, които притежават Алегро?

Всички тези въпроси трябва да намерят решение в новия законопроект за медиите, в чието написване активно участвал и депутатът Делян Пеевски. Неговият принос бил именно в областта на прозрачността и ограничаването на офшорната собственост - съобщи колегата му Йордан Цонев. Както се вижда от приложените схеми, на собствениците на ТВ7 им предстои наистина мащабна работа, за да бъдат съвместими с бъдещия закон.

Собствеността на "враждебните медии"

В същото интервю за Дойче Веле Цветан Василев се изказва за медиите, които счита за враждебни:

"Освен Икономедиа, многобройните сателити в интернет, част от които не са идентифицирани като собственост (имам предвид Mediapool, Offnews, Биволъ, ПИК, както и редица жълти сайтове, които гравитират около Икономедиа и използват същата риторика) имат същото отношение към медиите и сайтовете, които изказват различно от тяхното мнение. Те не обичат да слушат нещо, което е противно на тяхното мнение. И всеки журналист, който е заподозрян, че не е съгласен с тях, веднага се подозира във връзки с мен или в някакви други световни конспирации."

Собствеността на Биволъ е абсолютно прозрачна. Сайтът се издава от българското дружество Биволъ ООД, със съсобственици Асен Йорданов и Алберта Алкалай, български граждани. Подобна е ситуацията и с другите цитирани медии. Всички крайни собственици са ясно идентифицирани: български физически лица с известна професионална и обществена биография. Нито едно от тези лица не е скрито зад офшорни фирми. Не съществува никаква финансова или друга "сателитна" връзка между Икономедия (собственост на Иво Прокопиев и Теодор Захов) от една страна и цитираните сайтове Медиапул (собственост на Стояна Георгиева), Офнюз (собственост на Владо Йончев), ПИК (собственост на Недялко Недялков) и Биволъ. Биволъ си запазва правото да отговори на тези твърдения на банкера Цветан Василев, които уронват доброто име на медията, по установения съдебен ред.

Причина за оставката ми са и сълзите на Наско Сираков, които видях в очите му

/Поглед.инфо/ Изпълнителният директор на "Левски" Иво Тонев изрази категоричното си мнение, че напуска окончателно клуба, без значение какво е решението на Тодор Батков относно депозираната му оставка.

БДЖ ще спира от движение влакове, които не са безопасни

Повече от 100 обекта в страната ще бъдат прегледани за безопасността на железопътната услуга при подготовката на влаковете за път, заяви...

Забравен тостер подпали апартамент на Ботевата градинка

Забравен тостер е причината за пожар, който избухна тази сутрин на Ботевата градинка. Очевидци от района са усетили миризма на пушек и са...

„Ню Йорк таймс”: Най-мръсен в Европа е въздухът в България

Ако посещавате България, задръжте дъха си. Въздухът в малката черноморска страна е най-наситен с главните замърсяващи частици в...

'Юнона' (Juno) , успешно излезе на финишната права по пътя кън Юпитер

Космическият апарат 'Юнона' (Juno) , който лети към Юпитер, успешно подмина Земята, направи гравитационна маневра , която позволява на междупланетната станция да достигне необходимата скорост за излизане на финалната права от траекторията.

Има съвпадение в критиките на Бойко Борисов и Георги Първанов към мен

/Поглед.инфо/ Съвпадение в критиките на Бойко Борисов и Георги Първанов към Сергей Станишев вижда лидерът на БСП. "Това е много тъжно. Аз не съм нападал семейството на никого", пише той в профила си във Фейсбук.

Вижте законопроекта на Пеевски за медиите (и не само)

Delyan-Peevski-655x368Вижте законопроекта на Делян Пеевски и Йордан Цонев, който беше показан първо в сутрешния блок “Здравей България” на Нова телевизия.

Проект!

ЗАКОН ЗА ИКОНОМИЧЕСКИТЕ И ФИНАНСОВИ ВЗАИМООТНОШЕНИЯ С ДРУЖЕСТВА, РЕГИСТРИРАНИ В ЮРИСДИКЦИИ С ПРЕФЕРЕНЦИАЛЕН ДАНЪЧЕН РЕЖИМ И ТЕХНИТЕ ДЕЙСТВИТЕЛНИ СОБСТВЕНИЦИ

Предмет

Чл. 1 Този закон урежда взаимоотношенията между дружества, регистрирани в юрисдикции с преференциален данъчен режим, и техните действителни собственици, от една страна, и държавата и нейните органи, от друга.

Принципи

Чл. 2 Взаимоотношенията с дружества, регистрирани в юрисдикции с преференциален данъчен режим и техните действителни собственици се основават на следните принципи:

1. Свобода при създаването, учредяването, регистрацията и използването на дружества в юрисдикции с преференциален данъчен режим;

2. Приоритет на държавния и обществен интерес за недопускане на дружества, регистрирани в юрисдикции с преференциален данъчен режим до усвояване на публични средства и управление на финансов ресурс в разрез с обществения интерес;

3. Право на държавата да осъществява контрол върху паричните потоци и доходите, репатрирани от местни лица към юрисдикциите с преференциален данъчен режим относнозадълженията за заплащане на данъци и други публични вземания.

Забрани

Чл. 3 Дружества регистрирани в юрисдикции с преференциален данъчен режим не се допускат нито пряко, нито косвено до:

1. участие в процедура за получаването на лиценз за кредитна институция по Закона за кредитните институции или участие в такава институция, независимо от процента на участие и броя на акциите или дяловете, които желае да придобие;

2. участие в процедура за получаването на лиценз за извършване на дейност по Кодекса за застраховането или участие в дружество, което извършва дейност по Кодекса за застраховането, независимо от процента на участие и броя на акциите или дяловете, които желае да придобие;

3. участие в процедура за получаването на лиценз за извършване на дейност като пенсионен фонд по Кодекса за социално осигуряване или участие в такъв фонд, независимо от процента на участие и броя на акциите или дяловете, които желае да придобие;

4. участие в процедура за получаването на лиценз за извършване на дейност като здравно осигурителен фонд по Закона за здравното осигуряване или участието в такъв фонд независимо от процента на участие и броя на акциите и дяловете, които желае да придобие;

5. участие в процедура за получаването на лиценз за извършване на дейност по Закона за публично предлагане на ценни книжа или участие в дружество, което притежава лиценз по този закон, независимо от процента на участие и броя на акциите или дяловете, които желае да придобие.

6. участие в процедура за получаване на концесия или разрешение за търсене и проучване на полезни изкопаеми;

7. участие в процедура по обществени поръчки по Закона за обществените поръчки и нормативните актове по прилагането му, независимо от характера и стойността на обществената поръчка;

8. участие в приватизационни сделки, включително и на общинско имущество;

9. придобиване на държавно или общинско имущество при продажба и/или замяна на държавна и/или общинска собственост;

10. участие в процедура за предоставяне на лиценз по Закона за акцизите и данъчните складове;

11. учредяване или придобиване на участие в професионален спортен клуб, лицензиран от съответната федерация.

12. кандидатстване за приоритетен инвестиционен проект по смисъла на Закона за инвестициите;

13. участие в процедура за предоставяне на лиценз по Закона за енергетиката;

14. участие в процедура за предоставяне на лиценз по Закона за хазарта;

15. участие в процедура за предоставяне на лиценз за търговия със стоки с двойна употреба;

16. участие в процедура за предоставяне на лиценз за мобилен оператор по Закона за съобщенията, съответно придобиване на участие в такъв оператор;

17. участие в процедура за получаване на концесия или възлагане на договор за извършване на дейност по доставяне и/или отвеждане на води;

18. участие в процедура по получаване на концесия или възлагане на договор за извършване на дейност за сметосъбиране и сметоизвозване на битови отпадъци, обезвреждане в депа или други съоръжения на битовите отпадъци или за поддържане чистотата на териториите за обществено ползване;

19. учредяване или придобиване на участие в лице, което кандидатства или е получило лиценз за радио- и телевизионен оператор по Закона за радиото и телевизията;

20. учредяване или придобиване на участие в лице, издател на периодична печатни произведения.

Изключения

Чл. 4 Ограниченията по ал.3 не се прилагат, когато:

1. управителите, директорите или упълномощените удостоверят с официален документ, заверен и легализиран по съответния ред, че акциите на дружеството, регистрирано в юрисдикция с преференциален данъчен режим, се търгуват на регулиран пазар в Република България или друга държава-членка на Европейския съюз;

2. дружеството, регистрирано в юрисдикция с преференциален данъчен режим, притежаващо лиценз за фонд за дялови инвестиции, инвестиционен фонд или друга подобна структура е част от икономическа група, чието дружество-майка е местно лице за данъчни цели на държава с която България има влязла в сила спогодба за избягване на двойното данъчно облагане(СИДДО) или влязло в сила Споразумение за обмен на информация;

3. дружеството, регистрирано в юрисдикция с преференциален данъчен режим, е част от икономическа група, чието дружество-майка или дъщерно дружество е българско местно лице и неговите действителни собственици – физически лица са известни.

Последици от представяне на документи с невярно съдържание

Чл. 5 Представянето на документи с невярно съдържание по чл. 4 независимо от административната или наказателната отговорност има следните правни последици:

1. В случаите по чл. 3 ал. 1-5 – отказ за издаване на лиценз, разрешение за извършване на дейност или разрешение за придобиване на участие, съответно отнемането им в случаите, когато са издадени;

2. В случаите по чл. 3 т. 6 – декласиране на кандидата за концесия или получаване на разрешение за търсене и проучване на полезни изкопаеми, съответно прекратяване на договора за концесия или отнемане на разрешението, в случаите когато е издадено;

3. В случаите по чл. 3 т. 7:

а) декласиране на кандидата за участие в процедурата по обществена поръчка;

б) незабавно прекратяване на договора за обществена поръчка без предизвестие, като не се дължи нито връщане на депозита, нито заплащане на извършените работи, а получените аванси подлежат на незабавно възстановяване ведно със законната лихва;

в) възстановяване на всички получени суми ведно със законната лихва, ако обществената поръчка е изпълнена, като възложителят на обществената поръчка не дължи компенсации и обезщетения от какъвто и да е характер.

4. В случаите по чл. 3 т. 8 – декласиране на кандидата от участие в приватизационната процедура, а след извършване на сделката – недействителност на сделката, освен ако са изтекли пет години. Недействителността на сделката може да се обяви по искане на всяко заинтересовано лице. В случай на обявяване на недействителност на сделката държавата не дължи връщане на полученото по сделката, нито компенсации и обезщетения от какъвто и да е характер.

5. В случаите по чл. 3 т. 9 – недействителност на продажбата, съответно замяната. Недействителността на продажбата, съответно замяната може да се обяви по искане на всяко заинтересовано лице. В случай на обявяване на недействителност на сделката държавата не дължи връщане на полученото по сделката, нито компенсации и обезщетения от какъвто и да е характер.

6. В случаите по чл. 3 т. 10 – отказ за предоставяне на лиценз, съответно отнемането му в случаите когато е издаден;

7. В случаите по чл. 3, т. 11 – отказ за предоставяне на лиценз на клуба, съответно отнемане на лиценза, в случаите когато е издаден;

8. В случаите по чл. 3, т. 12 – отказ за обявяване на инвестиционен проект като приоритетен, съответно отнемане на статута на проекта обявен като приоритетен;

9. В случаите по чл. 3 т. 13 – 16 – отказ за предоставяне на лиценз, съответно отнемането му в случаите когато е издаден.

10. В случаите по чл.3 т.17 – 18 – декласиране на кандидата за концесия или отказ за възлагане на договор за извършване на дейност, съответно прекратяването им в случаите когато съответните договори са сключени;

11. В случаите по чл.3 т.19 – отказ за предоставяне на лиценз за радио-и телевизионен оператор, съответно отнемане на лиценза, в случаите когато е издаден.

АДМИНИСТРАТИВНОНАКАЗАТЕЛНИ РАЗПОРЕДБИ

Чл. 6(1) Който представи документи с невярно съдържание, за да удостовери обстоятелствата по чл. 4, ако не подлежи на по-тежко наказание, се наказва с глоба в размер от 10 000 до 50 000 лв.

(2) При повторно нарушение по ал. 1 глобата е в размер от 250 000 до 500 000 лв.

Чл. 7 Административните нарушения се установяват от органите на компетентната администрация по чл. 3, а административните наказания се налагат от ръководителя на компетентната администрация или оправомощени от него длъжностни лица.

ДОПЪЛНИТЕЛНА РАЗПОРЕДБА

§ 1. По смисъла на този закон:

1. „Дружество“ по смисъла на този закон включва всяко юридическо лице, асоциация, неперсонифицирано дружество и друга структура, получаваща статута си от законодателството на държавата, в която е регистрирано дружеството, без оглед на формата на сдружаване, учредяване, регистрация или друг критерий от подобен род;

2. „Юрисдикции с преференциален данъчен режим“ са тези по смисъла на параграф 1, т. 64 от преходните и заключителни разпоредби на Закона за корпоративното подоходно облагане.

ПРЕХОДНИ И ЗАКЛЮЧИТЕЛНИ РАЗПОРЕДБИ

§ 2. В Данъчноосигурителния процесуален кодекс (Обн., ДВ, бр. 105 от 2005 г.; изм. и доп., бр. 30, 33, 34, 59, 63, 73, 80, 82, 86, 95 и 105 от 2006 г., бр. 46, 52, 53, 57, 59, 108 и 109 от 2007 г., бр. 36, 69 и 98 от 2008 г., бр. 12, 32, 41 и 93 от 2009 г., бр. 15, 94, 98, 100 и 101 от 2010 г., бр. 14, 31, 77 и 99 от 2011 г., бр. 26, 38, 40, 82, 94 и 99 от 2012 г. и бр. 52 от 2013 г.)се правят следните изменения и допълнения:

1. Чл. 116, ал. 3 се отменя

2. В § 1, т. 3 от Допълнителните разпоредби са създават нови букви „н” и „о” със следното съдържание:

н) местно и чуждестранно лице, с което местното лице е сключило сделка, ако:

аа) чуждестранното лице е регистрирано в държава, която не е страна – членка на Европейския съюз, и в която дължимият подоходен или корпоративен данък върху доходите, които чуждестранното лице е реализирало или ще реализира в резултат на сделките, е с повече от 60 на сто по-нисък от подоходния или корпоративния данък в страната, освен ако местното лице не представи доказателства, че чуждестранното лице дължи данък, който не е обект на преференциален режим, или че чуждестранното лице е реализирало стоките или извършило услугите на местния пазар; и

бб) държавата, в която е регистрирано чуждестранното лице, отказва или не е в състояние да обмени информация относно осъществените сделки или отношения, когато е налице сключена и влязла в сила международна данъчна спогодба.

За чуждестранно лице по смисъла на тази разпоредба се счита и всяко юридическо лице, без значение местно за Република България или не, върху което контрол упражнява лице, отговарящо на условията по букви „аа“ и „бб“.

За местни лица по смисъла на тази разпоредба се смятат и чуждестранните юридически лица, извършващи дейност в страната чрез място на стопанска дейност и чуждестранните физически лица, реализиращи доходи от източник в страната чрез определена база за сделки, осъществени чрез мястото на стопанска дейност или определената база.

о) собствениците на местното юридическо лице и чуждестранното лице в случаите на б. „н”.”

§ 3. В Закона за данъците върху доходите на физическите лица (Обн., ДВ, бр. 95 от 2006 г.; изм. и доп., бр. 52, 64 и 113 от 2007 г., бр. 28, 43 и 106 от 2008 г., бр. 25, 32, 35, 41, 82, 95 и 99 от 2009 г., бр. 16, 49, 94 и 100 от 2010 г.,
бр. 19, 31, 35, 51 и 99 от 2011 г., бр. 40, 81и 94 от 2012 г. и бр. 23 и 66 от 2013) в чл.8, ал.11 се изменя така:

(11) Неустойки и обезщетения от всякакъв вид, с изключение на обезщетенията по застрахователни договори, начислени от местни юридически лица, местни еднолични търговци или чуждестранни юридически лица и еднолични търговци чрез място на стопанска дейност или определена база в страната в полза на чуждестранни физически лица, установени в юрисдикции с преференциален данъчен режим са от източник в страната.“

§ 4. В Закона за корпоративното подоходно облагане (обн., ДВ, бр. 105 от 2006 г.; изм. и доп., бр. 52, 108 и 110 от 2007 г., бр. 69 и 106 от 2008 г., бр. 32, 35 и 95 от 2009 г., бр. 94 от 2010 г., бр. 19, 31, 35, 51, 77 и 99 от 2011 г., бр. 40 и 94 от 2012 г. и бр. 15, 16, 23 и 68 от 2013 г.)в чл. 12, ал. 9 се изменя така:

(9) Неустойки и обезщетения от всякакъв вид, с изключение на обезщетенията по застрахователни договори, начислени от местни юридически лица, местни еднолични търговци или чуждестранни юридически лица и еднолични търговци чрез място на стопанска дейност или определена база в страната в полза на чуждестранни юридически лица, установени в юрисдикции с преференциален данъчен режим са от източник в страната.“

§ 5. Лица, за което се прилагат ограниченията на чл. 3 са длъжни да приведат дейността си в съответствие с изискванията на този закон в срок от шест месеца от влизането в сила на този закон. В случай, че лицата не са се привели в съответствие в предвидения срок се прилага чл. 5.

§ 6. Законът влиза в сила от 1 януари 2014 г.

Вносители:

ЙОРДАН ЦОНЕВ …………

ДЕЛЯН ПЕЕВСКИ………….

Мотиви

към проект на Закон за икономическите и финансови взаимоотношения с дружества, регистрирани в юрисдикции с преференциален данъчен режим и техните действителни собственици

В последните години световната практиката показва, че дружества, установени в юрисдикции с преференциален данъчен режим се използват не само за агресивно данъчно планиране и укриване на данъци, но в тези дружества се инвестират капитали с неясен произход и придобити от престъпна дейност на международни престъпни и терористични организации.

За противодействие на данъчните измами и отклонението от данъчно облагане, както и на схемите за агресивно данъчно планиране, в които се използват дружества, установени в юрисдикции с преференциален данъчен режим, Организацията за икономическо сътрудничество (ОИСР) и развитие, Европейския съюз и правителствата от Г20 стартираха съвместна мащабна програма. Мерките предприети по програмата са за повишаване прозрачността на данъчните системи, стимулиране обмена на информация за данъчни цели между държавите, насърчаване разкриването на информация от юрисдикции с преференциален данъчен режим и силно противодействие срещу юрисдикциите с преференциален данъчен режим, чрез блокиране на възможностите на данъкоплатците за избягване плащането на данъци.

Средствата за постигане на набелязаните мерки са въвеждане на разпоредби в националното законодателство и в двустранните данъчни спогодби за игнориране на всяка изкуствено създадена структура от данъкоплатци, целяща отклонение от данъчно облагане и укриване на данъци.

Разработването на настоящия законопроект е в пряка връзка и следствие от програмата в световен мащаб.

Проектът на Закон за икономическите и финансови взаимоотношения с дружества, регистрирани в юрисдикции с преференциален данъчен режим и техните действителни собственици, предлага мерки в две основни направления:

  • Въвеждане на забрана за дружествата, регистрирани в юрисдикции с преференциален данъчен режим да осъществяват дейности в най-значимитесфери на икономиката или да придобиват дружества, осъществяващи дейност в подобни сфери, които са особено чувствителни от гледна точка на защитата на обществения интерес.

С проекта на закон се забранява дружества, регистрирани в юрисдикции с преференциален данъчен режим да участват в конкурси за обществени поръчки, в приватизационни сделки, в конкурси за получаване на концесии, придобиване на държавно или общинско имущество, в процедури за получаване на лицензии за кредитна институция, застрахователна дейност, хазартна дейност, пенсионен или здравноосигурителен фонд, мобилен оператор, радио- и телевизионен оператор и други. Забранява на дружество, регистрирано в юрисдикция с преференциален данъчен режим да учредява или да участва в лице, издател на периодични печатни произведения в Република България.

  • Ефективни мерки за предотвратяване на агресивното данъчно планиране и отклонението от данъчно облагане.

Дружества, регистрирани в юрисдикции с преференциален данъчен режим често се използват в схеми за агресивно данъчно планиране и за отклонение от данъчно облагане. Отклонението от данъчно облагане е възможно и чрез сделки с местни лица, както физически, така и юридически и чрез сделки с лица, които не са установени в юрисдикции с преференциален данъчен режим.

Противодействието на отклонението от данъчно облагане следва да обхваща всички сделки, както привидните сделки, когато зад тях стоят други прикрити сделки, така и напълно действителните сделки, като отклонението се осъществява чрез цените по сделките, а не чрез реалното или нереалното им извършване.

Дружествата, регистрирани в юрисдикции с преференциален данъчен режим се използват за насочване на дохода чрез привидни сделки или сделки с цени отклоняващи се от пазарните, към тези юрисдикции в които не се дължи или се дължи много нисък данък.

С предложените в преходните и заключителни разпоредби на проекта промени в ДОПК се цели усъвършенстване на действащите разпоредби в данъчното законодателство за по ефективно противодействие на агресивното международно данъчно планиране и отклонението от данъчно облагане. С предложените промени се създава възможност съществуващият към момента механизъм за скрито разпределение на печалби и свързаните с него санкции да намери приложение и по отношение на сделките с дружества, регистрирани в юрисдикции с преференциален данъчен режим.

Действащия механизъм е неприложим към дружествата, регистрирани в юрисдикции с преференциален данъчен режим поради невъзможност за идентифициране на действителните собственици на капитала на тези дружества.

Въпросът всъщност се състои в това, че в общия случай юрисдикциите с преференциален данъчен режим (офшорните зони) препятстват особено силно възможността за установяване на свързаността между лицата, собственици на капитала на местните лица и самите компании в тези юрисдикции. В крайна сметка отклонението от данъчно облагане има своята логика и смисъл най-вече в това съответните съдружници или акционери да получат в свое разпореждане необложени с данъци доходи. В общия случаи противодействието се на отклонението от данъчно облагане, съчетано със скрито разпределение на печалбата, се изразява в отказ на намаляването на данъчната основа на местното юридическо лице и облагане с данък върху дивидента на дохода на другия участник в отклонението, в случая дружество, регистрирано в юрисдикция с преференциален данъчен режим.

Доколкото по отношение на облагането на местното юридическо лице действа защитата на чл. 116 от ДОПК, въвеждаща презумпция, че местното лице и дружеството от юрисдикция с преференциален данъчен режим са свързани лица, за да бъде завършен защитния механизъм по всеобхватен и неутрален за данъчното облагане начин е необходимо да бъде въведена презумпция за свързаност между собствениците на капитала на местното лице и дружеството от юрисдикцията с преференциален данъчен режим. Това ще позволи безпрепятственото прилагане на механизма на облагане на скритото разпределение на печалбата спрямо другата страна в правоотношението, водещо до отклонение, като същевременно ще обхване всички случаи на отклонение и ще запази и поддържа неутралността на данъчното облагане. Освен това действащата презумпция на чл. 116 от ДОПК се прилага само в ревизионно производство, поради което следва да бъде преформулирана в общата разпоредба за свързаните лица, за да се прилага във всички случаи.

При прилагане на този подобрен механизъм би се стигнало при равни други условия до следното облагане:

Корпоративен данък върху отказания разход на местното лице – 10 %

Данък върху дивидента на чуждестранното лице от юрисдикцията с преференциален данъчен режим – 5 %

Санкция за недекларираното скрито разпределение на печалбата – 20 %

Защитата срещу употребата на дружества, регистрирани в юрисдикции с преференциален данъчен режим се допълва от правилото, постановяващо, че за лице от юрисдикция с преференциален данъчен режим се смята и всяко юридическо лице, без значение местно или чуждестранно, което е контролиран

Девойка танцува с високи токчета по опънато въже

/Поглед.инфо/ 18-годишната Лили Бузгьова ще танцува с високи токчета по опънато въже през новия сезон на "Софийски цирк на сцена", пише "24 часа".

Учени са представили нова хипотеза за източника на пустинното либийско стъкло

Южноафрикански физици са изучили състава на загадъчното стъкло намерено в Либийската пустиня през 1996. По думи на учените , това стъкло с голяма вероятност е свидетство за комета , която се е взривила над тази територия преди 28 милиона години и е довела до възникването на либийското стъкло. Изследването е публикувано в списание Earth and Planetary Science Letters.

90% от европейските градове са с опасни нива на замърсяване на въздуха

/Поглед.инфо/ Въздухът в Европа все още е лош. Въпреки огромното съкращаване на вредни химикали, над 90% от жителите на европейските градове са изложени на опасни нива на замърсяване на въздуха, показва ново изследване, цитирано от електронното издание ”Ню сайънс”.

Издирват въоръжените обирджии на куриерска фирма

Продължава издирването на нападателите, които снощи обраха офис на куриерска фирма "Спиди" на ул. "Самоковско шосе" в квартал "Горубляне" в...

Враждебна

За съжаление едва ли някой ще се изненада от стандартния факт, че на фона на очевидната трагедия на човешки същества, натикани при нечовешки условия в някои от лагерите за бежанци у нас, институционално се говори за това враждебност към страданието на ближния без помен от съчувствие, самокритичност и състрадание.

Вчера тон даде в това отношение с първото си телевизионно интервю новоназначеният от седмица насам за председател на Агенцията за бежанците към Министерския съвет Николай Чирпанлиев.

Полковникът от резерва, който дължи началническия си пост на ДПС ( по данни на хора от агенцията, които не смеят да си кажат публично имената) говореше по телефона в сутрешното предаване на БНТ с характерния за свикналия да не му възразяват тон на социалистически старшина. Караше се на фона на ужасяващи кадри за мизерията на сирийски бежанци в София и дори се опита да прехвърли вината за това положение на…самите бежанци. Не пазели имуществото, цапали, чупели нарочно…

На въпрос на журналиста Мерим Тенев от студиото на БНТ с колко преводачи от арабски език разполага повереното му ведомство Чирпанлиев съвсем се ядоса и превключи на…бъдеще време.

Ето как се разви днес това негово говорене, когато Чирпанлиев се появи в същото студио и наблегна на успехите, гарнирани с презрителни обобщения за предишния живот на сирийските нещастници ( за който той няма как знае каквото и да било)- обърнете внимание на частицата „ще” в краткия цитат от изявата му по БНТ тази сутрин, регистрирана от агенция „Фокус”:

Условията в бежанските центрове в „Овча купел”, Баня и Пъстрогор са по-добри отколкото в държавите, от които идват бежанците. Това каза председателят на Агенцията за бежанците Николай Чирпанлиев в предаването „Денят започва” на БНТ.
Той обясни, че към днешна дата ръководството на Министерството на отбраната, всички служби, които имат непосредствено отношение към дейността на бежанците, редица неправителствени организации и Столична община работят изключително целесъобразно и организирано за подобряване на условията в бежанските лагери. Според него проблемите, пред които са изправени властите, са в два аспекта. Първият е правно-административен, а вторият е свързан с подобряване на условията за живот там.
По думите му още днес ще бъдат назначени щатни коменданти в двата центъра във „Враждебна” и „Овча купел”. На граждански договори ще бъдат назначени лекари, които са представители на сирийската общност и които ще бъдат денонощно там. Чирпанлиев заяви, че още днес ще бъде пуснато парното във „Военна рампа”, а във „Враждебна” това ще стане до пет-шест дни.”

Дали всичките 132 деца, болни до едно от простуди в центъра за разболяване на здрави хора във „Враждебна”, ще изчакат любезно да не умрат през периода от 6 дни, когато началникът обещава да бъдат организирани медицински грижи, това явно е някаква бюрократична подробност.

И какво знае този бюрократ за условията на живот на хората преди да избягат от войната, които той на практика обявява за неблагодарници, защото тук живеели по-добре?

С какво това протеже на ДПС се различава толкова от депутата Ташева от „Атака”, която клевети вкупом бежанците от Сирия като „канибали”?

Този чиновник с пагони от резерва може да не носи персонална отговорност за несвършената работа на държавата преди неговото издигане на поста, но носи типичните белези на бюрократичното бездушие, възпитавано в началниците с десетилетия към човека в България, поради което явно няма как да прояви нещо друго, освен ледена безчовечност и към човека от Сирия, който му се пречка в изпълнение на служебното му задължение да рапортува за успехите в бъдеще време.

Така изглежда в хуманитарното огледало днешна бюрократична България: враждебен лагер за чужди и за местни граждани, но гостоприемен мегдан за партийната далавера на своите хора.

P.S. Думата „мегдан” е от арабски произход ( „майдан”) и означава преди всичко „площад”- включително като онзи, който скандира всеки ден „оставка” на днешното управление на България.

Ученици само по два дни в школото

/Поглед.инфо/ Учениците от професионалните гимназии ще имат часове в училище само два дни от седмицата. През останалото време ще карат стаж по професионалното си направление в родни фирми.

Китай изкупува Великобритания

/Поглед.инфо/ Откакто Китай се превърна с изгряваща световна икономическа сила, западните правителства се борят с това, как да подходят към последната голяма държава все още управлявана от Комунистическа партия.

Део се запознал във Варна с новата си приятелка

Део вече не е сам. Чаровния блондин си има нова тръпка и нейното име е Мариана Станчева. Девойката е от Варна и среща Део в заведението,...

През Иран с Опел (11): Солени езера, Керман, Бам и Джирофт

Продължаваме пътешествието из Иран с опела на Валентин. Започнахме с едно Въведение в две части, а същинското пътешествие започнахме с прекосяване границата на Иран, за да минем от Джолфа до Ардебил. После продължихме с от Астара до Казвин ,  рагледахме Техеранпрез Кашан, Градините Фин, Абяне и Натанзпосетихме Исфахан, а така също – през Мейбод, пустините,  Чак-чак и призрачния град Харанак. После минахме през Язд, Абарку и Пасаргад, а за последно минахме през древния Персеполис и Шираз

Днес ще посетим Солените езера, Керман, Бам и Джирофт

Приятно четене:

 

През Иран с Опел

част единайсета

Солени езера, Керман, Бам и Джирофт

 

След Шираз продължих на изток, преминавайки през обширни пустинни области, покрай пресъхнали солени езера и пресичайки планината Кух-е Руд.

 

Солени езера

Моят автомобил върху пресъхнали солени езера, покрити с големи кристали бяла сол

Моят автомобил върху пресъхнали солени езера, покрити с големи кристали бяла сол

Естествено, че се поддадох на изкушението да се повозя с Опела върху солта, покриваща дъното на езерата.

Моят автомобил върху пресъхнали солени езера, покрити с големи кристали бяла сол

Моят автомобил върху пресъхнали солени езера, покрити с големи кристали бяла сол

 

Планината Кух-е Руд

Пътят през планината Кух-е Руд е стръмен и с много завои. Средната скорост на придвижване е около 30 км/ч.

През планината Кух-е Руд

През планината Кух-е Руд

През планината Кух-е Руд

През планината Кух-е Руд

 

Керман

Керман има 650 хиляди жители и е административен център на едноименната провинция. Той е един от най-старите Ирански градове, като винаги е бил голям търговски център. Разположен е на южния Трансазиатски търговски път, свързващ Близкоизточните държави с Индия.

С Керман са свързани едни от най-трагичните събития в по-новата история на Персия. Като последна крепост на династията Занд, през 1794 година града е обсаждан в продължение на 5-месеца от войските на новия шах. След превземането му е разграбен, а жителите му са подложени на издевателства. 20 хиляди мъже са ослепени, 8 хиляди жени са дадени на войниците за сексуално удоволствие, а останалите са отведени в робство. Направена е пирамида от 600 отрязани глави на защитниците на града.

Сред забележителностите на Керман са религиозен комплекс с джамия, медресе (религиозно училище) и кервансарай. В града има няколко музея, голям базар, средновековни бани (хаммам) и резервоари за вода (аб-анбар).

Съвременен Керман на свечеряване

Съвременен Керман на свечеряване

Съвременен Керман на свечеряване

Съвременен Керман на свечеряване

Днес Керман е център на индустриално развит регион, където се добиват въглища, желязна, медна и оловно-цинкова руди. Развити са металургичната, химическата, автомобилостроителната и електротехническата индустрии. Произвеждат се строителни материали, хранителни продукти, текстил, килими, кожени изделия, мебели, стъкларски и керамични изделия.

Пристигнах в Керман когато се стъмваше, а музеите и забележителностите вече бяха затворени. Можах да разгледам града на тъмно като в продължение на 4 часа обиколих централната му част.

Вечерна разходка из историческата част на Керман

Вечерна разходка из историческата част на Керман

Вечерна разходка из историческата част на Керман

Вечерна разходка из историческата част на Керман

В града има добре оформени площади с паметници и шадравани

В града има добре оформени площади с паметници и шадравани

В града има добре оформени площади с паметници и шадравани

В града има добре оформени площади с паметници и шадравани

 

Когато към 23 часа напусках Керман и на едно кръстовище спрях да питам за посоката, група разговарящи мъже проявиха видим интерес към мен. Първо ме почерпиха с ядки и ме питаха дали съм пакистанец. Като разбраха че съм европеец ме попитаха дали отивам в Пакистан да купувам опиум. Отговорих им отрицателно, а те ми обясниха, че

опиума в Афганистан бил по-евтин,

но да се ходи там е опасно. Отново им казах, че съм турист и не съм тръгнал за наркотици и дрога. Тогава мъжете се зачудиха какво толкова интересно съм видял в града им. След десетина минути разговор на развален английски и ядене на бадеми най-после ми казаха, че трябва да завия наляво и да карам само направо за да стигна до град Бам.

 

Предупреждават, че в Източен Иран било опасно поради наркотрафика от Афганистан и Пакистан през Иран към Европа. Много трудно се охранява дългата 900 километра граница с Афганистан, където производството на опиумен мак е основен селскостопански отрасъл. Отглеждането на опиата е съсредоточено в югозападните афганистански провинции, граничещи с Иран. Един от основните начини за пренасяне на наркотика през границата е с камили, които си знаят пътя и вървят сами. Наркотрафикантите товарят ценната стока на камилите в Афганистан, пускат ги да преминат границата сами през нощта, а в Иран ги посрещат местните им сподвижници. Преди няколко години иранската армия заловила керван камили с такава пратка опиум. Ядосаните наркотрафиканти пък отвлекли трима германски туристи в района на град Бам и пратили съобщение, че ще ги освободят когато им върнат камилите с опиума. За да предотврати международен скандал с отвлечените туристи, правителството в Техеран се принудило да върне камилите с наркотика на трафикантите. Последните съвсем почтено изпълнили обещанието си и освободили тримата германски туристи.

 

Бам

Бам е град-оазис, разположен сред пустинна област на високото иранско плато. Първите писмени сведения за този град са от 6-ти век преди христа. Бам достига своя апогей в развитието си през периода 7-ми ÷ 11-ти век. Причините са разположението му на кръстопът и славата, която придобива като производител на копринени и памучни облекла. Бам е процъфтявал до 1722 година, когато е завладян от афганистанските нашественици. Арг-е Бам е най-представителният пример за укрепен средновековен град, изграден от кирпичени тухли и глина, посредством използване на местни техники като чинех (напластяване на кал). Тук е била изградена подземна напоителна система, благодарение на която в този пустинен район се е развило земеделието. Градът и околностите му са известни с множеството палмови гори и производството на фурми.

През 2003 година земетресение със сила 6,8 по Рихтер разрушава напълно града като загиват около 30 хиляди души. Продължават възстановителните работи в стария град Арг-е Бам, а съвременната част на града се изгражда наново.

Bam, Иран

 

Поради липсата на указателни табели първо подминах града, след което се върнах обратно и с питане стигнах до съвременния център.

Централният площад Имам Хомейни

Централният площад Имам Хомейни

Централният площад Имам Хомейни е изграден наново след земетресението от 2003 година.

Набързо обиколих централната част с новия базар и новата джамия, след което попитах група мъже накъде да продължа за да стигна до стария град с крепостта. Един от тях предложи да дойде с мен, качихме се в автомобила и след километър и половина спряхме на паркинга пред внушителните крепостни стени. Младият мъж се казваше Мохамед и ме разведе из целия старинен град, обяснявайки ми кое какво е. Повече говореше на фарси, тъй като английският му беше доста слаб, но това не беше проблем защото сред руините ставаше ясно коя сграда за какво е служела. Бързо станахме приятели и след крепостта отидохме в близката палмова гора за да ядем фурми направо от дърветата.

Моят приятел Мохамед, който ме разведе из стария град Арг-е Бам

Моят приятел Мохамед, който ме разведе из стария град Арг-е Бам

Средновековният Арг-е Бам, изграден от кирпичени тухли и глина

Средновековният Арг-е Бам, изграден от кирпичени тухли и глина

Авторът в средновековния Арг-е Бам

Авторът в средновековния Арг-е Бам

Разходката в палмовата гора и яденето на сладки фурми от дърветата си беше истинско удоволствие.

Авторът в палмовата гора

Авторът в палмовата гора

Фурмите висят по палмите като огромни гроздове

Фурмите висят по палмите като огромни гроздове

 

Мохамед ме покани да му отида на гости като обясни, че жена му готви много хубаво и ще ни сервира чудесен обяд. Каза, че тя е азербайджанка от град Астара и ще й бъде приятно като научи, че съм бил в родния й град. Отказах му, като обясних че нямам време и трябва да пътувам на Юг за да стигна вечерта до Арабско море. Когато спрях в центъра на града за да оставя Мохамед, той отново настоятелно ме покани на гости и аз пак му отказах. Истината е, че освен липсата на време ме притесняваше и това, че обикаляйки из стария град и сред палмовите дървета вече бях много потен и прашен. Как да му отида на гости такъв мръсен? Трудно се разделихме, а днес съжалявам, че не приех поканата на Мохамед да му гостувам на обяд. Вероятно съм го обидил с моя отказ.

 

Продължих по пътя си,

минавайки покрай свободната икономическа зона „Арг-е-Джадид“

В този голям индустриален район са разположени няколко предприятия за производство на автомобили, химически завод, дървообработваща фабрика и фабрики за хранителни продукти. Още от деветдесетте години на миналия век в българските магазини се продават фурми, пакетирани в град Бам. Спомням си, че на кутиите тогава беше изобразена част от крепостта в града и по това време си мечтаех някога да я посетя. Вече бях осъществил една от многогодишните си мечти и пътувах през планините на юг.

 

 Минах през Джирофт,

където нямаше нито една указателна табела за посоките, дори и на фарси. В района на този град са намерени артефакти, свидетелстващи за развита цивилизация още през третото хилядолетие преди новата ера. Нямах време за археологическия музей в града и поех по едната от двете главни улици, продължаващи на юг. Очевидно съм сгрешил, защото стигнах до последните къщи и улицата свърши. Един таксиметров шофьор ми обясни накъде да продължа за да хвана главния път,  но явно не се бяхме разбрали. Шосето, по което поех, започна да криволичи между палмови гори и да става все по-тясно и по-лошо. На няколко кръстовища решавах накъде да тръгна „по интуиция“, докато

накрая разбрах, че съм се заблудил безнадеждно

Започнах да чакам за преминаващи автомобили, да ги спирам и да питам за посоките. Никой не разбираше английски и гледайки картата ми сочеха ту наляво, ту надясно или пък ми казваха да се върна обратно. Така минах десетки километри на зиг-заг, мотаейки се като „муха без глава“. Шофирах по разбити шосета с дупки и по пътища без покритие. Пътят пресичаше малки долини не по мостове а по дъното на пресъхналите рекички. Минах и през много бедни села, където къщите представляваха иззидани от кирпичени тухли сгради с размери около 3 на 4 метра. Покривите им бяха равни, нямаха врати и прозорци, каквито очевидно не им и трябваха поради южните горещини. След продължително мотаене насам-натам разбрах, че никой не може правилно да ме упъти и трябва да разчитам на себе си. Знаейки с точност около петдесетина километра местоположението си на картата и определяйки посоката по слънцето потеглих без да спирам повече за да питам. От черния път излязох на път с чакълено покритие, а след това и на асфалтирано трасе с много дупки. После стигнах още по-широк път, а пък от него излязах на шосе с маркировка. И така, навигирайки на база местоположението на слънцето, най-после успях да стигна до малко градче с бензиностанция. Там заредих с гориво и ме упътиха за правилната посока. След повече от три часа „мотаене“ в горещия следобед успях да хвана главния път на юг към морето. За момент си помислих дали пък Аллах не ме наказа заради отказа ми да отида на гости при Мохамед в град Бам. Въпреки притесненията ми остана успокоението, че съм успял да видя едни от най-затънтените и бедни селца в Източен Иран.

 

Ужасни южни горещини

Няколкото дни, които прекарах обикаляйки южните части на Иран, бяха сериозно изпитание и поради нетърпимите горещини. През следобедите температурата на въздуха надвишаваше 45 градуса по Целзий. Нормално е като се пътува с автомобил и си подадеш ръката през прозореца да почувстваш разхлаждане от вятъра. Там беше точно обратното: подавайки си ръката през прозореца на движещия се автомобил имах усещането, че ме облъхва въздуха от нагорещена пещ. Това беше нетърпимо и веднага си прибирах ръката вътре.  Нощувайки в автомобила на отворени прозорци, дори сутрин към 5 часа продължавах да се потя, нещо като „къпане в собствен сос“. С хавлиената кърпа трябваше непрекъснато да попивам потта от тялото си през цялата нощ.

Допълнително изпитание бяха и ужасните комари в Южен Иран. Докато на други места спрейовете против комари помагат, то на юг въобще не им действаха. По цели нощи комарите налитаха, хапеха ме навсякъде и ми пречеха да спя. Когато се опитвах да се завия с чаршафа за да се спася от досадните насекоми, веднага „завирах“ от горещината. Спирайки да почина през деня пък ме нападаха нахални малки мушички, които и за секунда не ме оставяха на спокойствие. Тогава си мечтаех за досадните папатаци от шотландските планини, които ми се струваха толкова мили същества в сравнение с тези ирански мушички и още по-ужасните южноирански комари.

 

Вече стигнах до Ормузкия проток, свързващ Оманския залив на Арабско море с Персийския залив.

Предстояха ми хиляда километра по протежение на Персийския залив и трупане на нови впечатления от страната.

 

 

 

Август – Септември  2012 година

Автор: Валентин Дрехарски (град Перник, България)

Снимки: авторът

E-mailvalentin.dreharski@besttechnica.bg

 

 

Други разкази свързани с Иран – на картата:

Иран

 

Врачанско семейство получава сметки за парно, въпреки че няма нито радиатори, нито тръби

Врачанско семейство води епична битка с местната „Топлофикация", защото всяка зима получава сметка за парно, въпреки че от години в...

„Джулиет гола“ – голата истина за живота

...всъщност си мислех, че втората част от заглавието на това ревю ще бъде „голата истина за любовта“. Но в „Джулиет гола“ има много повече от любовните трепети и предкритически кризи. В нея има смирение, но не и примирение. Но аз всъщност избързвам. „Джулиет гола“ е книга за тънката мрежа от нужда и ненавист, която може...

Майката на Ники: 20 души са гледали как го убиват, никой не посмял да се обади на 112

Лекарите от „Пирогов“ казаха, че такава „картинка“, каквато бе направена на скенера, не са виждали. Имало е травми в целия му мозък. В...

Бюджет 2014 ще е труден, но социално ангажиран

/Поглед.инфо/ Според председателят на Народното събрание Михаил Миков Бюджет 2014 ще бъде труден, но социално ангажиран. „Труден бюджет с оглед на тежките проблеми, които съществуват и се виждат в приходните агенции.

Как го правят във Франция (снимки 18+)

Във Франция излезе от печат и вече се разпространява новият брой на месечното издание Le Monte, с крайно обиден колаж на първа страница, изобразяващ садо-мазохистичен секс между Владимир Путин и френския президент Франсоа Оланд...

Разходка из най-големия мол в Америка

Mall of America се намира в Блумингтън, Минесота, и на година се посещава от 40 милиона души, колкото е цялото население на Канада. В него има...

Районите без ток за днес

Поради профилактика и неотложни ремонтни дейности на съоръженията за доставка на електроенергия, днес - 15 октомври - вторник, без...

Изхвърлиха дъщерята на Мира Радева от "ВИП Брадър"

/Поглед.инфо/ Дъщерята на Мира Радева - Ани, стана поредния съквартирант, който напусна къщата на "ВИП Брадър".

Мъж умря от инфаркт по време на секс в тройка

/Поглед.инфо/ 31-годишен грузинец почина по време на еротични игри с мъж и жена след бурен купон в дома си, пише италианският сайт Notizie curioze.it. Наследниците на злополучния любовник ще съдят личния му лекар за обезщетение от 5 000 000 евро

Bivol Receives Environmental Award for “Dunes Gate”

Capture_2013-10-14_a_00.24.10

Asen Yordanov at the awards ceremony

The Biodiversity Foundation awarded Bivol with the prize for best journalistic material relating to the protection of Bulgarian wildlife for 2012-2013.

Bivol was nominated for its outstanding journalistic investigation in the so-called “Dunes Gate.” The award was presented at a ceremony in Sofia’s Central Park, Borisova Gradina on October 12.

Dunes Gate is a term created by Bivol to expose the ugly corruption scam for construction on the last preserved sand dunes near the Black Sea town of Nessebar.

"All governments consistently reach for natural resources, committing breaches of laws and regulations, because they are not guided by the interests of the State and society, but by those of oligarchic circles that operate behind the scenes. Bivol reveals these crimes and fights them since for us this is not only a profession, but also cause," said the director of the site Asen Yordanov at the ceremony.

The journalist from Dnevnik.bg, Bossilena Melteva, also received an award for her overall work on environmental issues.

Eco activist Toma Belev was among the recipients of the Lifetime Achievement Award.

Capture_2013-10-14_a_00.49.08

Алберта Алкалай и Тома Белев на церемонията по награждаването


Investigations in “Dunes Gate,” made by Bivol in late 2012 and early 2013, showed that the spiteful procedures for the "absorption" of lucrative public lands by persons close to power began during the term of the Three-Way Coalition and were finalized by GERB. Published documents and facts irrefutably proved this continuity.

The protagonists of “Dunes Gate” still enjoy immunity under the present government, which even tried to recruit the "mastermind" of the scam, Kalin Tiholov, as Minister. The owners of SLE Group, the company which began the destruction of the dunes and which is linked to former Minister Tsvetan Tsvetanov, remain undisturbed by tax authorities and the prosecution, even though their sudden wealth is absolutely inexplicable. Prosecutors pardoned former Member of the Parliament from GERB Emil Dimitrov after it was irrefutably proven that a company registered to his mother has plundered public land; built on it a pool and then started a procedure to legalize it under the same scam as “Dunes Gate.”

Nature protection is central to our website as it is a significant public resource, generating the interest of empowered criminals. Over the years Bivol revealed many abuses of Bulgarian nature - from our early investigations about Strandzha and the Coral beach to topics related to the Pirin Mountain, the ski resorts, Irakli, “Dunes Gate” and Ropotamo. Readers can get acquainted below with our major publications on these topics (in Bulgarian):

Dunes Gate:

https://www.bivol.bg/dunigate.html;

https://www.bivol.bg/riosv-burgas.html;

https://bivol.bg/oresharski-obrach-gagauzov.html

Ropotamo:

https://www.bivol.bg/component/search/?searchword=%D1%80%D0%BE%D0%BF%D0%BE%D1%82%D0%B0%D0%BC%D0%BE&ordering=&searchphrase=all

Coral:

https://bivol.bg/koral-zaharieva.html;

https://bivol.bg/moratorium-chernomorie.html;

https://bivol.bg/blatno-kokiche-koral.html;

Other publications:

Pirin: 

https://bivol.bg/component/search/?searchword=Пирин&ordering=&searchphrase=all;

Irakli: 

https://bivol.bg/irakli-emona2000.html

Winter resorts: 

https://bivol.bg/forest1bis.html

 

NPP Rezovo:

https://bivol.bg/aec-igneada.html;

https://bivol.bg/tec-aec-igneada.html;

https://bivol.bg/tec-rezovo-stop.html;

Strandza:

https://bivol.bg/mister-strandjagate.html;

"Враждебна": Всичките 135 деца са болни и без пари за лекарства

 Даринка Илиева; 24 часа Бременни и деца спят на пода. Тоалетните са запушени Запушени тоалетни, от които бликат отпадни води, стаи, в...

Веселин Златков: Авторитетът на президента е държавен проблем

Властта и правомощията у нас са разпределени между институциите така, че българският президент може да разчита долу-горе единствено на...

Това са най-известните български улици

Няма начин някой да дойде в София и да не мине по Витошка. Или пък да пропусне да се разходи по Главната в Пловдив. Всеки град си има своята...

Как технологиите оказват влияние на храненето ни навън [инфографика]

How Techology Impact Our Eating
Излизайки да се храним навън с приятели или семейството ни, замисляме ли се колко различни са вече хранителните ни навици от преди 10 години например. Преди бума на социалните мрежи и мобилния интернет как решавахме къде да обядваме, когато сме в центъра на града, а …

Астрономи са намерили вода близо до угаснала звезда

Група изследователи от университет в Германия , а също така университетите в Кембридж и Варвик ( Великобритания) са открили около бялото джудже GD61 облак прах , резултат от сблъскък. Спектралния анализ е показл , че в този облак има голямо количество вода. Подробности може да се намерят в статия на астрономиет която е публикувана в списание Science.

Най-известните български улици

Няма начин някой да дойде в София и да не мине по Витошка. Или пък да пропусне да се разходи по Главната в Пловдив. Всеки град си има своята...

Вашият дневен хороскоп

Овен  Практиката през този ден е по-важна от теорията. Ако сте разбрали, че за някои важни въпроси не можете да разчитате на подкрепата на...

60% таван за лихвата по бързите заеми

Лихвите за малките по размер бързи кредити да бъдат заковани на 50-60% годишно, обмислят управляващите. Регулацията ще обхване само заемите...

Хюлет-Пакард вдига летвата на мобилните системи с нови модели Ultrabook за бизнеса

Хюлет-Пакард вдига летвата на мобилните системи със сигурни нови модели UltrabookTM за бизнеса
Хюлет-Пакард представи портфолио от бизнес ноутбуци с елегантен дизайн, които дават ново значение на мобилните компютри, в т.ч. сигурни, надеждни Ultrabooks, създадени да отговорят на нуждите на всеки бизнес потребител или ИТ бюджет.  Понастоящем много предприятия са в процес на трансформация след като исканията на …

Foursquare официално отвори рекламната си платформа

Foursquare официално отвори рекламната си платформа
Социалната мрежа Foursqure обяви, че рекламната платформа за сервиране на реклама, вече е налична за всички бизнеси. До този момент само определен кръг от фирми можеха да се възползват от услугата, но от днес тя е отворена за всички. За тези, които не са наясно, …

TimeLine Theatre Company: “Изюминка на солнце” (“A Raisin in the Sun”)

Новый, семнадцатый сезон театральная компания TimeLine открыла спектаклем “Изюминка на солнце” по одноименной пьесе Лорейн Хэнсберри. Написанная в 1959 году, пьеса произвела эффект разорвавшейся бомбы и стала первым сочинением афроамериканского автора, поставленным на Бродвее. В центре пьесы – живущая на юге Чикаго семья Янгеров: мать Лина (Грета Оглсби) и двое детей. Сын Уолтер Ли (Джерод Хайнс) работает шофером, у него приятная жена Рут (Тони Мартин) и сын Трэвис (Оскар Васкес-третий). Дочь Бенита (Милдред Мари Лангфорд) заканчивает университет, мечтает стать врачом. Мы встречаемся с героями вскоре после смерти отца семейства. Все ...

Страници: 1 | 2 | 3

Бързи връзки


Търсене


Архив

RSS Абонамент

Новини от Грамофон

"Новини от Грамофон" - Следете последните новини от България и чужбина обединени на едно място. Обновяват се през 1 минута.

 

  •  

Ново: Публикуване