(http://vasvalch.com/)
Mark Stephen Meadows: има нещо митично в роботите и изкуствения интелект
Както обещах, ето и второто интервю с лекторите на Innovation Explorer (остават няколко дни до събитието на 25 февруари, така че се регистрирайте докато има време). Този път си говорим с Mark Stephen Meadows. Освен, че е работил във водещите изследователски лаборатории в света (Xerox-PARC, SRI, The Waag), Mark е създал три собствени компании и в момента се движи по ръба на иновациите в създаването на изкуствен интелект и роботизирани аватари с Geppetto Avatars. Когато видях представянето му, предположих, че ще може да сподели интересни неща върху AI, бъдещето на мислещите машини, настоящето в разработката на роботизирани асистенти и как се променя идеята ни за автономна система. Не се излъгах – той говори адски интересно (и дори дава като пример “2001: Космическа одисея”, което винаги е плюс).
Кога започнахте да се занимавате с изкуствен интелект и аватари? Има ли определен вид професионален опит, който помага за развитие в тази сфера (освен програмиране или инженерни умения)?
Аз основно съм портретен художник и писател, а тези две умения са свързани с наблюдението на хората и записването на тези наблюдения. Тези естетически занимания допринасят по различен начин от техническите възможности. Срещата между изкуството и технологиите е ключова за всички медии днес – това е преплитане на съдържание и технологии. Наблюдението, което е свързано с изкуства като рисуване, писане или музика, интегрирано със съвременните технологии, е особено важна за иновациите.
Моят опит вероятно започва с Dungeons & Dragons, защото се интересувах как да се автоматизира герой, който не е свързан с реален играч. Докато работех в Xerox-PARC и Stanford Research Institute, научих повече за технологиите, които управляват системите, а през следващите години добавих гласово разпознаване и 3D опит във виртуалната реалност.
За мен има нещо митично, легендарно свързано с роботите и изкуствения интелект – не знаем точно какво представляват тези неща, но ги обсъждаме свободно. Чувал съм, че роботът е свързана система, която не работи, а изкуственият интелект е автоматизация на естествената глупост. Дали това са митове или функционални платформи тепърва ще научим – все пак според мен решаването на реални проблеми с артистичен подход има смисъл в днешния контекст.
За повечето хора “изкуствен интелект” все още звучи като тема от научната фантастика. Какъв напредък сме постигнали във въвеждането на изкуствен интелект в ежедневието ни?
Не знаем точно какво е изкуствен интелект, защото просто не знаем точно какво е интелект. Враните, китовете и много други видове, които живеят в близост до хора, показват, че имат развит език, математически възможности, използват сечива и проявяват много други видове интелигентно поведение. Еволюцията работи по-скоро като сфера, отколкото линейно и затова предполагам, че може да съществуват милиони и дори милиарди видове интелект, които нямат нищо общо с човешкия начин на мислене. Днес виждаме, че много аспекти от интелекта могат да се автоматизират. Google търсенето е добър пример, а дори и калкулаторът може да изпълнява базови математически функции. Как тези автоматизирани задачи се интегрират в живота ни е отделен процес със собствена еволюция, която ще зависи от това кой подход работи, кой се приема от хората и обществото. За да дам пълен отговор на въпроса Ви, всичко зависи от това как дефинираме нещата.
Защо естественият език е толкова важен да повярваме, че машина мисли сама? Нейните действия не са ли достатъчно доказателство?
Естественият език е де факто потребителски интерфейс за много автоматизирани системи, особено при роботите. Написах кратък материал по темата, който може да ви е интересен. Днес има нови модели, които изискват повече ресурси от обикновен компютър, за да наподобяват човешката лингвистика и да изглеждат интелигентни. Декатлонът за изкуствен интелект и други мултивалентни подходи разширяват смисъла на теста на Тюринг и така променят представата ни за автоматизиран интелект.
Наскоро Елон Мъск сподели страховете си относно разработката на изкуствен интелект. Смятате ли, че тези страхове имат основание и какво е решението на проблема според Вас?
Стивън Хокинг също изрази сходни притеснения. И двамата обмислят нещата сериозно, но нито един от двамата не гледа към източника на проблема, който са инженерите разработващи тези системи. Ако гледате “2001: Космическа одисея” внимателно, ще видите, че Хал прави точно това, което му е наредено да прави и решава, че Дейв е извън контрол, когато Дейв не забелязва, че Хал мами на шах. Това е настройка зададена в Хал, каквито са и всички следващи решения, които системата взима. Това, което се опитвам да кажа, е че решенията на разработчиците имат последствия, които самите разработчици понякога не могат да предвидят. Колкото по-независима е системата, толкова повече решения тя взима сама, съответно по-трудно е да се предвиди действието й.
Аз не се притеснявам от вероятността техническата сингулярност да унищожи човечеството, но се притеснявам, че не обмисляме внимателно какво създаваме. Етиката и моралът на изкуствения интелект тепърва започват да съществуват като идеи. Какво се случва, ако самостоятелна кола прегази човек? Кой е отговорен? Какво се случва, ако военен робот направи грешка и застреля един от “добрите”? Кой е отговорен тогава? И още повече, технологиите често са използвани за поробване на хора, затова трябва внимателно да създадем правилно законодателство, което се занимава с автоматизираните системи, независимо дали говорим за Facebook, който нарушава нашето лично пространство или за сингулярността, която може да наруши процесите за взимане на решения.
Коя от последните иновации в изкуствения интелект приемате като най-обещаваща? Има ли нещо конкретно, което според вас ще е “the next big thing”?
Аз се концентрирам върху социалната роботика. Смятам, че хората са много емоционални същества и че аватарите и роботите трябва да взимат под внимание първо човешките емоции, след което да наблюдават това, което казваме и искаме. Емоциите водят нашите решения. Провеждането на качествен емоционален анализ е най-важната следваща стъпка в собствената ми работа и с нетърпение очаквам да видя развитието в тази област през следващите десетилетия. Ще говоря по тази тема и в лекцията си, затова се надявам да се видим там.
Постът Mark Stephen Meadows: има нещо митично в роботите и изкуствения интелект е публикуван в Васи ли?!. Ако искате да получавате повече съдържание от блога, абонирайте се за нюзлетъра.
Свързани новини:
- И Видин обявява грипна епидемия
- Без безплатни бързи тестове за грип
- Приложение на „Майкрософт” ще ни предупреждава за сайтове с фалшиви новини
- Опозиционерът Хуан Гуайдо се обяви за временен президент на Венецуела
- Жената, нападнала медик в Горна Оряховица, е с повдигнато обвинение
- Руската ВТБ: Заложници сме на нарастващ конфликт между Тръмп и Конгреса
- Ивелин Попов се настани в хотела на "Ростов" в Доха, ще подписва
- Алберт Попов спечели втория слалом за ФИС
- Паредес се отдалечава от ПСЖ
- Прекратиха търсенето на самолета със Сала поне за днес
- Погба носи тузарски костюм със своите инициали
- Зафиров: Цената на Неделев е висока
- Емери: Арсенал работи по трансфера на Суарес
- Зафиров: Неделев отхвърли ЦСКА и Лудогорец, търсим нападател и ляв бранител
Виж всички новини от 2015/02/20