Август го изкарах (почти*) без устройства.
От 1 до 31-ви нямах мобилен, т.е. никакъв телефон. За първи път. Не знаех как ще е. Знаех, че ще е приключение.
После, от 15-ти пък за три седмици бях без компютър. За първи път. Пак не знаех как ще е.
Е, оцелях. Беше любопитно. И затова споделям.
1. Хората не ти вярват и не те разбират. Това, разбира се, няма значение. Някои мислеха, че си правя евтин ПР. Други, че съм се чалнала. Трети просто вдигаха рамене неразбиращо, аджаба защо си причинявам това. Всички са опитвали да ме търсят, въпреки че категорично бях казала, че нямам устройство. Дори sms ми бяха писали.
2. Рязко спада стресът. Юхууу. Без техника (временно) се живее по-леко и една идея “по-розово”. Времето тече с друго темпо. Много, много приятно темпо.
3. Освобождава се много време. Ехааа! Лично аз го посветих на четене, рисуване, време с децата и приятелите. Зареждащо!
4. Комуникациите не липсват. Компенсират се с други – реални. Новините идват почти със същата скорост, защото хората наоколо все пак остават с устройство и свързаност.
5. Без досадните междинни чувания. Много ми хареса това, че отпаднаха досадни, безсмислени междинни чувания от сорта на “къде си”, “идваш ли”, “ще закъснея”.
6. Добър пример за децата. Ами няма как да не се радвам с това постижение – без устройства аз е доста по-убедително и окуражаващо да изисквам и тези около мен да са по-пестеливи с времето, отделяно на устройствата.
7. Извън зоната на комфорт. Най-ценното за мен бе именно това. Извадих се от собствената си зона на комфорт. Приятелите ми знаят, колко онлайн човек съм. Е, радвам се, че експериментирах и установих за себе си, че е възможно. Възможно е да съм без телефон не ден, не два, а цял месец! Без компютър също. Живее се. Провокирах се. Успях.
И все пак какво ми липсваше:
* През месец се наложи все пак да проведа три телефонни разговора и го направих през чужди устройства. В това време използвах таблет, взет назаем, по час на ден. През тези три седмици два пъти по 15 минути ползвах чужд компютър, работата го изискваше.
Благодарна съм на екипа ми, приятелите и семейството ми, които проявиха голямо разбиране и подкрепа към това мое странно предизвикателство.
Ето така с моя експеримент без устройства.
Вече съм обратно в света на “нормалното” – с телефон и компютър.
Планирам догодина да повторя.
Светът не свърши през този месец. Добре ми се получи. Пожелавам го на всеки смелчага. Струва си.
23 юли 2015 | 21:15
София. След многобройни срещи по инициатива на министър-председателят Бойко Борисов и партийните лидери беше постигнат консенсус за внасяне на нов проект за промени в Конституцията в частта за съдебната власт.
Премиерът Борисов проведе среща с ГЕРБ ( т.е. със себе си- бел. ivo.bg), ДПС, БДЦ, ПФ и АБВ като стана ясно, че за новия проект се събират 160 подписа. Съпредседателят на парламентарната група на Реформаторския блок Радан Кънев анонсира пред журналисти, че се надява да се подпишат 180 депутати. Новият проект ще съдържа консенсусните текстове, а именно — разделяне на ВСС, пряк избор на магистратската квота и усилване правомощията на инспектората.( Фокус)
Какво липсва в тази оптимистична прогноза от преди два месеца, оказала се повече от вярна въпреки всички театрални тръшкания?
Липсва ( уж) игнорираната, дърпащата се, бунтарската „Атака”, без която нямаше да се натрупат „сензационно” въпросните (повече от) 180 гласа онзи ден в Народното събрание.
Сега ни поднасят като „чудо” (уж) ненадейната подкрепа на „Атака”, макар да стана ясно, че с руската партия също са се водили разговори ( т.е. пазарлъци). С други думи „Атака” ни най-малко не е била изолирана и се е намерил начин да бъде „заинтригувана”.
Въпросът е каква е търговийката, в която по-скоро от „Атака” са били активната страна. Защо? Много просто: не зависеше от тях приемането на промените, но пък изпускаха влака при раздаването на порциите като награда за добро поведение. И са го изтъргували (доброто поведение).
На въпрос дали знае какво е станало в последния момент ( когато парламентарната група на „Атака” е била инструктирана да изостави позата си на борец срещу статуквото, с която се промъква в парламента редовно от 2005 насам) най-яростната атакистка в парламента Магдалена Ташева простичко отговаря днес, че…не знае. Не била участвала в това заседание и затова НЕ ЗНАЕ.
Сериозно? И като не е била там, не е чувала какво е станало?
Не, че очаквам тя да издава най-сополивите тайни на шефа си, но все пак лъжата й е прекалено издайническа за истината, че Сидеров е използвал златния шанс и без да е „златен пръст” този път.
Каква порция е получила руската партия ще стане ясно, когато научим, че Волен Сидеров не е удрял полицай във Варна, не се е държал хулигански в самолета преди това и изобщо- че е набеден. Удареният полицай ще бъде скрит. Всички свидетели ще бъдат обзети от мъдростта на правилото за мълчанието и златото по отношение на златопръстия „спасител на конституционните промени”, който всъщност спасява себе си.
Сидеров е инструктиран в духа на заветите на Любен Гоцев, който обяснява в едно свое откровение как и защо той и останалите кукловоди на прехода са приели България да стане член на НАТО. „… разумът и днешната политическа ситуация у нас и в Русия ме задължават да си спомня латинската мъдрост: „Като не можеш да ги победиш, стани техен партньор или съюзник” ( „Политика. Дипломация. Разузнаване. Задочни интервюта с Любен Гоцев”, стр. 53, издателска къща „Международни отношения”, 2005 г.
Волен Сидеров и Илия Павлов изненадаха със своята близост неосведомените още преди 20 години.
Спомнете си „прагматизма” на Сидеров, който се „разбунтува” срещу СДС и се оказа веднага след това пресаташе на главния мафиот на България, шефа на свързаната с Русия корпорация „Мултигруп” Илия Павлов.
За останалите му метаморфози няма да припомням- не си струва животоописанието му да отклонява вниманието от прозаично прозрачния факт, че пак е участвал в предаването „сделка или да”.
Share on Facebook
Пламен Асенов
22. 07.15, радио Пловдив
Целия текст слушай тук – http://bnr.bg/plovdiv/post/100582752/velikite-evropeici-ignatius-loiola-parva-chast
Барбер, Агнус дей
Игнатиус Лойола е човек на страстта. Може да звучи малко странно, защото е изречено като основна характеристика на един силно религиозен човек, но – това е положението. Да, говорим за същия онзи Лойола, създал и управлявал „Обществото на Исус”, по-известно като Ордена на Йезуитите, през първите години от съществуването му. И – не, създаването на този орден не е силно свързано със Светата Инквизиция, както мнозина погрешно мислят. Инквизицията е създадена около 350 години по-рано и през повечето време е ръководена от Доминиканския орден. Самият Игнатиус Лойола е разследван два пъти от нея. Той също не е онзи краен опортюнист, за какъвто мнозина и до днес го смятат. Тази погрешна представа идва заради макиавелистката му реплика, че целта оправдава средствата. От самия Лойола репликата се използва във връзка с устава на ордена и под „цел” той има предвид защитата на папата и на католическата църква изобщо, а под „средства” разбира някои особености на Йезуитския орден – например специфичното облекло на монасите, фактът, че те живеят и развиват своята дейност не изолирани в манастири, а в светска среда, необходимостта да бъдат възможно най-високо образовани – такива неща. Разбира се, славата на Ордена на йезуитите е противоречива, та няма как и името на нейния основател, въпреки че е канонизиран за светец, да се приема еднозначно. Но това, към което апелирам, е да не се мисли за Лойола като за някакъв кротък, благ, потънал в религиозен размисъл и бдения човек, независимо дали смятаме това за искрено или да притворно негово поведение. Просто не е такъв, така че дори по отношение на религиозните му подвизи трябва да имаме предвид неистовия глад за живот и дейност, който душата му изпитва. Иначе не бихме го разбрали правилно и ще си останем с предразсъдъците за него.
Енигма, Принципи на похотта
Иниго Лопес де Лойола е роден, както показва името му, в замъка Лойола, в северната испанска провинция Баския. Годината е 1491, Америка все още не е открита и светът е доста по-малък, отколкото става през следващите няколко десетилетия, познати като времето на големите географски открития. Фамилията на Лойола е аристократична, но, въпреки че си има замък – обедняла. Той е седми син от седем сина и тринадесето дете от общо 13, така че няма никакви шансове да получи дори семейната бедност като наследство. Когато доста по-късно около името на Игнатиус Лойола се изгражда цяла митология, се появява и една интересна легенда. Майката на неродения още Иниго предусеща – или е предупредена от небесни сили – че точно нейният изтърсак ще стане велик духовен учител. Затова тя използва нещо като когнитивна магия – за да сближи съдбата на сина си със съдбата на самия Христос, ражда го в яслите на замъка. Така или иначе, родителите му умират скоро и Иниго е отгледан от жената на един ковач. Аристократичният му произход обаче си остава значим фактор и още като юноша той става паж на ковчежника на кралство Кастилия, а после, когато навършва пълнолетие, служи при Антонио Манрике де Лара, херцог на Нахера и вицекрал на Навара. В тези младежки години, както сам описва в своята „Автобиография”, Лойола „обича военните упражнения и изпитва тщеславно желание за слава”. Ако се чудите откъде идват тези му страсти, отговорът е – от рицарските романи, които той жадно поглъща, въпреки че на практика няма никакво сериозно образование. Не само ги чете, а им вярва и иска да следва подвизите на техните герои. Това да ви прилича на някой си обеднял идалго, който поема по пътя на рицарството, за да преживее чуден живот в подвизи и приключения? Така е, прилича ви на Дон Кихот. Съвпаденията между съдбата на Игнатиус Лойола и Дон Кихот изобщо не са само тези, има още много. И изобщо не са случайни. Смята се, че точно Лойола е един от прототипите на Сервантес, когато той пише своята знаменита книга.
Грегориан, Нищо не е от значение
„Внимателен към външния си вид, запален по успехите с жените, смел в своите ухажвания, придирчив по въпросите на честта, без да се боя от нищо и като оценявах евтино своя живот и този на другите, аз се отдавах на разкоша…..” – така самият Лойола описва себе си в онези години. Въпреки че си е религиозен човек, както е характерно за времето и мястото, той се гмурка изцяло в светския живот и е доволен от себе си. Смята произхода за далеч по-важен от богатството, така че ухажва и превръща в дами на сърцето си истински принцеси. Веднъж среща някакъв мавър, който отрича божествената същност на Христос, затова го призовава на дуел и го убива. Като човек от свитата на херцог де Лара, участва в много битки и излиза от тях без драскотина. Е, жестоко се лъжете, ако мислите, че това продължава година-две. Не, продължава поне 15 години. Божият пръст се намесва решително в живота на Игнатиус Лойола едва след като той навършва 30. През 1521 Лойола е в Памплона и се бие срещу французите, които искат да завладеят испанската част от кралство Навара. Въпреки очевидната загуба, неговата съпротива продължава до момента, когато едно гюлле се опитва да мине между краката му, но не успява – единият му крак е ранен, а другият е лошо счупен. Французите се оказват джентълмени и не само не убиват смелия си противник, но го изпращат в замъка Лойола, без дори да поискат откуп за него. В замъка се стичат доктори, които му правят поредица от операции, за да наместят счупения крак. Не ме питайте какво са му давали вместо упойка – и да знаех, пак нямаше да ви кажа, а щях сам да си го пия, щом е толкова ефикасно, че Игнатиус преживява операциите. Нещо повече, след като отначало кракът му зараства накриво, той настоява да му го счупят отново и пак да го наместят. Така или иначе, докато около година време други се занимават с нозете му, самият Лойола започва своя поход за възвисяване на духа си.
Грегориан
В деня на Свети Йоан Кръстител 1521-ва Игнатиус Лойола е на умиране. Втората операция е толкова тежка, че лекарите вдигат ръце и го съветват да вземе последно причастие. След четири дни, в деня на Свети Петър, когото семейство Лойола има за своя покровител, той го прави. На другата сутрин обаче, вместо мъртъв, Игнатиус се събужда като човек на оздравяване – няма температура, има апетит и изпитва неистово желание да чете любимите си рицарски романи. И около този чудотворен момент по-късно възникват легенди. Едната е, че през нощта му се явява Свети Петър и двамата имат дълъг разговор. Другата – че при него идва Светата Дева в образа на черната мадона от Монсерат, която също му дава наставления за обръщане към духовния живот. Без да коментират чудото на оздравяването, по-атеистично настроените днешни наблюдатели казват, че преломният момент може би е дошъл от друго – вероятно самият Игнатиус Лойола си дава сметка, че на куц крак не може да постигне мечтаното бъдеще като голям рицар и воин, затова със свойствената си страст обръща поглед към другото възможно поприще – религията. Така или иначе, обръщането на погледа не става веднага, а постепенно. Историята разказва, че когато се събужда свеж и бодър, вместо мъртъв, Лойола иска да му донесат рицарски романи за четене, тоест, дори през нощта наистина да е бил навестен от светци, все още не се поддава на влиянието им. Оказва се обаче, че в целия замък няма нито една книга за Крал Артур или Амадис Галски, но има две други – „Животът на Исус Христос” от картезианеца Рудолф и един том от „Жития на светците”. Още когато започва да ги чете, Игнатиус Лойола изпитва такова неземно блаженство, че после цял живот се опитва да го постига по различни начини, а когато не успява, е доста недоволен от себе си.
Моцарт, Ave Verum Corpus
За разлика от желанието за слава и любов, което изпитва дотогава и които оставят в душата му само опустошения, четенето на житията му носи непостижимо спокойствие. Първият дух е от дявола, вторият е от Бога – разпознава ги Лайола. И колкото повече чете, толкова повече разбира, че героизмът на духа е съвършено различен – но по-голям – от този на плътта, към който досега се е стремил. Не съм ли способен и аз на такъв героизъм – пита се той и отговорът бързо започва да се оформя. Веднага след като започва да ходи, макар че остава хром за цял живот, Игнатиус Лойола тръгва на поклонение към Светите земи. Първо обаче минава през планинския бенедиктински манастир Монсерат край Барселона, където се съхранява чудотворната статуя на Черната Мадона. Разказва се, че тя е донесена в Европа лично от Свети Петър и когато извършва поклонението си, Игнатиус Лойола на практика се посвещава на Богородица, като оставя пред нея оръжията си. Една друга интересна басня има съчинена по повод неговото поклонничество при светата Дева от Монсерат. Разказва се, че след оздравяването си той все още не е твърдо решен какъв път да поеме и оставя съдбата си в ръцете на Господ, като го прави чрез божествената искра на едно муле. Като пътува с мулето, той стига до разклон. Пътят наляво води до голям, шумен и разблуден град. Пътят надясно – до тихото абатство с Черната мадона. Игнатиус Лойола отпуска юздите и мулето тръгва надясно, към вечността и славата.
Алегри, Miserere mei, Deus
Понеже напоследък опорните точки на някои русофили у нас вземат връх над здравия разум, то се постарах да намеря някои факти, които се надявам, че ще накарат почитателите на опорните точки, с които ни засипва руската пропаганда, да замълчат. Искам предварително да уточня, че написаното не е насочено срещу руския народ. Това което не харесвам, […]
The post Истината за Русия, руската “душевност” и икономика на глинени крака appeared first on ExtremeCentrePoint.
Понеже напоследък опорните точки на някои русофили у нас вземат връх над здравия разум, то се постарах да намеря някои факти, които се надявам, че ще накарат почитателите на опорните точки, с които ни засипва руската пропаганда, да замълчат. Искам предварително да уточня, че написаното не е насочено срещу руския народ. Това което не харесвам, […]
The post Истината за Русия, руската “душевност” и икономика на глинени крака appeared first on ExtremeCentrePoint.
Имигрантската криза в ЕС е по-сериозна от тази с еврозоната, а готовността на елити и общества за реакция е ниска. В същото време, разпадът на цели общества в северна Африка и близкия Изток няма как да бъде третиран като временно неудобство. Става въпрос за множество дългосрочни предизвикателства, които няма как да бъдат решени със сегашните политически нагласи и секторни политики.
Какво е общото между 35-то училище „Добри Войников“ в София, Lafka и достъпът на малолетни и непълнолетни до цигари и алкохол? Ами… ако се водим по снимковия материал, заемат почти едно и също място в пространството.
За съжаление, наредбата, според която НЕ може да се продават цигари, алкохол и други подобни до училища, интересно се е променила и сега звучи така:
чл.17 ал. (1) На територията на СО се забранява:…. 3. продажба и сервиране на алкохолни напитки, тютюн и тютюневи изделия на лица под 18 години;…. 5. продажба на алкохолни напитки в учебни, възпитателни и здравни заведения;
6. продажба на тютюн и тютюневи изделия на територията на детски, учебни и здравни заведения;…“ http://sofiacouncil.bg/?page=ordinance&id=53
Има нещо ПОТРЕСАВАЩО нагло, че Lafka са се паркирали на две крачки от училище и общо взето, май никой не вижда никакъв проблем с това.
За подаване на сигнал в общината: цък ТУК.
Продукти за 4 порции:
500г Талиятели
200г риба Тон консерва
2 червени чушки
½ глава червен лук
200г сирене Едам
1к.ч. олио
1ч.л. сол
1с.л. естрагон
1с.л. краве масло
Приготвяне:
Различните видове макаронени изделия са ми любими. Поне един път в седмицата готвя паста за вечеря. Представям ви една рецепта за италианска паста със средиземноморска риба. Сварявам талиателите в подсолена вода. Отцеждам готовото вариво. Обърквам горещите талиатели със супена лъжица краве масло. Почиствам пиперките и лука. Режа на дребно. Запържвам зеленчуците в загрята мазнина. Достатъчни са десетина минути. Разпределям пастата в чинии. Отгоре редя парченца риба и запържени зеленчуци. Поръсвам порциите с естрагон. Добавям нарязано на малки кубченца сирене Едам. Поднасям вечерята с настроение.
ПРЕССЪОБЩЕНИЕ: Незабавна реформа в детското правосъдие искат неправителствени организации
Па(т)ри(оти)чният лидер Валери Симеонов си има телевизия СКАТ, а енерГЕПИйният му "експерт" Стефан Гамизов практически не излиза от студията на патрона си. Как човек да не се замисли, на къде духат ветровете? Сигурно ще е ...
10. Добре дошли на сайта на <име>. Loading Flash intro… 0.01%
9. Шрифт Comic Sans в жълто, на малко по-тъмно жълт фон, точно под анимиран GIF
8. Регистрация с три имена, ЕГН, телефон, три домашни и четири служебни адреса и данни кога си ял боб за последен път
7. Същата регистрация, но ако все пак решиш да се пробваш и случайно пропуснеш едно от 843-те полета, дава грешка и изтрива цялата информация във формата.
6. Този сайт работи само с Internet Explorer.
5. Толкова банери, че не можеш да видиш реалното съдържание.
4. Като горе, но банерите са смесени с бутони (анимиране GIF-чета, разбира се), които се движат по екрана, издават звук на електронна игра от 80-те и при кликането им се отварят три прозореца: два с реклами и този, който реално търсиш.
3. Попълни тази анкета / щракни на тази реклама, за да стигнеш до това, което ти трябва
2. За да влезеш с Facebook акаунта си, сайтът иска достъп до пълната ти профилна информация, достъп до всичките ти приятели, разрешение да публикува като теб, да говори като теб, да яде и да ака като теб!
1. Дай си данните от кредитната карта и получи безплатен достъп сега, ние ще почнем да ти взимаме парите след месец!
Ако има по – голямо и грозно нахалство в преследването на антибългарски цели в България от руската арогантност, това е продажността на подчинената й Пета колона в страната. Тя тихомълком даде поредното гръмко доказателство, издигайки паметник на съветския окупатор в лично качество – не просто на някакъв анонимен окупатор и измислен обобщаващ Альоша, а именно на произведения в маршалско звание командващ окупацията на България Толбухин, награден от Сталин с това издигане за безкръвното завладяване на България, от което е последвала жестока кървава баня за противниците на тази окупация- истинските и набедените за такива.
Бюстовете на маршала бяха сред първите символи на съветската окупация и комунизма, премахнати от центъра на София и от съветизирания Добрич, наречен на маршала град Толбухин. Тогава това стана възможно благодарение на факта, че самата Русия се опитваше да се освободи от руините на комунизма, под които беше затрупан разпадащият се Съветски съюз.
Днес ни демонстрират, че съветският диктат се е завърнал. Кремъл си прави в България каквото си иска с активното съучастие на местните колаборационисти, поздравени на събора край язовир Копринка на 7 септември тази година ( на рождения ден на Тодор Живков) и от депутата Красимир Велчев, личен пратеник на премиера Борисов. Същият , който в качеството си на току – що поел властта министър-председател откри разположения в резервата Камчия руски комплекс „Радуга” (дъга) в присъствието на доказания престъпник Юрий Лужков, кмет и главен грабител на Москва. Борисов мина под дъгата и само незрящите за този факт не искат да признаят, че е по заслуги негласен вожд на Петата колона, която марширува в България благодарение на разрешителния режим за нейните изяви, нареден от най-овластената фигура в страната. Тъкмо в този комплекс, разрастващ се непрекъснато от тогава и превърнат в руски анклав на българска територия, руските специалисти по водене на хибридна пропагандна война и тяхната българска прислуга реабилитираха образа на наместника на Сталин в България. Уж построен за почивката на московски дечица, анклавът се (д)оказа полигон за хибридните войни на Кремъл срещу България. Това е демонстрация на сила в селото без кучета, в което кучелюбецът Номер едно в държавата има „слабост” към руската мечка, която явно го държи на своя синджир.
Откриването на паметника на 22 септември 2015
Георги Боздуганов, специално за Faktor.bg
Навръх 22 септември – празникът на българската независимост, комунистическите слуги на Кремъл извършиха поредната кощунствена подигравка с националната памет и отечеството ни. В комплекс “Камчия” край Варна бе открит огромен паметник на окупатора на България маршал Фьодор Толбухин, за който в нашите медии се мълчи престъпно. Научаваме за събитието от руско издание (виж ТУК, б.р.), което представят манипулативно маршала като освободителя на България от фашизма.
През 1944 г. сталиновата върхушка умишлено проваля преговорите на българското правителство за присъединяване към антихитлеристката коалиция, с цел да нападне страната ни и да я превърне в част от съветската империя. На 5 септември 1944 г. СССР обявява война на България и на 8 септември нахлува Червената армия.
От тази дата нашата държава фактически губи своята национална независимост. Според сключеното на 28 октомври 1944 г. Московско примирие върховната власт официално се поема от Главното командване на Червената армия, а съставените в Кремъл кабинети на Кимон Гееоргиев и Георги Димитров са само негови помощни органи чак до края на 1947 г.
Наложеният окупационен диктат
ни струва непосилните 133 милиарда лева, разграбване на националната собственост, 40 000 жертви във войната, без да ни се признае статут на съвоюваща страна срещу
Третия райх и последваща пълна съветизация. Близо 30 000 души са избити от новия болшевишки режим, а броят на преминалите през лагери и затвори по политически причини е в пъти по-голям.
Толбухин, който днес величаем с паметник, командва Трети украински фронт и е първият, който оглавява окупационното съветско управление. Той е провъзгласен от Сталин за маршал заради “военната победа” над страната ни, макар че срещу съветските войски не е произведен нито един изстрел.
Въпросът обаче не е в личността на маршала, той е далеч повече военен началник, отколкото политическо лице, изпълнявало сталиновите поръчки. Важни са символите, които настоящата политика на Путин се опитва да възражда и да набива в главите на българите, извращавайки историческата истина. Първата копка на унизителния паметник тази година е направена специално на 9 май – денят на съветската победа във Втората световна война. И никой да не се заблуждава с възникнали спонтанно случайни съвпадения. В имперската столица работи отлично подготвен апарат от политически служители и офицери на КГБ, които точно са определили и датата на официалното му откриване – 22 септември. На празника на нашата национална независимост трябва да се демонстрира, че тя е временно състояние, докато наложеното с оръжие съветско господство е продължило 45 години, оставило е трайни следи и трябва да се посреща с обречеността на слугинската любов, вместо с ненавист.
След паметника на маршал Жуков в град Стрелча и паметника на червеноармейците в село Копринка, торсът на Толбухин е третият монументален израз на презрителното отношение към отечеството ни само през последните 5 месеца. Иначе казано – това е част от
новата хибридна война,
която се води с дипломатически, пропагандни, икономически и корупционни средства. Вербуваните местни наемни работници са отдадени на подложен русизъм и изпълняват безпрекословно всяка поставена задача, без значение колко е антипатриотична. Упорито се премълчава, че през 1997 г. в Русия е приет федерален закон, според който България е определяна за вражеска държава, воювала срещу СССР. Това се прави напълно умишлено, защото иначе няма как да се обясни величаенето на тези, които са ни обявили и продължават да ни считат за врагове.
В България вече са приети два закона с предвидени наказания за извършените комунистически престъпления и никой не бива да забравя, че терорът и безчинствата станаха държавна политика под дулата на сталиновите танкове. В европейските страни комунизмът бе осъден и приравнен с нацизма. Полският сейм официално окачестви инвазията на “освободителната” Червена армия като “втора окупация” и изготви закон за премахване на паметниците от комунистическия период. Започват по списък. В градовете Нова сол и Пененжно събориха първите. Литва и Естония се готвят да направят същото. България обаче не е Полша, нито някоя от преживялите съветска тирания прибалтийски републики. Тук
ваксаджийството на руските чизми
е белязано с особен ентусиазъм и очевидно е добре заплатено. В центъра на последното събитие главна роля заема бившият първи секретар на ЦК на ДКМС Станка Шопова, някога издигната на този пост лично от Тодор Живков. Ръководеният от нея фонд “Устойчиво развитие за България” съвсем официално е в тесни връзки с редица руски организации. Паметникът е обявен за издигнат в съучастие.
Днес докато хиляди хора се борят за премахването на монументите на Червената армия в София, Пловдив и другите паметохранилници на съветската агресия, общинското ръководство на град Варна и Министерството на културата не искат да си дадат сметка, че “Камчия” е туристически комплекс на българска територия, а не анклав, ексклав или окупационна зона на Руската федерация. И никое късче българска земя не може да се превръща в център за водене на пропагандна война и поругаване на националната памет.
Днес Елена ще ни разкаже за Загреб и Любляна – част от тазгодишното ѝ пътуване из Европа тази година, и с чийто изводи и съвети се запознахме предишния път. Приятно четене:
втора част
Тъй като „моите хора“ и най-вече съпругът ми нямаха никакво време да се запознаят с маршрута и градовете преди пътуването, макар че бях си приготвила информация за забележителностите с карти и упътвания за всеки град, се наложи преди влизане в съответния град да им чета тази информация. На всичкото отгоре като започнехме пешеходната обиколка искаха и да им разказвам като екскурзовод, включително и да отговарям на въпроси от рода на „Какво е това?‘ едва ли не за всяка сграда, покрай която минавахме. Но аз съм „Мама турс“ с утвърдена практика в организиране на семейни пътувания, така че не можаха да ме уплашат.
И така –
Пристигнахме по план и имахме достатъчно време да разгледаме града или поне това, което бях предвидила, ако не беше дъжда. След като се настанихме и рукна силен дъжд, който не спря до сутринта. Така, че първа точка от програмата след намирането на банкомат се оказа намирането на чадър за дъщеря ми. (При реденето на багажа и казах: „Краси, чадър“, а тя отговори: „Какво за него?“, отвърнах – „Вземи го!“, но тийнейджърите не с от най-изпълнителните и се оказа, че не го е взела.)
В първия магазин (от типа на 1001 стоки), в който влязохме попитах на български „Имате ли чадър?‘ за всеки случай посочих моя и казах „Umbrella”, а продавачката почти на български каза нещо от рода „Трябва да има тук…“ и тръгна към щанда. После на спирката попитах една жена „Билети за трамвая, къде?“ и тя ми отвърна „Киоск“ и ми го посочи. Така, че бях много доволна, че на български се оправяме идеално.
Иначе дъжда беше много проливен и въпреки чадърите краката ни подгизнаха. Освен местните, които бързаха да се приберат от работа видяхме и една група китайски туристи с дъждобрани и джапанки. Е, поне нямаше да сушат обувки, както правихме ние цяла вечер в хотела.
От предварително набелязаните обекти успяхме само да зърнем Катедралата, площада Бен Йелачич, Народният театър, музеят Мимара и няколко от централните търговски улици.
Въобще не успяхме да стигнем до „Горния град“, макар че бяхме близо, но и бяхме твърде мокри след час и половина под проливния дъжд и единодушно взехме трамвая на обратно към хотела.
датира от Средновековието. Образуван е от сливането на селищата по двата хълма: светският Градец, днес известен като Горния град и църковната епархия Kaptol. Първото писмено сведение на Загреб датира от 1094 година, когато унгарският крал Ладислав установява епархия Капитол по пътя си към Адриатическо море. По-късно по време на монголските нашествия в Централна Европа градът е силно засегнат. През втората половина на 13-ти век унгарският крал Бела IV намира убежище в Градец, след опустошението на Унгария от татарите. В знак на благодарност той подписва харта, с която обявява града за свободен.
През 17-ти и 18-ти век града се развива и разраства, построени са много барокови сгради и църкви, а в края на 17-ти век Загреб става университетски град. Разбира се най-внушителен е силуета на Загребската катедрала, изградена в нео-готически стил, а ограждащите я ренесансови стени са редки запазените примери за вида си в тази част на Европа. Двата града Градец и Каптол се сливат през 1850г. в единен град Загреб с население 15 000 души. Към момента населението на Загреб е близо 1 милион. Новият град се разраства по долината на река Сава, покрай която има обширни паркове и зелени площи.
Има и една легенда за това как е кръстен града. През един слънчев ден, един смел пълководец, изтощен и жаден от битката, помолил едно момиче на име Манда да му „загребе“ малко вода от извора. Така името на града става Загреб.
Тази история много ни допадна и на всяка локва по пътя си повтаряхме шеговито: „Загреби!“. Така за нас Загреб също остана свързан с водата.
че доста прилича на София. Но центърът беше доста по-добре устроен от софийския. Иначе в далечината се виждаха панелни квартали като нашите, улиците също бяха като нашите (е, в дупки не сме попадали), но горе-долу атмосферата също беше „нашенска“. Дори в далечината се виждаше тяхната планина Медведица (по-ниска от Витоша, разбира се), което още повече доближаваше изгледа до този на София. Само пространството беше повече. Някак по-широко и свободно между сградите.
Цените също бяха съизмерими с нашите, дори според децата дрехите бяха по-евтини от нашите. Поради това после ужасно съжаляваха, че не сме се отдали на пазаруване в някой хърватски МОЛ. А за хърватките, питайте сина ми: според него не е видял нито една грозна хърватка. Как ги е забелязал изпод чадъра не го знам…
„Каръкът“ ни със Загреб се оказа пълен, когато се прибрахме и не открихме нито една снимка из всичките ни фотоапарати и телефони от Загреб. Няма как – ще се ходи пак…
След дъжда в Загреб,
Така че спокойно можахме да я разгледаме. У мен Любляна остави доста приятно впечатление, въпреки, че града е сравнително малък и няма кой знае какви забележителности.
През центъра на града минава река Любляница, която се влива в река Сава. Наличието на река през града винаги му придава живописен вид, особено когато има и хълм. В този аспект Любляна леко ми напомни на Велико Търново.
Най-напред разгледахме новия център на града, който има „типичен“ социалистически вид.
След това се отправихме към
който е истинското „сърце“ на града.
е претърпяла две много силни и разрушителни земетресения през 1511 г. и през 1889 г. За възстановяване архитектурата на града след последното е поканен един от
който е участвал в преустройството на големи части от Виена и Париж. Плечник изгражда Любляна в неокласически и сеционистичен стил, като за това свидетелстват църкви, пазари, мостове и големи части от града.
е и най-оживеното място в града. В центъра се намира статуята на поета Франце Прешерен. Той е нещо като „словенския Яворов“ и също е имал драматична любовна история. Тъй като не е могъл да живее с любимата си, след смъртта му близо да паметника на стената на една от сградите на площада е поставен берелеф на любимата му, така че поне в смъртта да бъдат заедно. Цялата история на поета може да прочетете тук.
От площада преминаваме по следващата забележителност –
Това са всъщност три моста, съединени е единия край. На отсрещният бряг е разположен стария град.
Другият забележителен мост е
На четирите ъгъла има статуи на дракони. Драконът е символ на Любляна и присъства в герба на града. Този символ е свързан с легендата за Язон и аргонавтите. По време на своето плаване през Черно море те се заблудили и вместо на юг към Егейско море се отправят на север и навлизат по устието на река Дунав. Оттам по река Сава и накрая по река Любляница достигат до едно блато, където живеело ужасно блатно чудовище. В епична битка Язон убил чудовището. По-късно започнали да изобразяват чудовището като дракон, а
Другата, по-правдоподобна версия за връзката на града с дракона е следната: Драконът е убитият от Свети Георги змей, а свети Георги е покровител на града от дълбока древност. Първият параклис в замъка на града е посветен на Св. Георги.
Zmajski most, 1000 Ljubljana, СловенияСлед драконовият мост се отправихме към
Изкачихме се с фуникулара.
Доколкото разбрах изграждането на замъка започва от втората половина на 15-ти век. Първоначално се е състоял от стени и кули, а помещенията са били дървени. Замъкът е свързан с войната на Наполеон с Хабсбургите, като при тази война една от кулите е разрушена. Още през годините на социализма замъка е реконструиран и превърнат в туристическа атракция. Днес това е едно от най-известните туристически места в Любляна и властите всячески се стремят да поддържат този му имидж. В двора и в самия замък има най-различни туристически атракции. Например театрални представления, пресъздаващи епизоди от историята на града. Повече за замъка на Любляна (Ljubljanski grad) може да научите от официалният му сайт.
Разгледахме замъка и се насладихме на гледките на града от високо.
Слязохме пеша към стария град. Покрай реката уличките са тесни, а сградите старинни и красиви. Според специалистите архитектурата във Любляна е повлияна от австрийската и италианската. В старият град има три площада: Mestni trg, Stari trg и Gornij trg.
Макар и малък (по-малко от 300 хиляди) градът е доста оживен не само от туристите, но и от много млади хора, защото е известен университетски център.
Очаквайте продължението
Автор: Елена
Снимки: авторът
Други разкази свързани със Западни Балкани - Общо – на картата:
Западни Балкани - Общо
Една от големите ползи на това да си блогър, е че често ти попада възможност да изтестваш разни интересни нови джаджи. И тъй като в момента с удоволствие се връщам към фотографията, а и наскоро влязох в семейството притежатели на безогледалки, в особено подходящ момент се появи Olympus PEN E-PL7. Този рицар с блестящ корпус ще ви се притече на помощ, ако търсите стилен спътник в неделните разходки.
PEN-чето бе с мен цяла седмица, но ме уцели в доста неподходяща такава, когато уикендът бе зает с работни ангажименти и нямаше как да се развихрим заедно. В крайна сметка, тестът се случи в първата дъждовна вечер и първия мокър ден на септември.
Моделът си има ясен таргет и го покрива много добре – градски момичета, които търсят едновременно красив аксесоар, компактен апарат и определено богатство от функции. С последното нямам предвид всички заигравки тип колажчета, селективно оцветяване и прочие – говоря за адекватен фокус, качество на матрицата (все пак говорим за Olympus), възможности на обектива.
Големият плюс на mirorless фотоапаратите наистина е размерът – E-PL7 не остава зад безогледалните си събратя и дава доста в компактната си опаковка. Не приемам предразсъдъците по отношение на безогледалките, за разлика от много фото-любители, които следват мантрата “ако не е голям, не ми го хвали”. С компактен модел може да се направи много – доказват го и pro-тата, които все по-редовно заменят DSLR-ите с безогледалки в ежедневните си фото-разходки.
В този модел на Olympus му допадна адски много формата и усещането на модела в ръката ми, както и лесният фокус, който се осъществява с едно натискане на сензорния екран върху желания обект. Не се спогодихме обаче с мобилното приложение за прехвърляне на снимки директно от апарата на телефона (ще питате защо – защото нямах подръка mini USB кабел, защото никой в днешно време явно вече не ползва mini USB кабели, а защо го правите вие, Olympus?!).
В списъка с функции на E-PL7 обикновено се отделя ключово място на дисплея, който се завърта на 180 градуса, за да успеете най-накрая да направите ПЕРФЕКТНОТО!!! селфи. Е, не бих си позволила да ви занимавам с това. Все пак затова съм фотограф – за да си стоя комфортно зад обектива вместо пред него. И тъй като искам да ви разсея от идеята да гледате мои снимки, ще ви дам няколко направени с PEN:
Две от снимките горе участват в конкурса на Olympus. Не, няма да ви карам да гласувате за мен там – наградата ще е по-подходяща за някой друг, а и без това стотици Like-ове като лястовици летят в разни посоки. По-интересно е да дойдете на 30 септември във Photosynthesis, където ще може да си купите снимка и да направите дарение за Образователен център за деца и младежи с увреден слух “Яника” – мисля, че дори и малка сума от вас ще им е полезна.
Постът Насаме с Olympus PEN е публикуван в Васи ли?!. Ако искате да получавате повече съдържание от блога, абонирайте се за нюзлетъра.
2004 - 2018 Gramophon.com