В България се появи първият паметник, заклеймяващ съветската окупация

http://ivo.bg/2015/11/05/%d0%b2-%d0%b1%d1%8a%d0%bb%d0%b3%d0%b0%d1%80%d0%b8%d1%8f-%d1%81%d0%b5-%d0%bf%d0%be%d1%8f%d0%b2%d0%b8-%d0%bf%d1%8a%d1%80%d0%b2%d0%b8%d1%8f%d1%82-%d0%bf%d0%b0%d0%bc%d0%b5%d1%82%d0%bd%d0%b8%d0%ba-%d0%b7/

„В памет на таврийските българи, преселили се през 1943 – 1944 г. в прародината си България с благословията на цар Борис III – Обединител. През пролетта на 1945 г. в условията на фактическа окупация на България от Червената армия, стават жертва на Сталин и отечественофронтовската власт при депортирането им обратно в СССР”.

След близо три години борба за правото да бъде разказана истината за едно от най-отвратителните злодеяния на съветските окупатори на българска земя, инициативен комитет от патриоти откри днес, на 5 ноември 2015 г., мемориален знак в Добрич. Той  е прецедент в България. Ясно и без недомлъвки за първи път е заклеймена монументално червената армия – нещо, което медиите, отразили събитието “надлежно” спестяват в репортажите си.

За този пробив заслужават поздравление родолюбците, сред които се откроява Георги Чунчуков, роден точно преди 70 години.

Отива му по случай рождения ден написано от Пушкин: “Я памятник себе воздвиг нерукотворный”.

Зловещата 1945 г. – БКП праща на смърт в СССР по искане на Сталин таврийските българи

2015-11-04 10:38:21

Завърнали се в прародината си на Балканите, са обявени за “изменници и предатели” стават жертва на съветските репресии

По нареждане на комунистите таврийци са ловени за избиване и депортиране като опасни диви животни

Българският народ спасява своите евреи от “лагерите на смъртта”, но две години по-късно не успява да спаси от същата участ еднокръвните си братя – таврийските българи

(ЧАСТ ТРЕТА)

Янко Гочев, историк, специално за Faktor.bg

Една от най-големите трагедии в най-новата българската история е депортацията на таврийските българи, преселници в България след 9 септември 1944 г. Устояли на

опитите за насилствена русификация, оцелели след колективизацията, разкулачването

и “Голодомора”, преживели сталинския “голям терор”, таврийските българи намират сили през Втората световна война да се преселят в прародината си на Балканите, а след нейният край, обявени за “изменници и предатели” стават жертва на сталинските репресии чрез насилственото им депортиранекъм СССР.

В трета част от поредицата, посветена на трагедията на таврийските българи се спираме

на тяхната депортация през 1945 г.

Депортациите са вековна руско-съветската традиция, която се прилага винаги с репресивна цел и тогава, когато властелинът на Кремъл прецени. Те са неделима част от съветската история и доказват репресивната същност в националната политика на тази “империя на злото.”

Историята на депортациите на народите на СССР е дълга. Началото й се отнася още

към периода на Гражданската война след рухването на бившата Руска империя през 1917 г. Болшевишкият вожд Ленин е творец на този вид колективна репресия, която е част от “червения терор”, а първи нейни жертви стават казаците, противници на съветската власт

и едрите земевладелци.

Йосиф Сталин обаче доразвива и усъвършенства опита на Ленин и при неговото еднолично управление (1929-1953) депортационната политика на СССР достига най-брутални форми, като започва да се прилага повсеместно. Периодично “бащата на народите” прибягва до такива широкомащабни репресивни мерки. В сталинския период на съветската история са били депортирани цели “наказани” от Й. Сталин народи, социални групи като кулаците и дворяните, политически неблагонадеждни “бивши хора”, лишени от права в СССР и дори близките на “врагове на народа”. Тези депортации достигат своята кулминация в два периода – колективизацията, свързана с разкулачването на селяните в началото на 30-те години и по време на Втората световна война (1939-1945).

В епохата на сталинизма в СССР (1929-1953) почти няма народ, който да не е бил депортиран. В периода от 1920 г., когато са били изселени 45 000 терски казаци до смъртта на Й. Сталин през 1953 г. депортациите в СССР засягат повече от 6 милиона души.

В годините на Втората световна война (1939-1945) на репресии и депортации са подложени цели 61 народи и национални групи! (1)

Всяка депортация е вид колективно наказание. Тя води до много човешки жертви, материални загуби и щети и носи винаги отрицателни емоции за депортираните.

Депортациите грубо погазват и правата на народите в СССР. Цели 7 народа са били лишени вследствие на депортациите от своята автономия – немци, карачаевци, калмики, чеченци, ингуши, балкарци и кримски татари.

Последица от депортациите на национална основа е не само унищожаване на автономията на съответния народ, но и русификация на земите, които той е населявал чрез заселване

в техните градове, села и къщи на руснаци от други части на СССР. Този момент в съветската депортационна политика е много важен и той доказва чии интереси е обслужвала тя.

Българите в СССР също са били обект на мащабни сталински репресии в това число и депортации – факт, който отсъства в днешните български учебници по история, и който българските казионни историци въобще не изследват?!

Типичен пример е съдбата на кримските българи, които през лятото на 1944 г. по предложение на Лаврентий Берия и по заповед на Йосиф Сталин са депортирани в Сибир и Казахстан. Обвинени са напълно неоснователно, че са “предатели” и са помагали на германците, защото България била съюзник на Третия райх във войната.

Депортацията на таврийските българи през 1945г. е епизод отсъветските комунистически репресии, извършени спрямо български граждани на българска територия в условията на окупациятана страната от Червената армия след 9.09.1944г.

Репатрирани или депортирани са таврийските българи?

Изясняването на този въпрос е изключително важно, защото е свързано и с оценка на действията на съветската окупационна политика спрямо тези наши сънародници.

Репатрирам произхожда от латинския термин “Patria”, което означава “у дома”, т.е. репатриране означава буквално връщане в Отечеството. Терминът репатриране се използва за лица, които са бежанци, пленници и други,когато биват връщани в държавата, където са родени или са нейни граждани.Най-често под репатриране се разбират случаите, при които някой емигрант е връщан обратно в родината си.

Депортацията се определя като принудително изгонване с наказателна цел от страната на лица от постоянното им местожителство или на нежелани чужденци, признати за нарушители на законовия и административния ред на съответната държава.

В досегашните изследвания, колкото и малко да са те, процесът на насилствено изселване

на таврийските българи след 9.09.1944 г. в повечето случаи е наричан репатриране.

Съветско-руската историография също използва термина репатрирам. Само че в руско-съветската репресивна политика, както посочих по-горе има вековна традиция на депориране на народи. Диктаторът Й. Сталин не репатрира, а депортира народите – “врагове.”

Българският дипломат Иван Д. Станчов в своите спомени, публикувани през 2005г. използва термина репатриране, но в кавички. Като пълномощник на българското правителство в акцията по преселение на таврийските българи в България о.з. полковник Любомир Кузупов е озаглавил своите спомени “Репатрирането на нашите сънародници от Таврия и Крим през пролетта на 1944 г.”

С други думи репатриране има преди преврата на 9.09.1944 г., а не след тази дата. Таврийските българи са репатрирани доброволно в България до 9.09.1944 г. и депортирани насила в СССР след 9.09.1944 г.

С оглед на това считам, че използването особено от български историци на неправилен термин като репатриране за характеризиране на принудителното изселване на таврийските българи след 9.09.1944 г. е недопустимо и цели да оправдае съветските комунистически репресии, извършени спрямо български граждани на българска територия в условията на чужда окупация.

По силата на Хагската конвенция от 1899 г., прилаганаи по времена Нюрнбергските процеси срещу нацистките военнопрестъпницислед Втората световна война депортацията е престъпление срещу човечеството. Престъпление срещу човечествотов международното право е извършването на тежки жестокости срещу големи маси хора и то представлява най-високата степен на престъпна дейност.Масови убийства, изтребления, депортация, поробване на цивилно население преди или по време на война, преследване по политически, расови или религиозни причини и други нечовешки дейности, отговарят на определението за това престъпление, ако са част от широко разпространена и системна практика, каквато има в СССР по времето на сталинската диктатура (1929-1953).

Депортацията е вид етническо прочистване на населението. Етническото прочистванеилиоще етническа чисткае процес на планирано и координирано изтребление или насилствено изселване на един етнос от неговото землище.

Като типични примери за етническо прочистване могат да се посочатарменският геноцид, проведен от младотурците в началото на XX век или пък прогонването и избиването на тракийските българии заграбването на имотите им от турската държава през 1913 г.

Българите в Македония в края на XIX и през целия XX век са били обект на жестоко етническо прочистване от страна на турци, гърци, сърби и сърбомани комунисти.

В по-ново време пример за множество етнически чистки има по време на време на войните в бивша Югославия (1991-1999).

В исторически план СССР си остава първенец в този вид колективна репресия спрямо стотици хиляди хора не само като мащаби, но като и системност и последователност в прилагането й.

И до днес обаче Русия като приемник на СССР, не признава депортациите за престъпление срещу човечеството.Това е последователна политика на руските управници, която доказва тяхната отдалеченост от принципите на хуманността и международното право, както и липсата на всякакви усилия да се скъса със зловещото комунистическо минало.

Доказателство за това е, че българската историография към този момент не разполага с официални съветски и руски документи за депортирането, репресиите и убийствата на таврийските българи през 1945 г. Същото, между впрочем важи и за депортирането на кримските българи година по-рано. Такива документи остават дълбоко засекретени и изцяло недостъпни за изследване от българските историци. Това е политическо решение на московските господари. Причината е ясна. Ако се даде такъв достъп, ще рухне изцяло митът за съветското освобождение на народите на Източна Европа от фашизма и ще се разкрие участието на съветската власт и Червената армия в още едно престъпление в окупирана Източна Европа, извършено в случая на територията на България.

Събитието от българската истрия, което задейства веригата от процеси, довели до депортирането на таврийските българи е превратът на 9.09.1944 г.

След успеха на Яш – Кишиневската операция в края на август 1944 г. Червената армия достига р. Дунав, принуждавайки германския съюзник Румъния да капитулира.

Съветското върховното командване замисля да се предприеме на територията на България настъпателна операция, като за това се отделя цял фронт (Трети украински) и се вземат мерки да се постигне изненада чрез бърза подготовка и светкавично осъществяване на операцията.

Първата задача на фронта е да нахлуе в България и да постави под контрол територията ни до линията Русе – Карнобат – Бургас. Отделено е специално внимание на завземането на градовете Варна и Бургас и на пленяването на германските кораби в двете пристанища. Крайната цел на “българската операция” на Червената армия е овладяването на района на София и пълното окупиране на България.

На 5.09.1944 г. СССР обявява война на България. Й. Сталин действа едностранно, без одобрение на западните си съюзници. Обявява ни война без повод и основателни причини.

Рано сутринта на 8.09.1944 г. командващият 3-ти Украински фронт армейски генерал Фьодор Толбухин заповядва на войските си да преминат румъно-българската граница и да започнат окупацията на Североизточна България.

Окупаторът на България съветският генерал Фьодор Толбухин

“Българската операция” на 3-ти Украински фронт протича безпроблемно и без съпротива от страна на Българската армия, за което предварително са се погрижили агентите на Й. Сталин в София.

Поради преврата и на 9.09.1944 г. и това, че страната ни е обявила война на Германия, Й. Сталин решава да прекрати състоянието на война с България. Военните действия в България са прекратени от 23 ч. на 9.09.1944 г. Съветските войски обаче продължават настъплението си на запад и влизат в София на 15.09.1944 г. С това окупирането на страната приключва.

От военната операция на Червената армия се възползва т. нар. “Отечествения фронт “- обединение на съветската “пета колона” в България начело с комунистите. В условията на започнала съветска окупация този “Отечественият фронт” овладява властта.

На 9.09.1944 г. в София чрез преврат е свалено от власт демократичното правителство на земеделеца Константин Муравиев. Всъщност превратът е извършен под ръководството на СССР и неговите разузнавателни органи, с помощта на съветската агентура в България. Самите въоръжени терористични формирования, т. нар. партизани от БРП (комунисти) нямат никакво участие в завземането на властта и формирането на правителството на ОФ.
Беглецът на Запад, бивш шеф на съветското разузнаване на Валтер Кривицки, свидетелства в книгата “Аз бях агент на Сталин”, че овладяването на България от съветската “пета колона” е било подготвяно от много дълго време.

Цялата съветска политика от 1919 до 1944 г. спрямо България е подчинена на целта

на съветските болшевики да завладеят България, да я болшевизират и тотално да я подчинят, което и става. За изпълнението на тези цели Москва използва най-голямата терористична организация в историята на човечеството Коминтерна и нейната послушна секция БКП. Средствата за постигането на целта са терора, метежите, убийствата, шпионажа, саботажа, подривната дейност, достигнали широки мащаби против българската държава тъкмо по време на Втората световна война (1941-1944).

Самото завладяване на територията на Царство България от страна на войските на 3-ти Украински фронт носят чертите на агресия и окупация. Няма никакви следи за освобождение и други подобни акции, която догма бе наложена в продължение на десетилетие от съветската и българската комунистическа пропаганда.

Съветските кореспонденти на в. “Правда” Вадим Кожевников и Михаил Сиволобов в писмо до Г. Димитров от 24.09.1944 г. признават факта, че България е била окупирана от Червената армия:

“Значителна част от българския народ и някои кръгове от Отечествения фронт разглеждат навлизането на Червената армия в България не като освободителка, а като въоръжено обезпечаване на установяване на съветския строй.” (2)

Последиците са трагични за България. Започва нейната болшевизацията. Най-активният период на болшевизацията на страната е от септември 1944 до края на 1947 г. и съвпада с периода на съветската военна окупация. Тогава Й. Сталин третира България сурово като победена държава. Икономически я ограбва и извършва масов терор спрямо българския народ чрез подведомственото НКВД и комунистите в правителството на ОФ. СССР дори задига българските исторически архиви, които и до днес счита за ”трофейни.”

Заграбването на българските исторически архиви и третирането им по този начин още веднъж доказва, че Червената армия е окупатор. Този акт на окупатора цели тотална подмяна и фалшифициране на най-новата българска история и представянето й в удобен за Москва начин, което съчетано с десетилетната руска пропаганда към този момент е печален факт.По волята на Й. Сталин въпреки хилядите жертви и безспорния военен принос на Българската армия през 1944-1945 г. за разгрома на Германия България не е призната за ”съвоюваща”, а остава победена държава с всички произтичащи от това отрицателни последици.

Червената армия става въоръжена опора в окупирана България на новата комунистическа власт, която започва масови репресии над българския народ. Терорът е добре организиран и направляван от Москва. От там Г. Димитров изпълнява указанията на Й. Сталин, като препредава заповедите му на руски език от името на ЗБ на ЦК на БРП (комунисти).

Той нарежда буквално: “да бъде очистена българската земя от немските разбойници и техните подли помагачи” и “да бъде изкоренен великобългарският шовинизъм. “(3)

В секретна Инструкция от 45 точки КАА /08.113 Москва, 2.VI.1947г. НК/ 00347 за управлението на окупираните източноевропейски държави на Съветската армия се вменяват задължения като разписаните в точки 3, 4, 6, 40. Акцент в тях е словосъчетанието “да се ликвидират“, (разбирай “да се избият”). Цитат от т. 40 на тази секретна Инструкция: “Да се арестуват всички политически противници. Специално да се преследват противниците, които имат авторитет сред населението.Да се ликвидират всички политически противници и след това да се обвинят в тежки криминални престъпления.”(4)

Убийствата без съд и присъда след 9.09.1944 г. са част от планираното поробване на България. Изтреблението на българския национален елит цели да улесни това поробване от СССР. България фактически изживява третата си и най – голяма национална катастрофа, последиците от която се чувстват и до днес.

С активното съдействие на новата отечественофронтовска власт след преврата на 9.09.1944 г. съветските войски се разпореждат тотално в България. Червеноармейците действат брутално и безнаказано, като извършват грабежи, изнасилвания и убийства.

Тези действия като засяга всички българи, дори някои комунисти.

На 22.09.1944 г. българският комунистически вожд Георги Димитров моли в писмо на руски език диктатора Й. Сталин Червената армия, която вече в течение вече на две седмици е окупирала България да спре грабежите, насилията и мародерствата си на българска територия. Точка 5 от писмото гласи следното: “Известни са редица случаи на насилие по отношение на местното население на завзетите територии от някои военнослужащи от тиловите части на Червената армия. Така например:
а) произволно се отнемат от местното население работен добитък, каруци, хранителни продукти без знанието на местната власт и без да се оформи по съответен начин изземването на животните и хранителните продукти;
б) произволно се изземват държавните и гражданските частни превозни средства и смазочни масла. Това води до срив на есенната сеитба;
в) някои военнослужащи в пияно състояние нахлуват през нощта в частни домове в градовете и селата, грабят, а в някои случаи изнасилват жени и убиват мъже. В с. Див Дядово, Шуменски район, е убит заедно с други и стар член на Комунистическата партия.

Писмото на Г. Димитров до Й.Сталин разобличава изцяло мита за Червената армия като “освободител” на България.То доказва, че управляващите комунисти са се отказали доброволно от държавния ни суверенитет в полза на чужда окупационна армия и държава и са им дали възможност да се разпореждат безнаказано със съдбините на българския народ.

Срещу верноподаническата молба Г. Димитров обещава пред съветското ръководство българското правителство да задоволи всички нужди на съветската армия, което и става.(5)

Наскоро публикувани архивни документи дават представа за тежките загуби, нанесени на България от окупационната Червена армия във финансово-стопански план. По най-нови данни над133 милиарда лева, или около 300 милиона тогавашни долара, е струвала окупацията на България от съветската армия през 1944 г. До тази огромна сума достигат съвременни изследователи след проучване на архивите на БНБ.Различните прояви на престъпни действия на съветски войници продължават до края на престоя им в България – декември 1947 г. За това свидетелстват възраженията на

Г. Димитров през 1946 и 1947 г.

Генерал С. Бирюзов дори нарежда да се извършат публични разстрели на съветски войници, уличени в мародерство. През април 1947 г.

той уведомява властите в София, че за престъпления срещу български граждани през 1946 г. “строго са наказани” 17 съветски военнослужещи, сред които и офицери с различни срокове лишаване от свобода – от 1 до 3 години. Престъпленията им са свързани с кражби на имущество или опити за изнасилвания.

Малкият брой осъдени съветски войници не бива да ни заблуждава за големия мащаб на съветските изстъпления на българска територия. Той е свързан с факта, че хората са се страхували да търсят правосъдие в онези мрачни години на повсеместен “червен терор”.

Създалата се в България обстановка след 9.09.1944 г. и окупацията й от съветските войски предвещават неблагоприятни перспективи пред таврийските българи. Първата жертва на новата политическа конюнктура е техният водач Мишо Хаджийски. Превратът на 9.09.1944 г. го заварва в Белоградчик. Тук той се е установил от пролетта на същата година. М. Хаджийски е част от групата интелектуалци, евакуирали се от София след големите англо-американски бомбардировки. Сключва брак със студентката по немска филология Савка Рафаилова Николаева. Дните на радост и надежда са помрачени от преврата на 9.09.1944 г.

В Белоградчик на 9.09.1944 г. влизат комунистическите терористи – т. нар. партизани.

Кумът на М. Хаджийски Иван Обрешков е свидетел на събитието и описва появата на тази сбирщина: ” На 9 септември към 9 часа по шосето откъм Орешец се зададе колона от 15-20 въоръжени партизани. Те се стараеха да изглеждат като войскова част. Ятаци, помагачи, отклонили се от запаса, изключени ученици ги следваха, без оръжие и в нестройна крачка. Колоната спря на площада. Гражданите останаха в домовете си. Прозорците на къщите бяха затворени. Никой не ги посрещна. Никакви цветя не бяха поднесени на “народните освободители.” (6)

Датата 9.09.1944 г. пречупва личната съдба на М. Хаджийски. В живота му настъпва трагичен обрат. М. Хаджийски е силно обезпокоен от развоя на събитията. По радиото на 9.09.1944 г. чува вестта за преврата в София и създаване на новото правителство на Отечествения фронт начело с националния предател и професионален превратаджия Кимон Георгиев.

Имената на министрите не му говорят нищо, но при регентите е друго. Познава един от

тях – комуниста Тодор Павлов. Някога в Киев той се е срещал с него, когато същият е преподавал марксистка философия. Когато по радиото е съобщено, че Т. Павлов става

един от регентите на малолетния български цар Симеон II, М. Хаджийски му изпраща поздравителна телеграма. Прави го искрено с добри намерения, с наивната вяра, че комунистът философ не ще допусне ексцесии и изстъпления.

На 26.09.1944 г. в София пристига съветският писател Константин Симонов, приятел и връстник на М. Хаджийски, на когото е възложено да привлече българските писатели да пишат славословия за СССР. М. Хаджийски се надява, че е забравен от съветските тайни служби, но това са измамни илюзии.

К. Симонов е предан на съветската власт казионен писател и посещението му в окупирана България въобще не е случайно. Предстои прочистване на българската интелигенция, а ролята на казионните съветски писатели, които да дадат тон на насоката за разправата с неудобните “фашисти” с перо е голяма.

Според кума на “таврийския Йовков” Иван Обрешков М. Хаджийски става жертва на клопка на съветските специални служби с личната намеса на генерал С. Бирюзов. (7)

М. Хаджийски отива на срещата на 26.09.1944 г. в София без никакви притеснения. Той е нетърпелив да разговаря с връстника и колегата си К. Симонов. Изненадващо, когато влиза във Военния клуб, М. Хаджийски е арестуван от съветските органи, които го предават на българските “народни милиционери.”

В ареста М. Хаджийски престоява 52 дни от 26.09 до 16.11.1944г. Този период е документиран точно в служебната бележка, издадена от Дирекция на народната милиция, запазена и до днес.

В дирекция на милицията е подложен на разпити и жестоки изтезания. Целта на комунистите изглежда е била да изтръгнат от него необходимите показания за случилото се във връзка с преселението на таврийските българи или пък да го обработят идеологически и превърнат в послушен пропагандатор на СССР и на новата комунистическа власт, кичеща се като “народна.”

М. Хаджийски е всепризнат водач на българската таврийска общност, с безспорни заслуги за преселението на една част от нея в годините на Втората световна война в прародината.

Болшевишките управници на СССР имат изпитана стратегия спрямо такива ярки национални личности. Съветската практика към такива лидери от национален мащаб е неутрализирането им до степен на поставяне в условия или зависимости да работят за Москва, а ако това не стане следва физическо ликвидиране.

Изглежда арестът на М. Хаджийски цели изпълнение на първата част на старгегията. Лидерът на “изменниците” на съветската родина трябва да бъде превъзпитан и евентуално спечелен да обслужва целите на окупатора. М. Хаджийски има много големи “вини” пред съветския окупатор. И тук не става дума само за организирането от него преселение, в което той активно участва. Проблем е и това, което М. Хаджийски създава като творчество. Непростимо за съветските болшевики е изнесеното от него в книгата му “Българи в Таврия”. Там М. Хаджийски открито описва престъпленията на болшевиките спрямо българите в Таврия и Украйна, две от които са най-големи – разкулачването по време на насилствената колективизация през 1929-1930 г. и изкуствено предизвикания от Москва масов глад (голодомор), довел до милиони жертви през 1933 г.

М. Хаджийски прави забележителни прозрения за вековната антибългарска насоченост на руската политика, общовалидни и до днес. Така в “Българи в Таврия” той изрично отбелязва: “Руските правителства, независимо какви бяха, винаги имаха един стремеж – да ни порусят.” (8)

С други думи М. Хаджийски достига до заключението, че асимилацията на българите и тяхното унищожение е била неизменна цел на всички руски власти. Извод, който между впрочем правят и великите наши възрожденски водачи Георги Раковски, Васил Левски, Христо Ботев, Захарий Стоянов. Затова М. Хаджийски трябва да заплати с живота си за своята откровеност като водач на таврийските българи и изследовател на тяхната история и съдба.

Важно е да се посочи отношението на колегите му към него по време на престоя в следствения арест. Писатели комунисти като Крум Кюлявков, Людмил Стоянов и регента Тодор Павлов, които познават творчеството му не се застъпват за него. Т. Павлов му благодари за поздравителната телеграма, но добавя важни думи в своя отговор, които показват защо М. Хаджийски е бил арестуван: “Трябва да проявиш пълна дисциплина и пълна откровеност.” (9)

Тогава М. Хаджийски разбира, че целта на милиционерите е била да го превъзпитат идейно и национално, да го принудят да се отрече от българското си достойнство и съзнание и да предаде българите, избягали от големия коцентрационен лагер, наречен Съветски съюз.

На 16.11.1944 г. М. Хаджийски е освободен временно. Дават му отстрочка да осмисли поведението си, т.е. да се “поправи.” Той се връща в Белоградчик при съпругата си.

Не смее обаче да говори за престоя си в подземията на “народната милиция”. Само пред майката на кума му Иван Обрешков описва жестоките мъчения, които е изтърпял.

По това време милиционерите продължават да го следят стриктно. Те чакат повторна заповед, за да го арестуват. М. Хаджийски живее всеки ден в тревога и страх.

Сутринта на 7.12.1944 г. трима милиционери, въоръжени с шмайзери, чукат на вратата

на квартирата, в която е младото семейство. На въпроса на Савка “Кого търсите?”, милиционерите отговарят: “Да дойде Мишо Хаджийски за справка.” Минават минути в очакване повиканият да се яви. Съпругата Савка, разтреперена и безсилна започва да подбира най-топлите дрехи. М. Хаджийски вече е решил съдбата си. Сломен от изтезанията и знаейки какво го очаква, се самоубива с пистолет. По своя воля прекратява живота си, за да не изпитват сатанинско удоволствие слугите на болшевиките, когато го измъчват. Така талантливия българин и поет от Таврия става жертва на терористичния комунизъм.

Мишо Хаджийски – българският патриот от Таврия,

когото комунистите арестуваха, изтезаваха, сломиха и убиха

Първите срещи на таврийските българи със съветските войски в септември 1944 г. въобще не са ги очаровали.

В спомените си инзовецът Г. Журков, чието семейство е било настанено в изцяло турското село Вокил, Дуловска околия в Лудогорието отбелязва като зловещо предзнаменование думите на съветския офицер, командващ отседналата в селото военна част: “Вечерта в деня на идването й, този военачалник се оказва в двор, съседен на двора, в който беше настанен чичо ми. Чичо със щайга кехлибарено грозде се явил пред този военачалник. Той с радост приел гроздето и бил много изненадан от добрия чист руски език на чичо. В разговора с него чичо му разказал за своята одисея, довела го в България. Военачалникът с особен строг глас му заявил: “Вы изкалечили не толкько собственную жизнь, но и жизнь ваших детей!”

След тези думи той поблагодарил на чичо за гроздето и заключил: “В этом вы совсем скоро убедитесь лично!” (10)

В тези две изречения има заплаха и те са ясен знак какво чака таврийските българи преселници.Явно окупационната Червената армия е стъпила на българска територия с предварителен план за тяхното депортиране.Настъпват дни на тревожно очакване за нещо неизбежно и жестоко, което се подготвя.

В първите дни след 9.09.1944 г. новата “народна власт”, особено по места в Североизточна България не гледа с добро око на таврийските българи. За тях става ясно, че ситуацията е коренно променена в сравнение с отношението на българската държава от преди преврата. Липсват предишните грижи на българската държава.

Сред таврийските българи долита и смразяващата новина за самоубийството на техния водач М. Хаджийски, благодарение на чиито решаващи усилия те достигат прародината. Скоро “народната власт” започва да събира сведения за преселниците. Веднага след 9.09.1944 г. постъпват сведения към околийските и областните центрове за настанилите се по добруджанските селища таврийски българи преселници.

Първите два документа, в които се засяга съдбата на таврийските българи са от октомври 1944 г.

На 4.10.1944 г., т.е. още преди сключването на примирието в Москва външният министър

в правителството на ОФ професор Петко Стайнов (1890-1972) изпраща докладна записка до Минитерския съвет, в която подсеща колегите си министри, че съветските власти рано или късно ще поставят въпроса за тези наши сънародници, посочени общо като “381 семейства”. Затова проф. П. Стайнов предлага правителството да направи постъпки пред върховното съветско командване. “Ясно е, че като българи ние би трябвало да се застъпим за тия наши сънародници, които са дошли доброволно в България” – заявява своята позиция. (11)

Професор Петко Стайнов

Вторият документ от този период е на тутраканския околийски управител Стоил Машев. На 15.10.1944 г. той изпраща телеграма до МнВР в София. Тя е реакция на първия опит от съветска страна за организиране на депортацията на таврийските българи и същвременно израз на безсилието на българските административни власти да се противопоставят на това престъпление. В телеграмата се предлага изселването им да не се осъществява посред зима, а да стане “напролет и то съгласно желанието на таврийците.” (12)

В тези дни таврийските българи дават първите си жертви. Те са резултат от безогледния терор над местното българско население.Така например настанилият се в добричкото село Стожер Иван Константинов Кьосев е убит от преминаващите през селото съветски войници на 25.10.1944 г. (13)

На 28.10.1944 г. в Москва българската делегация подписва примирието със съюзниците от Антихитлеристката коалиция. Самото примирие не предвижда пълна и безусловна капитулация на България, но фактически с военното присъствие на съветските войски я поставя в режим на окупация. Примирието съдържа доста тежки клаузи, неизбежна последица за една победена без бой от съветската агентура и Червената армия държава.

След подписването на примирието от 28.10.1944 г. в страната се установява Съюзна контролна комсиия (СКК).

Тя се събира в пълен състав и пристъпва към своята дейност на 29.11.1944 г.

Неин председател е маршал Ф. Толбухин – командващ окупационните войски от 3-ти Украински фронт. Заместник – председател е генерал – полковник Сергей Бирюзов,

а политически съветник – пълномощният министър на СССР в София Александър Лавришчев. Поради заетостта на маршал Ф. Толбухин и почти постоянното му отсъствие от България председателството се осъществява фактически от заместника му – генерал – полковник С. Бирюзов.

Генерал – полковник Сергей Бирюзов – фактическият управител на

България по време на съветската окупация (1944-1947)

Официалните отношения на СКК с българското правителство се поддържат само чрез ръководството й. Останалите членове на СКК нямат право да се обръщат директно към правителството по каквито и да е въпроси. Това важи и за ръководителите на военните мисии на Великобритания и САЩ в България – генерал-майор У. Оксли и генерал-майор

Д. Крейн.Така СКК се ръководи от представителите на СССР, а английските и американските й членове са с ограничени и почти формални функции.

Българското правителство оказва пълно съдействие на СКК. То се стреми да спазва стриктно всички клаузи на сключеното примирие. За тази цел е създадено и специално Комисарство за изпълнение на съглашението за примирие с ръководител министъра на външните работи проф. П. Стайнов.

Въз основа на примирието в областните центрове и по-големите градове на България се разполагат съветски военни комендатури и гарнизони, което още веднъж доказва, че

Й. Сталин третира страната ни като окупирана държава.

През ноември 1944г. в София пристига Александър Лавришчев. Той е бивш пълномощен министър на СССР в Царство България от 1940 г. до септември 1944 г. Сега заема друга длъжност – политически представител на СССР в СКК. В това си качество той издава заповед да започне изготвянето на списъци на намиращите в различните околии на страната таврийски българи.

Отново под настиска на съветските представители се преминава към следващия етап на репресията спрямо таврийските българи. Важна дата, маркираща новата антибългарска политика на правителството на ОФ към таврийските българи е 22.11.1944 г. Тогава вследствие на инструкциите на Ал. Лавришчев се появява следната телефонограма:

ТЕЛЕФОНОГРАМА

№ 1653

Гр. Варна, 22. XI.1944 година

До господа Околийските управители на

Добрич, Тервел, Г. Тошево, Балчик и Шумен

По искане на Съюзническата контролна комисия, представете веднага пълен списък на всички намиращи се засега в околията таврийски българи, дошли от Съв. Съюз през време на войната, с: име, презиме, фамилия, въз

Джохана Басфорд: Исках да създам красива книга, която самата аз бих се радвала да оцветявам

http://azcheta.com/dzhohana-basford-iskah-da-sazdam-krasiva-kniga-koyato-samata-az-bih-se-radvala-da-otsvetyavam/

Всичко започва преди четири години, когато илюстраторката и дизайнер на свободна практика Джохана Басфорд предлага на издателство Laurence King да нарисува за тях книга за оцветяване от възрастни. До този момент Джохана е работила за най-различни световни марки, сред които Starbucks, Absolute, Converse. Тя рисува и обложката за албума на музикалната сензация Сюзан Бойл. Джохана разработва...

Сондата Mars Express е направила нови снимки на полярно сияние на Марс

http://www.spacenewsbg.com/news/05/November/2015/4331

Астрономи от ЕКА са потвърдили че полярни сияния на Марс съществуват , използвайки данни от сондата Mars Express , и са изяснили , че те възникват благодарение на уникален механизъм, който засега е наблюдаван само на Марс и на никоя друга планета.

Сондата Mars Express е направила нови снимки на полярно сияние на Марс

http://www.spacenewsbg.com/news/05/November/2015/4330

Астрономи от ЕКА са потвърдили че полярни сияния на Марс съществуват , използвайки данни от сондата Mars Express , и са изяснили , че те възникват благодарение на уникален механизъм, който засега е наблюдаван само на Марс и на никоя друга планета.

От НАСА публикуваха вискокачествени изображения на астероида 2015 TB145

http://www.spacenewsbg.com/news/05/November/2015/4329

От НАСА публикуваха висококачествени радиолокационни снимки на астероида 2015 TB145 , направени с помоща на гигантските земни радиотелескопи в момента на прелитането на небеснот тяло на 31 октовмри на разстояние около 480 хил км от Земята.

ЕКА планира да разбие 'Розета ' в кометата Чурюков-Герасименко

http://www.spacenewsbg.com/news/05/November/2015/4328

Ръководството на мисията 'Розета' е взело решение да не реализира меко кацане на повърхноста на кометата Чурюмов Герасименко, както бе планирано по рано , а да я разбие в повърхноста на кометата, тъй като специалистите от ЕКА смятат , че сондата няма да оцелее дългата 'зима' на кометата.

СССР ни подари демокрацията, която да намразим под надзора на имперските му паметници

http://ivo.bg/2015/11/05/%d1%81%d1%81%d1%81%d1%80-%d0%bd%d0%b8-%d0%bf%d0%be%d0%b4%d0%b0%d1%80%d0%b8-%d0%b4%d0%b5%d0%bc%d0%be%d0%ba%d1%80%d0%b0%d1%86%d0%b8%d1%8f%d1%82%d0%b0-%d0%ba%d0%be%d1%8f%d1%82%d0%be-%d0%b4%d0%b0-%d0%bd/

Смея да изразя еретичната ( на пръв поглед) мисъл, че да имитираш не e грях. Зависи обаче какво и кого.

 

Пример(и):

 

Япония постигна чудеса чрез първоначално имитиране на водещите западни образци в икономиката и технологиите в периода, когато почти беше върната от военната разруха по вина на собствения си милитаризъм в пещерите. Не просто изпълзя , а направо се катапултира на световния връх чрез успешно имитиране, а после и чрез надграждане спрямо матрицата на върховите постижения на западната цивилизация.

 

Южна Корея имитира този японски подход и постигна практически същото за своите мащаби. И т.н. ( в Югоизточна Азия, а и не само там).

 

Победената и потънала в руини Германия имитира ангосаксонския модел на демокрацията до такава степен, че дори главните редактори на водещи нейни медии след войната бяха английско говорещи проповедници на този модел. Днес близо десет пъти повече българи сочат Германия като достоен пример за имитиране от онези едва 6 на сто от запитаните през април от Алфа рисърч, според които Русия е подходящ ориентир за нас.

 

И вие ми казвате, че русофилщината , която неофициално ни управлява чрез ГЕРБ, АБВ в съгласие с т.н. опозиция на БСП, Атака и ДПС била в съзвучие с народния глас ( и с избора на милион и половина Българи да не отидат в Русия, а на Запад)? Нима не е ясна лъжата, че партиите се борят за русофилския глас(опродавател) в България, когато всъщност става дума за това, че партийните началници се борят да угодят на Путин заради корупционните облаги от това предателство?

 

Ние какво направихме като изоставащи, какъв модел си избрахме за подражание, за да наваксаме буксуването в периферия на колабиралата от собствената си изостаналост и неефективност съветска империя?

 

Избрахме да имитираме демокрация и капитализъм по примера на Москва, където важат хилядолетните навици на държавния приоритет пред уважението към личността , мутирали в нещо като държавен капитализъм с назначени милиардери, селектирани според послушанието им към самодържеца. Този модел, в по-мека ( т.е. в по-гъвкава, като комунизма на бай Тошо, поради което и по-трудна за разпознаване) форма, все повече се утвърждава тук върху раменете на нашия Атлант, представящ се за евроатлантик.

 

Как се стигна до днешните протести на полицаи срещу неговата власт, която толкова ги обгрижваше, ухажваше и употребяваше досега?

 

Ще каже някой, че в дъното на всички процеси, както и на уличните протести на униформените със свалените за целта униформи, са икономическите процеси.

 

Нищо подобно. У нас, както и в Русия, политиката е определяща. Главният политик има решаващата дума за всичко, включително за раздаването на порциите в икономиката. Именно от него трябва да се търси отговорността и за нереформираната система в МВР, корумпирана и загниваща от десетилетния „общопримиряващ марш на място” ( по Висоцки). Така вместо „нашата полиция да ни пази”, тя пазеше статуквото на обърнатата по руски образец спрямо принципите на демокрацията пирамида, при която държавата и нейния вожд са най-важни, а закрилата на отделния човек, ако изобщо бъде спомената, е пожелание от предизборните речи.

 

 

Същевременно т.н. деполитизация на полицията е лъжа в полза на Петата колона. При арестите на български патриоти, дръзнали да напишат със спрей истината за съветската окупация на България , полициите с пяна на уста изнасят политически лекции на арестуваните за това, че без руснаците сме щели да ходим днес с фесове, натоварвайки съветската окупационна символика с митовете от 19 век.

 

Да сте видели някъде Раковски, Левски, Ботев, Захарий Стоянов да са нарисувани или снимани с фес ? Не сте, отхвърлили са го и без помощта на „освободителите”, но кой да ги научи на родолюбие полицаите, отровени с лъжите от времето на комунизма? И кой да им каже, че с руски каскети, фуражки и ушанки тръгна под строй целият български народ тогава, когато се сбъдна пророчеството на националните ни герои, че ще бъдем поробени от Русия, ако й позволим да се разпорежда с нашата свобода.

 

Не друг, а един от най-големите началници в Софийската дирекция на вътрешните работи държи в наше време на стената си портрет на Ленин. И това – демонстративно. Какво ли още има в мислите му, а и в нагласите на неговите подобия по градове, села и паланки?

20141008_174658ТОВА НЕ ПРОСТО ПОРТРЕТ НА ЛЕНИН- ТОВА Е ПОРТРЕТ НА ЛЕНИН, КОЙТО ВИСИ НА СТЕНАТА НА ЕДИН КАБИНЕТ В СТОЛИЧНАТА ДИРЕКЦИЯ НА ВЪТРЕШНИТЕ РАБОТИ В НАШИ ДНИ-АЛАРМИРАХ НА 25 ОКТОМВРИ 2014 Г.

Един охраняващ парламента полицай сподели ( без да бъде провокиран да изразява отношение за световната политика) с мой познат от провинцията, опитващ се да мине напряко: „ вие какво си мислите , че ще стане, ако трябва да воюваме- всички ще застанем на страната на Русия”. „Деполитизираният” униформен държеше да го заяви след анексирането на Крим от Путин.

 

Споменатите три случая може да не са непременно представителни като статистика, но са показателни с демонстративността си- без да ги питат, българските пазители на реда държат да изтъкнат съветофилството си. Ами ако ги попитат и им предложат на показ да го изложат?

 

А после питайте пак, защо отношението към несъстоялата се монументална десъветизация в България е лакмус за това що за координатна система вирее в манталитета на управниците ни, допускащи руското посолство да подарява на полицията в София скъпи системи за охрана на съветския надзирател над столицата ни й да дава указания за борба с „вандалите”, изразяващи негативно отношение към въпросната символика.

 

Вижте протестите на полицаите като имитация на онова, което те познават от личен професионален опит в сблъсъка им по служба с протестиращи граждани: блокиране на кръстовища; разходки напред-назад по пешеходни пътеки и като цяло- неподчинение в знак на протест. Все атрибути на до болка ( в някои случай буквално) познатия им протестен арсенал на гражданското общество, чиито демонстрации по презумпция са призвани да пазят, ограничават, разпръскват или да бият по заповед на началниците си.

 

Сега кой да ги набие тях, когато са толкова непослушни също?

 

Даа, пак се проявихме със странен избор на модел за подражание. Защото полицаите са хора като всички нас с техните лични и семейни нужди ( поради което им симпатизираме чисто човешки), но не са съвсем като всички граждани, защото са „под пагон”. Приели са едновременно да имат привилегията да могат да ни бият, когато не слушаме ( от името на властта), но и същевременно да й се подчиняват, когато тя прецени, че го прави в наш обществен интерес, за което е овластена от нас.

 

И сега, когато явно конфликтът с полицейските протести се задълбочава, започва да личи отново политическият приоритет, заложен като бомба със закъснител в МВР. Уж исканията на протестиращите са икономически, но се задава политическа криза, с каквато самите те плашат недвусмислено властта, а част от нея търси начини не само да оцелее, но и – парадоксално- да се възползва от ситуацията за прегрупиране.

 

Чисто схематично, но вероятно и симптоматично като ориентир за ставащото пренареждане на редиците зад кулисите, на този етап от възникналата криза се очертават следните контури на разместването на тектоничните пластове в самата власт и сред т.н опозиция:

 

Полицейският протест най-напред се опитаха да оседлаят от АБВ, руската партия, която беше използвана и като таран срещу констатацията за руската хибридна война в България в документа на Министерството на отбраната „Визия 2020” в края на август 2014 г. Отношение в този смисъл взе вчера лично личният приятел с премира Борисов и негов някогашен ментор в политическия му възход Георги Първанов. Общият приятел на двамата приятели Румен Петков днес доразви офанзивата с телевизионен „приятелски огън” по министъра на вътрешните работи Румяна Бъчварова.

 

Синхронно в националния телевизионен ефир в същата посока пусна един откос и Цветан Цветанов, обвинявайки Бъчварова за това, че няма диалог с протестиращите. В този смисъл той се присъедини към Михаил Миков, шефа на БСП и други другари, които нападнаха Бъчварова с подобни обвинения вчера в Народното събрание.

 

Точката в изясняването на „спонтанния процес”, както подобава на балансьора, сложи часове по-късно днес наместникът на Доган в ДПС Лютви Местан. На извънредна пресконференция в парламента, след като партията му вчера стана единствената опора на протестиращите полицаи от амбразурата на законодателния храм, той поиска отстраняването на реформаторите от властта и постанови, че Бойко Борисов трябва да остане да управлява. Подразбира се, че ДПС ще го крепи, ако изпълни условието с развалянето на сегашната коалиция с Реформаторския блок.

 

Ето докъде води имитацията на реформи в нереформираната система на МВР и къде ли още не. Води до политическо паразитиране върху един протест, който иначе минава за спонтанен.

 

Това е резултатът от избора да имитираме демокрация по руски модел, при която вместо конкуренция на идеи, политически и управленски платформи, получаваме „стабилност” под формата на еднолично управление.

 

Сега всички очакват едноличният собственик на държавата да се определи към кой от очертаващите се лагери ще благоволи да притури тежестта на своята прекомерна власт, която със сигурност му натежава в тази обстановка защото би искал да прехвърли другиму отговорността да вади кестените от огъня.

 

Главният му политически съветник Румяна Бъчварова вече не е субект на властта в сянка, а направо обект в обектива на камерите. Борисов я похарчи хазартно, като я изпрати да запушва пробойната в МВР след оставката на Веселин Вучков, толкова злорадостно ( и недалновидно) приета от него преди половин година.

 

Ами сега кой да го спасява? Цветанов ли, който май се очертава като организатор на полицейския хаос? Или онова мнозинство на ГЕРБ в парламента, което днес бламира ветото на президента Плевнелиев за военното разузнаване, за което самият Борисов с крива усмивка ни съобщи, че всъщност е атакувано от собствените му депутати извън неговата лична воля?

 

Опитът на Борисов да лавира с отстъпки пред полицаите, гарнирани с имитация на бащинско порицание за тяхното непослушание, се провали. ДПС, както и през февруари 2013 г., го подстрекава към предсрочни избори ( или към прекрояване на парламентарното мнозинство, както през късната есен на 1992 г. с пълзящия преврат срещу правителството на Филип Димитров?).

 

Написах не случайно , че Пеевски е посъветвал Борисов през февруари 2013 г. да скочи от клатещата се лодка на властта ( за да издрапа до брега и да събере отново победоносна армия като Наполеон след завръщането си от Елба). Борисов обаче реагира на думите ми като ранен в седалището генерал, който не може да си намери място от наранената гордост тъкмо в най-употребяваната част от тялото му.

 

Е, идва време за сваляне на картите, ако не и на гащите. Борисов развърза едната връзка в нощта на победата си на изборите, когато защити ДПС от радикализма на реформаторите, а сега Местан отвързва и другата връзка. Смокиновият лист виси на косъм. Дамите, толкова важна част от избирателния корпус на Борисов, могат да бъдат доволни от предвкусваната гледка. Или пък ще се разочароват? Финалът е като един дюкян- отворен е, за онези, които пожелаят да се възползват.

 

 

 

 

 

 

Share on Facebook

Неудачен старт на нова американска РН

http://www.spacenewsbg.com/news/05/November/2015/4327

Неудачно завърши първият старт на новата американска ракета носител SPARK (Super Stryp) предназначена за извеждане на околоземна орбита на малогабаритни товари.

Сонда за Марс - китайско производство, за първи път е демонсотрирана пред публика

http://www.spacenewsbg.com/news/05/November/2015/4326

Сонда за изчуаване на Марс , разработена и произведена от Китай е представена за първи път пред публика . Сондата може да се види на 17 ят Китайски международна промишлен панаир , който бе открит на 3 ноември 2015 в Шанхай.

Парите на държавната енерГЕПИка в КТБ, 2 г. преди фалита

http://gikotev.blog.bg/drugi/2015/11/05/parite-na-dyrjavnata-energepika-v-ktb-2-g-predi-falita.1404779

Преди два дни Фонда за гарантиране на влоговете в банките публикува списък на привилегированите клиенти, "на които са били предоставени привилегировани лихвени условия в отклонение от обявените от КТБ АД условия, които прилага към с...

Пътуване до Немрут с мотор (3): Газиантеп – Немрут – Кахта

http://patepis.com/?p=63263

Продължаваме с мотора на Борислав по пътя му до Немрут. В първата част стигнахме околностите на Памуккале, после продължихме покрай Анталия и Средиземно море до Газиантеп, а днес вече ще достигнем крайната си цел – планината Немрут, преди да поемем обратно.

Приятно четене:

Пътуване до Немрут с мотор

Пътят до Немрут

част трета

Газиантеп – Немрут – Кахта

405 km

Понеделник

Пътуване до Немрут (Турция) с мотор

Събуди ме шумът от пътищата. Тази горичка, този оазис за пътешественика, дефакто се намираше между два успоредни пътя, така че можех пълноценно да се насладя на стерео ефекта.

Пътуване до Немрут (Турция) с мотор

Станах, пуснах си Calendar girl, една от най-любимите ми песни от този саундтрак, и започнах да събирам лагера.

Междувременно проверих и как се чувстват причудливите плодчета – оказа се, че няма да понесат още много път, така че ги нападнах смело и безотговорно. Червената обвивка на семките им – единственото ядимо от тях – се оказа далеч по-безвкусна, отколкото предполагах, но поне имат един куп полезни свойства. Особено за бременни жени…

И като ми дойде един пауър за отмятане на километри… :)
Сядам на мотора и започвам да се боря с теглото му през горичката, докато изляза отново на черния път. Железният задник малко ме понаболява, но това не ме впечатлява особено.

Пътуване до Немрут (Турция) с мотор

Да, вече си намерих точното място на иначе широката седалка. Пътищата нататък са сравнително пусти и не очаквах да видя нищо интересно, докато пътувам към Гьобекли тепе.

Тогава отдясно на пътя видях тези издълбани скали.

Пътуване до Немрут (Турция) с мотор

Въобще не се и замислих и кривнах по прашния път към тях. Интериорът им наподобяваше бар от времето на Фред Флинтстоун или поне на моята представа за баровете от онова време.

Пътуване до Немрут (Турция) с мотор

Миризмите, които се разнасяха отвътре, обаче, ме накараха по-бързо да се екипирам и да продължа по пътя си.

Пътуване до Немрут (Турция) с мотор

В Урфа

влязох само до първата надеждна бензиностанция, след което се върнах обратно на околовръстното, за да продължа към първата си дестинация за деня.

Когато излязох от главния път, за да поема по второстепенен такъв, започнах леко да се притеснявам, дали ще намеря точното място. Затова и спрях при две деца с велосипеди, които стояха край пътя. Не говореха английски, така че се наложи да опитаме с езика на знаците. Разбраха къде искам да отида, поне аз така си помислих, така че продължих напред, както ми посочи едното от тях с усмивка на лице лукава, дяволита. Сякаш ме пращаше за зелен хайвер.

Малко по-нататък не закъсня и първата табела за дестинацията ми.

Гьобекли тепе – Пътуване до Немрут (Турция) с мотор

Гьобекли тепе

Когато пристигнах на паркинга, нямаше никакви други туристи освен мен. Честно казано се зарадвах, така ми беше по-спокойно. Хората там бяха ведри и усмихнати, разбираха английски, макар и да не го говореха много, и най-вече бяха отзивчиви – откликнаха на молбата ми да оставя якето и останалата част от екипировката си при тях, вместо да я връзвам на мотора.

Вече чаках да стане 9:30, когато потегля по график бусчето оттам в посока самия хълм. Броени минути преди това се появи автомобил, от който слязоха двама човека, и всички закрачихме към буса.

След като слязохме от бусчето и започнахме да се разхождаме в ниските части на хълма, се заприказвахме и се оказа, че единият човек е украинец – Владимир, а другият – негов приятел, турчин, който беше много добре запознат с това, което ни предстои да разгледаме.

Гьобекли тепе, или в превод „прашният хълм“, е най-древният мегалит в света

Датира от поне 10 000 години преди Новата ера, което го прави по-стар както от Стоунхендж, така и от Пирамидите в Кайро.

Когато наближихме разкопките, не очаквах да видя точно това

Гьобекли тепе – Пътуване до Немрут (Турция) с мотор

Но все пак по-добре всички тези артефакти да бъдат предпазени от влиянията на природата.

Тук има над 200 Т-образни каменни колони, подредени в над 20 кръга. Колоните достигат височина 6 метра и маса 20 тона, като всяка една от тях е поставена в издълбано в скалата гнездо.
Владимир е започнал да се интересува от това място преди година, но едва сега го посещава за пръв път.

Гьобекли тепе – Пътуване до Немрут (Турция) с мотор

Мечтата му е скоро да успее да напише и издаде книга по темата. Според всичко, което е чел дотук, тези колони символизират човека.

Гьобекли тепе – Пътуване до Немрут (Турция) с мотор

От върха на хълма гледката е такава.

Гьобекли тепе – Пътуване до Немрут (Турция) с мотор

Правим си една снимка за спомен

Гьобекли тепе – Пътуване до Немрут (Турция) с мотор

след което си вземам багажите, опаковам се и продължавам по пътя си.

На влизане в

Gürpınar Köyü (Гюрпънар Кьою)

вече усетих другата атмосфера.

Gürpınar Köyü (Гюрпънар Кьою) – Пътуване до Немрут (Турция) с мотор

Тази, която отдавна очаквах.

Gürpınar Köyü (Гюрпънар Кьою) – Пътуване до Немрут (Турция) с мотор

И за която само бях слушал разкази.

Gürpınar Köyü (Гюрпънар Кьою) – Пътуване до Немрут (Турция) с мотор

На излизане от градчето се натъкнах на тази миловидна гледка. В първия момент бяха запречили пътя ми, но впоследствие се дръпнаха. Така или иначе реших, че ще спра за малко, така че отбих леко встрани и приклекнах в сянката на високия дувар отдясно.

Gürpınar Köyü (Гюрпънар Кьою) – Пътуване до Немрут (Турция) с мотор

Тогава при мен дойде този човек. Опитахме се да поговорим, но не ни се получаваше много. Дори не знаех дали ми говори на турски или кюрдски.

Турци – Gürpınar Köyü (Гюрпънар Кьою) – Пътуване до Немрут (Турция) с мотор

След като прати едно от децата да донесе вода, той извади от потурите си ей-такъв голям смартфон и звънна на свой приятел. Даде ми да разговарям с него, но отново ударихме на камък – човекът отсреща знаеше немски и дотам. Опитах да сглобя отговор на немски, че не говоря немски, и му върнах телефона, но той ми направи знак да продължа да говоря. Ех, ако само бях внимавал малко повече в часовете по немски в техникума – мислех си на ум.

В това време дойде детето, носейки запотена алуминиева кана и прилежаща към нея чаша. Водата бе наистина ледена. Изпих две чаши и понечих да се сбогувам, но той искаше да си взема и останалата вода. Не исках да го обиждам, така че извадих една от полупразните си бутилки с вода от багажника и я наляхме. Принципно не е добра практика да се смесват води и мислех, че тези хора трябва да знаят това по-добре от мен, но нищо. Помолих ги за снимка, след което се качих и стартирах двигателя. Отговорът, който получих на моето гюле-гюле беше ”бай-бай”, което за пореден път ме изненада.

Малко по-нататък по пътя телефонът ми отново се изключи заради прегряване, така че се наложи да се оправям с питане, както в доброто старо време.

През Хилван

минах транзитно, спирайки само за тази снимка.

Хилван – Пътуване до Немрут (Турция) с мотор

Следващият град, покрай който ми предстоеше да мина и който се вижда в далечината, бе

Сиверек

Сиверек – Пътуване до Немрут (Турция) с мотор

Скоро след това отново се радвах на крайпътните пейзажи.

Пътуване до Немрут (Турция) с мотор

По-нататък пред мен се разкри гледка към

язовир Ататюрк

язовир Ататюрк – Пътуване до Немрут (Турция) с мотор

Разположен на река Ефрат, той е третият по големина язовир в света.

язовир Ататюрк – Пътуване до Немрут (Турция) с мотор

Учудата ми бе дори по-голяма, когато видях този мост в далечината. Мислех, че ще прекося язовира с ферибот, поне така изглеждаше според картата в гугъл мапс.

Мост над язовир Ататюрк – Пътуване до Немрут (Турция) с мотор

Наистина се удивих на това сложно и скъпо изглеждащо съоръжение, кротко стоящо на този пуст път. Мост над язовир Ататюрк – Пътуване до Немрут (Турция) с мотор

Вече започнах да се притеснявам да не изпусна случайно отбивката за Немрут, така че влязох в едно от крайпътните селца, за да попитам. Там отново ме посрещнаха със студена вода, а след като ми обясниха, че трябва да карам още нататък, ме изпратиха с един голям пъпеш.

Докато се екипирах, децата от махалата се струпаха пред мен и започнаха да ме гледат с любопитство, което не можеха да прикрият зад срамежливите си и по детски искрени усмивки.

В следващия миг едно от тях се престраши и каза:

– My name is (не запомних името му).

След което всяко от тях си каза името, ползвайки заучената фраза, освен едно. Бях смаян.

–And what is your name? – го попитах.

Другите се подсмихваха, докато едно от тях не подхвана:

– And my name is (името на мълчаливото дете) – сочейки него.

И всички се засмяха :)
Казах им колко хубаво е, че учат чужд език, и опитах да ги насърча да продължават напред, но едва ли ме разбраха.

Запалих и продължих по пътя си, докато не стигнах до тази табела.

Пътуване до Немрут (Турция) с мотор

Продължих през селото, оглеждайки се за чешма, в която да охладя армагана си. След малко вече паркирах до една такава и отново ме наобиколиха местните дечурлига, които бяха по-големи и поназнайваха малко повече английски.

Заговорихме се за мотора, а като видяха какво извадих от мешката си се засмяха дружно.

– Каýн, а?

Викам:

– Да, каýн :)

Искаше ми се да го споделя с тях, но не знаех как ще се възприеме това от възрастните, работещи нещо си в околните дворове, затова и не посмях. Охладих го набързо и продължих по пътя си, търсейки перфектното място със сянка и панорамна гледка, за да го хапна.

Пътуване до Немрут (Турция) с мотор

Е, такова място не намерих, но пък отдясно мернах това незавършено паркче. Без да губя време паркирах, извадих пъпеша и започнах да го разрязвам. Това бе първото ми хранене за деня.

Беседка – Пътуване до Немрут (Турция) с мотор

Който е чувал за

Немрут

знае, че той се гледа по залез, освен Владимир, според когото се гледа по изгрев :)

До залеза, обаче, имах много време, така че си направих малко записки, поразмишлявах и се заех със смяната на спирачната течност на съединителя. Това сигурно е най-приятното място, на което съм извършвал подобни интервенции по машината си. И предвид че имах както течност, така и време в излишък, реших да сменя и тази на предната спирачка.

За пръв път видях недостатък на хидравличния съединител. Или поне моето предположение е, че причината за проблема частично се коренеше в твърде горещото време. А иначе – защо да не изникне нещо непредвидено, нали сме в Турция, все пак :)

След всичко това реших да продължа към върха. Слънцето вече не бе толкова силно, а и е по-добре да имам повечко време горе, за да разгледам и да си подбера ракурси за снимки.

Пътуване до Немрут (Турция) с мотор

Пътят тук е изграден само от плочки. Пътуване до Немрут (Турция) с мотор

В Турция може да няма Трансфъгърашан, но има всичко това и кой знае още колко други живописни пътища и места, за които дори не съм чувал. Пътуване до Немрут (Турция) с мотор

През цялото време, докато карах нагоре, се чудех дали наистина пътят ще ме отведе до върха на планината. Пътуване до Немрут (Турция) с мотор

Последното село, преди да започне стремоглавото изкачване, бе на 1000 метра надморска височина, а вече, пристигайки на самия паркинг, от който се продължава пеша, съм на 2040.

Гледката от тук е възхитителна

Заставам на ръба на бетонната плоча и впервам взор в далечините, разглеждайки всяка скала поотделно. Толкова съм се потопил в момента, че не съм усетил кога съм разперил ръце встрани. Иска ми се да полетя над всичко това и да го разгледам от всички страни. Като нахъсан фотограф, търсещ перфектния ракурс за кадъра си.

Пътуване до Немрут (Турция) с мотор

Изваждам фотоапарата и правя горната снимка, знаейки още преди да погледна през визьора, че няма да мога да предам усещането за простор на това място.

Връзвам излишното по мотора, вземам най-ценното и закрачвам по каменното стълбище на западната тераса.

Пътуване до Немрут (Турция) с мотор

Nemrut, Kahta, Турция

Половин час по-късно вече съм на върха и разглеждам каменните творения на хора, живели две хиляди години преди мен.

Пътуване до Немрут (Турция) с мотор

Немрут

Гледката оттук е дори още по-епична. Пътуване до Немрут (Турция) с мотор

Още повече в компанията на всички тези статуи…

Пътуване до Немрут (Турция) с мотор

Немрут

…и всички щъкащи наоколо туристи, придошли от всички краища на света.

Пътуване до Немрут (Турция) с мотор

За съжаление, най-интересното – каменните глави – беше зад заграждение, което уби желанието ми за снимане. Впечатление, обаче, прави релефът на самите камъни тук. Пътуване до Немрут (Турция) с мотор

Разходих се наоколо, докато залезът наближаваше все повече. В миг всички се наредиха като по команда по местата си и застинаха в очакване спектакълът да започне под вещото диригентство на майката природа.

Залез – Пътуване до Немрут (Турция) с мотор

Залез на Немрут

Малко преди това едно момиче запя някаква народна песен. За съжаление, бях оставил телефона си да се зарежда на мотора, затова не успях да запиша изпълнението й, но то ме накара да настръхна. Всичко това на точно това място…

След аплодисментите всички се умълчахме отново и зачакахме слънцето да се скрие напълно зад хоризонта.
Събрах фото техниката и тръгнах да слизам към паркинга. На алеята стоеше едно момиче с лунички и лилав суичър, вперило поглед към отсрещните върхове, което вместо да си прави селфита, просто се наслаждаваше на момента. Усмивката й говореше предостатъчно. Не изглеждаше местна, така че я заговорих. Воала – някой, с когото да мога да поговоря свободно, било то и на английски.

Запътихме се заедно надолу. Лора всъщност бе американка, която живее в Кайро, където преподава актьорско майсторство и се наслаждава на компанията на пирамидите през ден. Докато ми разкаже за тях, стигнахме и до паркинга, където си казахме “чао“.
Преконфигурирах за пореден път багажа по мотора и потеглих надолу към низините, колкото и да не ми се тръгваше. На отиване нагоре бях видял, че на едно място има отбивка, която явно води до друго място на главния път. Затова и сега реших да поема оттам, с идеята да спестя малко път, но по-важното – да не повтарям маршрута. Отначало бе добре – пътят все още беше покрит с плочки. В следващия момент обаче прие друг вид, малко по-черен. Нищо, казах си, нито ще ми е за пръв, нито за последен път. Това, което не прецених трезво, бе денивелацията, която имах да преодолявам. А както знаем, по наклонен терен се кара много по-лесно при изкачване, отколкото при спускане.

След още някой и друг километър този именно наклон стана доста по-голям, а освен това пътят бе скромно застлан с едър трошляк. Просто невероятно – спускайки се срещу следващия завой, стисках двете спирачки, паралелно с палците си, само и само да не блокирам колелата, но все пак да успея да спра на време. Е, успях. Започнах да завивам плавно с почти нулева скорост и стъпил стабилно с двата крака, когато предното колело просто се приплъзна по едно камъче и моторът взе да се накланя стремоглаво надясно. Вече изреждах целия речник на Стоичков по себе си, но без особен резултат. Бях отстъпил встрани, а моторът – полегнал върху дясната дисага. Без да губя самообладание изгасих двигателя, спуснах степенката, обърнах се с гръб към него, сграбчих кормилото и сиси бара и вдигнах мотора без почти никакво усилие. Така де, облегалката най-после изпълни истинското си предназначение, заради което толкова я исках. Е, нещата не можеше да са толкова лесни, така че бях забравил, че съм на свободна. Моторът тръгна напред, докато не застана почти напречно на „пътя”. Окей. Уверих се, че няма да прескочи степенката си и го подпрях на нея. Нямаше видими щети, така че се заех със закрепването на дисагата обратно на мястото й. Замислих се, че явно имам някакъв нюх да влизам винаги в подобни терени…
Както и да е, вече бе ясно, че опитите ми да сляза до глания път по този маршрут са напълно безсмислени, така че направих обратен завой, само аз си знам как и за колко време, и тръгнах обратно.
Физическото и по-скоро психическо натоварване ми бяха дошли малко в повече. Бях планирал да карам още поне 100-200 km, преди да си потърся място за нощувка, но когато стигнах до

Кахта,

50 km по-нататък, вече бях много изморен и усещах как ми се доспива.

Вече поне гледах на нещата доста по-философски – моторът не ме затисна, успях да го вдигна без проблем (мотора), в движение е и пътуването ще продължи по план. Останалото са просто някакви бойни драскотини – те крият спомени. Като белезите, от които е изтъкан всеки от нас. Нямаше да зарастнат просто така и естетът в мен беснееше, но на авантюриста не му пукаше особено :)
Влизайки в Кахта, спрях на първото място, където мернах табелка, гласяща ”Camping”. Е, такъв нямаше, но все пак успяхме да се спазарим със собственика да му платя, за да опъна палатката си в двора, до паркинга.

Това е в огромен разрез с религията ми – да плащам, за да спя в палатката си. Човек не трябва да плаща, за да има къде да положи глава, когато не търси излишен лукс и удобства. Така или иначе склоних на компромис, тъй като не бях в състояние да шофирам повече.
Часът бе около 21, така че реших днес да го раздавам туристически. Излязох на разходка в града, разчитайки, че моторът ми е на сигурно място. В двата най-близки супермаркета не намерих бира, което ме учуди. Никаква, бе!? Както и други алкохоли, като че ли. Попитах и ме препратиха по-нататък по същата улица.
Намерих го. Магазинът за бира. А цените започват от 6 лири за 500 cc кенче, по-големи разфасовки дори няма. А бензинът е по 4.60 лири за литър. Ех, де да беше и в България така – бензинът по-евтин от кенче бира… Но без да пипаме цената на бирата, разБира се :)
Хапнах нещо като дюнер в близост до хотела и за моя изненада от двора се появи Джеси – китайката, с която си бяхме казали две приказки, докато чакахме залеза в планината. Всеки луд с номера си, други с цяла програма, но ще спра дотук. Може пък в Китай порядките да са такива, не знам. Все още не съм ходил там.
Сега, гледайки снимките си, съжалявам, че все пак не снимах и стандартните туристически снимки в близък план на каменните глави, но нищо. Следващият път, когато може и да няма толкова туристи наоколо :)

Очаквайте продължението

Автори: Борислав Костов

Снимки: авторът

Други разкази свързани с Другата Турция – на картата:

Другата Турция

Копривена супа с броколи и картофи

http://www.babapena.com/?p=8789

Продукти за 4 порции:
500г прясна коприва
200г броколи
1 морков
1 пащърнак
2 картофа
1 глава стар лук
½ червен домат
1ч.л. сол
2- 3с.л. олио
½ връзка пресен магданоз

Приготвяне:
Копривата измивам листо по листо. Броколите късам на розички. Обелвам останалите зеленчуци. Измивам почистените растителни продукти. Кореноплодните и картофите режа на две или три. Прехвърлям зеленчуците и листата коприва в тенджера. Наливам литър вода. Похлупвам и поставям съда на включен котлон. След като заври, превключвам на по- ниска степен. Поръсвам сол и поливам мазнина. Оставям супата да ври на кротък огън, още четиридесет минути. Изчаквам да поизстине и пасирам. Поднасям в купички. Поръсвам с наситнен пресен магданоз.


Rating: 0.0/10 (0 votes cast)

„Дневник от панелните блокове“ с рекордни продажби в Ozone.bg

http://azcheta.com/dnevnik-ot-panelnite-blokove-s-rekordni-prodazhbi-v-ozone-bg/

Най-новият проект на “Пощенска кутия за приказки” – сборникът с истории от Никола Крумов „Дневник от панелните блокове“, отбеляза рекордни продажби в електронния магазин Ozone.bg. До излизането си от печат книгата се предлагаше за предварителна поръчка единствено там, а първите 200 копия вече пътуват към своите читатели. „Сборникът на Никола Крумов се превърна в невероятен феномен за нас, като събра...

Страници: 1

Бързи връзки


Търсене


Архив

RSS Абонамент

Новини от Грамофон

"Новини от Грамофон" - Следете последните новини от България и чужбина обединени на едно място. Обновяват се през 1 минута.

 

  •  

Ново: Публикуване