От „Атака” ( от тях да мине) обещали днес пред медиите да простят греховете на президента Плевнелиев , ако преименува връх Мусала ( или направи там каквото трябва по въпроса).
Че кой е против? Чукат на отворена врата, за да обосноват факта, че все пак минават през отровената от тяхната пропаганда отворена врата на президентската институция, ползваща се с международен авторитет.
За разлика от досегашните малоумни предложения на „Атака” за излизане от НАТО и ЕС, и за присъединяване към Евразийския (съветски) съюз, това е изпълнима и добра идея, върху която Сидеров няма авторски права, за да я предлага за продан ( и като индулгенция за собствените подсъдни грехове) срещу своето благоволение да опрощава нещо.
Щом ще се търгува с добри идеи срещу „опрощаване на грехове” обаче , ще бъде също така добре на тезгяха да бъдат сложени и други разменни монети. На едро, а не срещу благоволението на дребната „Атака”.
Не отделна партийка, а една четвърт от българският народ, принудена да емигрира в по-развитата част на света ( и още поне толкова българи , останали тук), биха простили на простия си Началник заиграването с метастазите на съветската окупация, последиците от която прокудиха толкова много сънародници в чужбина.
Борисов трябва не да преименува, а да премахне емблемите на тези метастази, олицетворявани от монументалната съветска символика в европейска България, която не е причинила смъртта на нито един съветски войник, но е окупирана от него. Тотемите на тази окупация поругават националната ни независимост и чувството ни за справедливост спрямо историческите факти, превръщайки въпросните паметници в жалони на робството ни пред лъжата.
Ако Борисов направи тази първа стъпка, ще му бъде простен промискуитетът на промосковско гърчене, което напомня на гърчеенето на българите, отказвали се заради облаги от българската си същност в епохата на българското възраждане.
Share on FacebookПРЕДИСЛОВ ivo.bg: О , Миг 29 , поспри, твоето име е пораженство!
И още по Гьоте : ” О, спри, така красив\ крадлив си ти !“
00:41 | 29 февруари 2016 | #12
ЖАЛЪК ПРЕДАТЕЛ
С решението да отложи с още 3-4 години придобиването на нов многоцелеви боен самолет Тиквоций се освети като агент на Путлер и като национален предател.
Защо ли?
Първо, защото така се отлага придобиването на крайно необходими отбранителни способности във време, когато предизвикателствата пред сигурността се увеличават. Това бездействие на управляващите открива нови рискове пред сигурността на държавата и обществото.
Второ, страната ни за съжаление все по-отчетливо и необратимо се утвърждава като консуматор на сигурност в НАТО, а не като източник. Факт неоспорим.
Трето, отлагането на придобиването на нов тип боен самолет удължава ЗАВИСИМОСТТА ни от руското въоръжение и техника. Това противоречи на заявените намерения в правителствената програма. Поредна ПОБЕДА на проруското лоби.
Четвърто, утвърждава се опасната заблуда, че можем да разчитаме на ремонта и евентуално на модернизация на МиГ-29 в Полша като начин да намалим зависимостта си от Русия. Ремонта на МиГ-овете, дори в държава от НАТО, може да бъде единствено и само краткотрайно решение. То не може да замести необходимостта от придобиване на нов самолет.
Пето, прокарва си път още по-опасната и коварна заблуда, че можем не само да ремонтираме, но и да модернизираме МиГ-овете по натовски стандарти в Полша и така да си решим проблема за години напред. Така нищо не решаваме. Напротив, губим ценно време и ресурси. Дори МиГ-овете да бъдат “модернизирани”, те пак ще останат оперативно несъвместими и скъпи за поддържане.
Този, който ни каже, че Полша имала опит в това начинание и можела да ни помогне да си решим проблемите в средносрочен период, нека си направи труда да поговори по-критично с поляците. Нека ги попита, първо, колко време им е отнело, за да си приведат МиГ-овете в задоволително състояние за използване и да придобият ясна представа как точно да ги поддържат и използват заедно с F16; и второ, могат ли да ги използват в съвместни операции с НАТО? Къде и кога са ги използвали?
Може ли например Полша да си прати МиГ-овете на съвместен Air Policing във въздушното пространство над балтийските държави? За второто не съм чувал, а за първото доколкото знам отговорът е поне 5-6 години…
Шесто, отлагането на придобиването на нов самолет ще има като резултат пропиляването (профукването) на парите за модернизация на ВВС. Тези пари ще отидат напразно, в една изгубена и морално остаряла кауза на МиГ-29.
Седмо, за пореден път българско правителство ще излъже избирателите си. За пореден път ще се представим като “лъжливото овчарче” в НАТО. Ние обаче не лъжем съюзниците си, а лъжем най-вече себе си.
Осмо, това решение е “отличен” атестат за качество smile emoticon, с който гордо и с високо вдигнати от безсрамие и безхаберие глави ще отидем на срещата на върха във Варшава през юли. И ще чакаме да бъдем потупани по рамото.
Девето – путинистите да почерпят!
Share on Facebook
Така се нарича новосформираната "партия" на доскорошния червен, а сега (не)зависим, депутат. И каква е визията му за нашето бъдеще ще разберем от ... "добрите" практики на съпругата му - другарката Соня Николова-Кадие...
По липса на официално съобщение ползвам официозно от електронния официоз на властта „агенция” ПИК. То гласи следното:
„Временната парламентарна комисия за разследване на твърдения за намеса на Русия и Турция във вътрешните работи на България ще бъде заличена тази седмица, споделиха източници от ГЕРБ”.http://pik.bg/%D0%BA%D1%80%D0%B0%D0%B9-%D1%81-%D0%BA%D0%BE%D0%BC%D0%B8%D1%81%D0%B8%D1%8F%D1%82%D0%B0-%D1%80%D0%B0%D0%B7%D1%81%D0%BB%D0%B5%D0%B4%D0%B2%D0%B0%D1%89%D0%B0-%D0%BD%D0%B0%D0%BC%D0%B5%D1%81%D0%B0-%D0%BD%D0%B0-%D1%80%D1%83%D1%81%D0%B8%D1%8F-%D0%B8-%D1%82%D1%83%D1%80%D1%86%D0%B8%D1%8F-%D0%B2%D1%8A%D0%B2-%D0%B2%D1%8A%D1%82%D1%80%D0%B5%D1%88%D0%BD%D0%B8%D1%82%D0%B5-%D0%BD%D0%B8-%D1%80%D0%B0%D0%B1%D0%BE%D1%82%D0%B8-news493631.html
Вярвам безпрекословно на достоверността на това предизвестие за предизвестения провал на властта” да се направи на мъж” пред Русия – от тази „агенция” не биха си позволил да злепоставят началниците от ГЕРБ с недостоверни твърдения от тяхно име.
Откроявам Русия, защото тъкмо тя реагира като началник на България миналия петък чрез неприличния език на говорителката на руското външно министерство Мария Захарова. Началникът Борисов козирува и докладва на следващия ден при публична изявя в Сандански как въпросната комисия била плод на някакво недоразумение.
Не съм си и мислил, че Русия може да бъде разследвана за намеса в България при това управление. Обаче все пак ми е забавно да видя как пешката в руската игра на шахматна игра обосновава своята „саможертва” в името на ползицата, с която захранва въображението на електоралния си планктон
Оставям настрана колко жалка позиция е срещу незащитения национален интерес да слагаш на кантара търговийката с руските туристи, както направи в изявлението си в Сандански Борисов. Това е стара слабост на „силния” човек, който си пада малко нещо търгаш дори по въпросите на геополитика, които се напъва да обясни с бакалски сметки.
Комична беше обаче репликата на автократа Борисов, че щял да „помоли” депутатите (си) да преразгледат решението си за комисията. Направо си го представих…
„Моля ви, много ви моля, направо ви падам на колене пред вас, госпожи и господа депутати от ГЕРБ”!
Как ви звучи тази хипотеза по отношение на едноличния собственик на корпорацията ГЕРБ , който безброй пъти е подчертавал, че в нея става това, което каже той. Той ги качва , той ги сваля и не им спестява унижението да им навира този факт в лицето пред милионна телевизионна аудитория- от Фандъкова, до Плевнелиев.
За депутатите (си) Борисов винаги се е изказвал като за производна от личната му воля и нито веднъж не ни е излъгал очакванията те да изпълнят всичко, което им нареди. И сега изведнъж щял да им се моли. Отде таз дипломатичност?
Ами защото е имало другой дипломатический разговОр – примЕрно так:
„Бойка, здравствуй!
Здравствуйте, братушки, понял, слушаюс, виноват…
Молодец ты у нас!
Так точно- и у нас тоже!”
Share on Facebook
От известно време съществува интересен двоен консенсус. Според него през последните десетилетия сме свидетели на едновременно нарастване на неравенството вътре в обществата и неговото свиване между тях в глобален план. Отделно от това всички основни идеологии все повече се притесняват от това развитие. Насреща обаче не стоят работещи рецепти, макар недоволството постоянно да расте.
Иван Шишиев е човекът „зад обектива“, който прави прекрасните снимки от фейсбук страницата „Етюд-и-те на София„, но не само. Завършил е богословие, супер приказлив е и винаги усмихнат. Основната причина да го попитаме обаче „Как четеш?“ е, че също така е и запален читател. Ето и какво е мястото на книгите в неговото ежедневие: Какво са книгите...
Преди 40 дни стартира дейността на Българска независима енергийна борса. Сега ще сравня нейните показатели - средно-дневната цена на тока със същият показател на борсата в Букурещ, в съседна Румъния. И картинката изглежда ето така (за по...
Завършваме централноазиатското пътуване с опела на Валентин – започнахме с Украйна и руските кавказки републики, обиколихме Азербайджан, през Калмикия стигнахме Астрахан, а последния път прекосихме Казахстан. Днес ще пътуваме през Киргизстан, с което завършваме пътешествието на пернишкия Опел
Приятно четене:
шеста част
наричана още Киргизстан е държава в Средна Азия с площ почти 200 хил. км² (1,8 пъти колкото България). Населението й е 6 милиона. На югоизток граничи с Китай, а на север с Казахстан. Това е в значителна степен планинска страна с красива природа. Бих я определил като „дива красота“. Територията й е разположена предимно върху западната половина на планинската верига Тяншан. Равнините и долините са малка част от площта на страната. На югозапад са хребетите на Памир. Най-голямото езеро е Исък Кул.
Най-високата точка в Киргизия е връх Победа (7439 м.). Вторият по височина връх Хан-Тенгри (7010 м.) се счита за свещен съгласно централноазиатската религия Тенгризъм. Тя е изповядвана в далечното минало от тюркските народи, хуните и прабългарите. Върховният бог носи името Тенгри или Тангра. Според митологията той живее на връх Хан-Тенгри и е изобразяван като воин на кон (съгласно една от теориите за произхода на Мадарският конник, това е барелеф на бог Тангра). В тази древна обща религия виждам връзка между Киргизия и България.
киргизите са народ с тюркски произход, състоящ се от множество племена. До 20-ти век са водили номадски начин на живот. Територията е завладяна от Руската империя през втората половина на 19-ти век. В рамките на Съветския съюз страната е съществувала като Киргизка съветска социалистическа република. От 1991 година е независима държава.
се основава предимно на селското стопанство. Развита е текстилната и хранително-вкусовата промишленост. Малък е делът на предприятията от машиностроенето и електрониката. Относително силен сектор е електроенергетиката. От голямо значение за киргизката икономика е добивът на злато, което е основен износен продукт. Пътната мрежа е по-добре подържана от тази в Казахстан. Главните пътища са асфалтирани, но доста от второстепенните са само трамбован чакъл. Валутата им се нарича „сом”. Като турист бих казал, че киргизите са сравнително бедни и средното жизнено равнище е близо два пъти по-ниско от нашето в България.
Киргизия е светска държава като
(за 3/4 от населението), а на второ място е православното християнство (за 1/5 от населението). Останах с впечатление, че отношението към религията е формално и повечето киргизи са на практика атеисти.
Използва се нашата славяно-българска азбука. Неофициален символ на страната е снежният барс – високопланинско хищно животно от рода на пантерите. Традиционната кухня е свързана с номадския живот в миналото и с животновъдството. От месото се употребява най-много овче и пилешко. За традиционна напитка се смята ферментиралото мляко от кобила кумис, също както е било и при прабългарите.
Столица на Киргизия е
град с близо 1 милион жители.
е наименование на високите части на планините и в превод означава „пъстри планини”, с което се означава съчетанието от голи хребети и покрити със сняг върхове през лятото. Така е наименован не само централния площад в столицата, но и много други неща.
Бишкек се различава от останалите столици, които съм виждал. Тук почти няма високо строителство. За сметка на това парковете, сенчестите алеи по булевардите, цветята и зеленината са в изобилие. Бих го нарекъл град-градина.
Градът е основан през 1825 година като военна крепост с името Пишпек. От 1925 година е столица, първоначално на Киргизката съветска република, а от 1991 година – на независим Киргизстан. През съветския период се нарича Фрунзе, на името на местния революционер, герой от гражданската война и военачалник Михаил Фрунзе.
Бишкек е икономически, финансов и научен център на Киргизстан. Основните предприятия работят в сферите на машиностроенето, металообработването, енергетиката, леката и хранително-вкусовата промишленост. В града се ползват мрежите на шест мобилни оператора. Особено ме впечатли фактът, че два етажа на техния Централен универсален магазин бяха изцяло заети с десетки офиси и щандове за продажба на мобилни услуги, мобилни телефони, таблети и друга подобна електроника.
са повече от десет на брой. От тях избрах да посетя три. Първи беше
В него най-голямо впечатление ми направи залата с репродукции на експонати от парижкия Лувър.
Втори по ред посетих
Освен родния му дом, тук са включени много експонати разказващи за живота, революционната и държавническа дейност на Михаил Фрунзе.
Експонатите в
обхващат времето от каменния век, през великото преселение на народите до революцията и съветския период. Интересни са етнографския раздел и колекциите с предмети от световното културно наследство.
На Бишкек отделих първия си ден в Киргизстан. Получи се така, че и последното денонощие в тази страна прекарах разглеждайки града. След като зарязах безнадеждно повредения Опел в град Кочкор пристигнах на гарата в неделя следобяд. Обикалях Бишкек до следобеда на следващия ден, когато потегляше влакът за Москва.
Обиколката ми продължи през планинските масиви от веригата
Мога да повторя казаното по-горе за впечатляващата красота на тези планини. Поради липсата на висока растителност и голите планински хребети я определям като „дива красота“.
Най-високият превал, който минах, беше 3500 метра. Тук започнаха по-сериозните проблеми с моя Опел, първоначално прегрявания на двигателя. Преди това, още в Казахстан датчикът периодично отчиташе лошо смазване. Неприятна ситуация, меко казано.
На някои места се виждаха юрти, където хората си живееха по традиционния начин, занимавайки се със животновъдство. В близост пасяха стада от коне, говеда, овце, кози. В това отношение мога да направя аналогия с Монголия, но там юртите са много повече. Край пътя киргизите продаваха различни продукти с животински произход, собствено производство.
В повечето случаи юртите бяха разположени край реки и потоци, очевидно с цел осигуряване на вода за хората и животните.
Пътувайки из Киргизстан имах възможност да мина през много села и малки градчета. Общото ми впечатление е, че там
В повечето от тези населени места имаше изградени нови неголеми джамии. На практика те бяха затворени и в тях не видях нито веднъж молещ се мюсюлманин. Това е едно от обстоятелствата, които ми дават основание да считам, че отношението към религията е формално и повечето киргизи са на практика атеисти.
Голяма част от второстепенните (от регионално значение) шосета, по които минах, не бяха асфалтирани, а само трамбован чакъл. Вдигаше се прах, но се пътуваше по-леко отколкото по второкласните казахстански пътища.
На горната снимка паметникът в дясно от опела е на архар, диво планинско животно от рода на козлите. У нас в България архарът стана популярен през 2010 година във връзка със скандала около президента Първанов. Тогава той отричаше, че при организиран лов в узбекски резерват е застрелял такова животно, което е защитен вид.
Вече ми беше ясно, че или гарнитурата на цилиндровата глава е прегоряла или самата глава е изкривена. Преди това бях установил, че и вентилаторът при радиатора не работи, т. е. най-вероятно датчикът беше повреден. Прокарах кабели за ръчно включвана на електромотора с перката и се опитах да установя правилната посока на въртене, пробвайки навътре или навън се движи въздуха. Това направих поставяйки ръката си между двигателя и въртящата се перка на вентилатора при радиатора. Беше недопустима грешка.
За момент перката закачи ръката ми, усетих силна болка и видях кръвта, която започна да тече обилно. Грабнах изцапания със смазка парцал за почистване около двигателя и с него притиснах раните. Почаках двадесетина минути да отмине острата болка и да понамалее кървенето. После от аптечката взех бинтове и спирт. На близкия поток измих раните, изсипах шишето спирт върху тях и омотах ръката с два бинта.
Кочкор, КиргизстанКакто си бях с изцапаните от кръвта работни дрехи потеглих по черния планински път, управлявайки опела само с едната ръка. След около час стъпих на асфалтиран път и минавайки през населените места се оглеждах за медицински пункт. След още половин час влязох в
зърнах болница и отидох директно в „Бърза помощ”. Като видя окървавените превръзка и дрехи, служителката почти на бегом ме заведе в хирургията. Пое ме екип от двама млади лекари и медицинска сестра, която асистираше.
За около един час ми промиха раните, биха ми разни инжекции и ми направиха четиринадесет шева. Единият хирург внимателно прокарваше иглата с конците през кожата, а другият ми слагаше мокра марля на челото и ми говореше. Казах му, че добре изпълнява ролята си на психотерапевт отклонявайки вниманието ми от обработката на раните. На тези млади доктори споменах, че имам дъщеря която не е семейна и е точно за тях. Единият лекар обясни, че има жена и дете. Другият беше още ергенин и му казах, че другата година може да доведа дъщеря си и да ги запозная. Момчетата разбираха от майтап и в приказки работата им спореше.
Накрая уведомих лекарите, че имам международна медицинска застраховка. Попитах ги къде е администрацията за да оформим документите и моят застраховател да плати на болницата. Единият хирург каза, че не работят със застрахователи и при тях се плаща в брой. Изтръпнах „с колко ли ще ме одерат сега”. Човекът назова сума в размер на 18 лева български пари, от което останах изненадан.
Платих си, а той ми написа рецепта за антибиотик и превързочни материали за да сменям всеки ден превръзката. В аптеката платих за антибиотика и бинтовете сума, равна на 5 лева български пари. Реших, че в Киргизстан медицинските услуги са на „социални” цени за да бъдат достъпни за всички.
Разгледах Кочкор и до вечерта прекарах времето в един интернет-клуб.
Пренощувах в двора на интернет-клуба, но
С ранената и превързана ръка нямах физическа възможност сам да търся повредата. В един магазин за авточасти попитах за механик, който разбира от дизелови двигатели. Последното беше важно, защото на Изток леките автомобили са предимно бензинови.
След известно чакане се появи автомонтьор и с неговата Тойота ме изтегли до двора на къщата си, където ремонтираше автомобили. Работата по двигателя продължи повече от три дни като повредите изникваха една след друга. Оказа се, че цилиндровата глава е изкривена и можела да се фрезова единствено в Бишкек, на 260 км. оттам.
На следващия ден донесоха голям абразивен камък, подобен на воденичните. Той беше с диаметър повече от метър и с дебелина 6-7 сантиметра. Двама души започнаха да търкат главата върху камъка, а пък аз им сипвах вода. След това „фрезоване“ сглобиха двигателя.
и отново започна разглобяване. Откриха, че горивоподаващата помпа изхвърля нафта и трябва да се сменят уплътнения. Най-сериозният проблем се оказа свързан с лошото смазване започнало в Казахстан. Механикът ми обясни, че отворите на лагерите на коляновия вал са се запушили частично, маслото не е могло да преминава свободно, в резултат на което са се износили самите лагери и леглата на мотовилките.
За да се извърши ремонтът трябвало да се заявят резервни части за такъв двигател и да се чака половин месец доставката им. Шлайфането на коляновия вал и ремонта на горивоподаващата помпа можеха да се извършат само в специализиран сервиз в Бишкек.
Целият ремонт щеше да струва близо хиляда долара. Направих си сметка, че пазарната цена на Опела е по-ниска от тази сума. Не беше оправдано и чакането поне три седмици за доставка на части и извършване на ремонта. Съмнявах се и в качеството на резервните части и в квалификацията на механика по отношение на дизелови двигатели. И така, на четвъртия ден взех решение да зарежа Опела там и да се прибирам с обществен транспорт. Свалих номерата и взех документите, за да мога да бракувам автомобила в България.
Прекарвайки четири дни в Кочкор добих
Децата вече ходеха на училищни занятия, тъй като учебната година там започва в началото на септември. Най-интересен ми беше начинът, по който ги караха до училищата сутрин. Един родител събираше с лекия си автомобил поне десетина деца от съседните къщи. Например, в багажника на Фолксваген Пасат комби се напъхваха 5-6 деца, а на седалките сядаха още 7-8. Като цяло останах с впечатление, че в Киргизстан се държи много на образованието.
Когато автомонтьорът не работеше по автомобила ми обикалях хълмовете около града, тъй като не можех да стоя на едно място и да бездействам.
В продължение на четири дни добих известна представа от
Той ми предложи да нощувам в къщата му, но аз отказах. Обясних му, че в автомобила на двора ще се чувствам по-спокойно, тъй като съм свикнал да спя в колата. За сметка на това пък се хранех заедно с членовете на семейството. Жената на монтьора не работеше, а се грижеше за домакинството и за четирите им дъщери. Хранеха се пет пъти дневно и ми казаха, че при тях така е прието. Първата закуска беше сутрин в 6.30 часа, а последната вечеря към 21.30 часа. След ядене всички извършваха един вид негласни молитвени действия. Първо поставяха ръце с дланите нагоре пред тялото, после ги прекарваха от двете страни на лицето и накрая ги задържаха притиснати пред гърдите като за молитва. Заедно с тях и аз извършвах този ритуал след всяко хранене.
Къщата беше едноетажна, както почти всички други в градчето. Нямаше централно водоснабдяване и канализация. Вода използваха от подземен (артезиански) кладенец. Стопанинът със самочувствие ми обясни, че вече има електрическа помпа, докато преди са използвали ръчна такава за изпомпване на подпочвената вода. Отпадната вода от домакинството изсипваха в голяма яма на двора, покрита с дъски. Тоалетната им беше на двора, скована от дъски и покрита с ламарина. Обзавеждането в къщата беше прилично с всичката домашна „бяла“ и „черна“ техника, но нямаха интернет. Описаното дава представа за стандарта на едно семейство от средната класа в това провинциално киргизко градче.
През деня минаваха разни хора от квартала за да ме видят и да обменим по няколко думи. Явно за тях
попаднал със счупения си автомобил в градчето им. По време на един такъв разговор с киргизки младеж получих от него интересно и неочаквано
Както си говорехме общи неща, в един момент той направи характерното движение със средния пръст на ръката си и ме попита: „Ты хочешь ебать мою подругу?“. Не можейки да осъзная въпроса го попитах дали ми предлага проститутка. Младежът ми отвърна леко обиден, че това не е проститутка, а приятелката му – много добро момиче. Продължих да го гледам неразбиращо, а пък той ми каза „40 долара“. Неосъзната ми реакция беше: „Много скъпо“. Отговорът беше, че 20 долара са за нея, а другите двадесет са за него като посредник между нас. Любезно отклоних предложението, разбира се. Явно пазарните отношения са навлезли стабилно в живота и бита на киргизите. Човекът се опитваше да прави бизнес и да изкара някой долар, независимо от моралната страна. Такова обяснение си давам като икономист.
В края на престоя, когато вече бях взел решение да оставя автомобила там и да се прибирам, автомонтьорът ми подари една традиционна киргизка мъжка шапка. Интересното беше, че на техния език се нарича „калпак“. Звучи точно така както и на български. На практика, направих размяна на счупения Опел срещу един киргизки калпак. Е, не само тава – човекът ми даде и 150 евро за повредения автомобил.
От Кочкор се придвижих до Бишкек с такси. Всъщност, там не вървяха автобуси, а в центъра на града чакаха таксита. Всяко от тях пътуваше към определен град. Щом се напълнеше с хора потегляше. Така и моето такси за двадесетина минути се напълни и потеглихме. Остави ме на гарата в Бишкек, където на следващия ден потегляше влак за Москва. Превозът на разстояние 260 километра ми струваше 12 лева български пари.
Обикалях столицата Бишкек до вечерта, пренощувах в стаята за отдих на гарата срещу 5 лева, а на следващата сутрин продължих да разглеждам вече добре познатия ми град.
за малко повече от три денонощия. Впечатли ме точното до минута спазване на обявеното разписание. На по-големите гари престоите бяха 20-30 минути, което ми позволяваше да хвърлям по един поглед на тези градове.
В Москва се придвижих с такси от Казанската гара до аеропорт Шереметиево. Пренощувах на летището и на следващата сутрин се качих на
Пътувах с евтин билет на българската авиокомпания Bulgaria Air.
Тъй като мястото ми беше до единия от четирите аварийни изхода внимателно изучих инструкциите как трябва да действам при аварийно кацане на самолета върху суша или вода. Дори се чувствах горд от отговорността която нося: при повреда и приземяване или приводняване би трябвало да отворя аварийния люк до седалката ми и да помагам на пътниците да напуснат самолета. До мен пък седеше един руснак, който пътуваше с група приятели. Имали имоти в Свети Влас и отивали да си починат един месец. Обясни ми, че много харесвали нашата супа „шкембе чорба“. Щом си оставели багажа по апартаментите, веднага щели да отидат на ресторант за да ядат „шкембе“. Та тези десетина руснака извадиха бутилки с уиски плюс филета и кашкавал за мезе. Като техен съсед в самолета трябваше да им правя компания в хапването и пийването. Просто, такава е „руската душа“ и такива се техните неписани правила. За „нула време“ станахме приятели и полетът мина неусетно в приказки, хапване на филета и пийване на уиски. Въобще, приемах всичко за туристическа атракция до последния момент.
По време на пътешествието ми през 2015 година до Средна Азия похарчих 3035 лева.
Обща продължителност 52 денонощия, включително 4 дни в ремонт на автомобила и една седмица прибиране с обществен транспорт.
Изминах с Опела 14 хил. километра, като разходите ми за гориво бяха 760 лева. В Русия и Азербайджан дизела беше два пъти, а в Казахстан три пъти по-евтин отколкото у нас.
Останалите разходи са:
Юли – Септември 2015 година
Автор: Валентин Дрехарски
Снимки: авторът
E-mail: valentin.dreharski@besttechnica.bg
Други разкази свързани с Киргизстан – на картата:
Киргизстан
Когато бившият кмет на Стрелча Иван Евстатиев, обявил феодалното си владение за „малката Москва”, се оказа изнасилвач и педофил, притеснени негови съмишленици по линия на горещата им любов към всичко руско възмутено заявиха, че не бива заради един русофил да се правят неприятни обобщения за останалите. http://www.webcafe.bg/webcafe/onya-deto-ne-go-triyat/id_1166806098_Strelcha_-_malkata_Moskva
Така е. Не бива. Все пак той е един отделно взет мръсник и не е Сидеров, който се чувства упълномощен да хулиганства от името на гласоподавателите си.
След случая с Евстатиев обаче имаме нов пример на агресивен путиноид, попаднал в окото на обществения гняв. Този път изнасилването беше извършено под формата на побой посред бял ден и беше дори филмиран от жертвите.
Побойникът Георги Близнаков, който работи като охранител, се оказа толкова горещ привърженик на руската брутална сила, че се бил присъединил към руския батальон „Тайфун”, както сам се хвали в интернет чрез съответната снимка с оръжие в ръка. Дали го е използвал, това не знаем. Но, че иска да знаем за неговия „подвиг” да отиде да стреля на територията на една суверенна държава срещу част от нейното население и законната й власт, това е факт. http://topnews.actualno.com/pobojnik-ot-okolovrystnoto-jade-boj-na-profesionalen-ring-pravi-se-na-buntovnik-v-doneck-video-news_526185.html
В своя статия разказах за срещата ми на софийска улица с охранител по време на работа ( личеше от атрибути, като слушалките в неговите уши и в ушите да половин дузина други охранители в района, пазещи неизвестно за мен какво). Въпросният беше инициатор на разговора, който започна с предизвикателното „аз съм русофил” и продължи с декларирана от него готовност всеки момент да облече „зелената униформа”, т.е. да воюва под руско знаме като „зелените човечета” на Путин в Крим.
След списъка от факти и имена ( към който мога да добавя и описвани и преди от мен лични сблъсъци с улична агресия , проявявана от русофилстващи граждани), имам ли вече право да направя връзката между путинофилията и агресивността на родните примати, които са болни от нея? Или все още е недостатъчно представителна извадката, която описвам?
Ще рискувам. Например с подобно заключение: ако сте отявлен путинофил в България, то е вероятно също така да сте ( поне) потенциален изнасилвач, педофил, побойник, хулиганстващ политик.
Едно е безспорно ( ако горното бъде оспорено) – путинофилстващите у нас се чувстват не просто безнаказани да вилнеят, но и направо поощрени, гледайки как „биткаджията” Бойко яде бой от Кремъл и не само не се оплаква, но дори хвали руския външен министър Лавров като „най-добрия дипломат в света”, когато същият го нахока в нарушение на правилата на дипломацията и му препоръча в качеството на български премиер да се срамува ( защото така нарежда Москва). https://news.bg/politics/lavrov-bil-nay-dobriyat-diplomat-v-sveta-no-borisov-gledal-smetkite.html.
Share on Facebook
Трите книги номинирани на зимната сесия на наградата“Хеликон“ за нова българска художествена проза са „Почти живот“ на Рада Москова (изд. „Факел”), „Гризли. Нови разкази“ на Деян Енев (изд. „Рива”) и „Скитникът и синовете“ на Александър Секулов (изд. „Сиела”). Журито, избрало номинираните, е в състав Димитър Шумналиев – председател, Албена Стамболова, Катя Атанасова, Анри Кулев и Юри...
Продукти за 4 порции:
4 пилешки филета
1 тиквичка
1 морков
200г кашкавал
1ч.л. сол
няколко листенца Салвия
200мл бира
2- 3с.л. мазнина
Приготвяне:
Крехко пилешко филенце със зеленчуков слой и кашкавал. Много е вкусно, става крехко и си заслужава да се опита. Пилешките филета могат да бъдат тип „Пеперуда“ или от малките. Начуквам леко пържолките, за да мога после да надграждам. Редя в тавичка поливам с бира и оставям за няколко часа да се мариноват. Обелвам и измивам морков и тиквичка. Срязвам надлъжно на две. Натривам със сол. Подреждам зеленчуците върху пържолата. Поръсвам равномерно Салвия. Добавям ¾ чаена чаша топла вода и мазнина. Покривам тавичката с фолио. Пека на умерена фурна, седемдесет минути. Накрая отделям фолиото. Покривам пържолките с тънки ленти кашкавал. Връщам в загрятата фурна, да се допекат. Щом кашакавал придобие приятен разтичащ вид и лек загар, ястието е готово. Поднасям пилешкото със сос и гарнитура.
„Плашилото, Тенекиеният човек и Страхливият Лъв. Помните ли историята за магьосника от Оз, където Дороти среща тези трима герои. Те се присъединяват към нея по пътя й към Смарагдовия град, за да открият онова, което им липсва. И досега не се сещам за по-точна метафора, описваща какво всеки, оживял след инсулт, трябва да намери –...
Make these fluffy and funny ghouls in red and white, together with Veliana from “Dvama s Mama” (Two...
2004 - 2018 Gramophon.com