Интервю на Полина Паунова с министър-председателя Бойко Борисов
8 март 2016
Министър-председателят е дал интервю по ред теми в центъра на обществения интерес, ето и частта, посветена на медиите.
Тази част от интервюто има мощно начало и още по-мощен финал.
“Имам рядката привилегия да не ги чета медиите на Пеевски.
А как се информирате?
Не чета и другите между другото. Защото знам, че като съм нанесъл огромна щета на газовите посредници например – и съм премахнал трима, в следствие на което газта е паднала с близо 40%, това влияе пряко на една медия, например. И тя ме окарикатурява от сутрин до вечер.
За коя медия говорите?
Всеки може да се сети, няма да се вкарам в … Когато накърня нечий интерес това веднага рефлектира върху мен. Всеки, който има по-голям бизнес в България си е направил медия – вестник, телевизия или сайт. Дали ще се занимава с лекарства, продажба на газ, с продажба на енергийни суровини, дали участва в обществени поръчки, дали има друг политически бизнес. В един момент аз знам всяка медия какво ще каже. Затова най-добрият ми начин за информиране е моят Фейсбук. Там пишат хиляди хора, всеки сигнал се проверява, давам отговор на всеки. От друга страна, животът не е само Фейсбук. Аз непрекъснато се срещам с хора, спирам до тях, кафене ли е, улица ли е, какво ли е – и усещам това, което ме питат. Единият въпрос е – бе, дай малко повече за пенсии. Затова ние сме дали над 210 млн. повече за пенсионерите бонус.
Казвате, че когато се накърнят нечии интереси, това рефлектира върху отразяването ви в дадена медия. Добре, ама след като спряхте обществени поръчки на фирми, свързани с Пеевски, вашият образ в неговите медии е все така богоподобен, тези медии много ви харесват, както ви харесваха и в първия ви мандат?
Ами и те се научиха, че ако на другия ден речат, че не ме харесват, ще излязат силно заподозрени. В момента това ми носи повече щета, отколкото ако напишат нещо лошо. Досега на два пъти те са писали лоши и гадни коментари за мен и това само ме е правило по-силен. След това съм побеждавал на изборите с голям резултат. Минал съм многократно през ударите и на едните, и на вторите, и на третите.
Кои са вторите и третите?
Които изброих – свързани с газ, лекарства, политика. Едни и същи са им методите. Компромати.
В България няма чиста информация, така ли?
Обикновено, когато се каже, че няма свобода на словото, всички по презумпция си представят, че премиерът или президентът (както Турция в момента, и в Полша, и в Унгария) ограничават медиите, сменят Конституционен съд, прокурор. Хората свързват всичко това с правителството. При нас е точно обратното. БНР и БНТ водят такава антиправителствена политика, че никой думичка не е казал по тази тема.
Може ли да ми дадете пример какво означава антиправителствена политика на обществените медии?
Добре, нека да не е антиправителствена политика, но точната дума е, че критикуват правителството непрекъснато. Нито сме сменили шефовете, нито сме пратили някой партиен деец, както се е случвало в предишните години. Така че медиите имат пълна свобода. Проблемът на медиите идва от собствениците им. Всяка една медия води политика, която да защити собствениците си.
Когато формирахте правителството към вицепремиерския ресор на госпожа Бъчварова бе разписана програма за изсветляване на медийните собственици, за изясняване произхода на медийния капитал. Защо тези идеи отпаднаха?
Те не са отпадали, нека ги направят. Аз съм “за”. То ако ме питате – в България всеки знае собственост на кого са медиите, фактически първият въпрос отпада, значи проверката трябва да бъде върху капитала на медиите. Собствениците са ясни.
Това положение е малко като с обществените поръчки – говорите за фирми, свързани с Пеевски, пък тези фирми документално не са свързани с него.
Затова не е толкова лесно разрешим проблема явно. Хубавото на демокрацията е, че всеки има дистанционно управление и като не му харесва една телевизия си превключва на друга. Като не му се чете един вестник не отива да го финансира, като го купува.
Какво значи “нека да ги направят тези мерки”?
Ако кажа сега, че ще разпоредя това с медиите да се случи, след три дни вие ще кажете, че видите ли, трябва Борисов да каже, за да го направят.
Дори няма нужда да минават три дни – парламентът гласува комисията “Русия-Турция”, вие се изказахте против нея и се депутатите се чудят как да я обезсилят.
За тази комисия разбрах пост фактум, затова така се наложи. Но добре – поемам ангажимент да разговарям с партията и незабавно да помоля г-жа Бъчварова да видим какво можем да направим с произхода на медийния капитал.”
Талантът на Путин да настройва целия свят срещу поробената от него и подобните му Русия постигна нов връх.
Ако погледнете в огледалото за обратно виждане в дълбините на историята, украинците и турците\османците са далеч, далеч по-естествени и стари врагове спрямо враждата на московците с османлиите поради чисто географски причини. Както знаем и от личен опит, най-злите врагове през вековете на войни, водени на живот и смърт за територии, грабеж, влияние, население и т.н. винаги са били съседните народи.
Путин обаче е велик обединител на бивши исторически врагове и това се вижда от сближаването на Турция и Украйна по волята на Кремъл.
С превантивна цел срещу истерия на тема ( обща, братска и т.н.) история напомням на туземните православно-славянски фундаменталисти, които блеят в един хор с евразийските напеви на Москва, че Путин и външният му министър Лавров дадоха доста аргументи в полза на дружбата с агаряни, мюсюлмани, рязани или както там още ги наричат правоверните путинофили у нас.
На 16 декември 2010г. Путин оповести пред руската телевизионна аудитория ( която все така го обича въпреки това и днес, ако се вярва на официозната му статистика), че православието е по-близо до исляма, отколкото до католицизма. http://www.islamnews.ru/news-28541.html
Външният му министър Лавров пък на 3 март тази година написа в своя статия възхвала на монголския принос в обновяването на руския етнос и определи като проява на мъдрост преклонението на канонизирания като светец от руската православна църква Александър Невски пред Златната орда през 13-ти век. https://lenta.ru/articles/2016/03/03/lavrovtext/
Пита се при това положение: защо на Путин да е позволено да открива най-голямата джамия в Европа с тогавашния му приятел Ердоган на 23 септември миналата година, а на Лавров да му се разминава да хвали приноса на монголци и други азиатски племена в руските гени, а в същото време днешните украинци да не могат да се съюзяват с Турция?
Владимир Чудотворец обаче постигна чудото в отношенията между украинците и турците. За което, по подобие на Александър Невски, може също да бъде канонизиран някой ден като извършител на чудеса, които никой друг руски самодържец не е успял да сътвори.
Share on Facebook
Повече от 6 години отнема на нобеловия лауреат Орхан Памук работата по най-новия му роман „Странност на ума”. Книгата разказва историята на продавача на боза Мевлют и вече е на българския пазар благодарение на изд. Еднорог. Едва дванайсетгодишен, Мевлют напуска родното си село и се озовава сред шеметната пъстрота на турската столица Истанбул. Сред чезнещия в миналото...
Скъпи приятели,
целия демократичен свят застана зад Надия Савченко, която обяви “суха” гладна стачка. Моля с вашия личен принос и авторитет да подкрепите електронната петиция до европейските лидери за незабавното освобождаване на Надия:
http://www.ipetitions.com/petition/free-savchenko-open-letter-to-european-leaders
Свобода за Надия Савченко!
Share on FacebookВ качеството на ваксина срещу разпръскваната отрова от страна на политико-енерГЕПИйната мафия аз си забърках противоотрова и понеже не съм алчен като тях ще я споделя с вас, пък който желае да постъпи както намери за добре. Но първо да п...
How does a hobbit’s hole look like? -It must be comfortable, with round door and windows, and pipe-shaped....
Петото издание на инициативата „Читателска щафета“ на Фондация „Детски книги“ е един от проектите, които ще получат финансиране от първото издание на VIVACOM Регионален грант. „Читателска щафета 5: Патилански приключения“ ще стартира на 26 септември 2016 г и ще отбележи 90-та годишнина от написването на детската книга „Патиланско царство“ с щафетно четене на книги за...
Регионална библиотека „Любен Каравелов“ – Русе започва провеждането на професионално обучение по професията „Библиотекар“, специалност „Библиотекознание“, съобщават от културната институция. Проектът, които започна на 8 март, е организиран от Лицензиран Център за професионално обучение към Алтернативи за гражданско развитие и в него са включени обучаеми от Русе, Силистра и Велико Търново. Регионална библиотека „Любен Каравелов“ е база за...
Антикомунизмът е една достойна кауза, но когато се пробутва четвърт век след падането на комунизма, има опасност да изглежда нелепо. Във всеки случай предложението на трима депутати за криминализиране на комунистическата пропаганда буди недоумение най-малкото по две причини – освен закъсняло, то няма нищо общо с текущия дневен ред на държавата.
Станаха известни мотивите на Панагюрския РС към присъдата за обида по делото на Борислав Сандов, съпредседател на ПП Зелените. Може би ще са интересни на повече хора.
Съдът оправда Сандов по две обвинения за клевета и го призна за виновен за обида. В първия коментар Обида или критика:към дискусията стана дума за това, че:
Свободата на изразяване има предели. Несъмнено. Но дали в случая съдът правилно балансира свободата на изразяване и защитата на доброто име?
Според мотивите Панагюрският РС установява фактическите основания на критичното изказване:
В процеса по административно дело №8474/2012г.на ВАС, по което било атакувано решението на министъра на околната среда и водите,одобряващо осъществяването на инвестиционното намерение на „А М”АД за разширяване на промишлената му площ, били събрани множество доказателства за периодично замърсяване на намиращите се в близост до индустриалния обект реки от промишлени аварии в предприятието, заради които му били налагани имуществени санкции от РИОСВ.
Анализите на взетите проби показали, че водите на двата основни притока на р.Банска Луда Яна /р.Панова и р.Асарелска/ преди производствената площадка на „А М” не са замърсени или са констатирани единични несъществени замърсявания, дължащи се на естествени фонови концентрации. Пробите от р.Панова, р.Свинарски дол и р.Асарелска след производствената площадка на „А М”показали сериозни отклонения по показателите мед, манган, цинк и желязо. Липсвали живи клетки от фитобентос в реките,което означавало много лошо състояние и токсичност на водите.
Съдът прави извода, че не е налице клевета, тъй като
извън обхвата на клеветата остават случаите, при които деецът разгласява дадени факти или обстоятелства или приписва престъпление, но с увереност, основана на обективни факти,че тези твърдения са истински. В случая подсъдимият е имал право на такава обоснована увереност.Това е така,тъй като подсъдимият е разполагал с информация за изследванията на Басейновата дирекция за управление на водите,направени през 2014г.,/и то още преди да бъде доставена на поискалото я лице/,според които водите непосредствено след производствената площадка на „А М”АД са токсични, т.е. отровни.
И в същото време – при наличие на изводи в официални документи, че водите след производствената площадка на Асарел Медет са токсични, т.е.отровни – думата отровител се изолира от цялостно критично изказване – и за нея е произнесена присъда за обида.
След като виждаме мотивите, изглежда още по-обосновано да се приеме, че не е налице обида –
извън обхвата на обидата би трябвало да остават твърдения, които не са непристойни, вулгарни и цинични, нито безпричинно обидни ([Otto-Preminger v Austria], а са част от критична оценка на решения с обществено значение – в случая основана на множество доказателства, събрани в хода на съдебен процес.
Отделна сюжетна линия е аргументацията, произтичаща от специфичната среда – социалната мрежа, но има достатъчно аргументи и по принцип.
Пригответе се за поредното пътуване към малко познати и интригуващи места с водач Майкъл Морпурго! “Костенурката Занзибар” (изд. „Фют“) ни отвежда към островите Сили – архипелаг в Атлантическия океан, принадлежащ на Великобритания. Той се състои от над 140 острова, от които само пет са обитаеми, а на един от тях живее Лора Периман, пралеля на...
Няма какво да се заблуждаваме – децата ни играят електронни игри. На телефона, на таблета, на лаптопа, на компютъра. Играят по много. Не само моите, но всички.
Не можем много да лимитираме игрите. Но поне можем да си направим труда да подберем готини, забавни, но и образователни игри, за да е това време освен приятно за децата и полезно за тях.
В цялото това говорене за електронните устройства и за игрите попаднах на чудна игра, която освен всичките си хубости, които ще изредя след малко е и създадена тук, в България, което много ме радва!
Играта е Кой запали Луната на TAT Creative
Моите у дома много й се зарадваха, както и аз – усмихна ме много защото е:
Хайде, играйте. И да не ги ограничаваме!
За седма година конференцията на Digital Book World предлага разнообразна програма от семинари, работилници, майсторски класове, панели, разговори за иновациите в света на електронните книги. Главните действащи лица и най-важните теми в сферата на обединяване на книгите и дигиталните технологии могат да бъдат чути от 7 до 9 март в Ню Йорк. Една от първите...
Днес е ден на международната солидарност с Надежда Савченко, която е обявила гладна стачка в руски затвор.
От 17.30 пред посолството на Русия ще се състои демонстрация с искане за освобождаването на отвлечена от Украйна НАДЕЖДА.
Share on FacebookПриета е нова Стратегия на Съвета на Европа за правата на детето
One in, one out – the EU's simplistic answer to the refugee crisis
Киното винаги е имало своето книжно очарование – в адаптациите на интригуващи книги, работата на любими автори по сценариите на филмите и дори самите сюжетни линии. Затова и няма как да останем безразлични по време на юбилейния 20-и София филм фест. Тази година ще можем да видим 177 пълнометражни игрални и документални заглавия, както и...
Продукти:
За яхния:
3- 4 моркова
½ стрък пра лук
800мл домати
1ч.л. сол
1ч.л. червен пипер
1ч.л. захар
2 зърна бахар
1 дафинов лист
1с.л. сушена чубрица
мазнина за готвене
За картофено пюре:
1кг картофи
1с.л. краве масло
1ч.л. сол
щипка индийско орехче
½ връзка копър
Приготвяне:
Пъстра, доматена манджичка с моркови и праз, гарнирана с вкусно картофено пюре. Нарязвам почистените и измити зеленчуци. Запържвам праз и моркови в загрята мазнина. Оттеглям тенджерата. Наливам три чаени чаши топла вода и връщам на загретия котлон. Похлупвам и оставям да заври. Добавям доматен сок, сол, захар, бахар и дафинов лист. Остaвям да ври на кротък огън, един час. Накрая поръсвам червен пипер и чубрица. Гозбата оставям да къкри на изключен котлон. Обелените и измити картофи варя в подсолена вода. Когато са готови, изваждам в купа. Намaчквам с вилица. Овкусявам със сол и индийско орехче. Добавям краве масло и копър. Обърквам. Поднасям морковенa яхния, гранирана с розички от картофената вкусотия.
Данните от годишното изследване на Edelman Trust Baromether излязоха преди няколко седмици, но досега не ми бе останало време да се заровя в тях. Мисля, че всеки, който се занимава по една или друга линия с комуникации, трябва да обръща внимание на това вече 16-годишно проучване, защото то се фокусира върху най-важния аспект за добра комуникация – доверието.
Всяка година изследването има обща тема и този път от Edelman се фокусират върху разликата между доверието на “масовата аудитория” и “информираната аудитория” (хора между 25-64 години, които попадат в горните 25% по доходи и следят отблизо новините). Да, любопитно е, че по-информираните хора имат по-голямо доверие в медиите, държавата и бизнеса. Разликата в доверието между този “информационен елит” и останалите е цели 12 пункта, а ефектът на разделение се увеличава – разликата тази година е по-голяма в 16 от общо 25 страни в изследването. Масовата аудитория е по-песимистично настроена. Затова комуникаторите трябва да разчитат на информираната аудитория, която да им помогне с разпространение на посланието им в своя социален кръг.
За мен обаче е интересен друг ефект от тази тенденция – че информирайки и ангажирайки служителите си, можете да ги превърнете в най-ценния комуникационен ресурс. Те се ползват с най-голямо доверие по серия различни теми: финансови резултати, бизнес практики, управление на кризи, връзка с клиенти. За висшия мениджмънт и лидерите остават “политическите въпроси” – партньорства, иновации, поглед върху развитието на индустрията.
Но пред тази възможност стои проблем – голям процент от служителите нямат доверие в компанията, за която работят. Имаме ли проблем, ако говорителите на организацията, които се ползват с най-голямо доверие в обществото, сами не ни вярват? Да! Как да променим това? Решението, което показват данните на Edelman, е интересно. Служителите имат значително по-голяма ангажираност в компанията, ако тя има активна позиция за разрешаване на обществени проблеми. И като казвам “значително”, имам предвид между 12% и 25%.
Този фокус върху социална ангажираност не идва само от служителите, но и от външните аудитории. Като цяло, хората виждат ролята на бизнеса не само като машина за печалба, но и като агент за позитивно развитие. 80% вярват, че бизнесът трябва да балансира между приходи и позитивна социална промяна в общностите, където оперира. 50% от тези, които са загубили доверие в бизнеса, посочват като причина за това неспособността му да подобри обществото.
Дори ако компанията върши добро, комуникационната й стратегия трябва да се фокусира върху това да адресира “неравенството в доверието” между масовата аудитория и лидерите. Това може да се случи, ако си поставите няколко приоритета:
В данните на Edelman ще намерите още много интересна информация, така че ги прегледайте още сега:
Ако нямате време за цялата статистика, ето ключовата история, която данните показват:
Постът Edelman Trust Baromether: Служителите са най-силния ви комуникационен ресурс е публикуван в Васи ли?!. Ако искате да получавате повече съдържание от блога, абонирайте се за нюзлетъра.
Америакнската компания Blue Origin планира да реализира първи суборбитален полет през 2017 и да започне стартове на космически ракети от космодрума Кейп Канаверал през 2019. Това е съобщил пред журналисти , директорът на компанията Джеф Безос.
Пълното слънчево затъмнение на 8 март 2016, имаха възможност да наблюдават над 40 млн хора, живещи на територията на 12 провинции на Индонезия, където небесното явление продължи от 90 секунди до 4 мин .
Европейската РН от тежък клас Ariane 5, която стартира днес от космодрума Куру , успешно изведе на орбита телекомуникационният спътник Eutelsat 65.
Частната космическа компания 'КосмосКурс' първа в Русия получи от 'Роскосмос' разрешение за разработка на проект за система за много кратно използване за полети на туристи в космоса. Това е съобщил ген-директора на компанията Павел Пушкин.
2004 - 2018 Gramophon.com