Мисля се за подреден човек, такъв който планува и обмисля, но напоследък го карам през просото. Не че го искам, така се получава. Хубавото на тези планове без план, е че вече съумявам да не се напрягам прекалено от неуспешни опити. И от тях се извлича някаква полза, като например да знам какво да не правя следващия път, а когато говорим за готвене, дори може да стане по-интересно. Не дотам успешна кулинарна рецепта или импровизация е провокация за друга импровизация – такава, на по-горно ниво, която може да направи нещата не само прилични, но и още по-добри.
И все пак, месец преди Коледа съм се захванала с изпробване на разни рецепти. Бих искала да опитам нещо ново за мен, а след това да го предложа и на семейството. Със сигурност ще бъде ново и за тях. Но не бих искала в средата на приготвянето на храна за коледната вечер да се озова в ситуация да поправям щети, затова се подготвям предварително. Всичко опитано и избрано, което приготвям в малки количества за проба, лесно може да се пригоди за повече порции.
По важното при плануването на подобна вечеря е, така да си подредя менюто, че да не бъда непрекъснато на кухненските плотове, без това да повлияе на добрата храна. Класическите коледни десерти от целия свят винаги са били най-доброто, което може да се случи – приготвят се предварително. Всякакви видове меденки, джинджифилови човечета и други сладки, курабии, панфорте, едни италиански сладки, други италиански сладки, лебкухен, фруктов кейк и баклава, например, са от онези сладкиши, които с времето стават по-хубави.
Няколко седмици преди Коледа отново приготвих щолен, който оставям да отлежава. Същото мисля да направя и с традиционните английски коледни пайове, чиято рецепта с пълнозърнесто брашно може да намериш в моята книга. С тях пък импровизацията с продуктите за плънката винаги е била налице, затова вероятно и сега ще приготвя нещо различно от предходни пъти. С поредната си импровизация имам намерение да направя публикация за тях, затова ако ти е интересно, стой наблизо.
Докато в подготовката за всички десерти мога да се раздавам колкото си искам и дори да отделя достатъчно време тази година да направим малко пепаркакор заедно с Даниел (да не забравя да му купя мини точилка и да се заредя с много търпение), за коледната вечеря ще бъде необходимо да премисля възможни варианти, така че:
Значи, вземайки под внимание и трите точки, изборът ми на месо изключва телешко, говеждо, агнешко, а и риба, която вече би се сторила на моето семейство по-авангардна и от месната терина, която бях приготвила преди няколко години. Като варианти ми остават всякакви птици и свинско месо. Ами нека започна теста за коледната вечеря именно с него – свинското.
Исках да опитам мариновани котлети, които престоявайки известно време в соления разтвор се овкусяват равномерно. Допаднаха ми ароматите от салвията и хвойната използвани в маринатата, но ако имаш други предпочитания, винаги може да импровизираш с това. Онова, което най-много ми хареса в рецептата е панировката – приятно хрупкава, отново с аромат на салвия и прекрасната добавка от настърган пармезан. Повърхността на месото е с приятна коричка, докато самото месо остава крехко. Това е формула, която би се харесала на всички.
За гарнитура към котлетите исках да опитам карамелизирано брюкселско зеле, към което на втория опит добавих и моркови. Мисля си да опитам и тази рецепта със сушени червени боровинки и лешници. Смятам, че чудесно ще се съчетае с пармезана и салвията в панировката за котлетите, но понеже съм сигурна, че все някой от гостите ще се намуси на тези зеленчуци и комбинациите от съставки, допълних порциите и с намачкани картофи с мед – също добра формула, която би се харесала на всички.
Пробата за коледната вечеря със свинско е месо е налице. Чудя се сега, този вариант ли да остане или да изпробвам и някоя нова рецепта за някоя голяма птица?
Рецептата е адаптирана от chewtown.com
И за тази рецепта ще бъдат необходими по-големи и по-дебело отрязани свински котлети. Затова, потърси си ги от касапина в месарницата или на месния щанд в супермаркета.
За маринатата използвай най-обикновена морска сол и избягвай трапезната, защото храната лесно може да се пресоли. 50 грама сол на 1 литър вода е пропорцията на соления разтвор, в който месото може да престои 4-6 часа. За по-кратко мариноване, около 2-3 часа, солта се увеличава на 60 грама.
За панировката е най-добре да се използват хлебни трохи. Те ще направят приятна хрупкава коричка, отколкото сухата галета. Просто се възползвай от престоялия бял хляб, който вече е изсъхнал. Отдели кората му и смели средата докато се образуват трохи.
За 4 порции.
За маринатата:
За панирането:
За маринатата всички продукти без месото се смесват в тенджера и се загряват на умерен котлон докато солта и захарта се разтворят. Отстранява се от котлона и се оставя да се охлади. Когато течността се охлади, с нея се заливат котлетите, като се внимава да са покрити напълно в разтвора. Оставят се в хладилник за 4-6 часа. Изваждат се от хладилника 30-40 минути преди да се готвят, за да се темперират. След като се извадят от маринатата, котлетите се подсушават с кухненска хартия.
Фурната се нагрява на 170ºC. За панирането яйцето се смесва с прясното мляко в подходяща чиния. Отделно се смесват хлебните трохи, пармезанът, салвията и чесънът. Посоляват се със сол и прясно смлян черен пипер на вкус.
Котлетите се овалват в яйчната смес, а след това в сместа с хлебните трохи, които се притискат хубаво към месото. Може да ти се сторят много като количество, но наистина не са. Колкото повече от трохите, толкова по-хрупкава и ароматна коричка ще имат котлетите.
Котлетите се пържат на умерен към силен котлон по 1-2 минути от всяка страна или докато се образува хрупкава златиста кора. Прехвърлят се в тава на един ред и се слагат на средно ниво в предварително нагрятата фурна. Пекат се 20-25 минути или докато вътрешната температура на месото достигне 63ºC. Котлетите се изваждат от фурната и се оставят настрана за 8-10 минути. Сервират се с карамелизирани брюкселско зеле и моркови и намачкани картофи с мед.
Рецептата е адаптирана от foxandbriar.com
За 4 порции.
Продукти:
Фурната се нагрява на 200ºC. Голяма плитка тава се покрива с алуминиево фолио.
В купа се смесват кленовият сироп, соевият сос, оризовият оцет и чесънът.
Зехтинът се загрява в широк тиган и в него се запържва беконът. Добавят се зеленчуците и се разбъркват около минута докато се покрият с мазнина. В тигана се излива сместа с кленовия сироп. Зеленчуците се разбъркват внимателно и се оставят да поврат 2 минути.
Всичко от тигана се изсипва в тавата върху фолиото. Зеленчуците се разпределят на един ред, като половинките зеле се подреждат със срязаната част надолу. Пекат се 20 минути докато започнат да се карамелизират, но да останат крехки, без да се разкашкват. Ако не се сервират веднага, могат се покрият с фолио и да се съхранят на топло място, докато дойде ред да се поднесат.
Мариновани свински котлети със салвия и хвойна и карамелизирани с кленов сироп брюкселско зеле и моркови е публикация на Йоана Петрова от блога Кулинарно — в кухнята с Йоана
Ако сте минавали през парка Заимов в София със сигурност сте забелязали надписаните дървета. Е, това е дело на двама прекрасни млади хора – Кристиан и Цветослав, които се заемат да проичат и надпишат всичките над 800 дървета от около 50 вида.
Чудесни са! И проактивността им, и последователността им, и желанието да са полезни! Затова и си говорим с тях – за мотивацията да променяш средата, вместо да мрънкаш, че никой не го е направил.
Кристиан:
През лятото на 2015 с Цеко започнахме да се занимаваме по-задълбочено с ботаника, той като подготовка за олимпиадата по биология, а аз – от чисто любопитство. След определено време теоретична подготовка започнахме да определяме растенията по улиците и по парковете и ни хрумна, че би било интересна идея дърветата в парковете да са наименувани – точно както по ботаническите градини. Кой не би се радвал да има възможността да разбере по нещо за заобикалящата го флора на мястото, където се разхожда често, без входна такса?
Наистина важният извод от всичко това е, че, макар негативната обществена нагласа, сътрудничество и кооперация между различни страни около една нова, предизвикателна идея може да съществува: Получихме съгласието на общината, подкрепата на научната общност, съдействието на много ученици, на семействата ни и на посетителите на парка, за което, разбира се, сме много благодарни.
За съжаление едно от предположенията ни се случи и до края на тазгодишното лято вече повечето табелки липсваха. Макар усилията ни да подменяме липсващите, често попадахме на скъсани или на срязани и до средата на август броят на наличните беше обезкуражаващо малък, за да продължим да ги подменяме.
Насърчаването, което получихме от „Заимов“ обаче, ни подтикна да реализираме идеята си повторно в друг парк. Този път посредством метод, обещаващ повече устойчивост. В най-скоро време всички посетители на Градската градина ще могат да научат как се казват дърветата, под които често седят лятото. За този проект Табелките, които поставяме сега са от специална двупластна пластмаса, което им гарантира по-голяма защита срещу климатичните условия и повече устойчивост. За тях получихме и финансова подкрепа от Биомаг и съдействие по дизайна от Destructive Creation.
Тук едно обръщение към всички: Често ни питат дали завинтвайки табелките по дърветата не им вредим. Приветстваме подобни въпроси както и цялостна загриженост към околната среда. Едно от първите неща, които направихме като приготовление за новия проект, беше да се допитаме до Ботаническата градина към Софийски Университет какъв метод да използваме при поставянето. Бяхме уверени, че въпросният начин е общоприетият от повечето ботанически градини по света и не представлява опасност за растенията.
Предстои да видим действително колко издръжливи са табелките и дали би си струвало да се осъществи проектът и на други места.
Какво пожелавате на България и на себе си?
Ако мога да направя някакво наблюдение, то е, че сред немалко хора витае едно потушаващо всякаква инициативност равнодушие. Равнодушие, което води към пасивност и безхаберие, и което лесно се разпространява. Затова бих пожелал гражданите ѝ да не се отчуждават от себе си и от държавата и да не губят ентусиазма в човешката си природа.
А на себе си пожелавам да ми доставят скоро печката, защото искам разнообразие от омлет и спагети и също да разбера векторните пространства, че много ме мъчат.
Цветослав:
Подготовката ми като натрупване на знания, макар и да не знаех, че ще доведе до такъв проект, би могла да се определи като триседмично четене по пет-шест часа на ден и търсене на интересни лично за мен материали и снимки. Точно това в концентрирана форма предадох и на Крис. Самото определяне на над 800-те дървета в парка и изготвянето на негова карта, на която да са отбелязани, отне над 30 часа (разпределени в 4 дни), като в това фактор беше и тогавашната ни липса на опит. Дизайнът, подготвянето като файлове, които да бъдат принтирани, принтирането, ламинирането, дупченето на табелките и самото им връзване около дърветата отнеха към 4 цели уикенда, че и отгоре.
Едната причина да проявим желание да направим всичко това беше да се запълни онзи излишък на свободно време, който минава в нищоправене по време на ваканции, също и да се позабавляваме ние. Но това, което ме мотивира най-много беше усещането, че мога да допринеса за развитието на града си по нов, атрактивен и идващ ми отвътре начин, да направя нещо за хората.
Растящата популярност и подкрепа към нашия проект ми носи уникално чувство на удовлетворение, знам, че съм дал нещо от себе си на обществото и имам усещането, че успяваме да създадем и ние самите някакво вдъхновение у някои хора да са инициативни и любознателни. И знам, че щом отзивите са толкова положителни, то явно сме уцелили какво и как да вършим.
Не мога да се сетя и за един случай, в който някой да ми е казал „това е скучно и безсмислено, на никого не му дреме“, освен саркастичните ни приятели, които с тези думи на уста ни помагаха в отабеляването. Срещнахме известно количество очаквана критика по повод забиването на винтове в дърветата в парк „Народен“, за което е редно да дадем становище. Ние имаме добри знания за анатомията на дърветата и сме наясно какви тъкани засягаме чрез забиването на винт. Дейността ни е от любов към ботаниката и природата и бихме се почувствали ужасно, ако заради това станем убийци на дървета. Затова и не забиваме в младите дървета и храстите, факторът е премерен. Консултирахме се и със специалисти от Ботаническата градина на БАН в София, Биологическия факултет на СУ и Лесотехническия университет и те ни дадоха одобрение без притеснения. Това е установената по цял свят ботаническа практика.
Бих пожелал на българския народ да не бъде безверен и да става по-активен по всеки възможен начин, защото само така настъпват промените и така се определя в какви условия ще живеем – бъдете промяната, която искате да видите (без да рушите Вашите (!) табелки)!
И не на последно място пожелавам на себе си да продължат да са ми така приятни следването и колегите, да си взема изпита по анатомия през 2018 и Анна, която на 14 ноември беше в Costa Coffee на „Народен“, да се свърже някак с мен, че ѝ изгубих телефона.
„Камбаната” на Недялко Славов („Хермес”), „Милост за приятелите” на Силвия Томова („Жанет 45”) и „Последната територия” на Момчил Николов („Сиела”) са номинирани на есенната сесия за наградата за нова българска художествена проза „Хеликон”, съобщават от веригата книжарници. Журито за наградата тази година е с председател Димитър Шумналиев и членове Албена Стамболова, Катя Атанасова, Анри Кулев и...
Толкова пари (сто и осемдесет милиарда щатски долара) ще са нужни, за ликвидиране на последствията от аварията в АЕЦ "Фукушима" и за компенсиране на потърпевшите, според последен доклад на Министерството на икономиката, тъ...
Пламен Асенов, специално за Faktor.bg – http://www.faktor.bg/mnenia/lacheni-carvuli/87792-de-profundis-drugaryat-stalin-genose-hitler-polkovnik-putin-i-o-bozhe-na-mahmurluka.html
Напоследък много ми дойде, граждани.
Не се учудвам. Вече не се учудвам. Но съм силно озадачен защо мълчи Израел. Нима там не са наясно, че постоянно военно присъствие на руснаците в Сирия вещае за тях само нови, още по-големи злини? Нови, още по-ожесточени атаки от „палестински” и други терористи. Още повече жертви. Още повече излишни харчове. Не мога да повярвам, че Тел Авив не знае. А ако знае пък, чудя се защо стои със скръстени ръце?
Путин – защитник на демокрацията и свободата на словото, моля ви се!
Голям клоун е този тип. Но той не се шегува, говори сериозно, защото добре знае, че руската агресивност, както преди години нацистката, може да има успех само в среда, където хората са толерантни към различно мислещия. Тази толерантност има граница обаче и идва време тя да бъдат поставена – това е границата, където подобни наглеци, вместо очакваната „лигава” демократична мекушавост, срещат удар по носа. Първо по носа, а ако не се осъзнаят – и на други важни и болезнени места.
Та, докато се чудя как да се спася от тези и други наистина трагични моменти от тъй наречената „реална действителност”, граждани, стигнах до извода, че трябва да потърся помощ свише. Затова си поръчах три икони с идеята, както ни учи Христос, да си ги сложа в задната стаичка и там да им се моля в тайно.
Първата икона изобразява Сталин. Да, главно него, макар ясно да се вижда как любовно е гушнал младенеца Хитлер, тоест, на червения фон има и малко кафява боя. Така че изображението е хем символично, хем реалистично, доколкото чрез разликата в цвета и размера между великия интер-национал-социалистически другар и простото национал-социалистическо геносе, става ясно колко повече кръв има по ръцете на първия в сравнение с кунките на втория. А от позата им пък се разбира кой измежду тях е водещата фигура както в идейния, така и в практическия план на политиката.
Добре, де, само да не чуят какви ги дрънкам нашите европейски левичари. Те са много ревниви към темата за собственото си страдание. Постоянно се опитват да убедят нас, хората от Изтока, че да те тъпче 50 години съветският комунистически ботуш е истинска песен в сравнение с това 5 години да ти звучи „Лили Марлен” в главата. И че за тях е бил далеч по-тежък интелектуалният удар да научат истината за сталинските лагери и убийства, отколкото за нас обикновеното физическо неудобство – да поживеем в социалистическия рай на въпросните лагери.
Но да не изпадам повече в естетически уклони и политически ереси, тук ще кажа само, че целта на тази първа икона е непрекъснато да ми напомня за миналото.
Втората икона е призвана да ме подготви за неизбежното бъдеще. Тя изобразява другаря полковник от КГБ и по съвместителство всеруски император Путин в поза на херой – със сабя в ръка. От картинката не става ясно дали днес императорът е обул ботушите си с чисти партенки или е навил пак старите, дето вече доста понамирисват. Но пък се вижда, че ръката Му сочи напред, към светлото бъдеще на света, а от сабята Му капят червени капки прясна кръв.
Това обаче не идва да каже, че човекът е главорез по принцип, както погрешно твърдят онези, дето се позовават на руските зверства в Алепу. Не, така просто символически в иконата се изобразява как нашият смел херой току-що е отсякъл главата на гнусната евро-атлантическа Горгона, наречена НАТО и е спасил околните на Русия народи от странното и необяснимо желание да харесват чудовището.
Сред още мърдащите къдрици по мъртвата вече глава на Горгона, е изобразена и България – предателска спрямо Русия държава, която, вместо да играе ролята си на руски троянски кон в алианса, както е предписано от КГБ, през последните близо 30 години опита да се еманципира /макар само донякъде/ и да учи Кремъл на демокрация /макар само понякога/.
Стигна се дотам, че колкото пъти правилните руски хора дойдат на власт в България, толкова пъти някакви гърчави европоиди и соросоиди под формата на народ ги свалят и ги заменят. Затова се наложи Кремъл да гушне почти всички политици в тази жалка братска страна, та да няма празно – винаги, когато се махне правилният човек, той да бъде заменен пак от правилен. Така вече тъй нареченият български народ няма никакъв шанс, докато братушките от Кремъл имат всички шансове…..
Та мисълта ми е, че тази втора икона, граждани, е призвана да ме подготви за светлото бъдеще, което е неизбежно. Защото ако мислите, че Русия ще се задоволи само с Варна и Бургас, плюс две трети от българската икономика, плюс три четвърти от българските политици, плюс всичките български ченгета и бандити, то жестоко се лъжете.
И сто на сто да получи всичко в страната ни, Русия пак няма да миряса. Защото иска не друго, а душичките ни, иска да я обичкаме и слушкаме, да се кланяме предано и да живеем самоотвержено – за нея, не за себе си. Пък ние, гадните егоисти…..
Но, млъкни, сърце и моли се за прошка, щото идва генерал Решетников и, както сам намекна, ще направи такива като теб на решето.
На третата икона, която поръчах да ми направят, граждани, е изобразен самият О, Боже на махмурлука.
Сещате ли се, това е онзи глупав, но симпатичен герой от книгите на Тери Пратчет, който изстрадва махмурлуците на всички пияници по света, взети заедно. Той ходи вечно махмурлия и главата го цепи неистово, макар никога да не слага в устата си дори грам водка. Или каквато и да било друга напитка, освен вода.
Добре, де, явно е правилно мнението на моя приятел Васко, че водата е гадна, дори ако случайно ти влезе в обувката, какво остава – в стомаха. А също и прозрението на великия Алфред Жари, основател на славната наука патафизика, че водата неслучайно се ползва за измиване на нещата от всякакви полепнали по тях гадости. Тя е толкова разяждаща и отровна, твърди Жари, че дори благородна напитка като абсента веднага побелява, щом капнеш и капка вътре.
Затова смятам, че О, Боже на махмурлука е най-подходящата фигура от отвъдното, на която мога да се помоля, та да ме примири с нерадостното настояще, граждани. Даже май няма нужда да се моля – още щом зърна нещастния му образ, веднага виждам степента на неговите страдания и изпитвам облекчение, че моите са нищо.
Истински стоик ставам покрай това, тоест, превръщам се в повечето от вас – с мозък, изтръпнал като крак. Вече изобщо не ми пука дали ще се приемат или не вредните за българската демокрация точки от жалкия „референдум на Слави”; дали ще има предсрочни избори, кога, кой ще ги спечели и защо; дали Румен Радев наистина смята Крим за руски или знае, че не е, но си дава вид, че не знае; дали Тръмп, щом седне на президентското кресло, ще научи истината за руснаците и ще ги спре или ще поведе Америка към изолационизъм и ще ни хариже пак на Кремъл…..
Нищо от това вече няма значение – аз вече имам на кого да се помоля и кой да ме спаси и от миналото, и от бъдещето, и от настоящето. А ако все пак случайно никой не ме спаси от нищо – имам кого да обвиня за нещастието си.
Забележка:
Всички читатели, които, освен от политика, се интересуват и от литература, могат да намерят нови и интересни текстове на другия ми блог – Оксиморонният свят /написано в Гугъл/ или на адрес http://www.passenov.wordpress.com
Новите възможности на библиотеките в информационното общество на XXI век ще ще бъдат представени по време на първия Национален форум „Библиотеките днес“ в НДК на 29 и 30 ноември. Събитието е организирано от Фондация „Глобални библиотеки – България“ с подкрепата на Фондация „Бил и Мелинда Гейтс“ и медийното партньорство на „Аз чета“ и е част...
На 23 ноември 2016 Европейският парламент гласува резолюция Стратегическа комуникация от ЕС за противодействие на пропагандата, насочена срещу него от трети страни.
В резолюцията се обръща внимание и на пропагандата, осъществявана от Кремъл.
Ето по същество и предлаганата стратегия за противодействие – в приетата резолюция Европейският парламент:
24. приветства Плана за действие относно стратегическата комуникация; приветства съвместното съобщение, озаглавено „Съвместната рамка за борбата с хибридните заплахи“ и призовава за незабавно одобрение и изпълнение на неговите препоръки; подчертава, че предложените действия изискват сътрудничество и координация между всички съответни участници на равнището на ЕС и на национално равнище; счита, че само един цялостен подход може да доведе до успех на усилията на ЕС; призовава държавите членки, които поемат ротационното председателство на ЕС, винаги да включват стратегическите комуникации в своите програми, за да се гарантира приемственост на работата по тази тема; приветства инициативите и постиженията на латвийското председателство в това отношение; призовава заместник-председателя/върховен представител да гарантира редовната комуникация на политическо равнище с държавите членки с цел по-добро координиране на действията на ЕС; подчертава, че сътрудничеството между ЕС и НАТО в областта на стратегическата комуникация следва да бъде значително укрепено; приветства намерението на словашкото председателство да организира конференция на тема тоталитаризъм по повод на Европейския ден в памет на жертвите на тоталитарните режими;
25. отправя искане към компетентните институции и органи на ЕС да следят отблизо източниците на финансиране на антиевропейската пропаганда;
26. подчертава, че са необходими повече средства в подкрепа на свободата на медиите в държавите, обхванати от европейската политика за съседство (ЕПС), в рамките на обхвата на инструментите за демокрация на ЕС; призовава във връзка с това Комисията да гарантира пълното използване на съществуващите инструменти, като Европейския инструмент за демокрация и права на човека (ЕИДПЧ), ЕПС, проекта за наблюдение на свободата на медиите в рамките на Източното партньорство (Eastern Partnership Media Freedom Watch) и Европейския фонд за демокрация (ЕФД) по отношение на защитата на медийната свобода и медийния плурализъм;
27. отбелязва огромните ресурси, заделяни от Русия за пропагандна дейност и възможното въздействие на враждебната пропаганда върху процесите на вземане на решения в ЕС и за подкопаването на общественото доверие, откритостта и демокрацията; приветства значителната работа, извършена от оперативната група на ЕС за стратегическа комуникация; призовава поради това оперативната група на ЕС за стратегическа комуникация да бъде засилена и превърната в пълноценно звено от структурата на ЕСВД, отговарящо за източното и южното съседство, с подходящ персонал и адекватни бюджетни средства, евентуално посредством специален допълнителен бюджетен ред; призовава за засилено сътрудничество между разузнавателните служби на държавите членки с цел преценяване на влиянието, оказвано от трети държави, които се стремят да подкопаят демократичните основи и ценности на ЕС; призовава за по-тясно сътрудничество между Парламента и ЕСВД в областта на стратегическата комуникация, включително чрез използване на капацитета за анализ и информационните бюра на Парламента в държавите членки;
28. подчертава, че е от съществено значение чрез своите външни действия ЕС да продължи активно да насърчава зачитането на основните права и свободи; счита, че подкрепата на свободата на изразяване, свободата на събиране, правото на достъп до информация и независимостта на медиите в съседните държави следва да е в основата на действията на ЕС за противодействие на пропагандата;
29. подчертава необходимостта от укрепване на медийния плурализъм и обективността, безпристрастността и независимостта на медиите в рамките на ЕС и в неговото съседство, включително недържавните участници, наред с другото, чрез подкрепа за журналисти и разработването на програми за изграждане на капацитет за представители на медиите, стимулиране на партньорства и мрежи за обмен на информация, като например платформи за споделяне на съдържание, свързани с медиите проучвания, мобилност и възможности за обучение за журналисти и стажове към медии от ЕС за улесняване на обмена на най-добри практики;
30. подчертава важната роля на качественото образование и обучение по журналистика в ЕС и извън него за изготвянето на качествени журналистически анализи и за установяването на високи редакционни стандарти; заявява, че подкрепата за ценностите на ЕС за свобода на печата и на изразяването на мнение, както и на медийния плурализъм, включва подкрепа за преследвани и лишени от свобода журналисти и защитници на правата на човека в трети държави;
31. призовава за засилване на сътрудничеството между институциите на ЕС, Европейския фонд за демокрация (ЕФД), Организацията за сигурност и сътрудничество в Европа (ОССЕ), Съвета на Европа и държавите членки, за да се избегне дублиране и да се осигури взаимодействие при подобни инициативи;
32. изразява тревога поради сериозните проблеми, свързани с независимостта и свободата на медиите в някои държави – членки на ЕС, както съобщават международни организации като „Репортери без граници“; призовава ЕС и държавите членки да предприемат подходящи мерки за подобряване на съществуващото положение в медийния сектор, за да се гарантира също, че външната дейност на ЕС в подкрепа на свободата, безпристрастността и независимостта на медиите заслужава доверие;
33. отправя искане към засилената, както беше предложено, оперативна група на ЕС за стратегическа комуникация да осигури онлайн пространство в Туитър с потребителско име „@EUvsDisInfo“, на което да бъдат публикувани за широката публика набор от инструменти за разкриване на дезинформация, с описание на начина им на действие, което да служи също така за предаване на съобщения за редица инициативи на гражданското общество по този въпрос;
34. потвърждава, че ефективната комуникационна стратегия трябва да включва местните общности в обсъжданията относно действията на ЕС, да осигурява подкрепа за контакти между хората, както и да обърне нужното внимание на културния и социалния обмен като основни платформи за борба с предразсъдъците на местното население; припомня във връзка с това, че делегациите на ЕС трябва да поддържат пряк контакт със заинтересованите страни по места и с представители на гражданското общество;
35. подчертава, че подбуждането към омраза, насилие или война не може да се „крие“ зад свободата на изразяване на мнение; насърчава предприемането на правни инициативи в това отношение с цел осигуряване на по-голяма отговорност в действията във връзка с дезинформацията;
36. подчертава значението на последователната и ефективна комуникация относно политиките на ЕС, както в рамките на Съюза, така и извън него, и на осигуряването на комуникация, съобразена с конкретните региони, включително на достъп до информация на местните езици; приветства в този контекст стартирането на уебсайта на ЕСВД на руски език като първа стъпка в правилната посока и насърчава превеждането на уебсайта на ЕСВД на повече езици, например на арабски и турски език;
37. подчертава отговорността на държавите членки за активно, превантивно и основано на сътрудничество противодействие на операциите по разпространение на враждебна информация, които се извършват на тяхна територия или са насочени срещу техните интереси; настоятелно призовава правителствата на държавите членки да развият свой собствен капацитет за стратегическа комуникация;
38. призовава всяка държава членка да предостави на разположение на своите граждани двата седмични бюлетина на оперативната група на ЕС за стратегическа комуникация The Disinformation Digest и The Disinformation Review с цел изграждане на осведоменост сред широката общественост относно методите за пропаганда, използвани от трети страни;
39. настоява да се прави разлика между пропаганда и критика;
40. подчертава, че независимо от това, че не всяка критика към Европейския съюз или на неговите политики представлява пропаганда или дезинформация, особено в контекста на политическото изразяване, случаи на манипулация или подкрепа, свързани с трети държави и целящи да подхранват и изострят тази критика, дават основания да се постави под въпрос надеждността на въпросните послания;
41. подчертава, че въпреки че против насочената срещу ЕС пропаганда и дезинформация от трети държави трябва де се води борба, това не трябва да поставя под съмнение важността на поддържането на конструктивни отношения с трети държави и превръщането им в стратегически партньори при преодоляването на общи предизвикателства;
42. приветства приемането на плана за действие относно стратегическата комуникация и създаването на оперативната група „East StratCom“ в рамките на Европейската служба за външна дейност (ЕСВД) с цел осведомяване относно политиките на ЕС и противодействие на насочените срещу ЕС пропаганда и дезинформация; призовава за по-нататъшно засилване на стратегическата комуникация; счита, че е необходимо ефективността и прозрачността на работата на оперативната група „East StratCom“ да бъдат допълнително подобрени; приканва ЕСВД да разработи критерии за измерване на ефективността на работата на оперативната група; подчертава значението на осигуряването на достатъчно финансови средства и подходящ персонал за оперативната група „East StratCom“;
43. отбелязва, че бюлетинът Disinformation Review, (Преглед на дезинформацията), издаван от оперативната група „East StratCom“, трябва да отговаря на стандартите, определени в Декларацията за принципите на поведение на журналистите на Международната федерация на журналистите; подчертава, че прегледът на дезинформацията трябва да бъде изготвян по подходящ начин, без да се използват обиден език или ценностни оценки; приканва оперативната група „East StratCom“ да преразгледа критериите, използвани за изготвянето на този преглед;
44. счита, че приемането на мерки за предоставяне на целева аудитория на подходяща и интересна информация за дейностите на ЕС, европейските ценности и други въпроси от обществен интерес би могло да бъде ефикасна стратегия за противодействие на насочена срещу ЕС пропаганда и подчертава, че съвременните технологии и социалните мрежи могат да бъдат използвани за тези цели;
45. призовава Комисията да представи определени правни инициативи с цел осигуряване на по-голяма отговорност в действията във връзка с дезинформацията и пропагандата и да използва междинния преглед на Европейския инструмент за съседство, за превръщането на засилването на устойчивостта на медиите в стратегически приоритет; призовава Комисията да направи задълбочен преглед на ефективността на съществуващите финансови инструменти на ЕС и да излезе с предложение за цялостно и гъвкаво решение, което да предвижда възможност за предоставяне на пряка подкрепа на независими медии, мозъчни тръстове и НПО, особено на родния език на целевата група, и за насочване на допълнителни средства към организации, които са в състояние да направят това, като Европейския фонд за демокрация, като същевременно се ограничават финансовите потоци, насочени към лица и субекти, занимаващи се с дейности в областта на стратегическата комуникация, подбуждане на насилие и омраза; призовава Комисията да извърши подробен одит на ефективността на някои мащабни медийни проекти, финансирани от ЕС, като например „Euronews“;
46. подчертава значението на повишаването на осведомеността, образованието, онлайн медиите и информационната грамотност в ЕС и в съседните му държави, за да могат гражданите критично да анализират медийното съдържание с цел идентифициране на пропагандата; подчертава в тази връзка колко е важно да се увеличат знанията на всички равнища на образователната система; изтъква необходимостта от насърчаване на активното гражданско участие на хората и развиване на тяхната осведоменост като медийни потребители; подчертава централната роля на онлайн инструментите и особено на социалните медии, където разпространяването на невярна информация и стартирането на кампании за дезинформация е по-лесно и често не се сблъсква с никакви препятствия; припомня, че противодействието на пропагандата с пропаганда е контрапродуктивно, и поради това счита, че ЕС, като цяло, и държавите членки поотделно могат да противодействат на пропагандата на трети страни единствено като оборват кампаниите за дезинформация с факти и използват положителни послания и информация и че те следва да разработят наистина ефективна стратегия, която да бъде видоизменяна и адаптирана спрямо характера на субектите, които разпространяват пропагандна информация; признава, че финансовата криза и развитието на нови видове цифрови медии създадоха сериозни предизвикателства пред качествената журналистика;
47. изразява загриженост във връзка с използването на социалните медии и онлайн платформите за престъпно насаждане на омраза и за подбуждане към насилие и насърчава държавите членки да адаптират и актуализират законодателството, за да се справят с текущите събития, или изцяло да изпълняват и прилагат действащото законодателство против насаждане на омраза както офлайн, така и онлайн; твърди, че е необходимо по-тясно сътрудничество с онлайн платформите и с водещите интернет и медийни дружества;
48. призовава държавите членки да осигурят и гарантират необходимата рамка за качествена журналистика и разнообразна информация, като водят борба с концентрацията на медии, която има отрицателно въздействие върху медийния плурализъм;
49. отбелязва, че медийното образование осигурява знания и умения и предоставя възможност на гражданите да упражняват своята свобода на изразяване на мнение, да анализират критично медийното съдържание и да реагират на дезинформация; подчертава поради това необходимостта чрез действия в областта на медийната грамотност на всички равнища да се повиши осведомеността относно риска от дезинформация, включително чрез европейска информационна кампания относно медийната, журналистическата и редакционната етика, както и чрез поощряването на по-добро сътрудничеството със социалните платформи и насърчаването на съвместни инициативи, които да се справят с словото на омразата, подбуждането към насилие и онлайн дискриминацията;
50. отбелязва, че нито една стратегия, използваща „мека сила“, не може да успее без културна дипломация и насърчаване на междукултурния диалог между и в рамките на държавите, в ЕС и извън него; насърчава поради това дългосрочните действия и инициативи на публичната и културната дипломация, като стипендии и програми за обмен за студенти и млади специалисти, включително инициативи за подкрепа на междукултурния диалог, укрепване на културните връзки с ЕС и популяризиране на общи културни връзки и наследство, както и предоставянето на подходящо обучение за персонала на делегациите на ЕС и на ЕСВД, за да придобие той подходящи междукултурни умения;
51. счита, че обществените медии следва да служат за пример за начина на представяне на безпристрастна и обективна информация в съответствие с най-добрите практики и журналистическата етика;
52. подчертава, че следва да бъде отделено особено внимание на новите технологии – включително цифровото разпространение, мобилните комуникации, онлайн медиите и социалните мрежи, включително тези с регионален характер – които улесняват разпространението на информация за залегналите в Договорите европейски ценности и повишаването на осведомеността за тях; припомня, че тези комуникации трябва да бъдат на високо равнище, да съдържат конкретни най-добри практики и да подчертават въздействието на ЕС върху трети държави, включително хуманитарната помощ на ЕС, както и възможностите и ползите, които по-близкото асоцииране и сътрудничество с ЕС носи на гражданите на трети държави, по-специално на младите хора, като безвизовото пътуване или изграждане на капацитет, мобилност и програми за обмен, когато е приложимо;
53. подчертава необходимостта да се гарантира, че новият портал на ЕПС, който понастоящем се разработва в рамките на програмата OPEN Neighbourhood, не само ще натрупва съдържание, адресирано към общностите от експерти, но ще съдържа също раздел, пригоден за по-широка аудитория; счита, че порталът следва да съдържа раздел за Източното партньорство, който да обединява информация за инициативите, която понастоящем е разпръсната в многобройни уебсайтове;
54. посочва потенциала на популярната култура и на образованието чрез развлечение като средство за изразяване на споделени човешки ценности и за комуникация относно политиките на ЕС;
55. подчертава своята подкрепа за инициативи, като Балтийския център за високи постижения в областта на медиите в Рига, Центъра на НАТО за върхови постижения в стратегическите комуникации (NATO StratCom COE) и Центъра за високи постижения в областта на Мрежата за осведоменост по въпросите на радикализацията; подчертава необходимостта от използване на техните констатации и анализи и от укрепване на аналитичния капацитет на всички равнища; призовава Комисията и държавите членки да инициират подобни проекти, да се ангажират с обучението на журналисти, да подкрепят независими медийни центрове и медийното многообразие, да насърчават работата в мрежа и сътрудничеството между медиите и мозъчните тръстове, и да обменят най-добри практики и информация в тези области;
56. осъжда редовните репресии срещу независими медии, журналистите и активистите на гражданското общество в Русия и окупираните територии, включително в Крим след незаконното му анексиране; подчертава, че от 1999 г. насам в Русия десетки журналисти са убити, безследно изчезнали или лишени от свобода; призовава Комисията и държавите членки да засилят защитата на журналистите в Русия и в съседните на ЕС държави, да подкрепят руското гражданско общество и да инвестират в контакти между хората; призовава за незабавното освобождаване на журналистите; отбелязва, че ЕС засилва отношенията си със своите източни партньори и други съседни държави, като също така поддържа отворени каналите за комуникация с Русия; признава, че най-голяма пречка за руските кампании за дезинформация би било наличието на независими и свободни медии в самата Русия; счита, че ЕС следва да положи усилия за постигането на тази цел; призовава за отделяне на специално внимание и осигуряване на достатъчно ресурси за медийния плурализъм, местните медии, разследващата журналистика и чуждоезиковите медии, особено тези на руски, арабски, фарси, турски и урду, както и на други езици, които се говорят от населения, изложени на пропаганда;
57. подкрепя комуникационните кампании, провеждани от съответните участници в Сирия, Ирак и в региона (включително в държавите на произход на чуждестранните бойци), за да се дискредитира идеологията на ИДИЛ/Даиш и да се осъдят нарушенията на правата на човека, както и за противодействие на подбуждащия към и използващ насилие екстремизъм и на словото на омраза, свързани с други групи в региона; призовава ЕС и неговите държави членки в своя диалог с държавите от Северна Африка и Близкия изток да подчертават, че доброто управление, отчетността, прозрачността, принципите на правовата държава и зачитането на правата на човека са основни предпоставки за защита на тези общества от разпространението на нетолерантните и проповядващи насилие идеологии, които вдъхновяват терористични организации като ИДИЛ/Даиш и Ал-Кайда; в контекста на нарастващата терористична заплаха от страна на ИДИЛ/Даиш и други международни терористични организации подчертава необходимостта от укрепване на сътрудничеството по въпросите на сигурността с държавите, които имат дългогодишен опит в борбата с тероризма;
58. призовава заместник-председателя/върховен представител и Съвета да потвърдят пълната подкрепа на ЕС за започналото изпълнение на препоръките на проучването за осъществимост на рускоезични медийни инициативи в Източното партньорство и извън него, проведено от Европейския фонд за демокрация през 2015 г., и да допринесат финансово за него;
59. възлага на своя председател да предаде настоящата резолюция на Съвета, на Комисията, на държавите членки, на заместник-председателя на Комисията/върховен представител на Съюза по въпросите на външните работи и политиката на сигурност, на ЕСВД и на НАТО.
— Правилото е: мармалад утре и мармалад вчера, никога — мармалад днес.
— Все пак някой път ще дойде и „мармалад днес“ — забеляза Алиса.
— Никога! — каза Царицата. — Аз ти казах: мармаладът се дава утре. Днес никога не е утре. Можеш ли да се събудиш и да си речеш:„Е, днес най-после е утре!”, нали разбираш.
— Напротив, не разбирам— отвърна Алиса.— Ужасно е объркано.
*
Луис Карол е гениален, живеем ситуацията с “мармалад утре” в различни изпълнения, този път говорим за избора на генерален директор на БНТ.
В проекта за дневен ред на Съвета за електронни медии за 25 ноември 2016 присъства точка 2. Обявяване на процедура за избор на генерален директор на Българската национална телевизия.
Макар мандатът на сегашния генерален директор Вяра Анкова да изтече, Съветът за електронни медии отложи избора с мотива, че ще приема нови правила за избор на основата на сравнителен анализ и обществена консултация. Повод, а не причина – и развитието на процедурата го доказа. Резултатът от обществената консултация е нула (трима души с бележки, които не били съществени), но никой не е и очаквал друго.
Сега вече – въоръжени с нови правила за избор – членовете на СЕМ като че ли нямаха причина да отлагат повече избора на генерален директор на БНТ, още повече че президентските избори – заради които се смята, че се задържа избора – вече отминаха. И точката в дневния ред като че ли показва точно това.
Но на заседанието в петък, 18 ноември 2016, членовете на СЕМ решават отново да не открият процедура за избор.
Както и преди , регулаторът дължи мотиви. Както и преди, официално обявени мотиви (в нарушение на закона) няма. Протоколите от заседания на сайта на СЕМ са отпреди месец и половина (при тридневен срок), няма дори официално съобщение в рубриката Новини. От съобщението на БТА научаваме кой как е аргументирал решението за ново отлагане.
“Декември е ваканционен месец и това би затруднило кандидатите да подготвят своите документи от различни институции в почивни и отпусни дни.”
“Започнали са много тежки политически спекулации, откакто се е разбрало за обявяването на конкурса, нелепа и грозна манипулация.”
“Процедурата да бъде стартирана в един по-устойчив и по-стабилен обществен момент.”
Мотиви няма – има приказки за метеорология, ваканционен месец, политика и някакви безадресни врагове, които нелепо и грозно очакват все пак някаква мандатност, все пак някак предвидена в закона.
Европейската комисия изрично е казвала, че ваканции не са основание да не се спазват срокове.
Но – според това, което имаме като СЕМ – правовата държава действа в малък брой подходящи моменти.
Мармалад утре.
Предизборната кампания отмина , но едно по-старо от нея собщение на руската агенция РИА опровергава със задна дата главния аргумент на победилия Румен Радев да се включи в състезанието. https://ria.ru/world/20150208/1046559418.html
Като основание да си подаде оставката от поста командващ ВВС на България и да се кандитира за президент той изтъкна своето несъгласие небето над Родината да бъде защитавано от самолети на други държави и при това да си плащаме за услугата. Радев дори стигна дотам да каже, че това му напомняло на унизителния Ньойски договор, сравнявайки общите действия на българската авиция в рамките на НАТО с капитулацията на България в края на Първата световна война.
Според РИА обаче той е заявил точно обратното на 2 август 2015. Посочил е пред руската агенция, че съвместната охрана на българското небе не само е приемлива, но и е “единствен изход от положението” за него. Споменал е дори Турция и Гърция като най-логични партньори в това отношение поради географската ни близост и е дал за пример балтийските държви от НАТО, където този вид общи отбранителни мерки ( понайте срещу коя държава!) действат успешно.
Отгоре на всичко командавщият българските ВВС по онова време генерал Румен Радев е смятал за нормално да си платим разходите за съвместните полети.
Както вече изтъкнах в предишна публикация, Радев е бил съвсем “друг човек” до съвсем нотдавна. Какво точно е изправило Радев срещу Радев е въпрос, който трябва да бъде зададен на самия Радев- макар и с голямо закъснение след като го закъсахме с руски победител в българските президентски избори.
Share on FacebookКосмическият апарат 'Вояджър-2' през последните месеци е започнал да изпраща на Земята сигнали на не известен език. Според Уфолозите от САЩ, сондата е под контрол на извънземни , които се опитват да се свъжат с нас.
2004 - 2018 Gramophon.com