Проектът „Пощенска кутия за приказки“ ще отделя по 1000 лв. на месец през 2017 г. за подпомагане на културни и образователни проекти. Това съобщи на своя профил във Facebook създателката на популярния формат за разказване на истории Гери Турийска. „Интересуват ни талантливи деца, инициативи и места, които имат за цел да развиват българската култура и...
Фразата “пито платено” се материализира в платената от Москва политическа надежда за кремълски пробив на Марин льо Пен, чията националистическа партия получи финансов подтик от Путин за своята дейност в съвместната борба ( вариант на “Моята борба” -т.е. “Тяхната борба”, на рашистите и националистите в Европа) за отдалечаване на Франция от Европейския съюз.
Марин льо Пен не отрича факта, че партията й беше финансирана от Русия. Сега също толкова от(к)ровено си плаща дивидентите за кредита.
“Не мисля, че присъединяването на Крим към Русия бе нелегитимно. Беше организиран референдум и жителите на Крим гласуваха да се присъединят към Русия. Не виждам никакви основания този референдум да бъде подлаган под въпрос”, заяви крайнодесният френски кандидат пред телевизия BFM, цитирана от ТАСС.
За комплексираната част от рашистоманите у нас остава утехата, че поне в това отношение сме като някои французи: нашите шовинисти също се кълнат във вярност на рашизма.
Обаче имам един въпрос към нашистите тук: поради что се срамят да си признаят финансирането?
Имам и един отговор: поради основателния си комплекс за малоценност. Те знаят, че са по-малко ценни и това ги отличава от френските продажници.
Share on Facebookwatch video: printable template: see more:
След като преди близо половин година строителите на първата в Беларус АЕЦ успяха да счупят корпуса на ядрен реактор №1 в навечерието на Нова година е пострадал и реактор №2, на път към строителната площадка. Това съобщава официалнат...
След като поне десет пъти обещавах да напиша този текст, ето го – само два дена след като моята естонска фирма официално е стартирала дейност и първото събитие, което ще организира вече е факт.
Как започна всичко?
Случайно видях за това, че Естония предлага цифрово гражданство преди няколко години, но в края на миналата година реших да кандидатствам. В общи линии е губене на време и пари, си казах тогава и на си пуснах документите, ей така от любопитство, за да подкрепя инициативата. В общи линии, получавате електронен подпис, който е валиден в Естония, скоро и в целия ЕС и имате право да си откриете фирма и да я управлявате онлайн, без никакви разправии.
Картата
След като попълних всички документи и си писах по мейла с граничната полиция, защото бях си направил снимка, която изобщо не отговаря на изискванията, картата ми с електронния подпис беше доставена в естонското посолство в Прага и ми я дадоха на малка церемония. Беше супер яко :) Освен картата, получавате и USB четец и достъп до много е-услуги. Вижте сайта на инициативата в линка по-горе.
Фирмата
След като вече си бях подал документите, се позаинтересувах за отваряне на фирма, защото имам една в България и ми е голям зор със всички пълномощни към счетоводителите, със всички процедури и декларации и полълването на всякакви документи и най-вече с подписването на хиляди фактури и със признаването на разходи и …абе ако имате бизнес в България знаете за какво говоря – много бюрокрация.
Проучих нещата и ми направиха впечатления няколко неща:
В крайна сметка реших, че е добре да си направя фирма в Естония, което ми излезе следните пари:
Банкова сметка
Услугата, която ползвах по-горе ми съдейства за откриване на сметка в банка. Към момента трябва да се отиде лично за разговор с банков агент, защото банките все още не са приложили закона, който беше приет в средата на миналата година, за онлайн интервюта, вместо за офлайн такива.
Сметката, която ми предложиха е без такса за обслужване, без такса за превод в страните на ЕС и с чудесно електронно банкиране.
Извод
В България ми беше бреме да си управлявам бизнеса, макар, че бях делегирал повечето задачи на счетоводителите си. Сега е удоволствие!
Въпроси?
Ако имате въпроси, повечето са отговорени тук, но ме питайте и мен, ако искате, със сигурност съм изпуснал доста неща :)
Ако сте тръгнали по моя път, препоръчвам LeapIn като фирма, която да ви поеме повечето от задачите, който бихте имали. Екипът им е супер!
А и в петък, 6.1 около 17:30 ще говоря по Bloomberg TV Bulgaria точно за бизнес климата в Естония :)
Британският писател и критик Джон Бърджър е починал в понеделник на 90-годишна възраст, съобщава Guardian. Той бе носител на наградата „Букър“ за романа си „G“ през 1972 г. и се смята за един от авторите с най-голяма заслуга за промяната на възприемането на визуалните изкуства през втората половина на ХХ век. Най-известната книга на Бърджър...
Припомням, че в т.н. годишна пресконференция в края на миналата година пред около 1200 журналисти ( всяка година с нов рекорд, който демонстрира количествени параметри в замяна на качеството) Путин отговори уклончиво за руската хакерска намеса в американските избори. Каза, че му трябват доказателства, за да се съгласи, че неговите хора за извършили престъпленията. Не отрече категорично, а на практика предизвика американските служби и политиците в САЩ да докажат вината (му).
Те откликнаха на желанието му с анонса, че предстои да бъдат публикван доклад на няколко служби, за който един руски публицист предрече, че ще бъде убийствен удар за Кремъл на базата на това, което знаем за фанатична любов към детайлите и точността, с която се пишат в САЩ подобни анализи.
Изглеждаше така, като че ли този доклад е някакво лично отмъщение на отиващия си президент Обама. Усещането се подсили след като неговият приемник Тръмп обеща да се запознае с данните от доклада, но уклончиво намекна, че било по-добре да се гледа на бъдещето, т.е. на отношенията с Русия оптимистично ( през пръсти).
Ето че в собствения екип на Тръмп е направен пробив в това отношение. Не кой да е, а бившият директор на ЦРУ Джеймс Улси, поддръжник и съветник по въпросите на националната сигурност на Тръмп по време на изборите, на практика се разгриничи от разграничаването на бъдещия президент. Улси, цитиран от Си Ен Ен, се съгласи с твърденията, че руснаци са въвлечени в хакерските атаки срещу САЩ по време на кандидатпрезидентскита кампания миналата година. Улси употребява думата “вярвам”, но е ясно, че забележката му едва ли се дължи на “вярата”, което я прави твърде значима предвид неговия опит и ранг в общността на експертите от най-висшия етаж на службите за сигурност.
Агенциите цитират и други източници, запознати с анализа на службите, според които са установени нови “дигитални пръстови отпечатъци”, които показват, че Москва стои зад хакерските атаки. Т.е. вече има развитие по темата…
Както се вижда, дори в обкръжението на силно заподозрения в “симпатии” спрямо Путин новоизбран американски президент Тръмп има “развитие”- както и в други страни, оглавявани от доказани симпатизанти на руския самодържец ( какъвто е чешкият президент Милош Земан). В Прага “развитието” се състои в създаването на нещо като извънреден орган за борба с руската дезинформация.
Само в България, в която “дигиталните отпечатъци” са видни с просто око от всеки, който не е сляп, няма никакво развитие. Тук отпечатъците на руската мечка са като в детския абсурден виц, според който посещението на слон във вашия хладилник се разпознва по отпечатъците в маслото. Нещо повече, у нас мечката се разпорежда чрез своите подставени лица във властта и привиква да “дават отпечатъци” онези, които по някакъв начин нарушават нейното спокойствие.
Май ще трябва да се надяваме на чудото “симпатиите” на Тръмп към Путин да изветреят в условията на отрезвяващата действителнст на неговото президенстване и това да окаже съответното влияние на “атлантици”, като двамата бивши генерали Борисов и Радев.
Share on FacebookРегионална библиотека „Пенчо Славейков“ – Варна подновява инициативата за дни без глоби, съобщава Moreto.net. Така до 12 януари всеки, който е просрочил времето за връщане на книга на Регионалната библиотека, ще може да го направи без да получи глоба. От книгохранилището посочват, че кампанията „Дни без глоби“ се организира вече десет години, а резултатите са изключително добри. Благодарения...
Първото ми ревю за 2017 г. е за книга, която е в унисон с новогодишните решения и новото начало. Прочетох „Градът и звездите/Песните на далечната Земя“ (изд. „Ciela“) на Артър Кларк преди повече от месец, но все не намирах времето и думите, за да споделя безкрайното си очарование от нея. Защото двата романа, включени в изданието, гледат...
2004 - 2018 Gramophon.com