„История с Мечо, с патоци и с Лиса…”, или какви НЕ трябва да са детските книги

http://azcheta.com/istoriya-s-mecho-patoci-i-lisa-istoriya-deto-savsem-shte-vi-slisa-ognyan-gerdzhikov/

Както и в чужбина, в България също се забелязва тенденция бързо да се издават книги от/за личности, влезли по един или друг повод в новинарските емисии. Автобиографии, биографични истории, клюкарски писанийца без никаква стойност или лично творчество – всякакви текстове наводняват пазара, но детският сегмент сякаш оставаше незасегнат от тази издателска практика. Поне до момента,...

100 годишен юбилей от разгрома на Русия на Балканите. На 9 май 1917 Българската армия разбива руските окупатори в Македония.

http://www.extremecentrepoint.com/archives/16497

Русия е разгромена от България на Южния фронт, а година по-късно капитулира на 3 март 1918 с Брест-Литовския мирен договор 99 ГОДИНИ ОТ ПОБЕДАТА НА БЪЛГАРСКАТА АРМИЯ НАД РУСКИТЕ ВОЙСКИ В ЗАВОЯ НА РЕКА ЧЕРНА В МАКЕДОНИЯ 9 май 1917 г. е „черният ден“ на руската армия в Македония Укрит епизод от руско-българската война (1915 […]

Полуостров Крим – продължение – по южния кримски бряг (11 част на С Форд от Кипър до Баренцово море, 2016)

http://patepis.com/?p=72778

Продължаваме пътешествието от Юг на Север из окупационнните зони в Европа с Форда на Валентин. В началото разгледахме остров Кипър (Северен Кипър (турски) и Република Кипър (начало и продължение). След това започнахме от Средиземноморското крайбрежие на Турция за да продължим към Кападокия и да направим обиколка на Източна Турция. Продължихме с разглеждането на Грузия и прекосихме Кавказка Русия до границата с Абхазия Опознахме и Република Абхазия – почти неизвестна за нас територия оттатък Черно море. С ферибот преминахме на полуостров Крим и започнахме разглеждането му.

Днес продължаваме обиколката на окупирания от Русия полуостров Крим. Посещението на автора там е незаконно, защото е извършено без разрешение от украинските власти. Недейте да правите като него, защото ще подлежите на наказателна отговорност за незаконно проникване на украинска територия. Украйна се отнася сериозно към този вид нарушения на границата й.

Приятно четене:

С Форд от Кипър до Баренцово море, 2016

Единайсета част

Полуостров Крим

(продължение – по южния кримски бряг)

„Има само един миг между миналото и бъдещето – именно той се нарича живот“

От къде дойде идеята за горното мото на настоящия пътепис? Това може да се научи в първата част:

С Форд от Кипър до Баренцово море, 2016 (1): Увод – резюме и Западна Турция

Ботаническата градина в Никита

съдържа 18 хиляди растения от целия свят. Разположена е на планински склон между селището със същото име и морето. Тук могат да се видят множество декоративни дървета, цветя, храсти, езерца и каскади с водни лилии и какво ли още не. Работи и научно-изследователски център по въпросите на ботаниката и селектирането на плододайни дървета. Ботаническата градина е създадена в началото на 19-ти век с указ на император Александър І. По време на германската окупация през Втората световна война повечето растения са унищожени. Ценна колекция от хербарии е изнесена в Германия, а след войната е открита край Берлин и върната обратно. Няколко часа ми бяха необходими за да разгледам всичките раздели на Никитската ботаническа градина. Обиколката на това място беше запомнящо се преживяване. Тук изпитах най-голямото естетическо удоволствие по време на престоя ми в Крим.

Авторът на една от алеите в Никитската ботаническа градина – Крим, Украйна

Авторът на една от алеите в Никитската ботаническа градина

Беседка в Ботаническа градина край Никита – Крим, Украйна

Беседка в Ботаническа градина край Никита

Естакада с водни лилии и други водолюбиви цветя в ботаническата градина – Крим, Украйна

Естакада с водни лилии и други водолюбиви цветя в ботаническата градина

Синьото езеро е разположено на горната площадка в Никитската ботаническа градина – Крим, Украйна

Синьото езеро е разположено на горната площадка в Никитската ботаническа градина

Сред розите на ботаническа градина в Никита – Крим, Украйна

Сред розите на ботаническа градина в Никита

Административните и изложбени сгради на Никитската ботаническа градина – Крим, Украйна

Административните и изложбени сгради на Никитската ботаническа градина

Малко езеро в ботаническата градина – Крим, Украйна

Малко езеро в ботаническата градина

Флора – римската богиня на цветята и градините – Крим, Украйна

Флора – римската богиня на цветята и градините

По времето на античния Рим са провеждани празници в чест на богинята на цветята Флора. Характеризирали са се с масови веселия и разюздани забавления с участието на проститутки.

Масандровския дворец

е построен в края на 19-ти век като резиденция на императорското семейство. По време на своите посещения в Крим, членовете на династията Романови са идвали тук на почивка и лов. Императорите Александър ІІІ и Николай ІІ са обичали да се наслаждават на луксозното обзавеждане и на красивите градини. Първоначалният проект на двореца е разработен от Етиен Бушар в стил Людовик ХІІІ. По-късно оформянето на дворцовия ансамбъл е извършено по проект на Максимилиан Месмахер. В района на двореца е изграден парк в английски стил, дело на германския парков проектант Карл Кебах.

Единият от двата сфинкса на терасата пред Масандровския дворец – Крим, Украйна

Единият от двата сфинкса на терасата пред Масандровския дворец

Трапезарията в Масандровския дворец – Крим, Украйна

Трапезарията в Масандровския дворец

Камината в дневната на императора е направена от цяло парче мрамор – Крим, Украйна

Камината в дневната на императора е направена от цяло парче мрамор

Авторът пред Масандровския дворец – Крим, Украйна

Авторът пред Масандровския дворец

Районът около двореца е оформен професионално и с вкус – Крим, Украйна

Районът около двореца е оформен професионално и с вкус

След революцията от 1917 година Масандровския дворец е национализиран и превърнат в санаториум за лечение на тежко болни от туберкулоза. Тогава е носел името „Пролетарско здраве“. В следвоенните години за кратко е научен институт. Скоро е преобразуван в правителствена резиденция, използвана от тогавашните съветски ръководители. След като Украйна придобива независимост, дворцовия комплекс е превърнат в музей. На третия етаж от двореца имаше художествена изложба под надслов „Как сме живели … Идеалите на миналото“.

Картина от изложбата „Как сме живели … Идеалите на миналото“ – Крим, Украйна

Картина от изложбата „Как сме живели … Идеалите на миналото“

Някои сравняват

Ялта

с главния град на Френската Ривиера – Ница. Убедих се, че в значителна степен те имат основание. И двата града си приличат по своя аристократизъм, спокойствие, многобройни туристи, мек климат, каменисти морски плажове, туристически забележителности. Все пак, според мен Ялта отстъпва доста на Ница по стандарта си.

Ялтенският плаж има много бетонни вълнорези с цел защита от свлачища – Крим, Украйна

Ялтенският плаж има много бетонни вълнорези с цел защита от свлачища

Разположен в южния край на Кримския полуостров град Ялта е споменат за първи път от арабски пътешественик през 12-ти век. Започва да се развива като център за отглеждане на тропически култури след присъединяването на Крим към Руската империя. Става курортен град през 19-ти век, а през съветския период там са построени много почивни домове, санаториуми и хотели. 1959 година влиза в експлоатация тролейбусна линия, която свързва столицата Симферопол с Ялта. Този почти 100 километров тролейбусен маршрут е най-дългия в света и минава през главните черноморски курорти. От началото на 21-ви век градът започва бързо да се модернизира.

Разходка из Ялта привечер – Крим, Украйна

Разходка из Ялта привечер

Населението на Ялта е 80 хиляди, но през лятото нараства няколкократно. Туристите са привлечени от влажния субтропичен климат, топлото море и прохладата на околните планини. В района няма предприятия на тежката индустрия. Развита е предимно хранително-вкусовата промишленост, главно винопроизводството. Селското стопанство е специализирано в отглеждането на южни култури. На първо място, обаче, стои посрещането и обслужването на многобройните туристи.

Авторът пред „Крокодилската ферма“ в град Ялта – Крим, Украйна

Авторът пред „Крокодилската ферма“ в град Ялта

По крайбрежната алея на Ялта, след залеза на слънцето – Крим, Украйна

По крайбрежната алея на Ялта, след залеза на слънцето

Паметникът на Чехов и на неговата героиня от „Дамата с кученцето“ в Ялта – Крим, Украйна

Паметникът на Чехов и на неговата героиня от „Дамата с кученцето“ в Ялта

Поглед към крайбрежната алея и приморския парк на Ялта, преди стъмване – Крим, Украйна

Поглед към крайбрежната алея и приморския парк на Ялта, преди стъмване

Пренощувах в автомобила на паркинг до градския пазар на Ялта. Сутринта продължих разглеждането, започвайки с изкачване на един от хълмовете с лифт.

Поглед от лифта към пристанището на Ялта – Крим, Украйна

Поглед от лифта към пристанището на Ялта

Един от Ялтенските плажове – Крим, Украйна

Един от Ялтенските плажове

Ретро-спомен.

Предишното ми посещение на полуостров Крим беше през далечната 1993 година. Тогава в Ялта паркирах редом с други автомобили, въпреки че имаше знак за забрана. Когато с бившата ми съпруга се прибирахме вечерта, видях че са свалени предните номера на Шкодата ми и на останалите в съседство автомобили. Под чистачката имаше листче с адреса на милиционерското управление, където трябва да отида. Пред дежурния старши лейтенант се възмутих как така могат да се свалят номерата на автомобилите. Казах му, че у нас такова нещо не е позволено. А пък той ми отговори: „Не е вярно, и при вас свалят номера. През 1986 година бях на обмяна на опит в България. Тогава с вашите милиционери обикаляхме по улиците на Несебър и сваляхме номерата на неправилно паркираните леки автомобили.“. Е, нямаше какво повече да му кажа. Платих глобата и си взех предния номер на Шкодата. Към 23 часа потеглих към Симферопол, където се бяхме настанили в хотел. Маркировката по пътя беше изтрита и се пътуваше трудно, особено срещу светлините на насрещните автомобили. Оказа се, че за чудесен ориентир по пътното платно могат да ми служат двата проводника от въздушната контактна мрежа на електрическите тролейбуси. По този начин пропътувах 90 километра от Ялта, през Алуща до Симферопол, въпреки липсата на пътна маркировка.

Край на ретро-спомена от 1993 година.

Водопадът Учан-Су

е най-високият на Кримския полуостров. Водата пада от височина 98 метра и продължава да тече като река със същото име. Названието на водопада в превод от кримско-татарски език (сроден на турския) означава „Летяща вода“. Тъй като се бях настроил да видя нещо доста по-величествено, останах разочарован от малкото количество вода, която падаше покрай вертикалната скала.

Поглед към горната част на водопада Учан-Су, в превод „Летяща вода“

Поглед към горната част на водопада Учан-Су, в превод „Летяща вода“

Ливадийският дворец

е бивша резиденция на руското императорско семейство. На практика това е голям дворцов комплекс с няколко сгради, спускащ се по склона към морето парк, черква с камбанария, скулптури. В първата половина на 19-ти век тук е било имението на граф Потоцки. През 1861 година става лятна резиденция на император Александър ІІ и на императорското семейство. През 1894 година в Ливадия е починал император Александър ІІІ. Белият дворец е построен в началото на 20-ти век за император Николай ІІ. Строителството и обзавеждането са стрували 4 милиона златни рубли, което е огромна сума за онова време (златната рубла се е приравнявала на 0,775 грама чисто злато). Ливадийският дворцов комплекс е бил лична императорска собственост и съгласно тогавашния закон е можел да бъде завещаван и поделян. След революцията от 1917 година двореца е национализиран и през 1925 година става санаториум за селскостопанските труженици. По-късно е преобразуван в климатичен лечебен център.

Ливадийският дворец е построен в стил неоренесанс като резиденция на руските императори

Ливадийският дворец е построен в стил неоренесанс като резиденция на руските императори

През февруари 1945 година в двореца се провежда Ялтенската конференция на ръководителите на трите съюзни държави от Антихитлеристката коалиция – Съветския съюз, Съединените щати и Великобритания. В Белия дворец е настанена американската делегация начело с президента Рузвелт. През 1953 година дворцовият комплекс отново става санаториум за почивка и лечение на съветските трудещи се. През 1974 година двореца е открит за посетители като музей с историческа експозиция, посветена на Ялтенската конференция. От 1993 година Ливадийският дворец става изцяло музей, в който сега има три раздела: в парадните зали на първия етаж е експозиция, посветена на работата на Ялтенската конференция от 1945 година; на втория етаж в личните стаи на Николай ІІ е разположена експозиция, разказваща за живота и отдиха в Ливадия на руските императори и членовете на семействата им; в художествения раздел са изложени картини, графики, скулптури и произведения на приложните занаяти.

Заседателната маса, на която са подписани заключителните документи на Ялтенската конференция

Заседателната маса, на която са подписани заключителните документи на Ялтенската конференция

Работният кабинет на руския император Николай ІІ

Работният кабинет на руския император Николай ІІ

В края на туристическата обиколка на Ливадийския дворец група от четирима вокалисти изпя няколко старинни руски песни.

Четирима вокалисти изпяха старинни руски песни в края на обиколката на двореца

Четирима вокалисти изпяха старинни руски песни в края на обиколката на двореца

Вътрешният двор на Белия дворец е оформен като градина в италиански стил с рози и тропическа растителност.

Дворцовият парков комплекс е изграден под наклон върху спускащия се към морето планински склон.

Авторът във вътрешния двор на Белия дворец в Ливадия, оформен в италиански стил

Авторът във вътрешния двор на Белия дворец в Ливадия, оформен в италиански стил

Кът от парковия комплекс на Ливадийския дворец с изглед към Черно море

Кът от парковия комплекс на Ливадийския дворец с изглед към Черно море

На територията на Ливадийския дворец са снимани десетина филма, сред които са „Отело“, „Анна Каренина“, „Стършел“, „Шанс едно на хиляда“, „Завръщането на резидента“.

Една подробност. Името на селището Ливадия е с гръцки произход и в буквален превод означава „поляна“ (в българския език също се използва думата „ливада“). Със същото наименование има град в Централна Гърция, град на остров Кипър и руско селище на Японско море.

Ретро-спомени.

Когато руснаците са се заселвали в Източна Азия са пренесли доста наименования на селища и обекти от Европа. Със същото име Ливадия е курортно селище на Японско море. То има дълги пясъчни плажове и там отдъхнах за малко по време на пътешествието ми през 2014 година.

Ретро от 2014г.: Отляво е пернишкият Опел на автора. Селището Ливадия на Японско море.

Ретро от 2014г.: Отляво е пернишкият Опел на автора. Селището Ливадия на Японско море.

През есента на 2016 година със сина ми направихме неголяма обиколка на Гърция. Единствената причина да посетим Ливадия в централната част на страната беше тази, че исках да видя и първия град, дал името си на селищата с това име.

Ретро от 2016г.: Авторът в град Ливадия, Централна Гърция

Ретро от 2016г.: Авторът в град Ливадия, Централна Гърция

Край на ретро-спомените.

Ялтенска конференция.

Ялтенската конференция се провежда в Ливадийския дворец през февруари 1945 година. В нея вземат участие трите основни държави от Антихитлеристката коалиция по време на Втората световна война: Съветския съюз, Съединените американски щати и Великобритания. В заседанията участват държавните ръководители на тези страни, съответно: Сталин, Рузвелт и Чърчил. Присъстват министрите на външните работи и висши военни от трите държави.

Обща снимка на ръководителите на държавите от Антихитлеристката коалиция: Сталин, Рузвелт и Чърчил

Обща снимка на ръководителите на държавите от Антихитлеристката коалиция: Сталин, Рузвелт и Чърчил

Конференцията в Ливадийския дворец край Ялта е втората от трите, проведени по време на войната. Първата е в Техеран през ноември 1943 година, а последната в Потсдам през юли 1945 година. В Крим са дискутирани множество въпроси и се вземат важни решения относно завършването на войната и за следвоенното устройство на Европа и света. Всяка от трите държави има собствени интереси и цели за постигане:

  • Съветският съюз настоява за съветска сфера на политическо влияние в Централна и Източна Европа като фактор за гарантиране на националната му сигурност в бъдеще;
  • Съединените щати настояват Съветския съюз да се включи във войната срещу Япония;
  • Великобритания настоява за провеждането на свободни избори и съставянето на демократични правителства в Централна и Източна Европа.

Всеки от тримата ръководители се опитва да наложи своето виждане за завършването на войната и управлението на следвоенна Европа. По това време Съветската армия е само на 65 километра от Берлин, поради което Сталин се чувства в силна позиция и се опитва да диктува условията. След едноседмични заседания са взети няколко основни решения:

  • През април 1945 г. в САЩ да се проведе конференция за създаване на световна организация – ООН;
  • След капитулацията на Германия страната да бъде разделена на четири окупационни зони – съветска, американска, английска и френска;
  • Да се наложат репарации на Германия, с които тя да възстанови поне частично материалните щети, които е причинила на „съюзните народи“ в хода на военните действия. Половината от репарациите да бъдат за Съветския съюз като държава, пострадала най-много;
  • Главните военнопрестъпници да бъдат съдени, като въпроса ще се доуточни в последствие от външните министри;
  • Да се осигури храна и подслон за освободените военнопленници, докато бъдат върнати в страната, от която са;
  • Съветският съюз поема задължение да започне война срещу Япония до три месеца след капитулацията на Германия. За сметка на това ще получи Южен Сахалин (Япония го отнема от Русия във войната 1904г.÷1905г.) и в допълнение Курилските острови;
  • Полша да бъде голяма държава като разшири територията си за сметка на Германия. На изток границата й със Съветския съюз да преминава по линията „Кързън“, определена след края на Първата световна война.
  • Препоръчва се образуването на временно единно правителство на Югославия.
Вестник "Правда", в който са публикувани решенията на конференцията, на фона на парадната зала в двореца

Вестник „Правда“, в който са публикувани решенията на конференцията, на фона на парадната зала в двореца

Лястовиче гнездо

е най-романтичния замък на Кримския полуостров. Той е издигнат на скала, извисяваща се на 40 метра над морето. Проектиран е в стил средновековен рицарски замък.

„Лястовиче гнездо“ е в стил средновековен рицарски замък и символ на полуостров Крим

„Лястовиче гнездо“ е в стил средновековен рицарски замък и символ на полуостров Крим

Още през 1-ви век на мястото на днешния замък е построено римско военно укрепление. По-късно там се разполага манастира „Свети Теодор Тирон“. През 19-ти век на скалата е имало дървен замък, чиято собственост е преминала често в различни ръце. В днешния му вид Лястовиче гнездо е построено в началото на 20-ти век по поръчение на руския нефтен магнат с германски произход барон фон Щейнгел. Архитектурната идея е взета от старите готически замъци край река Рейн и от кулата „Белем“ в Лисабон. През 1927 година скалата и сградата са пострадали при силно земетресение. Извършени са ремонтно-реставрационни дейности през 60-те години на миналия век. В замъка е имало ресторант, а по-късно са се организирали периодични изложби.

Авторът пред замъка Лястовиче гнездо на полуостров Крим

Авторът пред замъка Лястовиче гнездо на полуостров Крим

На скалата до замъка се намира така нареченото „Дърво на желанията“. По него бяха завързани разноцветни лентички, символизиращи желанията на туристите.

Туристите завързват разноцветни ленти по Дървото на желанията

Туристите завързват разноцветни ленти по Дървото на желанията

Алупка

е малко курортно градче, разположено в южната част на Кримския полуостров в подножието на планината Ай-Петри. За пръв път се споменава за него през 10-ти век по време на хазарите. По-късно е във владение на генуезците, а от 15-ти век е в границите на Османската империя. След присъединяването на Крим към Русия Алупка е дадена на княз Потьомкин, който е любимец на императрица Екатерина ІІ. От първата половина на 19-ти век селището принадлежи на граф Воронцов, който построява разкошен дворец. В начало

АЕЦ "Козлодуй", естествено, лъже за цената на тока

http://gikotev.blog.bg/drugi/2017/05/09/aec-quot-kozlodui-quot-estestveno-lyje-za-cenata-na-toka.1545885

АЕЦ "Козлодуй" е подал заявление до КЕВР, с искане да се повиши цената на електроенергията за регулирания пазар, тоест за всички нас, със скромните 94,4%, от 1-ви юли 2017-та г. Всеки, който желае, може да се запознае с ця...

Възстановиха гроба на червеноармеец в Перник

http://rumiborisova.blogspot.com/2017/05/blog-post_51.html

На 9 май световната общественост отбелязва Деня на Победата срещу хитлерофашизма. На много места в Европа и по целия свят, и особено в Москва, този ден се отбелязва по особено тържествен начин.

Тихо и по християнски обичай този ден беше отбелязан и в гробището на Калкас, някогашно село близо до Перник, а сега квартал и кметство в пределите на общината.

Група представители на дружеството на русофилите почетоха паметта на починал на 21 ноември 1944 съветски войн в Калкас. Дълги години той се водил като "неизвестен войник". Сега вече се знае името му - червеноармеец Евгениий Фьодорович Гриньов. Кога се е родил редникът, остава неизвестно, но датата на смъртта му и името му са установени от бившия военен аташе към руското посолство Роберт Шестаков още преди години. Тогава по идея на дружеството на русофилите в Перник и със съдействието на тогавашния секретар на община Перник Сергей Цветков се правят постъпки да се открие, кой е упокоеният червеноармеец в калкаските гробища, защото местните хора си спомняли за този случай. Възрастен жител на Калкас, който през 1944 г. бил още дете, даже си спомнил точно мястото на неговия гроб. Когато отишли на място, се оказало, че наоколо има пресни гробове, но мястото на последния дом на червеноармееца било запазено.

Така и не се стига до поставяне на паметник на този гроб до изтичането на мандата на Шестаков като военен аташе, но след няколко години той се връща като генерален консул в Руското посолство в София и от миналата година редникът Гриньов вече е с паметник в българското гробище.


Всичко това разказва Николай Иванов, който с приятели почете паметта на червеноармееца в днешния празничен ден. След 9 септември 1944 г. В Перник, Радомир и Батановци са били разквартировани частите на 394-та стрелкова Криворожка дивизия (от състава на Трети Украински фронт) с командир полковник Иля Самсонович Титов, който по-късно през годините е обявен и за почетен гражданин на Перник. Щабът на дивизията е бил разположен в къщата, където сега се намира ресторант "Секвоя", до градския парк. В Батановци е имало военна болница, а в тогавашното село Калкас - малък военен лазарет, който бил в магерницата на манастира "Св. Петка". Там са се лекували ранени по бойните полета извън България съветски войници. Един от тях е и починалият от раните си, получени по време на боевете при Яш-Кишиневската операция в края на август 1944 г.

В Перник и Пернишко съветските войски идват в началото на ноември 1944 г.
В област Перник има общо осем паметници на починали съветски войници. - Батановци, Радомир, Перник, в радомирския квартал "Върба", в селата Чуковец и Стрезимировци и Брусник - на връх Чеканска бука.

Овчари се състезават на премуз

http://rumiborisova.blogspot.com/2017/05/blog-post_9.html

В пернишкото село Богданов дол вече 35 години пресъздават обичая

Вече 35 години в пернишкото село Богданов дол на Гергьовден пресъздават обичая „премуз”. Това е състезание между овчарите за най добре гледани овце, а в резултат на това и най-млекодайни. От няколко години празникът се клонира. Местни стопани са го изнесли извън селото при летните егреци, а и други села разнообразяват традиционния събор с пресъздаване на обичая. Богданов дол обаче ежегодно на дена на покровителя на скотовъдците и стадата свети Георги продължава да събира много гости от близо и далеч.

По утвърдена традиция на поляна в ниското край реката в самия център на селото се импровизират кошари. До тях има почти автентична лятна овчарска къща, украсена със цветя, звънци и много геги, а пред нея софра. По „лесите”, както по тоя край викат на оградата са вързани едри овчарски кучета, но на къс повод, за да не решат, че някой е дошъл да краде. На клоните на две високи дървета наблизо са вързани гергьовски люлки, накичени с венци от здравец и люляк.


Овчарите са нагласени с народни носии – ризите им са везани, а на кръстовете носят пояси. В тоя ден те са главните герои, защото се състезават от чии три произволно избрани овце ще се издои най-много мляко. Котлето, в което го доят, също е украсено с цветен венец. Едно време като минел Гергьовден с тия венци украсявали кошарите и те оставали там цяла година. Някога във венците слагали и селина и нея ергените пъхали в гащите, за да расте мъжката и мощ.


Народната традиция повелява, доенето да става през гривна, а ако стопанката случайно няма такова украшение, се прави кръгъл колак като геврек и доенето става през него. Като се издои млякото колачето се запазва и от него се дава на добитъка, ако се поболее. Някога под ведрото слагали и боядисано специално на този ден червено яйце, но това сега не се прави. Казва се премуз, защото в пернишко за доене се използва глаголът „музе”.

Докато овчарите музът, край на чеверме се пече агне, а на трапезата пред овчарската къща са седнали гости. Това се представители на пернишкото дружество „Традиция”, нагласени като овчари от различно време на годината, едните са като за лято, а други са с тежки ямурлуци,, каквито се носели есен и зиме и ако е киша ставали толкова тежки, че няма помръдване, а после много дърва трябвали за огъня, докато изсъхнат. Те пробват от домашната овчарска ракия и замезват със сирене с подправки, но най им харесва подсиреното със стрити сухи чушки в него, щото няма нужда да се поръсва с червен пипер.

Тази година победител е опитният овчар Видин Малинов, който напълни в кофата повече мляко от колегите си Мирослав Виденов и Пламен Павлов и получи паричната награда.

От няколко години в това състезание не участва Методи Стефанов, който е инициатор на тази традиция и сега я прави край Гигинския манастир. За да е по-живописен празника той организира и демонстрация как овчарските кучета гонят мечка, но в ролята на мечката влиза човек от сурвакарската група на селото, защото и без друго в нея има такъв персонаж. Там също въртят на чеверме агне. Майсторите го „гъдкат“, както тука се казва, още от предната вечер, за да стане вкусът му традиционно гергьовски. „С повече мас трябва да се помазва, за да е сочно месото, а не сухо.”, пояснява възрастен мъж от публиката в Богданов дол, която седи на високото над поляната и наблюдава обичая на премуза, но и празничната програма от местни любители на фолклорното изкуство.


Богдановдолските домакини са омесели погачи и колачи, които са подредени в изложба. Изложба има и в двора на училището, където строго жури избира медалисти между огромни източно-азиатски овчарки. Не чакаме да чуем кои са победителите, но пък се запознаваме с
топчестата Годзила, която на своите 70 дни прилича повече на плюшена играчка, отколкото на порасналите представители от неяната порода. Едно време тук се правеха опити да се устройват боеве на кучета, но това вече отдавна е преодоляно и сега любителите на кинологията само се радват на най-расовите екземпляри.

В Богданов дол породата българско овчарско куче е на особена почит. Тези които не са край импровизираната кошара на поляната, а те са поне седем, са по дворовете и отвреме на време пролайват. Местните любители на порода имат свой клуб, който е и кафене , и ресторант и тъкмо там намираме кмета на селото Петър Теофилов, който е поканил на гергьовско агне ВИП гостите – депутати, кмета на Перник Вяра Церовска и нейния екип.


Някога в селото са се гледали близо 10 000 овце, а сега я има, я няма 1 000, каза кметът Теофилов и застава за снимка до нагласената в носия г-жа Райка, съпруга на овчаря – първенец за тази година. Той също се занимаваше със скотовъдство след като се пенсионира от пернишката мина, където имаше шефски пост, но сега е предал това на сина си и се грижи за делата в селото. Преди време даваше заплатат си за стипендия на отличници, но понеже те отраснали, сега отива за пенсионерския клуб и осигурява смислена дейност на възрастните, които даже си правят екскурзии. Сега богдановдолци се канят да идат на национален събор в Лясковец, за да покажат автентичния обичай „премуз“, но това ще стане само ако домакините им подсигурят овце.

Тачат традициите местните хора – старателно поддържат сурвакарската си дружина, в читалището има група за автентичен фолклор и неизменно на Гергьовден канят гости на събора. Жителите на селото са близо 500 човека, а за празника идват поне четири пъти повече хора. Голямата радост тази година, е че в селото са се родили 5 бебета и селото расте, радва се кметът Теофилов.

Чудеса на изцеления пред Всецарица

http://rumiborisova.blogspot.com/2017/05/blog-post.html

Хора оздравяват след молитви пред копието на иконата на Божията майка от светогорския манастир Ватопед

Една година вече в специално пригоден параклис в Църногорския манастир "Св. Безсребреници Козма и Дамян" се пази копие на чудотворната икона на Пресвета Богородица - Всецарица. Пред образа на Божията майка се покланят много хора. Мнозина идват в обителта като туристи, но има и такива, дошли да търсят помощ за телесни и душевни страдания. По повод навършилата се една година в манастира имаше празнични богослужения, оглавени от Белоградчишкия епископ Поликарп.


На скенер ми откриха тумор на в белия дроб с размери около половин сантиметър в диаметър. Лекарите решиха, че може да ме оперират и насрочиха операция. Докато чаках да дойде денят бях пуснат в отпуск от болницата. Точно по това време в столичната катедрала "Св. Александър Невски" за поклонение беше изложена иконата на Богородица Всецарица и аз горещо се молих пред нея да ми помогне да се справя с болестта. После иконата дойде в манастира и аз я последвах, за да продължа да се моля. В деня, когато трябваше да ме оперират, бях приготвен за операцията и чаках да започне сутринта, за голяма моя почуда професорският екип се отказа да ме оперира, защото туморът изчезнал. Мисля, че Света Богородица ми помогна. Вярвайте и тя ще помогне и на вас. Това е разказал на малко листче с името си Валери Кръстев и за достоверност е оставил своя телефонен номер. Дни преди да се чества годишнината от пребивавенето на иконата на Божията майка Всецарица в Църногорската света обител той беше дошъл пред образа на Богородица отново да благодари за изцелението си.

Валери не е единственият човек с име и телефон свидетелства за станало чудо и столичанина Петър. възрастният мъж бил опериран от простата и се налагало доста време след операцията да ползва памперс. Това го угнетявало и наред с физическите страдания изпитвал срам от себе си, че се изпуска като бебе. В манастира той дошъл повече на екскурзия,но по пътя научил за чудесата, ставали с помощта на Всецарица и за лечебните свойства на водата от манастирското аязмо. Помолил се свои думи пред иконата, налял си вода от аязмото и се прибрал у дома. десетина дни след това човекът се върнал в манастира с дарове и вече без памперс. Подкрепа преди операция след молитви пред иконата получил и Веселин Йорданов.

Прослава за Богородица Всецарица

По някакъв не много ясен обичай, много хора оставят пред иконата своите желания и молитви към Спасителя Христос и Неговата майка на листчета. Затова откакто пред параклисчето с иконата е архимандрит Йосиф, който отскоро е част от манастирското братство, той е поставил тетрадка за улеснение на посетителите. Само за няколко дни повече от половината й страници са се напълнили с просби, пожелания и впечатления. Хората пишат за какво се молят, изброяват имената на близките си и изкат за тях здраве и благодат, пожелават мир и любов и с възторг пишат за възстановената света обител.
Благодаря ти, Боже Господи, благодаря ти света Майко за водата, за хляба, за всичко, което сте ни дарили, пише семейство от столицата. Дълго послание за здраве и обич в семейството с изброени много имена завършва с молитва: "Благодарим ти Господи и на всички светци, и на майка Богородица и прости ми, Господи знаени и незнаени грехове. Ние, Господи, сме много грешни, то Ти, Господи, прощаваш на всеки."



С такива и много подобни чувства богомолен народ се събра на 1 срещу 2 май в манастира за бдение в чест на годишнината от пребиваването на иконата на Богородица Всецарица, а на другия ден и за света Литургия. В продължилото повече от 8 часа богослужение през нощта много и много пъти се повториха различни молитви и хвалебствия към Божията майка Всецарица. С благословението на Негово Светейшество, Софийският митрополит и Български патриарх Неофит, Богослуженията оглави Негово Преосвещенство Белоградчишкият епископ Поликарп, викарий на видинския митрополит. Съслужиха и молитвено участваха игуменът на Суковкия манастир в Сърбия йеромонах Серафим и братя от този манастир, игумени и монаси от български манастири, духовници от Софийска и Видинска епархии. Богослуженията бяха украсени с песнопенията на хораза източно пеене на Владе Симич от Белград на десния клир, а левият клир бе оглавен от отец Любомир Янъков, братя на Църногорския манастир и гости.

След Литургията епископ Поликарп поздрави присъстващите и припомняйки им важни моменти от живота на Божията Майка, насърчи християните да и подражават, като чрез това извисени пред Бога, станат достойни Негови чеда. Той благодари за топлата покана да вземе участие в това молитвено тържество на игумена на манастира йеромонах Никанор и изказа благодарност на всички, които допринесоха за прекрасния духовен празник.
Приветствие към присъстващите поднесе и отец Никанор. Той припомни, че по народна традиция, утвърдена в годините на социализма, всяка година на поляните край манастира се прави събор, но и в годините на войнстващ атеизъм хората от околните села са намирали пътя храма, а сега този ден става и празник на иконата на Божията майка Всецарица. Игуменът сподели за случаите от последните дни на изцелени от тежки болести след молитви към Пресвета Богородица пред нейната икона Всецарица и подчерта важността от истински духовен живот, неподправен и изпълнен с мир, разбирателство и единство.
След поклонение пред иконата на Света Богородица – Всецарица в посветения на нея параклис в манастирския двор имаше обща братска трапеза, последвана от моление в манастирския храм "Св. Силуан Атонски".

Гости на манастира за празника на 2 май бяха народният представител д-р Александър Александров, областният управител на Перник Васил Михайлов, кметовете на община Перник и на община Земен д-р Вяра Церовска и Димитър Сотиров. Присъстваха кметове от малки населени места от областта, общински съветници, представители на местния бизнес, дарители, и спомоществуватели на манастира. Накрая епископ Поликарп благопожела след една година заради Всецарица пак всички да се сберат в манастира.


Никой не иска да покорява побойник- него просто го избягват и усмиряват със санкции

http://ivo.bg/2017/05/09/%d0%bd%d0%b8%d0%ba%d0%be%d0%b9-%d0%bd%d0%b5-%d0%b8%d1%81%d0%ba%d0%b0-%d0%b4%d0%b0-%d0%bf%d0%be%d0%ba%d0%be%d1%80%d1%8f%d0%b2%d0%b0-%d0%bf%d0%be%d0%b1%d0%be%d0%b9%d0%bd%d0%b8%d0%ba-%d0%bd%d0%b5%d0%b3/

“Няма и няма да има сила, която може да покори нашия народ”, каза Путин, цитиран от ТАСС.

Съгласен съм, но трябва само да се уточни, че няма такава сила със слабост към покоряването на държавата с огромната територия, 64 на сто от която е вечно замръзнала, а (почти) цялата страна е застинала ментално-манталитетно на нивото на кварталния побойник, който търси с кого да се сбие, за да черпи гордост от този факт.

Никой не иска да покорява кварталния пияница. Той и да се къпе за известно време в милиарди пертодолари, пак се връща към миризливата си практика на насилник над по-слабите, който инвестира в метални боксове и бухалки, а не в собственото си образование и възпитание. Може да предложи на света само юмруците си, но доброволци да се възползват от тях няма. Поради което побойникът си избира слабаци, които да налага за избиване на комплексите си за величие.

Такъм тип го само го санкционират като го избягват гнусливо ( дори и българските русофили, които също не показват никакво желание да посетят Русия, камо ли да се заселят там по каквато и да било причина).

Толкова за “меката сила” на Русия, чийто лидер се бие в гърдите с твърдото убеждение, че няма да се даде на никоя мис Свят по простата причина, че няма такава, която да го пожелае.

Share on Facebook

Капрезе

https://www.babapena.com/?p=10881

Продукти за 4 порции:
5- 6 червени домата
400г Моцарела
листенца босилек
зехтин
балсамов оцет
сол

Приготвяне:
Капрезе, или домати с босилек, Моцарела и дресинг. Произходът на предястието е Италия. Продуктите са така съчетани,  че да напомнят за италианското знаме- червено, бяло, зелено. Измивам и почиствам зеленчуците. Режа доматите на ладии, а Моцарелата- на кръгчета. Разпределям продуктите в четири чинии. Аранжирам, като спазвам последователността червено, бяло зелено. Разбивам супена лъжица балсамов оцет заедно с мед и сол. Поливам салатите с марината.


Rating: 0.0/10 (0 votes cast)

The post Капрезе appeared first on Кулинарни рецепти, Готварски рецепти- Рецептите на баба Пена.

И аз съм се борил срещу германците и техните български помагачи

http://ivo.bg/2017/05/09/20123/

В рамките на десетина дни в центъра на българската столица, доминиран от съветската символика, се състояха две просъветски сборища. Спират движението; колони дефилирират със съветски и руски знамена, както и с портрети на Ленин, Сталин, и на техния местен слуга Георги Димитров. Гърми съветска маршова музика – днес под претекст, че припомня за жертвите от войната ( разпалена със съучастието на Сталин); вчера по повод “празника на труда”. А утре?

България на практика е “анексирана” от руското хибридно настъпление, но (почти) всички се правят, че не забелязват “малкото неудобство” евроатлантическата ни действителност, дамгосана от агресивната настъпателност на рашистката пропаганда.

Какво повече може да се (по)каже, като илюстрация на факта, че България е в плен на съветския реваншизъм, главната идеология на днешния руски путинизъм в името на руското “величие”,  срещу което няма каквато и да било институционална съпротива.

Да припомням ли отново кой е на власт и дава тон за мълчанието пред руското настъпление в България не от десетина дни, а от десетина години, през които метастазите на рашизма се хранят и набъбват с благосклонноста на това лице, от което зависи което и да било важно решение в държавата, какво остава за марша на кадрите на петата колона, какъвто наблюдава ( безучастно) уж дясна и проевропейска София днес?

Отказвам да плащам за пореден път данък безсилно възмущение- каквото имах да отбележа във връзка с днешната имитция на путинския пропаганден марш, телепортиран в София днес, вече го написах. http://ivo.bg/2017/05/05/москва-ни-забрани-плана-маршал-но-зове/

Понеже мнозина пледират да положилени новини ( и статии), ще дам своя скромен, но весел принос. При това с неопровержими (фото)факти. Вижте как съм борил с германците и аз.

Германски диверсант се промъква в балканската ми родина

IMG_4506

 

 

 

 

 

 

 

 

IMG_6029. Първоначално изпадам в ужас – той се нахвърля да граби и последната хапка  от чинията ми

 

 

 

 

IMG_5559

Диверсантът е разпознат и прави опит за бягство с откраднат автомобил

IMG_6087

 

и свалени от плещите си отличителни знаци, но накрая е заловен от мен, докато местен звяр, изпечения бандит с прякор Мъри, се включва в опита за кражба от семейната трапеза

IMG_5503
IMG_4534

IMG_4557

 

 

 

 

 

 

 

Но това не е всичко! Оказва се, че в комбината е била и съпругата ми, която през това време изнася мебелите, натоварени на подходящ за целта автомобил. Но бдителността ми е възнаградена, поне червеното кресло е спасено!

IMG_5469IMG_5464

Share on Facebook

Александър Кръстев на гости на“Spirt and Spirit“ в Пловдив тази вечер

http://azcheta.com/aleksandar-krastev-i-valentina-stoeva-na-gosti-spirt-and-spirit-v-plovdiv-tazi-vecher/

Създателят на „Аз чета“ Александър Кръстев ще гостува във вторник вечер, 9 май, на литературния клуб „Spirt and Spirit“ в „Петното на Роршах“ в Пловдив. Модератор е писателят Александър Секулов. „Смятам да поговорим сериозно за всички разломни и ползотворни процеси в литературата ни през последните години. Вярвам, че ще бъде интересно за любопитните“, покани приятелите...

Страници: 1

Бързи връзки


Търсене


Архив

RSS Абонамент

Новини от Грамофон

"Новини от Грамофон" - Следете последните новини от България и чужбина обединени на едно място. Обновяват се през 1 минута.

 

  •  

Ново: Публикуване