03/17/11 00:02
(http://www.klassa.bg/)
(http://www.klassa.bg/)
Румен Овчаров, народен представител от Коалиция за България, член на комисията по икономическа политика, енергетика и туризъм: Не бива да сме изкупителна жертва на проблеми в световен мащаб
- Г-н Овчаров, във вторник еврокомисарят по енергетиката поиска да се преразгледа проекта „Белене” по отношение на техническата безопасност, а в сряда съпредседателката на групата на „Зелените” в Европейския парламент Ребека Хармс настоя ЕК да оттегли положителното си становище за изграждането на АЕЦ „Белене”. Какво произтича за България от тези искания?- Еврокомисарят Йотингер официално не е отправял подобно искане на официалната среща в Брюксел на министрите на енергетиката и на ръководителите на регулиращите органи в атомната енергетика, където участва и министър Трайков. Но и заради това, което са поискали „Зелените” – не мисля, че сега е моментът да се политиканства върху атомната енергетика, вземайки повод от изключително голямата трагедия в Япония. Още по-малко уместни ми се виждат всякакви такива политически обосновани опити за разгръщане на антиядрена истерия или радиационна психоза, че облакът от Япония едва ли не ще дойде в Европа. Това е опасно! Опасни са и тези напъни отново проблемите в ядрената енергетика да се прехвърлят от болната глава върху здравата. Страната ни дълго време страдаше и плати жестока цена за точно такива прехвърляния на проблеми на ядрената енергетика в европейски мащаб, а и в световен, върху малката и беззащитна България. Никой не слушаше нашите аргументи, че в Европейския съюз, а и по света, се експлоатират десетки централи, които са значително по-стари от АЕЦ „Козлодуй”, значително по-нереконструирани, със значително по-големи отклонения от общоприетите изисквания за ядрена безопасност. България беше нарочена като момче за бой и беше принудена да плати супервисока цена за влизането си в Европейския съюз.
- Виждате нещо подобно и сега, така ли?
- Много се страхувам, че сегашните напъни, вкл. и на български политици в кавички отново ще направят българската ядрена енергетика и България изкупителна жертва на всички проблеми на ядрената енергетика в световен мащаб. Не мога да схвана логиката, поради която комисарят Йотингер говори за АЕЦ „Белене”, а не за АЕЦ „Библис” примерно, която е пусната през 1975 година – при всичкото ми уважение към високите изисквания, при които тя се експлоатира.
Но при всички положения АЕЦ „Белене” е в пъти по-безопасна, просто защото там е заложена изцяло нова и много по-съвременна концепция за ядрената енергетика. Затова съм и много притеснен от подобни искания, особено когато идват от Брюксел. Защото има опасност българските клакьори или готовите веднага да се подложат, да приведат в изпълнение всяка подобна фраза, която идва отнякъде, да започнат да приказват подобни глупости в България. Министър Трайчо Трайков, преди да замине за Брюксел, също обяви, че ще иска преразглеждане на проекта „Белене”. Владимир Уручев от ГЕРБ се опитва да обяви пети и шести енергоблок за реактори от по-старо поколение, при положение че е работил в централата и много добре знае, че тези два блока са въведени в експлоатация през 1986-а и 1991 година. Чуйте, в Германия няма ядрена мощност, която да е пусната по-късно от нашите пети и шести блок. В Европа няма централа, която на петата-шестата година от въвеждането си в експлоатация да е преживяла, изпълнила такава всеобхватна реконструкция и модернизация. И ние отново сами сочим България като изкупителна жертва, приканваме отново да се смаже българската ядрена енергетика. Това е изключително опасно и граничи с национално предателство.
- Каква точно е политиката на правителството по отношение на АЕЦ „Белене” ?
- Премиерът Борисов не смее да поеме отговорност, затова са противоречивите му заявления. Бащата на кибернетиката Норберт Винер има една чудесна мисъл: Липсата на информация и на знания са в основата на всички емоции. А най-силната емоция е страхът. Хората, които не знаят, се страхуват.
Нямало пазар за тока от „Белене“?! Има пазар, но хора от десницата като Асен Агов и Иван Костов се страхуват, че ако АЕЦ „Белене” влезе в експлоатация, няма да остане пазар в страната за американските мощности в комплекса „Марица-изток”, че те ще трябва да търсят пазар за тази електроенергия, която ще е в пъти по-скъпа от тази на „Белене”. Това е простата политическа обосновка на всичкото говорене.
Интервюто взе Борислав Михайлов
Прочети цялата новина
Публикувана на 03/17/11 00:02 http://www.klassa.bg/News/Read/article/162330_%D0%A0%D1%83%D0%BC%D0%B5%D0%BD+%D0%9E%D0%B2%D1%87%D0%B0%D1%80%D0%BE%D0%B2%2C+%D0%BD%D0%B0%D1%80%D0%BE%D0%B4%D0%B5%D0%BD+%D0%BF%D1%80%D0%B5%D0%B4%D1%81%D1%82%D0%B0%D0%B2%D0%B8%D1%82%D0%B5%D0%BB+%D0%BE%D1%82+%D0
Свързани новини:
- И Видин обявява грипна епидемия
- Без безплатни бързи тестове за грип
- Приложение на „Майкрософт” ще ни предупреждава за сайтове с фалшиви новини
- Опозиционерът Хуан Гуайдо се обяви за временен президент на Венецуела
- Жената, нападнала медик в Горна Оряховица, е с повдигнато обвинение
- Руската ВТБ: Заложници сме на нарастващ конфликт между Тръмп и Конгреса
- Ивелин Попов се настани в хотела на "Ростов" в Доха, ще подписва
- Алберт Попов спечели втория слалом за ФИС
- Паредес се отдалечава от ПСЖ
- Прекратиха търсенето на самолета със Сала поне за днес
- Погба носи тузарски костюм със своите инициали
- Зафиров: Цената на Неделев е висока
- Емери: Арсенал работи по трансфера на Суарес
- Зафиров: Неделев отхвърли ЦСКА и Лудогорец, търсим нападател и ляв бранител
Виж всички новини от 2011/03/17