(http://e-vestnik.bg/)
Италия или икономиката като старо кафене
Италия не регистрира икономически растеж през последните 20 години до голяма степен заради своята ниска производителност и слаба конкурентоспособност. Преди две години доходността на облигациите, емитирани от страните членки на еврозоната, изведнъж стана интересна за по-широк кръг хора, но не и за брокерите.
Докато разликите между лихвените проценти по ирландския, португалския и гръцкия държавен дълг и по германския бяха изключително големи, което постави тези страни пред избора или да изпаднат в неплатежоспособност, или да приемат спасителен план, то Италия изглеждаше следваща на опашката за помощи. Нейният държавен дълг достигна през 2010 година 119 % от брутния вътрешен продукт (БВП), а лошите й икономически показатели наведоха на мисълта, че тя може да има проблеми да плати на своите кредитори.
Италия обаче спечели достатъчно доверие, за да избегне такава участ. От 1992 година до началото на кризата страната имаше бюджетен излишък (без да бъде включено в сметката обслужването на държавния дълг) и нейното финансово положение се влоши по-малко в сравнение с по-голямата част от останалите държави от еврозоната благодарение на значителното съкращаване на бюджетния дефицит. В крайна сметка Ирландия зае мястото й в неласкателния акроним PIGS (прасета - бел. ред.), съставен от първите букви на имената на Португалия, Италия, Гърция и Испания (Spain на английски език).
Нито една италианска банка не фалира и вместо да бъде принудена да се подчини на Международния валутен фонд (МВФ) или на Европейския съюз страната стана един от най-големите донори за спасителните фондове за европейските икономики, изпаднали в затруднение. Всичко това, твърди италианското правителство, доказва здравината на националния икономически модел.
Картината е малко прекалено успокоителна. “Това е все едно да се каже, че по време на буря е по-добре човек да бъде в голяма, тежка лодка с плоско дъно, като баржа, отколкото в състезателна яхта”, казва Бил Емът - бивш редактор в “Икономист” и автор на книгата “Напред, Италия*: Как да започнеш отново след Берлускони”.
“Така все пак не печелиш състезания, когато няма буря, каквото, за щастие, е обичайното за икономиката време”. Италия наистина избегна корабокрушението през неотдавнашната буря. Нейната икономика обаче продължи по пътя на непълното използване на потенциала си, по който тъпче на едно място през последните няколко десетилетия.
“В лоши времена ние обикновено избягваме колапса. За жалост, в добрите времена не регистрираме растеж”, обобщава Доменико Синискалко - бивш министър на финансите на Италия, който работи сега за Morgan Stanley. Гледането на италианската икономика през розови очила се основава на две предположения, които обаче са верни само наполовина.
Първото е, че износът има водеща роля, както в Германия. Да, наистина, има много успешни италиански износители. Някои от тях са прочути марки, като Benetton, Prada и Ferrari. Това обаче не превръща Италия във водещ износител. За разлика от Германия тя неизменно има дефицит по текущата сметка от 1999 година и търговски дефицит от 2005 година. Италия все още може и да има шестата по големина индустриална база в света, но Великобритания, често представяна като промишлен слабак, произвежда и изнася повече автомобили от нея.
Второто предположение е, че високото равнище на вътрешните спестявания, които обикновено са инвестирани консервативно в облигации или просто да са “паркирани” в банкови сметки, предпазва италианската икономика от затруднения. На Италия понякога се гледа като на “външна страна” в еврозоната - нещо като на европейска Япония, където само малка част от държавния дълг е в ръцете на нервни чужденци. В действителност, според сметки на МВФ, 47 % от италианския държавен дълг към този момент е зад граница - дял, който е по-малък в сравнение с повечето европейски страни, но трудно може да бъде определен като незначителен. В Япония той възлиза на 6,9 %.
По-добър аргумент в подкрепа на устойчивостта ...
Свързани новини:
- И Видин обявява грипна епидемия
- Без безплатни бързи тестове за грип
- Приложение на „Майкрософт” ще ни предупреждава за сайтове с фалшиви новини
- Опозиционерът Хуан Гуайдо се обяви за временен президент на Венецуела
- Жената, нападнала медик в Горна Оряховица, е с повдигнато обвинение
- Руската ВТБ: Заложници сме на нарастващ конфликт между Тръмп и Конгреса
- Ивелин Попов се настани в хотела на "Ростов" в Доха, ще подписва
- Алберт Попов спечели втория слалом за ФИС
- Паредес се отдалечава от ПСЖ
- Прекратиха търсенето на самолета със Сала поне за днес
- Погба носи тузарски костюм със своите инициали
- Зафиров: Цената на Неделев е висока
- Емери: Арсенал работи по трансфера на Суарес
- Зафиров: Неделев отхвърли ЦСКА и Лудогорец, търсим нападател и ляв бранител
Виж всички новини от 2011/06/16