06/22/11 21:30
(http://e-vestnik.bg/)

Ченгетата като изкуствоведи, изкуствоведите като ченгета…

Полицейски коли и специално повикани репортери от вестниците пред “Гранд хотел София”, когато ченгетата арестуваха 92 картини и участници в търга. Снимка: Булфото

Б. р. - Преди 1 година полицаи нахлуха на търг на картини на Аукционна къща „Аполон и Меркурий“ – 27 Май 2010 г., четвъртък, 19:10 ч, Гранд хотел „София“, град София, България, Европа.
Спряха търга, заключиха всички присъстващи и конфискуваха картините. Обвиненията – за новините по телевизията – от страна на вътрешния министър Цветанов, който лично се ангажира да говори по случая, бяха, че има незаконен търг и фалшиви, и крадени картини. Двамата организатори на търга са задържани и пуснати под гаранция по 5000 лв. Година по-късно на двамата са върнати половината от картините по куриозни критерии, а обвинения в съда още няма.

За задържаните картини има невнятни обяснения (”не са “идентифицирани и са културно-историческо наследство”), които показват тежка некомпетентност в тази област не само на полицията, но и на чиновниците на министерството на културата. Кои картини са културни и национални ценности е посочено конкретно в изискванията на приложение №12 от наредба №3 от декември 2009 г. за идентификация на културни ценности. Те са съвсем конкретни - картините да са датирани отпреди 50 години или да са на стойност над 300 000 лв. Сред задържаните картини няма такива.
Според познавачи в тази област думата некомпетентност в случая е слаба и по-скоро трябва да се употреби „простотия”.

Следващите редове са извадка от хронологичното описание на фактите по случая от Игор Марковски, единия от двамата съдружници в Аукционна къща „Аполон и Меркурий”. Съдружникът на Марковски е скулпторът Димитър Фицов, един от най-големите познавачи на картини и произведения на изкуството в България. Двамата правят фирма преди 20 години и оттогава търгуват с картини по разрешените от закона начини. Организират публични търгове, парад на галерии, издават книги. Двамата са организирали общо 91 търга преди „злополучния“ № 92 на 27 май 2010 г.
Ето и историята от сайта на аукционна къща „Аполон и Меркурий” (със съкращения):

Търг № 92, 27 Май, четвъртък, 2010 г.

За търг № 92 се подготвяхме около 5 месеца предварително. Направихме и покана, както винаги до този момент. Тя представляваше цветна картичка, която може да бъде пусната по пощата. (тираж 1 000 бр.) Сложих произведение на Никола Танев. Бяхме пред договор със собствениците на картината, дори я бяхме дали на реставратор.

Поканата за “тайния” търг на “Аполон и Меркурий” е отпечатана в 1000 тираж и разпратена до купувачи, медии, познавачи, художници. Снимка: А&М

По-късно собствениците не пожелаха да предложат картината за продажба. Вероятно са имали някакво усещане, че нещо ще се случи. Медиите (както винаги) пуснаха информация за търг 92, публикувахме целия търг като позиции в сайта. За всяка една картина имахме договор със собствениците или художниците. В договорите пише всичко – име на художника, име на творбата, техника, размери, година на създаване и цена. Цената – забележете! – упомената в договора е същата, която е отпечатана и в каталога. Това, което най-много интересуваше (и продължава да интересува журналистите и някои наши „приятели“) е как образуваме печалбата на фирмата – ето как – отидете в сайта ни, натиснете „Как да участвам в Търг?“ – правилата ни са публични, никога не са били някаква тайна. Накратко – вие давате картина за наш търг. Определяте цена от 100 евро. На търга творбата започва от 100 евро. Продава се за 200 евро. Купувачът плаща 200 евро и добавя 20% комисионна за аукционната къща (при цени над определени граници тази комисионна е ...

Facebook TwitThis Google del.icio.us Digg Svejo Edno23 Email

Свързани новини:

новини от България
graphic
спортни новини
graphic

Бързи връзки


Търсене


Архив

RSS Абонамент

Новини от Грамофон

"Новини от Грамофон" - Следете последните новини от България и чужбина обединени на едно място. Обновяват се през 1 минута.

 

  •  

Ново: Публикуване