01/20/13 15:34
(http://www.klassa.bg/)

Джордж Озборн е под натиск да се откаже от икономиите

Британският финансов министър Джордж Озборн е притискан да пожертва целта за инфлацията в името на растежа на фона на спекулациите, че страната се е запътила към безпрецедентна рецесия с тройно дъно.
Анализаторът Ernst and Young Item Club се присъедини към тези, които призовават правителството да изостави целта за инфлация от 2%, принуждавайки централната банка (Bank of England) да вземе по-решителни мерки за подпомагане на икономиката. „Таргетът е с изтекъл срок на годност“, коментира Питър Спенсър, който прогнозира растеж от 0,9% през 2013 г. „Правителството вероятно ще избута някак си до изборите с първоначалния си план, но може да се справи много по-добре.“
Националната статистическа служба ще оповести първата си оценка за растежа на БВП за последното тримесечие на 2012 г. в петък. Мнозина специалисти, включително в централната банка, очакват да бъде констатирано свиване на икономиката. Негативно показание за периода януари-март тази година би означавало трета рецесия във Великобритания за последните пет години. Много от критиците на управляващата коалиция искат отмяната на някои бюджетни икономии. „Основанията за незабавно въвеждане на стимули са много сериозни. Изминаха повече от две години практически без растеж, в които икономиката не успя да се съвземе“, казва Никола Смит от Конгреса на профсъюзите (TUC). Левият изследователски център Compass публикува Plan B+1, в който призовава за политики в помощ на икономиката като инвестиции в зелени технологии, например. Адам Поусън, директор на Института за международна икономика „Питърсън“, а до миналата година и член на Комитета по паричната политика към британската централа банка, заяви, че Озборн се е поставил в трудно положение, като е заложил репутацията си на мерките за строги икономии. „Финансовият министър няма извинение да пренебрегва реалността при изготвянето на фискалната политика. Когато сте задействали всичките си похвати и ефектът е обратен на желания, носите отговорност пред обществото да промените политиката.“
Озборн на теория проявява интерес към идеята за т. нар. номинална цел за БВП, която означава по-агресивна политика при крайно слаб растеж, дори това да покачи инфлацията. Министърът по въпросите на бизнеса Винс Кейбъл подкрепи идеята с довода, че Bank of England е единствената полуавтономна неправителствена организация, която не включва насърчаването на растежа в целите си. Канадецът Марк Карни, който ще поеме управлението на банката през лятото, подсказа, че може да обмисли номинален таргет за БВП. В реч в края на миналата година той посочи още подходи, отхвърлени от сегашния управител сър Марвин Кинг, като т. нар. предварителна насока, възприета от Федералния резерв в САЩ. Фед обеща, че ще продължи с количественото улеснение (купуването на активи с електронно създадени пари), докато безработицата падне на 6,5%. Според Спенсър непоколебимостта на Фед е от също толкова голямо значение, колкото и самата цел. „Мисля, че е повече въпрос на твърдост и последователност, отколкото на механизъм“, каза той.
Facebook TwitThis Google del.icio.us Digg Svejo Edno23 Email

Свързани новини:

новини от България
graphic
спортни новини
graphic

Бързи връзки


Търсене


Архив

RSS Абонамент

Новини от Грамофон

"Новини от Грамофон" - Следете последните новини от България и чужбина обединени на едно място. Обновяват се през 1 минута.

 

  •  

Ново: Публикуване