05/26/13 22:20
(http://e-vestnik.bg/)

Енергетика: Как Финландия става станция за екологична енергия за Европа

Финландският луксозен лайнер “Вайкинг грейс” се движи с втечнен газ. Снимка: фирмен сайт

Когато Паси Тори кара автомобила си VW Kombi към станцията за зареждане в покрайнините на финландския град Еспоо, на лицето му се появява усмивка - той знае, че зареждането ще му струва само 33 евро или половината от сумата, която плащат повечето шофьори. Освен това автомобилът му почти не изхвърля въглероден диоксид в атмосферата. Защото колата на Тори се движи с биогаз.

Екологичното гориво е професия за Тори, който ръководи отдел на финланската компания доставчик на природен газ Gasum, занимаващ се с биогаз. От октомври 2011 година, когато първата станция за биогаз бе включена към финландската газова мрежа, работата на Тори се е увеличила. Вече стотици автомобили във Финландия работят с биогаз, доставян от Gasum. С биогаз освен това се отопляват хиляди домове.

Концернът Gasum планира до 2025 година да изпълни още по-амбициозен план - да произвежда 10 % от използвания газ от възобновяеми източници като утайка от отпадни води или дървесни остатъци. Финландците планират през идните години да вложат в производството на нови съоръжения за добив на биогаз 400 милиона евро.

Наличният потенциал обаче е много по-голям. “Финландските гори дават възможност да се получава достатъчно количество дървесни отпадъци, за да се произвеждат чрез газ 17 тераватчаса електроенергия”, посочва Тори. Това се равнява на две трети от електропотреблението на Финландия.

Биогазът е сред многото иновации, чрез които жителите на Северна Европа станаха пионери е “зеления преход”. Те създават нови вятърни паркове, изучават възможността за използване на електроцентрали, задвижвани от енергията на вълните, охлаждат бази електронни данни с морска вода и произвеждат биодизел от животински мазнини. Според приетото политическо решение до 2020 година 36 % от необходимата енергия на Финландия - електричество, отопление и горива - ще се набавя от възобновяеми източници. За сравнение целта на Европейския съюз е само за 20 %.

Европа също би трябвало да извлече полза от технологиите, които финландците разработват, като зелените горива от Финландия вече задвижват европейски автомобили. Чистите газови двигатели от Финландия скоро трябва да направят мореплаването от Ротердам до Санкт Петербург по-щадящо за околната среда. Не е изненадващо, че секторът на чистите технологии във Финландия се развива с бурен темп, наблюдаван в малко страни - миналата година обемът на зеления бизнес е нараснал с 15 % и вече достига 24,6 милиарда евро.

Кораби, които вече не изхвърлят сажди

В заводите на финландския машиностроителен концерн Waertsilae, например, германският вариант за “енергиен преход” е основна посока за развитие. Финландците строят електроцентрали на газ, които могат да бъдат включени на пълна мощност за пет минути и да бъдат изключени за по-малко от една минута. Техника, вписваща се много добре в енергийна система, в която непостоянните източници като слънцето и вятъра заемат все по-голямо място.

Обемът на продажбите на бързите електроцентрали на компанията Waertilae вече достига 1,5 милиард евро. “До 2016 година искаме да удвоим оборота”, подчертава Кенет Енгблом, ръководител на маркетинговия отдел на концерна.

Германия, където се планира електроцентралите да бъдат силно модернизирани през идните години, е особено интересен пазар за финландците. Електроенергията, произвеждана чрез газ, обаче не може да конкурира електроцентралите на въглища. И засега, посочва Енгблом, няма достатъчно пазарни стимули за производство на гъвкави установки за добив на електроенергия.

Друг вид чиста енергия, при който в момента Waertsilae заема 90 % от пазара и е световен лидер, са работещите ...

Facebook TwitThis Google del.icio.us Digg Svejo Edno23 Email

Свързани новини:

новини от България
graphic
спортни новини
graphic

Бързи връзки


Търсене


Архив

RSS Абонамент

Новини от Грамофон

"Новини от Грамофон" - Следете последните новини от България и чужбина обединени на едно място. Обновяват се през 1 минута.

 

  •  

Ново: Публикуване