Боевете са сериозна пречка за оказването на помощ
Пазарната цента на Лионел Меси е 400 мил. евро, изчисли екип от Euromericas Sport Marketing, цитирани от "Ас". Заедно с партньори от четири компании, специализирани в спортния маркетинг компании, те изготвили детайлен доклад за реалната стойност на аржентинеца.
Проф. Херардо Молина от Euromericas Sport Marketing обясни, че изследването е направено по поръчка на три клуба, като отказа да разкрие имената им. Те се интересували колко струва Меси - както буквално като футболист, така и...
Руският президент Владимир Путин извършва проверки в олимпийските обекти в Сочи и се спусна няколко пъти със ски по трасетата на местния комплекс “Лаура”, предаде ИТАР-ТАСС. На инспекцията с президента е и премиерът Дмитрий Медведев. По същото време търговски център в Сочи беше евакуиран заради “пакет с бомба”, който можел да бъде взривен
Младежкият национал Стефан Велков е поканен от “Рома”, но само на проби. Той обаче мина вече един такъв период в “Манчестър Юнайтед” и шефът на “белите” Венци Стефанов не бил склонен да го пуска отново. Велков се върна от Англия с план за подготовка. От “Юнайтед” му били казали, че ще продължат да го наблюдават. До евентуален трансфер на тийнейдж
"Амнести интернешънъл" (Amnesty International) приветства позицията на Върховния комисариат на ООН за бежанците, призовал страните-членки на Европейския съюз да спрат връщането на бежанци обратно в България до април 2014 г., съобщава организацията на сайта си. България е посрамена заради отношението си към бежанците, коментират от организацията.
По-рано днес пред "Дневник" председателят на Държавната агенция за бежанците Николай Чирпанлиев заяви, че определенията на Върховния...
Любимката на няколко поколения Лили Иванова остана извън челната десетка в класацията на БГ радио “Великите 500”. Повече от 10 000 слушатели, дали своя вот за най-обичаните български песни, присъдиха първа позиция на Емил Димитров с “Ако си дал”, а “Клетва” на Кирил Маричков остана втора (виж карето). За трети път слушателите на радиото
Според проф. Нина Дюлгерова, специалист по международни отношения и геоенергетика, у нас са се случили неочаквани обрати в енергийните проекти.
Силните снеговалежи в Североизтока и Средния Запад на САЩ станаха причина за смъртта на най-малко 9 души в щатите Мичигън, Кентъки, Индиана, Илинойс и Ню Йорк.
Трима от убитите са загинали от огнестрелни рани
Преди две седмици една от най-обаятелните екранни двойки - Калин Врачански и Елена Петрова, минават по червен килим, а наоколо гъмжи от фотографи. Поводът е новият им общ филм. След успеха на сериала “Стъклен дом”, в който играят влюбена двойка, актьорите участват заедно в първия български психотрилър. Заснетият по действителен случай на неразк
В абсурдна ситуация изпаднаха гостуващите отбори на световната квалификация по волейбол в Опава. Организаторите обявиха, че ще бъде ограничено количеството на храната, тъй като имало проблем с бюджета. На тийммениджърите на България, Холандия и Кипър бе предоставено меню за оставащите дни от турнира, в което липсват хляб и десерт. Оказа се, че отбо
Нигериецът Стивън Сънди, който е бивш младежки национал на Испания, подписа договор за две години и половина с ЦСКА. Контрактът можеше да пропадне, защото преговорите се проточиха дълго. Вероятно халфът с прякор Съни е имал и други възможности, опитвал се е да си уреди максимално добри условия. Още през лятото ЦСКА имаше интерес към футболиста, но
Испанецът Рафаел Надал достигна финала на тенис турнира в Доха. Водачът в схемата направи обрат за 4:6, 6:2, 6:3 срещу 162-ия в света Петер Гойовчик от Германия.
Квалификантът в турнира с награден фонд 1.11 млн. долара затрудни изненадващо много Надал. Германецът спечели 12 от първите 13 разигравания и стигна до успеха в първия сет.
Във втория Надал влезе с много по-сериозна концентрация и се приближи до очаквания образ, за да изравни. Въпреки това Гойовчик не спря да се...
Приблизително от 2010 година “Чаеното парти” - едно от теченията в Републиканската партия - обърна с главата надолу американската политика. То има разнообразни проявления, но повечето от членовете му изповядват три убеждения: че управляващият елит е загубил връзка с основните идеали на Америка, че федералното правителство е раздут, обслужващ единствено себе си Левиатан и че нелегалната имиграция е заплаха са обществения ред.
Движението “Чаено парти” е в основата на конфликта, който раздира американската политика и създава трудностите пред реформирането на бюджета и имиграционните закони.Подобно нещо се случва сега и в Европа. Партиите на недоволството са във възход. За традиционните партии и гласоподавателите, обезпокоени от техния успех, опитът на Америка в отношенията с “Чаеното парти” предлага полезни уроци.
Има големи разлики между “Чаеното парти” и европейските бунтари. Докато фракциите на “Чаеното парти” се изявяват в рамките на една от традиционните партии на Америка и са вкоренени в една почетна традиция на консерватизъм, изповядващ една ограничена роля на правителството, техните аналози в Европа са малки, бунтарски организации, някои от които са от крайното дясно. Европейците са още по-разнообразни от американците. Партията на прогреса в Норвегия е коренно различна от мародерската “Йоббик” в Унгария.
Найджъл Фараж и салонните досадници от Партията на независимостта на Обединеното кралство (ПНОК) гледат с подозрение отвъд Ламанша към Марин льо Пен и нейния Национален фронт. Но има общи черти, които свързват европейските бунтари и “Чаеното парти”. Това са гневни хора, вторачени в по-малко сложните отминали времена. Те се тревожат от имиграцията. Произхождат от затруднената средна класа - тази на хората, които смятат, че елитът на върха и използвачите на дъното преуспяват за сметка на обикновените отрудени хора. Те вярват, че центърът на властта - Вашингтон или Брюксел - гъмжи от бюрократи, които кроят схеми за управление на живота на хората.
Традиционните политици в Европа опитаха да маргинализират бунтарите като ги обрисуваха като откачени, расисти или фашисти. Но това не проработи отчасти, защото много от бунтарите полагат съзнателно усилие да станат порядъчни. ПНОК, Националният фронт и Партията на свободата в Холандия поотделно биха могли да спечелят мнозинството от гласовете на европейските избори през май.
Във Франция 55 процента от студентите казват, че биха обмислили дали да гласуват за Националния фронт. Партията на прогреса влезе в правителството на Норвегия. Словакия има нов областен управител от крайното дясно. Ако вземем предвид и бунтовниците отляво като “Сириза” в Гърция или движението “Пет звезди” в Италия, традиционните партии в Европа са по-слаби от когато и да било след Втората световна война.
Политическото бунтарство процъфтява донякъде, защото традиционната политика се справя зле. Правителствата насърчаваха потребителите да вземат заеми, оставиха банките да правят каквото си искат и поставиха еврото в центъра на европейския проект. През изминалите пет години обикновените хора платиха цената за тези грешки под формата на по-високи данъци, безработица, орязване на социалните придобивки и замразяване на заплатите.
Това списание споделя позицията на “Чаените партита”, че модерната държава често изглежда сякаш е направена да се грижи само за себе си, вместо за гражданите, на които е призвана да служи. Вярно е, че ЕС няма отговор на проблема, за който определени малцинства от гласоподаватели в много страни смятат, че му липсва легитимност - да се справи със заплахите за еврото. Но европейските бунтари отиват по-далеч.
Когато Герт Вилдерс, лидерът на Партията на свободата в Холандия, нарича Корана “фашистка книга”, а ...
Създателят на “Фейсбук” Марк Зукърбърг оглави рейтинга на най-големите благотворители в света според класация на “Кроникъл ъв филантропи”. През декември той и жена му Присила дали 18 млн. акции на социалната мрежа за благотворителни каузи. Дарението е оценено на $ 992 млн., макар в средата на миналия месец АП да го пресметна на $ 498,8 млн.
Асошиейтед прес
Първите магазини за марихуана за развлечение в САЩ бяха отворени в щата Колорадо. С това беше поставено началото на експеримент, който ще бъде внимателно наблюдаван по света.
Активисти се надяват да докажат, че узаконяването е по-добра алтернатива от скъпата война, водена от Америка срещу наркотиците.
“Честно казано, мислех си, че никога няма да видя този ден”, каза зашеметеният Ерън Ром, който пуши с компания концентрирана марихуана на парти в Денвър, озаглавено “Забраната свърши” (Prohibition Is Over) - асоциация със забраната над алкохола през 20-те години на 20 век.
Скептици се тревожат, че мярката ще направи марихуаната по-широко достъпна за младежите, въпреки че според закона наркотикът може да се продава само на лица, навършили 21 години.
Избирателите в Колорадо одобриха през 2012 г. узаконяването на марихуаната, която от вчера се продава свободно. Планира се от средата на 2014 г. употребата и продажбата на наркотика да стане законна и в щата Вашингтон. Уругвай прие закон през декември и стана първата страна, въвела правни регулации за марихуаната.
Активистите, които подкрепят легализирането на наркотика, твърдят, че законната търговия с марихуана ще донесе приходи за държавите и ще спести пари, тъй като няма да има нужда да се вкарват в затворите всички закононарушители.
Най-малко 24 магазина за трева в осем града в Колорадо отвориха врати, след като набраха още персонал и наеха охрана.
“Ще си сложа касовата бележка в рамка, щом се върна вкъщи, за да ми напомня какво е възможно. Легална навсякъде”, заяви Джеймс Арън Ремзи, който е лежал за кратко в затвора за притежание на марихуана преди по-малко от година. Развълнуван е, че сега си купува трева легално.
Затъмнени стъкла на черна лимузина, спряла пред един от тези магазини, показва другата страна на новоузаконения пазар - има хора, които са склонни да опитат легална марихуана, но не са готови да си я купуват пред очите на всички.
Адисън Морис, собственик на едно от заведенията за марихуана, има 10 клиенти, които чакат вътре и са платили 295 долара, за да бъдат повозени три часа от “марихуанен асистент”, който ще им помогне с избора на подходящия вид от предлаганата продукция. “Ние сме от старото поколение ценители на тревата, заяви 63-годишният търговец. “Не сме като хипи тревоманчетата, готови да стоят на този студ и да купонясват”.
Колорадо въведе система за проследяване на насажденията, за да държи наркотика настрана от пазара на черно. Въведени са и изисквания за пакетирането, поставянето на етикети и тестването на продуктите, наред с ограничения за психотропните действия на “ядливата” марихуана.
Марихуаната все още е нелегална съгласно федералния закон, но американското министерство на правосъдието изготви списък от осем точки с приоритети в регулациите за производство и продажба на трева. Те задължават щатите да държат наркотика настрана от непълнолетни, престъпни картели, федерално имущество и да не се разпространяват в други щати, в противен случай федералните власти ще предприемат строги мерки.
“Разбираме, че Колорадо се гледа под лупа”, заяви пред журналисти Джак Финлоу, адвокат на губернатора Джон Хикънлупър и ръководител на работната група, която се занимава с планирането на новите закони за производство и продажба на наркотика.
Група експерти по лечение на пристрастяванията и лекари заявиха, че забелязват увеличаване на проблемите с пристрастяването към марихуана, особено сред младите. Според тях по-голямата достъпност на тревата ще изостри проблема.
“Това налива масло в огъня”, смята Бен Корт от Колорадския център за зависимост, пристрастяване и рехабилитация към ...
"Честита и светла 2814 година!" - такъв есемес написал навръх Нова година и го пратил на приятели, близки и познати назначеният буквално часове преди Коледа за шеф на областната инспекция по труда в Кюстендил Валентин Златински /50г/. Честитката породи доста коментари и оживление сред "адресатите" му. "Той е от БСП - тия се канят да управляват
Две самоубийствени бомбени нападения срещу мирни граждани в Русия броени седмици преди откриването на зимната олимпиада подновяват страховете, че чеченски терорист, известен като “руския Бин Ладен”, може би е решен да извърши или вдъхнови още атаки срещу т.нар. меки мишени и евентуално на големи международни спортни събития.
Тези опасения се появиха през април, когато бяха открити доказателства, че един от двамата млади чеченски имигранти, които извършиха две смъртоносни бомбени нападения на Бостънския маратон, е почерпил вдъхновение от Доку Умаров, 49-годишния водач на регионалната терористична мрежа, известна като Кавказко емирство, чиято заявена цел е да установи ислямска държава в Русия.
Американското и руското разузнаване се опитват да разберат колко по-дейна роля може да е играл Умаров, когото САЩ определиха през 2010 г. като “специално набелязан глобален терорист”, в подготвянето и разпореждането на двете самоубийствени бомбени нападения във Волгоград, при които бяха убити 29 души в тролей в понеделник и на гарата в неделя.
Служител от американското разузнаване, направил изявление за “Вашингтон таймс” в сряда при условие да не се разкрива името му, отбеляза, че миналото лято Умаров разпространил видеозапис, в който “подкрепял предприемане на действия срещу Олимпиадата и разстройване на Олимпиадата с цел да се привлече внимание към каузата на чеченския народ”.
“Общоприетото мнение е, че има връзка между неговото изявление и взривовете във Волгоград. Но още не сме открили доказателства в тази насока”, каза служителят от разузнаването.
Друг американски служител, пожелал анонимност, заяви за “Таймс” тази седмица, че “не е изненадващо, че мнозина биха заподозрели Доку Умаров в участие, особено като се имат предвид предишни публични заплахи на Умаров”.
Служителят обаче добави, че е “твърде рано да се правят каквито и да е категорични заявления за хората, стоящи зад тези трагични нападения”.
Регионални анализатори казват, че атентатите във Волгоград са били подчертано различни от други бомбени атаки, свързани с Умаров през последните години.
Мишена на предишните нападения бяха предимно руските сили за сигурност, разузнаване и военни постове, докато атентатите тази седмица бяха пряко насочени към невинни мирни граждани и стратегическата им цел, изглежда, беше да се привлече вниманието на международните медии, които все повече се съсредоточават върху Русия с наближаването на Олимпиадата.
“Очевидно Олимпиадата има доста общо с времето и мястото на нападенията”, каза заместник-директорът на програмата за Русия и Евразия в Центъра за стратегически и международни изследвания във Вашингтон Джефри Манкоф.
Но Манкоф подчерта, че продължава да има големи въпросителни около предполагаемото участие на Умаров, и предупреди да не се свързват твърде прибързано тези атентати с нападението на Бостънския маратон. Разузнавателни източници определят атаката като дело на “вълк единак”, вдъхновено, но не разпоредено или направлявано от международни терористични лидери.
Служителят от американското разузнаване, който направи изявление за “Таймс” при условие да не се разкрива името му, каза, че е сложна задача да се определи каква точно роля е играл Умаров в единия или другия случай.
Служителят заяви, че в светлината на видеопосланието, разпространено от чеченския ислямистки водач миналото лято, може да се направи сравнение между Умаров и Айман аз Зауахири, за когото мнозина предполагат, че се укрива в Пакистан в качеството си на настоящ лидер на първоначалното ядро на Ал Каида. Не е сигурно какви са конкретните му отношения с клоновете и поддръжниците на Ал Каида по света, но често му се приписват заслуги за техните действия заради видеопосланията, разпространявани от него.
“Зауахири казва “Искам ...
Как би изглеждала една успешна 2014 година за Европа? Широко икономическо възстановяване и устойчиво зарастване на раните, отворени от държавния дълг и секторните финансови кризи, със сигурност биха били добре дошли, също както и някое постижение на международната сцена като американско-европейско споразумение за свободна търговия.
Най-добре обаче би било, ако се върне позагубеното доверие на хората в политическите институции на национално и европейско равнище. Това е едновременно най-голямата и най-трудна за спечелване награда.
Една година е твърде кратък период, за да се даде оценка дали тенденцията се обръща. Общественото доверие в правителствата и ЕС се срива от около шест години. Причините за този спад трябва да бъдат проследени още по-назад във времето.Въпреки това някои събития, насрочени за 2014 година, ще бъдат мерило за постигнатия прогрес и пропуснатите възможности.
Най-важното събитие са изборите за Европейски парламент през май. Голямо нарастване на подкрепата за популисти, противници на установения ред, антиевропейски политически движения, съчетано с нов спад на избирателната активност, би било лош признак.
От друга страна, лидерите на ЕС ще се стремят да предотвратят конфронтация между новоизбрания парламент и националните правителства относно избора на председател на Европейската комисия. Един спор около този избор, според много европейци, би събрало в себе си всичко, което е мрачно и безсмислено за ЕС.
Устойчивостта на две от най-старите държави в Европа - Обединеното кралство и Испания, ще бъде изпитана през септември с референдума за независимост на Шотландия и подобен плебисцит в Каталония, стига властите в Мадрид да не го блокират. Какъвто и да е резултатът, значението на тези гласувания е, че значителен брой шотландци и каталонци ще връчат официална нота, че те вече не смятат, че политическите институции в Лондон и Мадрид отговарят на техните нужди.
Дори привържениците на независимостта да загубят, централните правителства на Обединеното кралство и Испания трябва да отговорят на исканията за по-широко самоуправление на Шотландия и Каталония.
Но спадът на общественото доверие в управляващите класи в Европа е по-широк и се отнася както към към технократите, така и към политиците. Проучване на Евробарометър показва, че доверието в ЕС е спаднало от 57 процента през 2007 г. до 31 процента през май 2013 година. Около 29 на сто от анкетираните са изразили негативни чувства към ЕС - безпрецедентен рекорд, двойно над нивото от предходните шест години. Междувременно доверието в националните правителства търпи спад от 41 на 25 процента.
Рецесията, безработицата и понижаващият се или останал непроменен жизнен стандарт допринасят отчасти за тези тенденции. Същото се отнася и до преструктурирането на социалната държава, която през втората половина на 20 век бе ключов елемент от европейския обществен договор, който възпираше политическия екстремизъм и затвърждаваше подкрепата за капитализма и демокрацията.
Ще бъде грешка обаче, ако не се вземат под внимание неикономически фактори като скандалите за корупция, имиграцията и загубата на някогашните твърди избиратели, лоялни на масовите политически партии. В основата на всичко това стои разочарованието на европейците, че упражняват по-малко от всякога влияние върху решенията на елитите, както в собствените си държави, така и в Брюксел.
В еврозоната, в която с присъединяването на Латвия тази седмица вече членуват 18 от 28 страни членки на ЕС - много политици и граждани все още се примиряват с реалността, че в един валутен съюз политическите решения не могат да бъдат изключителен национален въпрос. В страни с висок дълг като Гърция и Испания, но също така във Франция и Италия, които протакат реформите, се налага схващането, че обществото зависи от милосърдието на безпощадни външни сили - Германия или глобализацията, банкерите или Брюксел. Когато това общество не изпълнява предписаните отвън правила, бива наказвано.
Европейският комисар по заетостта Ласло Андор определя тези предписания като “Маастрихтска ортодоксалност”. Той визира Маастрихтския договор ...
Децата си спомнят точно как и в колко часа са си тръгнали техните родители - майката на Сергиу е заминала със самолет за Италия в 1 часа следобед, а майката на Разван - с автобус за Италия в 5 часа сутринта.
Когато попитах директора на училището във Фибис, село в Западна Румъния, в кой от класовете има деца, чиито родители са в чужбина, той услужливо ми подбра малка група от тях - три момчета и едно момиче, на възраст 13-14 години.
Над 300 хиляди румънски деца имат поне по един родител, който работи в чужбина, сочат данни на някои проучвания. Според официалната статистика броят им е 80 хиляди, макар местните власти да са наясно, че едва малка част от родителите ги уведомяват преди да заминат, донякъде заради срам. От тези деца - на един от четири малчугани и двамата родители са в чужбина.
Миналия октомври румънският парламент прие нов закон, според който уведомяването при заминаване в чужбина е задължително, но тези, които се занимават с грижи за деца, се съмняват, че това ще бъде по-ефективна мярка от предишните. Над два милиона възрастни румънци работят в чужбина, в повечето случаи в Испания и Италия. Някои остават в чужбина години наред.
Отглеждани от баби и дядовци
Бащата на Оана Мария е работил в района на Лондон през последните шест месеца във фабрика за мебели. Майката на Сергиу е в чужбина от девет години - той е израснал с баба си и дядо си.
Майката на Каталин е заминала за Германия едва преди два месеца, за да се грижи за възрастна жена близо до Нюрнберг.
Разван сега живее с по-голямата си сестра. Той е бил с майка си за кратко в Рим, но се е върнал в къщи, тъй като са му липсвали приятелите и останалите роднини.
От децата, с които се срещнах във Фибис, Каталин понася отсъствието на майка си най-тежко.
Неговата майка Сабина не е могла да се върне за Коледа. Леля му готви за него и по-големия му брат, но тя не може да приготвя сармале (румънски зелеви сарми) като майка му, или същите превъзходни торти, плаче той.
Сабина е изкарвала по 145 евро месечно, работейки на нощни смени в местна пекарна преди да замине, нейният съпруг Костица обяснява, че това е това е една трета от парите, необходими, за да преживее четиричленното му семейство. Той е загубил работата си в база за инертни материали преди четири години, когато базата е била закрита.
Обезщетенията за безработица са спрели след година. Сега те получават по седем евро месечно детски надбавки. Той си намира временна работа около селото, те имат кокошки и две прасета, но двойката е решила един от тях да замине да работи в чужбина.
Несигурност
В Тимишоара, най-близкият до селото град, благотворителната организация “Пазете децата” има център за грижи за уязвими деца, повечето от тях с родители в чужбина и около половината от тях от ромски произход.
Едно десетгодишно момиче мери бели ръкавици, които тя току ще е получила от Дядо Коледа. Тя живее с баба си и дядо си, тъй като и двамата й родители са в чужбина. Тя не може да ми каже в коя страна са те и въздиша дълбоко, когато я питам кога за последно ги е виждала. Тя не може да си спомни.
Децата, които растат без родители, не са нов феномен в Румъния - това ...
Белград тържествува, Тирана се смее, а Груевски в Скопие проклина Атина - някак по този начин изглежда обстановката по северните граници на Гърция след огласяването на заключенията на Съвета на външните министри на ЕС за напредъка на страните кандидатки за членство или на държавите, стремящи се да получат кандидатура.
Какво точно обаче стана в Брюксел в края на миналия месец? Съветът реши да предостави на Сърбия дата за започване на присъединителни преговори за 21 януари. Прехвърли албанското искане за предоставяне на статут на страна кандидат за членство в ЕС за срещата през юни, а външните министри изтъкват, че дотогава “се очаква от Албания да се справи с организираната престъптност и корупцията”.
Съветът отхвърли за пореден път молбата на Македония да й се предостави дата за започване на присъединителни преговори, тъй като прецени, че няма никакъв напредък по спорния въпрос за името на страната, а също и по въпросите на свободата на печата и уреждането на острите вътрешни политически конфликти.
Колкото до Турция, за нея остана сложната ситуация в отношенията й с Брюксел, а опасната политическа нестабилност в Босна и Херцеговина не остави никакво поле на оптимизъм за някакъв минимален развой относно молбата й да бъде квалифицирана като страна кандидатка за членство.
“Европейската карта” в крайно чувствителните Западни Балкани вече се оформя по следния начин: Хърватия е вече член на ЕС, Черна гора изпреварва останалите заинтересовани за членство, тъй като е в процес на присъеидинителни преговори, за Сърбия вратата се отваря след решението на Съвета, Албания, ако през юни й се предостави статут, ще направи първата стъпка към своето членство, Косово, с подписването на Споразумението за асоцииране и стабилност върви към влизане в европейската орбита, а европейската перспектива на Македония остава замразена най-вече заради претенциите на нейния лидер.
Така най-общо се е формирала обстановката, която Атина е призвана сега да управлява в качеството й на упражняваща от 1 януари 2014 г. председателството на ЕС.
Решенията на Съвета на лидерите на държавите членки действа, разбира се, като рамка, в която председателстващата страна - в случая гръцкото председателство, поема ангажименти и не може да се отклонява.
С други думи, не бива да се очакват някакви сензанционни неща по този горещ за Западните Балкани въпрос за европейския път на страните от този регион.
Атина обаче може да се възползва от възможностите, които й се представят като подходи, за да ускори присъединителните процедури за ВСИЧКИ, независимо от заинтересованите съседи.
Ерго, в интерес на Гърция е тя да доведе Европа до своите граници. Паралелно, това и един чудесен шанс за гръцката дипломация да се рестартира на Балканите.
БТА
Дебатът за ползата и вредата от имигрантите от България и Румъния е изострил тона между социалдемократите и едната от двете десни партии в германското правителство, става ясно от пресата във Федералната република през първия работен ден от Новата година.
Вестниците подробно отразяват партийните реакции и от двете страни по повод искането на по-малката от двете десни партии в правителството - Християнсоциалния съюз (ХСС) Германия да наложи ограничения за имиграцията поради бедност от други европейски страни.
Левоцентристкият “Зюддойче цайтунг” цитира външния министър Франк-Валтер Щайнмайер от ГСДП, според когото поставянето под въпрос на свободата на движение на работници в Европа “вреди на Европа и вреди на Германия”. Щайнмайер е цитиран да добавя, че не може да става дума за ограничаване на свободата на движение в Европа.
“Зюддойче цайтунг” цитира в същата публикация и доста по-остро изказване на заместник-министъра на външните работи Михаел Рот от ГСДП, според когото ХСС не разбира смисъла на Европейския съюз и не това е нивото, на което би трябвало да работи голямата коалиция. “Клавиатурата, на която се ХСС свири, е извънредно опасна”, цитира “Зюддойче цайтунг” думите на Рот.
Консервативният “Велт” набляга на аргументите на ХСС, цитирайки председателя на партията Хорст Зеехофер, според когото налагането на мерки срещу европейски граждани, които се възползват от социални помощи, без да имат право на това, е част от коалиционния договор на правителството.
Изданието цитира и коментар на българския посланик в Германия Ради Найденов, че “който обслужва предразсъдъците и се аргументира популистки, вреди на европейската идея и с това на всички нас”.
В обширен материал със заглавие “Срещу опасните предразсъдъци” и подзаглавие “В Румъния и България цари неразбиране за западноевропейския страх от имигрантска вълна” авторитетният “Франкфуртер алгемайне цайтунг” подчертава, че “изтичането на мозъци” вреди преди всичко на България и Румъния.
Близкият до бизнеса всекидневник посочва, че “типичният висококвалифициран мигрант вече работи в чужбина и е млад, самостоятелен и част от академичните среди”. Изданието цитира предишни интервюта на българския президент Росен Плевнелиев и на високопоставени румънски представители срещу предразсъдъците и налагането на ограничения.
БТА
Овъглен труп на 34-годишна жена бе открит в четвъртък вечерта в Борисовата градина в София в близост до заведението "Маймунарника". Новината шокира столичани, а на мястото на пожара веднага пристигнаха няколко екипа на пожарната и полицията. В първите минути плъзнаха версии за ново зверско убийство след трагедията с ...
в. Ню Йорк таймс
Докато тежката работа по мирните преговори в Близкия изток продължава, Израел изстрелва въпрос, който може да бъде още по-труден за уреждане от старите теми като сигурността и селищата: искане палестинците да признаят Израел за еврейска държава.
Министър-председателят Бенямин Нетаняху превръща това признаване в стълб на публичните си изказвания през последните седмици, наричайки го “истинският ключ към мира”, “минималното изискване” и “съществено условие”. Израелски, американски и палестински служители казват, че то става основен въпрос в преговорите, които започнаха миналото лято.
Но тъкмо настояването на Нетаняху, че този единствен въпрос стои в основата на всички останали, го прави неприемлив за палестинците. В същността си това е спор за представянето на историческата реалност, която всяка от страните смята за основополагаща за своето съществуване.
Критици, които се съмняват в готовността на Нетаняху да приеме решение с две държави на отдавнашния конфликт, казват, че признаването на еврейска държава е отровно хапче, което той предлага единствено с цел да провали преговорите. Палестинският президент Махмуд Абас многократно е заявявал, че палестинците никога няма да се съгласят с това - последно той направи подобно заявление в писмо до президента Обама миналия месец.
Палестинците изтъкват както прагматични, така и философски основания: те настояват, че признаването на Израел за еврейска държава би лишило от граждански права 1,6 милиона негови граждани от арабски произход, би подкопало правото на завръщане на милиони палестински бежанци и - най-важното - би изисквало психологическо пренаписване на скъпата за тях история за отдавнашното им присъствие на тази територия.
Но израелски лидери казват, че бежанският въпрос може да бъде уреден отделно и че статутът на арабското малцинство в Израел може да бъде защитен. Израелците твърдят, че без палестинците да приемат, че техният съсед е и ще бъде “националната държава на еврейския народ”, както гласи поддържаната от Израел формулировка, те никога не могат да бъдат убедени, че евентуално споразумение наистина означава край на конфликта.
“Сърцевината на този конфликт никога не са били границите и селищата - всичко е заради едно нещо: непрестанния отказ да се приеме еврейската държава в каквито и да е граници”, каза Нетаняху миналия месец във видеообръщение пред форума на центъра Сабан във Вашингтон.
Той добави: “Ние признаваме, че в условия на мир ще има национална държава за палестинския народ. Естествено, имаме право да очакваме същото от тях.”
Разногласието между двете страни по темата изтъква по-широк въпрос с ключово значение за изхода от преговорите: дали евентуално мирно споразумение трябва да помири противоречащите версии за миналото или да позволи известна легитимност на всяка версия и да се съсредоточи върху проправянето на път напред.
Като набляга на признаването, Нетаняху също така извежда няколко дълбоки, нерешени въпроси: може ли Израел да запази своя характер на еврейска демократична държава и в същото време да осигури равни права и възможности на гражданите от други вероизповедания и произход? При положение че по-голямата част от населението има светски убеждения, кой тълкува еврейските закони и обичаи за обществените институции и обществените места? Дали юдаизмът е религия, народност или и двете?
“Основателите на държавата Израел и основателите на ционизма са смятали, че щом веднъж имаме държава, ребусът с еврейския характер ще бъде решен. Мисленето им е било напълно погрешно”, каза вицепрезидентът на Израелския институт за демокрация Йедидия Щерн.
“Ние не знаем какво означава еврейска държава. Но означава ли това, че трябва да се откажем от нея? В никакъв случай. Иначе бих си ...
Папа Франциск призова католическите духовници да захвърлят удобствата и спокойствието и да отидат при хората в периферията на обществото, за да не се превърнат в абстрактни идеолози, предаде "Ройтерс.
Италианският йезуитски вестник "Чивилта католика" публикува в петък текст от тричасова среща при закрити врата на папата със 120 водачи от Съюза на висшите църковни настоятели от цял свят, състояла се в края на ноември. На срещата папата казва, че свещениците трябва да са в реална...
Франс прес
Турският премиер Реджеп Тайип Ердоган, заплашен от мащабно антикорупционно разследване, предприе офанзива, за да поеме отново контрола върху съдебната институция, към която отправя обвинения, че в нея са внедрени хора на движението на Гюлен, в началото на решаваща година на избори.
След зрелищната полицейска операция на 17 декември е обявена словесна война между ислямо-консервативното правителство и турското правосъдие.
Дуелът, непознат досега в общественото пространство, е ежедневен. На обвиненията за “заговор”, за “мини пр еврат” или за “опит за убийство”, отправяни от управляващите, отговарят жалбите на магистратите за “нарушение на разделението на властите”.
В рядко срещано публично изявление един от прокурорите в Истанбул, отговарящ за разследването, разпространи съобщение на стъпалата на съдебната палата, обвинявайки съдебната полиция, че умишлено е отказала, въпреки неговото искане, да задържи около тридесет души, близки до управляващите, и че са го отстранили от делото.
Две от най-висшите съдебни институции - Висшият съвет на съдиите и прокурорите и Държавният съвет, нарушиха своята сдържаност, за да осъдят натиска и обвиненията на властта срещу правосъдието и полицията, от която бяха отстранени няколко десетки високопоставени служители.
Сигурен в подкрепата на мнозинството от избирателите, Ердоган направи няколко пъти заплашителни изказвания срещу съдиите. “Ние сме едновременно изпълнителна и съдебна власт”, обяви той пред своите привърженици.
“Или г-н премиерът не знае какво е разделение на властите. Или, което е по-драматично, на него му пречи правовата държава като цяло”, коментира Метин Фейзиоглу, председател на Съюза на адвокатските колегии.
Битката, която противопоставя Партията на справедливостта и развитието, на власт от 2002 г. насам, и движението на мюсюлманския проповедник Фетхуллах Гюлен е в сърцевината на този конфликт между политическата власт и съдебната власт.
Ердоган подозира това движение, което дълго време бе негов съюзник, че се възползва от този скандал и използва като средство правосъдието и полицията, където разполага с влиятелни поддържиници, за да си отмъсти на правителството. То реши да премахне частните подготвителни школи за кандидат-студенти, които са значителен източник на приходи за движението на Гюлен.
С оглед на перспективата за общински избори през март и президентски - през август, които са решаващи за политическото му бъдеще, премиерът е решил, според турските медии, да поеме отново политическия контрол върху съдебната система.
На прицела му е Върховният съвет на съдиите и прокурорите, който вече бе реформиран през 2010 г., за да се намали влиянието в него на привържениците на кемалисткия и светски “бивш режим”.
“Ние допуснахме грешка във връзка с Висшия съвет на съдиите и прокурорите, ние ще я поправим”, заяви Ердоган, обещавайки да представи конституционна поправка, за да подреже крилете на тази институция.
Но тази стъпка се очертава трудна, тъй като Партията на справедливостта и развитието не разполага вече с мнозинството от две трети в парламента, необходимо за промяна на основния закон.
И опозицията вече обяви, че ще се противопостави категорично на това. “Правовата държава е принцип, който всички ние сме длъжни да спазваме и да защитаваме”, подчерта Атила Карт, депутат от основната опозиционна партия - Народнорепубликанската партия.
Държавният глава Абдуллах Гюл също би могъл да се противопостави на това. Президенът, смятан за близък до движението на Гюлен, неколкократно демонстрира разликата в позициите си с премиера през последните месеци, най-вече по време на безпрецедентната вълна от демонстрации, която разтърси властта през юни.
“Ние трябва да се въздържаме от всякакви позиции и прояви, които могат да навредят на нашата демократична правова държава”, подчерта той в ...
Франс прес
Туниското Учредително събрание (УС) трябва да започне утре гласуването за приемане на бъдещата Конституция, три години след революцията от 2011 г., за да излезе от петмесечната политическа криза, подхранвана от недоверието между ислямистите на власт и опозицията.
Но два дни преди началото на това гласуване член по член и след интензивни преговори, все още не е публикуван пълният текст на проекта.
Според ислямистката партия “Ан Нахда” текстът, работата по който приключи на 1 юни, но беше отхвърлен от опозицията, ще бъде предаден на депутатите с анекс, в който ще бъдат отбелязани компромисите, постигнати с опозицията през декември.
“Постигнатите компромиси не бяха включени в проекта и все още могат да бъдат добавени членове. Следователно не сме застраховани от изненади в последната минута, например по отношение на религиозния аспект”, казва Надя Шаабан, депутатка от опозиционната партия “Масар”. “Оставам подозрителна”, заявява тя пред АФП.
“Ан Нахда” не спира да напомня, че от пролетта на 2012 г. се е отказала от включване на шериата в основния закон. В замяна партията получи множество препратки към исляма в текста.
Г-жа Шаабан смята също, че внезапното бързане да се приеме Конституцията ще означава “претупване, много стегнат график”. А “е жалко, че текст от основно значение за много поколения няма да бъде изпипан”, съжали тя.
Тя прогнозира, че конституцията ще бъде окончателно приета преди 14 януари, датата на третата годишнина от бягството на президента Зин ел Абидин бен Али в резултат на първото въстание от Арабската пролет.
Депутатите трябва да се произнесат по преамбюл, около 150 члена и 225 предложения за поправки. След приемането на всеки член с абсолютно мнозинство, основният закон трябва да бъде одобрен с мнозинство от две трети, за да се избегне подлагането му на референдум.
“Ан Нахда” настоява националното Учредително събрание (УС), в което ислямистите имат мнозинство, да продължи да приема закони до парламентарните избори, чиято дата остава неизвестна. Опозицията иска да ограничи правомощията му.
Други спорни моменти обаче изглеждат решени, особено въпроса за обхвата на правомощията на държавния глава в страната, преживяла петдесетгодишна диктатура.
Ислямистите искаха да ги ограничат максимално, но голямата част от политическата класа искаше те да бъдат поделени с ръководителя на правителството.
В крайна сметка държавният глава ще “определя общата политика в отбраната, външните отношения и националната сигурност”, според Тунис Африк прес (ТАП). Той ще може да внася в парламента предложение за гласуване на доверие на премиера и ще има ограничено право да разпуска парламента.
Конституционалистът Яз Бен Ашур, чието мнение е било искано по текста, е по-скоро оптимист. Според него Конституцията гарантира свободите “в съответствие с международните норми”, а премахването на оспорван член ще попречи “шериатът да излезе от вратата, за да влезе през прозореца”.
“Като цяло, преговорите доведоха до нелош конституционен текст, който гарантира демократично равнище. Имаше много подобрения в съдържанието и формата, въпреки че има какво да се желае”, отсъди той.
Но Бен Ашур признава, че се опасява “преди всичко, че някои членове на Учредителното събрание може да не зачетат ангажиментите на своите партии”.
За председателя на УС Мустафа бен Джаафар, светски съюзник на “Ан Нахда”, “дебатите по спорните въпроси бяха трудни, но постигнатите компромиси през последните седмици върнаха доверието между депутатите след кризата, предизвикана от убийството на депутата Мохамед Брахми на 25 юли”.
Това убийство, приписвано на джихадистките кръгове, парализира политическия и институционалния живот в Тунис. Опозицията блокира работата на Учредителното събрание, докато получи ...
На прага на Новата 2014 година в. "Политика" представи очакванията си за 20 личности от обществено-политическия живот на страната. 10 от тях имат всички изгледи да спечелят авторитет и професионални успехи през тази година, а останалите 10 са в отбора на губещите, защото очакваме доверието в тях да спадне, а личните им цели изглеждат като химера, пише изданието в политическия си анализ. Николай Бареков е в отбора на отличниците.
Родителите ми и аз самият сме от село Кълново, което е на 25 км от Шумен. Роден съм в Ивански, защото там е имало родилен дом. Съпругата ми Илиана е от Варна, а дъщеря ми Полина работи на летището в София. В момента съм във Варна, тъй като имам апартамент тук. 3 месеца през лятото също съм край морето. Но иначе живея в София.
10 жени белязаха ярко 2013 г., посочва сп. “Форбс уомън”. То не прави класация, а ги подрежда по азбучен ред. Начело е германският канцлер Ангела Меркел. В списъка е и певицата Руслана, едно от лицата на протестите в Украйна. Останалите са актрисата Анджелина Джоли, бившата руска първа дама Людмила Путина
Шефът на скандалната полицейска фирма “Безконтактни мултиплексорни вериги” (БМВ) ЕООД Симеон Делисивков е бил освободен от вътрешния министър Цветлин Йовчев в последния работен ден на 2013 г., научи “Труд”. Делисивков потвърди новината, но помоли неговото освобождаване да не се коментира. От пресцентъра на МВР също отказаха да коментират
Първият учебен ден е във ВИТИЗ и Владо Пенев отива на лекции. Уволнил се е от казармата в Нова Загора, а приятелка от града му е казала, че и тя е кандидатствала като него актьорско майсторство за драматичен театър, но не са я приели, защото вместо нея избрали “дъщерята на Григор Вачков, онази бездарница”. Влиза той в стаята, където вече е и самата
По време на строителни дейности в германския град Ойзкирхен избухна силна експлозия, която отне живота на един от работниците - багерист. При инцидента двама души са пострадали тежко, а шестима са получили леки наранявания.
Фотоапаратът, наричан с любезните думи “сапунерка” или “идиотче”, е обречен на изчезване. Данните на Асоциацията на производителите на фотоапарати и продукти за изображения (CIPA) са категорични за неговата злощастна съдба. От 2010 г. насам продажбите на снимащите устройства направо са се сгромолясали. От над 120 млн. през 2010 г. те са паднали до
“Горди сме, че третият мандат на партията във властта е не по-малко емблематичен от предишните два - 2001-2005 г. (кабинета “Сакскобургготски” и членството на България в НАТО) и 2005-2009 г. (кабинета “Станишев” и членството в ЕС през 2007 година).” Това написа в открито писмо лидерът на ДПС Лютви Местан за 24-ия рожден ден на партията. И
Екип от учени изследвал над 1,8 млн. съобщения, изпратени между хетеросексуални необвързани от двата пола
Екип от учени изследвал над 1,8 млн. съобщения, изпратени между хетеросексуални необвързани от двата пола
Рубриката на БНТ "Новините в 100 секунди" можете да гледате и на "Дневник.бг". Емисията се подготвя специално за интернет.
Новините тази вечер:
- Върховният комисар на ООН за бежанците призова страните от Европейския съюз да не връщат бежанци обратно в България, тъй като там те са заплашени от "унизително" отношение.
- България е в демографска криза, показва изследване на Института за пазарна икономика.
- Духовници и миряни от Неврокопска епархия се...
“Видях черна коса и 2 посинели ръце, сплетени под шията като за молитва. Човекът лежеше на възглавница под една хвойна и не даваше признаци на живот”, разказа пред “24 часа” Тома Кирков от ловната дружинка на пловдивското с. Червен. На 29 декември 2013-а мъжът откри в Родопите полуизмръзналата Ралица Шопова.
Псевдороднини на Тодор Неделев атакуваха канцелариите на "Майнц" около пристигането на национала на немска земя. Няколко българи се представили за негови братовчеди и искали различни неща от клуба. Неделев и брат му Бисер веднага уверили спортния директор Кристиан Хайдел, че нямат роднини в Германия. Шефът лично взел двамата от летището и им показ
2004 - 2018 Gramophon.com