Камерън решен да проведе референдума за ЕС през 2017 година

Камарата на лордовете гласува за прекратяване на дебатите

Крисия ще пее при Слави, още не познава г-н Андреев

Слави Трифонов очакваше, но и той не беше подготвен за наистина големия успех на 9-годишната Крисия Тодорова от Разград. Тя е една от най-харесваните изпълнителки от конкурса за екранна партньорка на Димитър Андреев в Слави Трифонов очакваше, но и той не беше подготвен за наистина големия успех на 9-годишната Крисия Тодорова от Разград. Тя е една от най-харесваните изпълнителки от конкурса за екранна партньорка на Димитър Андреев в "Шоуто на Слави". И продължава напред. Снощи изпя една от най-хубавите песни на Селин Дион - My heart will go on, която

Българи арестувани в Солун за изнудване

Заснели интимен контакт на жертвата си и заплашили

Димитър Бербатов премина в "Монако" под наем до края на сезона


Българският нападател Димитър Бербатов ще играе в "Монако" под наем от "Фулъм" до края на сезона.

Сделката беше финализирана два часа преди края на зимния трансферен прозорец, след като по-рано днес 33-годишният играч премина успешно медицински прегледи и договори личните си условия. 

Новината беше потвърдена от агента му Емил Данчев пред "Гонг". 

Очаквайте подробности!


Мъж оцеля 16 месеца в Тихия океан, ловял костенурки и птици

 Мъж, прекарал 16 месеца на лодка в Тихия океан, бе спасен, след като водата го изхвърлила на малък атол на Маршаловите острови. Местни жители го забелязали и го завели на главния остров. Успял да каже името си – Хосе Иван, говорел испански и обяснил, че тръгнал от Мексико за Салвадор през септември 2012 г.  Мъж, прекарал 16 месеца на лодка в Тихия океан, бе спасен, след като водата го изхвърлила на малък атол на Маршаловите острови. Местни жители го забелязали и го завели на главния остров. Успял да каже името си – Хосе Иван, говорел испански и обяснил, че тръгнал от Мексико за Салвадор през септември 2012 г.

Машинистът Симеон Стоев: Спират влака с камъни на релсите,затворен съм в кабината и чакам да се накрадат

Поставяли са ми гуми от трактор на релсите, камари от камъни, за да спре влакът. И започват да свалят скрап. Това казва в интервю за Поставяли са ми гуми от трактор на релсите, камари от камъни, за да спре влакът. И започват да свалят скрап. Това казва в интервю за "24 часа" Симеон Стоев, машинист на дерайлиралия след гара Яна влак със 16 цистерни. Спирачките са свързани с един главен въздухопровод. Някой от крадците отива при последния вагон, отваря крана на

Официално: Бербатов е играч на "Монако"

Димитър Бербатов е играч на Димитър Бербатов е играч на "Монако" поне до юни, съобщиха няколко независими източника малко преди 23 часа в петък. Новината бе потвърдена и от мениджъра на футболиста Емил Данчев, който обаче отказа да съобщи повече подробности. За трансфера първо съобщи сайтът на в. "Дейли Мейл" още преди обяд, а минути след това потвърждение дойде.

Новият шеф на Microsoft ще е Сатя Надела?

Продължават спекулациите относно бъдещето на софтуерния гигант

ASUS излизат и на пазара за носими технологии

Компанията ще представи часовник по-късно през годината

България има нужда от съгласие и край на конфронтацията, смята Калфин

Не очаква предложеният от Плевнелиев референдум да бъде реализиран

Цената на парното ще може да се променя по всяко време


Цената на топлоснабдяването ще може да се променя по всяко време на годината, а не в началото на всяко тримесечие, както беше досега. Правото на  Държавната комисия за енергийно и водно регулиране (ДКЕВР) да определя нова цена на парното и на топлата вода когато прецени, е записано във вече приета наредба за регулиране на цените на топлинната енергия, оповестена публично в петък вечерта, съобщава "Труд". 

Според новите правила нормалният срок за промяна на цените на топлоенергията е...

Безработен меринджей

Айде сега и рейтинги.... Не можело да се учи това, онова не било перспективно, в другото заплатата не стигала, а в четвъртото безработните били много (виж стр. 5). Модата диктува правилата, не рейтингът. А тя повелява... икономика! И право! Това е положението - диктуват го родителите, университетите и държавният план прием. А те, както е видно, н

28 г. затвор за оправдана преди това американка

 Италиански съд осъди на 28 години и половина затвор американката Аманда Нокс за убийството на нейната съквартирантка, британската студентка Мередит Кърчър, съобщиха световните агенции. Преди 3 години тя бе оправдана от съда и освободена.
Бившият и приятел Рафаеле Солечито също получи 25 години зад решетките завчера.
През 2009 г.  Италиански съд осъди на 28 години и половина затвор американката Аманда Нокс за убийството на нейната съквартирантка, британската студентка Мередит Кърчър, съобщиха световните агенции. Преди 3 години тя бе оправдана от съда и освободена. Бившият и приятел Рафаеле Солечито също получи 25 години зад решетките завчера. През 2009 г.

Четирима българи в Солун изнудвали мъж със запис на полов акт, арестуват ги

Четирима български граждани са били арестувани в гръцкия град Солун заради подозрения, че са изнудвали 55-годишен мъж, съобщи "Катимерини".

Полицията подозира българите, че са заснели жертвата си, докато е осъществявала интимен контакт с 24-годишна жена, и след това са заплашвали да публикуват видеото в интернет. 

Четирима български граждани са били арестувани в гръцкия град Солун заради подозрения, че са изнудвали 55-годишен мъж, съобщи "Катимерини". Полицията подозира българите, че са заснели жертвата си, докато е осъществявала интимен контакт с 24-годишна жена, и след това са заплашвали да публикуват видеото в интернет.

Търси Гоце от Сергей отплата

Ловни кахъри в Лявата долина

Илия Вълков. Снимка: личен архив

То, е като шаха: ход за ход, както се казва.
Първанов (29 януари 2014 г.)

Никакъв шах не е, ами си е направо ловджийска история. Пет месеца преди Голямата гонка групата на Първанов даде заявка да се цепи от голямата дружина. Накратко: да бие в същото ловно поле, но да си прави свои пусии.

Станишев, първи сред равни авджии, видя „самоотлъчки”, Мая (опитна викачка) ги нарече „разколници”, а самият Първанов отсече: „ние живо месо няма да късаме, при нас ще дойдат хора, които са разочаровани”.

Станишевисти и Първенисти застанаха от двата баира на Лявата долина (там таксацията на „Алфаджиите” изброи 15% дивеч, та гонката на Първанов щяла да отвее една пета от тая дива стока) и започнаха едно надвикване и надсвирване, което разтресе целия Балкан. От близо година Балкана сам си се тресеше, пуцане имаше от всяко дере, Едни искаха „оставката” на Орешарски, други им организираха контра-пусии.

И Първанов, и Станишев си поръсиха главите с пепел край напалените горски огнища. И докато верните им авджии пълнят джепането и „прокашлят” пушки, премятат от ръка на ръка плескави шишета с гроздова, един за друг тежки думи отрониха.

„Аз имам една грешка. Досега винаги съм избягвал този въпрос. Длъжен съм да призная, че може би най-голямата ми грешка беше една далечна номинация от 2001 г., а може би и това, че 2009 г. след една тежка загуба защитих тогавашния председател.”

„Дълги години съм се чувствал лично задължен към него, заради шанса, който ми даде, но този дълг съм го върнал многократно като отношение”.

Разлъката по между им дойде с годините. Първанов отиде на Дондуков, 2, нареди младия Станишев на неговия пост – ръководител дружина. Но и двамата заиграха по своему - хем заедно, хем отделно.

Единият обичаше ловните полета на Русия, ходеше често, без да му е работа, да гради „Голям шлем” (очите му все рекорди диреха). Гледаше армейските дела с кеф, раздаваше ордени и генералски пагони. Другият впери поглед в Брюксел. Обичаше родния лов, ама вариететните програми на Европа, по-го блазнеха.

Първанов можеше да пие ракия и с най-обикновения пъдар, докато Станишев гледаше на тия работи като от „друг джинс”. Той разчисти Позитано от Първановистите - двама руменовци си събраха раниците. Единият, опитен слухар, придирвач и близък с горските от МВР, стана дясна ръка на Първанов (другият го взеха на заплата едни нафтаджии).

И Станишев, и Първанов пазеха закона, ама си позволяваха и по някой бракониерски улов - гърмяха все с „наши хора”, създадоха си своя номенклатура. По-старият, близък със догановците (соколарите) дето все се дигаха за „права и свободи”, стъкми огнище на тройната коалиция. Тогава изгря и звездата на Станишев, макар да му беше горчиво, че не всичката власт е у него.

Покрай тая история, дивеча залиня. Авджиите твърде много го биха. Балкана отдавна се тресеше. Барутен пушек се свлече като мъзга из долината. Дивечът се разтърча, почна да бяга от долина в долина, да търси по-тихо и по-сигурно място. Искаше нови водачи. Дивечът ревеше за храна, нямаше калища, ония ми ти хаирсъзи биеха всичко наред, по всяко време. Младото намаля, остана само дърто и мършаво.

Озвери се Балкана, раздели се, зайците хапеха лисици, мечките запяха като кукувици. Горе, стана долу.

Първанов усети тая работа, та реши да подобрява захранките, да сее дивечови ниви, да прави „по-лява политика”, да връща родолюбието и „просветения патриотизъм”. Посочи Ивайло за „първи стрелец”. Закле се той, изрече магични думи: „А, Бе, Ве, шепти долината, търси Гоце от Сергей отплата…”

Проверяват силата на обвинена в убийство

Дали може някой от иззетите три ножа по делото за убийството на 18-годишната Севилия Райчева, да е използван от оправданата за злодеянието нейна приятелка Янка Младенова (19 г.). Това ще проверява експерт от Техническия университет, стана ясно вчера в Софийския апелативен съд.
Севилия бе наръгана 44 пъти с нож в дома  в столичния кв. “Люлин” на... Дали може някой от иззетите три ножа по делото за убийството на 18-годишната Севилия Райчева, да е използван от оправданата за злодеянието нейна приятелка Янка Младенова (19 г.). Това ще проверява експерт от Техническия университет, стана ясно вчера в Софийския апелативен съд. Севилия бе наръгана 44 пъти с нож в дома в столичния кв. “Люлин” на...

Триумфът на Путин

Путин влиза в Георгиевската зала на Кремъл за годишното си послание. Снимка: официален сайт

През 2008 година, малко след като спечели конкурса за домакинство на Зимните олимпийски игри през 2014 година, президентът Владимир Путин обяви, че “най-после Русия се върна на световната сцена като силна държава - страна, от която другите имат нужда и която може да защитава интересите си”. Следващия уикенд предстои откриването на първата олимпиада в Русия след Летните игри в Москва през 1980 година.

По нареждане на президента игрите ще се проведат в Сочи - един не особено подходящ субтропически курорт, а правителството е похарчило 50 милиарда долара - четири пъти, колкото разходите за олимпиадата в Лондон през 2012 година - за организация на събитието. Големи плакати обявяват: “Русия - голяма, нова, открита!” Държавната “Сбербанк” предлага леко заплашителното мото “Днес Сочи, утре света”.

Олимпийските тържества се случват след една добра за Путин година. У дома той се отърва от мащабните протести, които приветстваха завръщането му в руското президентство през 2012 година. При липса на сериозен съперник той се почувства достатъчно самоуверен, за да освободи и Михаил Ходорковски - бизнес олигарха, когото изпрати в затвора през 2003 година, и протестиращите певици от “Пуси райът”.

В чужбина Путин използва ветото си в Съвета за сигурност на ООН, за да откаже Запада от идеите за военна намеса в Сирия, като вместо това успя да наложи сделка за химическите оръжия и организиране на мирна конференция за Сирия. Бруталният му съюзник Башар ал Асад остана на власт.

Путин освен това изпита задоволство, че кампанията на НАТО в Афганистан се оказа толкова трудна и разочароваща, колкото тази, която Съветският съюз проведе преди 30 години. Тя освен това се оказа и много по-дълга. Путин увеличи разходите на Русия за отбрана. Той остави европейските дипломати в небрано лозе, като използва смесица от пари и заплахи, за да убеди украинския президент Виктор Янукович да се отдръпне от търговското споразумение, което беше готов да подпише с Европейския съюз.

И все пак, този нов възход на Путин не е чак толкова впечатляващ, колкото изглежда. Не става дума само за това, че руският политически модел не е твърде привлекателен за останалите страни. Възходът му е ограничен от една корумпирана, направлявана от държавата икономика, която изглежда обречена на стагнация.

След като Путин стана президент през декември 1999 година, икономическият растеж беше достатъчно силен в Русия, така че тя да бъде поставена в групата БРИК на бързоразвиващите се страни (Бразилия, Русия, Индия и Китай). Доходите на руснаците нарастваха с надлежните темпове, а пенсиите и социалните услуги се подобриха - и се изплащаха навреме.

На това се дължеше до голяма степен популярността на Путин сред обикновените руснаци. Те го подкрепяха не само защото той обеща да направи Русия силна, но и защото се смяташе, че е донесъл стабилност и повишаване на жизнения стандарт след хаоса и разрухата на 90-те години на миналия век.

Това достижение обаче се основаваше почти изцяло на цените на петрола и природния газ, които скочиха пет пъти от 1999 година досега. Зависимостта от енергийния износ в момента е по-голяма даже от тази по времето на Съветския съюз: сега той е 75 процента от общия износ, докато през 1980 година е бил 67 процента.

През 2012 година двустранната търговия на Русия с Америка възлизаше общо само на 28 милиарда долара, а търговията й с Китай, въпреки дългата обща граница и изобилните количества стоки за продажба, възлезе едва на 87 милиарда долара. За сравнение, търговията на Америка с Китай тогава беше на стойност 555 милиарда долара. У дома високите разходи за труд и ниската производителност правят по-голямата част от руската индустрия неконкурентоспособна, така че повечето стоки ...

Двойното наследство на д-р Бен и г-н Бърнанке

Никой не бе по-добре подготвен от Бен Бърнанке да управлява централната банка на САЩ по време на кризата. Неговата спасителна операция обаче би могла да тегне силно върху бъдещето.

Безкраен шанс, непознат риск. Напускайки богатия си кабинет в сградата Екълс, където се намира Управлението за федерален резерв (УФР) на САЩ, Бен Бърнанке оставя двойно наследство след два мандата. Никога досега в икономическа и финансовата история един човек не е играл толкова съдбоносна роля за избягването на сриване в пропастта. И никой не е оставял зад гърба си такъв пасив. В известен смисъл наследството на Бърнанке прилича на оставено от неговия предшественик Алън Грийнспън, само че умножено по 10.

“Точният човек на точното място в точното време”. Този израз изглеждаше сътворен за Грийнспън. Назначен за президент на УФР през август 1987 година, той поиска от екипите си, още с идването, да проучат сценария с борсовия крах. На 19 октомври борсата на Wall Street се срива с 23 %. Грийнспън отваря кранчето за кислорода, за да не допусне финансово задушаване. Крахът не оставя никаква следа върху американската икономика, която през 1988 година отчита растеж от 4 %.

Само че Бен Бърнанке бе много по-добре подготвен да преживее невъобразимото. Той бе прекарал целия си живот като изследовател на големите финансови кризи. Професор по икономика с диплома от Станфорд, а след това и титулован в Принстън, Бърнанке изучава две десетилетия политиката на УФР след краха от 1929-а и десетилетие анализира политиката на Япония след краха от 1989-а. Така че той е наясно - трябва да се действа силово, бързо и творчески.

През ноември 2002-а той го казва в една речи “Deflation : Making Sure “It” Doesn’t Happen Here” (”Дефлация: да се уверим, че “това” няма повече да се случи тук”). Тогава той става управител на УФР. В началото на 2006 година, когато заема президентското кресло в централната банка на САЩ, той вече познава отлично колелцата й. Никой не е по-квалифициран от него да управлява централната банка на САЩ в най-вихрената финансова буря.

След като банката Lehman Brothers фалира на 15 септември 2008 година, Бърнанке тръгва на война. На 16 УФР дава заем от 85 милиарда долара на правителството, за да спаси застрахователя AIG. Банката отваря кранчето на ликвидностите за банките. Три седмици по-късно намалява водещата си лихва от 2 % на 1,5 % (през декември тя ще я свие до 0 %) и купува корпоративни облигации. УФР ръководи с твърда ръка преструктурирането на банковия пейзаж. Лексиката на централната банка се обогатява с нови термини, които отразяват смелостта на ръководителите й при воденето на политика, станала “неконвенционална” ZIRP, QE, Twist (…) УФР купува акции, частни облигации и дори държавни облигации. Печатайте пари, за да финансира държавата! Това е последното табу на централните банки. В еврозоната, между другото, това е забранено. С опита си Бърнанке успява да убеди в правотата си комитета, който определя паричната политика.

Същността на неговата програма, очертана в основни линии през 2002 година, чиято цел е “това” никога да не се случи, в крайна сметка е приложена на практика, с изключение на две мерки: девалвиране на долара с 40 % и прословутото пускане на банкноти от хеликоптери, предложено неотдавна от икономиста Милтън Фидмън.

Това му спечели прякора Бен Хеликоптера. И това не се случва. Активността тръгва нагоре от лятото на 2009 година. Цените започват да се покачват в края на година. Безработицата в крайна сметка отново спада под 7 %, след като достига пика от 10 %, в сравнение с над 20 % по време на Голямата депресия през 30-те години на 20-и век. Неконвенционалистът Бен успя да се справи с обикновена криза. И точно в ...

Бивши посланици на САЩ: Какво трябва да направи Западът за Украйна?

Джон Хърбст, Уилям Грийн Милър,
Стивън К. Пайфър и Уилям Б. Тейлър-младши

На барикадите в Киев
Снимка: от блога на Иля Варламов - zyalt.livejournal.com

Украйна е на ръба да излезе от контрол. Проевропейският протест, който започна преди повече от два месеца на централния площад в Киев, се превърна в по-широка гневна съпротива срещу авторитарната политика на президента Виктор Янукович. Ако САЩ и ЕС искат да съдействат за мирно решаване на кризата, те трябва да използват влиянието си сега. В противен случай ситуацията може още да се влоши до момент, в който Западът няма да бъде нищо повече от зрител.

След провала на първоначалните строги мерки в края на ноември правителството на Янукович протакаше, използваше сила и едва наскоро предложи политически диалог. Това не свърши работа. След като правителството доведе още полиция в Киев, протестиращите станаха нетърпеливи и нападнаха полицейските линии. Те пренебрегнаха призивите към спокойствие на опозиционните лидери Виталий Кличко и Арсений Яценюк. При сблъсъците в Киев загинаха няколко протестиращи, стотици бяха ранени, а протестите обхванаха цялата страна.

Като знак, че разбира колко несигурно е положението му, Янукович започна да прави отстъпки - включително предложение да оттегли законите, прокарани през парламента на 16 януари, които сериозно ограничават политическата опозиция. Тези отстъпки можеха да помогнат да се уталожи кризата преди месец или дори преди две седмици. Сега обаче правителството предлага прекалено малко и прекалено късно. Дори предложението на премиера Микола Азаров във вторник да подаде оставка изглежда малко вероятно да успокои протестиращите.

В книгата си “Анатомията на революцията” Крейн Бринтън прави известния извод, че при революциите радикалите заменят умерените, а след това губят срещу привържениците на авторитарното управление. Дали Украйна навлиза в революция или не, контролът на умерените очевидно отслабва.

Ако Западът иска мирно уреждане, което да върне Украйна на пътя към демокрацията, преди да се стигне до масово насилие, това е моментът за действие. Вашингтон и Брюксел трябва незабавно да координират усилията си за няколко послания.

Първо, представители на САЩ и ЕС трябва да покажат на Янукович, че трябва да се въздържа от употребата на сила и да преговаря сериозно, за да се намери решение на кризата. Това означава да подобри последните си предложения. Трябва да предложи общ контрол над органите за сигурност с опозицията. Трябва да даде конкретни гаранции, че президентските избори през 2015 година ще бъдат свободни и честни, включително че Кличко може да се кандидатира, и че бившият премиер Юлия Тимошенко ще бъде освободена от затвора.

Второ, американските и европейските представители трябва пряко да общуват с вътрешния кръг на Янукович и да подчертаят, че те трябва да действат веднага, допринасяйки за постигането на споразумение, или да се изправят пред визови и финансови санкции от страна на Запада.

Вашингтон започна добре на 22 януари, когато обяви отмяната на визи за чиновници, свързани с употребата на сила. Трябва да добави и финансови санкции и да заплаши да ги насочи към близките до Янукович, както и техните семейства, ако не използват влиянието си за прекратяване на кризата. ЕС трябва да се присъедини; именно в Европа близките до президента украински олигарси държат парите си, купуват луксозни резиденции, пътуват през празниците и изпращат децата си на училище. Хора като олигарха Ринат Ахметов трябва да разберат, че имат личен интерес от намирането на мирно, демократично решение.

Трето, американските и европейски представители трябва да окажат натиск върху опозицията, ...

“Правда”: Обама отново губи срещу Путин

Правда.ру

Путин срещу Обама. Колаж: рийдингийгъл

Президентите на Русия и на САЩ говориха в един и същи ден за събитията в Украйна. Обама заяви, че “украинците имат право да се произнасят мирно за своето бъдеще”. А Владимир Путин каза, че “Руската федерация никога няма да се меси в това”. Протестите явно далеч не са мирни - защо не го вижда Обама? И какви форми на намеса отхвърля така категорично Путин?

***

“За Украйна отстояваме принципа, че всеки народ има правото да се изразява свободно и мирно и да се произнася за бъдещето на страната си”, каза Барак Обама в годишното си обръщение “За състоянието на съюза” пред Конгреса на САЩ. По-рано Щатите анулираха визите на някои украински чиновници, замесени в силово потушаване на демонстрации, заплашиха и с други административни санкции.

Вашингтон прикани президента на Украйна Виктор Янукович незабавно да подпише приетия от Върховната рада акт, анулиращ “законите от 16 януари”, и да изтегли специалните сили от улиците на Киев, за да не пречат на “мирните протести”. Това съобщи на Янукович в разговор по телефона вицепрезидентът на САЩ Джо Байдън.

Защо ли властите на САЩ наблягат, че протестите са “мирни”, след като те отдавна вече не са такива? “Всички тези изявления на Щатите не будят тревога, докато няма нищо зад тях - коментира пред “Правда” Владимир Евсеев, директор на Центъра за обществено-политически изследвания. - САЩ имат принципи, които използват, когато пожелаят.

Силно ги възмущава например употребата на сила в Сирия, но те изобщо не забелязват Бахрейн, където подобни прояви бяха смазани от Саудитска Арабия. Вашингтон невинаги отчита същинското положение - често се ръководи от идейни съображения или от нуждата да подкрепи свои съюзници. Затова според мен САЩ дават рамо на европейците и се мъчат да откъснат Украйна от Русия, което е невъзможно.”

“Призивите за изтегляне на специалните сили са намеса във вътрешните работи на Украйна; днес това ще остави беззащитно мирното население. Сега за тях не са от голямо значение и санкциите лично срещу Янукович и министрите от кабинета му. Сега е от значение да успокоят собственото си население”, отбеляза експертът.

Руският лидер заяви на пресконференция след среща на върха с ЕС: “Смятам, че украинският народ може сам да се справи с проблемите. При всяко положение Русия никога няма да се меси в това”. По думите на Путин, ако Киев изпита нужда от посредничеството на Москва, ще помоли за него. Но за каква намеса и посредничество става дума?

“Според мен Путин смята, че ще е намеса, ако в Украйна бъде изпратена руската армия или руски вътрешни войски; такъв вид намеса, мисля, е изключена. Русия се опитва да демонстрира балансирано поведение в конфликта, като предлага по-добри условия от Евросъюза”, казва Евсеев. Колкото до посредничеството, според експерта не става дума за преговорите с опозицията - то би внесло в тях нов дразнещ фактор. Русия може да бъде посредник в преговори с ЕС, със САЩ, но не и с местни националисти, каза наблюдателят.

Руският президент обеща освен това да не преразглежда сключения наскоро договор за подпомагане на Украйна независимо какво правителство ще поеме властта в тази страна. “Защото и кредитът, и поетапното намаление в цените на горивата, на газа, идват от нуждата и желанието да подкрепим не някое конкретно правителство, а украинския народ”, каза той. “Дали ще преразгледаме договореностите за кредитите и за енергетиката, ако на власт дойде опозицията? Не, няма”, добави Путин.

Веднага след словото ...

Стоянка Мутафова на 92: Работя като звяр

Грандамата на българската сцена Стоянка Мутафова даде ексклузивно интервю за Грандамата на българската сцена Стоянка Мутафова даде ексклузивно интервю за "24 часа" малко преди рождения си ден в неделя. Тези дни актрисата отново изигра поредната си роля. Този път на Варненска сцена, където се бе превъплътила в Малу от спектакъла "Столетие мое". Никой не разбра, че играе настинала и с температура.

Четирима българи са арестувани в Солун, изнудвали мъж със заснет полов акт

Четирима български граждани са били арестувани в гръцкия град Солун заради подозрения, че са изнудвали 55-годишен мъж, съобщи Четирима български граждани са били арестувани в гръцкия град Солун заради подозрения, че са изнудвали 55-годишен мъж, съобщи "Катимерини". Полицията подозира българите, че са заснели жертвата си, докато е осъществявала интимен контакт с 24-годишна жена, и след това са заплашвали да публикуват видеото в интернет.

Русия оценява резултатите от първия тур на междусирийските преговори като положителни

31 януари /КРОСС/ От 24 до 31 януари в Женева се състоя първият тур на междусирийските преговори. Задействането на политическия процес стана възможно в резултат на свикването на международна конференция по Сирия в Монтрьо в съответствие с договореностите между министъра на външните работи на Русия Сергей Лавров и държавния секретар на САЩ Джон Кери, се казва в коментара на Департамента по информацията и печата на Министерството на външните работи на Русия за резултатите от първия тур на междусирийските преговори в Женева.Москва оценява позитивно началото на диалога между правителствената делегация и опозицията. Той се разглежда като първа важна крачка към постигането на всеобхватно политическо регулиране на конфликта в Сирия.Важно е, че независимо от разминаването в позициите на страните, те успяха да седнат заедно на масата за преговори. Започнаха обсъждания на практически въпроси, свързани с локални примирия, оздравяване на хуманитарната обстановка в различни райони на страната, обмяна на пленници и задържани лица. В този контекст са конструктивните посреднически усилия на специалния представител на Арабската лига Л. Брахими. Смятаме, че чрез обсъждането на тези въпроси страните могат да натрупат необходимото доверие и да потърсят взаимно приемливи решения за бъдещото устройство на сирийската държава, се посочва в коментара.

Ангела Меркел е разкрита: завой към лява политика

ДПА

Ангела Меркел. Снимка: АП/БТА

Ще каже ли истината канцлерът Ангела Меркел? Тя фискален ястреб ли е, който оглавява най-могъщото консервативно движение в Европа, или е социалдемократ под прикритие, както тихомълком се оплакват някои недоволни нейни последователи?

Тази Меркел, която вчера в продължение на час държа реч пред германския парламент, говори предимно за повишаване на доходите на най-бедните. Теми като балансирани бюджети и даване простор на свободното предприемачество да разгърне енергията си почти не бяха споменати.

Тя започна с пламенна възхвала на новото “мегаминистерство” на икономиката и енергетиката, което се оглавява от лидера на Германската социалдемократическа партия (ГСДП) Зигмар Габриел и което сега управлява както икономиката, така и високорисковото, трескаво бързане на Германия да ликвидира производството на ядрена енергия.

Габриел се усмихваше радостно от парламентарната скамейка, докато тя говореше. Макар и неговата партия да получи само 26 процента от вота на общите избори в Германия на 24 септември, сега тя е по-малкият коалиционен партньор на канцлера.

“Новата” Меркел каза пред парламента, че “хората ще са във фокуса” на третия й мандат.

Милиони нископлатени германци могат да очакват големи увеличения на заплащането си, когато със закон се въведе минималната работна заплата. На армията от временно заетите работници в заводите, които получават по-малко от членуващите в синдикати, бе обещано заплащане в пълен размер, след като направят девет месеца на съответната длъжност.

За упражняващите физически труд, които от 18-годишни са стругари или карат камиони, скоро ще има възможност да се пенсионират на 63-годишна възраст - четири години по-рано, отколкото германците, които са завършили висше образование.

Що се отнася до политиката на Европейския съюз, там Меркел също запя песента на ГСДП, след като се ангажира да се въведе данък върху финансовите трансакции.

Така нареченият “данък Рубин”, с който ще се облага малка част от всяка продажба на дялове и облигации, е отколешно искане на левите, които твърдят, че финансовата индустрия държи печалбите за себе си, а прехвърля загубите си на правителствата, които трябва да спасяват банки, смятани за твърде големи да се оставят да фалират.

“Който инвестира в риск, ще си покрива загубите, а не данъкоплатецът”, обяви Меркел, добавяйки, че “измамното спокойствие” в световната икономика не трябва да отвлича вниманието от нуждата от по-строги регулации за пазарите.

В чужбина ще запомнят канцлера с трудните сделки за спасителни планове в еврозоната; с изпращането на експерти да съветват Гърция как да ореже раздутата държавна администрация; и с упоритото натякване на Италия да премахне закони, които правеха трудно съкращаването на работници.

Но у дома малцина германци възприемат Меркел като чистокръвен консерватор. Основните й критици са германци с десни политически възгледи, които се оплакват, че пенсионната система харчи пари на неустойчиви равнища, предвид това, че пенсионерите стават все повече, а активно работещите - все по-малко. Предложените от нея промени може да възлязат на 60 милиарда евро до 2020 г.

Парадоксът на новата Меркел е, че сега тя изглежда по-лява, отколкото бившия канцлер социалдемократ Герхард Шрьодер, който шокира германците през 2003 г. с всеобхватни орязвания на социални плащания и данъци.

Шрьодер нападна вчера плановете на Меркел за пенсионната система с думите, че “те изпращат напълно погрешен сигнал”. “Как ще се финансира това”, попита той, цитиран от ежедневника “Билд”.

Меркел отдаде заслуженото на програмата за реформи на Шрьодер, заявявайки, че те са помогнали безработицата да спадне от 5 милиона преди десетилетие до 3 милиона днес. Тя отбеляза също, че Германия е с най-ниското равнище на младежка безработица ...

Женски дуел за кметството на Париж

Франс прес

Дебат между Натали Моризе и Ан Идалго. Снимка: от тв екрана

В надпреварата за кметския пост в Париж през март в невиждан досега дуел една срещу друга ще застанат бивша министърка от десницата с подчертана жажда за власт и лява активистка, останала дълго време в сянка. Борбата е за силно желана длъжност заради нейната тежест във френския политически живот и влиянието й в чужбина.

Четиридесет годишната рижава ексминистърка на екологията по времето на Никола Саркози Натали Косюско-Моризе представя себе си като “убийца” в политиката. В момента е депутат и се сражава под флага на партия “Съюз за народно движение” на фона на вътрешнопартийни конфликти, белязани от разцепления в парламентарната група.

Без опит като министър и след 12 години, прекарани в сянката на настоящия кмет социалист Бертран Деланое в ролята си на пръв заместник-кмет, 54-годишната брюнетка Ан Идалго се лута в опит да се разграничи от политиката на лявото, твърде непопулярно правителство.

На първия радио-телевизионен дебат снощи двете жени се сблъскаха словесно, без да правят отстъпки по чувствителните въпроси на сигурността, жилищното настаняване, транспорта и фискалната система.

До момента двубоят между кандидатката от десницата, наричана с инициалите “НКМ”, завършила престижната Парижка политехника, формираща френския елит, и Идалго, която е от семейство на испански изгнаници, бивш инспектор по труда, се изразява повече в кратки остри реплики за личността на всяка една от двете, отколкото в обсъждане на бъдещето на 2,2-милионния град.

Пресата публикува този месец коментар на екипа на Косюско-Моризе, който квалифицира двубоя като “битка между звездата и портиерката”. Ан Идалго, която получава френско гражданство на 14-годишна възраст и често говори за своя път на интегриране, отправи обвинение за “кастово” разделение.

НАЙ-КРАСИВИЯТ ГРАД НА СВЕТА

През юли НКМ, чиито предци са поляци, обяви без колебание, че е “убийца”. “В политиката има само убийци. Някои могат да стрелят, други - не”, каза тя за американската телевизия Ен Би Си.

Тя не крие амбициите си да се яви на първичния вот през 2016 г. за президентските избори, които ще се произведат на следващата година. Но когато противниците й я обвиняват, че не смята кметския пост в Париж за важна крачка, тя отговаря, че “е обсебена само от борбата за Париж”.

Кметският пост в Париж позволи на един бивш негов титуляр, Жак Ширак, да се издигне до върха в държавата през 1995 г. и оттогава се смята за мощен политически трамплин.

НКМ наскоро стана обект на подигравки, след като описа метрото като “очарователно място”, където човек може да изживее “блажени моменти”. След изказването се появиха карикатури, на които тя е изобразена върху стол-носилка, използван от аристократите през 18 век, когато излизали сред простолюдието.

Бивша съветничка в правителството на Лионел Жоспен между 1997 и 2002 година, Идалго вдига облога в надпреварата за избиратели.

В редица сондажи социалистката е представяна като фаворит. Дори увеличи преднината си в последното социологическо проучване с 54 на сто от намерения за гласуване на втори тур.

Колкото до програмите, двете кандидатки се впускат в игра на числа, за да остане Париж верен на репутацията си като най-красив град в света.

Ан Идалго представи инвестиционна програма в размер на 8,5 милиарда евро. Сред първите й приоритети е по-лесен достъп до жилище, по-удобен транспорт и важността на природата в града.

НКМ обяви желанието си да съкрати чиновници в Париж, за да икономиса 225 милиона евро до 2020 година. Също така иска да направи центъра на града пешеходна зона и да засили политиката ...

Бъсеску и Украйна или как да спънем руснаците

Траян Бъсеску. Снимка: ромфакс

Румъния се страхува да застане на страната на протестиращите на Евромайдана или може би не се интересува толкова в каква посока ще тръгне Украйна, която изглежда изоставена от Запада и оставена на произвола на сценариите, написани в Москва.

Около Румъния Русия вече си създаде кордон от стратегически отношения с Унгария, Сърбия и България, и изглежда не се задоволява само с тези предни постове. Русия отново е на прага и следва да отвори вратата.На Румъния обаче не трябва да й бъде безразлично какво се случва с Украйна и каква посока ще избере Киев, след като в края на ноември под натиска на Русия се отказа от подписване на Споразумение за асоцииране и свободна търговия с ЕС.

Оттогава много украинци излязоха на прочутия Майдан в Киев, където стана и “оранжевата революция” от 2004 г., провалила се между груповите интереси в Украйна и непохватността на западняците да променят ориентацията на тази страна, зависима икономически от Русия, но в същото време желаеща да се откъсне от мита на Големия брат от Изток.

Лидерите от Брюксел се усмихваха мило тези дни на Владимир Путин сякаш не знаят, че рецептата за дестабилизиране на Украйна е замислена в лабораториите на Кремъл, по такъв начин, че на улицата да не бъдат само демонстранти с демократически възгледи, добре организирани опозиционери или интелектуалци с програма, а и националисти, екстремисти и специалисти по коктейли Молотов. Нещата се развиват в посока очаквана от Русия развръзка, макар че още не са разкрити всички карти.

Румъния би могла да създаде собствен коридор в период, в който Европейският съюз не иска да се намеси в случващото се в Украйна, а САЩ нямат същия ентусиазъм както по времето на Джордж Буш към този регион, който Русия несъмнено би искала да владее.

Траян Бъсеску би могъл да стане лидер на европейците, които искат да изтръгнат Украйна от ноктите на Русия, би могъл да отиде в Киев, би могъл да стане адвокат на европеизирането на Украйна. Това би било възможност за Румъния да излезе от периферията, да отхвърли страховете, които като цяло имат малките страни, сплашени от силни съседи, които могат да ги анексират по всяко време.

След “оранжевата революция” Западът получава сега втори шанс да си върне Украйна. Както обяснява Джордж Фридман, шефът на Стратфор, в “Следващите 100 години. Прогнози за 21 век”, ако след 2004 г. Западът бе успял да доминира в Украйна, “Русия би останала без защита и би се върнала към средновековните си граници”.

Междувременно Руската федерация укрепи военната и икономическата си сила, подсили претенциите си към важни държави в Европа, които се нуждаят от енергийни ресурси, и разширява влиянието си към Централна и Източна Европа в темпо, което би трябвало да подтикне Румъния към размисъл.

Около страната Русия вече си е създала предни постове чрез стратегически отношения със Сърбия, Унгария и България. Румъния засега е остров, очертан от двете американски военни бази на своя територия, а Русия отново е на прага на Европа, по-подготвена отвсякога да демонстрира предимството си.

Румъния може да опита “полския вариант”, да сложи крак на вратата на руснаците и да реагира твърдо спрямо това, което става в Украйна - страна, в която най-русофилския държавен глава Леонид Кучма написа книга, озаглавена “Украйна не е Русия”, или може да влезе в санитарния коридор, замислен от Москва в Източна Европа, и да се присъедини към играчите от тази ...

Влак с опасен товар дерайлира в САЩ

Жителите в радиус от 800 км от катастрофата са евакуирани, защото има опасност от пожари

"Арсенал" взе под наем шведския национал Ким Шелстрьом


Шведският национал Ким Шелстрьом е първото и почти сигурно последно ново попълнение на "Арсенал" през зимния трансферен прозорец. 

31-годишният полузащитник на "Спартак" (Москва) ще играе за "артилеристите" под наем до края на сезона. Днес той премина успешно медицински прегледи, след което подписа своя договор и позира с новия си екип на стадион "Емиратс".

"Арсенал" е невероятен клуб с много големи играчи и треньор, който дълги години върши изключителна работа. Ще направя...

Накъде трябва да върви Сърбия

в. Данас

Въпросът “Накъде отива Сърбия” съдържа държавно-политическо и социално-политическо значение, т.е. отговорите би трябвало да покажат към коя международна политика Сърбия проявява наклонност и към коя вътрешнополитическа социална система се стреми.

В сегашната ситуация Сърбия има един напреднал план за членство в ЕС и опозиционен план не само за военен, но и за политически неутралитет, предлаган от Воислав Кощуница.

Сърбия в известен смисъл се вписва и в кризисното огнище на съвременния свят, в чийто център е въпросът може ли капитализмът да се реформира или не или с оглед на краха на социализма, има ли алтернатива на капитализма. Тъй като още няма ясни отговори по света, няма ги и в Сърбия.

Засега има повече разногласия по външната, отколкото по вътрешната политика. Това се вижда и от факта, че по време на решаващите решения на Сърбия спрямо Косово, както никога досега и с незначителни различия, заедно се оказаха всички парламентарни партии, с изключение на Демократическата партия на Сърбия. Но при взаимни тежки обвинения между управляващите партии и Демократическата партия по въпросите на вътрешната политика.

Значи, Сръбската прогресивна партия и Социалистическата партия на Сърбия търпят гневната критика на демократите във вътрешен план, а също такава критика от Демократическата партия на Сърбия в международен план.

Пред Сърбия, особено преди изборите, със сигурност не стои като решаващ въпрос къде принадлежи тя геополитически - към Западна или към Източна Европа, т.е. дали е по-близка до Запада или до Изтока. И все пак, въпросът за старото идеологическо разделение на света на демократи и болшевики комунисти, не е напълно изтласкан в миналото. Този въпрос възкръсна неотдавна и в Сърбия. Но на следващите избори няма да има значение както в предишните времена. И в отношенията между великите сили се стигна до големи промени. Преди САЩ-СССР изцяло управляваха света.

Обаче с израстването на Китай до самия връх на световните сили бе създаден триъгълник между САЩ от едната страна и Китай и Русия от друга. И все пак, всички те заедно нямат дори приблизително онази мощ, която имаше предишната “двойка”. СССР междувременно се разпадна, а Америка вече не е толкова могъща колкото бе неотдавна.

Разшири се и кръгът от страни, които участват в решаването на социалните и икономическите проблеми на света. Групата Г7 прерасна в Г20, нараства значението на ООН, намалява възможността отделни групи от великите сили да поемат върху себе си грижата и отговорността извън ООН да решават световните конфликти и т.н.

Като цяло се навлиза във фаза, в която светът специално не принадлежи на никого. Значи, един свят изчезва, друг е в процес на възникване, без център на гравитация или глобален пазач.

Заключението е, че въпреки огромните икономически проблеми пред себе си и проблемите с Косово, не е оправдан призивът, че Сърбия навлиза в кръстоносна битка със Запада, както това прави Воислав Кощуница. Критична дискусия на темата за Запада със сигурност липсва. Прозападни или проруски застъпници при нас има твърде много в обръщение.

Освен въпроса за съмнителната политическа стойност Сърбия като самостоятелна държава се грижи само за своите интереси Кощуница твърди, че западната политика цели “промяна на историческото съзнание” и на “националната идентичност на сръбския народ” - обвинение, с което се излиза от границите на рационалния смисъл.

Кой днес може да се застъпва за унищожаването на националната идентичност на който и да било народ по света, в който нараства влиянието и значението на националното съзнание? Никой по ...

За търпеливия Лахдар Брахими от ООН няма неразрешима война

Асошиейтед прес

Лахдар Брахими и преди е виждал такива лица - едва понасят да стоят в едно помещение и не желаят да си говорят. Ливанци, афганистанци, иракчани, а сега сирийци. Дори преди две десетилетия и алжирци, какъвто е и той.

Сега ветеранът посредник от ООН ръководи мирни преговори, чиято цел е да изведе Сирия от гражданската война. Той събра лице в лице правителството на Башар ал Асад и опозицията за пръв път в събота, но все пак направи така, че те да не влизат през една и съща врата или да се обръщат пряко едни към други. Той е на 80 години и е търпелив.

“Често съм обвиняван, че съм прекалено бавен. Но смятам, че да си бавен е по-добър начин за бързо придвижване, отколкото да си припрян. Ако бягаш, може да спечелиш един час и да загубиш една седмица”, казва той пред журналисти в края на поредния си дълъг ден. “Така че ние вървим бавно и се надявам ще продължим да вървим бавно”, подчертава Брахими.

Той говори уверено и добре на френски, английски и арабски, като често преминава от един на друг от трите езика. Без микрофон думите му ще бъдат почти недоловими. Към края на неколкодневните преговори в Женева бръчките на лицето му изглеждат по-дълбоки и той влиза в стаята бавно, преди да се отпусне на стола. Но неизбежно има достатъчно останал плам за някой друг деликатен саркастичен коментар - достатъчно, за да предизвика усмивки.

Брахими е известен сред дипломатите с преговорния си стил. Младите му подражават, а ветераните се надяват да ги сравняват с него.

“Един от ключовете за неговия успех е това, че той е, бих казал, стратегически търпелив. Знае кога да бъде твърд и знае кога да бъде търпелив. И разбира динамиката на преговорния процес”, казва Михаел Мьолер, датски дипломат, който понастоящем оглавява службата на ООН в Женева.

Брахими е преживял два тежки периода в своя роден Алжир - по време на борбата за независимост от Франция и после през 90-те години, когато около 200 хиляди души загиват в гражданската война между правителството и ислямистите. Официално той е пенсионер и живее предимно в Париж, където на младини е учил.

Извън Алжир той е бил посредник в някои от най-неподатливите за въздействие конфликти по света.

По време на своя седемгодишен мандат като заместник-генерален секретар на Арабската лига Брахими е бил специален посредник за прекратяване на гражданската война в Ливан. Имало е няколко безуспешни опита за спиране на боевете, разказва той, но на 24 септември 1989 г. успява да издейства примирие, което довежда до споразумението от Таиф и край на 15-годишния конфликт. После заминава за Южна Африка, когато приключва апартейдът, за да стане свидетел накрая на избирането на Нелсън Мандела за президент.

Брахими работи в Афганистан по време и след падането на талибаните. А с подкрепата на втората администрация на Буш той издейства чрез преговори съставянето на временно правителство на Ирак след свалянето на Саддам Хюсеин. Дъщеря му Рим бе кореспондент на Си Ен Ен, която отразяваше войната, преди да се омъжи за йордански принц.

Брахими е член на Старейшините (The Elders) - международна група от изтъкнати държавници, основана от Мандела.

Работата му в Афганистан не преминава без критики. Преговорите от 2001 г. в Бон, Германия, помагат за укрепване на позициите на полевите командири в ръководството на страната и им позволяват да избегнат съдебни преследвания за нарушения на човешките права. Правозащитници изказват опасения по този въпрос и в настоящите преговори.

“Досега не е поставян ясно въпросът за понасянето на отговорност и предишната линия на поведение на Брахими в една сравнима ситуация - в Афганистан - буди у нас безпокойство”, казва Ричард Дикър, директор на ...

Официално: Бербатов е футболист на Монако

Димитър Бербатов вече е футболист на Монако. В последните часове преди затварянето на януарския трансферен прозорец бившата звезда на Манчестър Юнайтед и Фулъм беше пратен да играе за тима от френскат...

Всеки втори у нас учи за безработен

У нас  е модно да се учат специалности, които  не са добре платени. И в които процентът на безработицата е висок. Близо 46% от наетите висшисти работят на позиции, за които не се изисква висше образование. 

Това показват резултатите от новата рейтингова система на висшите училища. Тя бе представена днес и обхваща 51 вуза с 254 427 студенти. 

У нас е модно да се учат специалности, които не са добре платени. И в които процентът на безработицата е висок. Близо 46% от наетите висшисти работят на позиции, за които не се изисква висше образование. Това показват резултатите от новата рейтингова система на висшите училища. Тя бе представена днес и обхваща 51 вуза с 254 427 студенти.

Променят плана на Царево, за да опазят “Странджа”

Промяна в общия устройствен план на Царево предстои в частта на природен парк “Странджа”, която е 70% от територията на общината. “Разпоредих процедурата на 30 януари”, обяви вчера регионалният министър Десислава Терзиева в парламента по време на изслушването за мерките, които правителството предприема за опазването на парка от застрояване. Промяна в общия устройствен план на Царево предстои в частта на природен парк “Странджа”, която е 70% от територията на общината. “Разпоредих процедурата на 30 януари”, обяви вчера регионалният министър Десислава Терзиева в парламента по време на изслушването за мерките, които правителството предприема за опазването на парка от застрояване.

10-годишен обира ученици от глад

10-годишно циганче от Ябланица отне джобните пари на няколко по-малки деца, за да се нахрани.
Майката на една от жертвите му се оплакала в полицията. Тя разказала, че в четвъртък, след края на учебните занимания, 8-годишната дъщеря била нападната от непознато момче, което със заплахи отнело 2,80 лв. Момичето чакало училищен автобус, за да се 10-годишно циганче от Ябланица отне джобните пари на няколко по-малки деца, за да се нахрани. Майката на една от жертвите му се оплакала в полицията. Тя разказала, че в четвъртък, след края на учебните занимания, 8-годишната дъщеря била нападната от непознато момче, което със заплахи отнело 2,80 лв. Момичето чакало училищен автобус, за да се

Без вода до утре остават к.к.Чайка и част от местност Ален Мак

От ВиК-Варна съобщиха за Moreto.net, че поради възникнали вторични аварии, срокът за пускане на водата на абонатите в к.к.Чайка и част от местност Ален Мак се удължава. Водоподаването в района ще бъде възстановено до 16:00 часа утре - 1 февруари, уточняват от водоснабдителното дружество.

Юнайтед поиска 12 млн. за Луиш Нани

Юнайтед поиска не по-малко от 12 млн. паунда за правата на Луиш Нани.

Растежът и глобализацията не могат да излекуват всички болести на света

Появиха се нови форми на политически конфликт, които не се поддават на “лечение” според традиционните рецепти

Гидиън Рахман. Снимка: от тв екрана

Изправени пред опасна политическа заплаха, правителствата по света са склонни да вярват на едно и също магическо лекарство - икономическия растеж. Когато световните лидери се опитват да се заемат с корените на тероризма, например, те инстинктивно приемат, че благоденствието и заетостта трябва да е дългосрочният отговор. И когато регионален конфликт заплаши да излезе от контрол - в Източна Азия или Близкия изток - стандартният политически отговор е да се призове за по-голяма икономическа интеграция. От Европа до Китай правителствата се уповават на икономическия растеж като на ключа към политическа и социална стабилност.

Само че точно както лекарите се страхуват от появата на бактерии, които не реагират на съществуващите лекарства, така и световните лидери започват да стават свидетели на възникването на нови форми на политически конфликт, които са резистентни на техните политически предписания - повече търговия и повече инвестиции, прокарвани с добра доза структурна реформа. Три политически бактерии пораждат особено безпокойство. Първата е разпространението на конфликта в Близкия изток. Втората е нарастващото съперничество между Китай и Япония. Третата е увеличаващото се неравенство в западния свят - и съпровождащата го заплаха от социален конфликт.

Делегатите на Световния икономически форум в Давос, който приключи миналата седмица,са типичните вярващи, че капитализмът и глобализацията са най-добрите антидоти на конфликта. Тази вяра е толкова дълбоко вкоренена, че вече дори няма нужда да бъде изразявана. Можете просто да я видите в начина, по който аудиторията в Давос реагира на политическите лидери.

Тази година президентът (на Иран) Хасан Рохани бе посрещнат с ентусиазъм, главно защото бе по-заинтересован от търговия и инвестиции, отколкото от ядрени оръжия. Рохани не промени позицията на Иран по трудните политически въпроси - като Сирия, Израел или ядрените оръжия - по някакъв значим начин. Той обаче изпрати важен сигнал, като започна речта си, давайки израз на амбицията си Иран да стане една от 10-те най-големи икономики в света.

Иранският лидер също така подчерта необходимостта страна му да подобри отношенията си с останалата част от света, за да може да постигне тази цел. Това акцентиране на икономиката подсказа на аудиторията, че президентът Рохани буквално е човек, с когото бихте могли да правите бизнес.

В резултат Рохани е в необичайната позиция за ирански лидер да бъде възприеман като глас на разума в Близкия изток. Само че възвишеният статут на президента в очите на множеството в Давос е и признак за това колко безрадостни изглеждат нещата на други места в региона.

Призивът за икономическа рационалност вероятно няма да сложи край на войната в Сирия, където и двете страни се борят за оцеляване. Ясно е също, че джихадистите, които са във възхода си в Сирия, Ирак и другите, не се трогват от плодовете на глобализацията. Ако нещо не се влоши сериозно, те скоро няма да се откроят в Давос.

Мнозина все още се надяват, че подобрението на икономическата ситуация в Близкия изток ще смекчи икономическото отчаяние, въз основа на което се допуска, че процъфтява войнстващият ислямизъм. И все пак не всички джихадисти произхождат от бедни държави или семейства Някои от бунтовниците, появили се в Сирия, са пристигнали от Европа. Други са дошли от Саудитска Арабия или от страните в Залива. Джихадизмът е болест, която не се повлиява добре от традиционните икономически лекарства.

Засилването на напрежението между Китай и Япония е още по-отчетлива илюстрация на факта, че икономическият егоизъм не е панацея за политическите проблеми. Китай сега е най-големият търговски партньор на Япония и най-големият получател на японски инвестиции - факти, които много анализатори все още се надяват, ...

Задължителното гласуване е гротеска

Сложната политическа обстановка в страната роди интересна идея – да се проведе референдум за изборното законодателство. Една от идеите е да се пита за въвеждане на задължително гласуване, което предизвиква много коментари и събира немалка подкрепа. Интересно е, че президентът не просто инициира референдум, но заема и позиция по предложените въпроси Сложната политическа обстановка в страната роди интересна идея – да се проведе референдум за изборното законодателство. Една от идеите е да се пита за въвеждане на задължително гласуване, което предизвиква много коментари и събира немалка подкрепа. Интересно е, че президентът не просто инициира референдум, но заема и позиция по предложените въпроси

Първо в "24 часа": Валери Божинов подписва утре с "Левски"

Валери Божинов за първи път в кариерата си ще играе в българското първенство. Валери Божинов за първи път в кариерата си ще играе в българското първенство. "24 часа" научи, че днес нападателят трябва да подпише договор с "Левски". Това ще стане, след като се уточнят последните подробности в контракта. Очаква се той да бъде до края на сезона. При добро развитие на ситуацията Божинов дори може да запише първа тренировка

Мила Йовович: Сърцето ме боли, моля се за мир в Украйна

Родената в Киев американска актриса Мила Йовович изрази своята подкрепа за Украйна. “Виждам невероятни кадри на страданието на моите украински братя и сестри. Сърцето ме боли, моля се за мир”, написа тя във фейсбук. (24 часа)





































Родената в Киев американска актриса Мила Йовович изрази своята подкрепа за Украйна. “Виждам невероятни кадри на страданието на моите украински братя и сестри. Сърцето ме боли, моля се за мир”, написа тя във фейсбук. (24 часа)

Каква диета да спазвам при камъни в жлъчката?

Начинът на хранене не може да доведе до образуване на камъни в жлъчката, а също така и не може да ги премахне. 
Диетата при пациенти с установени камъни в жлъчката има за цел да предотврати усложненията, свързани с това заболяване - нарушения в храносмилането,
възпаление,
запушване на
жлъчните пътища,
 възпаляване “по съседство” на... Начинът на хранене не може да доведе до образуване на камъни в жлъчката, а също така и не може да ги премахне. Диетата при пациенти с установени камъни в жлъчката има за цел да предотврати усложненията, свързани с това заболяване - нарушения в храносмилането, възпаление, запушване на жлъчните пътища, възпаляване “по съседство” на...

Робърт де Ниро: Ако искате да направите нещо, направете го сега! Не чакайте!

Робърт Де Ниро. Снимка: ЕПА/БТА

Робърт де Ниро е роден на 17 август 1943 г. в Ню Йорк в семейство на художници. Той е считан за един от най-добрите актьори на всички времена. Тази репутация Робърт де Нито изгражда с филми като „Шофьор на такси”, „Кръстникът” и „Разяреният бик”. За последните два филма той печели “Оскар” за водеща роля. Робърт де Ниро се изявява и като режисьор с игралните филми „История от Бронкс” и „Добрият пастир”. От 1997 г. той живее с втората си съпруга, бившата стюардеса Грейс Хайтауър. Робърт де Ниро дава едно от редките си интервюта пред журналиста Марко Шмит от вестник „Франкфуртер алгемайне цайтунг”:

- Е, как се чувства човек като жива легенда?

- О, мога да Ви кажа, това е дяволски трудно. Всяка сутрин, когато погледна в огледалото, си мисля: какво по дяволите ще правя днес отново с това прочуто лице? (Смее се)

- И какво мислите, когато днес гледате старите филми, с които станахте прочут?

- Оo, не съм ги гледал от много дълго време. Отдавна планирам да си освободя цял месец и да гледам всичките си филми в хронологичен ред – за да видя какво предизвикват днес в мен и какво вероятно бих могъл да подобря в бъдеще. Всъщност сам съм си виновен. Но просто не намирам време за това.

- Мислите ли, че с течение на годините сте станали по-добър?

- Научих се да работя по-икономично. По-малкото е често повече, това се забелязва преди всичко, когато прецизно наблюдавате други хора. В повечето случаи всичко се казва с фини нюанси. Човек не трябва да се надценява.

- По-рано за изпълнението на Ваша роля радикално променихте и външния си вид: за „Разяреният бик” напълняхте около тридесет килограма и след това отново свалихте тези килограми. Ще бъдете ли готов за подобни жертви днес?

- На моята възраст вече въобще няма да съм в състояние. По онова време го направих, за да мога най-автентично да олицетворя фигурата на героя. Но наистина не мога да препоръчам това на никой актьор. Това е изключително нездравословна процедура.

- Осем пъти досега сте работили с режисьора Мартин Скорсезе. И двамата сте израснали в един и същ квартал в Манхатън. Приятели ли сте и в личния живот?

- Не. Но професионално просто образуваме великолепен екип. Искам да направя още два филма с него, така че да имаме най-малко десет съвместни проекта. Всъщност ние се различаваме в няколко важни пункта.

- В какво се различавате?

- Докато Марти няма проблем с експлицитното представяне на насилие в своите филми, аз лично не харесвам в киното толкова кръв и убийства. И за разлика от мен, като вярващ католик той се интересува особено от религиозните нотки на една история. Абстрахирайки се от това той е точно режисьорът, който бих си пожелал: отворен за добри идеи, но с ясна концепция. Когато е нужно, той те насочва внимателно и уверено в желаната посока.

- Той ли Ви е оказал най-голямо влияние в работата Ви като режисьор?

- Във всеки случай взех от него много неща. Но винаги съм се опитвал да поглъщам всичко на снимачната площадка и да наблюдавам точно как всеки режисьор подхожда към работата. Бях силно впечатлен, например от Майкъл Ман, с когото снимахме „Жега”: той знаеше точно какво иска. Още по време на пробите човек има усещането, че участва в нещо специално. Никога няма да забравя как перфектно беше замислен банковият обир във филма, как беше репетиран и осъществен.

- Това означава, че вече по всяко време можете успешно да ограбите банка?

- Да, абсолютно! (Смее се)

- Как работите като режисьор с колегите си актьори?

- Опитвам се да им оставя възможно най-голямата свобода. Защото съм твърдо убеден, че ...

Кадиев: Раздробяването на БСП е мечта за всички олигарси

“Трябва да се направи всичко възможно да има една листа на БСП. Аз лично съм скептик, че ще успеем, но човек трябва да опита, каза народният представител от “Коалиция за България” Георги Кадиев в предаването “Преди всички”.
 По думите му ще бъде трудно Първанов и Станишев да се помирят. “Вече беше премината границата, но никога не е лошо да се “Трябва да се направи всичко възможно да има една листа на БСП. Аз лично съм скептик, че ще успеем, но човек трябва да опита, каза народният представител от “Коалиция за България” Георги Кадиев в предаването “Преди всички”. По думите му ще бъде трудно Първанов и Станишев да се помирят. “Вече беше премината границата, но никога не е лошо да се

Официално: Бербатов вече е футболист на Монако

Очаква се дебютът на нападателя да е срещу ПСЖ

    


Закопчаха 4-ма българи в Солун за изнудване

Четирима българи са били арестувани в Солун заради изнудване.

Маджо праща по Барона половин милион евро откуп за отвлечен

Основателят на СИК Младен Михалев се е опитвал да откупи живота на отвлечения син на шефа на ФК “Славия” Венцислав Стефанов. 
Маджо пратил сак с половин милион евро на известен софийски бос, за да освободи момчето. Парите отнесъл прочутият в Сливнишко Боян Петракиев - Барона, но спасителният план не дал резултат. Тази случка е разказал... Основателят на СИК Младен Михалев се е опитвал да откупи живота на отвлечения син на шефа на ФК “Славия” Венцислав Стефанов. Маджо пратил сак с половин милион евро на известен софийски бос, за да освободи момчето. Парите отнесъл прочутият в Сливнишко Боян Петракиев - Барона, но спасителният план не дал резултат. Тази случка е разказал...

Калфин: Законът забранява референдумите

Отблъснах ръката на Сергей Станишев, защото очевидно не говорим за едни и същи неща. При нас въпросът е принципен – става въпрос за политики.

Влак с опасен товар дерайлира в САЩ

В американския град Ню Огъста, щата Мисисипи, дерайлира товарен влак, превозващ цистерни с горива, метилов и етилов спирт.

Страници: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31

Бързи връзки


Търсене


Архив

RSS Абонамент

Новини от Грамофон

"Новини от Грамофон" - Следете последните новини от България и чужбина обединени на едно място. Обновяват се през 1 минута.

 

  •  

Ново: Публикуване