Николай Карастоянов остава под домашен арест
Основно сирийци и либийци
Не ме интересува какво казва международната общност, всеки ще види мощта на турската република, заяви турският премиер Реджеп Тайип Ердоган
Не ме интересува какво казва международната общност, всеки ще види мощта на турската република, заяви турският премиер
Цената на електроенергията за бита ще се запази същата в обозримо бъдеще. Това заяви пред БНТ в четвъртък сутринта Еленко Божков, член на Държавната комисия за енергийно и водно регулиране (ДКЕВР). “Не разглеждаме въпроса за поскъпване на тока въобще”, поясни той. “Рано или късно балонът ще гръмне и токът ще поскъпне. Цените в момента се намаляват
И Косово, и Крим искаха независимост от централните им правителства, но между двете ситуации има и много разлики, пише Душан Стоянович за АП
Спорът за собствеността на Куршум джамия в Карлово остава висящ в Апелативния съд в Пловдив. Делото бе обявено за решаване в едномесечен срок на 14 февруари, а по време на заседанието близо 3000 души се събраха под тепетата в знак на несъгласие Куршум джамия да бъде върната на мюфтийството. Първоначално пловдивски съд прие иска и върна имота на
Една от най-известните адвокатки в Пловдив се размина на косъм с бомбен атентат. Самоделно взривно устройство, съдържащо две шашки с общо 800 грама тротил, било поставено в пакет, заложен до лек автомобил "Тойота" на ул. "Христо Г. Данов", където е домът на юристката Евелина Божикова. Ако е имало експлозия, пораженията са щели да засегнат сгради
Проджект синдикейт
Дебатът за перспективите за растеж на страните с нововъзникващи пазарни икономики е в разгара си. Песимистите подчертават опасността от отлив на чуждестранните капиталови потоци, заради свиването на програмата на Управлението за федерален резерв (УФР) за изкупуване на дългосрочни държавни облигации, както и трудности в осъществяването на т. нар. структурни реформи второ и трето поколение и ограниченията, свързани с наваксването на растежа в непроизводствената сфера.
Оптимистите пък са на мнение, че потенциалът за бърз растеж остава огромен, заради по-добрите макроикономически показатели и очакваното разпространяване на най-добрите технологии в развиващия се свят.
И така, кой е прав?
Неотдавнашните събития показват още веднъж колко е важно доброто управление и чувствителната политическа система - позната тема в изследванията, посветени на дългосрочния икономически растеж. Страни, които изглеждаха успешни дълго време, като Турция или Тайланд, изведнъж сякаш се сблъскват с пречки, свързани с управлението и способността да се постига вътрешен политически компромис. Произлизащите от това разделение и нарушено функциониране със сигурност са по-големи заплахи, отколкото ограничаването на програмата на УФР.
Именно природата на управление решава дали хората ще използват таланта и енергията си за постигане на иновации, производство и създаване на работни места или пък ще се насочат към печалби от вече съществуващи материални ценности и лобиране за политическа защита. В този смисъл контрастът между Египет и Тунис може да се окаже христоматиен пример за това от какво зависи успехът или неуспехът.
В Египет старият режим начело с Хосни Мубарак падна след масови протести, тъй като не можа да се демократизира. Изборите, на които имаше малка избирателна активност, донесоха най-много гласове на “Мюсюлманските братя”, които дойдоха на власт сами и продължиха да пренебрегват доброто управление, отблъсквайки от себе си всички с изключение на най-верните си привърженици.
Подходът на “Мюсюлманските братя” към управлението обяснява също така бъркотията, която бе създадена в икономиката. Вместо да се опита да изгради безпартийни и компетентни регулаторни институции, всички постове бяха дадени на политическите им привърженици. За съжаление военната намеса миналия юли доведе на власт още един режим, който изглежда неспособен да изгради устойчиви институции, които биха могли да съдействат за политическо помирение и да доведат до всеобщ растеж.
Тунис може да ни даде пример за обратен сценарий: истински конституционален компромис, подкрепен от огромно мнозинство (при вот “за” на 200 депутати и 16 “против”). Ако компромисът се задържи, стабилността ще се запази, пазарите ще функционират, Тунис ще привлича инвестиции и туризмът отново ще процъфтява.
Същността на разликата между двата случая е погледът върху системата на управление, който прави такъв компромис възможен. Такъв поглед предполага гаранция, че няма да бъде установена системата “победителят взима всичко”, както и наличието на широко съгласие, че регулаторните органи по възможност няма да бъдат партийни и ще бъдат попълнени с компетентни професионалисти.
Продължителният успех на Китай понякога се посочва като пример, който опровергава важността на доброто управление за икономическото представяне. Китайският пример поставя под въпрос тясната взаимна връзка между многопартийната демокрация и икономическия растеж. Разбира се, демокрацията е нещо ценно само по себе си и може да бъде желана независимо от ефекта си върху икономическия растеж.
В контекста на икономическото представяне обаче е важно да се подчертае, че има огромна разлика между диктаторските режими, където един индивид монополизира цялата власт - подобно на Мубарак или сирийския президент Башар Асад - и Китай, където има конкуренция и съревнование в една голяма комунистическа партия. И точно партията е тази, която управлява като сравнително всеобхващаща и меритократична институция, а не като автократичен лидер, в периода след Мао.
Липсата на сравнително независими регулаторни органи и компетентна държавна администрация или по-лошо - едноличната диктатура - води неизбежно до икономически загуби и неефективност, а в крайна сметка и до ...
В рецесия от две години Финландия отново иска иновациите да й помогнат, за да излезе от нея. Това обаче ще стане с държавни пари. През февруари министърът на финансите г-жа Юта Урпилайнен не изключи вероятността европейските договори да бъдат нарушени, оставяйки бюджетния дефицит да расте.
Финландия преживя две години на рецесия и три последователни на търговски дефицит. През 90-те години тя съумя да излезе от острата криза благодарение на реформи и отслабване на националната валута. Сега единственият механизъм, който й е останал на разположение, са държавните разходи и министърът на финансите Юта Урпилайнен не изключва вариантът именно той да бъде задействан.
Нищо не върши работа за подобряване на конкурентоспособността, ако няма какво да се продава и ако липсват клиенти. Това е поуката, която може да се извлече от разочарованията, които преживя Финландия. Страната, която е сочена като пример за добро управление на държавните финанси и все още има (максималната оценка) AAA от големите рейтингова агенции, в действителност преживява тежък период с пасива от две години на рецесия зад гърба си.
Успешни реформи през 90-те години
И въпреки всичко това нещата трябваше да вървят на подобряване в тази скандинавска страна, членка на еврозоната и спазваща много прилежно всички препоръки на Брюксел. След като преживя безпрецедентна финансова криза през 90-те години, Финландия на практика премина на “сух режим”, намалявайки драстично бюджетния си дефицит.
Тогавашното консервативно правителство между другото заложи двойно на износа, който е естествената силна страна на Финландия. Начинанието даде два силни резултати и те бяха горският сектор и шампионът в електрониката Nokia.
“През 90-те години Финландия извърши някои структурни реформи, сред които либерализирането на пазара на труда”, разказва Кристоф Андре, икономист и автор на най-новия доклад на Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР) за икономиката на страната.
Иновации и девалвация на националната валута
По онова време обаче целта да се намалят разходите не закриваше от погледа на правителството необходимостта да инвестира в иновациите.
“Принципът на конкурентоспособността е заплатите да не се променят по-бързо от производителността. За да нараснат заплатите, трябва да се увеличи производителността и то най-вече благодарение на иновациите”, резюмира Кристоф Андре.
Между другото трудностите на финландската икономика бяха предизвикали здравословно обезценяване на националната валута - марката - с близо 40%, което позволи на финландските продукти да бъдат конкурентни. Категорично финландската икономика бе облагодетелствана от предимството на цените на първо време преди да успее със залога си на иновациите. Символът на този успех е Nokia, най-големият производител на мобилни телефони от 1998 година.
В обстановка на световен подем, който бе благоприятен за износа, последваха 10 години на непрекъснат растеж. Осигурявайки в същото време редовни данъчни постъпления, които позволиха да не бъде затруднявана социалната система. Резултатът: дълг, който трайно мина под 60% от брутния вътрешен продукт (БВП) и съвършено овладян бюджетен дефицит.
Сгромолясването на двата икономически стожера
Само че през последните две години всичко дерайлира. Първо Nokia се срина заради лош стратегически избор на момента за завой към смартфона. Лош избор, който й струваше водещото място в сектор през 2011 година.
“Това доведе до срив на сектора на електрониката, който представляваше близо 6% от БВП. Сега делът му е около 2%,” отбелязва Кристоф Андре.
Продажбите на дървен материал, подкопани от силното евро, страдат от засилилата се конкуренция на страните с нововъзникващи пазарни икономики, които са по-конкурентни, когато става дума за цени. “Само че Финландия никога няма да може да се равнява по нововъзникващите пазарни икономики. Единственото решения са иновациите”, обяснява икономистът на ОИСР. Дърводобивът обаче изпусна влака на биогоривата, които биха могли да му осигурят нови пазарни ниши. А пък хартиената промишленост, друг сектор на дърводобива, пострада ...
Седем години след присъединяването си към ЕС, България остава “болният” в Общността заради политическата си и икономическата олигархия, пише белгийският вестник “Либр Белжик”.
Изданието помества разширен репортаж от своя специален пратеник в София, както и подробен портрет на журналиста Иво Божков, станал известен с преките си предавания в интернет от протестите в българската столица. На българите им липсва Европа, обобщава авторът Жил Тусен.
Той обяснява, че българите искат дълбоки промени в институциите и в начина на действие на държавата, за да стане България “страна като другите”. В репортажа се посочва, че 250 дни в нашата страна има протести, на фона на нараснала безработица и съкратени социални разходи. Авторът разказва за падането на правителството на ГЕРБ, предизвикано от необясненото и до днес “брутално” покачване на сметките за ток.
След предсрочните избори на власт дойде правителство на технократи, оглавено от Пламен Орешарски, съставено на основата на “хилава” коалиция между социалистите и турскоговорещото мюсюлманско малцинство, разказва Тусен. Той добавя, че мнозинството разчита на подкрепата на “крайните националисти” от “Атака” и цитира “устойчиви слухове”, че тази подкрепа е “щедро осребрена”.
Авторът проследява възникването на протестите след промените в ДАНС, като уточнява на основата на свидетелства на белгийска гражданка, живееща в София, че в митингите са се включили най-вече хора от средната класа, но и държавни чиновници.
Допълнителното обяснение за протестната вълна е наблюдаваното общо недоволство сред хората, както и усещането им, че всички партии са корумпирани. Допълва се, че у нас медиите и икономиката са доминирани завоалирано от представители на комунистическите служби за сигурност “на съветския режим”, постигнали трайна тайна спогодба с политиците.
Цитиран е политологът Антони Тодоров от Нов български университет, според когото корупцията у нас е всекидневие - от плащането на чиновниците за по-качествено обслужване, през лекарите - за по-задълбочени грижи, до “елитите, които осигуряват достъп до пазара или до обществените средства за приятели”.
Авторът припомня и оценките на Европейската комисия за безнаказаност на престъпниците и за намесата на политиците в работата на съдиите. Има честни съдии и чиновници, които искат да си вършат работата съвестно, но при тази система те нямат възможности за развитие, коментира Тодоров. Той подкрепя идеята за операция “Чисти ръце”, както и за завеждането на дела, водени от прокурори от чужбина.
Социологът Боряна Димитрова от “Алфа рисърч” цитира данни, според които общественото доверие в Народното събрание е 10 процента, в правителството - 20 на сто, а в правосъдната система - 15 процента. Тусен обобщава, че изборите за Европейски парламент през май ще бъдат изпит, както и че според много наблюдатели нови предсрочни избори за Народно събрание са неизбежни.
Димитрова коментира, че проблемът около протестите е, че не бе обособена нова политическа сила. Авторът добавя, че социалистите се карат заради вътрешни противоречия, Реформаторският блок е нестабилен, а новопоявилият се на политическата сцена Николай Бареков е поел по пътя на популизма и така човек “няма на какво да се зарадва”.
Тодоров обобщава, че протестното движение в България прилича на похода на “възмутените”, тръгнал от Испания. Според него тези обществени прояви показват, че “демокрацията не се прави само чрез избори”. Допълнителният извод е, че протестиращите не искат властта, а настояват властта да ги чува всекидневно. За Тодоров добрият резултат е възвръщането на политизацията на българското общество, както и това, че политиците вече не могат да правят, каквото им хрумне. Ако това продължи, ще настъпят промени, дори да отнеме време, обобщава той.
В отделен материал за журналиста Иво Божков се уточнява, че той е носител на отличието “Личност на годината” на Българския хелзинкски комитет. Изданието го определя като “електронен революционер” и автор на гражданска журналистика. Цитиран е неговият коментар, че успехът му се дължи на това, че българите ...
Заради анексията на Крим няма възможност нито основа, на която да стъпим за съвместна работа с Русия във формата Г-8, заяви канцлерът Ангела Меркел в реч, посветена на ситуацията в Украйна вчера. Тя говори в Бундестага часове преди началото на Европейския съвет в Брюксел. „Докато политическата обстановка за един такъв важен формат като Г-8 не
В Германия избягват да афишират крайнодясната Германска националдемократическа партия (ГНДП). Но въпреки че националистическата партия Общоукраинско обединение “Свобода” поддържа тесни връзки с ГСДП, тя е получила косвена подкрепа от Берлин.
* * *
Когато миналия май Холгер Апфел се появи в провинциалния парламент на Саксония с “парламентарна делегация” от Украйна, малцина бяха чували за партията, нарекла се “Свобода”. Апфел, който по онова време оглавяваше крайнодясната ГНДП, гордо развеждаше из сградата на парламента в Дрезден своите гости - украинския парламентарист Михайло Холовко и двама местни политици от украинския град Тернопол.
Пред парламентаристи от ГНДП Апфел нарече националистическата партия “Свобода” “една от най-важните десни партии в Европа”.
Имайки предвид изборите за Европейски парламент, Апфел добави, че трябва да се създаде “алтернативен модел на диктатурата на брюкселските еврократи”, които нарече “сервилни помагачи на международния капитал”. “Свобода”, заяви той възторжено, е част от “фалангата на патриотичните сили” и насърчи “укрепването на сътрудничеството”. Украинските гости на Апфел се съгласиха, заявявайки, че взаимодействието между ГНДП и “Свобода” трябва да се разшири.
При тези връзки смайващо е как Германия разговаря с украинските крайнодесни - по начин, който би бил немислим спрямо ГНДП. На 29 април 2013 г. например посланикът на Германия в Киев се срещна с лидера на парламентарната група на “Свобода” Олех Тяхнибок. По време на срещата, твърди Берлин, посланикът е призовал Тяхнибок да зачита човешкото достойнство и човешките права.
Освен това украинската десница е била обучавана с пари на германските данъкоплатци. Членове на десни партии се появиха на прояви, организирани от Фондация “Конрад Аденауер” - германската политическа фондация, свързана с консерваторите на Ангела Меркел. Примери: конференция под надслов “Поуки от парламентарните избори през 2012 г.”, поредица от семинари, наречени “Висша школа за политика”, и дебат за изборите през 2012 г.
Отдаване на почит към Ес Ес (SS)
Дори германското Дружество за международно сътрудничество (ДМС) подкрепи партията. ДМС ръководеше проект за “създаване на административен капацитет в сектора на публичното финансиране”. Парламентаристи от “Свобода” посетиха два пъти Берлин през 2013 г. във връзка с проекта.
Един известен партиен представител дори даде интервю в началото на май 2013 г. за печатния орган на ГНДП вестник “Дойче щиме” (”Германски глас”). В интервюто, направено от високопоставения член на ГНДП Йенс Пюзе, кметът на Тернопол Серхий Надал бе попитан защо “Свобода” подкрепя признаването за национални герои на потомците на бившите членове на украинската 14-та дивизия на Вафен СС. “Тези украински герои трябва да бъдат почитани, независимо от това какво пише за тях в учебниците по история на онези народи, които някога са били наши врагове”, отвърна Надал.
Германското вътрешно министерство също обърна внимание на отношенията “Свобода”-ГНДП. В отговор на парламентарно питане на партия “Левите” ведомството отбеляза, че ГНДП е създала отдел, чиято задача е да поддържа връзка с крайнодесни екстремистки организации в Източна Европа. Германското правителство, посочи министерството, счита “Свобода” за “деснопопулистка и националистическа партия”, която изразява “отчасти и крайнодесни позиции”. Тази партия например организира митинг в чест на 70-годишнината от създаването на 14-та дивизия на Вафен СС.
“Свобода” междувременно създаде свои организации във Франкфурт, Кьолн и Мюнхен. Антифашисткият информационен център в Мюнхен отбеляза наскоро, че през август миналата година около 40 участници са се събрали в зала на католическа енория, за да изберат студент за свой председател студент от украински произход.
БТА
Русия подлага на изпитание външнополитическите инструменти на САЩ
Асошиейтед прес
Агресивният начин, по който Русия анексира Крим, е тест за главните постулати на външнополитическата философия на президента Барак Обама: вярата му в силата на пряката дипломация, предпочитанието му към икономическите санкции като наказание и склонността му да действа предпазливо, за да избегне създаването на по-сериозни проблеми в дългосрочен план.
Въпросът пред Белия дом е дали мерките, които не успяха да попречат на руските апетити към Крим, са достатъчно твърди, за да предотвратят по-нататъшна ескалация на руските действия? И ако стане ясно, че те продължават да са недостатъчни, какво друго е готов да предприеме Обама, за да обърка сметките на Путин?
Наборът от допълнителни възможности изглежда ограничен. Белият дом казва, че военният отговор не влиза в плановете, а официални лица засега отхвърлят призивите за доставки на военно снаряжение на едва прохождащото украинско правителство. САЩ вместо това вероятно ще се фокусират върху финансова помощ за Украйна и още по-строги санкции срещу руски официални лица, които Белият дом смята за отговорни за кризата.
Говорителят на Белия дом Джей Карни обеща в сряда, че “ще бъдат взети още мерки”. Той подсказа, че финансовите наказания могат да засегнат и руския оръжеен сектор, богатите олигарси и още кремълски служители.
А вицепрезидентът Джо Байдън, опитвайки се да разсее опасенията на страните, които са близо до руските граници, каза в Литва, че САЩ ще отвърнат на всяка агресия срещу натовските съюзници. “Ние сме с вас!”, увери ги той.
Досега обаче санкциите, наложени от САЩ и ЕС, не успяха да обуздаят Путин. Не помогнаха и преките призиви на Обама към Путин в четири дълги телефонни разговора, нито пък усилията му да изолира Русия в международен план, като решиха заедно със съюзниците да прекратят подготовката за икономическата среща на върха, на която Путин трябваше да домакинства това лято.
“Сами се поставихме в ъгъла, в много неудобно положение. Путин съвсем правилно прецени, че сме доста ограничени във възможностите си в тази ситуация”, каза Роза Брукс, професор по международно право от Джорджтаунския университет, която работеше в Пентагона по време на първия мандат на Обама.
Почти всяка наказателна мярка или предупреждение от страна на САЩ бе посрещната предизвикателно от руския лидер. Часове след като САЩ и ЕС наложиха първата серия от блокиране на авоари и други санкции срещу руски и украински служители, Путин формално призна независимостта на Крим от Украйна. На следващия ден той подписа договор, с който Крим стана руска територия.
“Ако натискате една пружина твърде силно, в един момент тя ще “удари” обратно. Това не трябва никога да се забравя”, каза руският президент в една пламенна реч във вторник.
Кримската криза стана “гореща точка” в нов спор между Изтока и Запада. Русия вкара войски на полуострова, след като подкрепяният от Кремъл президент избяга от столицата Киев в разгара на протестите срещу решението му да се откаже от плановете за задълбочаването на връзките с Европа. В неделя избирателите в Крим с огромно мнозинство гласуваха за присъединяване към Русия. В сряда руски войски завзеха военни съоръжения из целия полуостров.
Белият дом заклейми руските действия като нарушение на международното право и отказва да признае руското анексиране на Крим. Действията на Путин изложиха Обама на нови критики от републиканците, според които президентът, който вече е във втория си мандат и политически отслабен, изглежда нестабилен на международната арена. Сенаторите републиканци Джон Маккейн и Линдзи Грейъм призоваха Обама да окаже военна помощ на Украйна във вид на малки оръжия и муниции, както и невоенна помощ на правителството в Киев.
“Западът трябва да накара Русия да си плаща, и то в реални разходи, за ...
Асошиейтед прес
Ключов аргумент на Владимир Путин, оправдаващ отцепването на Крим от Украйна и анексирането му от Русия е, че Западът прие косовската декларация за независимост през 2008 г.
И Косово, и Крим искаха независимост от централните им правителства, но между двете ситуации има и много разлики.
Със силната подкрепа на САЩ преобладаващо албанското Косово се откъсна от Сърбия въпреки дълбоките възражения на Белград. Русия, исторически съюзник на Сърбия в славянския свят, тогава твърдеше, че провъзгласяването на косовската независимост е сериозно нарушение на международното право, което може да доведе до редица претенции за държавност на различни места по света.
А ето и Крим, стратегическия черноморски полуостров на Украйна. След като жителите на Крим гласуваха с голямо мнозинство в неделя за отцепването на полуострова и присъединяването му към Русия, Путин се позова на прецедента Косово, за да оправдае референдума, докато Западът настоява, че вотът е невалиден.
Ето поглед към Крим и Косово:
ПО КАКВО СИ ПРИЛИЧАТ КРИМ И КОСОВО?
И Косово, и Крим имат мнозинство, което принадлежи към етническо малцинство. Точно както косовските албанци се страхуваха от сръбски репресии по време на диктатурата на сръбския президент Слободан Милошевич, така и руснаците в Крим се опасяваха от украинските националисти, дошли на власт в Киев през февруари.
Както етническите албанци в Косово, и етническите руснаци в Крим гласуваха преобладаващо в полза на отделянето, докато събското малцинство в Косово, и украинското и татарското в Крим в по-голямата си част бойкотираха гласуванията.
И в двете области имаше чуждестранна военна интервенция - НАТО се намеси в Косово, а проруски военни завзеха контрола в Крим преди референдума.
КАКВИ СА ОСНОВНИТЕ ИМ РАЗЛИЧИЯ?
НАТО се намеси в Косово през 1999 г. едва след като имаше значителни доказателства за сръбски жестокости спрямо етническите албанци, в т.ч. масови убийства и депортации. Проруските сили се намесиха в Крим без да има информации за големи несправедливости или насилие спрямо етническите руснаци.
Западът не анексира Косово след прогонването на силите на Милошевич извън бившата сръбска област, а изпрати умиротворители. Руските сили пък поеха контрола над Крим преди провеждането на референдума.
Косово обяви независимост, но не се присъедини към етническите си братя в съседна Албания като единна държава. Крим, където преобладаващото население е руско, подписа споразумение за присъединяване към Русия два дни след вота.
Косово обяви независимост девет години, след като Сърбия бе загубила практически контрол над бившата си област и едва след дълъг дипломатически процес, когато фактически беше независима държава. Крим гласува за отцепването си от Украйна само седмици, след като проруски настроеният президент на страната Виктор Янукович избяга в Русия.
КАКВО КАЗА СЪДЪТ НА ООН ЗА КОСОВО?
През юли 2010 г. най-висшият съд на ООН постанови, че обявяването на косовската независимост е законно, но не подкрепи открито претенцията на Косово за държавност.
КАКВО КАЗА ПУТИН?
“Нашите западни партньори сами създадоха прецедента Косово”, каза Путин във вторник, когато подписа договора за влизане на Крим в състава на Руската федерация. “При ситуация, напълно идентична с тази в Крим, те признаха отделянето на Косово от Сърбия за леитимно, като твърдяха, че не е нужно съгласие от централната власт на страната за едностранното обявяване на независимост”.
КАКВО СМЯТА ЗАПАДЪТ ЗА АРГУМЕНТИТЕ НА ПУТИН?
Западните лидери отхвърлят аргументите на Путин, заявявайки, че Косово е уникален случай заради огромния брой жертви по време на войните при разпадането на Югославия през 90-те години на 20 в. Германският канцлер Ангела Меркел настоява, че аналогиите между действията на Запада в Косово и руската интервенция в Крим са “възмутителни”.
“За да е напълно ясно, ситуацията от онова време по никакъв начин не е сравнима със случващото се в Украйна днес”, каза Меркел. “Действията на Русия в ...
За първи път от година
Старши треньорът на "Валенсия" Хуан Антонио Пици похвали тима на "Лудогорец" за представянето в Лига Европа.
"Прилепите" елиминираха българския шампион с победи с 3:0 и 1:0 в осминафиналите на турнира, като и в двата мача опитаха да се надиграват с именития си съперник.
"Най-важното за нас е, че подходихме сериозно към срещата, бяхме концентрирани и не позволихме на "Лудогорец" да поеме инициативата в първите 20 минути", обясни Пици пред БНТ1.
"Присъствието на...
Съвсем не е шега. Искането църквата Св. София да се превърне в джамия бе внесено в турския парламент от турски граждани още през февруари миналата година. Новината е, че компетентната комисия не го отхвърли. Въпросът се намира на етап на парламентарна разработка.
Правна основа обаче за него бе създадена. Съвсем неотдавна Турция превърна в джамия историческата църква Св. София в град Трабзон - един от добре запазените в световен мащаб византийски паметници от 13 в.
Въпросната църка която през 1462 г. бе превърната в джамия от османците премина в юрисдикцията на култрното министерство и работеше като музей.
Миналата година през април обаче турските съдилища приеха тезата на директора по вероизповеданията правителствена и едновременно с това висша религиозна администрация , че използването на една бивша джамия като музей е “незаконна окупация” на свещеното място.
Със същата аргументация наскоро от музей в джамия бе превърнат също храма Св. София в град Никея (на турски Изник, окръг Бурса), в който се е състоял седмият вселенски събор през 787 г.
На тази основа бяха и изявленията на турския вицепремиер Бюлент Арънч, които предизвикаха бурни реакции и възпламениха остра конфронтация между външните министерства на Гърция и Турция.
Арънч не скри, че стремежът му е в скоро време да превърне Св. София в джамия: “гледаме към невинната “Ая София” Св. София и желаем добрите й дни да дойдат скоро”, каза той.
Какви са шансовете за подобно нещо?
Опасността е реална. Превръщането на византийски църкви в джамии, които преди това са били превърнати в музеи от кемалисткия режим, придоби особени мащаби след 2010 г. и най-вече след като премиерът Реджеп Тайип Ердоган назначи Мехмет Гьормез за ръководител на Дирекция по религиозните въпроси.
Неговият предшественик Али Бардакоглу, бе умерен привърженик на диалога между религиите, който бе възнаграден с визитата на папа Бенедикт Шестайсети в Турция.
Гьормез бе поставен на този пост, за да лансира една политика, имаща голям отзвук, и да мобилизира членската маса на управляващата Партия на справедливостта и развитието, а именно, консервативно настроените мюсюлмани.
Това не бе никак случайно. Арънч е един от онези политици, разполагащи с най-мощна подкрепа от страна на своите избиратели, и от тази гледна точка съвсем не е случайно, че инциативите на граждани, искащи превръщането на музеи в джамии се радват на благословията на Партията на справедливостта и развитието.
Колкото до това какво ще стане, зависи от бъдещия развой на нещата. 2014-а е година на избори в Турция, която започва да чувства кризата след десетилетие на благоденствие и просперитет. Св. София бе джамия от превземането на Константинопол до разпадането на Османската империя.
Превръщането на храма отново в джамия би имало голяма символика що се отнася до усилията на правителството на Ердоган да извърши тази промяна и да привлече в своя полза религиозното мнозинство. Но само едно съдебно решение няма да е достатъчно за това. През 1935 г. Кемал Ататюрк превърна Св. София в музей при възможно най-висока степен на официалност, с решение на министерския съвет. Анулирането на това решение би било срив със собственото му наследство.
БТА
Правда.ру
Върховният съвет на непризнатата Приднестровска молдовска република (ПМР) изпрати в Държавната дума молба да предвиди в руското законодателство възможност регионът да влезе в състава на Русия. След кримските събития ПМР се озова под блокада. Украйна ограничи влизането на руски граждани в Приднестровието през нейна територия, затвори границата и за товари.
Инвформацията бе потвърдена от зам.-вицепремиера на ПМР по международното сътрудничество и външен министър Нина Щански. “Не пускат руски граждани нито да влязат в Приднестровието, нито да излязат. Тук, в Приднестровието, живеят почти 200 хил. граждани на Русия; не всички могат да пътешестват и да излизат навън през Молдова. Съответно хората са блокирани оттук и оттам”, отбеляза тя.
“Засега проблемът засяга само лицата от мъжки пол с руски паспорти, но не само пътуващите с коли - взеха и да свалят хора от влаковете”, добави министър Щански и заяви, че е недопустимо да се спират товари за миротворците в зоната. “Украйна не е само страна гарант в уреждането, но и участничка в миротворческата операция, представлявана от военни наблюдатели”, изтъкна тя.
Според украинската гранична служба това се прави с цел да не бъдат допуснати в Украйна терористи, подготвяни уж в Приднестровието. Властите в непризнатата република се страхуват от пълна изолация в бъдеще. Затова бе напълно оправдано председателят на приднестровския парламент Михаил Бурла да пише до Сергей Наришкин, оглавяващ Държавната дума.
В посланието се посочва, че приднестровският парламент вече прие на първо четене закон, признаващ руското законодателство за част от приднестровското, а за държавен език е признат руският. Изразено е опасение, че може да последват санкции от официален Кишинев, които ще влошат бездруго “крайно трудното положение” на Приднестровието. А предложената от партия “Справедлива Русия” опростена процедура за включване в Русия засяга само присъединяването на Крим, добавя Бурла.
“Отзовахме законопроекта за опроостена процедура (. . .), тъй като се промени редът за правно уреждане на въпроса с Крим - обясни руската депутатка Татяна Москалкова, зам.-председател на комисията за ОНД, евразийската интеграция и връзките със сънародниците. - Крим се провъзгласи за самостоятелна държава и стана възможно да бъде приет във федерацията без междинни договори, както предвижда действащото законодателство. Най-важно е народното волеизявление; анклавното разположение на Приднестровието не е пречка.”
В случая Русия трябва първо да използва целия си дипломатически инструментариум, настоявайки нарушенията да спрат. Докато не са изчерпани тези възможности, Москва трябва да апелира - но ако Молдова не си направи изводи от украинските събития, Русия е готова на решителни стъпки, за да брани своите граждани, както стори в Украйна, добави депутатката.
Според Вячеслав Тобух, водач на приднестровското движение “Признание” и депутат от Върховния съвет на ПМР, Русия разполага с нужната юридическа база, за да приеме Приднестровието в състава си. Декларация за независимостта му е налице - Москва трябва само да признае този статут, както направи с Крим.
“На 17 септември 2006 г. Приднестровието взе чрез референдум с абсолютно мнозинство положително решение по два въпроса. Първо, да се признае за независима ПМР; второ - да започне поетапно влизане в състава на Русия”, напомни експертът. Сега трябва да отстоим тази позиция на народа и да се борим срещу западната пропагандна машина, действала, а действаща и днес в Молдова по приднестровския въпрос, каза Тобух.
“Според мен обществените организации успяха да запазят тази ситуация и в Приднестровието, и в Крим. Извървяхме своята част от пътя, сега е ред на руското ръководство. Искрено вярваме и се надяваме волята и духът все пак да вземат надмощие, да заживеем в една и съща държава”, добави той.
Позицията на Русия чухме от вицепремиера Дмитрий Рогозин. Според него ситуацията в Приднестровието може да се влоши още повече, ако Молдова сключи споразумение с ЕС. “Кишинев изобщо не ...
Драмите в „Левски” вкараха семейство Здравкови в болница. Подалият оставка като старши треньор Антони Здравков - Сухия също е с влошено здравословно състояние. Както е ясно, преди дни в столична клиника се озова баща му Иван Здравков - легендарният десен бек на “Левски” от 60-те години, който изпадна в кома след загубата с 0:1 от ЦСКА в събота.
Центърът за градска мобилност предлага 10 минути гратис в синята и зелената зона за паркиране за шофьорите в София. Съветниците в СОС ще обсъдят и стъпки за разширяване на паркингите край болниците в центъра на града.
Депутати, министри, зам.-министри и кметове ще могат да бъдат избирани за председател и членове на Сметната палата. Това решиха народните представители в бюджетната комисия при гласуването на второ четене на законопроекта за одитния орган. В първоначалния вариант се предвиждаше председателят и членовете да не са заемали такива позиции през
63-годишният столичанин Георги Лефтеров хванал крадец в апартамента си на 25 февруари. Успял да го задържи и извикал полиция. По нашенски обаче на следващия ден апашът бил пуснат на свобода, а след по-малко от месец прокуратурата прекратила наказателното производство срещу него. "Сега съжалявам, че не го пребих.
Отпадна ограничението депутати и министри да не могат да стават членове на Сметната палата. Законопроектът за Сметната палата предвижда кандидатите за председател на независимата одитна институция да имат 15 години стаж в областта на одитите, а кандидатите за членове - 10 години. Депутатите в бюджетната парламентарна комисия заложиха най-високите изисквания за квалификация, спрямо останалите държави от ЕС.
ГЕРБ ще има най-много редови членове на ЦИК - 6-има, а ДПС - с един по-малко от очакваните двама извън излъчения от движението секретар на комисията. Така разреши вчера президентът Росен Плевнелиев големия спор за квотите. Левицата настояваше те да са 5:5, а хората на Бойко Борисов искаха 6 редови места плюс едно шефско. В продължение на 3 ч пле
Много израснахме от мача с "Базел" досега, разликата е много голяма и всички сме много щастливи от този факт, заяви полузащитникът на "Лудогорец" Христо Златински след отпадането от Лига Европа.
Българският шампион се раздели с турнира на осминафиналите след загуба с 0:1 от "Валенсия" като гост и общ резултат 0:4.
Футболистите на Стойчо Стоев показаха добра игра на "Местая" и опитаха да се надиграват с домакините. "Всички в съблекалнята сме удовлетворени. Мисля, че днес...
Тримата мъже, задържани за убийството на бившия гард на Братя Галеви Николай Радев-Отвертката, вече са на свобода. Вчера Софийският апелативен съд пусна под домашен арест анестезиолога Николай Карастоянов (46 г.), баща му - стоматолога Владимир Карастоянов (68 г.) и брат му Иван срещу “подписка”. Тримата бяха задържани на 11 март след кървава...
Решението на Обама идва на фона на скандал в Съвета за сигурност на ООН, където постоянният представител на Русия Виталий Чуркин обвини американската си колега Саманта Пауър, че обижда Русия, след като Пауър нарече Москва крадец на собственост. Съветът за сигурност на ООН обсъждаше положението в Крим. Ние не приемаме обидния тон и подобни изказвания,
Седемдесет и две военни подразделения и институции в състава на въоръжените сили на Украйна, дислоцирани на Кримския полуостров, в това число шест бойни кораба и 25 други плавателни съда от украинските военноморски сили, издигнаха днес държавния флаг на Русия, предаде ИТАР-ТАСС.
"Командирите и началниците на 72 военни части, институции и кораби взеха решение доброволно да преминат в редиците на въоръжените сили на Русия за по-нататъшна военна служба", съобщиха от политическото...
Еврокомисията възстанови нови 290 млн. лв. на България по Програмата за развитие на селските райони.
Афганистанските сили за сигурност убиха четирима екстремисти, извършили нападение срещу хотел в центъра на Кабул.
Ватикана започна изпълнението на проекта си да дигитализира хиляди исторически ръкописи, които датират от зараждането на църквата до 20 век и да ги разпространи в интернет, съобщи "Ройтерс".
Заедно с японската фирма "ЕнТиТи Дейта", библиотеката на Ватикана ще сканира и изгради цифров архив на 82 000 тома и над 41 милиона страници. Проектът ще отнеме четири години.
Библиотеката на Ватикана е основана през 14-ти век и съдържа едни от най-важните исторически документи в...
100 часа безвъзмезден труд в полза на обществото ще трябва да положи адвокат, наказан с пробация. За първи път юрист става "клиент" на местната пробационна служба. Тепърва ще се уточнява какъв вид работа ще му бъде възложена. Обикновено осъдените копаят градинки, метат улици и чистят градския площад. Най-вероятно юристът ще прави точно това,
Американският президент Барак Обама изключи възможността за каквато и да било американска военна намеса в Украйна и заяви, че ще заложи на дипломацията за излизане от кризата заради случващото се с Крим, предаде Ройтерс. “Смятам, дори украинците ще признаят, че да предприемем военни действия спрямо Русия за нас е неприемливо,
Старши треньорът на "Лудогорец" Стойчо Стоев заяви, че тимът му е показал сериозно израстване с участието си в Лига Европа и сподели очакванията си за още по-добро представяне през следващия сезон.
Българският шампион напусна турнира след загуба с 0:1 в реванша с "Валенсия" на "Местая" и общ резултат 0:4 в осминафиналния сблъсък.
Независимо от това специалистът говори с усмивка за представянето на своите футболисти в двубоя и надпреварата като цяло.
"Минахме...
Руското външно министерство съобщи, че в отговор на санкциите срещу някои руски правителствени лица и депутати от страна Вашингтон във връзка с кримския референдум, Москва налага реципрочни санкции срещу същия брой американски лидери и законодатели.
Няма да спрат с Крим, убеден е премиерът
С много голяма вероятност може да се приеме, че смъртта на Николай Радев-Отвертката е причинена от малък сгъваем нож, носен от Николай Карастоянов, обяви вчера Софийският апелативен съд. Известният стоматолог от Дупница д-р Владимир Карастоянов и синовете му Иван и Николай, анестезиолог в местната болница, изкараха 9 дни в ареста по...
Ювентус победи Фиорентина с 1:0 като гост и с общ резултат 2:1 се класира за четвъртфиналите на Лига Европа. По този начин Ювентус става фаворит в турнира, чийто финал ще се проведе на стадиона на &qu...
Български шофьор на камион беше осъден на 7 години и 8 месеца затвор заради причинена смърт на пътя във Великобритания, пише британският The York Press. Виж тук новите електронни издания в MediaMall - цени от 1,20 до 4,80 лева - вече и с SMS Пловдивчанинът Стоян Андонов Стоянов, на 56 години, се призна за виновен.
"Бързо разбираш колко може да ти дотегне всеки ден да слушаш политики, препирни и конфликти. Може би в такава ситуация, в която правиш преценка за собствения си живот, виждаш колко е абсурдно това. И колко е по-добре да получаваш и да даваш положителна, позитивна енергия, отколкото отрицателна." С тези думи актьорът Стефан Данаилов се завъ
Страните членки на Европейския съюз постигнаха тази вечер споразумение за борба с данъчните измами, предаде "Франс прес". Държавните и правителствените ръководители от ЕС одобриха текст, изготвен още през 2008 г., но блокиран досега от Люксембург и Австрия.
Двете страни са оттеглили своите възражения. Те поставяха като предварително условие пет държави, които не членуват в ЕС (Швейцария, Лихтенщайн, Монако, Андора и Сан Марино), да бъдат третирани по същия начин като членовете на...
Страните членки на Европейския съюз постигнаха тази вечер споразумение за борба с данъчните измами, предаде "Франс прес". Държавните и правителствените ръководители от ЕС одобриха текст, изготвен още през 2008 г., но блокиран досега от Люксембург и Австрия.
Двете страни са оттеглили своите възражения. Те поставяха като предварително условие пет държави, които не членуват в ЕС (Швейцария, Лихтенщайн, Монако, Андора и Сан Марино), да бъдат третирани по същия начин като членовете на...
Български шофьор на камион беше осъден на 7 години и 8 месеца затвор заради причинена смърт на пътя във Великобритания, пише британският The York Press. Виж тук новите електронни издания в MediaMall - цени от 1,20 до 4,80 лева - вече и с SMS Пловдивчанинът Стоян Андонов Стоянов, на 56 години, се призна за виновен.
Най-много ме тревожи злостното отношение, което съществува в обществото и което не дава - от тук и от другите две сгради (на властта) на “Дондуков”, опит за позитивност и за някакво разбирателство в нацията. Това заяви в кулоарите на парламента големият Стефан Данаилов, който се завърна от 4-месечни болнични. "Видят ли трибуна, нещо им
Правителството одобри в сряда (19 март) Меморандум за разбирателство за изпълнението на приоритетен инвестиционен проект (по реда на Закона за насърчаване на инвестициите) - " три хотелски структури и зони за обществено обслужване, част от голям комплекс с курортно предназначение" в община Бяла.
Става дума за рестарт на проекта за строеж в Карадере, който беше представен през 2008 г., и още тогава предизвика обществена реакция, заради планираното сериозно застрояване, изграждане на...
Правителството одобри в сряда (19 март) Меморандум за разбирателство за изпълнението на приоритетен инвестиционен проект (по реда на Закона за насърчаване на инвестициите) - " три хотелски структури и зони за обществено обслужване, част от голям комплекс с курортно предназначение" в община Бяла.
Става дума за рестарт на проекта за строеж в Карадере, който беше представен през 2008 г., и още тогава предизвика обществена реакция, заради планираното сериозно застрояване, изграждане на...
Шефката на Фонда за лечение на деца д-р Ива Станкова подаде вчера оставката си след среща със здравния министър д-р Таня Андреева. Родители на болни българчета обявиха готовност за протести още с идването на Станкова на поста през октомври м. г. А от февруари искат оставката , тъй като органът бави с от 3 до 5 месеца отговора на подадените им молб
2004 - 2018 Gramophon.com