27-годишен граничен полицай e задържан за 24 часа след като стрелял във въздуха, съобщиха от МВР.
Сигналът за случилото се е подаден днес в РУП-Свиленград към 14.30 часа, когато жителка на града съобщила, че от блок в квартал "Изгрев" е произведен изстрел. Пристигналият на мястото автопатрул установил, че стрелялият е 27-годишен граничен полицай, служител на ГКПП-Капитан Андреево", който не е бил на работа. Изстрелът той произвел със законно притежаван газов пистолет.
Пробата с дрегер не е показала да е употребил алкохол. Предстои изясняване на мотивите за поведението на служителя.
В РУП-Свиленград е образувана полицейска преписка по чл.144 от НК.
Всеки пети седмокласник е получил двойка на външното оценяване по математика. От 58 026 ученици 12824 са получили слаба оценка, показват данни на Министерството на образованието (МОН).
/КРОСС/ Президентът Росен Плевнелиев отиде на крака в сградата на НСО, за да проведе работна среща с новоназначения шеф на службата генерал-лейтенант д-р Ангел Антонов."Очаквам от НСО да действа екипно, професионално, надпартийно и да следва европейски подход", каза по време на срещата си държавният глава.Пред екипа на държавните гардове Антонов акцентира на виждането на новото ръководство на службата за най-важните и краткосрочни приоритети - съхраняване и укрепване на стабилна работна атмосфера в службата. „Предстои цялостна реформа, но не самоцелна промяна, а целенасочена управленска работа, подчинена на разбиране за единство на приемственост, законност и обновление", казал генералът пред колегите.Антонов е обяснил, че промяната ще се налага без "чистка", а лоялността към институцията щяла да бъде важен фактор при реализацията и кадровото израстване на служителите."Без съвременно и модерно оборудване не е възможно да се поддържа адекватен функционален капацитет и високи професионални стандарти. Средствата за годината са разпределени и ще се търсят основно резерви за разместване", заяви още началникът на НСО.От своя страна държавният глава е заявил още веднъж пълното си доверие на новото ръководство на службата, съобщи standartnews.com.
Американският министър на отбраната Чък Хейгъл, който посети американския крайцер "Вела гълф" (Vella Gulf) в румънското пристанище Констанца, даде да се разбере, че почти непрекъснатото присъствие на флота, което започна през март, ще продължи, предаде Асошиейтед прес в четвъртък. "Ще продължим с това темпо и занапред", каза пред репортери след обиколка на кораба Хейгъл, застанал до румънския министър на отбраната Мирча Душа. "Засилваме също нашето сътрудничество с други партньори и съюзници край Черно море – в т.ч. България, Грузия, Турция и Украйна", посочи още той. По думите на министъра на отбраната на САЩ решението на президента Барак Обама да поиска до един милиард долара от Конгреса за подсилване на американското военно присъствие в Европа ще осигури повече ротации на военни за учения и "по-силно присъствие на кораби на САЩ в Черно море". Румънският министър на отбраната заяви на свой ред, че продължаващото присъствие на кораби на САЩ увеличава усещането за сигурност в района след действията на Русия. Сътрудничеството в областта на сигурността между САЩ и Румъния доведе до важни споразумения, включително стъпката за предоставяне на авиобазата "Михаил Когълничану" като транспортен център за прехвърляне на американските военни от Афганистан. Румънската база е изключително важна, тъй като САЩ вече не могат да използват центъра си в Киргизстан. Румъния се съгласи също да приеме радарен комплекс и мобилни батареи с ракети-прехващачи "SM-3" в рамките на по-широката европейска система за противоракетна отбрана. На борда на "Вела гълф" Хейгъл разговаря с моряци и разгледа високотехнологичните балистични ракетни системи на кораба. По интеркома той се обърна към моряците, оценявайки важната мисия, която те изпълняват "в тревожни времена в този регион и в света". Корабът е в Черно море от близо две седмици, а в Румъния пристигна във вторник. Международното право ограничава престоя на американски бойни кораби в Черно море до 21
/КРОСС/ Maрия Шарапова се класира за финала на "Ролан Гарос". Рускинята се наложи над младата канадка Южени Бушар с 4:6, 7:5, 6:2. На финала Шарапова ще срещне победителката от другия 1/2-финален сблъсък между Симона Халеп и германката Андреа Петкович.
3D кино ще бъде открито в Шумен утре с прожекция от 10.30 часа, съобщи Румена Андреева, директор на Младежкия дом, където то ще се помещава, предаде "Фокус".
За целта е закупена най-модерна прожекционна техника и голям екран с размери 4 на 10 м. На ден ще се показват по пет филма, а четвъртък ще бъде почивен ден. Всеки зрител ще може при първото си посещение да закупи собствени очила, с които редовно да посещава 3D киното в Шумен.
От екипа, реализирал идеята заявиха, че зрителите ще могат да гледат най-новите заглавия при изключително качество на картината и звука.
Това е пореден опит да бъде организиран киносалон в Шумен, където последния такъв бе затворен през декември 2011 година.
Държавна сигурност (ДС) е превърната нарочно в изкупителната жертва на прехода. Около това твърдение се обединиха бивши служители на ДС при представяне на книгата “Плашилото” на о.р. полковник Тодор Ников в сряда вечерта. Ников седнал да пише книгата, защото образът на службата бил невероятно изкривен без никакви аргументи.
Един от най-богатите румънски бизнесмени - Дан Адамеску бе поставен в предварителен арест по подозрение, че е дал подкупи на двама съдии, за да постигне благоприятни съдебни решения, съобщава АФП, като се позовава на прокуратурата за борба с корупцията. Адамеску, чието състояние се оценява на близо един милиард евро от румънските медии, е заподозрян, че през декември е дал 20 000 евро на двама съдии от съда в Букурещ, които е трябвало да се произнесат по дела, отнасящи се до няколко от неговите фирми. Задържането на Адамеску, 65-годишен, става няколко седмици след арестуването на двамата съдии, както и на двама техни колеги, също заподозрени, че са получавали подкупи от бизнесмени. Един от адвокатите на Адамеску се самоуби миналия месец, след като бе изслушан от прокурори. Адамеску притежава застрахователната компания "Астра", футболения клуб Отелул Галац и пресгрупата Медиен холдинг, която издава всекидневника "Романия либера" и седмичника "Академия Катавенку".
Кафето не е начин да се водят сериозни политически дебати. Твърде махленско е. Това каза в предаването "Още от деня" по БНТ депутатът от БСП Таско Ерменков.
Той посочи, че няма да има разлика в поведението на БСП преди и след днешната пресконференция, на която лидерът на ДПС Лютви Местан обяви, че най-удачният вариант в сегашната политическа ситуация е да има предсрочни парламентарни избори до края на годината. Нашата партия се ръководи от собствена програма. Не успяхме да изпълним всичките си обещания към избирателите, но някои от тях осъществихме. Ръководим се от това, имаме ли достатъчно време да си свършим работата.
Ще продължим да работим, докато имаме подкрепа, заяви Ерменков. Не знам защо остава впечатлението, че ние се страхуваме от предсрочни избори. Не, не ни е страх. Но ние сме национално отговорна партия и считаме, че има далеч по-важни въпроси за решаване, а и България не е чак толкова богата, че да харчим едни 30 млн. лв. за нови избори, коментира социалистът.
Преувеличено е да се казва, че има пробив в отношенията между БСП и ДПС след днешната пресконфренция. По-скоро става въпрос за опит за показване на жълт картон, за бъркане в джобчето. ДПС обаче също е национално отговорна партия.
Трябва да проведем разговори с тях и да видим какви компромиси могат да бъдат направени, каза още Таско Ерменков.
Тежка катастрофа с двама пострадали стана днес следобед край Казанлък. В инцидента участват три автомобила, предаде кореспондентът на БГНЕС в региона.
Конституционният съд образува конституционно дело 11/2014 г. по искане на 49 народни представители от 42-рото Народно събрание за обявяване незаконосъобразността на избора на членове на Европейския парламент, обявен с Решение 562-ЕП от 28 май 2014 г. на Централната избирателна комисия. То бе образувано по искане на "Атака", подкрепено от подписи
25-годишен австриец с психически отклонения приземи аварийно самолет на израелските авиолинии на летище „София”. Инцидентът се разиграл вчера сутринта. Малко след излитането на самолета, който извършвал редовен полет от Тел Авив до Мюнхен, един от пътниците започнал да буйства.
През септември e напълно възможно първата мярка по Оперативна програма „Иновации и конкурентоспособност“ (ОПИК) да стартира. Това е технологична...
Европейската централна банка (ЕЦБ) обяви прогнозата си за инфлацията в 18-членната еврозона.
Стотици хора са били убити при предполагаеми нападения на „Боко Харам” в четири села в Североизточна Нигерия, предаде агенция Франс прес. По първоначални данни при нападенията в района Гуоза на щата Борно са загинали между 400 и 500 души, но все още няма независимо потвърждение на информацията.
Премиерът Дейвид Камерън даде сигнал, че Великобритания може да предложи домакинство на световното първенство през 2022, ако Катар го загуби. Той каза, че Англия "ще е щастлива да намери дом" на един от традиционните си спортове.
ФИФА разследва дали са Катар е спечелил домакинството на мондиала с подкупи. Няколко водещи футболни функционери заявиха, че Катар може да загуби домакинството, ако се докаже корупция.
Когато беше попитан на пресконференция на срещата на Г-7 в...
ГЕРБ внесе вот на недоверие срещу правителството на Пламен Орешарски в областта на фискалната политика, съобщиха от пресцентъра на партията. Подписи под мотивите са положили председателят на ГЕРБ Бойко Борисов, Цецка Цачева, Менда Стоянова и останалите народни представители.
Според народните представители от ГЕРБ, желанието за осигуряване на ресурс за непрозрачни и със съмнителна ефективност разходи, доведе до безотговорно планиране на приходната част на бюджета, и повишаване на...
Парламентарната комисия по бюджет и финанси гласува държавата да вземе нов заем от близо 3 млрд. лева. Депутатите от ГЕРБ не участваха в заседанието. Чобанов гарантира, че дългът ще се обслужва без проблем и риск за хазната
/КРОСС/ Съмнения за дипломата за висше образование на кандидата на ДПС за министър на околната среда Станислав Анастасов се появиха, след като до няколко медии бе разпратена неофициална информация, че той не е завършил престижния Технически университет в Мюнхен (TUM). Това бе съобщено в разпратената ден по-рано негова биографична справка. Според тази справка 31-годишният активист на младежкото ДПС е завършил информатика в споменатия университет и стопанско управление в СУ „Св. Климент Охридски". Според неофициалната информация Анастасов действително е бил приет със стипендия в германския университет TUM, но още на първата сесия не е взел нито един изпит и е трябвало да се прибере в България. Проверка на „Биволъ" е показала, че няма никаква публична информация за дипломирането на Станислав Анастасов в TUM. От сайта са отправили официално запитване, за да не се окаже, че става дума за поредната „немска калинка". Кандидатурата на Анастасов за екоминистър бе представена със суперлативи от ДПС, а и от премиера Пламен Орешарски. Анастасов бе шести в листата на ДПС за евродепутати, след Искра Михайлова, за чийто министерски пост е гласен от движението. Още в нощта след изборите лидерът на ДПС Лютви Местан обяви, че ДПС е готово с кандидатурата на „много, много стойностен министър". Освен че е завършил TUM в Германия и СУ в София, за Станислав Анастасов се знае малко
Сима Владимирова, Христина Теодосиева Кредит от 3,4 млн. евро и 200 хил. лв. дългове имат фирми, в които съсобственик е Георги Сапунджиев, бутнал 4-годишния Паоло на пешеходна зона в Стара Загора. В първата компания - "Еко енерджи мениджмънт", мъжът е съдружник с брат си Владимир и с фирма ИФГ 2004.
Условията, заложени в лицензиите на електроразпределителните дружества, ще бъдат преразгледани, заяви вчера председателят на Държавната комисия за енергийно и водно регулиране (ДКЕВР) Боян Боев, цитиран от Investor.bg.
Китайски учени предупредиха, че плановете в страната да бъдат заравнени планини, за да се освободят терени за строителство, могат да причинят огромни проблеми в околната среда, съобщи Би Би Си, цитира...
Обединяване на Управляващия орган и Междинното звено на ОП „Околна среда" в една главна дирекция, с цел елиминиране на дублиращи проекти, намаляване на риска от допускане на пропуски и ...
Неусетно изминаха 16 години от първия и единствен триумф на Франция на световни първенства. За феновете на "петлите" останаха само спомените за великото поколение на Зинедин Зидан и компания...
Назначава експертна група без нито един италианец
София /КРОСС/ Кафето не е начин да се водят политически дебати, заяви пред БНТ Таско Ерменков от БСП. Няма да има разлика между поведението ни преди и след пресконференцията на лидера на ДПС Лютви Местан. Продължавайки да сме национално отговорна партия, за нас датата на предсрочните избори не се определя от желания и някакъв график, а от това дали сме в състояние да си вършим работа, имаме ли достатъчна парламентарна подкрепа. И ако имаме и успеем да убедим партньора, че това е национално отговорната тема, ще управляваме. С 83-ма депутати няма как да управляваме сами, подчерта той. И още един път заяви, че в БСП не се страхуват от избори. Ще се опитаме да продължим да работим, докато имаме подкрепа, защото има много важни въпроси за решаване. Ерменков благодари на опозицията за вотовете, които внася срещу правителството, защото така ставало ясно какво е свършил кабинетът и отделните министри. Ако това правителство има някаква огромна слабост, това е изключително слабата медийна политика. И добре че ги има вотовете на недоверие, защото това са случите, в които министрите, се отчитат за свършената работа.
Изпаднали сме в ступор. Скрили са се 11 дни на "Позитано" и нищо не казват - така депутат от БСП се ядосва на партийното ръководство. Конкретният повод за недоволството от мълчанието на лидера Сергей Станишев след загубата на евроизборите е днешното изказване на Лютви Местан. Председателят на ДПС обяви, че от три възможни варианта – избори 2 в 1 с местния вот догодина, точно след година и в края на 2014 г., най-добър е третият.
ДПС ни изпревари, взе инициативата – коментираха...
Мисля, че правителството си остава също толкова стабилно, колкото е било и преди евроизборите, защото евроизборите не са национални избори, те не решават националната легитимност на правителството. Това коментира близкият до БСП политологът Мария Пиргова в четвъртък пред БНР по повод обявения по-рано от ДПС курс към предсрочни избори до края на годината. Независимо, че БСП бяха втрещени от новината, тъй като решението на ДПС не е съгласувано с тях, Пиргова определи действията на ДПС като подкрепа за коалиционния партньор. "Аз смятам, това решение на ДПС за изключително мъдро и действително подкрепящо коалиционния си партньор, защото България не е сама на света, но ако погледнем сложната обстановката в света, ако приемем това, че другата седмица ще пристигнат много антируски настроени американски конгресмени, след това ще пристигне и външният министър на Русия, просто това много трудно се управлява в такъв двустранен натиск, който от години тече в България и България трудно се държи на краката в такава ситуация", обясни тя. "ДПС казват "Избори сега веднага не може да има", те казват: "Ще мислим кога да направим избори, правителството е добро, Орешарски е много добър премиер“. Сега на вота за финансовата политика ще се обсъдят нападките на ГЕРБ и ще се видят с цифри и ще се видят, че правителството на Пламен Орешарски изобщо не задлъжнява, за разлика от това на ГЕРБ. Така че ДПС не напада правителството, а се опитва да осигури време, да осигури време на България. Това време му трябва, например, да гласува един голям пакет от социални закони, закони за реформата в здравеопазването, вероятно има много недовършена законодателна работа по идеите на това правителство", продължи оптимистично Пиргова. "Предполагам, че следващото правителство, което ще дойде след това, ще продължи неговата политика и ще бъде стабилно. В момента и двете политически сили - и ДПС, и БСП се борят за политическа стабилност на България, независимо че са в много сложна ситуация и отвън, и отвътре", заключи тя.
Няма да се наложи командироване на спешни екипи от страната в Центъра за спешна медицинска помощ, ще се справим с ресурса в София. Това заяви здравният министър Таня Андреева. Получихме съгласие за изпращане на екипи от повечето общински болници в София, както и от няколко частни болници, посочи Андреева. По думите й има и лекари, които са изразили желание да поемат дежурства. Вчера следобед Спешни центрове в страната са получили заповед за подготовката на екипи, които да бъдат командировани в столицата в помощ на столичния център. Получих два отказа, но повечето Центрове изразиха готовност да помогнат. Заповедта обаче не ги задължава по никакъв начин и няма да има санкции за тези, които не могат да осигурят екипи. Идеята на заповедта е само да даде на директорите основание да изпратят свои служители в командировка, увери Андреева. За момента са осигурени 4 допълнителни екипа, които ще бъдат включени в графиците на Центъра за спешна медицинска помощ в София, като те по закон могат да бъдат командировани за 45 дни, каза тя. Притеснението си относно даване на дежурства в София изразиха спешни медици от Благоевград. В същото време спешните медици в столицата също обявиха, че не са съгласни с командироването на техни колеги от други градове на страната, тъй като те ще изпитват трудности да се справят с откриването на адреси и ориентирането в коя болница да бъдат откарани болните. По повод необходимия допълнителен ресурс за спешната помощ Андреева отново заяви, че в ЦСМП в София има необходимия ресурс, тъй като всеки месец в Центъра се превеждат по 140 000 лева, но той не е рапределян по правилния начин. Само с разпределяне на наличните средства ще се получи увеличение на заплатите на медиците, подчерта здравният министър.
Георги Иванов пристигна на принципа “По-добре късно, отколкото никога” - в 1,30 след полунощ в четвъртък, а репортерите го чакаха още в 22 ч. Пред тях на софийското летище силният човек на “Герена” потвърди горещата новина на “Труд” от сряда вечерта. 49-годишният Хосе Мурсия-Пепе е новият треньор на “Левски”. Испанският спец ще пристигне в по
Министър-председателят Пламен Орешарски отказа да коментира изказването на лидера на ДПС Лютви Местан относно прогнозата му за провеждане на парламентарни избори до края на годината. Премиерът се срещна в четвъртък с новоизбраните 17 български евродепутати. В изказването си пред тях той нито веднъж не засегна темата за предстоящи парламентарни избори, а на излизане от залата избегна въпросите на журналистите. Местан обяви "предпочитанието" на ДПС за предсрочни избори през ноември или декември след среща с министър -председателя Орешарски, за когото каза, че проявявал "политическа зрялост", мерило за която е "не как влизаш във властта, а как излизаш от нея". Чобанов: Нямаме друг избор, освен да оставим страната стабилна Финансовият министър Петър Чобанов не се скри от репоретрески въпроси, зададени му след участието му в заседание на бюджетната комисия в парламента. "На пресконференцията на ДПС днес бе заявено, че независимо кога ще бъдат предсрочните избори, това, за което ще настоява ДПС, е за достоен изход от властта и да оставим страната със стабилни публични финанси. Аз също ще настоявам за това", заяви Чобанов. Преди това бюджетната комисия одобри проекта за ратификация на споразумението за емитиране на близо 1.5 млрд. евро на външните пазари с гласовете на БСП, ДПС и "Атака". Депутатите от ГЕРБ не присъстваха. Те не одобряват емитирането на нов заем. Самото обсъждане бе в сряда, но до одобряването на проекта не се стигна поради разногласията между опозицията и управляващите. "Независимо от очерталите се предсрочни избори, ние продължаваме да стоим стабилно на международните пазари", отговори Чобанов на въпрос дали има притеснения относно облигационната емисия предвид възможността да има избори. "Ние нямаме друг избор, освен да оставим страната стабилна, а това условие изисква да продължим по пътя, по който сме поели с фискалната политика", заяви министърът. Петър Чобанов отбеляза, че в бюджета има предвидени буфери в разходната част, страната била фискално стабилна, а рисковете са управляеми. Министърът посочи, че двата конвергентни доклада на ЕК и на Европейската централна банка нареждат България в много добра позиция по повечето измервани показатели - дългосрочни лихви, бюджетен дефицит, равнище на държавен дълг. Бюджетната процедура за следващата година е в ход, каза Чобанов. При хипотеза за избори до края на годината следващото правителство е в правото си да приложи каквато реши бюджетна политика, но ще има подготовка в това отношение от сегашното правителство, добави той. Местан отбеляза преди това, че няма драма, ако не бъде приет бюджет за следващата година, защото по закон в първите месеци от следващата година ще може да се работи с една дванайсета част от сегашния бюджет месечно, докато се приеме новият бюджет. Според министър Чобанов изпълнението на приходите се подобрявало, а следващите тримесечия ще носят все по-високи приходи, защото сегашната дефлация постепенно ще се преминава към инфлация. Това ще се дължи на вътрешното търсене, което се ускорявало, според данните на НСИ. В подкрепа министърът посочи и данни на статистиката: потреблението расте с близо 4 процента, а вътрешните инвестиции - с 4.6 процента. Износът леко забавя своя растеж, като за това оказва влияние и работата на дирекция "Фискален контрол" за залавянето на фиктивния износ. По публичната инвестиционна програма на правителството, в която в бюджета за тази година има отделени около 500 млн. лв., има стартирали над 100 проекта, посочи още министър Чобанов. По отношение на спрените пари по оперативните програми министърът коментира, че това се отразява негативно на бюджета и изрази надежда проблемите по-бързо да бъдат отстранени. Йовчев: Правителството има "експертен ресурс" да продължи Следващото правителство едва ли ще е по-стабилно, а експертният ресурс на сегашното не е изчерпан, коментира вицепремиерът и вътрешен министър Цветлин Йовчев от Люксембург, където участва в заседанието на Съвета по вътрешни работи в ЕС. Йовчев лобира за скорошно решение за шенгенското членство на България. Там го завари и новината, че ДПС би предпочело предсрочни избори до края на година. Въпреки "наличието на експертен ресурс" в правителството, Йовчев все пак не изключи напълно опцията за предсрочни избори. "Винаги има алтернатива. Никое правителство не е единствено възможно. Ресурсът на кабинета, от гледна точка на експертния потенциал и на възможностите, които може да направи, и на програмата, която предстои да реализира, не са изчерпани", каза вътрешния министър, цитиран от БНР. Според Йовчев, ако политическата обстановка се е променила и не отразява обществените нагласи, а парламентът не може да функционира нормално и правителството няма достатъчно подкрепа, то трябва да се води диалог за предсрочни избори. "Допускам, че следващият парламент и следващото правителство няма да работи в комфортна среда. Все още политическата система не е достатъчно стабилна и наистина трябва да се търси ново равновесно състояние, в което може да се получи стабилно управление и стабилни процеси за страната и за гражданите на България", каза още Йовчев.
София /КРОСС/ Минута преди 18 часа зам.-председателят на ГЕРБ Цецка Цачева внесе в деловодството на парламента вота на недоверие срещу фискалната политика на кабинета „Орешарски". Под мотивите за вота са се подписали председателят на ПП ГЕРБ Бойко Борисов, Цецка Цачева, Менда Стоянова и останалите народни представители.Според депутатите от ГЕРБ желанието за осигуряване на ресурс за непрозрачни и със съмнителна ефективност разходи е довело до безотговорно планиране на приходната част на бюджета, и повишаване на дефицита близо до максималните позволени от закона нива.„Фактите по отношение на постъпленията в бюджета са изключително тревожни. Независимо, че многократно алармирахме, че в бюджета се залагат изключително надценени приходи, само и само да се гарантира ресурс за предизборни и непрозрачни харчове, в бюджета за 2014г. са заложени близо 2 млрд. повече приходи от данъци и осигурителни вноски спрямо постъпилите за 2013г., се посочва в мотивите на бившите управляващи.Според тях освен преките ефекти върху фиска не са за пренебрегване процесите в енергетиката и железниците, като и двата сектора са последователно тласкани към фалит и допълнително задлъжняване на държавата чрез нейните структуроопределящи дружества.В срок от една седмица, според парламентарния правилник, трябва да бъдат насрочени дебатите по вота.
Служители в метрото в Сао Пауло започнаха стачка без предупреждение, която спря движението по три от петте линии в града и блокира милиони пътници седмица преди световното първенство.
Стачките на служителите в железниците, градския транспорт и полицията са често срещани, а повечето от тях използват наближаващия шампионат, за да поискат по-високо заплащане и придобивки. Стачките започват независимо дали съдът ги определи за законни.
Днес разярени пътници счупиха...
Операцията по издирване на тялото на момичето, което изчезна в морето край Рибарския плаж през нощта, е прекратена заради лошите метеорологични условия. Вълнението на морето, което достига 3 - 4 бала, силното течение и вятърът са попречили водолазите да извадят трупа.
Катерът и водолазите са прекратили за тази вечер издирването на тялото на момичето, коеот изчезна в морета край Рибарския плаж във Варна.
Нашият автор Евгений Дайнов ще представи том I от новата си книга "Записки по революцията. В България и другаде" на 6 юни по време на Пролетния базар на книгата в НДК. Представянето е от 19:00 часа на полуетаж „Изток“. В книгата Дайнов разказва за революционните моменти, на които е станал свидетел от 1962 г. до 1989 г. - в СССР и България през 60-те, в Англия през 70-те, в България, Франция, Англия и СССР през 80-те. Книгата е издание на "Милениум". Представяме Ви и откъс от нея: Залезът на 70-те Двата семестъра на 1979 година минаха в минорна тоналност. Изяви с групата, надлъгване с Тревър-Роупър и подготовка за финалните изпити. Важното беше никой да не разбере колко сериозно се подготвям. За разлика от Кеймбридж, където всички ходят с угрижени физиономии и обясняват как не насмогват на задачите, номерът в Оксфорд е да се правиш, че изобщо не се занимаваш с учене. Че правиш всичко друго – гребеш в лодки, играеш в пиеси, свириш в групи, гониш девойки или просто пиеш, – но не четеш дебелите книги и не пишеш есетата. Има студенти, които приемат всичко това като истина и наистина нищо не правят, докато не бъдат изгонени. Такъв например е случаят с англо-канадския актьор Реймънд Маси, описан в мемоарния сборник My Oxford (Robson Books, 1977). Три години човекът се занимавал с онова, с което си мислел, че всички се занимават – да върти гребла по лодките и да играе на сцената в студентски постановки. Докато един ден, месец-два преди финалните изпити, ръководството на колежа не му предложило „да не занимава изпитната комисия със себе си” и да напусне, без дори да се опита да вземе диплома. Играех играта „нищо не правя” по-дълго от останалите, защото наистина ми харесваше. Когато към март-април 1979 година всички обявиха, че все пак си сядат на задниците да се готвят за изпитите (вторият ми ритъм-китарист Джъстин дори напусна групата), аз не намерих за нужно да правя същото. Готвех се усилено, но тихо и невидимо – така, щото не само моите учители, но и моите приятели бяха убедени, че вървя към грандиозна издънка. Никому не беше хрумнала простата мисъл, че щом публикувам в политически и философски списания, все някакъв труд вече съм положил – т.е. дори нищо да не правя в последните месеци, все до някаква тройка ще добутам нещата. Разминах се с предложението да не занимавам изпитната комисия със себе си, но ръководството на колежа определено ме гледаше с все по-студен поглед. Разбираемо е. Не стига, мислели са си, че този го опазихме както от нашите тайни служби, така и от българските комунисти, а той е тръгнал да излага колежа на финалите... Толкова очевидно страдаха, че се наложи да поговоря с моя основен тютор, Брайън, за да му обясня, че нещата не стоят точно така, както изглеждат - че просто следвам традицията, но всъщност се готвя. Накара ме да му се закълна, че ще взема поне ниво 2.2. (нещо като петица по шестобалната система). Знаех, че съм по-добър от това, но и знаех, че няма да ми повярва. Затова си стиснахме ръцете на петицата и той престана да страда. Определено обаче беше залезно време. Всичко, което можеше да ни се случи в Оксфорд, вече беше ни се случило. Финалните изпити бяха в началото на лятото. Нямахме вече бъдеще, а само минало. Въпросът беше да си отидем със стил – като акварелен залез на Гейнзбъро. Дори по света цареше някакво крайно нетипично затишие – нищо особено не се случваше, а революцията си беше взела отпуск. В тази акварелна ситуация внезапно отново се появи мустакатият български агент. Причака ме на ъгъла на Уелингтън скуеър (където живеехме с групата) и Литъл кларендън стрийт. - Пак ли се правиш на невидим? - изръмжах вместо „здрасти”. И продължих: - Ако искаш да ме видиш, защо не предупреждаваш? Не ти ли стига, че миналата пролет всички те разбраха, че си шпионин само по това, че се навърташ наоколо без предупреждение... Поти се. Пуфти. И изплюва камъчето: - Нали това ти е последната година? - Да. И? - Нали ще се връщаш в България? Няма да оставаш? - Ще се върна. Не съм толкова безотговорен, че да направя сечено на семейството си, на което ще си го изкарате, ако артисам тук... - Е, няма аз да си го изкарвам... - Твоите началници тогава... Мълчи. Чувам как в главата му се въртят със скърцане колелета. - Искаш ли после да се върнеш в Англия? - ??? - Например след две-три години да си културно аташе в посолството в Лондон? Веднага надушвам капан и правя финт вляво: - Едва ли ставам за дипломат. Не съм достатъчно скучен. А и всякакви хорица със сиви костюмчета ще искат да ме командват, а аз не обичам. Той не се предава: - Никой няма да те тормози. Ще бъдеш прекалено ценен, защото познаваш всички тук... Не съм излязъл от капана... Питам, за да се ориентирам: - Добре де, казвай каква е хавата. - Вместо да ходиш две години в казарма, ще те пратим в школата в Симеоново. Ще ти го зачетем за служба, а ще си си в София, при вашите. А после – Лондон. Нямах никаква представа що е то „школата в Симеоново”, но веднага ми замириса на Държавна сигурност. Реших да заложа на тази миризма: - Шпионин няма да ставам, забрави. След тия чадърни изпълнения... - Не бяхме ние! - Да, бе... - И какво? - обръща оня разговора. - Искаш във войската с всички останали? - Искам във войската с всички останали... Закле ме да си помисля и тръгна. За последен път се появи съвсем накрая, в началото на юни. И ми зададе въпроса, от който започна всичко година по-рано: - Имаш ли нужда посолството да ти помогне с нещо за връщането в България? - Тоя път искам. Чак се зарадва: - Казвай, ще го направим. Пари ли? - С парите - викам - продължавам да съм по-добре от тебе. Искам обаче да намерите начин да ми транспортирате обратно в България 200 дългосвирещи плочи, които тежат тонове, към 2000 книги, които също тежат тонове, три китари, лампов усилвател, който вдигат двама души... Замисли се: - Това със самолет няма как да стане. Може с контейнер, с кораб, когато някой затръгва да се връща след края на мандата си. Ама това е бавно. Говорим за месеци – може и година... - И гледа въпросително. - Става! - отсичам. За какво ми е всичко това, докато съм в казармата? Върна се човекът след две седмици с комби, натъпкахме догоре багажа и го стоварихме в мазето на посолството. Мил човек, макар шпионин... Останах сам в гола стая с електрическата китара Antoria (прекалено ценна ми беше, за да я оставя на грижите на българската дипломация), която вече не можех да включвам никъде. Останалите концерти с групата правех с кубета, вземани назаем от колеги. Залез... Но пък се появиха признаци, че има живот и след Оксфорд. На един от нашите концерти забелязах в дъното на залата някакви типове, открояващи се от останалите – с десетина години по-възрастни от публиката, с костюми и вратовръзки. - Аман от ченгета... - помислих си по време на дългото соло преди почивката. Слизам от сцената, тръгвам към бара, тримата с костюмите ме спират: - Идваме от Лондон... Ченгета, мисля си, и почвам да се оглеждам откъде да се изнижа. - За втори път - продължават. Еее, тя, работата, дебела ще излезе... - Какви са ви плановете, след като напуснете Оксфорд? - Какво мислите вие? - извъртам нещата, за да спечеля време. - Мислим, след като два пъти ви гледахме на живо (как не съм ги видял първия път?), че може да се присъедините към „Върджин Мюзик” като студиен китарист. Доскоро Джеф Бек помагаше, но сега пак му тръгна соловата кариера и мястото се освободи... ЕГАТИ! WOW и мамка му... Тия хора ми предлагат да съм студийният китарист на „Върджин”, най-хипарската музикална компания! И то на мястото не на кого да е, а на Джеф Бек, който от две-три години беше станал най-големият китарист в света, свързал по съвършено нов начин рокендрола, джаза и блуса! Мълча смаян. Те продължават: - Е, на първо време Джеф ще помага – да ти покаже кое къде е, кой проект докъде е стигнал... Е, не, това не се случва… Самият Джеф Бек ще ми предава службата! Внезапно разбрах две неща. Първото: дори „Върджин” и Джеф Бек няма да ме накарат да поема риска заради мен баща ми, майка ми и сестра ми да останат без работа, а брат ми да не може да следва в университет (откъде тогава да знам, че хич няма и да му мине през акъла някога да следва...). И второто: не искам да работя „китарист”. Много обичам да композирам, аранжирам и свиря. Но нито съм достатъчно добър, нито пък ми е достатъчно интересно, за да го правя цял живот, ден след ден. Не съм, накратко, Джеф Бек. И никога няма да бъда. Отказах. Не ме разбраха: - Някой ви предлага нещо по-добро? Нещо в университета? - Предлагат ми да вляза в наборната българска армия... Този път съвсем не ме разбраха и си тръгнаха, клатейки глави в недоумение. А предложенията всъщност не спираха, едно от друго по-неочаквани. В началото на двете седмици, през които бяха финалните изпити, в стаята ми цъфна състудент, с когото не бях в особено близки отношения. И споделя: - Баща ми работи за правителството... Което, разбира се, е точно репликата на Джеймс Бонд всеки път, когато някоя девойка го пита какво работи! - ...и вече ти е уредил британски паспорт. Стига да искаш. Той нищо не иска в замяна. - Да, бе - викам, - защо тогава го прави? - Каза ми да ти предам следното: Британия продължава да е Велика, защото умее да забелязва и привлича на своя страна талантливите хора от целия свят. Нямаш работа в България, където никой няма да те оцени и най-много да те пратят в мините да чукаш камъни. Мястото ти е тук, да работиш за кралицата. Curioser and curioser, както казва Алиса, попаднала в Страната на чудесата. Щеше обаче да стане още по-любопитно. Един ден дойдоха двамина от групата на „анархистите от Бейлиъл”, легендарни типове, радващи се на всеобщо страхопочитание. - Решил си да се връщаш в Съветска България? Обясних за семейството, възможните репресии и пр. Пък и там ми е мястото. - И кво мислиш да правиш? Е, викам, отпървом ще мина през армията, а после ще стана най-великият български китарист. Накрая, при първа възможност, ако ще да е след десет години, ще вдигна революция. - Ние няма да чакаме - викат. - След финалните изпити – право в Латинска Америка да вдигаме въоръжени въстания... - Пичове - отвръщам, - не помните ли съдбата на Че Гевара? - Измислили сме го. А ти, като минеш през армията и усвоиш различните военни умения, можеш да дойдеш при нас. Ще си много полезен. Веднага ще те направим Команданте... Луди хора. Не знаеха испански, през живота си не бяха държали огнестрелно оръжие в ръцете си, а сега – въоръжено въстание там, където дори Че не се е справил... След години разбрах, че поне са опитали! Отишли в Боливия, където са били моментално окошарени и след година-две в затвора били депортирани обратно към Англия. Където никой не ги е чакал с отворени обятия, защото коя държава обича анархисти, заклели се да вдигат въоръжени въстания? Детинщини. Не че и аз в последните си оксфордски месеци не изпадах в детински състояния. В късната пролет на 1979 година например един състудент от Корпус ме светна на новата мода – ходене по покриви. Навсякъде имаше скеле, което облекчаваше значително както изкатерването на даден покрив, така и прехвърлянето към съседния. Погледнат отгоре, градът бе особено красив нощно време. А и има известна тайнственост: отгоре виждаш всички, а те теб - не. Нощ след нощ избродихме всички възможни покриви, докато една дъждовна – и много хлъзгава – вечер не решихме да се изкатерим по кулата на съседния колеж „Мъртън”. Не беше най-високата в Оксфорд, но кула. Изкатерихме се по скелето до покрива. После, хлъзгайки се на всяка крачка, покорихме билото на покрива и ползвайки артикулацията и орнаментите на фасадата на кулата, стигнахме до върха. Пълна лудост, разбира се, защото в този дъжд всяко подхлъзване ни хвърляше много, много надолу, без всякаква надежда за оцеляване. На мен ми помогна детството, прекарано в катерене по дървета и селски плевници. На него – очевидно някакво божество, тъй като той нямаше и една десета от моя опит. Изумително е доколко не ме е било страх от високото. Забелязах, че съм завъдил този страх едва на четирийсет и пет, когато по навик тръгнах да катеря скалите край Созопол и изведнъж ми омекнаха коленете. По-точно – станаха на вода, както е английският израз. „Това ли било страх от високото? - казах си. - Гадна работа...” Трийсет години след оксфордското катерене видях своя катерачен партньор на юбилеен бал на колежа. Беше си останал същият (мамка му), само брадата му беше посивяла. Дебнеше около входа на колежа и веднага щом ме забеляза, се втурна към мен: - Това с катеренето на кулата... Кимнах вляво, към „Мъртън”, и се приготвих да потънем в героически спомени. - ...никога не се е случвало. Разбра ли? НИКОГА не сме катерили кулата на Мъртън... Така и не разбрах каква беше тази хава. Жена му не беше наоколо да му се кара, все наши хора си бяхме. А и се бяха минали трийсет години. Мистерия... И така, в шеги и закачки, стигнахме до края – до финалните изпити. Точиха се две седмици, сутрин и следобед. И много ми харесаха. Веднага си направих ритуал. Ставах рано сутринта и застанал пред огледалото, бавно обличах официалните доспехи – бяла риза, черен костюм, черни чорапи, черни обувки, бяла папионка (връзвах си я сам, не беше от бутафорните, които хората обикновено носят), тога, шапка с пискюл, пуснат отляво (за разлика от тия в Кеймбридж, които – разбрали-недоразбрали – пускат пискюла отдясно). Обличах се като аристократ преди дуел. От тогава и до днес се обличам по същата процедура преди важни срещи и концерти или дори когато изпитвам студентите си. Правилната процедура на обличане фокусира ума и постига хармония на духа. По време на изпитите се нагледах на обичайните неща. Хора повръщаха, припадаха и видимо полудяваха под тежестта на напрежението. Най-тежките случаи изнасяха на носилка. Останалите – пишехме. Тъкмо свикнах, и то взе че свърши. След последния изпит, спазвайки традицията, се напих юнашки, а после се изнесох към Лондон, за да прекарам последните седмици на английска земя при моя приятел от училище Джон Уестрей. Оставих неговия телефон за връзка с колежа. Минаха се десетина дни и веднъж, останал сам в къщата (всички бяха на работа), чувам да звъни телефонът. Вдигам, за да приема съобщение за някого от постоянните обитатели, и чувам гласа на моя тютор Брайън: - Търся този странен индивид Дайнов. Наоколо ли е? - Аз съм... - Успя ли да видиш днешния брой на „Таймс” или „Телеграф”? - Сега ставам, тъкмо си направих кафе... - Тогава аз ще ти кажа. Излязоха резултатите. Имаш най-добрата първокласна диплома в целия Оксфорд! Егати, егати. Знаех, че съм се представил добре, ама чак пък най-добре... Оказа се, че в моята специалност има само две първокласни дипломи. Моята е била безспорна – т.е. не ме викаха обратно в Оксфорд на устно препитване, за да решат дали да ми я дадат. Другият човек бил викан, докато аз съм се отдавал на забавленията на столицата. Отърчах до най-близката цигарилница и си купих „Телеграф”. И – верно. Публикували първите излезли резултати от изпитите на Оксфорд и Кеймбридж; в графата „Оксфорд” аз най-отгоре, под името E. A. Dainov. И досега пазя изрезката... Вечерта пихме що пихме, а на другата (късна) сутрин – дрън телефонът. Пак беше Брайън: - Говорихме тук в колежа. Ако искаш, връщай се и веднага те зачисляваме за докторант. За парите не мисли – всичко е уредено. После ще си ходиш в глупавата армия, ако толкова искаш... До оня ден ми се караха, че излагам колежа, а сега – докторант, с уредени такси и стипендия. Как се обръща светът, а? Бях много благодарен, но знаех, че „глупавата армия” няма да ме отложи отново. Отлагаха само до постигането на диплома за висше образование, а не за докторантура. Ако останех, никога нямаше да се върна в НРБ-то, това беше очевидно. Но бях решил да се върна. А и вече се бях простил с Оксфорд. Бях истински благодарен на този жест на колежа, но в същата секунда разбрах, че както не искам цял живот да свиря на китара, така и не искам цял живот да прекарам като преподавател в Оксфорд. И до днес съм убеден, че Оксфорд е най-прекрасното място на света и се връщам толкова често, колкото мога. Не и за цял живот обаче, след като някъде там, отвъд златните кули на Оксфорд, ме чакаше големият, шарен и непредсказуем свят – и Революцията. Отказах и това последно предложение. Оставих всичките си дрехи и други излишни неща при Джон и в уречения юлски ден потеглих към летище „Хийтроу” с лек куфар (12 кила, мерихме го) в едната ръка и електрическа китара в другата. Халето на летище София ме посрещна с надпис Wellcome in Bulgaria (в три думи – две грешки), оръфано празно хале и грозен мирис на кенеф и социалистически цигари. Oh, my God… Можех да съм Джеймс Бонд, можех да съм Джеф Бек, можех да се правя на Че в Латинска Америка, можех просто да преподавам в Оксфорд. What have I done? Поех дълбоко въздух, стиснах зъби и се приближих до вмирисания на пот, пъхнат в смачкана униформа шкембест митничар. Обясненията тепърва щяха да започват...
Днес рожден ден има Бойка Атанасова - кореспондентът ни в Гърция. Тя познава като никой друг проблемите на сънародниците ни в южната съседка. Желаем й да е жива и здрава, много късмет и щастие! Честито!
Временна анкетна комисия ще проверява ЕРП-тата и концесионерите на подземни богатства, решиха народните представители. Информация по въпросите ще...
Временна анкетна комисия ще проверява ЕРП-тата и концесионерите на подземни богатства, решиха народните представители. Информация по въпросите ще...
Точно в 17:59 часа ГЕРБ внесе вот на недоверие срещу правителството на Пламен Орешарски в областта на фискалната политика, съобщиха от пресцентъра на партията.
Авторски виц на Буги Барабата Късна вечер пийнал мъж заговаря разголено момиче на улицата: - Ти що си облечена така, а? - Привличам клиенти. - Ааа, нямаш шансове, по-надолу срещнах едни по-разголени от тебе! - Няма страшно, господине, тези са абитуриентки.
Трябва да се мисли за дата на предсрочните избори. Това каза министъра на отбраната Ангел Найденов, цитиран от БНР. Той не изключва и провеждане на заседание на ръководството на БСП по темата преди края на тази седмица. „В БСП след като сме казали „А”, т.е. казали сме, че не ни плашат предсрочни избори и че властта не е самоцел,
Фонтанът на бул. „Витоша” се превърна в един от най-големите проблеми на част от столичани в последните месеци.
Трябва да се мисли за дата на предсрочните избори. Това каза министъра на отбраната Ангел Найденов, цитиран от БНР. Той не изключва и провеждане на заседание на ръководството на БСП по темата преди края на тази седмица. „В БСП след като сме казали „А”, т.е. казали сме, че не ни плашат предсрочни избори и че властта не е самоцел,
2004 - 2018 Gramophon.com