Можеше доста по-добре - какво подразни в подготовката на европредседателството

http://www.dnevnik.bg/evropa/2018/01/03/3097809_mojeshe_dosta_po-dobre_-_kakvo_podrazni_v_podgotovkata/?ref=rss


Закъсняла подготовка, некачествен ремонт, непълен сайт... От 1 януари България поема ротационното председателство на Съвета на Европейския съюз. Но вместо акцентът да е върху приоритети и програми, усещането бе, че цари объркване покрай наглед обикновени теми, повдигащи въпроси за това кой и как е подготвял шестте месеца на необичайно за българската администрация изпитание.<br /><br />Ето някои от нещата, които подразниха мнозина потребители на социалните мрежи:<br /><br...

Не в Европата само, за смях на гаргите станахме!

http://pogled.info/bulgarski/ne-v-evropata-samo-za-smyah-na-gargite-stanahme.91655

/Поглед.инфо/ Не знам. Дали звездите на врачката Алена са казали, че годината ще започне с масово убийство в "стабилната" държавата на Бойко?

Д-р Таня Андреева: Няма трети пол!

http://pogled.info/bulgarski/d-r-tanya-andreeva-nyama-treti-pol.91656

/Поглед.инфо/ Лекар съм , акушер-гинеколог. Виждам всеки ден как се раждат децата - момичета и момчета /женски и мъжки пол/. Може ли някой да ми обясни какво представлява "трети пол"?!

Отчайващо е...

http://pogled.info/bulgarski/otchaivashto-e.91657

/Поглед.инфо/ На 3 март. т. г. се навършват 140 години от възстановяването на българската (трета по ред) държава, резултат от Руско-турската освободителна война, изиграла (или по-точно: поставила обективно прехода към българската национална буржоазно-демократична революция.)

Берлускони издига Тото Кутуньо и Ал Бано за депутати

//dariknews.bg/novini/sviat/berluskoni-izdiga-toto-kutunio-i-al-bano-za-deputati-2070225

Партията "Форца Италия" и нейният лидер, бившият премиер Силвио Берлускони, смятат да издигнат кандидатурите на певците Тото Кутуньо и Ал Бано на предстоящите парламентарни избори, пише в. Messaggero.
 
Двамата може да бъдат включени в списъци

Нова мода: Момичета доказват, че перфектното тяло е мит (СНИМКИ)

//dariknews.bg/novini/liubopitno/nova-moda-momicheta-dokazvat-che-perfektnoto-tialo-e-mit-snimki-2070169

Нова тенденция завладя социалните мрежи – момичета от цял свят се надпреварват да докажат, че перфектното тяло е само мит и е въпрос на подходяща поза. Дамите публикуват своя снимка, на която изглеждат безупречно – с изпънато тяло и изящни форми.

НЛО аварира над австралийско ранчо (ВИДЕО)

//dariknews.bg/novini/liubopitno/nlo-avarira-nad-avstralijsko-rancho-video-2070129

На 30 септември 1980 г., 54 годишен фермер от австралийския щат Виктория, станал свидетел на необяснима случка.

Мъжът се събудил от рева на животните във фермата, но и от необясним звук. Излизайки навън, той видял дискообразен летящ обект със сини и

Екоминистърът отговаря на въпроси за Банско на живо във Фейсбук

//dariknews.bg/novini/bylgariia/ekoministyryt-otgovaria-na-vyprosi-za-bansko-na-zhivo-vyv-fejsbuk-2070232

Министърът на околната среда и водите Нено Димов ще отговаря на въпроси на граждани за Национален парк „Пирин” и втората кабинка в Банско.

Точно в 12.00 часа на живо във

Настъпва зимата на иранското недоволство

http://clubz.bg/62442-nastypva_zimata_na_iranskoto_nedovolstvo

В Иран от 6 дни ври и кипи – младите иранци протестират, а жертвите са поне 22. 

Демонстрациите започнаха на 28.12.2017 г. с протести срещу високите цени, безработицата, инфлацията, буксуващата икономика и изобщо – провала на икономическата политика, водена от президента Хасан Руханѝ.  Изведнъж, обаче, протестиращите започнаха да призовават за "Смърт на диктатора!", визирайки Али Хаменеѝ, върховен лидер на Ислямска република Иран. 

Защо протестират иранците?

Протестите започнаха  в североизточния град Машхад, третото най-важно средище на шиитския ислям и втори най-голям град в Иран след столицата, като оригинално бяха организирани от религиозни хардлайнери, които  целяха да дискредитират президента, който минава за реформатор. Ако това е била целта, то можем да си представим каква е била изненадата им, когато протестите изведнъж се разпространиха из всички големи градове на Иран и сега са не само срещу президента-реформатор, ами и срещу религиозната върхушка  около Върховния лидер и неговите съюзници, сред които най-важни са бойците на Революционната гвардия – елитен корпус, който разпростря шиитското иранско влияние из целия Близък изток, за което вече писахме.

Според различни  източници повод за протестите е осезаемото обедняване на иранците, които през последното десетилетие са станали с поне 15% по-бедни, като консумацията на хляб, мляко и месо е намаляла с между 30% и 50%. Официално безработицата е 12,4%, но в някои части на страната достига до 60%, както свидетелства вътрешният министър Абдулреза Рахмани-Фазли. Повече от половината население от 80-те милиона иранци е на възраст под 30 години, които усещат стагнацията в икономиката най-силно. Макар сключената от президента Рухани  сделка за ядрената програма да облекчи малко санкциите и това да даде глътка въздух на иранската икономика, подобрявайки търговския баланс,  за младите иранци перспектива липсва, което е основната причина за  безредиците. В същото време се задълбочава социалната пропаст между обикновения поданик на Ислямската република и създадената прослойка на богати хора с "добри гени" – деца и роднини на политици, които натрупаха огромни състояния, заобикаляйки санкциите. 

Един от много възгласи на протестиращите - "Не за Газа, не за Сирия, не за Ливан – животът си ще дам за Иран!" – очевидно се отнася пряко към иранския финансов ангажимент към съюзниците на Ислямската република в посочените държави, в Йемен и изобщо в региона, вместо да се инвестират средства в местната дълбоко затруднена икономика и неразвита инфраструктура.

Началото не е сега

Началото на тази протестна вълна, обаче, не бива да се търси само в икономическия повод на протестите от миналия четвъртък. От средата на току-що отминалата 2017-а година в инстаграм иранските жени обявиха бойкот на смятаното за традиционно (макар да не е)  ислямско покривало, наричано на персийски "чадор" (популярно и с арабското си наименование "абая"). Снимките са повече от предизвикателни, като понякога жените дори позират по доскоро немислимите за Иран суперкъси дънкови панталонки или минижупи. Освен това нерядко представителите на моралната полиция са обект на открити подигравки в социалните мрежи, което също се смяташе за напълно недопустимо до съвсем скоро.

Един от факторите, задвижил тези протести, е отбелязаният неимоверно висок брой смартфони в Иран – 48 млн. до средата на 2017 г., при 40 млн. през 2016 г., 20 млн. през 2015 г., 2 млн. през 2014 г. и едва около 1 млн. през 2009 г., когато бяха последните масови протести на буквално милиони иранци срещу статуквото. 

Тъкмо това, както и непрестанното подобряване на 3G и 4G свързаността с интернет, предизвика истински бум на социалните мрежи сред младежите, които  освен за забавление започнаха да използват и различните платформи, и устройствата за политическа активност.

Цената на нарасналото иранско влияние в Близкия изток е много висока

Иранският религиозен естаблишмънт, който управлява страната, хвърли огромни усилия, за да наложи иранското влияние в Близкия изток. В последните няколко месеца един от  най-важните задкулисни дебати е за това дали, как и колко пари трябва да се похарчат за бъдещи инвестиции в Сирия, където очевидно гражданската война приключва, и то с победа за подкрепяния от Иран режим на Башар Асад и неговата партия БААС. Революционната  гвардия, основната сила, която спечели войната, иска да се окопае трайно в Сирия, което може да се случи само с построяването на военна база. Според неофициални данни банките в Техеран ежегодно поне от 2013 г. насетне са превеждали по най-малко 3,6 млрд. щатски долара на сирийския режим, а правителството е заемало петрол на Дамаск на стойност най-малко 1 млрд. щатски долара годишно. Построяването на авиобаза на бреговете на Средиземно море, както и на военно пристанище, които биха стрували стотици милиони долари, ще сбъдне старата иранска мечта за сухопътен коридор през Ирак и Сирия до тези брегове, което ще улесни търговията с ирански стоки, дори и без да падат международните санкции срещу Ислямската република.
В същото време най-малко 50 000 ирански бойци продължават да се бият на сирийските полета, използвайки иранско въоръжение и муниции. 

Към това следва да прибавим и огромната финансова помощ към шиитските отряди на Хашд аш-Шааби ("Народната мобилизация") в Ирак, които не само изпъдиха ДАЕШ (ар. акроним за т.нар. "Ислямска държава"), но и се превръщат в незаобиколим фактор в иракската вътрешна политика. Наброяващите над 100 000 бойци са издържани реално изцяло от Техеран. Тези на практика военни неправителствени групировки са създадени по модела на Хизбулла – ливанското военно-политическо движение (което към момента държи 10% от местата в парламента, 2 министерски кресла от общо 30 и има потенциала на малка и добре тренирана армия) беше изградено от и се поддържа с изключителната финансова и военна подкрепа на Техеран.

Този протест не е като онзи от 2009 г.

Мнозина наблюдатели се изкушават да сравняват тази протестна вълна с протестите от 2009 г., когато милиони иранци попитаха "Къде ми е гласа?", след като Махмуд Ахмадинеджад спечели втори президентски мандат с очевидна манипулация на изборните резултати. Върховният лидер на Ислямската република Али Хаменеѝ тогава обяви резултата за валиден, а демонстрациите бяха потопени в кръв. Убийството на 27-годишната Неда Ага-Солтан от правителствен снайпер тогава даде началото на особено жестоко насилие от страна на правителството, с което протестите бяха потушени.
Разликите между тогава и днес са важни, защото предопределят и възможните последици. За разлика от тогава, днес няма изявени лидери на протеста, които да бъдат посочени с пръст от властите, като изключим "дежурните" виновни Израел и "чужди сили". Това позволява на различни социални групи, дори и консерватори, да се включат, но създава и риск лесно някой да яхне вълната. От друга страна липсата на лидерство е сред основните фактори, позволяващи протеста да се разпростре и извън Техеран, за разлика от 2009 г. Този път протестират дори гражданите на Кум – град, който е средище на шиитска духовна семинария, славещ се с кроткия нрав на вярващите там.

Голямото географско разнообразие на протестните демонстрации до голяма степен принуждава силите за сигурност да "пипат" значително по-меко, отколкото през 2009 г. Най-важната и вероятно най-значима в дългосрочен план разлика е в исканията – ако през 2009 г. бяха изцяло политически в рамките на режима, то сега варират от чисто икономически до призиви за края на ислямското управление на страната. Понякога исканията на протестиращите дори си противоречат, което се обяснява с липсата на лидерство. 

Какво предстои?

Това е въпрос, на който само врачка може да даде отговор. Властите спряха достъпа до най-използваните социални мрежи "Инстаграм" и "Телеграм", а туитър е блокиран в страната още от протестите през 2009 г. В същото време вероятността режимът на аятолласите да падне клони към нула. От друга страна очакваното кърваво потушаване на протестите иронично ще доведе до още по-голямо разочарование сред младите иранци, а и сред по-възрастните им сънародници, което в дългосрочен план само ще създаде условия за наистина разтърсваща революция. 
Без съмнение в навечерието на 39-годишнината на ислямската революция от 1979 г. режимът на аятолласите е в тежка криза, от която най-вероятно няма да може да се възстанови.

Йордан Коралов ще представи “Безмълвен диалог”

http://feedproxy.google.com/~r/Radiomilenacom/~3/YwwCI3KsWsE/

koralovНа 05.01.2018г., в навечерието на Йордановден, в 18.00 часа, Галерия “Поморие” ще посрещне своя първи гост за 2018- та година – Йордан Коралов. Той е роден е в гр.Пловдив на 21.03.1971 г. През 1990 г. завършва ХГ ” Цанко Лавренов” в родния си град , през 1998 г. се дипломира като бакалавър по ” Педагогика на изкуството”, а на следващата година придобива магистърска степен по ” Изобразително изкуство” в СУ ” Св. Климент Охридски”. В творческата си биография има над двадесет самостоятелни изложби в България и чужбина, а също така и множество участия в общи изложби.

“Безмълвен диалог” е една ” сакрална ретроспекция и е посветена на всички мои Учители в Живота и Изкуството….”, казва художникът. Експозицията включва четиридесет творби- живопис и смесена техника, на абстрактното и модерно изкуство.

За България - по клишетата и отвъд тях

http://www.klassa.bg/News/Read/article/284197_%D0%97%D0%B0+%D0%91%D1%8A%D0%BB%D0%B3%D0%B0%D1%80%D0%B8%D1%8F+-+%D0%BF%D0%BE+%D0%BA%D0%BB%D0%B8%D1%88%D0%B5%D1%82%D0%B0%D1%82%D0%B0+%D0%B8+%D0%BE%D1%82%D0%B2%D1%8A%D0%B4+%D1%82%D1%8F%D1%85

 Репортажът на Втора германска телевизия ZDF носи многозначителното заглавие „България: бедна, но секси – и корумпирана". По повод старта на българското европредседателство авторите посочват, че „така наречената бедняшка колиба на Европа много би искала да се отърве от тази титла, обаче големият ѝ проблем си остава корупцията". По-нататък в репортажа става дума за София: „Модерни магазини, ресторанти и бутици, много млади хора, приповдигнато настроение. Жизненият стандарт поне в големите градове през последното десетилетие видимо се е повишил. IT-браншът, текстилната индустрия и други отрасли изведнъж откриха България като страна с високо квалифицирана, но същевременно и евтина работна ръка. Магистралите, железопътните линии и метрото също свидетелстват за напредък, финансиран най-вече с помощи от ЕС. (…)  Но в лекарския кабинет, в училище или в рамките на трудовия живот, примерно при раздаването на големи държавни поръчки: навсякъде трябва да вадиш портфейла и да даваш подкуп. В тази балканска страна нещата не стават другояче."


Австрийският „Винер Цайтунг" също смята, че европредседателството трябва да помогне на България да се отърве от имиджа си на най-бедната и корумпирана страна в ЕС. А германският „Зюддойче Цайтунг” извежда в подзаглавие: „Не е баш страна за пример, но затова пък е ангажиран член на ЕС." Друг голям германски вестник, „Франкфуртер Алгемайне Цайтунг”, публикува обширен анализ от балканския си кореспондент и отличен познавач на България Михаел Мартенс, в който между другото четем:

„Младите българи имат твърде реалистична, а понякога дори прекалено самокритична оценка за себе си и за своята държава. Мнозинството българи имат доверие в ЕС – и нямат доверие на правителството, на местните власти и на парламента в София. След като през 2007 година страната се присъедини към ЕС, някои българи дори започнаха да гледат по-скептично на Евросъюза: Един клуб, който приема България за свой член, едва ли е толкова за хвалене…"

Могъщи олигарси

Михаел Мартенс цитира Огнян Минчев с твърдението, че страната се контролира от една монополоподобна олигархия, поради което на практика било все едно кой точно управлява. И пише: „Това е малко преувеличено, защото все пак мнозина българи добре си спомнят какво се случва на страната им, когато на власт дойде русофилската БСП с различните си обвързаности. От друга страна обаче тезата на Минчев далеч не е толкова параноична, колкото изглежда. В България наистина съществува една парламентарна повърхност, на която партии с различна ориентация се борят за доверието на избирателите. На това равнище непрекъснато има промени, партии и личности идват и си отиват, понякога само след един мандат. Зад тях обаче е равнището на олигарсите, които притежават могъществото да блокират всички реформи, доколкото правителствата изобщо желаят реформи. И това могъщество е надживяло не едни избори и не един парламент." 

Deljan Peevski (BGNES)

Олигарх и кукловод - чрез своята "Нова българска медийна група" Д. Пеевски контролира 80% от пресата в България

За един от българските олигарси, Делян Пеевски, споменава и вестник „Франкфуртер Нойе Пресе": „Репортери без граници поставят България на 109-о място в класацията за медийна свобода – най-зле от всички държави в ЕС. Половината африкански държави са по-добре. Олигарси като Делян Пеевски, бившият шеф на държавните тайни служби, решават какво се отпечатва и какво – не. Могъщият кукловод е собственик на „Нова българска медийна група", която представлява 80% от пресата в страната."

Хомофобски нагласи

По повод европредседателството на друга българска тема се спира левият вестник „ТАЦ". Под заглавие „Живот в една мачо-култура" изданието пише, че със сексуалните малцинства страната не се отнася в съзвучие с европейските ценности.

„На хомосексуалните в България не им лесно", пише авторката на репортажа и цитира хомофобските призиви на Веселин Марешки. По-нататък в статията четем: „Партията „Атака" е като родна сестра на Марешки. По линия на „Обединените патриоти" тя дори влиза в правителството. „Атака" заема още по-крайна позиция и настоява да бъдат криминализирани „Гей Прайдът" и участниците в него. Крайно десните твърдят, че това бил „мръсен феномен, чужд на нашите национални традиции", който изнасял на улицата сексуални перверзии и морална разпуснатост. Подобни човеконенавистни изцепки намират плодородна почва сред повечето българи. Според едно допитване на „Тренд" от октомври 2017 г., почти 60% от хората не искат да имат за приятели хора с хомосексуална ориентация, които просторечиво биват наричани „педерасти" или „обратни". Петдесет на сто не желаят да живеят в една и съща сграда с гейове или лесбийки, а 75 процента отхвърлят гей-браковете."

Bulgarien Sofia Pride (BGNES)

В България на хомосексуалните не се гледа с добро око

Вестникът цитира и 32-годишния Симеон Василев от правозащитната група „Глас". Той смята, че неприемането и дискриминацията срещу хомосексуалните е остатък от комунистическо време, но не само това: „Живеем в една мачо-култура, в която се отхвърля всичко различно", обяснява той. Най-агресивни били хетеросексуалните мъже в младежка или на средна възраст, чиито бликащи от омраза акции на всичкото отгоре намирали платформа за изява в редица медии.

Полезни съвети към еврократите

Много забавен и обширен репортаж от София публикува и авторитетното европейско издание „Политика". С лек стил и дружелюбен тон списанието дава 8 препоръки „за оцеляването на един еврократ в София". Сред тях са информациите за софийските таксита, за „обратното" кимане и поклащане на глава вместо „да" и „не", за отличната кухня и добрите софийски ресторанти, за историческите и архитектурни забележителности. Към края на репортажа авторът Кристиан Оливър пише: „Българите са умни. Те обичат шаха и математическите олимпиади, а често пъти заминават да работят в Силициевата долина. Ще имате проблем обаче със старата гвардия в политиката и в министерствата, която може да бъде много скована, високомерна, пречеща, а и корумпирана в немалка степен. С тези хора почти нищо не може да се свърши – едни от тях работят за мафията, други за Кремъл, или пък и двете заедно." Към тези наблюдения авторът е добавил и шеговит речник с полезни български думи: „дървен философ", „тутманик", „Бай Ганьо", „мутра", „некадърник".

Накрая – няколко изречения от портрета на българския премиер Бойко Борисов, публикуван във „Франкфуртер Алгемайне Цайтунг”: „В родината почти никой не може да се мери с него, но на международната сцена той предпочита да бъде по-сдържан: Бойко Борисов, който от април 2017 г. за трети път е министър-председател на България, разбира и говори по малко руски и сръбски, но на английски или на други западни езици не може да разговаря отвъд обичайните любезни фрази."

Турция: "Убиха и последната ни надежда за справедливост"

http://www.klassa.bg/News/Read/article/284196_%D0%A2%D1%83%D1%80%D1%86%D0%B8%D1%8F%3A+%22%D0%A3%D0%B1%D0%B8%D1%85%D0%B0+%D0%B8+%D0%BF%D0%BE%D1%81%D0%BB%D0%B5%D0%B4%D0%BD%D0%B0%D1%82%D0%B0+%D0%BD%D0%B8+%D0%BD%D0%B0%D0%B4%D0%B5%D0%B6%D0%B4%D0%B0+%D0%B7%D0%B

 Да управляваш с декрети в условията на извънредно положение: с декрет 696 на турското правителство от наказателно преследване се освобождават цивилните граждани, които в нощта на опита за преврат от 15 юли са се противопоставили на пучистите и впоследствие са проявили гражданска активност. Тъй като от юли 2016 година в Турция е обявено извънредно положение, този декрет е равносилен на закон. 

Мярката обаче се натъква на остра съпротива сред голяма част от населението на страната. Главно опозиционните партии, но и много юристи се опасяват от избухването на гражданска война, тъй като декретът може да бъде използван и за сформирането наказателни ескадрони. За да разсее тези опасения, турското правителство оповести, че действието на декрета се ограничава само до събитията от 15 и 16 юли 2016 г. Само че въпросът не е изяснен от юридическа гледна точка.

Засегнати от декрета са главно семейства, които при опита за преврат са загубили близки - войници или кадети, участвали в събитията. При потушаването на пуча загинаха над 180 цивилни граждани, 34 от които на един от мостовете над Босфора. На същото място бяха убити и седем войници и кадети.

Сега става ясно, че извършителите ще се отърват без наказание, което срива и последната надежда на близките на жертвите за справедливо възмездие. Сред засегнатите е и семейство Текин, загубило син при стълкновенията на моста.

"Убийците заслужават съд"

Türkei - Mehtap Tekin - Student der Luftwaffenakademie wurde 2016 während des Putsches getötet (privat)

21-годишният кадет Мурат Текин беше убит в нощта на пуча от привърженици на режима

21-годишният Мурат Текин е един от двамата кадети от военно-въздушните сили, линчувани от цивилни граждани в утрото на 16 юли 2016 г. За ДВ сестра му Мехтап Текин разказва, че командирът изпратил брат ѝ на моста уж за участие в учение. Там Мурат бил убит без дори да е изстрелял и един куршум. "Ние не сме срещу цивилните граждани. Хората, които излязоха на моста с добри намерения, трябва да бъдат защитени. Но там е имало и убийци, които трябва да бъдат издирени и наказани. Убийците на брат ми трябва да бъдат съдени", казва Мехтап. 

На 26 юни, 11 дни след опита за преврат, Мехтап Текин получава известие за смъртта на брат ѝ. В моргата тя и родителите ѝ едва успяват да разпознаят обезобразеното до неузнаваемост тяло на Мурат. "Веднъж ни беше казал, че ако паднел убит като мъченик, ще го разпознаем по нокътя - имаше белег на палеца. Лежеше там напълно обезобразен от раменете нагоре със следи от жестоки удари и порезни рани. Точно така и стана - разпознахме го по белега на палеца му", казва Мехтап.

В медицинската експертиза се посочва, че смъртта е настъпила вследствие на удари по главата и в областта на шията, от нанесени тежки рани от остри и прободни предмети - по шията, устата и носа.

Турското правосъдие под натиск

Murat Tekin - In Istanbuls Bosphorus Brücke beim Putschversuch 2016 getötet (Privat)

Мехтап Текин (тук с убития си брат Мурат) е избугила всякаква надежда за справедливост

Адвокатката на семейство Текин - Кюбра Айдън казва за ДВ, че с помощта на видеозаписи и със собствени проучвания е успяла да идентифицира най-малко 15 души, които най-вероятно са участвали в убийството на Мурат Текин. "Предадохме на прокуратурата имената на тези лица и номерата на техните паспорти. Само че прокуратурата не привика нито един от тях. Явно или не са гледали видеата, които има изпратихме, или пък не са прочели медицинската експертиза", посочва адвокатката. Въпросните лица дори не са призовани да дадат свидетелски показания.

Кюбра Айдън предполага, че прокуратурата се страхува от политически натиск и затова бездейства. "От година и половина вече прокурорите казват, че нищо не могат да направят. А сега с този декрет те вече имат и официално извинение. Ще обжалваме пред Наказателния съд, после в Конституционния и накрая - пред Европейския съд по правата на човека", уверява съдебната защитничка. 

На 15 юли 2016 година на въпросния мост в Истанбул са се намирали общо 48 кадети от тренировъчния батальон в Ялова. Мурат Текин и Раджип Катран са убити, а останалите 46 техни другари ще бъдат съдени.    

 

Ченгиз Йозбек

"Гладък и успешен"? Експлозивите по пътя към Брекзит

http://www.klassa.bg/News/Read/article/284195_%22%D0%93%D0%BB%D0%B0%D0%B4%D1%8A%D0%BA+%D0%B8+%D1%83%D1%81%D0%BF%D0%B5%D1%88%D0%B5%D0%BD%22%3F+%D0%95%D0%BA%D1%81%D0%BF%D0%BB%D0%BE%D0%B7%D0%B8%D0%B2%D0%B8%D1%82%D0%B5+%D0%BF%D0%BE+%D0%BF%D1%8A%D1%82%D1%8F+%D

 Първа фаза - преходен период

Брюксел: предвиждат се два месеца за твърдо фиксиране на условията за желания от британците преходен период. Предложението на Брюксел гласи: запазване на статуквото и след датата на Брекзит през 2020 година. През това време Великобритания ще има всички задължения на страна-член на ЕС. Лондон трябва да продължи да внася вноските си в общия бюджет и ще остане член на вътрешния европейски пазар. Но ще загуби правото си на глас в ЕС, подобно на Норвегия. От друга страна, Бюксел ще направи компромис за нови търговски споразумения. Британците ще могат да участват в преговорите през преходния период, ще могат да подписват споразумения, но няма да могат да ги осъществяват на практика. В същото време ЕК иска да проведе редица семинари за страните от ЕС. Те трябва да представят сегашните си икономически отношения с Великобритания и да формулират своите преференции за бъдещите отношения с Обединеното кралство. От обединяването на тези отделни интереси трябва да бъде формулиран мандат за преговори на главния европейски преговарящ Мишел Барние. При това не бива да бъдат нарушавани основните европейски принципи и договори.

Brüssel EU-Brexit-Unterhändler Michel Barnier (Reuters/Y. Herman)

Главният преговарящ на ЕС за Брекзит Мишел Барние

Лондон: първите дискусии в британското правителство за бъдещето на страната започнаха малко преди Коледа. Както и преди, един срещу друг са изправени два лагера. Защитниците на Брекзита настояват за излизане от вътрешния европейски пазар, от митническия съюз и от европейското законодателство. Те мечтаят за "свободна Великобритания", която сключва търговски споразумения по цял свят и се изправя като конкурент срещу ЕС. Към тази фракция принадлежат Борис Джонсън, Лиъм Фокс, Джейкъб Рийс-Мог и други. На тази фракция се противопоставят Филип Хамънд, Амбър Рууд и нейните поддръжници, които настояват за "мек" Брекзит, тъй като се опасяват от срив на британската икономика. Те искат да запазят възможно повече европейската регулация, за да запазят достъпа на Великобритания до нейния най-голям експортен пазар. Те подкрепят Брекзита само от партийна дисциплина. Тереза Мей обяви нова програмна реч в началото на тази година, в която ще оповести основните британски желания. По принцип тя и нейният министър за Брекзита Дейвид Дейвис искат скроено по мярката на Великобритания решение, при което британците да запазят много от правата си, но да се освободят от европейските си задължения.

На 22/23 март предстои среща на върха на ЕС в Брюксел, на която трябва да бъде взето решение за преходния период. Нужно е също да бъде скрепено юридически споразумението за излизане на Великобритания от ЕС и да бъде даден мандат на Мишел Барние за по-нататъшни преговори. Все още не е ясно дали дотогава британското правителство ще излезе с реалистична позиция. Не е ясно и дали страните от ЕС ще продължат да бъдат единни или ще възникне конфликт на интереси.

Großbritannien David Davis im House of Commons in London (picture-alliance/AP Photo)

Британският министър за Брекзит Дейвид Дейвис

Втора фаза: април - октомври 2018

Брюксел: Целта е да бъде сключено политическо рамково споразумение за бъдещите отношения между ЕС и Великобритания. За да бъде постигната тази цел за щест месеца, британската страна трябва да се подготви за значително по-интензивни и чести преговори, отколкото досега. Защото едно такова основно споразумение трябва да дефинира общата основа за по-късните търговски разговори след 2019 година. Става дума за това да бъде гарантирано сравнително еднакво поле за действие и честна конкуренция, както заявиха наскоро правителствените ръководители от ЕС. Казано с други думи, колкото повече европейска регулация допусне Великобритания, толкова по-широк ще бъде и достъпът й до вътрешния европейски пазар и обратното. ЕС е под натиск, но не иска да "подарява" предимствата на европейското членство. Федералната канцлерка Ангела Меркел подчерта, че след Брекзит положението на Великобритания ще стане по-тежко, отколкото е сега. Главният преговарящ на ЕС Мишел Барниe описва предложението на ЕС като обикновено търговско споразумение от рода на това с Канада, при което няма мита за стоките, но не съществува достъп до пазара в сферата на услугите.

Лондон: Много зависи от това, дали Тереза Мей ще остане на поста си. Засега мнозинството от торите искат да я задържат на власт, защото тя балансира противоречията по отношение на Брекзита. Политическата ситуация в Лондон обаче може отново да се промени. Досега правителството на Мей и министърът за Брекзита Дейвид Дейвис искат споразумение, което да включва достъп до пазара за стоки и услуги, както и финансовия пазар. А Брюксел категорично отхвърля такава възможност. Въпросът е дали могат да бъдат постигнати компромиси между двете противоположни становища. Както показват досегашните преговори, ЕС е в по-изгодна позиция като значително по-голям търговски блок.

Gipfel der EU-Staats- und Regierungschefs | Theresa May (Reuters/Y. Herman)

Много зависи от това дали Тереза Мей ще остане на поста си

Среща на върха на ЕС на 18/19 октомври 2018: дотогава трябва да бъде готово и подписано рамковото споразумение за бъдещите отношения. Защото по принцип страните от ЕС имат нужда от няколко месеца, за да запознаят националните си парламенти с новото икономическо споразумение между ЕС и Великобритания. Скептиците обаче не вървят, че този срок ще бъде спазен.

До края на октомври е предвиден допълнителен срок преди срещата на върха на ЕС на 13/14 декември. Малко преди края могат да възникнат още по-остри спорове по всички фронтове. Тези два месеца могат да поставят под времеви натиск преговарящите страни и да ги принудят към компромиси. Защото досега най-вече защитниците на Брекзита не се съобразяваха с реалността. А постигането на ново споразумение ще бъде невероятно сложно, защото трябва да бъдат предоговорени всички аспекти. Дори едно принципно споразумение за това съдържа много експлозив - както за европейската, така и за британската страна.

 

Открити въпроси

Досега идеологията беше най-голямата движеща сила при Брекзита. В края на следващата година обаче икономическите фактори също ще окажат влияние върху британската преговорна стратегия. Експертите вече изчислиха, че през 2017 година британският икономически ръст е намалял с един поцент. Същевременно инфлацията достигна до три процента. Най-вече заради девалвацията на британската лира. Стагниращите възнаграждения влошават жизнения стандарт на работниците, а дълбоко задлъжнялата частна икономика е застрашена от вълна от банкрути. Още отсега Обединеното кралство губи повече пари от Брекзит, отколкото плаща в европейския бюджет. "Файненшъл таймс" изчислява седмичните загуби на около 340 милиона лири.

Ако договореностите за преходната фаза не бъдат осъществени до март идната година, британските фирми ще трябва да започнат да мислят за своите спасителни планове.  Британските банки вече започнаха да откриват филиали в Европа. И ако позицията на британското правителство не успее да убеди фирмите до края на лятото, те ще започнат масово да напускат Острова. Освен това не е сигурно, дали мнозинството в британското правителство ще постигне единодушие относно модела на Брекзит за рамковото споразумение с ЕС. А това може да доведе до нови избори с непредсказуем резултат.

Според последните социологически проучвания, британците вече са променили мнението си за Брекзит и голяма част от тях е за оставането на страната в ЕС. Не е ясно и как ще реагира на това едно ново, евентуално лейбъристко правителство. И в началото на 2018 година почти всички важни въпроси за Брекзит от британска страна все още са открити.

Владимир Каролев: В момента истинската политическа опозиция са Румен Радев и БСП, а не ДСБ и "Да, България"!

http://www.klassa.bg/News/Read/article/284194_%D0%92%D0%BB%D0%B0%D0%B4%D0%B8%D0%BC%D0%B8%D1%80+%D0%9A%D0%B0%D1%80%D0%BE%D0%BB%D0%B5%D0%B2%3A+%D0%92+%D0%BC%D0%BE%D0%BC%D0%B5%D0%BD%D1%82%D0%B0+%D0%B8%D1%81%D1%82%D0%B8%D0%BD%D1%81%D0%BA%D0%B0%D1%82%D0%B0+%D0

 "Нашите ("десни" бел.ред.) юнаци гледат парламента през джама на SASA, ядейки лют кенийски боб", написа финансистът

Докато Да, България и ДСБ се водят по акъла на няколко лобиста и говорят глупости за лифтове и пързалки, Румен Радев и БСП за две седмици опраскаха мораториума за лекарствата и антикорупционния закон.

И то с аргументи, които не мога да кажа, че са напълно неоснователни.

Това е истинска политическа опозиция, а не детинщина и изпълняване на бизнес поръчки.

Затова червените държат 1/3 от депутатите, имат президент с 70% рейтинг и омбудсман с 60% рейтинг, а нашите юнаци гледат парламента през джама на SASA, ядейки лют кенийски боб.

Владимир Каролев, фейсбук

Продължава разследването на петорното убийство в Нови Искър

//dariknews.bg/novini/bylgariia/prodylzhava-razsledvaneto-na-petornoto-ubijstvo-v-novi-iskyr-2070230

МВР издирва 44-годишната Кети Кюхова във връзка с петте открити тела в къща в Нови Искър вчера. По информация на главния прокурор Сотир Цацаров и петте жертви са намерени убити с по един изстрел с малокалибрено оръжие.

Убийствата най-вероятно

Нинова: Или всички се осъзнаваме, или правителството на Борисов ще ни тегли все по-надолу!

http://www.klassa.bg/News/Read/article/284193_%D0%9D%D0%B8%D0%BD%D0%BE%D0%B2%D0%B0%3A+%D0%98%D0%BB%D0%B8+%D0%B2%D1%81%D0%B8%D1%87%D0%BA%D0%B8+%D1%81%D0%B5+%D0%BE%D1%81%D1%8A%D0%B7%D0%BD%D0%B0%D0%B2%D0%B0%D0%BC%D0%B5%2C+%D0%B8%D0%BB%D0%B8+%D0%BF%D1%80%D0%B

 "Започнахме 2018 г. с негативния анализ на френския "Журнал дю Диманш", който пише: “Корупцията в България е ендемична. Корупцията е навсякъде." Вместо правителството на Борисов да прогледне реално за този проблем, имитира действия, пише лидерът на БСП

Изпратихме 2017 г. под знака на тежките оценки, дадени на България от авторитетни европейски издания. Британският вестник "Гардиън" и немският "Ди цайт" ни определиха като най-корумпираната страна в Европейския съюз, която застава начело на председателството.

Започнахме 2018 г. с негативния анализ на френския "Журнал дю Диманш", който пише: “Корупцията в България е ендемична. Корупцията е навсякъде."

Този път оценките не са от "лошата" БСП, която иска да ни изложи пред Европа. Те са от сърцето на Европа, от най-големите в ЕС -Германия, Франция, Великобритания.

Защо мълчите, г-н Борисов. Вие имате огромно влияние в европейските столици. Отговорете на тези обвинения към страната ни. Сигурно няма да го направите и причината е описана в "Ди Цайт": "корумпирани, но послушни". Само че това струва 10 млрд. лева годишно, които се крадат от българската икономика, българските семейства и домакинства.

Корупцията е в основата на крещящята бедност и несправедливост. Но по-важно дори от външните мнения е това на българския народ, който поставя корупцията на челно място в класациите на най-тежките проблеми за живота му.

Вместо правителството на Борисов да прогледне реално за този проблем, имитира действия.

Приетият по Коледа антикорупционен закон е определен от авторитетно френско издание така: "направо може да ви разсмее." За европейската общественост корупцията в България все още стряска Брюксел и класира България сред трите най-корумпирани страни в Европа.

Така започва българското председателство, за съжаление. Но още не е късно да се вземат мерки.

Президентът Радев дава златен шанс на правителството и мнозинството в НС с ветото върху антикорупционния закон. Здравият разум и истинското желание за борба с корупцията да надделее. Подкрепата за ветото би било само една стъпка в правилната посока.

Втората би била да се чуят аргументите на БСП при вота на недоверие за корупцията на правителството на Борисов.

Не се ли справим с корупцията, не можем да решим нито един от другите проблеми-бедност, здравеопазване, образование, демография.

Или всички осъзнаваме това и променяме нещата, или правителството на Борисов ще ни тегли все по- надолу.

Корнелия Нинова

Жан Виденов: "Трудно е да убедиш българина ,че тъкмо сега поне част от неговите политици и държавници са хора като него

http://www.klassa.bg/News/Read/article/284192_%D0%96%D0%B0%D0%BD+%D0%92%D0%B8%D0%B4%D0%B5%D0%BD%D0%BE%D0%B2%3A+%22%D0%A2%D1%80%D1%83%D0%B4%D0%BD%D0%BE+%D0%B5+%D0%B4%D0%B0+%D1%83%D0%B1%D0%B5%D0%B4%D0%B8%D1%88+%D0%B1%D1%8A%D0%BB%D0%B3%D0%B0%D1%80%D0%B8%D0%B

 През 90-те БСП предаде доброволно всичко на реститутките, синята клиентела или непоправимите национални нихилисти

Книгата „Отвъд политическия театър през погледа на Жан Виденов” – 335 страници, е издадени през 1998 г. Тя представлява едно обширно интервю на Николай Петев с Виденов. Политикът, който СДС, с помощта на кланове в БСП успаха да демонизират през 1996-1997 г., впоследствие от дистанцията на времето си спечели оценката на хората като единствения морален и честен премиер. В книгата той говори за преди 20 години, но по много от въпросите сякаш дава оценки за днешния политически живот.

 

Още тогава Виденов говори за „придворния контрадезинформатор Андрей Райчев”, с чиято помощ Андрей Луканов осъществява истинска кампания за очернителство на правителството, министрите, която се прехвърля и върху партията. Говори за „удобната андрейрайчевщина, която всичко може да обясни, всичко може да отрече”.

Книгата наистина е интересна, още повече, че 20 г. по-късно много ог горчивите истини на Жан Виденов бяха потвърдени от времето. Затова ви предлагаме части от нея.

„Яростният спор вътре в БСП е по въпроса за отношението на партията към властта в преходния период. Той е истинската заплаха за единството й, в него са и шансовете и за консолидация. Десетоноемврийците преди и четвъртофевруарците сега много се боят дори от констатирането на този спор и току се опитват да го подменят с други – между социалдемократи и комунисти, между консерватори и реформатори, между стари и млади. И в същото време по всеки конкретен въпрос – коалиционната политика и кадровата работа, оценката на собственото управление и алтернативата на чуждото – се опитват да прокарат своята логика. Те може и искрено да са убедени, че преходът е неизбежно десен и смисълът на всички реформи е реставрацията на най-дивия ориенталски капитализъм. Че като участва във властта в такъв един исторически период, всяка една лява партия извращава историческата си същност и затова по-добре да се кирпи в опозиция, докато други се „цапат” с управлението. От тази гледна точка може би им се струва напълно оправдано да сриват отвърте собствените си управления, да подаряват на противника изборните победи на партията си, да подменят искрения стремеж към национално съгасие с лозунга „Всеки друг на власт – само не ние – модерните леви, бившите комунисти!”

Това е едната възможна логика – логиката на елитите. Тя обаче няма нищо общо с очакванията на мнозинството хора, с политическата воля на лява България, с историческата мисия на социалистите да модернизират страната си с програмата на БСП, ако щете. За тези стотици хиляди няма съмнение: Социалистическата партия съществува, за да изпълнява чрез спечелени вотове перспективна на нацията политика, а когато е в опозиция – да брани всяко социално и демократично завоевание. При отказ от такъв подход БСП предава доброволно всичко на реститутките, синята клиентела или непоправимите национални нихилисти. Тази гледна точка споделям не само аз. С нея милионите избиратели на левицата извоюваха изборните победи на 1994 и 1995 г. Няма исторически опровержения на тази логика. Има само 1-2 натрапени от десницата идеологеми, които утре могат да се спукат като сапунен балон.

Изобилстват обаче съмненията в левицата и те не могат да се разсеят лесно, защото се подхранват изкуствено – и отвън, и отвътре. Десетоноемврийците  и четвъртофевруарците в редовете на социалистите се боят от неизбежните сравнения с миналото и разчитат на безпаметността на хората не по-малко, отколкото управляващите.

През 1990-1991 г. те оставяха открити пространства и прокопаваха скрити канали за синята клевета, заляла абсолютно всичко от четирите десетилетия реален социализъм.

През 1997-1998 г. изоставяха и предаваха по същия начин двете години управление на Демократичната левица. И не защото това управление (или преди него постиженията на реалния социализъм) нямаше за какво и с какво да бъде не само критикувано, но и защитавано – напротив! Дали целта бе такава, не знам, но резултатът е ясен – на всяка цена да се внуши на лява България, че историческите й шансове, дори и да ги е имало – са вече пропилени.

Тази историческа клевета – за пропилени шансове – е превърната днес в истински партиен канибализъм.

Лепи се безраборно на едно или друго поколение държавни, стопански или организационни кадри.

Познатите ни кръгове разиграват театър на абсурда, като принуждават самата партия на левицата със собствените си ръце да зачерква, да обявява за ненужни, дори да заклеймява като вредни всичките си досегашни борби за правото да участва в  промените и да определя характера им.

Но най-голямото им престъпление не е кадровият геноцид и самоизяждане, не политическият театър, а това, че развращават една вековна, една милионна левица, като й натрапват за партийна (на БСП) или за коалиционна (на БСП плюс Евролевицата) идеология собственото си пораженичеството, ликвидаторство и откровено предателство."

"Трудно е да убедиш българина, нагледал се през последния век на новоизлюпена „аристокрация”, „хайлайф”, „висша номенклатура”, „елит”, че тъкмо сега поне част от неговите политици и държавници са хора като него. И почти невъзможно е да го мотивираш в трудни моменти да подкрепи човека от своята черга, който му говори горчиви истини и посочва трънливия, но спасителен път. Навикът тегли към „началството от центъра”, свикнало да омайва с пошла демагогия. Най-лесно е да го излъжеш, че въпреки тотално объркания преход, въпреки константните кризи властта все пак си е главно благинка, а не сурово изпитание, че постовете се разпределят по родниниски връзки, а не по отговорности. И в трудни моменти неизменно се хваща на въдицата на изпечените интриганти и службогонци да искат главите на кадрите – заради временното си успокоение, а не да мери работата им – заради общия краен резултат."

"По идея на Желю Желев, издигната на предизборния му митинг в Пловдив, беше нанесен престъпен удар по българското земеделие, само и само да бъдат ликвидирани „червените гнезда” – селскостопанските кооперации. Уволнени бяха хиляди стопански ръководители и държвани служители.

Синята власт започна най-безскрупулно да урежда своята партийна клиентела – кога с възможности за приватизация, кога с гарантирани места на входа и изхода на големи предприятия, кога с високоплатени синекури по разни бордове, кога с престижни служби в страната и в чужбина. Този подход се оказа жилав, превърна се в траен, почти неизкореним механизъм, с който левицата по-късно не успя да се пребори докрай, макар да се опита да го стори.

Позорният закон „Панев” оскърби цвета на българската научно-творческа интелигенция. Форсирани бяха политическите съдебни процеси срещу дейци на партията от периода до края на 80-те години...

Това бе красноречив симптом от прехода, който „сигнализираше”, че обществото и политиците на „новия ден” са далеч от съвременното разбиране за демокрация и плурализъм, за цивилизовано еволюционно развитие. Независимо от многобройните атаки на див реваншизъм БСП нито за миг не спря съпротивата срещу разрушителната политика на СДС."

Посткапитализмът като дигитализъм или хуманизъм? /Теория на духовността и материалната парадигма/

http://pogled.info/analitichen/postkapitalizmat-kato-digitalizam-ili-humanizam-teoriya-na-duhovnostta-i-materialnata-paradigma.91652

/Поглед.инфо/ В древността основа на социалното съзнание е било митологичното мислене. Митовете и вярванията са формирали човешкия кръгозор. Те са задали стремеж към познание и са отделили хомо-сапиенс от пещерния човек. Когато човечеството навлиза в средните векове това мислене се институционализира и се развива религията. Религиозните институции са имали власт над съзнанието. Те са определяли догмите, а догми са владеели света. Днес, водеща е науката, а догмите са заменени от научните парадигми.

Дълга нощ

http://pogled.info/bulgarski/dalga-nosht.91654

/Поглед.инфо/ Защо не можеш да заспиш? Дали виновна е луната? С пердето скрий ѝ светлината във тъмното да постоиш.

Евроизлагация

http://www.klassa.bg/News/Read/article/284191_%D0%95%D0%B2%D1%80%D0%BE%D0%B8%D0%B7%D0%BB%D0%B0%D0%B3%D0%B0%D1%86%D0%B8%D1%8F

 Най-корумпираните, но пък послушнички. Така ни виждат в чужбината. Доскоро управляващите обвиняваха БСП, че си измисля подобни твърдения. Само през последните няколко седмици обаче редица авторитетни международни издания ни "застреляха" от първите си страници със заглавия, директно посочващи корупцията като проблем номер едно за България. Че сме слаби в борбата с нея, всички си го знаем. Дори и управляващите. Яко се напънаха ГЕРБ и коалиционните им патриоти и бизнесмени, за да пробутат някакъв антикорупционен закон... Колкото да покажем пред чужденците, че видите ли, чули сме, че такова нещо трябва да имаме. Пък, че то едва ли ще проработи, това е друг въпрос.

По стар гербаджийски маниер се приемат купчини документи, които после спешно ще трябва да се коригират. Въпросът е номерът да мине, а като дойдат господата с костюми - да може премиерът да потупа по масата и да отчете дейност в битката с престъпленията, облечени във власт. Те, костюмарите, няма да имат време да се вглеждат в детайлите, та пробойните в закона може да останат незабелязани. Чужденците ще дойдат за малко, пък и целта им не е да се вглеждат във вътрешноведомствените ни драми.
Еврогостите ще видят най-хубавото от България, опитват се да ни убедят гербаджиите. Че как няма да им е хубаво с евромилионите, които отиват за евровоаяжи и евроремонти? Някой има ли представа колко точно струва "лъсването" на НДК? Бързо забравиха Мирослав Боршош, мимоходом минаха инспекциите за незнайно колко пъти преправяните плочки, мазилки и т.н. Ама НДК бил много хубав... Толкова експертно е направено всичко, че някакъв екран беше изтъпанчен пред произведение на изкуството от Йоан Левиев. Този гаф май най-точно показва каква е представата на управляващите за реклама на родното творчество. С един замах някаква безлична джаджа скри уж временно нещо уникално, което би трябвало да е ако не акцент, то поне артистичен фон за бюрократите, обръгнали на плазми, банери и пана... Но бутафорията не спира дотам.
Прекрасното НДК, което ще домакинства цял куп прояви, на пръв поглед изглежда добре. Само дето в подлезите му е страшно. На метри от него гордо стоят изтъпанчени псевдографити, изобразяващи мъжки полови органи, съпроводени от нецензурни "любвеобилни" фрази и футболни лозунги. Боклуци, извадени чимове, стърчащи кабели, мазилка на кръпки и закачени накриво таблеки пък явно трябва да придават уникалност на българското европредседателство. Това е гледката край НДК. Да, не е от днес, и не е само край Двореца, ама затова няма как да виним БСП, че тя не е управлявала в София от твърде отдавна. За сметка на това гербаджийското кметуване би трябвало да е изстреляло столицата в топ 3 на прекрасните градове, ако слушаме бате Бойко и леля Данче...
НДК би трябвало да покаже много култура на Европа. Ама как и според чии разбирания? Така и не се разбра точно какви са ни приоритетите и целите, които ще тикаме към реализация покрай домакинството на този световен форум. Щяхме да помиряваме Русия с ЕС, Лиляна Павлова рязко се отказа. Сега пък целим да сме балкански балансьор, да помагаме на Великобритания за "Брекзита"...
Единственото ясно е, че ни мислят за корумпирани. Ама ние сме си свикнали с това. Очаквано президентът наложи вето на антикорупционния закон. ГЕРБ и компания мълчат, макар отдавна да бяха предупредени, че това ще се случи. Но те и лидерът им обичат да си трайкат, когато стане напечено. Чакат да видят откъде духа вятърът. От няколко седмици чужденци твърдят, че сме прояждани от корупция, властта обаче - ни вопъл, ни стон.
Евроизлагацията предстои, остава да видим колко дълбоко е дъното, към което управляващите ни тласкат.

 

Кой град в Европа ще спечели от „Брекзит“? Хм,... Ню Йорк

http://clubz.bg/62434-koj_grad_v_evropa_shte_specheli_ot_%E2%80%9Ebrekzit%E2%80%9C_hm_nyu_jork

Решението на Великобритания да напусне Европейския съюз беше нещо, което се случва веднъж на поколение. През 2018 г. инвестиционни банки, фондове и застрахователи започват вече да се замислят за своето място в лондонското сити.

Никой не очаква струпване на изхода. Финансовата индустрия е инвестирала милиарди в Лондон и ситито все още предлага предимства като инфраструктура, върховенство на закона и удобната часова зона. Но наближава март 2019 г., когато е крайният срок за преговорите между Великобритания и 27-те държави от ЕС по условията за раздялата и формата на бъдещото сътрудничество.

Без сделка, Великобритания рискува да скочи от висока скала и да изостави бизнеса извън общия пазар. Това клише обаче пропуска най-важното – бизнесът има нужда от правна сигурност много преди март 2019 г. Ако няма яснота, те ще преместят превантивно поне някои от дейностите си, за да си сигурни, че ще могат да обслужват клиентите си. „Това е нещо като застраховка“, казва директор на американска инвестиционна банка. „Колкото повече чакаш печалбата, толкова по-малко ценна е тя“.

Краят на първото тримесечие на 2018 г. ще бъде крайният срок за решенията за преместване. До тогава ще трябва да бъдат подновени годишните договори, независимо дали в Лондон или в друга европейска юрисдикция. И нещо по-битово – планиращите преместване имат нужда от доста време, за да устроят новите си домове и да запишат децата си в местни училища преди началото на учебната година през септември 2018 г.

Нуждата на ситито от яснота обяснява защо британското правителство се опитва да постигне с ЕС сделка за преходния период. Но позицията на преговорния екип не е толкова силна, колкото се твърдеше преди референдума.

Да погледнем Франция – президентът Еманюел Макрон опитва да прокара намаляване на данъците за дошлите да работят в страната и да представя Париж като най-актулното място в Европа. Великобритания е нетен износител на финансови услуги – защо Франция да им помага?

Или пък Германия – след референдума, привържениците на "Брекзит" твърдяха, че германските компании имат нужда от ситито, за да набират капитал и да имат достъп до най-добрите услуги. Този аргумент бе подхранен от желанието на правителството на Германия за стабилен в правно отношение "Брекзит".

Сделка за преходния период, който може да продължи до три години и да запази някои от договорките, също ще отнеме време. Но и това си е риск. Някои финансови играчи вече започнаха да местят част от дейностите си на различни места в Европа вместо да изберат едно конкретно място.

HSBC обяви, че ще премести до 1000 работни места в Париж, където притежава френски клон и лиценз за банкова дейност. Goldman Sachs е една от банките, които избраха Франкфурт, докато Citigroup и Bank of America местят в Дъблин своите инвестиционни офиси.

Големината на риска за икономиката на Лондон става все по-видна. Първата стъпка е да основеш дъщерна компания, в която да прехвърлиш продажбите и администрацията. Ако след 2018 г. няма подобен на досегашния режим на общия пазар, клиентите също ще те последват. В този момент изнасянето на поне част от дейностите и работните места става необратимо (дори и ако се случи почти немислимито и Великобритания опита да организира втори референдум).

Über alles

През 2018 г. ще стане ясно, че Франкфурт е номер едно. Бундесбанк и финансовият регулатор са си спечелили доверието на бизнеса, въпреки че вероятно все още не могат да достигнат нивото на Bank of England. Летището на Франкфурт е само на 20 минути от центъра на града. Германската кухня и условията за настаняване са доста по-апетитни, отколкото ги представят британските таблоиди. 

Европейската централна банка иска да има поглед над капитала и притиска банките да въвеждат холдингови структури, които да поставят всички операции под един покрив. След "Брекзит" мантрата на ЕЦБ ще бъде „финансова стабилност über alles“.

Париж ще бъде фаворит сред базираните в Лондон инвестиционни банкери, благодарение на експресния влак между двата града. Но какво ще стане ако Макрон „избухне“ през 2018 г.? Тогава погледнете към кандидатите от втория ред – Амстердам, Дъблин и Люксембург, както и по-евтината и настигаща еврозоната Варшава.

Накрая обаче най-големият печеливш може да се окаже Ню Йорк. Въпреки неудобството на часовата зона, благодарение на бизнес усилията на управлявалия три мандата бивш кмет Майкъл Блумбърг, градът отново напомня за себе си. През 2018 г. финансовите играчи от „Уолстрийт“ ще очакват от Доналд Тръмп още облекчения. Големите инвестиционни банки, които дойдоха в Лондон преди 30 години, могат да се окажат по-мобилни, отколкото хората си мислят.

Какво може да направи ситито? Правителството няма намерение да създава свободен от регулации „Сингапур на Темза“. Решенията за бъдещето на финансовите услуги в ЕС ще се взимат в Брюксел и Франкфурт и Великобритания няма да има глас. Не отписвайте все още ситито, но и не подценявайте краткосрочните загуби от "Брекзит".

...

Анализът е публикуван в "The Economist". Преводът е на Клуб Z.

Балнеологичен курорт е най-силният пазар на имоти на Острова за 2017 г.

http://www.klassa.bg/News/Read/article/284190_%D0%91%D0%B0%D0%BB%D0%BD%D0%B5%D0%BE%D0%BB%D0%BE%D0%B3%D0%B8%D1%87%D0%B5%D0%BD+%D0%BA%D1%83%D1%80%D0%BE%D1%80%D1%82+%D0%B5+%D0%BD%D0%B0%D0%B9-%D1%81%D0%B8%D0%BB%D0%BD%D0%B8%D1%8F%D1%82+%D0%BF%D0%B0%D0%B7%D0%B0

 Балнеологичен курорт и два крайбрежни региона отбелязват най-голямото увеличение на цените на жилищата във Великобритания през изминалата 2017 г., показват данните на ипотечното звено на Bank of Scotland Plc – Halifax, цитирани от Bloomberg.

В Челтнъм в Югозападна Англия се отчита 13% ръст на цените през 2017 г., което е почти пет пъти над ръста в национален мащаб (2,7%), сочи статистиката.

Средната цена на имот в града, в който се провежда ежегоден фестивал с конни надбягвания, се увеличава до 313 150 паунда (423 хил. долара).

Борнмът и Брайтън са следващите два града с най-силен ръст на цените на имотите – повече от 11%, показват още данните.

Ръстът на цените на жилищата се забавя през 2017 г. Лондон вече е най-слабото звено на пазара на имоти на Острова заради забавянето на икономиката, свързано с Brexit, и натиска на засилващата се инфлация и стагниращите доходи.

 

Очаква се ситуацията да не се подобри скоро, както прогнозира Кралският институт на лицензираните оценители (RICS) и Националната строителна асоциация.

В рамките на британската столица най-добре се представя пазарът в района Нюхам – 10% ръст за годината.

Две от трите области с най-голям спад на цените на имотите във Великобритания са в Шотландия - Пърт и Пейсли. В общо 13 града в страната се регистрират понижения на цените на жилищата, отчита компанията.  

По статията работиха: Миглена Иванова, редактор Десислава Попова

Исландия остава най-бързо растящият пазар на имоти в света

http://www.klassa.bg/News/Read/article/284189_%D0%98%D1%81%D0%BB%D0%B0%D0%BD%D0%B4%D0%B8%D1%8F+%D0%BE%D1%81%D1%82%D0%B0%D0%B2%D0%B0+%D0%BD%D0%B0%D0%B9-%D0%B1%D1%8A%D1%80%D0%B7%D0%BE+%D1%80%D0%B0%D1%81%D1%82%D1%8F%D1%89%D0%B8%D1%8F%D1%82+%D0%BF%D0%B0%D0%B7

 Исландия остава най-бързо растящият пазар на имоти в света, макар и темповете на увеличение на цените да се забавят леко през третото тримесечие на 2018 г. Това показват данните на онлайн портала Global Property Guide.

България отново не е включена в подреждането. Изданието не оценява пазара на имоти у нас, откакто Националният статистически институт (НСИ) спря да публикува публичен и прозрачен индекс на цените на имотите. GlobalPropertyGuide не ползва и данните на Евростат за цените на жилищата в България.

За периода юли – септември 2017 г. цените на жилищата в Исландия се повишават с 20,4% спрямо същия период на 2016 г. За сравнение, през второто тримесечие ръстът достигна 21,3%.

За тримесечието увеличението на цените е 3,6%.

На второ място в класацията излиза Египет с годишен растеж от 20,17% и 13,5% за тримесечието.

На трето място е Хонконг с 14,8%, следван от Макао, Канада, Румъния, която е лидер за Европейския съюз (ЕС), Турция, Филипините, Швеция и Черна гора.

Най-слабият пазар на имоти в света си остава Киев в Украйна с годишен спад на цените от почти 5%, следван от Русия с понижение от 3,55% и Катар с намаление от 3,3%.

От гледна точка на развитие на регионалните пазари лидер е Европа, където на 15 от 24 наблюдавани пазара се отчитат ръстове. Шест от първите десет най-бързо растящи пазара на жилища също са на Стария континент.

В САЩ ръстовете на цените остават стабилни, докато в Канада бумът продължава. В Азия пазарите губят почва с малки изключения, а в Латинска Америка картината е смесена.

По статията работи: Миглена Иванова

С колко задлъжняха американците по празниците?

http://www.klassa.bg/News/Read/article/284188_%D0%A1+%D0%BA%D0%BE%D0%BB%D0%BA%D0%BE+%D0%B7%D0%B0%D0%B4%D0%BB%D1%8A%D0%B6%D0%BD%D1%8F%D1%85%D0%B0+%D0%B0%D0%BC%D0%B5%D1%80%D0%B8%D0%BA%D0%B0%D0%BD%D1%86%D0%B8%D1%82%D0%B5+%D0%BF%D0%BE+%D0%BF%D1%80%D0%B0%D0%B7

 Американските потребители са натрупали средно 1054 долара дълг в периода на коледното пазаруване. Това е с 5 процента повече спрямо предходната година, според проучване на сайта за лични финанси MagnifyMoney, цитиран от MarketWatch.

Според информация на сайта 44 процента от купувачите са натрупали дълг от над 1000 долара по празниците, а 5 процента - над 5000 долара.

Възстановяването от тези покупки няма да бъде лесно. Само половината от анкетираните очакват да върнат дълга до 3 месеца, а 29 процента казват, че ще им трябват над пет месеца да покрият задълженията си. Всъщност 10 процента от хората, взели заеми по Коледа, посочват, че ще могат да правят минимални плащания по кредитната си карта.

Ако потребител е похарчил 1054 долара и плаща минимална вноска от 25 долара всеки месец, той ще изплаща дълга си до 2023 година при средна лихва 15,9 процента, според анализ на MagnifyMoney. Разходите по дълга могат да достигнат до 500 долара.

През август 2017 година американците отчетоха най-високото равнище на дълг по кредитни карти в американската история.

Повечето американци не се придържат към бюджетите си, според компанията за мобилно банкиране Varo Money, като 74 процента посочват, че подценяват разходите. Най-често бюджетите се надхвърлят за непредвидени подаръци (36 на сто), за редовните подаръци за празниците (27 процента), за храна (27 процента) и за украса (17 процента).

 

По статията работи: Веселина Василева

КЗП: Търговците са длъжни да спазят обещанието си да приемат обратно покупка

http://www.klassa.bg/News/Read/article/284187_%D0%9A%D0%97%D0%9F%3A+%D0%A2%D1%8A%D1%80%D0%B3%D0%BE%D0%B2%D1%86%D0%B8%D1%82%D0%B5+%D1%81%D0%B0+%D0%B4%D0%BB%D1%8A%D0%B6%D0%BD%D0%B8+%D0%B4%D0%B0+%D1%81%D0%BF%D0%B0%D0%B7%D1%8F%D1%82+%D0%BE%D0%B1%D0%B5%D1%89%D

 Когато търговецът е поел ангажимент, че ще приеме обратно закупена от търговската мрежа стока и ще възстанови парите на клиента си, той е длъжен да го направи. В противен случай ще е налице нелоялна търговска практика. Правото на отказ от онлайн покупки е безусловно. Това каза председателят на Комисията за защита на потребителите (КЗП) Димитър Маргаритов в предаването „Лице в лице” по bTV по повод на това, че едно от най-честитите запитвания в КЗП по време на празниците е именно възможността за връщане на закупени или подарени стоки. Необходим е обаче платежен документ или гаранционна карта, например за удостоверяване на сделката.

Близо 100 потребители са се обърнали към КЗП по коледните и новогодишни празници, добави Маргаритов и обобщи, че пазарът е бил относително спокоен през тези дни.

Маргаритов припомни, че вече е невъзможно сключването на договор по телефона – нещо, което допреди 4-5 години законодателството допускаше. „Могат да се договорят условия по телефона. Но, за да произведат ефект, трябва да се подпише договор. Той може да бъде изпратен дистанционно. Но не непременно това трябва да става под натиска на куриера, който бърза да си го вземе обратно и да си тръгне, а винаги след запознаване с клаузите, дори и ако това означава, че куриерът ще дойде още веднъж, за да вземе договора”, обясни председателят на КЗП.

По време на разговора Маргаритов изрази мнение, че туроператорите стават относително рискова група търговци. „Пазарът е много динамичен, развива се и на базата на споделената икономика, и изобщо на базата на общуването в социалните мрежи, при което възникват алтернативни способи за запазване на почивка. Не искам да кажа, че те са много по-добри, защото всеки от тях също крие своите рискове”, отбеляза той и подчерта, че трябва да се замисляме върху всички оферти, с които ни обсипва пространството и върху това, че „има неща, които не звучат реално и наистина не могат да бъдат изпълнени, колкото и да буди доверие у нас този, който ни ги предлага.”

Според председателя на КЗП е добре и да бъде направена ревизия на съществуващия регистър на туроператорите, който се води от Министерството на туризма и да се прецени дали не трябва да бъдат затегнати условията, при които някой може да започне да извършва такава дейност. „Това може да бъде направено със съвместните усилия на всички институции, които имат функции по контрола върху туристическия продукт и по политиките в туризма. Смятам, че е напълно възможно и необходимо”, добави Маргаритов.

Около 35 000 проверки е извършила Комисията през изминалата година, както по сигнали на граждани, така и по предварително планирани кампании. В близо 3 000 случая или в малко под 10% са констатирани нарушения, за които са наложени санкции. „Нашите актове подлежат на съдебен контрол. Не всички се обжалват от търговците, но когато това става, в повече от две трети от случаите ние печелим делата”, допълни председателят на КЗП.

Маргаритов потвърди, че до голяма степен българското законодателство в областта на потребителската защита е синхронизирано с европейското, като и към момента продължаваме да възприемаме всички нови постановки.

Законодателство в тази сфера е претърпяло много силно развитие в последните години и то в посока повишаване защитата на потребителите и различни допълнителни за тях явления, каквото например е отпадането на роуминга и каквото се очаква да бъде и отпадането му в съседните държави. Статистиката показва, че хората стават все по-активни, а нарушенията на търговците намаляват.

По статията работи: Веселина Василева

Биткойнът отстъпва позиции в подземния свят

http://www.klassa.bg/News/Read/article/284186_%D0%91%D0%B8%D1%82%D0%BA%D0%BE%D0%B9%D0%BD%D1%8A%D1%82+%D0%BE%D1%82%D1%81%D1%82%D1%8A%D0%BF%D0%B2%D0%B0+%D0%BF%D0%BE%D0%B7%D0%B8%D1%86%D0%B8%D0%B8+%D0%B2+%D0%BF%D0%BE%D0%B4%D0%B7%D0%B5%D0%BC%D0%BD%D0%B8%D1%8F+

 Биткойнът губи лустрото си сред някои от най-ранните и най-ненаситни свои фенове – престъпниците, отстъпвайки позиции пред един нов вид виртуални разплащателни средства.

Криптовалути като монеро, създадени, за да не могат да бъдат проследени, успяха да наберат значителна инерция през последните два месеца, след като властите на много места се сдобиха със софтуер, който позволява наблюдението на хора, използващи биткойни, съобщава Bloomberg. Все повече аналитични фирми, като Chainalysis,например, се усъвършенстват в това да откриват дигитални съкровища, свързани с престъпна дейност или пране на пари, попречвайки на тяхното обръщане в традиционни валути.

Европейската полицейска служба Европол предупреди в свой доклад преди три месеца, че „други криптовалути като монеро, етериум и Zcash набират популярност сред дигиталния подземен свят“. Изнудвачи, които използват зловреден софтуер, за да блокират компютрите на свои жертви, докато не получат откуп, започнаха да искат плащанията им да се извършват в тези валути.

Валутата вече е „една от любимите, ако не и любимата“ при извършването на атаки с блокиране на потребителски компютри срещу откуп, посочва Мат Сюичи, основател на базираната в Дубай фирма за сигурност Comae Technologies.

През последните два месеца на 2017 г. монеро увеличи четири пъти стойността си до 349 долара, посочват от coinmarketcap.com. Това я нарежда сред редица други валути, които поскъпнаха по-бързо от биткойна – успял приблизително да удвои цената си същия период по данни на Bloomberg.

В случая с монеро престъпниците я предпочитат все повече, тъй като основната технология на биткойна би могла да се окаже в техен ущърб. Блокчейнът, който щателно записва адресите, които изпращат и получават трансакции, както и точното време на операциите и средствата по тях, са информация, която би могла да послужи на властите като доказателство за престъпна дейност. Ако даден адрес бъде свързан с определено престъпление, наблюдението на биткойн вселената може да покаже сумите, които изчезват от дадено място и се появяват на друго.

Разследващите са успели да разработят база данни и техники за обработка на такъв тип информация, за да може по-лесно да се стига до престъпниците.

Нека предположим, че кафене в Бъркли е познато с определен биткойн адрес и всяка сутрин в девет на него се превежда определена сума в криптовалутата от издирван престъпник. Така полицията ще може в уреченото време и място да проведе арест и да задържи търсения от нея извършител.

Монеро, чието начало датира от 2014 г., е много по-различна валута. При нея адресите на получателите се скриват в блокчейн чрез генерирането на фалшиви, за да може истинският изпращач да остане неизвестен. Също така в тайна остава и обемът на средства по трансакцията.

По думите на Пауъл Кусковски, изпълнителния директор на Coinfirm – която помага на борси и компании да избягват употребата на средства с престъпен произход, технологията на монеро е толкова ефикасна, че софтуерът за засичане на криптовалута с незаконен произход отбелязва почти всички средства, обърнати в нея, като високорискови. За сравнение при биткойна такива са само около 10%. „Считаме за „високорисково“ това, което прави средствата анонимни“, посочва Кусковски.

Монеро е сред фокусираните върху анонимността криптовалути, всяка една от които предлага различни възможности за опазване на сигурността на своите потребители. Нейният основен конкурент Zcash – който е известен с това, че до голяма степен се ползва от престъпници, може да предложи дори още по-голяма защита на самоличността. Вместо да създава фалшиви адреси за прикриване на изпращача на средства, валутата криптира истинския адрес. Това прави невъзможно проследяването чрез откриване на връзки между адресите, използвани при множество трансакции – слабост, каквато монеро има. 

Считаме за „високо рисково“ това, което прави средствата анонимни.

 

Независимо от това обаче изследователи от Университета в Принстън наскоро успяха да разработят технология, която да им помага при анализирането на сделки със Zcash поне до някаква определена степен. Те обаче все още не могат да проникнат в системата на монеро. Друг недостиг на Zcash е и това, че валутата не може да се използва през предпочитаните от престъпниците мобилни устройства за еднократна употреба.

Създателите на монеро казват, че просто са създали валута, която защитава самоличността. Много хора я използват съвсем законно – просто не искат другите да знаят дали си купуват кафе или кола, посочва Рикардо Спани, един от нейните разработчици.

„Като общност ние определено не подкрепяме използването на монеро от престъпници“, казва още той и допълва, че в същото време при наличието на децентрализирана валута няма как да бъде предотвратено използването й от определени хора. Според Спани неговата валута има преимущества пред биткойна и затова ще бъде използвана и от престъпници.

Въпреки това хората с криминален произход са едва малка част от всички нейни потребители, смята Лукас Нуци, анализатор към компанията Digital Asset Research, която предоставя проучвания за институционални инвеститори.

„Също както с всяка новаторска технология много от първите й случаи на използване са за незаконна дейност“, посочва той. Но тъй като обикновените хора стават все по-предпазливи относно личните си данни и тяхното наблюдение, в тези валути се открива удобство, което е „отвъд обмена на незаконни стоки“, допълва Нуци.

По статията работиха: Елена Илиева, автор Елена Илиева, редактор Веселина Василева

 

Съюзът на преводачите в отговор на защитата на Мурдаров

http://clubz.bg/62441-syyuzyt_na_prevodachite_v_otgovor_na_zashtitata_na_murdarov

Спорни твърдения, които нямат връзка с експертния диалог, който се опитваме да водим в защита на правата на преводачите. Коментарът е на Съюза на преводачите, поискали право на отговор след публикуваната в „Площад Славейков“ позиция на експерти от Института по български език към БАН в защита на Владко Мурдаров.

През 2017-а професорът бе обвинен за плагиаство на преводи от немски език, потвърдено от Съюза на преводачите (СБП) след експертиза. Това обаче бе определено от бивши колеги на Мурдаров от Института по български език като опит да бъде отречена цялата преводаческа дейност на езиковеда.

От Съюза на преводачите реагираха и Управителният съвет на организацията изпрати някои уточнения, изразявайки изненада, че писмото на учените от БАН не е нито адресирано, нито изпратено до СБП. От Съюза подчертават, че не целят да подлагат на съмнение качествата нито на останалите преводи на проф. Мурдаров, нито на неговите изследователски трудове.

Публикуваме пълния текст на отговора на Съюза на преводачите:

„Писмото на специалисти от Института за български език към БАН, което се представя в материала, изненадващо не е нито адресирано, нито изпратено до СПБ (или поне не е получено от нас до този момент), така че го познаваме единствено по цитатите, публикувани от „Площад Славейков“, и можем да коментираме накратко само тях.

Намираме, че голяма част от цитираните твърдения са спорни и нямат връзка с експертния диалог, който се опитваме да водим в защита на авторските права на преводачите. Тук ще вземем отношение само по някои неточности в текста, който познаваме.

Д-р Гергана Фъркова-Ангелова, изготвила и двете експертни становища, свързани с преводи на проф. Владко Мурдаров (публикувани, съответно, на 20.06.2017 г. и на 10.12.2017 г.), не е член на СПБ, докато в писмото се твърди обратното. На мнение сме обаче, че в подобни случаи няма основания за „конфликт на интереси“ при евентуално членство на експерта в институцията, която възлага експертизата. Във връзка с това можем да добавим, че нерядко съдебните институции се обръщат точно към СПБ (и неговите членове) за експертизи на преводи.

Проф. Мурдаров не е член на СПБ, но изказаното предположение, че е налице „подчертано целенасочено отношение“ към преводаческата му дейност именно защото той не е член на СПБ, е напълно неоснователно и едва ли се нуждае от допълнителен коментар. Повтаряме отново, че наша основна цел, както коректно се посочва и в коментара към писмото в „Площад Славейков“, е да защитаваме „труда и творческите постижения на съюзните членове и на цялото преводаческо съсловие“.

Авторите на писмото посочват като „основен аргумент за нашето [т.е. на авторите на писмото] несъгласие, съмнение и неприемане на мнението за заимстване на текстове“ „нарушаването на изискването за независимост на експерта“, както те определят факта, че и двете експертни становища по случаи със заимстване на преводи от страна на Вл. Мурдаров са възложени от Комисията по професионална етика на СПБ на един и същи експерт, д-р Фъркова-Ангелова: заставаме зад нашето решение и сме на мнение, че и тук не съществува субективност, а напротив – търсене на експертно, специализирано мнение, защото точно по-продължителното професионално занимание с дадена проблематика води до още по-задълбочена експертност. Не се поколебахме отново да се обърнем към д-р Фъркова-Ангелова също предвид високата оценка за професионализма на нейното първо становище, както показва и анкетата по темата, поместена в бр. 26/2017 на „Литераратурен вестник“, с. 3–4.

Накрая държим изрично да подчертаем, че с оповестените становища и експертни оценки, отнасящи се до отделни конкретни преводи, не целим да подлагаме на съмнение качествата нито на останалите преводи на проф. Мурдаров, нито на неговите изследователски трудове. Напомняме, че през 2006 г. Владко Мурдаров е отличен от СПБ за превода си на „Драми“ на Е. Йелинек (изд. „Рива“, 2005). Но тези приноси сами по себе си не биха могли да изпълняват ролята на „контраекспертиза“ за текстовете, които се разглеждат в двете експертни оценки на д-р Фъркова-Ангелова. Колегите от БАН обаче биха могли да изготвят такава, за да продължи диалогът именно на експертно ниво.

"Площад Славейков"

Мохамад Зариф: Иранците имат право да гласуват и да протестират

http://www.klassa.bg/News/Read/article/284185_%D0%9C%D0%BE%D1%85%D0%B0%D0%BC%D0%B0%D0%B4+%D0%97%D0%B0%D1%80%D0%B8%D1%84%3A+%D0%98%D1%80%D0%B0%D0%BD%D1%86%D0%B8%D1%82%D0%B5+%D0%B8%D0%BC%D0%B0%D1%82+%D0%BF%D1%80%D0%B0%D0%B2%D0%BE+%D0%B4%D0%B0+%D0%B3%D0%BB%D

 Иранският външен министър Мохамад Джавад Зариф каза, че иранците имат право "да гласуват и да протестират", за разлика от американските съюзници в региона. Той явно имаше предвид Саудитска Арабия и други страни в Залива, предаде Associated Press.

Зариф написа днес в Twitter, че сигурността и стабилността на Иран зависят от собствения му народ, който за разлика от народите на близки приятелски страни на Тръмп в региона има право да гласува и да протестира. Иранският министър използва в туита си популярното в интернет съкращение bffs, означаващо "най-добри приятели завинаги". По-нататък в туита си Зариф заяви, че "тези трудно спечелени права ще бъдат защитени, няма да се позволи те да бъдат саботирани чрез насилие и унищожение от внедрени хора".

 

В същото време постоянният представител на САЩ в ООН Ники Хейли поиска извънредни заседания на Съвета за сигурност в Ню Йорк и на Съвета за правата на човека в Женева, на които да се обсъди положението в Иран, където текат масови антиправителствени протести, предаде France Press.

"Не трябва да мълчим. Народът на Иран иска свободата си", добави Хейли, без да каже кога биха се състояли тези заседания.

Хейли похвали смелостта на иранските демонстранти и заяви, че протестите им са спонтанни, а не задвижвани от външни сили, предаде Ройтерс.

Хейли прочете постове в социалните медии, написани от иранци в подкрепа на протестите, и отхвърли твърдението на иранските лидери, че протестите са организирани от враговете на Иран. "Всички знаем, че това е пълен абсурд. Демонстрациите са напълно спонтанни. Има ги в почти всеки град в Иран. Това се случва, когато отдавна потискани народи въстанат против диктаторите си", заяви тя.

САЩ получават информация, че Северна Корея може би подготвя ново ракетно изпитание, каза Хейли. "Надявам се това да не се случи. Ако обаче се случи, трябва да наложим още по-сурови мерки на севернокорейския режим", заяви тя.

 

По статията работи: Веселина Василева

Сърбия разиграва руската карта в играта си със Запада

http://pogled.info/svetoven/balkani/sarbiya-razigrava-ruskata-karta-v-igrata-si-sas-zapada.91649

/Поглед.инфо/ Участието на Русия в преговорите за бъдещето на сръбската провинция Косово и Метохия, която през 2008 г. обяви едностранно независимост, бе една от темите на неотдавнашната среща между руския президент Владимир Путин и президента на Сърбия Александър Вучич. Както съобщава президентът на Сърбия, по време на разговора си с Путин той е получил положителен отговор на въпроса дали Русия е готова да се присъедини към диалога между Белград и Прищина, в случай на опити за разширяване на формата на преговорите и включването в тях на САЩ.

CNN: Тръмп мечтае да стане първия американски цар в духа на Романови

http://pogled.info/svetoven/amerika/CNN-tramp-mechtae-da-stane-parviya-amerikanski-tsar-v-duha-na-romanovi.91650

/Поглед.инфо/ Доналд Тръмп управлява страната направо като цар: опира се на тесен кръг приближени и се отнася към министрите като към слуги, отбелязва в ефира на CNN специалистът по Русия Саймън Себаг Монтефиоре. Според него Тръмп с възхищение се отнася към Путин, който впрочем и сам управлява страната в духа на династията Романови.

Hill: В отношенията си с Москва Тръмп се оказа последовател на Обама

http://pogled.info/svetoven/Hill-v-otnosheniyata-si-s-moskva-tramp-se-okaza-posledovatel-na-obama.91651

/Поглед.инфо/ По време на своята предизборна кампания Доналд Тръмп обеща да подобри отношенията с Москва, но подходът на неговата администрация в края на краищата напомня политиката на Барак Обама след 2014 година, пише The Hill, позовавайки се на мнението на експертите. Самите днешни чиновници твърдят, че провеждат двояка стратегия: търсят взаимодействия, но при това отстояват американските интереси.

Mazda MX-5 Sakura разцъфтява през пролетта

http://www.klassa.bg/News/Read/article/284184_Mazda+MX-5+Sakura+%D1%80%D0%B0%D0%B7%D1%86%D1%8A%D1%84%D1%82%D1%8F%D0%B2%D0%B0+%D0%BF%D1%80%D0%B5%D0%B7+%D0%BF%D1%80%D0%BE%D0%BB%D0%B5%D1%82%D1%82%D0%B0

 

Елегантният роудстър идва с вишневочервен покрив и бежов кожен салон

Точно в разгара на сезона за кабриолетите – в началото на следващата пролет, японците от Mazda ще зарадват почитателите на феноменалния роудстър MX-5 със специална версия, наречена Sakura. Името е избрано в чест на великолепните розови японски вишневи дървета, наричани още сакура, които са един от най-известните символи на пролетта в Япония. Те започват да цъфтят в средата на месец март във всички нюанси на розовия цвят. Лимитираната серия на Mazda MX-5 Sakura ще получи

ексклузивно оборудване с мек сгъваем покрив във вишневочервен цвят

и бежов кожен салон. Оборудването на Sakura включва алуминиеви джанти в цвят Bright Dark, задни сензори за паркиране, аудиосистема BOSE, безключов достъп до автомобила и динамични светлини за завой. Версията Sakura ще оскъпи Mazda MX-5 с 1000 евро.

 

 

Освен лимитираната версия на Mazda MX-5 с мек сгъваем покрив, японците ще разширят и двигателната гама за MX-5 RF с твърд електрически сгъваем покрив. Версията Mazda MX-5 RF досега се предлагаше само с 2,0-литровия 4-цилиндров бензинов двигател със 160 к.с., а сега клиентите вече ще могат да поръчат и Mazda MX-5 RF с 1,5-литров 4-цилиндров бензинов мотор със 131 к.с. Стандартното оборудване и на двете версии Mazda MX-5 също е обновено.

 

 

За модела се предлагат нови екстериорни цветове, като освен новия специален металик червен цвят на магма, могат да бъдат поръчани и цветовете син металик турмалин и бял металик сатен. Mazda MX-5 с мек покрив се предлага и със специален екстериорен цвят титаниев металик, който досега беше запазен за Mazda MX-5 RF. Спортната линия на оборудване включва стандартно нова осветителна система Matrix LED с матрични светодиодни светлини.

 

 

#Аз съм интернет звезда, плати ми!

https://www.24chasa.bg/ojivlenie/article/6640203

#Аз съм интернет звезда, плати ми!Какво работят инфлуенсърите? Чували ли сте за мицеларната вода? Всъщност какъв въпрос – всеки човек, който има интернет, неминуемо се сблъсква с това чудо на съвременната козметика, да не говорим, ако е човек от женски пол и се опитва да е в крак с модата. Мицеларната вода мие кожата на лицето, като прониква в епидермиса и е много по-ефективна от

#Аз съм интернет звезда, плати ми!

https://www.24chasa.bg/novini/article/6640203

#Аз съм интернет звезда, плати ми!Какво работят инфлуенсърите? Чували ли сте за мицеларната вода? Всъщност какъв въпрос – всеки човек, който има интернет, неминуемо се сблъсква с това чудо на съвременната козметика, да не говорим, ако е човек от женски пол и се опитва да е в крак с модата. Мицеларната вода мие кожата на лицето, като прониква в епидермиса и е много по-ефективна от

Кухнята през 2018 г. - сурови десерти и без изхвърляне на храна

https://www.24chasa.bg/spravochnik/article/6640083

Кухнята през 2018 г. - сурови десерти и  без изхвърляне на храна3 суперхрани за сутрешни смутита Вижте 3 от най-популярните суперхрани за 2018-а, които може да добавите към сутрешното си смути. 1. Листа от моринга Морингата е широколистно дърво, което вирее главно в Африка и Азия. Листата му са пълни с антиоксиданти. Те намаляват холестерола и помагат за контролирането на кръвната захар.

Тангбой Синто стана треньор на Бербатов

https://offnews.bg//futbol/tangboj-sinto-stana-trenior-na-berbatov-672216.html

Тангбой Сингто е новият треньор на последния ни футболист от световна класа Димитър Бербатов в индийския Керала Бластърс.

Досегашният наставник Рене Мюлестийн, който именно привлече Бербатов в Индия, беше освободен от поста заради слабите резултати на отбора от началото на сезона в индийската Суперлига.

Мюлестийн разтрогна договора си с клуба по взаимно съгласие. Керала стартира слабо, като заема 8-о място в класирането след 7 кръга. Отборът временно ще бъде воден от Сингто до назначаване на постоянен старши треньор.

Самият Бербатов пропусна последните мачове на тима си поради контузия.

Пари ще има в Годината на Жълтото куче

https://www.24chasa.bg/novini/article/6640747

Пари ще има в Годината на Жълтото кучеЗапочва на 16 февруари, носете злато По китайския хороскоп идва Годината на Земното куче и то е жълто! Започва на 16 февруари. Кучето е същество неспокойно и през цялата година ще охранява нашето благополучие. То олицетворява справедливостта, никога няма да ни предаде и в годината, когато управлява,

"Аталанта" изхвърли "Наполи" от Купата на Италия

http://www.dnevnik.bg/sport/2018/01/03/3106181_atalanta_izhvurli_napoli_ot_kupata_na_italiia/?ref=rss


Водачът в Серия А "Наполи" беше отстранен от Купата на Италия. Съставът, който до момента имаше само една загуба през сезона в италианския футбол, отстъпи с 1:2 пред "Аталанта" у дома.<br /><br />Гостите играха добре и използваха възможностите си. Те поведоха с головете на Кастание и Гомес след почивката, а в края Мертенс намали.<br /><br />Това беше третата победа за "Аталанта" в последните четири мача между двата отбора във всички турнири...

Аляска става 49-ият щат на САЩ и първият без граница с никой от останалите

https://www.actualno.com/chronicles/aljaska-stava-49-ijat-shtat-na-sasht-i-pyrvijat-bez-granica-s-nikoj-ot-ostanalite-news_652148.html

Аляска вероятно е заселена за пръв път от народи, които идват по Беринговия сухоземен мост, включително инуити и множество индиански групи. По-голямата част от предколумбовото население на Северна и Южна Америка вероятно е дошло по този път, но е продължило да се придвижва на юг. Първите исторически свидетелства показват, че първите европейци, достигнали до Аляска, са дошли от Русия. Подбудени от държавния секретар Уилям Сюард, американският сенат 1,67 млрд. по днешни цени), а флагъ

Протест в 10 града в България срещу незаконн&

http://www.wwf.bg/news_facts/?uNewsID=319931

Гори © Александър ИвановДокато продължават медийните спекулации за втори лифт, в Пирин се планира строителство

На 4 януари в София, Пловдив, Варна, Бургас, Русе, Стара Загора, Велико Търново, Дупница, Свищов и Свиленград коалицията от неправителствени организации и граждански групи "За да остане природа в България" и граждани ще протестират срещу приетото на 28 декември 2017 г. решение на Министерски съвет за отваряне за строителство на 48% от територията на Национален парк „Пирин".
 
Протестното шествие в София започва в 18:30 ч. от паметника на Алеко Константинов на кръстовището на бул. Витоша и бул. Патриарх Евтимий.
 
Исканията на протеста са за отмяна на решението на Министерски съвет от 28 декември 2017 г., с което бяха приети промени, разрешаващи строителство в националния парк, и за оставка на министъра на околната среда и водите Нено Димов, който саботира основната функция на екоминистерството – да опазва природните богатства на България.
 
Във връзка с многократно представяната информация, че ключът на раздора е втори кабинков лифт, „За да остане природа България" заявява следното:
 

  • Протестното шествие е срещу отварянето за строителство на 48% от територията на Национален парк „Пирин" (много повече от едно трасе за лифт), с което се погазват Законът за защитените територии и европейската директива за природните местообитания.
  • Протестът е срещу подмяната на процеса на обществено обсъждане за промени в плана за управление на Национален парк „Пирин" – подадени са хиляди граждански становища срещу строителството в парка, които и досега не са входирани и нямат отговор.
  • Протесът се организира както от природозащитници, така и от граждани, които са против корупцията, непрозрачното взимане на решения и държавната подкрепа за бизнеси, които източват в офшорни фирми спечеленото в ущърб на българската природа. 
Решението на Министерски съвет отслабва защитата на Пирин като отваря врати за сечи на вековни гори от бяла и черна мура, ела, смърч и бял бор на възраст между 100 и 500 години. Уникалните екосистеми на Пирин и особено вековните гори са дом на мечки, вълци, диви кози, редки видове сови и кълвачи, както и на над 70 ендемични растения, от които над 30 се срещат само там и така Пирин притежава най-голямата концентрация от такива видове в България. За да бъдат тези гори това, което са в момента – Ноев ковчег на биологичните видове на Европа, те са еволюирали хиляди години, без да бъдат увреждани от човешка дейност. Няма как да има компенсаторно залесяване, което би възстановило пораженията от унищожаването на природата на Пирин.
 
Къде ще са протестите:
 
София – 18,30 ч. от паметника на Алеко Константинов на кръстовището на бул. Витоша и на бул. Патриарх Евтимий
https://www.facebook.com/events/564607550549198
 
Пловдив - 18,30 ч., площад "Стефан Стамболов" https://www.facebook.com/events/387358841691178/
 
Варна - 18,30 ч., пред сградата на Общината
https://www.facebook.com/events/1931281863790740/
 
Бургас – 18,30 ч., Часовника
https://www.facebook.com/events/1560966123988394
 
Русе - 18 ч., Халите
https://www.facebook.com/events/143119779801673/
 
Стара Загора – 18 ч., сградата на Областната администрация (Синдикалния дом)
https://www.facebook.com/events/156388358324123/
 
Велико Търново – 17 ч., площад „Майка България"
 
Дупница – 17,30 ч., площад „Свобода"
https://www.facebook.com/events/158771424757228
 
Свищов – 18,15 ч., пред беседката в градската градина
https://www.facebook.com/events/173785399891808/
 
Свиленград - 17,30 ч., Пощата
https://www.facebook.com/events/2023879251216016/

Страници: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9

Бързи връзки


Търсене


Архив

RSS Абонамент

Новини от Грамофон

"Новини от Грамофон" - Следете последните новини от България и чужбина обединени на едно място. Обновяват се през 1 минута.

 

  •  

Ново: Публикуване