Наблюдението на новинарските сайтове от юли до началото на ноември 2012 г. регистрира няколко интересни нюанса в медийното отразяване на политическия живот. От една страна се запазиха устойчиви стари тенденции, от друга – започнаха да се оформят нови особености в присъствието на политическите субекти в новините. Какво показват детайлите? Първенецът Борисов: ...
Но пък след като тя се престраши да сподели срамната си тайна, а и Ан Фам си призна, че се е влюбвала още в първи клас, а Комитата ме бъзна да го направя и аз, то, срам не срам, ще си признавам:
Работил съм в Българската национална телевизия. Не че е срамно, напротив :). Срамното е, че се чувствах (а и сега се чувствам) горд, че излизаше надпис с името ми в края на програмата на Ефир 2 (алоу, битивиту, нали не мислите, че светът започва с вас?) . Работата в телевизия е една от най-интересните за които се сещам. Недостатъкът е, че инженер в телевизия е нещо като хлебарка в златарски магазин – пак яде само трохите от закуската, но пък поне веднъж съм пускал в ефир надписа СТАЧКА :) (по времето на другаря Жан :D
По душа съм темерут и мизантроп – честно. А като ученик бях и срамежлив. То и сега съм срамежлив, но не ми личи. Срамежливостта ми стигна до там, че в десети!!! клас не можех да говоря нормално с момиче и изпитвах ужас да говоря пред аудитория (например да ме изпитват на дъската). Последното за щастие не беше голям проблем в нашата гимназия, защото при нас се изпитваше от място, даже ставането прав се случваше рядко.
Работил съм в Орбита и Балкантурист :) и то срамежливостта ми е една от причините да го направя. След като реших, че не може да не мога да говоря с момичета (десети клас, копеле, ще си остана девствен!) реших да взема мерки и когато видях обява в Орбита, че организират курсове за екскурзоводи и, че ако после те вземат на работа, ще те освободят от бригади (Орбита беше собственост на ДКМС – комсомола, пояснявам за тези, дето искат да протестират в Гърция и да регулират икономиката), реших да опитам. Та се записах, минах курса, взех си изпита и ме взеха на работа. Срамежливостта ми изчезна на петата минута след първото хващане на микрофона в автобуса :) Оттогава обожавам да водя обучения, лекции и изобщо да говоря пред голяма аудитория :) (е, пак съм срамежлив, но вече не ми личи много :) В Балкантурист работех вече след казармата, точно когато Мултигруп купуваше фирмата (работех и в държавния и в мултигрупския период ). Екскузоводството е едновременно интересно и доходоносно. Недостатъкът е, че някак не върви да надминаваш 27-28 години – после трябва да се занимаваш с нещо друго. Коя жена ще те търпи да се хойкаш по цели месеци?
Имам четвърти автомонтьорски разряд и съм карал тролейбуси 2 и 3 в София :) Работата в градския транспорт е много тежка. Оттогава се старая да бъда търпелив към шофьорите от градския транспорт, а на всички, които мечтаят за социализъм и регулиране на икономиката, най-добронамерено им пожелавам да ходят в УПК. Даже не те самите да ходят в УПК, нека децата им ходят в УПК! За децата – най-доброто!
Ангел Грънчаров ме изпровокира (в коментарите), та вероятно не се брои вече за тайна, но 9 години ходех интензивно на пиано. Може би едно от уменията, които най-много са ме обогатили, без да ми донесат нито лев.
В казармата искаха да ме вербуват за доносник. Всъщност май съм ви разказвал за това. Отскубнах се – направих се на идиот ;)
Срам ме е да ви кажа кога за пръв път бях с момиче. Нали ви казах, че съм темерут?
Обичам жена си. Обичам, когато щерка ми каза „Тате, нали ти си най-силният?“ (след някакъв спор в градината).
Истината е, че съм всичко друго, но не и спортен тип. Обичам да оставям въглероден отпечатък, горейки бензин в двигателя на колата.
Говоря пет езика без да броим българския. Английският ми е пети по реда на овладяването. Много мразя текстовете на английски в българската блогосфера и интернет. Считам го за неграмотност.
Кого да нахендрим на веригата? Пипилотке, Сандо, Зока – вие сте :)
За около месец и половина ВСС успя да измъдри, че прокурор Роман Василев е нарушил етичния кодекс и го смъмри. Другарски и публично! Няма да може да бъде повишен цяла една година! Този еталон на арестите няма да може да бъде назначаван даже в специализирания съд, който предстои да видим скоро. Така де! Нулева толерантност!
В същото време ВСС отчете, че прокурорът е работил под напрежение, силно натоварен. Под стрес, сиреч! Тоест, има смекчаващи обстоятелства! Освен това, според някои медии, Роман се бил подразнил от чута само от него реплика на арестанта Цонев. В самото видео обаче тази толкова стресираща и дразнеща реплика я няма...
Василев приема наказанието с "чест" и няма да го обжалва!
Равносметката?
Гавра и очевидно превишаване на права и употреба на сила при арест на заподозрян. Повтарям, заподозрян, който очевАдно не оказва съпротива, която би оправдала насилие над него. Наказанието - смехотворно!
Какво още се случва у нас?
Премиерът Борисов и компания държат под напрежение целия народ. Дедесето се вдига-сваля. Кризата идва и си отива... Борисов ще спира течове на парични потоци към гръцки банки, ако бъдат установени. Меверето все по-отчетливо става основна сила в държавата, придобивайки все по-голяма власт и влияние над свободата и правата на гражданите. Презумпцията за невинност вече пасти да яде на кино "Петър Берон". ЕС ни критикува за несъгласуваните промени в НПК, обаче ГЕРБ опипва почвата за промени в НК, с които да завиши наказанията на по-леките престъпления, "повишавайки" ги до тежки. Това пък от своя страна ще развърже ръцете на полицията още повече... Междувременно пиарките на Външно обясняват, че мониторингът до сега се възприемал като плашеща тояга... Трябвало да бъде като "огледало" да се огледаме. Вероятно, колко сме хубави?..
През цялото време Борисов ни забавлява от големия, малкия и средния екран, от печатните медии и от радио ефира с всевъзможни примитивни и битови коментари. Кара ни се, че сме спали, докато лошите ограбвали държавата, а дялът на СИБанк в съхранението на държавните пари се оказва никак не малък. Вярно, най-големият дял е другаде, но това не е важно. Винетките се продават добре, а в средата на годината няма 6 месечни такива, а таксата за превод е 3.50. Ял, не ял, 3.50, както се казва! :-) А Борисов отново се кара на всички поред и плаши с избори и тройни коалиции. Никой обаче не го пита за натякващата се и очевидна връзка между КТБ, Ню медиа груп, ДПС и комфорта им и на Борисов в голямата част от медиите... Депутат и финансов зам.-министър нямало проблем да се срещат в периода, докато финансово се чудеше как да отговори на запитването за държавните пари...
Това са само част от нещата, които вълнуват всеки нормален човек. Освен, че го вълнуват, той също работи под напрежение и в огромно напрежение. Под стрес, сиреч!
През това време обаче Дянков не смята за нужно да се размърда и да иде до срещата на ECOFIN и изпраща заместници. А там се предлага проекто-бюджетите на страните-членки на ЕС да се изпращат в началото на всяка година за преглед. България няма позиция. Дори и протоколно "Подкрепяме" не чухме. През това време Дянков спортува. "Спортът за един по-нисък бюджетен дефицит!"
Да се върнем на темата: Роман Василев работи под напрежение. Гаври се с арестант и го нарича "Абсолютен престъпник". За това той получава порицание, ограничение да бъде повишаван за една година. Василев няма да обжалва.
И аз работя под напрежение. И аз съм в стрес! Освен това, не искам повишение. А Вие Борисов, най-безсрамно обяснявате как като Ви канели другите премиери, гледали да има интересен мач. За да Ви угодят на хобито... Освен това, Вие напълнихте Парламента с недоразумения, които единствено на Вашия популизъм дължат политическата си кариера. Без Вас те биха си останали абсолютно непознати, освен за най-близките си роднини. Напълнихте го с гласуващи палци, които бъркат Ирландия с Исландия и извиняват простащината или лобистките си интереси с вулкана, отменяйки закон, който е напълно нормален и естествен за една европейска, модерна държава, свеждайки го до пълната порнография собствениците на заведения, по-малки от 50% кв. м., сами да решат дали да са за пушачи или не. Отдавам това на факта, че вероятно никога не сте влизали в 50 кв. м. помещение и нямате никаква представа какво е да натъпчеш няколко маси, бар и сервизна техника в една гарсониера и на всички маси да пушат по 2-3 души, а само една, някъде в ъгъла, да е за непушачи...
Заради всичко това, а и не само, уважаеми дами и господа Борисов и компания, мисля, че имам моралното и емоционално право да ви кажа, че вие сте "абсолютни престъпници". За правното основание да мислят други. След мандата. Сега сте с имунитети. А аз - чакам си порицанието! И не искам повишение през идната година.
П.П. Търсих, но не намерих снимка, на която всички, които визирам, да са в кадър...
Инвестиционните банки (каквито за щастие нямаше в България) правеха ОГРОМНИ пари от спекулиране и търгуване на сложни финансови инструменти. През цялото време собственици, управители и служители на тези банки, заедно с една камара "икономисти", специалисти и финансисти се надпреварваше да ни обяснява как държавата не бива да ги регулира, как те сами знаят кое е най-добро, как няма да допуснат системата да изгори, защото това означава и те да изгорят. Когато кризата започна обаче същите тези банки, сега застрашени от фалит, първи изтичаха на червеното килимче, за да бъдат спасени от същата тази държава. Нека не правим грешка обаче – през годините на бума, горният ешелон от банкери не пропуснаха дори един път да се възползва от огромните бонуси, които смятаха за свое "заработено". Държавата се видя принудена да "извади" банките от кашата – алтернативата беше тотален крах на финансовата система и икономическа криза, подобна на тази от средата на 30-те години (впрочем също предизвикана от липса на регулация и прекалена алчност – и впоследствие превъзмогната с държавна намеса) – как ви звучи свиване на икономиката от порядъка на ¼ например? Популярен е и аргументът "Трябваше да ги оставят всичките да фалират, за да им дойде акълът", но ситуацията, която се разви след фалита само на "Лемън брадърс" е показателен какъв хаос щеше да настане, ако бяха оставени всички да фалират (което най-вероятно щеше да стане точно така, тъй като множеството "олекнали" банки щяха да повлекат и сравнително стабилните след себе си). Правителството (първо на Обединеното кралство, последвано от САЩ, Германия, Франция и т.н.) спаси банките, но на голяма цена – огромни бюджетни дефицити, които години наред ще спъват развитието на тези страни. Всъщност тези, които бяха най-виновни за кризата – собствениците и управителите на големите финансови институции пострадаха най-малко – дори в разгара на кризата някои от тях си раздаваха бонуси за МИЛИОНИ. Сега горещата тема е КОЙ трябва да плати сметката? Как да бъдат намалени огромните дефицити – чрез орязване на социалните програми и намаляване на разходите (тоест – голямото мнозинство от хората ли трябва да платят?) или чрез повишаване на данъците на тези групи от населението, които са с най-високи доходи. Ясно е, че няма как това влизане в рамки да се случи без орязване на държавните разходи. Но сега, след като се почувстваха малко по-сигурни, уолстрийтските банкери отново демонстрират наглостта и арогантността, които бяха емблематични през годините на "възхода" (или на балона по-скоро). Не казвам, че всеки, който работи на Уолстрийт е зъл и арогантен дебил (намиг, намиг, приятелю), но жестоката опозиция срещу всеки опит финансовата индустрия да бъде регулирана говори за намеренията на финансовия център на света. За щастие срещу тях вече не седят Джордж Буш и Алън Грийнспан, а Барак Обама, който направи реформата на регулативната рамка свой най-голям приоритет. За нас в България остава само едно – да спрем да се уповаваме на безумните догми на "новия марксизъм-ленинизъм" неолиберализма (за огромните сходства между тези течения ще пиша отделно друг път), а да търсим разумни начини за регулиране на икономиката.
Глобалната финансова и икономическа криза явно още доста време ще е топ-тема за обсъждане и в сериозни кръгове, а и на маса. Въпреки че в никакъв случай не мога да бъда смятан за ляв радикал (а и не искам), самият аз през последните няколко дни си направих следната сметка:
Инвестиционните банки (каквито за щастие нямаше в България) правеха ОГРОМНИ пари от спекулиране и търгуване на сложни финансови инструменти. През цялото време собственици, управители и служители на тези банки, заедно с една камара "икономисти", специалисти и финансисти се надпреварваше да ни обяснява как държавата не бива да ги регулира, как те сами знаят кое е най-добро, как няма да допуснат системата да изгори, защото това означава и те да изгорят. Когато кризата започна обаче същите тези банки, сега застрашени от фалит, първи изтичаха на червеното килимче, за да бъдат спасени от същата тази държава. Нека не правим грешка обаче – през годините на бума, горният ешелон от банкери не пропуснаха дори един път да се възползва от огромните бонуси, които смятаха за свое "заработено". Държавата се видя принудена да "извади" банките от кашата – алтернативата беше тотален крах на финансовата система и икономическа криза, подобна на тази от средата на 30-те години (впрочем също предизвикана от липса на регулация и прекалена алчност – и впоследствие превъзмогната с държавна намеса) – как ви звучи свиване на икономиката от порядъка на ¼ например? Популярен е и аргументът "Трябваше да ги оставят всичките да фалират, за да им дойде акълът", но ситуацията, която се разви след фалита само на "Лемън брадърс" е показателен какъв хаос щеше да настане, ако бяха оставени всички да фалират (което най-вероятно щеше да стане точно така, тъй като множеството "олекнали" банки щяха да повлекат и сравнително стабилните след себе си). Правителството (първо на Обединеното кралство, последвано от САЩ, Германия, Франция и т.н.) спаси банките, но на голяма цена – огромни бюджетни дефицити, които години наред ще спъват развитието на тези страни. Всъщност тези, които бяха най-виновни за кризата – собствениците и управителите на големите финансови институции пострадаха най-малко – дори в разгара на кризата някои от тях си раздаваха бонуси за МИЛИОНИ. Сега горещата тема е КОЙ трябва да плати сметката? Как да бъдат намалени огромните дефицити – чрез орязване на социалните програми и намаляване на разходите (тоест – голямото мнозинство от хората ли трябва да платят?) или чрез повишаване на данъците на тези групи от населението, които са с най-високи доходи. Ясно е, че няма как това влизане в рамки да се случи без орязване на държавните разходи. Но сега, след като се почувстваха малко по-сигурни, уолстрийтските банкери отново демонстрират наглостта и арогантността, които бяха емблематични през годините на "възхода" (или на балона по-скоро). Не казвам, че всеки, който работи на Уолстрийт е зъл и арогантен дебил (намиг, намиг, приятелю), но жестоката опозиция срещу всеки опит финансовата индустрия да бъде регулирана говори за намеренията на финансовия център на света. За щастие срещу тях вече не седят Джордж Буш и Алън Грийнспан, а Барак Обама, който направи реформата на регулативната рамка свой най-голям приоритет. За нас в България остава само едно – да спрем да се уповаваме на безумните догми на "новия марксизъм-ленинизъм" неолиберализма (за огромните сходства между тези течения ще пиша отделно друг път), а да търсим разумни начини за регулиране на икономиката.
Глобалната финансова и икономическа криза явно още доста време ще е топ-тема за обсъждане и в сериозни кръгове, а и на маса. Въпреки че в никакъв случай не мога да бъда смятан за ляв радикал (а и не искам), самият аз през последните няколко дни си направих следната сметка:
По едно и също време двама души обявиха, че ще търсят чуваемост на своя протест чрез гладна стачка. Единият е бившият руски петролен магнат Михаил Ходорковски, който дръзна да подкрепи опозицията срещу Путин и от най-богатия човек в стра...
Днес ни се случи нещо много хубаво и бързаме да си кажем.
Пратихме към Столична община предложение за затваряне на част от центъра всяка неделя оттук до края на септември от 9.00 до 16.00 ч. (виж отсечките оцветени в червено на картата)
Такива летни недели без коли се случват на много места в света ( в Богота, Колумбия, например, всяка неделя се затварят над 70 мили в центъра на града от 1970 година насам; в Париж улиците покрай Сена през лятото се затварят за коли и се превръщат в “Парижки плажове”). За няколко часа в свободния ден на всички, когато трафикът в столицата е най-слаб, да можем да караме колело, кънки, скейт и да си пешеходим на воля из центъра.
Идеята ни включва и много събития като вело училище, бира фест, състезания, концерти, пазари за всякакви интересни неща, почистване на Перловска река.
Така изглежда подобен ден в Мексико Сити:
С други думи, ако стане, има шанс моловете да не са най-посещаваното място през уикенда. А София да стане много свежо място за прекарване.
Да, вече ако отидем някъде да хапнем с детето, сме престъпници. Тия депутати засега се доказват като пълни олигофрени. Разбирам че прокарват откровени бизнес интереси, но очевидно са прекалени малоумни даже да го направят елегантно и без много шум. Вместо това се препъват по няколко пъти и генерират такива очевидни недоразумения, че се налага спешно да ги прегласуват.
Ясно е че в София поне (с правилно планиране) мога да избегна задимените заведения, даже и когато съм с дете. Но явно ако отидем някъде извън града, ще сме на суха храна – иначе – или гладни, или престъпници…
Пълна гаргара, представете си хотелите и ресторантите им долу, чуждите туристи се давят в дима на пушачите по време на вечерята, а носят горе по стаите храна в салфетки на децата си. Или сватбарско тържество, кумът пуши като комин, а шаферчетата подсмърчат изгонени пред вратата на ресторанта. (коментар от Дневник).
Между другото, не става ясно кой ще наказват контролиращите, ако в заведението за пушачи влезе дете? Детето, собственика, пушачите?
А междувременно бях услужливо насочен към коментара на горкичкият Борисов, който намалил цигарите, защото в цивилизованите страни, местата за пушене били "прекалено малко". Добре че тук няма такъв проблем… Тук само акъла е прекалено малко.
Бургас / 2010-05
Понякога Калина ми прилича на нея, в лице.
В един мой любим форум – menstennisforums.com – всеки месец има една допълваща се тема. В нея се обявява "Bandwagon Player of the Month", някой за който всички пишат и е поредната "голяма работа", след което обикновено е забравен. (Даже Григор Димитров беше победител един месец)
(Започвам от декември, защото по-назад спомените ми са бледи. Ще допълваме по месеци)
2009:
Декември – Аватар – Много "Уау!" и "Мау!", но уточнения че става само защото е 3D. Само да натискам "J" на клавиатурата (next article в Google Reader) ми отне повече време, отколкото ако бях го гледал…
2010:
Декември / Януари – Ще следят, няма да следят – Подслушването в интернет, пълно единодушие по темата…
Февруари - Отмяната за забраната за пушене в затворени обществени пространства, още преди да са я приели. Куп мастило за и против, аргументи и сравнения
Март/Април – Някой осакати кучето Мима, всички са на протест, законите се променят и ще се лежи в затвор, повече, отколкото ако сгазиш двама пиян на пътя или твоето куче нападне някой… Някой пък не са съгласни…
Април/Май – Аревик – освен Светла (май оригинала) и Лидия, много шум и писане нямаше, но изразът "Ако Аревик беше планина или куче…" потръгна добре… А много писане нямаше, защото все пак Аревик не е нито планина, нито куче…
За май все още нямам открояващо се, но има още време…
Вечерта въобще не беше синя.
Нямаше цветя и пеперуди.
Аз замествах спящата царкиня
до деня, във който се събуди.
Принцът беше жаден да обича,
а пък тя — безпаметно заспала.
Тъй че се престорих на момиче.
Лесно е — с една магия бяла.
Черните магии ги забравих,
във мига, когато ме погледна.
Знаех — сто години ми остават.
Знаех, че ще бъда предпоследна.
Изведнъж ще ме разлюби, знаех.
И не бих могла да го опазя.
Можех да го удуша накрая,
но ми свърши всичката омраза.
Укротих се. Е, така да бъде!
Да отива и да я целува.
А сега принцесата ме съди,
че мъжът й нощем ме сънувал…
Камелия Кондова
2004 - 2018 Gramophon.com