Любимци в новините: постоянни и променливи величини

Наблюдението на новинарските сайтове от юли до началото на ноември 2012 г. регистрира няколко интересни нюанса в медийното отразяване на политическия живот. От една страна се запазиха устойчиви стари тенденции, от друга – започнаха да се оформят нови особености в присъствието на политическите субекти в новините. Какво показват детайлите? Първенецът Борисов: ...

Публикувано на 11/18/12 16:20

България стигна до последното кръстовище – към Гърция или към излизане от кризата

Изказването ми за актуализацията на бюджета Днес България стигна до последното кръстовище, последната възможност да поемем по правилния път – пътят на излизане от кризата. Другият път, който до момента следва България, беше зададен от Тройната коалиция, води към тежка криза, води към Гърция, води към Румъния. Сега можем да вземем този избор. Сега ситуацията [...]

Много въпроси и още убити в Тунис

Вчера се появи информация, че режимът в Тунис е изправен пред преврат, което се оказа по-късно, че е фалшива информация. Но така или иначе, все още няма информация за генерал Рашид Амар, който застана на страната на протестиращите и заради това бе премахнат от поста си. Не се знае дали е в затвора или е убит.

Сахер ал Матери, зет на Бен Али и възможен кандидат за президент на Тунис, е пристигнал в Канада. Има информация, че през френското посолството и други членове на президентското семейство са напуснали Тунис.

Като жалък опит да укроти поне малко обществото, Бен Али уволни министъра на вътрешните работи, както и редица съветници, както и започна да действа комисия, която да разследва корупцията в страната. Разпоредено е освобождаването на блогърите и рап-певецът, който изпълни песен срещу президента, както и други активисти и протестиращи.

Министърът на външните работи Камел Морджане е подал оставка, като има информация в неговия личен блог. Писмото му към народа на Тунис завършва с думите “за свободен Тунис”, а лично той осъжда действията на правителството срещу протестиращите.

Интересен факт – Морджане е близък до президента Бен Али, като е женен за негова братовчедка. Често е бил показван като възможен наследник на Бен Али.

Днес продължаваха убийствата на протестиращи, въпреки всички думи на правителството. Снайперисти от полицията са убили няколко души днес (Al Jazeera говори за 10), като има сведения и за изнасилвания в град Касерин. Това предизвика още по-големи протести в страната, като в някои области бяха атакувани полицейски участъци.

Този видеоклип е заснет вчера с мобилен телефон, показващ хиляди по улиците на Сфакс:


Друг запис показва огромен протест в Кайруан:

Това видео показва една ужасяваща гледка, която смрази кръвта ми. Ако не искате да гледате кръв, по-добре не пускайте клипа. Заснето е на 12 януари в град Дуз. Убитият е професор в университета, Хатем бен Тахер:


FAIL за Судан по новините на НОВА

An empty chair awaits Omar Hassan Ahmad al-Bas...

Image via Wikipedia

Да си медия означава да имаш власт над дори минимална част от населението. Хората, които четат или слушат новини, малко или много биват повлияни от информационния поток на съответния източник – телевизия, сайт, вестник и т.н. Ето защо винаги съм бил много против подаването на грешна информация, дори без да се маскира.

Тази вечер по новините на НОВА чух:

“…Башир, който е отявлен привърженик на Ал Кайда…”

Думите бяха отправени към Омар ал-Башир, президент на Судан (след разделянето,което предстои- на Северен Судан). Обикновено, когато слушам международните новини на български телевизии (извинете ме, но е точно така) те ми звучат, като “blah-blah? Bla-blah-blablah.” Не само, че не пускат нищо от Африка и Близкия изток, но щом го направят, с първото изречение гафът е налице. Запознат съм със ситуацията в Судан, но си казах, че трябва да потърся информация дали и къде е наречен “ислямист” президентът на Судан. Защото той е всичко друго, но не и ислямист. Открих къде се крие объркването.

Башир влиза в суданската армия през 1960 г. Учи в военната академия в Кайро, а през 1966 г. завършва и военната академия в Хартум, Судан, като през 1973 г. участва във войната с Израел. След като се завръща в Судан, като полковник в армията, той организира военен преврат срещу министър-председателя Садик ал-Махди през 1989 г. Идвайки на власт, той премахва партиите и установява военен режим, като вкарва и някои ислямски норми в държавното управление. Малко по-късно става председател на Революционния команден съвет за национално спасение. В този период положението в Судан е повече от лошо. Освен военен режим, страната е разтърсвана и от етническо напрежение между Севера и Юга. Именно поради тази причина, той се съюзява с лидера на Националния ислямски фронт – Хасан ал-Тураби, в замяна на услуга, която Башир трябва да направи – да установи ислямското право, което до днес не се случва, освен в някои сфери на страната. След важен период за Башир, както и за отношенията му с ал-Тураби.

На 16 октомври 1993 г. Омар ал-Башир става президент на Судан, с което властта му става по-голяма. Веднага започва промени в страната – сменя паричната единица със судански динар, който вдига икономиката на крака. Променя и Конституцията на Судан, с което се създава възможност за опозиционни партии. Въпреки критиките срещу Башир, Судан развива икономически растеж.

На 12 декември 1999 г. Башир прави преврат срещу силите на ал-Тураби, който отдавна не върши работа на президента. Дълбокият конфликт се засилва, когато Башир уличава ал-Тураби във връзки с Ал Кайда и Осама бин Ладен. Именно заради връзките на Тураби, САЩ спира търговията на американски фирми със Судан, като страната е обявена за “спонсор на тероризма”. През 1998 г. следва американски удар по фармацевтичната фабрика “Ал Шифа”, тъй като американското правителство смята, че там се произвежда химическо оръжие за Ал Кайда. По-късно, заради натиск относно тази атака, започна ново разследване, което потвърждава тезата, че е слабо вероятно да има оръжие във фабриката:

However the U.S. State Department Bureau of Intelligence and Research wrote a report in 1999 questioning the attack on the factory, suggesting that the connection to bin Laden was not accurate; James Risen reported in the New York Times: “Now, the analysts renewed their doubts and told Assistant Secretary of State Phyllis Oakley that the C.I.A.’s evidence on which the attack was based was inadequate. Ms. Oakley asked them to double-check; perhaps there was some intelligence they had not yet seen. The answer came back quickly: There was no additional evidence. Ms. Oakley called a meeting of key aides and a consensus emerged: Contrary to what the Administration was saying, the case tying Al Shifa to Mr. bin Laden or to chemical weapons was weak.”

През 2000 година ал-Тураби е хвърлен в затвора, а редица членове на египетските ислямистки групировки са изгонени от Судан.

Това е накратко историята около “ислямиста” Омар ал-Башир. Не открих да го наричат ислямист нито в BBC, нито в New York Times или CNN. Остава почудата защо НОВА са решили, че трябва да му слагат етикета. Трябва да пиша и по въпроса за Южен и Северен Судан и проблемите там, но това ще остане за по-късно. Сега трябваше просто да се запитам защо някой не е превел нещо както трябва и бива пускано.

Enhanced by Zemanta

Някой уточнения по повод "посоките" на прокуратурата по Тановгейт

В тази статия на Дневник тук се дискутират посоките, по които щяла да се движи прокуратурата за да разследва СРС-тата по Тановгейт. Аз имам мнение, и то е, че сякаш прокуратурата работи в посока да не открие абсолютно нищо (не знам дали нарочно, дали от невъзможност - не са допускани до техниката и данните, или от незнание). Но тази статия някак си не ме уверява, че се работи сериозно.
Обръщам внимание на няколко пасажа в статията -
Едната посока е експертизата на електронния носител (флашката), съдържаща телефонните разговори на Танов с финансовия министър Дянков и заместника му Горанов, които зам. главният редактор на в. "Галерия" Явор Дачков представи на медиите миналата седмица.

Целта на експертизата е да установи дали съдържанието на флашката е "пренесено" от компютъра на техническата служба на МВР, която е извършвала евентуалното подслушване.
Експерти уверили прокурорите, че тъй като подслушването в службите на МВР се извършва само дигитално, нямало никакъв технически способ да се заличи от флашката електронната "следа" от "подслушвателния" компютър, колкото и презаписа да са направени, тъй че това щяло да докаже произхода на записите. Ако се окаже , че записът на флашката е с източник МВР, ще има поне един обвиняем за изтичането на информация, заяви прокурорът.

Тези "експерти" очевидно имат в предвид ако е правено обикновено копиране. Но тъй като имаме твърдение от подслушваните, че записите са манипулирани, ако това е така то - при един transcoding ще бъдат загубени всички "цифрови следи", възможно е да се загубят и допълнителни индикатори (които аз се съмнявам да има) като watermark-ове дори и от най-елементарни филтри като low-pass filter, или дори echo cancellation, normalization, които често се ползват при налепване на разговори за да се изчиства фонов шум и да се изравнят разликите в силата а звука. Буквално безплатни софтуери като audacity поддържат такива филтри, следователно това твърдение изказано от прокуратурата е много слабо, освено ако не е изказано грешно или нямат нещо друго в предвид. Възможно е да е и двете. Ако случайно бъде открита въобще "следа" от "подслушвателният компютър", това би значило, че не е имало никаква последваща обработка, и тезите на танов, фидосова и т.н. за подправяне падат. Но аз съм убеден, че поне елементарна обработка замазваща следи най-вероятно са направени. Иначе би било много много глупаво.

Въпреки това, има косвени индикатори (същата техника използвана от Google в Youtube за да открива нарушавания на авторското право), чрез които по записа може да се установи дали е минал през телефона или през бръмбър, по закъснения от контролни точки (които се запазват при транскодинг и филтри) може дори да се индикира дали е минало през подслушвателно оборудване в мобилната мрежа (тоест оборудване на полицията - то увеличава някой закъснения двойно) или е подслушвано през радио канала в непосредствена близост (в общият случай подслушващият е трябвало да бъде на под 100 метра от подслушваният).

Все пак това е труден, косвен, и следователно безсмислен подход, вместо да се обърне внимание на преките доказателства - логовете на трафичните данни от мобилният оператор. Както споменах в предната си статия, от там безусловно може да се определи дали разговора е минавал пред подслушвателното оборудване на МВР в мобилните оператори. Ако отговора е да, то от там нататък разследването е изцяло в МВР. Ако е не, то по други индикатори може да се установи, кога, къде е можело да бъде направено това подслушване и да се търсят конкретни и други доказателства (например свидетелски показания), които вероятно там където се е намирал физически Танов (район с много хора), е изключително вероятно да има.

Втората посока на разследването е да се установи по документи дали и коя служба на МВР или поделение на прокуратурата е поискала подслушване на Танов и кой окръжен съд е дал разрешение.

Винаги досега този въпрос беше внимателно заобикалян от вътрешния министър Цветанов. По закон министърът последен поставя подписа си под разпореждане да започне подслушването и би могъл още при избухването на скандала да обяви ясно с "да" или с "не" дали е имало прилагане на СРС спрямо Танов. Остана загадка защо още не е установено това, след като то е въпрос на преглед на документация.

Ако под документи разбират и трафичните данни на мобилният оператор, то това е правилният подход. Имат и право, тъй като ЗСРС предвижда хипотези с тежки наказания. Ако обаче разчитат само на заявленията вътре в МВР, то това е хипотеза базирана на това, че записа е правен поне там относително законно, което не е задължително. Ако някой служител го е правил на частно, дори и в полза на министъра, то такива хартиени заявки/документи и дознания вероятно няма. Много по стабилен подход е този, който аз описах в предното ми писание.

Но има и още един много интересен път на разсъждения за разследване. Танов демонстрира учудващо добра памет за съответните си разговори, твърдейки че си спомня какво е казал, и какво не е казал (базирайки на това обвинение за подмяна на част от разговора). Това може да е отлично основание на прокуратурата и комисията за контрол на СРС да го разпита следните много интересни въпроси:

  • Защо Танов е бил убеден, че е подслушван?
  • Защо Танов е бил сигурен, че пет минути след затварянето на телефона някой е щял да докладва разговора на вътрешният министър?
Това са много по ключови, и вероятно много по проследими за назадничавата от гледна точка на разбирането на технологиите прокуратура (поне според демонстрациите, които правят по медиите).
Ако някой е издал на Танов, че е подслушван, кой е бил той? Какво му е казал? Той от къде е знаел? Защо не бъде разпитан? Ако е служител на МВР, то това означава, че подслушването е направено с техниката на МВР. Означава и че Цветанов е знаел за него. Следователно ако не се намери официална заявка, то значи че е станало в нарушение на ЗСРС със знанието на министъра (щом прокуратурата твърди че прокурорско и съдебно разрешение не е имало, то нарушение със сигурност има, Танов в самият разговор си казва че то е в МВР, въпросът може да бъде дали е със или без знанието на Цветанов).
Ако Танов е информиран от МВР, то значи е имало къртица. Дори подслушването да е било напълно регламентирано (и да се намери съдииско разрешение от долна митрополия след един месец, ако ще и подписано вчера, ама със задна дата) пак имаме нарушение на оперирането с класифицирана информация и на вътрешните процедури, щом подслушваният е знаел (информиран) че е подслушван.
Много е интересно убеждението на Танов, че разговорите се докладват на Цветанов. Това той може да е научил от своята къртица (Танов е бил в тези служби преди), но може и да е научил от разговори с Цветанов, който да му е демонстрирал информация, която не би трябвало да знае. Тогава със сигурност самият Цветанов е къртицата, а най-малко е знаел за подслушването. Това може по много интересен начин да се засече после с липсата на документи вътрешно в МВР определящи използването на СРС и твърдението на прокуратурата поне до момента, че тя не е участие и не е имало съдебно разрешение.

Самите подслушани разговори поставят достатъчно информация и косвени доказателства за участието на ДОТИ в процеса. Задължително останалите следи трябва да се проследят, но просто казвам че не са необходими дори технически засечки. Едно крос разпитване на следните лица - Танов, Цветанов, Дянков, шефа на ДОТИ (сегашното ДОТО) в МВР, и някой от началниците групи, заедно с шеф на отдел сигурност в съответният мобилен оператор. Тези няколко разпита вероятно ще изяснят много. А засечките по трафичните данни и другите "експертизи" просто ще заковат доказателствата. И всичко това може да се случи за 1-2 седмици. Ако обаче се бавят 2-3 месеца, нарочно, ще бъдат поставени в позиция да не могат да използават някой доказателства (събираните по ЗЕС).

Ситуацията е много интересна, защото истината може да се открие много лесно и бързо. А по времето на реакцията и каквото ни се каже, ще можем да разберем дали нарочно се прикрива, от кого, дали става въпрос за некадърност, прикриване, разхайтеност, която е се запази с години или ще бъде направено заздравяване на системата в полза на всички граждани.

----------------------
П.С.

Написаното отгоре е базирано на чиста логика, тъй като не разполагам със записите. Междувременно обаче ми дадоха линк към това чудесно писание ето тук - http://www.bivol.bg/home/item/733-bip-bip.html което напълно потвърждава моите тези.

От коментара там се разбира, че записа е вероятно маркиран с бипове, на равни интервали, вероятно с конкретна специфика, която може да покаже техният ред, време, и оборудването, което е направило подслушването.
Обработвалите записите не са си крили много следите, щом тези бипове са запазени, тъй като low-pass и high-pass филтри могат да ги изчистят.
По биповете блогъра прави много точното предположение -
  • Че записа е правен от най-вероятно от оборудването на МВР (от тук нататък следват супер интересните въпроси как МВР прави подслушване, при условие че няма прокурорско и съдебно разрешение изисквано по закон, и дали Цветанов го е подписал, и защо Танов е знаел и защо е бил убеден, че Цветанов е знаел и е бил информиран веднага), с което всякакви идеи за частни записи (а аз отбелязвам - правенето на такива е много трудно и е ограничено от физически контрол, който позволява сравнително лесното откриване на извършителя)
  • Че е имало монтажи (биповете стават на неравномерни интервали на места, както и вероятно не спазват патерн последователността си), но по интересното - тъй като фоновият шум е еднакъв, монтажите са вероятно правени от записи в същият разговор, а не както се твърдеше "различни разговори" (което е як камък в градините на твърдящите).

Да сбъдваш мечтите си...

Откакто списание Foreign Policy започна да излиза на български, си имах мечта като прохождащ политолог и специалист по международни отношения (тогава бях 2 курс) да пиша за него. За съжаление списанието спря хартиения си вариант, преди да изпълня това свое желание, но днес успях да го осъществя поне частично с един материал за блога към българското издание.

"5 пъти мисли, 1 път кажи" е озаглавен материалът с някои размисли, свързани със стрелбата в аризонския град Тусън и с безотговорното и агресивно политическо говорене и противопоставяне.

Много ще се радвам да чуя и вашето мнение по темата - в коментарите под материала.

Да сбъдваш мечтите си...

Откакто списание Foreign Policy започна да излиза на български, си имах мечта като прохождащ политолог и специалист по международни отношения (тогава бях 2 курс) да пиша за него. За съжаление списанието спря хартиения си вариант, преди да изпълня това свое желание, но днес успях да го осъществя поне частично с един материал за блога към българското издание.

"5 пъти мисли, 1 път кажи" е озаглавен материалът с някои размисли, свързани със стрелбата в аризонския град Тусън и с безотговорното и агресивно политическо говорене и противопоставяне.

Много ще се радвам да чуя и вашето мнение по темата - в коментарите под материала.

Да сбъдваш мечтите си...

Откакто списание Foreign Policy започна да излиза на български, си имах мечта като прохождащ политолог и специалист по международни отношения (тогава бях 2 курс) да пиша за него. За съжаление списанието спря хартиения си вариант, преди да изпълня това свое желание, но днес успях да го осъществя поне частично с един материал за блога към българското издание.

"5 пъти мисли, 1 път кажи" е озаглавен материалът с някои размисли, свързани със стрелбата в аризонския град Тусън и с безотговорното и агресивно политическо говорене и противопоставяне.

Много ще се радвам да чуя и вашето мнение по темата - в коментарите под материала.

Да сбъдваш мечтите си...

Откакто списание Foreign Policy започна да излиза на български, си имах мечта като прохождащ политолог и специалист по международни отношения (тогава бях 2 курс) да пиша за него. За съжаление списанието спря хартиения си вариант, преди да изпълня това свое желание, но днес успях да го осъществя поне частично с един материал за блога към българското издание.

"5 пъти мисли, 1 път кажи" е озаглавен материалът с някои размисли, свързани със стрелбата в аризонския град Тусън и с безотговорното и агресивно политическо говорене и противопоставяне.

Много ще се радвам да чуя и вашето мнение по темата - в коментарите под материала.

Дребни писателски трикове

Убеждаващата реч е нещо, с което писателите закусват, обядват и вечерят, но то е също толкова нужно / ценно / приложимо в битието на журналисти, блогъри, копирайтъри, лектори, ментори, мотиватори, публични говорители, учители, лечители, преподаватели, ръководители, търговци и политици.

Та кой не „продава“ нещо днес? Било продукт, услуга или идея? Колкото по-убедително ги представяш, толкова по-успешно ги реализираш. Понякога от един имейл може да зависи съдбата на цяла индустрия. Какво казваш е важно, но как го казваш е дори още по-важно!

Реших да споделя мъничка част от скромния ми опит като журналист, писател, блогър и копирайтър. Статията със сигурност ще бъде полезна за онези от вас, които са избрали Словото като съюзник в един все по-интерактивен свят, базиран върху информацията.

Пък, ако ви хареса, ще напиша продължение.

Приветствам допълнителни идеи.

И така, ето ви моите дребни „писателски” трикове за възможно най-убедително изразяване (и защитване на аргументи) в интерактивна среда:

Бъди уверен. Кучетата надушват страха. Те нападат само хора, които са по-неуверени от тях.

Придавай допълнителна стойност. Нека читателите / слушателите научат нещо ново, полезно и приложимо от това, което ще им кажеш. Така се изграждаш като авторитет и се отличаваш от останалите празнодумци.

Не казвай всичко. Запази си нещо, за предпочитане най-силните аргументи, за полемиката след това. Ако си успял да предадеш съдържанието качествено и убедително, то ще стигне до много хора и ще предизвика бурен дебат с различни противоречащи си мнения, част от които – насочени срещу теб. Добре е да си подготвен предварително за „битката” и най-силните „козове“ все още да са ти под ръка.

Пиши на популярни теми. Ако искаш да те четат. Може хранителният режим на червеношийката или тънкостите в дърворезбата да те вълнуват повече от всичко друго на света, но 99% от читатлите ти ги интересува интернет порното, връзките между двата пола, начините за изкарване на пари, забавленията, приключенията, клюките и възможностите за по-добър живот. Ето кои са най-популярните теми в моя блог. Това може да са най-четените и най-коментираните заглавия, но заемат последните места в личната ми класация. А тук сме се събрали сравнително интелигентна аудитория. Представи си какво става, ако пишеш за по-широк кръг от хора.

Пиши на конфликтни теми. Нищо не привлича читателския и слушателския интерес повече от личната или обществена драма. Колкото и престъпно да звучи това,  солидността на фактите си остава. Поне на това ниво от осъзнанването, до което е стигнала нашата човешка „цивилизация”. С други думи, пиши по „наболели” теми. Ето някои области, в които със сигурност ще пожънеш успех: браковете и развода, проблемите в семейството, конфликтите в държавата, религиозните убеждения, секса, данъците, медиите, бедствията, авариите, катастрофите, злополуките, скандалите, известните личности и т.н. Това са теми, които вълнуват всички. Ако не ти стигат, отвори някой жълт вестник за допълнителна информация. Или прегледай вечерните новини. Естествено, ти се изразяваш по-добре от жълтата преса и мисията ти е да направиш света по-добро място за живеене с таланта, който ти е даден свише. Няма нужда да се подиграваш с нещастието на хората  или да трупаш „рейтинг“ на чужд гръб. Просто използвай масовия интерес към драмите, за да привлечеш вниманието на публиката и да й кажеш нещо наистина важно.

Обяснявай сложните неща просто. Времето на витиеватите фрази мина. Никой няма да се впечатли от „умението” ти  да пишеш дълги, тежки изречения, в които прикирваш очевАдна некадърност зад сложен терминологичен апарат. Това в особено голяма стешен важи за университетските преподаватели.

Не засягай теми, в които си бос. В океана плуват много риби, малки и големи, а голямата риба винаги изяжда по-малката. Талант и дар слово не са достатъчни, за да бъдеш убедителен. Трябва ти и малко експертиза. За предпочитане е да избираш теми, в които ти си кит, а останалите са дребен планктон. Така ще имаш много, но слаби опоненти.

Пиши с афект. Мъдрият, спокоен и уравновесен текст е чудесно нещо, но той има един съществен недостатък – никой няма да го прочете до край. Не и ако не настъпиш читателя си по мазола. Използвай силни думи и крещящи примери. Пипай по „болните места”, дори с риск да засегнеш част от аудиторията. Така със сигурност ще привлечеш вниманието й. После можеш да го използваш, за да изложиш аргументите си спокойно и да постигнеш някаква цел. Тази цел може да е смислена и значима, може да допринася за общото благо. От теб зависи. Но няма да постигнеш нищо, ако си говориш сам.

Използвай опита на опонента си, а не твоя собствен, като аргумент. Никой не е запознат с личната ти история и никой няма да те разбере, докато се базираш на нея. Ако спориш с адвокат, добре е да знаеш какво точно правят адвокатите, с какви хора се срещат в ежедневието, какви проблеми решават. Какви са добрите и лошите практики в тяхната професия? А успешните примери? Кои са големите провали? Винаги е хубаво да „обуеш обувките” на хората, за които пишеш.  Това може да не са отделни личности, а цели професии, социални класи, общности или групи по инетреси. Малко предварителен рисърч винаги помага.

Ако защитаваш една теза, бъди абсолютно подготвен да защитиш и напълно противоположната. Така ще изпревариш опонента и ще използваш собствените му аргументи срещу него самия.

Използвай популярни аргументи. Сложните истини се доказват трудно. По-лесно е да използваш аргументи (дори да са заблуди), в които вярват всички. Например: Айнщайн е гений, Шекспир е велик автор, а Нострадамус е пророк. Точка по въпроса. В действителност, Айнщайн са искали да го изключват от основното училище, защото е бил прекалено бавен и е мислел прекалено дълго, преди да даде отговор на даден въпрос. После си признали, че всъщност човекът е задълбочен. Той самият казва за себе си, че публичният му имидж няма нищо общо с него самия, нито с възможностите му на учен и математик. Сам нарича себе си „любопитен човек” и не е далеч времето, когато ще го признаят по-скоро за духовен учител на човечеството, отколкото за гениален физик.  Но това не го прави по-малко велик. Шекспир е срещал големи трудности да убеди издателите, че изобщо има хляб в пиесите. Драматургията по него време е била едно, все още непознато, изкуство. Името му остава в историята, защото го е създал, а не защото умее да пише добре. Всъщност, познавам 300 поети, писатели и драматурзи, които боравят с перото по-добре от Шекспир. Някои от тях все още са живи, но Шекспир ги е изпреварил, защото се е родил преди тях. И не е спестил на човечеството някои дълбоки житейски тайни – чисти интуитивни прозрения, които му осигуряват място в историята, редом с личности като Исус, Буда и Лао Дзъ. Смея да твърдя, че „факсовете” на Шекспир са по-силни дори от „факсовете” на Нострадамус, когото така и не успяхме да дешифрираме. Едгар Кейси  е много по-успешен пророк, макар приживе да е бил известен предимно с уменията си в медицината.

Опирай се на авторитети. Виж по-горе.

Писаното слово е по-убедително от устното. Няма как да вървиш срещу сложната система на сетивните възприятия в човешката природа. Просто, когато цитираш, цитирай повече писмени източници и по-малко устни. Далеч повече хора ще ти повярват, ако им покажеш, че някой някъде е написал нещо, отколкото, ако им преразкажеш, че някой някъде е казал нещо. По твоя въпрос.

Използвай къси изречения. Ако се чудиш дали да използваш една дума или не, по-добре я зарежи.

Диалозите носят сюжета. Това в особено голяма степен важи за писането на разкази и романи. Няма диалог – няма действие. Мога само с един поглед да разбера дали в една книга се случва нещо – трябва просто да разлистя страниците, за да видя колко често има диалози в тях. Разбира се, описанията също са ценни, но главно диалозите носят сюжета в повествованието.

Хипнотизирай читателите и слушателите. Има елементарни трикове за оказване на хипнотично въздействие чрез писан или устен текст. Един от тях е да повтаряш три пъти едно и също, с различни думи, в различен контекст. Така влизаш в пряк контакт с подсъзнанието и задействаш неговите автоматични механизми за складиране на информацията в паметта. След време се оказва, че чутото или прочетеното изниква като собствено убеждение у хората, на които си предал съобщението по този начин. Ето и друг интересен факт: мерената реч има по-голямо въздействие върху психиката от немерената, още по-добре, ако е римувана. Поради тази причина четири стиха могат да бъдат по-въздействащи, по-запомнящи се и да носят повече послания, отколкото 400 страници с описание на природни картини. Колкото и да си брилянтен в описанията.

Не подценявай интелекта на аудиторията. Тълпата може да е по-глупава от най-глупавия си член, но когато се разпръсне, тя престава да бъде тълпа и единственото, което има значение, е дали си успял да предадеш съобщението на индивида по достатъчно убедителен начин.  Има по-голяма вероятност да постигнеш това, когато провокираш интелигентността му, а не когато ако я подценяваш.

Не влизай в открито противоречие. Възразявай с: „да, но…”, „съгласен съм, обаче…”, „разбира се, но има още нещо…”, „бих искал да добавя само…” и т.н. Схващаш смисъла.

Атакувай конкретни аргументи, а не личността стояща зад тях. Няма начин да спечелиш един спор, ако нападнеш или обидиш човека, с когото спориш. Можеш да оборваш неговите аргументи единствено с уважение към правото му на различна позиция. Иначе спорът се превръща в борба на егото и единственият изход от таква ситуация е да се изпотиш, подобно един велик и мъдър, но древен философ, който винаги се потял, когато спорел с глупаци. Всъщност, глупакът си ти. Ако има нещо, което те дразни у другите, със сигурност ще го откриеш у себе си. Нека цитирам един авторитет (Jesus): “Защо гледаш сламката в окото на брата си, пък гредата в своето око не усещаш?”

Не приемай нищо лично. Какво представляват споровете, в крайна сметка? Една ситуация, в която разни хора изказват мненията си, а те се оказват различни. Всеки се отъждествява с мнението си и така, да защитаваш мнение излиза все едно, че защитаваш себе си. Самозащитата винаги поражда агресия – желание за бягство или борба. Или може би мислиш, че защитаваш нещо значимо? Истината, например. Истината не се нуждае от защита. Единствено егото ти се нуждае от укрепване на фалшивата си идентичност. Разбира се, възможно е опонентът да бъде тотално заблуден в своите твърдения или пък да спориш с откровен лъжец. Тогава не ти, а фактите стоят срещу него. Винаги можеш да изтъкнеш фактите, без да вкарваш его в тях. Например, ако супата ти е студена и трябва да се притопли, достатъчно е да съобщиш този факт на келнера и учтиво да го помолиш да ти я притопли (като се надяваш, че няма да плюе в нея). Тук не участва никакво его. Но, „Как може да ми донесете студена супа (точно на мен?!)?” – това вече е его. И гаранция за конфликт. Или поне за човешки секрет в топлата супа. Ако опонентът отрича солидни факти – например, че светкавицата идва преди гръмотевицата, достатъчно е да погледате заедно бурята, вместо да се хващате за гърлата, защото единият е крив, а другият е прав. Тези и още много други примери за неадекватните прояви на егото може да откриете в прекрасната книга на Екхард Толе: „Нова земя”.

Давай живи примери от живия живот. Използвай за герои лица, в които повечето хора ще познаят себе си: излъганата жена; мъжът, на когото са изневерили; малтретираното в училище дете; онеправданият работник; ощетеният от кризата предприемач и т.н. Колкото по-лесно публиката припознава себе си в примерите, които използваш, толкова по-убедителни ще бъдат посланията ти.

Говори по същество. Увъртането е бягство, което издава слабост.

Ползвай интуицията повече от паметта. Добрите идеи обикновено са спонтанни.

Постарай се да изведеш някаква поука. Ако може така, че тезата ти да има двуяк смисъл, тоест, откъдето и да я погледнеш, винаги да е вярна. И лесно доказуема.

Ако следите блога ми ще видите, че редовно нарушавам тези правила. Точно това е причината да съм толкова добре запознат с тях и с ефектите от тяхното (не)спазване.

Отворен съм за всякакви допълнения към този текст.

Желая ви успех!

Тихомир Димитров


И отново политическа криза в Ливан

13th July: 50 civilians killed in Lebanon, 3 c...

Image by FlickrJunkie via Flickr

Правителството на националното единство в Ливан се срина, след отказа на Хизбула и нейните съюзници да участват в управлението, водено от Саад Харири. Причината се корени в обвиненията към партията Хизбула, че е участвала в убийството на Рафик Харири, загинал при атентат в Бейрут през 2005 г. Новината съобщи министърът на енергетиката Джубран Басил на пресконференция в Бейрут вчера вечерта.

Хизбула, подкрепяна от Сирия, е обвинена от мнозина политици в Ливан за извършване на атентата срещу бившия премиер Рафик Харири, чиито син днес управлява в Бейрут. От партията Хизбула поискаха да прекратят обвиненията срещу тях, след като Саад Харири ги сне от Сирия, която бе обвинена първоначално. Басил говори за провала на срещата Сирия-С.Арабия да се намесят и оправят проблемите в Ливан, като обвини, че Харири се поддава на натиск отвън, най-вече на САЩ. Сега предстои важна задача пред президента Мишел Слейман, който трябва да състави ново правителство.

Напрежението в Ливан ескалира, след като Трибуналът на ООН подготви обвинителен акт, с който изрази опасения, че Хизбула е участвала в убийството на Рафик Харири. Това можеше да доведе до нови изблици на мъст и агресия, подобни на гражданската война, като през 2008 г. събитията бяха на крачка от този сценарий.

Хизбула и Сирия отричат да имат отговорност за смъртта на Харири. Лидерът на Хизбула, Хасан Насралла, обвини Трибуналът, че е политизиран и е явно, че зад обвиненията седят хора, които искат да ударят структурите на Хизбула (реч на Насралла на 11 ноември). Позицията бе твърда – няма да се позволи ареста на членове на партията и ще бъдат атакувани всички, които искат да арестуват хора на Хизбулла.

Според мен беше ясно, че правителството на Саад Харири нямаше да издържи. Скептицизъм и песимизъм имаше още в началото, когато се заговори за “правителство на националното единство”. На ливанците им се струваше, че нито е правителство, нито е единство. И бяха прави, това си пролича вчера. Решението на шиитските участници в кабинета вероятно е било взето по-рано, а поредният тласък на обвиненията е повода, от който се нуждаеше Хизбула. Хасан Насралла никога не е виждал единно правителство, което е основано на обвинения между партиите. А именно в този дух бе създаден кабинета на Харири. Срещага между С.Арабия и Сирия, страните с най-голям дял влияние в Ливан, също не успяха да успокоят искрите, възпламенили отново страстите в ливанското политическо пространство.

Прокурорът от ООН Даниел Белемаре се очаква да представи своя обвинителен акт пред съдията Даниел Франсен до края на март. Първоначалното разследване на ООН засегна четирима души, служители в ливанските служби за сигурност, които имат про-сирийски възгледи. Те бяха държани в затвора четири години преди да бъдат пуснати през 2009 г. от съда поради липса на доказателства.

Enhanced by Zemanta

Изслушване в ЕП на Еврокомисията за изразходването на европейския бюджет

На 13 януари 2011г. в рамките на Комисията по бюджетен контрол на ЕП, евродепутатът Илиана Иванова от Групата на ЕНП(ГЕРБ) участва в изслушване на еврокомисарите Андрис Пиебалгс, отговарящ за политиката за развитие и Андрула Василиу, отговаряща за образованието, култура, многоезичието и младежта. В дискусията взеха участие и представители на Европейската сметна палата.

Глас от САЩ може да сащиса Първанов

Мирослав Дърмов: Кукловодите дрогираха Виденов Сряда, 12 Януари 2011, автор: Стойко Стоянов Мирослав Дърмов е депутат във Великото народно събрание от листата на ДПС, а в следващия парламент е народен представител от БСП. По-късно е главен съветник на парламентарната комисия по национална сигурност, ръководена от Николай Добрев. От 7 години живее и работи в Лексингтън, [...]

В Литва се гордеят със съпротивата срещу СССР

Литва отбелязва 20-годишнината на Деня на защитниците на свободата Днес, на 13 януари, се навършват 20 години от събитията във Вилнюс, по време на които е направен опит за държавен преврат с използване на въоръжените сили на Съветския Съюз и КГБ с цел да се възстанови политическата власт на Съветския Съюз в Република Литва. Загиват [...]

Преди еврото: Ирландски паунд

Допитването, коя да е следващата покойна европейска валута, разгледана в поредицата, беше спечелено от ирландския паунд с решителния глас на Ицо... добре де, с единствения глас на Ицо.

Ирландският паунд (или пунт, както му казват местните) се появява през Средновековието, а от началото на 18. век е вързан към британския паунд стърлинг в малко странното съотношение 13 към 12 в полза на англичаните. Всъщност валутата се нарича така официално едва от 1938 г., като до тогава след признатата независимост на Ирландия от 1922 г. се нарича паунд на Свободната държава. До края на 60-те години се използва сисемата, при която 1 паунд е равен на 12 шилинга, а 1 шилинг от своя страна се състои от 20 пенса. Децимализацията се осъществява в следствие на тази във Великобритания, към чиито паунд ирландския остава обвързан още 10 години след това, когато ирландците решават да се присъединят към общата европейска валутна система.

Ирландската централна банка емитира 3 серии паундове: серия А е в обращение от 1977 г. и основната тема в дизайна й са реките на острова, серия B я наследява и се използва до 1993 г. и се занимава най-общо с историята на страната, дизайнът на последната серия C е избран след конкурс, в който печели Боби Балах, а темата е съвременната история на Ейре.

Върху банкнотата от 5 паунда е Катрин Маколи (1778 - 1841), основателка на Систърс ъф Мърси, ама не бандата, а монашеския орден. Всъщност Катрин искала да използва голямото си наследство за да помага на бездомни жени и деца и да им предоставя образование без кой знае какъв религиозен ангажимент, но католическата църква настояла това да стане под нейната шапка и така се раждат Сестрите на милосърдието (на реверса са изобразени дечица в класна стая). През 1978 г. Ватикана започва процеса по беатификация на Катрин, като в момента е преподобна, на една крачка от светица, сещаш се.

Джеймс Джойс (1882 – 1941), тук на 10-те паунда, е може би най-известният ти от серията - поет и писател, автор на един от най-значимите романи на 20. век Одисей и сборника с разкази Дъблинчани. Които аз не съм чел, но обещавам, че ще се постарая да поправя пропуска. Някой ден. Макар че пише почти изключително за Дъблин, Джойс го напуска сравнително млад и прекарва по-голямата част от живота си в Триест, Париж и Цюрих (все места с по-добър климат), където е и погребан.

В лилаво върху банкнотата от 20 паунда е Даниел О'Конел (1775 – 1847) - политик, пропагандирал католическата еманципация и независимостта на Ирландия. През 1841 г. става първият кмет католик на Дъблин от времето на крал Джеймс II (т. е. от 17. век). Негови са думите "Господа, скоро ще можете да избирате между това да живеете като роби или да умрете като свободни хора."

Дъглас Хайд (1860 – 1949) от 50-паундовата банкнота е лингвист, изследовател на ирландския език, известен и с псевдонима си Приятната малка клонка. На такива като него най-вероятно дължим досадния келтски шрифт по банкнотите. Гелската лига, организация, целяща опазването на ирландския език и култура, е сред най-важните неща, в които Дъглас се е замесвал. Мотото на лигата е Sinn féin, sinn féin amháin, което ще рече нещо като "ние сами, ние сами". Шин Фейн става име на движението за независимост на Ирландия, така се нарича и една от водещите партии в Северна Ирландия, известна с връзките си с ИРА. Самият Хайд не си падал много по сепаратистката политика, което обаче не му пречи да стане първия президент на независима Ирландия през 1938 г.

Последният участник в днешното ревю, уви, отново е политик - Чарлс Стюарт Парснел (1846 – 1891), наричан "некоронованият крал на Ирландия", най-вероятно за да се обясни защо на портрета си върху 100-те паунда е без корона. Чарлс е роден в протестантско семейство, заможен земевладелец, но въпреки това ирландски патриот, основател на Ирландската парламентарна партия, движеща сила зад движението за независимост от Обединеното кралство. Британският министър-председател Уилям Гладстон (същият с улицата в София) го определя като "най-впечатляващия човек, когото е срещал някога". Любопитен е личният живот на Чарлс - дълги години той поддържа не особено прикривана връзка с Катрин О'Ший, съпруга на капитан Уилям О'Ший, също като Чарлс член на парламента от Ирландия. Чарлс дори е баща на 3 от децата на Катрин, родени по време на брака й с Уилям. През 1890 г. семейство О'Ший най-накрая се развежда и Катрин се взима с Пернел, който обаче умира само година по-късно.

От 1. януари 2002 г. официално платежно средство в Република Ирландия е еврото, като 1 се разменя за 0.787564 паунда.

Кого и защо назначи Трайчо Трайков в борда на директорите на АЕЦ „Козлодуй”?

Както вече добре знаете, преди три месеца и един ден, на 14 октомври 2010 г., се състоя срещата ми с министър Трайков и компания. Към нея дата лицето Александър Николов е господин никой в АЕЦ „Козлодуй”. Това ясно се вижда от...

Наука: Защо заглавието не е достатъчно

Вчерашна статия в рубриката "новини" на Nature за науката в България и Румъния има подзаглавие "перспективите на румънските учени се подобряват, докато учените в България ги очаква мрачно бъдеще". Всъщност, по-добре не разчитайте на подзаглавието, а прочетете цялата статия.

1. В статията има една графика за разходи за изследователска дейност и в нея ясно се вижда, че в 9 от последните 11 години България дава повече пари за наука от Румъния (вкл. в кризисната 2009 година). Не се вижда някакво по-добро финансиране на румънската наука, за което българските учени да завиждат.

2. В статията се казва, че през 2009 година разходите за наука в Румъния са намалени с 50% като антикризисна мярка, а след това новото правителство ги е върнало на предишните нива. Това било подобрение? В България разходите за наука също са близо до нивата от 2008 година (през 2008 разходите на държавата за наука са 202.9 милиона лева, а през 2011 са 209.7 млн.лв). Къде тогава е разликата?

3. Ако се погледнат данните на Евростат в Румъния броят на учените е по-малък отколкото в България. Всъщност, Румъния е на последно място в ЕС, като е по-назад и от нечленки като Турция. Едва ли е страна за пример.

4. В статията се цитират румънски учени-емигранти, които казват, че имат надежда един ден да се върнат в Румъния (но не са се върнали, нито имат скорошни планове). Не виждам особена разлика с България.

Между другото, най-съдържателното нещо в статията е друго – споменава сече румънският министър на образованието е успял да прокара реформите във висшето образование и финансирането на науката, въпреки съпротивата на университети и учени. Правителството е прокарало закона като е поискало вот на доверие от парламента, защото лобитата са го блокирали с процедурни пречки (представяте ли си Бойко Борисов да прокара реформаторски закон и то по този начин?).



Блогът за икономика 2010

Лудостта на тълпите

Вчера пристигна една страхотна книга написана преди 150 години, описваща лудости и нелепи постъпки случвали се както по време оно, така и наследени и повтарящи се от хиляди години назад във времето.

Всичко, написано в Extraordinary Popular Delusions and the Madness of Crowds, е валидно и днес. Човешката глупост не се променя, единствено добавя нови детайли към репертоара си и открива нови хоризонти за изява като световната мрежа например.

СЕТИ СЕ МАРА ДА СИ Я БАРА…..

Пламен Асенов

Този текст е защитен от “Закона за авторското право…..” Право за препечатването му  електронни и печатни медии получават срещу сумата от 150 лева, преведени по сметка: UniCredit Bulbank – BG 04 UNCR 70004504154064, Пламен Асенов /Plamen Asenov/ За контакти, допълнителни уточнения и поръчки – тел. 0885 99 35 74. Колеги, надявам се поне занапред да подходите професионално и проявите уважение към институцията “журналист на свободна практика”. Ние не късаме житейските блага от Дърво на живота в собствена плантация, а, също като вас, сме принудени да ги купуваме от магазина!   

Касим Дал си подаде оставката от Централното оперативно бюро, изпълнителния ръководен орган на ДПС. Браво! Има и мотиви. Още по-браво! Мотивите са следните: партията ДПС е изпаднала в тежък вътрешен колапс и външна изолация; за това е виновен основно председателят на партията Ахмед Доган с неговите действия и бездействия през последната година; най-тежката последица от поведението на Доган е изчезването на каузата ДПС и нейната подмяна с множество лични каузи за безогледно обогатяване. Тук обаче не мога да кажа пак “браво”, граждани, защото независимо, че тези мотиви са напълно правилни, те веднага напомнят също колко правилна е онази непреходна, макар леко мръснишка поговорка – сети се Мара да си я бара…..

С тези мотиви Касим Дал се опитва да застане в позицията на човек, който едва вчера, а не преди 20 години, някак случайно е попаднал в ръководството на ДПС, видял е какво става там и така се е отвратил, че хвърля оставка и заявява героично позицията си. Само че ситуацията изобщо не е такава. Касим Дал е вторият човек в ДПС още от самото му създаване. Той винаги е бил влиятелна фигура в партията, фактически е човекът, който реално управлява ДПС в периодите на “бездействие” на Доган и най-важното – винаги е бил лоялен лично към лидера си.

Така че при всички случаи са му добре известни няколко неща. Първо – че ДПС не за първи път е в колапс и изолация, но винаги намира начин да се измъкне. Второ – че действията и бездействията на Доган са гръбнакът, около който се гради и крепи самата партия. Трето – че “каузата ДПС” не съществува, че тя всъщност е “каузата Доган” /което имплицитно включва и каузата на неговите кукловоди от бившата ДС или където и да било още/. Тази кауза, наречена ДПС, всъщност винаги се е състояла от множество лични каузи за забогатяване, само и доколкото обаче лидерът ги позволява, а понякога и стимулира. Тя никога не е придобивала истинска, принципна политическа форма и ориентация, а нейното формално засилване по “либералният вектор” беше всъщност изобретение на Доган за политическо удобство, пък донякъде и за кодош с публиката. В този смисъл – Касим Дал се прави на умряла лисица с неизвестна все още за публиката цел.

Разбира се, около случката веднага възникнаха множество хипотези за възможните развития, които обаче засега ми изглеждат свързани повече със субективните очаквания и желания на спомената публика, отколкото с обективната действителност.

Най-наивната от тези хипотези е, че едва ли не с оставката и писмото на Касим Дал идва краят на ДПС, защото с влиянието, което има по места, той ще направи конкурентна партия сред българските турци. Тази версия се подкрепя с недоизказани мисли и внушения за евентуална външна подкрепа, като се напомня случилото се през миналата година, когато при посещението си в България турският премиер Ердоган се срещна демонстративно с Дал, вместо с Доган. Човек, който наистина познава структурата и характера на отношенията вътре в ДПС, както и историята на организацията, обаче не би заложил пукнат грош на такова евентуално развитие.

Имам предвид, че не за първи път влиятелна фигура започва да играе ролята на дисидент в ДПС. Ако не броим Осман Октай, при който нещата са други, да си спомним Мехмед Дикме, Гюнер Тахир по-рано, още по-рано Мехмед Ходжа, защо пък да не се върнем чак до Великото народно събрание с дисидентството на цяла група влиятелни депутати като Яшар Шабан например.

Къде са сега тези хора? Ами в политическото небитие витаят, независимо че някои от тях успяха все пак да сътворят някакви файтонни организации и уж направиха опит да откъснат плът от ДПС. Но не откъснаха реално, защото всеки подобен акт винаги и задължително сплотява редиците на партията, независимо от противоречията, които е имало вътре до този момент. Касим Дал също няма да успее, ако се опита. Дори да има външна подкрепа от страна на Турция, пак няма да успее.

Независимо, че 80 процента от хората в България не харесват Доган, както показа едно социологическо проучване онзи ден, на него не му трябва друго, освен онези 6-8 процента, които го харесват. Затова и се придържа стриктно и последователно към тяхната манипулация, а всички нас, останалите, лидерът на ДПС манипулира само при нужда. Заради това, а и заради множество други фактори, като например липсата на доказателства, че българското общество и партиите в България са се превърнали в наистина демократични, такива, които сами по себе си изповядват ценностите за спазване на човешките права, Дал най-много да откъсне някоя стотна от тези 6-8 процента, не повече.

Другата хипотеза, изказана от Осман Октай, че в случая може да се очаква реакцията на Касим Дал да предизвика реформи вътре в ДПС, също е малко вероятна. Всъщност не, може и да се задвижи действително някаква тенденция към реформиране, което само ще покаже няколко неща. Ще покаже, че Доган и Касим Дал играят една и съща игра. Ще покаже, че реформите ще бъдат насочени в посока единствено да спомогнат за нов завой от ляво на дясно, за евентуалното приближаване на ДПС към ГЕРБ, каквато заявка вече беше направена. И ще покаже, в края на краищата, че размерът на тези реформи ще се разпростре в рамките на една агнешка кожа, която временно ще бъде наметната върху вълчия нрав на партията и нейния лидер, не повече. 

Защото всъщност, граждани, като споменах одеве за “каузата Доган”, имах предвид също онзи чудодеен момент, до който са докарани нещата с ДПС – моментът, когато никой не може да реформира самата партия, освен ако Доган не реформира издълбоко своята “кауза”. Дори съм сигурен, че ако самият Доган, както вече много пъти обещава, вземе та заяви – аз се оттеглям, ето ви човека за лидер, него следвайте, то реформи от това няма да произтекат. Разцепление – да, но реформи – не. В този смисъл – не само Касим Дал не може да преодолее фактора Доган в ДПС, а дори и самият Доган вече не може да преодолее фактора Доган. Много правилно един човек в някакъв форум беше изразил само с един въпрос гледна точка, подобна на току-що заявената: “и какво сега следва от оставката на Касим Дал – турците ще се чудят за ДПС ли да гласуват или за ДПС?” Браво на човека!

В пространството витае и хипотезата, че Касим Дал се оттегля от оперативното ръководство на партията, просто защото му е писнало да носи отговорност за неща, с които не е съгласен. Като пример се сочи възможността писването да е дошло покрай разработката “Лиани” и информацията, която той е получил след самоубийството на Ахмед Емин преди две години, за наличието на черни каси, чрез които се финансира ДПС и неговите първи партийни ръководители. Само че в тази посока, освен споменатото по-горе съмнение дали Касим Дал чак сега се събужда от 20-годишен сън, има и друга версия – че точно Дал сега може да бъде натопен, с него да си измие ръцете ръководството на ДПС, за всички подобни незаконни действия около финансирането на партията и да се появи пак на бял кон. Независимо дали целта е да се появи така пред собствените си избиратели, пред Бойко Борисов или и пред двете публики едновременно.

Затова ми изглежда малко вероятно Касим Дал просто да се оттегли. Ако той просто се оттегли, ще бъде смазан, значи трябва да предприеме нещо. В интерес на истината, ако някой ми опре пищов до главата и ме пита кого предпочитам от чисто човешка гледна точка, от симпатия, Доган или Касим Дал, аз бих казал – Дал, защото за него поне не е известно да е бил забъркан в по-ранните периоди от живота си с бившата Държавна сигурност и други специални служби. Въпросът обаче в случая е не какво или кого харесваме, а дали Касим Дал има потенциала да направи нещо реално.

Отговорът ми е “не” и той, освен на всичко, казано до тук, се базира и на поведението на самия Дал в разигралата се ситуация. Защото, първо, Касим Дал се оттегля само от ЦОБ, но не и от ЦС и парламентарната група на ДПС. И второ, в писмото си той излиза с критики към лидера и неговото поведение, но не споменава и дума за някаква алтернатива – било личностна, било като кауза.

Касим Дал е тактически играч по природа, той не е човек визионер. Макар да има добри организационни умения и солиден опит в тази посока, той не е човекът със стратегическото мислене, който формулира цели и задачи пред която и да било партия, дори собствена. А бъдете сигурни, че макар мнозина в България да не смятат така, турците като електорат са съвсем същите хора като нас, те имат нужда не само и просто от лидер, а от пътека, на която да виждат сами себе си как вървят напред, имат нужда от перспектива, от обединяващи цели. Доган не им ги дава съзнателно. Касим Дал не може да им ги даде. Нещата с ДПС няма да се променят коренно в скоро време.


Шиш- кебап от телешко с лук

Продукти за 4 порции:
1кг телешко филе
2 глави зрял лук
1/2ч.л. сол
1/2ч.л. риган
1ч.ч. доматен сок от консерва
1 морков
1- 2 зърна бахар
1/2ч.л. червен пипер
1/2ч.л. захар
3- 4с.л. зехтин

Приготвяне:
Месото се реже на кубчета. Слага се в тенджера. Налива се вода колкото да покрие мръвките. Похлупва се и се вари 40 минути на кротък огън. После месенцата се изваждат от водата. Вземат се шишчета. Луковите глави се почистват, измиват и режат на 4. Шишчетата се нижат като се редуват кубче месо, парче лук. Подреждат се в тавичка. Мажат се със зехтин. Поръсват се със сол и сух стрит риган. Морковът се бели и стърже на ренде. Разпределя се между шишчетата. Полива се 1ч.ч. доматен сок. Поръсва се 1/2ч.л. червен пипер, 1/2ч.л. захар и 2- 3 цели зърна бахар. Полива се 1ч.ч. прецеден телешки бульон. Ястието се покрива с фолио за печене. Пече се на кротък огън 40 минути. После се маха фолиото и се връща във фурната за още 15 минути. В порция се сервират по 2 шишчета.

Коледни кампании: агенциите

След предния пост реших, че може би ще е най-добре да направя едно обобщение с кампании на агенции в комуникационния бранш, защото се оказа, че те са особено активни в коледния период. И ето, тук съм събрала някои от по-интересните реклами и интерактивни кампании на колеги от къде ли не, които да ни вдъхновяват следколедно.

Църковните рекламисти

Британската асоциация Churchads промотира дейността си по доста “разкрепостен” за консервативната англиканска църква начин. Те ни напомнят, че “Коледа идва с Исус” – нещо, което съвременните хора обикновено забравят (да, вече всички си мислим, че Коледа идва с Coca-Cola!) Интересно е, че организацията е избрала доста добър съвременен начин да предаде посланието – нещо, което със сигурност ще се хареса на публиката, но не знам доколко ще отговори на очакванията на техните “клиенти”, църковните организации. Между другото, асоциацията е направила доста любопитен сайт на коледна и църковна тематика: нашите институции може да се поучат от материали като Nativity with motorbikes: the inside story.

baby-scan-jesus

Повече храна, по-малко спорове с тъщата

Второто предложение в категорията идва от Wieden+Kennedy Amsterdam. Като международно настроени хора, холандците са открили, че вече е необходимо организирането на виртуални коледни вечери: от една страна, не се притесняваш за забавени и отменени полети, а от друга, можеш да си сигурен, че тъщата няма постоянно да опява под заплаха от mute :D Доста практично, ако питате мен. Идеята явно се е харесала на доста хора, защото във Virtual Holiday Dinner са взели участие повече от 150 човека на 6 континента – и това само за някакви си 3 дни! Кампанията се случва лесно с вече повсеместно разпространения Skype, а идеята печели внимание и създава добри емоции. Не на последно място, както и в случая с кампанията Gift a Stranger, това е добър начин W+K да покажат креативност пред потенциални клиенти.

Тихо се сипят коледни туитове…

Още една идея на W+K, но този път от Лондон. Ако си мислите, че на англичаните този сезон и без това им се събра твърде много сняг, помислете пак. Агенцията прави макет на улицата, на която се намира офисът им и го засипва с “twitter-снежинки” – всеки път, когато някой в микроблогинг-платформата спомене думата “snow”, нова снежинка пада върху макета. Всъщност “снежинките” са листче хартия с отпечатан съответен туит – така със сигурност във Вселената на W+K няма да има две еднакви снежинки! :) Можете да видите стрийма с туитове на микро-сайта Tweets of Snow, а повече снимки – тук.

Tweets of Snow

Социално: коледен взрив

На последно място – една социална кампания. От британската организация Ctrl.Alt.Shift са решили да напомнят колко е важно да се вглеждаме в нещата и да търсим по-общата картина. Затова те поставят на пръв поглед безобидни коледни играчки върху коледни дръвчета. Когато се вгледате отблизо обаче, ще видите, че играчките всъщност са малки гранати. Играчките са в продажба от 2009 година (има ги в Amazon, например), но все още привличат внимание – и дори по време на празниците карат хората да мислят малко повече. Взривяващо! :)

grenade-christmas-decorations



Още по темата:

  1. Коледни кампании: Подарък за непознат
  2. Ефективните маркетолози и ефективните кампании

Англия и англичаните – кратко и пристрастно

Знаете, че на нашия сайт сме  твърди привърженици на пристрастността и личния поглед, та ако ще и този поглед да се отличава драматично от общо-приетото. Аз пък съм забелязал, че има страни, разказите за които винаги предизвикват, ако не скандал, то поне мнооого пристрастни коментари. Днес ви представя точно един такъв пътепис, който освен личното мнение на автора се отнася и за една от най-спорните страни на нашия сайт – Великобритания (само Белгия се приближава като страстност на нашия сайт). И така: през блога на Ангел Грънчаров (той е автор на следващото въведение) ви представям краткият и пристрастен поглед на Апостол Мушмов. Приятно четене:

Англия и англичаните – кратко и пристрастно

[caption id="" align="aligncenter" width="645" caption="Британският парламент "]Британският парламент – Лондон, Великобритания[/caption]

снимка: patepis.com

При всяко нещо лесно може да се говори „за” и „против”. Никой не мрази и не обича никого, нито англичаните, нито американците, нито руснаците (като изключим особено неприятния руски политически елит, който усилено продължава да конспирира срещу свободния свят), тук място за емоции няма. Просто приемаме нещата за сведение такива, каквито са.

Паралели между Англия и България по ред причини са неуместни – тези страни са прекалено различни като история, демографски потенциал, география, природа, климат и т.н. Самият аз нямам нищо против някои аспекти на английската култура, а във философията съм поклонник на британския емпиризъм. От това обаче не следва, че съм наивен апологет на Англия и англичаните. Вече не сме преди 1989, знаем го добре и „Запада” и сами сме се убедили, че там не всички са „красиви, богати и щастливи”. И там в действителност „готвят само с вода”. Ако все пак трябва да сравняваме Англия дори с посткомунистическа България, сравнението в крайна сметка няма да е в полза на Англия. А Лондон въпреки голямата си фирма, лъскавите витрини, финансовото сити и безсмислено високите цени не издържа никакво сравнение с Пловдив. Не дай си Боже някой ден България да стане като Англия или Америка! Да, Америка е велика демокрация и пазителка на свободния свят от руския и китайския комунизъм. Ако не бяха САЩ, Русия и Китай набързо биха се разправили с демокрацията по света. Вярно е, че европейците съществуваме само благодарение на американската военна мощ, защото Европа във военно отношение е пренебрежима величина. Това е, така да се каже, доста нахално от страна на Европа, защото нищо не пречи на ЕС да отделя повече пари за военни цели. [geo_mashup_map] [geo_mashup_location_info] Но както и да е, благодарим на Америка! Клишетата за the american way of life не са съвсем верни, там има много различни форми и стилове на живот. Освен това Америка е екстензия на Европа и западната култура и цивилизация. Но Европа все пак си остава Европа, стара, велика, изтънчена култура. Пак повтарям - живееща, така да се каже, на гърба на Америка. Факт. Ето и няколко реда е подкрепа на горното, именно откъси от книгата на Апостол Мушмов:

„Виза за Англия? Не, благодаря!”:

Вместо предговор

Здравейте читатели! Тази книга е първи по рода си опит да се разсеят или поне провокират за истинност някои заблуди, грижливо насаждани сред средния българин от т.нар. псевдодемократи през последните 13 (20) години. Това, което сме чували от тях е, че трябва да искам да стане у нас като на Запад. Че там хорат живеят по-добре, че са по-щастливи, че всичко е наред. За мен лично това е поредната Голяма лъжа... Не след дълго ще се окаже, че и това „Светло бъдеще” е било илюзорно... и за пореден път ще ни превърне в послушни роби на системата. Книгата е и опит за реабилитиране на позагубената ни национална гордост... Нима ви се струва случаен фактът, че в последно време англичаните започнаха да се прескачат презглава, за да дойдат на почивка в България, да купуват жилища в България, да се женят за българки, да изкупят утре и земята ни и т.н. Не, не е случайно... Ние сме по-добри! Битът ни, ценностите ни, душевността ни и най-вече силата ни са такива, че те искат да избягат при нас. Да се почувстват хора поне на старини или дори само за седмица-две. А как се отнасят, когато ние имаме нужда от тях? Спират визите, пускат кепенците, тръшват вратата и ни казват: „Оправяйте се.”... Виза за Англия? Не, благодаря! Визи за англичаните – да!

За консервите и консерватизма

... По време на първото ми посещение в Албиона непрестанно се чудех и главоблъсках защо ли нещо си е наопаки на нормалното и каква е логиката да бъде така... Има консерватизъм, който е болестен и тормози същите тези „консерви”, които го създават... Запазването на статуквото е желано най-силно от тези, които са облагодетелствани от него. Останалите според мен го искат по навик или в резултат на пропагандата. По друг начин не бих могъл да си обясня например феномена с двете чешми на мивката в почти всяка английска баня... от едната тече топла, а от другата студена вода... Така е било преди 200 години. Тогава водата не достигала и за да се пести, се е пълнела мивката с топла и студена вода и после се миеш, бръснеш и т.н. в гьолчето. Днес това изглежда малко абсурден вариант, но традициите са си традиции...

Ами така наречената традиционна английска къща?

С изключение на централната част почти целият Лондон се състои от двуетажни къщи. Цял живот катериш тесни, но за сметка на това стръмни стълби, за да отскочиш до тоалетната или да поразгледаш какво има в хладилника. Докато бях в болницата (в Лондон), ежедневно виждах хора, предимно възрастни, със счупен крак или друго, на които предстоеше да бъдат затворници в собствените си домове. Ако ги оставят горе в спалнята, няма как да стигнат до кухнята долу... Ако пък са долу, трябва да забравят за обедна почивка в леглото без нечия помощ... В резултат на липсата на високо строителство градът толкова се е разраснал, че е нещо обичайно сутрин да вземеш колата си, да попътуваш 20-ина минути до метрото или влака от от там с 2-3 прехвърляния по гарите – на работа. Общо от един до три часа. Не се учудвайте, че и спирките са на обратно... на спирките платното за движение не се разширява, а се стеснява... [caption id="" align="aligncenter" width="550" caption="По Коледа"]По Коледа в Англия[/caption]

снимка: http://img.webme.com/

В събота и неделя основното забавление е организирането на битаци. Стоката е върху колите. Цени народни... А народът купува ли, купува...

Малко за чистотата и някои други вредни навици

Дааа, наистина изглежда чисто по английските улици, особено около градските центрове и особено сутрин. Всъщност тя, чистотата, в случая е два вида. От една страна е прахта по улиците, а от друга – всички останали хартийки, кутийки... Ако все пак си мислите, че улиците са чисти, защото съзнанието на хората в достигнало необходимата висота... или поради страх от скритите камери... отговорът е не... Улиците са чисти, защото непрестанно се почистват... А гражданинът... изхвърля малкото боклуче директно на земята, защото плаща данъци. При това положение кошчетата малко или много са излишни. Отредени са им предимно почетни фукции край спирки... А за да няма прах... няма откъде да дойде... Зелените площи в сравнение с който и да било град в България са в пъти по-малко, т.е. асфалтът и паветата са изяли почти всичко от пейзажа... У нас обикновено пръстта излиза отгоре и се лее по асфалтовите пътеки при всеки дъжд... Като се добавят и армията чистачи, които ползват широки четки вместо древните метли, получаав се еко-ефектът... Що ли не вземат тия англичани да си изхвърлят отпадъците в кошчетата?!

Найт Бас - Нощен автобус

... Едно редовно практикувано преживяване, сравнимо по адреналин с бънджи или пого, което, от друга страна, е съдба на всеки студент, бачкатор или просто средностатичстически млад лондончанин е пътуването с нощни автобуси... след здрав купон...алтернативните по посока на заветното леговище са 40 лири за такси или найт бас...

Културата на тъпото

... Културата на тъпото... на тъпия начин на живот, както и много други неща на Запад, е умело насърчавана от всесилните медии. Защо ли? Отговори много... Ако целта е да се произвеждат тъпаци... Рекламите заливат постоянно ефира с послания от типа, че да си дебил е секси, че неуспехът е нещо нормално, че е по-добре да си тъп и безгрижен, отколкото успяващ хипертоник...

Безправието на правилата

Всичко е регламентирано... В кафе „Рандеву” например изрично е написано на всяка маса, че можете да останете точно половин час... Ден след ден хората в Англия са притискани от все повече нови правила, все по-безсмислени и превръщащи ги в безлични нищожества, но Западът е нарекъл това ДЕМОКРАЦИЯ.

За светлото бъдеще

... Тук ценността е само една. Нарича се „пари”... И тук могат да се намерят неверници и еретици, опълчващи се срещу тази висша форма, но те са малко и определени като чудаци, бездомни... Истината е, че обикновените хора в уж „светлото бъдеще” са неимоверно жалки и положението на повечето от тях относно правата и свободите им не се е променило съществено в сравнение с това на крепостниците от ХVI в. Или малко по-късно оформилите са пролетарии. Средният англичанин също живее на тясно, студено, блъска се като добитък в транспорта, не харесва работата си, затънал е в заеми... 42% от нетната заплата на собственици, купили жилища със заемни средства, отиват за погасяване на техните ипотеки. Е, у нас с оплакваме, че подобен процент от доходите ни отиват за храна, но човек без покрив над главата си няма... От друга страна, наистиан си заслужава да се види един двустаен английски апартамент. В 80% от случаите едната спалня е малко по-голяма от необходимото място за двойно легло, а втората е с размери 2 на 3 метра. И това е представата на развития Запад за „светлото бъдеще”... Парното е на газ, пуска се само вечер... защото в противен случай разходите биха били непосилни. Сутрин в мегаполиса Лондон обикновено са пътува около час до работа. Повярвайте ми, висящите хора от вратите на автобусите не са патент само на „развития социализъм” или щрих от Третия свят. Задръстване по 2-3 часа, изнервени хора и мачкане до последно са ежедневие за т.нар. средна класа. Да, в Англия е като едно време у нас... Всичко е пряко свързано, разбира се, със следващия компонент на „светлото бъдеще”. Животът на кредит. Системата фунционира така, че за да живееш нормално, си задължен, ама много, на самата система... Средният човечец има жилище, кола, пералня, хладилник, мебели и др., но те всъщност не са негови. Пералнята ще стане негова след 5 години, когато ще се развали и ще трябва нова. Мебелите след 10, когато ще са остарели... жилището след цели 30, когато ще трябва тлъста сума за ремонт... И всичко това... докато си на работа. Ако изпаднеш от системата, оставаш на улицата... Нима при това положение бихте си позволили да роптаете пред шефа си за заплатата или дългия работен ден? Ами ти губиш всичко, ако той си мръдне пръста и те уволни. Тогава живуркаш с каквото ти се даде и имитираш, че си щастлив. При това работиш колкото може повече, защото пенсиите в Англия се формират по много проста формула. Умножаваш заплата си по трудовия стаж в години и разделяш всичко това на 80, т.е. получаваш между една трета и една четвърт от дохода си, докато си работил. И английските пенсионери се жалват като българските, че пенсиите им стигат само за хляб и кисело мляко... [caption id="" align="aligncenter" width="600" caption="Провинциална Англия"]Провинциална Англия[/caption]

снимка: http://www.infozoom.ru/

Английската точност

... Съвременният англичнин не е чувал обаче за английската точност...

Епилог

В следващата книжка може и да ви разкажа за „Големия брат” – за „американската мечта” - и живота отвъд Океана. Ако питате мен, там всъщност е най-зле, но не забравяйте, че и пропагандата, твърдяща обратното, е най-силна... В добрата стара Европа хората още не са се роботизирали така напълно, че да нямат време да се замислят за нищо, а това в крайна сметка дава повече хармония в живота им... ... Преди време един приятел, работещ като системен администратор в САЩ... твърди, че изкарвал до 100 000 долара годишно, ми каза, че животът там не го кефел и шял да бяга в някое по-„топло” местенце. Ако го беше казал на някои друг, сигурно нямаше да му повярва. Аз обаче го разбирах напълно. По свой път той беше стигнал до същите прозрения като моите. Едно време проф. Марко Семов... пишеше хвалебствени книги „За Америка като Америка”, „За Япония като за Япония” и т.н. Надявам се с тази книга поне отмалко да съм успял да балансирам изкривените представи на повечето хора за т.нар. Запад. Пък ако трябва ще отида и до Япония... Ако имате близък или приятел, който се кани да напусне страната, подарете му тази книга, може пък да размисли. А на тия, които вече са там, вдъхнете сили и вяра да се върнат, защото съвсем скоро икономико-социалният октопод ще се вкопчи в тях така, че ще бъдат безвъзвратно загубени за близките си тук, в родна България, за възможността да съградим заедно едно по-добро общество, учейки се от собствените, както и от грешките на другите. Амин! Искрено Ваш, Апостол Автор: Апостол Мушмов Второ въшедение: Ангел Грънчаров През блога на Ангел Грънчаров Снимки: указани са под снимките Още пътеписи от близки места:
  1. Из Англия (2): Лейкок и Оксфорд
  2. Фенове на Етър на мач в Англия:-)
  3. Десет дни в Лондон и Англия
  4. Из Англия (1): Стоунхендж, Лонглийт
  5. Към Европа с влака (6): Коледа в Англия
  6. Фенове на Етър на мач в Англия:-) – част втора
  7. Англия? Не, merci! (1)
  8. Из Венеция за кратко

Бързи връзки


Търсене


Архив

RSS Абонамент

Новини от Грамофон

"Новини от Грамофон" - Следете последните новини от България и чужбина обединени на едно място. Обновяват се през 1 минута.

 

  •  

Ново: Публикуване