Наблюдението на новинарските сайтове от юли до началото на ноември 2012 г. регистрира няколко интересни нюанса в медийното отразяване на политическия живот. От една страна се запазиха устойчиви стари тенденции, от друга – започнаха да се оформят нови особености в присъствието на политическите субекти в новините. Какво показват детайлите? Първенецът Борисов: ...
Демокрация от пещерен тип. Сещаме се да протестираме, чак когато ни бръкнаха в джоба. И то за цената на бензина, която е една и съща в цяла източна Европа. Правителството няма какво да направи, освен да “търси начини”, да пише писмо на Комисията и най-важното, да сформира междуведомствена група. Или да организира тимуровски отряди от пенсионери, които да следят цените на всички бензиностанции и да докладват в базата.
Хубаво е да протестираш, ама е още по-хубаво, когато знаеш и за какво. От 10 години държавната НЕК е хранилка на политическата мафия: Цанков камък, Белене, договорите за газ с руснаците. Безброй непрозрачни сделки, безброй дългосрочни далавери. Къде бяха протестиращите тогава? Гледаха сапунка или вдигаха наздравица за българския ядрен ренесанс?
А този министър Найденов е по-голям мозък и от Лъчо Мозъка, още живее в плановата икономика. Отишъл да си прави PR на модернизираната рибна борса във Варна и 9 от 15-те магазина затворили и избягали. Нещо се улашили хората, касови апарати ли нямат, без договори ли работят или са очаквали пред репортерите да ги опандизи – не става много ясно.
По трагичен за нея начин, без да иска, Япония е на път да ни освободи от задаващото се по нашите земи увековечаване на руското енергийно робство! Ние, които сме свикнали Русия непрекъснато да ни освобождава ( от турците, от вредната за Москва независимост на България през 1944 г. и от Живков през 1989 г.), този [...]
Добрата новина е, че в Борисовата градина няма открити яйца от тиранозаври. Тези яйца няма да се излюпят. Тиранозаврите, които няма да се излюпят от тях, няма да напуснат Борисовата градина и няма да тръгнат из града. И като няма да тръгнат из града, няма да ни изядат. Следователно не е нужно да си купуваме пушки за лов на слонове и да пълним джобовете на оръжейните магазини, доколкото магазините могат да имат джобове.
Горе-долу това беше водещата тема на новините по бТВ тази вечер. Първите 10-15 минути от централната емисия протекоха така:
1. От студиото с видимо облекчение и прояснени, съпричастни лица съобщиха, че опасност от радиация в България, вследствие на повишената радиация в Япония (да не дава Господ!), няма. За да разберем по-добре, че няма, правят директно включване или репортаж (не стана ясно) от някакъв радиационен институт.
2. Репортаж от радиационен институт. Репортерът, лъчезарен благолаж, ни дарява добрата вест: опасност от радиация в България НЯМА! За доказателство отива до монитора на компютъра и ни сочи нещо в някаква малка таблица, което е прекалено дребно, за да можем да го видим, но за нас е важно, че то доказва, че радиационният облак не е стигнал до нас. Вярно, за да стигне, той би трябвало да се движи с 1500 км/ч, без да се разсейва, и то ако тръгне в обратна посока, защото въздушните потоци над Япония са от запад на изток, тоест към западните брегове на Америка. Но това си го знаем ние, няма го в репортажа.
3. Архив. Кадри от това какво е казал здравният министър по-рано днес. Човекът казва, че е невъзможно да дойде радиация от Япония. За мен това негово изречение би трябвало да бъде достатъчно да изчерпи темата в емисията, но емисията продължава.
4. Репортаж в репортажа. Здравно лице казва, че няма нужда да се пие йод. После се казва, че йод има на склад и ако ни удари радиация, той ще се раздава, следователно няма нужда да се купува.
5. Репортаж в репортажа в репортажа. Обяснение защо трябва да се пие йод в случай на радиация, макар че такъв случай няма и не е нужно да се пие йод. Всичко е свързано с щитовидната жлеза, да знаете!
6. Отново се връщаме в първия репортаж, където благолажният репорптер вече е при друг монитор, на който се виждат неща, които ние не разбираме, но благодарение на тях телевизията ни убеждава, че и от метеорологична гледна точка ситуацията за България е благоприятна, защото няма директни въздушни потоци от Токио към София. Репортажът савършва с нещо като ¡Venseremos! – репортерът, радушно и предразполагащо ухилен, се провиква: НЕ ПИЙТЕ ЙОД!!!
7. Студио. Отново се връщаме в централното студио, където обобщават, че засега няма опасност от радиация. Но само засега… Тайничко обаче се надяват един ден да има, за да могат с разтреперани от вълнение брадички да ни информират от мястото на събитието.
Всичко това е чудесно, но аз виждам два генерални пропуска. Първо, не ни информираха за радиационния фон на Луната. Ами представете си, че се е покачил! Не трябва ли да пием йод или тамифлу при това положение? И, второ, бяха пропуснали да облекат репортера в противорадиационен скафандър. Ами представете си, че наистина имаше радиация?! Той, като отива да пита, не знае има ли, няма ли. Пък и стила на телевизията е такъв – като има репортаж от наводнение, репортерът стои с гумени ботуши до кръста в най-дълбоката вода и го снимат така; като има репортаж за боклука, репортерът е влязъл в контейнер за смет и тъжно стърчи от него с микрофон в ръка, докато ни информира за сензационните събития.
Ето такава беше централната тема в централната новинарска емисия на телевизията, за която истината е въпрос на гледна точка. Освен това мисля, че Картаген трябва да бъде разрушен.
Искам да бъда японка. Днес в България. Искам приятелите ми да бъдат "японци".Искам колегите ми да бъдат "японци".
На 14 март саудитски войски навлязоха на територията на Бахрейн, съпътствани от полицейски части от ОАЕ. Какво трябва да значи това – намеса във вътрешните дела на държавата, страх от разпространение на протестите от Бахрейн към С. Арабия или превантивни мерки срещу усилващото се недоволство сред шиитската общност в Бахрейн, подкрепяна от съседен Иран? Вестник “Капитал” публикува коментар за навлизането на саудитските войски, който аз бих искал да допълня.
Неимоверно тези въпроси съпътстват усмихнатите лица на саудитските войници, влизащи в бахрейнската столица Манама. От днес е в сила и извънредно положение, обявено от крал Хамад.
Събитията довели до смъртта на седем души при сблъсъци с полицията в центъра на Манама, естествено доведоха до обявяването на по-тежки мерки. Правителството е неспособно да се справи само с напрежението, което е таено от 90-те години на XX век, белязани от тежки противоречия между сунити и шиити. През последните три седмици положението е отново напрегнато, след като група младежи от двете общности се сбиха пред очите на полицията. Не последваха мерки, а иранският посланик заяви, че Манама защитава сунитското население и не полага грижи еднакво за всички свои граждани.
Статутът на иранския посланик Хюсеин Амир официално е представител на Иран в Бахрейн. Реално правомощията му граничат с тези на Джеймс Уорлик в България – има мнение по всеки един въпрос, засягащ дори вътрешните дела на страната. Определено Иран дава сили на шиитското население на Бахрейн, като по този начин разделя и без това разделеното арабско общество в малката островна държава.
Интересно е защо влизането на саудитски войски в Бахрейн е така добре прието от съседните държави, без дори намек за несъгласие, при положение, че Рияд откликна на призив от страна на бахрейнското правителство към Съвета за защита на заливните страни, а не на официално разрешение на Арабската лига, в която членуват всички в района. Историята ни дава един пример от близкото минало, ясно показващ лицемерната реакция на редица правителства. Когато Арабската лига допуска навлизането на сирийски войски в Ливан, мнозина реагират остро в знак на несъгласие с решението. Критики към навлизането на сирийски части в Бейрут има, но не може да се забрави или скрие фактът, че именно Дамаск спомага за спирането на гражданската война в Ливан.
Днес не сме 80-те години на XX век, а нещата са още по-сложни. Режимите се тресат из основи и единствената крачка, която могат да направят е да поискат помощ от съседна страна. В случая Бахрейн има сериозни проблеми с протестиращите, а С. Арабия трябваше да изкара възможно най-голям брой полицейски части по улиците на най-големите си градове, за да спре избухването на недоволство към липсата на социални реформи.
От друга страна е влиянието на Иран, което не е за подценяване. Една усилващата се пропаганда от страна на Техеран може да докара сериозни проблеми в района на Персийския залив, тъй като арабските лидери не желаят подобно развитие. Остава да видим какво точно означава навлизането на саудитски сили в Бахрейн. Дали е демонстрация на сила, насочена към Иран, спиране и премахване на протестите в района или намеса във вътрешните дела на Манама.
Идва - пред пълни киносалони и с непостижимия за пост-соц-халтурата пазарен успех.
Идва - с чувствителност към нуждите и търсенията на моето поколение българи*.
Идва - с безжалостно презрение към соц-реализЪма и жалката носталгия по него.
Идва - с безпощаден антикомунизъм. Но не плакатен, декларативен и дидактичен, а като дълбоко ценностно отрицание, напомнящо, че антикомунизмът е естествено агрегатно състояние на свободния, чувствителния, мислещия човек.
Броени дни остават до българската премиера на „Червената шапчица” на работилата и по филма "Здрач" Катрин Хардуик. По повод световната премиера на на 11 март (в България филмът идва на 18 март) Мариан Ин от Сайтът Mediabistro разговаря с режисьора на филма Катрин Хардуик и автора на книгата по филмовата лента - 21-годишната Сара Блейкли-Картрайт. Публикуваме интервюто със съкращения, за да разберем как всъщност една добре позната история преминава през филмовото си превъплъщение, за да се върне отново в писмен вид.
Вчера споменах, че има различни начини за изпълнение на директивата за биодизела. Тези различни начини не променят общата тежест за икономиката – но могат да я преразпределят.
В България е възприет принципът, че във всеки литър дизел трябва да има определен процент биодизел.
В някои други страни е възприет обратният принцип – в горивото за камиони и коли няма никакъв биодизел докато в горивото за земеделието има голям дял, 30-40% биодизел. Така средно за цялата страна се изпълнява изискването определен дял от горивото да идва от биодизел. По този начин цените на бензина за камиони и автомобили са с няколко цента по-ниски, а цените на горивата за земеделието не са по-високи, тъй като оскъпяването от биодизела се компенсира чрез освобождаването на земеделието от акцизи (което е позволено от ЕС).
Смяна на начина на изпълнение на директивата за биодизел би могло да намали крайната цена с 6-9 стотинки. Въпросът е, че земеделците вероятно биха искали да ги освободят от акцизи без да вкарват по-голямо съдържание на биодизел в горивото, което купуват. Все пак, при желание в крайна сметка би могло да се стигне до някакъв компромис – по-нисък акциз за земеделие, но срещу изискване за повече биодизел в земеделието.
„Като погледнеш, ние не бяхме на художествена изложба – ние бяхме изложбата, ние бяхме превърплътеното изкуство, а 60-те години бяха наистина за хората, не за това, което те правеха; „певецът/не песента” и т.н.”
60-те години винаги са ме привличали със своя вдъхновяващ бунт и цветно очарование. За мен те винаги са били едно събирателно десетилетие – символ, не само за едно поколение, но за цялото човечество. Подплатени с музика, която разтърсва, филми, които провокират, събития, идеи, политика и личности, които рушат остановеното статукво, тези години се превръщат в повратна точка на културната революция през ХХ век.
Към люлката на малкия принц, станал по-късно един от великите владетели на своята държава, пристъпили две феи.
-Ще подаря на своя любимец острия поглед на орел, - казала първата - от който в неговата държава няма да може да се укрие и най-дребната мушица.
-Подаръкът ти е прекрасен, - отвърнала втората - принцът ще бъде прозорлив монарх. Но за орела е присъщ не само зоркият поглед, който му позволява да забележи и най-дребната мушица, а и благородното презрение към преследването им. И нека това качество принцът получи за подарък от мен.
-Благодаря ти, сестро, за мъдрото ограничение! Наистина, много владетели щяха да са далеч по-велики, ако, обладавайки силна проницателност, не се унижаваха с дребнави дела.
Готхолд Ефраим Лесинг
Баснята е насочена срещу Фридрих ІІ и установения от него полицейски надзор над населението.
При копиране на материали от блога, посочвайте източник!
В нашият конкурс получаваме много снимки на картини, направени с интересни техники. Една от тях е “ТОРЦЕВАНИЕ” – бях виждала само по руските сайтове, но самата аз никога не бях изпробвала. Помолих Мариана Кирчева и децата от 3 клас при ОУ”Свети Патриарх Евтимий” град Белослав да ни покажат и снимат как точно са направили своите красиви картини:
Необходими са ви: цветна хартия – тишу или креп ( интернет магазин КРОКОТАК), ножица, лепило и картинка, върху която да залепите цветните листчета. Добре е, тя да е с по-изчистени форми:)
Хартията се нарязва на ленти с ширина 1 см, а след това на квадратчета – 1см х 1см.
Всяко хартиена квадратче се поставя между палеца и показалеца и с помощта на дървена пръчица (шишче, тънка четка за рисуване) се притиска и леко завърта.
Така готовият елемент се залепя на листа, на който предварително сме поставили лепило (на малки участъци). След като поставим листчето, внимателно издърпваме пръчицата нагоре. Елементите са подраждат един до друг, докато се оформи цялата картина.
Повечето от картините са изработени от Велиана Вълчева и Вероника Христова
Днес ще пиша по една любима тема на Бисер, а именно: последната кампания на Diesel. И аз винаги съм ги харесвала, но този път те успяха да изтръгнат от мен не просто саркастична усмивка, но и искрен, неподправен (и доста силен предвид ранния час тук) смях. Струва си да се пише за такива компании!
Не сте очаквали от марка дънки да си направи собствена държава, нали? Но Diesel не са която и да е марка дънки – те са глупави (в добрия, Be Stupid смисъл, който те използват). Затова вече можете лесно да заявите гражданство в Diesel Island – онлайн общност, създадена около марката. Островът си има собствена история, химн, паспорт, флаг и какво ли още не. А пропусквателният режим в страната е много улеснен – за да станете граждани, трябва просто да се свържете с Facebook профила си. Първо, вижте краткото представяне на Diesel Island:
Типично в стила на марката, жителите на острова са млади, приключенски настроени и особено директни – химнът на Diesel Island е далеч от всяка политическа коректност, но предава бранд идентичността много добре. Вероятно много патриоти ще се почувстват засегнати, но споменаването на толкова много държави в текста наистина показва, че нещо със света не е наред, а на Diesel Island нещата магически се оправят. На всичкото отгоре мелодията е заразна и сега не мога да спра да си я тананикам
Но личен фаворит ми е видеото с историята на острова – забавна и побираща се идеално в 3-минутния неписан лимит за потенциално viral video. Разказът предава цялата философия на Diesel: светът е объркан, но ние все пак ще се забавляваме! Политическите нотки са достатъчно много, за да привлекат вниманието на бунтуващите се млади и все пак не толкова силни, че да отвличат вниманието от смеха и позитивните емоции.
На сайта на Diesel Island пък можете да прочетете последните новини от острова, да видите неговите жители и дори да покрачите виртуално на плажа с Island Streetview. Можете да намерите и полезна информация за обичаите на острова, като например факта, че днешният ден е обявен за Day of the naked woman. Културата на Diesel Island много ми допада – даже се чудя дали да не емигрирам…
Още по темата:
Продукти:
1 1/2ч.ч. ориз
2ч.ч. доматен сок от консерва
300г спанак
1 връзка пресен лук
2 моркова
1ч.ч царевица от консерва
1ч.л. сол
2с.л. зехтин /олио/
4- 5стръка пресен копър
Приготвяне:
Оризът се накисва предварително в купичка с вода. Спанакът се почиства от корените и се поставя в съд с вода. Периодично се излива водата и се налива нова чиста /достатъчно е да се повтори 2 или 3 пъти операцията/. След това спаначените листа се измиват много добре на течаща вода. Отрязват се стъблата им. Лукът се почиства, измива и реже на ситно. В тавичка се слага отцеденият ориз. Добавя се лукът, доматите, царевицата от консерва и настърганите моркови. Спаначените листа се късат на дребно, след което се разпределят в тавичката. Поръсва се 1ч.л. сол и ситно надребнен копър. Наливат се 2ч.ч. вода и 2с.л. мазнина. Ястието се покрива с фолио за печене. Готви се на умерена фурна 40 минути. После се маха фолиото и се връща да се допече още 10- 15 минути. Поднася се топло.
Някои казват, че икономиката няма да ускори растежа си докато не започне да расте вътрешното потребление. Други са много крайни и твърдят, че само вътрешното потребление може да дърпа икономиката, износът не може.
По този повод, (цитирам по памет) мнението на МВФ по темата:
Проблемите на ирландската икономика започнаха когато конкурентността на износа престана да е основен двигател на растежа, а икономиката започна да се движи от вътрешното потребление.
Между другото, добре е да се прави разлика между вътрешно потребление и вътрешно търсене. Вътрешното търсене е по-обхватен индикатор, който включва и инвестициите (вкл. чуждите) докато потреблението включва само покупките на домакинства и държава. Вътрешно търсене и вътрешно потребление не са синоними (както смятат някои синдикалисти).
Отдавна не бяхме ходили към някой земен Рай. Днешният пътепис ще води до едно такова място – Националния парк Комодо в морето Флорес. Наш водач ще бъде Мария. Приятно четене:
Край
Автор: Мария Найденова
Снимки: авторът
Още пътеписи от близки места:Египетските пирамида са на 5 000 години, а най-старата пещерна рисунка е едва на 30 000 години. Можем ли тогава да прогнозираме и да гадаем какви ще бъдат хората след 100 000 години, 3 000 поколения след нас?
Into eternity е нов, необикновен еко документален филм за това какво ядрено наследство може да намери цивилизацията на земята толкова надалеч в бъдещето, колкото е живота на отпадъка, който оставяме след нас.
В света в момента, коментира един от учените във филма, има между 200 000 и 300 000 тона ядрени отпадъци, които се съхраняват във временни хранилища. Това са хранилища, които не са защитени от големи катаклизми или човешка глупост.
Документалната история на датския режисьор Майкъл Медсън разказва за първото и засега единствено постоянно хранилище в света, Онкало (’място за криене’ от финландски) на 300 км от Хелзиники. Финландското правителство, приело закон всички радиокативни отпадаци от атомните централи на Финландия да се съхраняват на територията на държавата, е в последна фаза на строеж на подземно хранилище с размерите на голям град. През 2020 година Онкало ще стартира и ще бъде запълнен и запечатан с ядрен боклук до 2100 година. Времето през което този отпадък ще бъде опасен за живите същества е 100 000 години.
Майкъл Медсън интервюира инженери, политици, учени, теолози, техници за това какво може да се случи с хранилището толкова далеч във времето от нас. От разговора с тях разбираме за една от най-големите дилеми на проекта - как да се комуникира с хората от бъдещето така че да ги предупредим за неприятната изненада в Онкало и можем ли да бъдем сигурни кои ще бъдат тези хора, какъв език ще говорят, с какви инструменти ще разполагат.
Някои от предложенията са кръг с обелиски в стила на Стоунхендж, с детайлно забрана на всеки език от ООН (и ненадписани камъни за езиците на бъдещето); символични скулптори около Онкало, които наподобяват тръни и изглеждат заплашително; празни червени знаци на които има съвременните символи за радиация и натравяне с човешка фигура, която бяга от тях; или дори копие на картината “Писъци” на норвежкия художник Едуард Мънк, която според един от интервюираните ще предава чувството за опасност на всяко човешко същество.
Into Eternity не задава въпроса трябва ли да има ядрени централи (в едно от интервютата учените споменават ядрен ренесанс по света сега). Into eternity е документална фантастика, която показва ефекта от краткосрочното мислене на нашата цивилизация и обсъжда решенията за това как можем да направим едно непоправимо вече зло по-малко опасно за бъдещите поколения.
—
Бръчката дошла при човека и му казала:
-Ако се смееш, ще легна около устата ти. Ако плачеш, ще легна под очите.
Човекът решил да я надхитри.
-А аз няма нито да се смея, нито да плача - казал и той. - Нищо няма да правя.
Но не можел да не мисли.
И какво се случило? Човекът мислел и бръчките се появили на челото му ... и около устата, и около очите, защото, мислейки, той и плакал, и се смял.
Рахил Бумвол
При копиране на материали от блога, посочвайте източник!
За пета поредна година, приятелите ни от народно читалище “Бъдеще сега” организират курс за инструктори на детски групи. Това е курс за преподаване през игра, работа с деца, интерактивни методи, учене чрез преживяване и обучение сред природата. Курсът е за всички вдъхновени от придобиването на умения за игра и работа с деца, от родители до учители, заинтересовани от позитивното възпитание и образователния ефект на играта.
Курсът ще се проведе в периода от 3-ти до 26-ти април в „Творчески център” на улица „Бигла” 6, в село Гудевица и на хижа Мальовица.
Таксата е 280 лв, а крайният срок за записване е 28ми март. Затова побързайте.
За повече информация и записвания се свържете с нас на: home@gudevica.org, или на телефон: 0878 55 85 76.
От курса можете да научите как:
—
Българска национална рота. В условията на изострящата се „студена война” между Изтока и Запада БНК и лично д-р Г. М. Димитров отделят особено внимание за организиране на Българска национална рота 4093 към НАТО, създадена през април 1949 г. Атлантическият пакт възниква като необходимост за съхранението на Запада от опитите за нарушаване на статуквото от Москва, [...]
2004 - 2018 Gramophon.com