Наблюдението на новинарските сайтове от юли до началото на ноември 2012 г. регистрира няколко интересни нюанса в медийното отразяване на политическия живот. От една страна се запазиха устойчиви стари тенденции, от друга – започнаха да се оформят нови особености в присъствието на политическите субекти в новините. Какво показват детайлите? Първенецът Борисов: ...
напоследък темата е актуална. предполагам най-вече защото идват избори и трябва да върви агитацията. пък народа я накаца като мухи или по-скоро като овце беее в каквато посока ги поведе овчаря. ... статистики - всякакви. най-нещастната нация, най-мрънкащата, желаещите да емигрират клонят към 100% .... да, ама не! зарадвах се да ...
Зададоха се избори и Той снизходи. След месеци мълчание се обади на митинг в Джебел с откровение и видение за туй, що ни чака. И като се изкачи на планината ( „Джебел” на арабски означава планина), Той рече пророчески: „Без нас не може да се избере президент и ще имаме много високи изисквания към профила [...]
Из спомените на един македонски революционер
При всяко посещение на Скопйе бързам да посетя книжарницата «Култура» на площад Македония, точно срещу Стария каменен мост. През последните години там все се намира по нещо ценно за исторически и книжовно заинтересувания гост.
Появяват се, макар и единично, фототипни или «преводни» издания на оригинални документи от българското минало на днешната република Македония, на научни свидетелства или спомени на участници във възрожденската и революционна епоха.
Вярно, че изданията са снабдени с «македонистки» коректни уводи, придружени са с витиевати увъртания, опитващи се да обясняват принудителното използване в «изворните» текстове на «етнонима Бугари». Тази дан на все още господстващия в тамошните официални среди македонизъм дразни окото и сърцето на просветения читател. Но такава е цената на възможността и в Скопйе да се прочетат мемоарите на Брейлсфорд и Сониксен, Докладът на Карнегиевата комисия от 1913 г. или «Българските народни песни» на братя Миладинови.
Случи се, че последният път донесох от Скопйе едно малко книжле с голямо и както се оказа, актуално звучене. Става дума за спомените на Иван х. Николов, писани в началото на трийсетте години на миналия век и неиздавани до днес у нас.
Сигурен съм, че малко читатели ще могат веднага и точно да подредят в представите си образа на този скромен, предан на българската идея и на народната свобода солунски учител и книжар. И на мен ми трябваше малко време докато осъзная, че Иван х. Николов е един от шестимата, основали на 23 октомври 1893 г. в Солун революционната организация, наречена отначало БМОРК, по-късно преименувана на ТМОРО и известна от 1905 г. насам като ВМОРО.
Роден през 1861 г. в Кукуш, х. Николов още като 14 годишен се отдава на «революционни копнежи». От в-к «Зорница» научава през 1875 г. за въстанието в Босна и Херцеговина и на шега-на истина организира в Кукуш първия революционен комитет на 12 свои съученици. Юношите още не успели да стигнат до нищо конкретно, когато през пролетта на следната година научават, че «българите в Средногорието и Стара планина се вдигнали на въстание». Получават сведения от вестниците, «как то е било задушено и какви жертви се дали».
От далеко българите в Кукуш следят събитията около избухването на Руско-турската война, ликуват, когато научават за подписания Санстефански мирен договор. Младежът х. Николов описва колебанията и съмненията, които го обхващат, когато руските войски така и не навлизат в Македония, вместо това чете коментари, че великите сили се готвят за «ревизия на Санстефанския договор».
И точно тук е мястото на интересен пасаж, който, отнесен към 1878 г. (две години след последвалите Априлското въстание «събития» – според терминологията на станалите наскоро популярни «проектанти» от Свободния берлински университет) ни дава храна за интересни разсъждения около бързо разпространилия се чак до Македония «мит за Батак». Ето какво пише Иван х. Николов за новините, които пристигнали в Кукуш след Берлинския конгрес:
«Безутешно плачех като дете. Какво ни оставаше да правим? Събрах един ден 12-те другари в училище. Разказах им за решенията на Берлинския конгрес и им казах «Каквото и въстание сега да правим, няма никой да ни помогне. Да знаете, докато Македония не стане втори Батак, няма да се освободим».
И за по-късно – през 1893 г. – х. Николов ни предава следния разговор между него, Даме Груев и Андон Димитров на кея в Солун:
«- Абе, Хаджи, ти какво мислиш за освобождението на Македония? – ме пита Андон.
– По този въпрос размишлявам от 15 години и мисля, че докато в Македония не се стигне до един втори Батак, тя няма да се освободи…»
Според една днешна млада изкуствоведка с исторически претенции, Батак бил «забравен след 1876 г.» и открит отново – вече като мит – само благодарение на драматичното платно на Пиотровски и на «инсценираните» му фотографии.
Според свидетелството на дядо Хаджи пък, Батак никога не е изпадал от съзнанието на македонските българи. За тях той още през далечната 1878 г. е бил символ на страшна саможертва, но и на надежда за свобода.
За нас, днешните му наследници остава изборът, кое да приемем за мит и кое за проста истина.
Берлин, 04.12.2007 г.
За никого от читателите на този блог не е тайна, че той е инспириран от Flea Market Funk – блога на DJ Prestige, който следя повече от четири години. Flea Market Funk е изключително популярен сред феновете на фънк и соул музиката от целия свят и аз съм щастлив, че с автора му поддържаме приятелски и много ползотворни от музикална гледна точка отношения.
DJ Prestige е вдъхновение не само за мен. Той е изцяло отдаден на любимата си музика и на споделянето й със света. Изследва световното соул и фънк наследство из прашните мази и битпазари на Съединените щати вече повече от 15 години. Голям фен е на грамофонните плочи, на футбола (в частност на английския клуб Ливърпул), на брадите и на още куп неща, но всъщност в следващите 16 отговора можете да научите повече за него. Преди това искам да изкажа за пореден път благодарността си към него – този път за статията във Flea Market Funk, посветена на мен и на фънк музиката в България, както и за 10-те въпроса, които ми зададе в блога си.
01. С какво се занимаваш?
Аз съм диджей, блогър, колекционер на грамофонни плочи.
02. Какво мислиш за ситуацията в Съединените щати в твоята сфера на дейност?
Щастлив съм от факта, че се занимавам с това, което обичам, и че имам възможността да откривам всичките тези плочи и да ги споделям със света.
03. Удовлетворен ли си от равнището, на което музикалната ти кариера се намира в момента? Какво още искаш да постигнеш?
Обичам това, което правя, и винаги ще ми носи удовлетворение преминаването на по-високо ниво.
04. С кое от постигнатото до момента в музикално отношение си най-горд?
FleaMarketFunk.com е едно от най-големите ми постижения и страсти.
05. Как успяваш да балансираш между музикалните ангажименти и личните си отговорности?
Границата наистина е много крехка, но истината е, че трябва да имаш прекрасна жена до себе си. Моята съпруга е най-големият ми фен. Тя ме стимулира да действам все по-напористо.
06. Имало ли е момент, в който си искал да захвърлиш всичко и да спреш да се занимаваш с музика (и ако е имало, какво те накара да не го направиш)?
Имало е. Преди години бях диджей в група, която имаше договор с голям лейбъл. В един момент разбрахме, че от компанията са прекратили договора ни без дори да ни кажат. Беше доста гадно. Другите членове на бандата напуснаха, накрая напуснах и аз и се отдръпнах от диджейската работа – но само за да осъзная, че я обичам твърде много, за да се откажа. Точно тогава създадох FleaMarketFunk.com и нещата потръгнаха отново.
07. Кого/какво би посочил като своето най-голямо музикално вдъхновение?
Колекцията от грамофонни плочи на баща ми беше огромно вдъхновение за мен, но слушането на хип-хоп записи през 80-те и началото на 90-те ме подтикна да започна да търся оригиналните семпли. Това беше голямото начало за мен.
08. Кое е първото парче, различно от детска песничка, което чу през живота си (и за което имаш спомен)? Кога и къде се случи това?
Първата песен, която си спомням, беше Want Ads на Honey Cone. Учителката ми във втори клас, г-жа Schmeltz, ни я пусна на 7-инчова плоча. Поздравявам я за добрия музикален вкус.
09. А кое е последното парче, което чу до този момент (или което слушаш в момента)?
Beastie Boys – Funkey Donkey.
10. Опиши любимата си музика.
Обичам сладък соул и суров, твърд фънк.
11. Има ли парче или албум, което/който можеш да слушаш по всяко време?
King Tubby Meets the Rockers Uptown.
12. Кой музикален носител харесваш най-много? Защо?
Обичам винила като цяло, но 7-инчовата плоча е носителят, който предпочитам.
13. Според теб какво губят и какво печелят музикалните фенове от интернет?
Предимства: можеш да намериш всичко и то почти светкавично. Недостатъци: не можеш да докоснеш обложката!
14. Кое е най-значимото за теб събитие с твое участие (и като изпълнител/организатор/промоутър/собственик на клуб и т.н., и като фен)?
Няколко са: подгряващият ми изцяло реге сет за хардкор легендите Bad Brains в Asbury Park, както и участието ми в Playboy Mansion в Лос Анджелис.
15. В наши дни диджеите са известни почти колкото изпълнителите, чиито парчета пускат. Какво е мнението ти по този въпрос и мислиш ли, че това е заслужено?
Да, мисля, че е заслужено. Топ диджеите работят толкова упорито, колкото и групите. Виж например хората като Jazzy Jeff, Z Trip, Peanut Butter Wolf, DJ Shadow… Те непрекъснато са по турнета, а това е много работа. Тези диджеи заслужават уважението, което получават. Те прекарват страшно много време в издирване и изследване на плочи, печелят международно признание и го правят както никой друг.
16. Благодаря ти за отделеното време. Защо прие да отговориш на въпросите?
Заради теб, Доб. Благодаря ти за подкрепата и се надявам някой ден да пускаме музика заедно, тук или в България. Продължавай да правиш това, което правиш. Long live the Funk and Soul!
DJ Prestige
Flea Market Funk
The Free Thinking Movement
В навечерието на днешната сказка на Мартина Балева в Берлинския Хумболдтов университет (19 май, часа на 7 вечерта, зала 2103; тема на сказката: “Изкуство и национализъм на Балканите на примера на България”) решавам да припомня въвеждащия текст от моята книга “Хроники на злото и надеждата”, София, 2009:
След няколкомесечно затишие историята около „Баташкия проект“на сънародничката Мартина Балева и изследователския екип от Свободния университет в Берлин започва да набира нова скорост.
Само преди дни най-влиятелното германско списание Spiegel пространно информира своите читатели за „терористичната заплаха“,която била надвиснала над главата на един учен, осмелил се „да внесе яснота“ в мрака на национално-патриотичното българско съзнание. 35-годишната студентка Балева, пише списанието, е подложена на гонения по интернет форумите. Наложило ѝ се да смени телефонния си номер, да засекрети жилището си и да потърси защита от германските тайни служби. Телевизия СКАТ, съобщават германските журналисти,предлага 2500 евро за нейния адрес. „Цялото общество, дори и духовният и политически елит на страната се включи в националния протестен рев срещу Мартина Балева“. С тези думи Spiegel смразява кръвта на читателите си, без друго склонни да си представят Балканите като люлка на всевъзможни ексцеси.
Флагманът на немската разследваща журналистика не пояснява, че излиза с голямо закъснение на мястото на публицистичната битка. Още през септември всекидневникът Frankfurter Allgemeine Zeitung вече пусна на цяла страница възмутено задълбочено-интелектуално есе за новата проява на балканска национална истерия в България.Ето защо сегашната атака на Spiegel няма нова информационна стойност. Тя може да се обясни единствено във вътрешно-немски контекст с медийно-пазарни конфликти на две от големите структури на този бранш в Германия. Не случайно на прицела на публикацията са изданията на ВАЦ в България „Труд“ и 24 часа“ и в материала остро се критикува липсата на контрол от страна на издателя в Есен, допуснал подобни „тенденциозни националистически кампании“.
Разбира се, покрай есенските стопани на българските часови издания, не се разминава и на Тошо Тошев, представен в Spiegel като фигура с разкопчана до пъпа риза, със златна верижка и пура в ръка,който пуска облаци дим в лицето на събеседниците си, гротескна имитация на създателя на Playboy Хю Хефнер. Макар и да не става дума за неговото обществено познато ДС-агентурно минало като агент „Бор“, все пак бегло е описан генезисът му на редактор, свързан с посткомунистически олигарси.
За всеки, съзнаващ фаталната роля на ВАЦ-овите издания у нас и развращаващото им, обществено деморализиращо влияние в страната, би било лесно да възкликне при това четиво радостно „Е, намериха си майстора!“ Би било лесно, но късогледо. Защото покрай разчистването на сметките си с ВАЦ, в този си текст Spiegel дава пример и за небрежно и незадълбочено разследване на първопричината за скандала. И се превръща в източник за сериозно, може би дълготрайно, манипулативно влияние върху общественото съзнание в Германия.
В типичния за много тукашни медии сгъстен, но донякъде схематичен стил се въвежда накратко в същността на проекта на Мартина Балева със споменаването на картината на полския художник Пиотровски „Баташкото клане“ от 1892 г. Това мащабно платно определяло от край време патриотичното самосъзнание на българите чрез постоянното си присъствие в техните учебници. Картината, пише Spiegel,е посветена на „унищожаването на селото Батак, което българската историография свързва с някаква героична борба на българскипатриоти, каквато всъщност не е имало“.
Според Spiegel приносът на Балева бил в това, че тя „подробно анализирала“ картината на Пиотровски. Тя открила, че художникът бил използвал снимки, които сам инсценирал 12 години след „събитията“.От тогава, смята немското списание, тези снимки се представят за автентични фотодокументи на клането и като такива са влезли в обръщение в националната историография. Финалът в историческия раздел на статията е запазен за най-впечатляващите изследвания на студентката Балева: с помощта на данъчни регистри от онези години тя успяла да изчисли, че „броят на жертвите е бил драстично завишен от патриотични пропагандни подбуди“.
Излишно е тук да се навлиза в опровергаване или уточняване на тезите на Мартина Балева и на нейния екип. Това по впечатляващ и изряден начин вече бе сторено от д-р Наум Кайчев още през юни 2006 г. в бр. 24 на в-к „Култура“. Младият историк Александър Долев също даде в своя блог изключително коректен и подробен отговор, разкриващ несъстоятелността на Балевата концепция.
Именно такъв трябваше да бъде преобладаващият отговор на българската общественост, на нейния „духовен и политически“ елит още в началото на набиращия сила скандал. Отговор конкретен, спокоен, с премерен тон, опровергаващ очевидните дефекти в концепцията на берлинските историци и съобразен с елементарни норми на общуване в европейския контекст.
Вместо това станахме свидетели на една побесняла псевдопатриотарска кампания. На преден план отново се изстъпиха познатите имена, които са заграбили в публичната среда монопола за родолюбиво говорене и за отстояване на патриотични чувства. Заредиха се абсурдни призиви за репресии срещу провинилата се авторка, намеси се най-високото научно и държавно ниво в България с укори срещу немските историци. Такава реакция не оставя на никого в научните или публицистични кръгове в Западна Европа друга възможност освен да я осъди и стреснат да се оттегли на безопасна дистанция.
В най-добрия случай.
Онези пък, които не хранят кой знае колко добронамерено отношение към България, ще открият в описаните по-горе реакции най-добрата възможна илюстрация за назадничавото и недостатъчно развито българско общество, станало според тях днес по недоразумение член на общоевропейското семейство.
Принципът на функциониране на немските медийни механизми е такъв, че след публикуване представляващ интерес материал в Spiegel, той веднага влиза в кръговрата на вторичното му използване от печатни и електронни медии и се разпространява от информационни агенции. Сам по себе си силно концентриран и ограничаващ се главно до схематични основни тези, оригиналният текст по-нататък се сбива в няколко изречения и остава именно така в общественото съзнание. Вече ми попадна агентурно съобщение на голямата информационна агенция „Евангелска пресслужба“ (epd), запознах се през последните дни и с кратките съобщения за случая по страниците за медийна тематика на няколко от големите всекидневници.
Схемата, която се предлага там на немския читател, незапознат нито с конкретния случай, нито пък с далечната османска история на Балканите е следната: прогресивна, европейски обучена и възпитана млада научна работничка разобличава неверен мит, създаден с шовинистична, отживяла времето си цел. Ретроградни, национал-патриотарски кръгове, които преобладават в публичния живот на България, я лишават от свобода на научната и публицистична дейност.
Нещо повече – текстовете от по половин колонка внушават почти без колебание, че самото „Баташко клане“ било мит на българската история, и че било дошло времето да се каже истината за него. Berliner Zeitung например съобщава буквално, че „историчката на изкуството Балева поставя под съмнение официалната версия, че османската армия била извършила през 1876 г. клане в намиращото се днес на българска територия село Батак“. Според Балева, пише друг вестник, „броят на жертвите е бил раздут с патриотично-пропагандна цел“…
Колко време ще е необходимо и ще успее ли въобще българската културна общественост да преодолее тази, налагаща се днес, трагична за българското историческо самосъзнание, представа в чужбина? Кой ще слуша занапред подробни български обяснения и уточнения, много лесно възприемани като просто оправдаване? Авторът на тези редове говори от личен опит, защото се опитва от седмици да обяснява и на добронамерени германци нещо, което маститият Frankfurter Allgemeine вече им е разяснил просто и ясно: българите реагират така фанатично, защото не искат да си признаят, че са си „разкрасявали“миналото.
Това е, което ще остане в общественото съзнание в Европа. От тук нататък става много тежко, да не кажа невъзможно, то да бъде избито от него и опровергано. Защото всеки, който се опита да го направи с най-спокойно и цивилизовано поднесени аргументи а приори изпада в позицията на ретрограден балкански национал-шовинист от шумадийски тип, който се бори за запазване на сръбско Косово.
Най-важният въпрос в крайна сметка е дали българското общество ще разбере една проста закономерност. Докато темата за патриотизма е преотстъпена на политически спекуланти, на популисти и на безотговорни користолюбци, докато истинският елит на нацията гледа плахо да се дистанцира от това тъй „неевропейско“ понятие, могат да ни очакват и още по-неприятни изненади.
Берлин, 22.11.2007 г.
На пръв поглед Луси е типичната чиклит героиня – красива, забавна и умна кариеристка тип фешън икона, която наближава 30-те, а все още няма сериозен приятел (което е, разбира се, драмата на живота й).
Хенри пък е типичният американски (в този случай – британски) смотаняк – настоящ учен и бивш отличник на класа, който не знае как да се облича, притеснява се от всяка непозната и... е тайно влюбен в най-добрата си хипер-мега-яка приятелка Луси, която на всичко отгоре му е и съквартирантка.
Е, сигурно ви е ясно, че взаимоотношенията между двамата ще се променят... както и в коя стая ще се случи това, но ви уверявам, че клишетата свършват дотук. Защото пътят от „ние-сме-най-добри-приятели“ до „ние-сме-безкрайно-влюбени-един-в-друг“ се оказва осеян с ударна доза фатални грешки и забавни недоразумения, които превръщат „Нежененият ми приятел“ в един от най-смешните и същевременно провокиращи размисъл чиклити.
Кога една жена престава да забелязва повърхностното и започва вижда същината? Може ли един смотаняк да се превърне в супер гадже само за месец? Има ли истинско приятелство между мъжа и жената? Кое е по-важно – кариерата или любовта? Това са само част от въпросите, чиито отговори търси романът на Джейн Костело, без обаче да се превръща в сериозно и суховато четиво.
Чиклит рейтинг:
Оригиналност на сюжета: Отличен (6)
Привлекателност на героите: Мн. Добър (5)
Подходящо за разпускане четиво: Отличен (6)
Срещата на високо равнище бе под надслов "Дванадесети петгодишен план на Китай и стратегия Европа 2020 : нови възможности и перспективи". Форумът, които се провежда за втори път и събира политическите партии на Китай и Европа беше открит на 16 май 2011г в Пекин. За първа година Групата на Европейската народна партия (ЕНП) участва в този политически форум, като бе представена от българският евродепутат Илиана Иванова на церемонията по откриването.
При поредна газова криза между Русия и Украйна, България ще е по-подготвена и ще може да поддържа 80% от нуждите си в продължение на две седмици, след което правителството ще може да поддържа 50% от нуждите от газ за дълъг период от време. Топлоцентралите са подготвени за бързо превключване на мазут. Такива сметки прави американския зам.-посланик Сатън в дипломатическа грама от 22 декември 2009 г. [09SOFIA716], предвиждайки ситуацията през 2010 г.
Грамата е озаглавена "Какво ще се случи ако газът отново бъде спрян?". Хранилището в Чирен е пълно, а с Гърция и Турция е сключено споразумение за обръщане на газовия поток при необходимост - пише Сатън. Това може да стане технически за 5-6 часа от Гърция, но заради изпомпването на остатъчния газ са нужди два-три дни докато доставките станат нормални. Реверсивната връзка от Турция е по-сложна, тъй като е нужно преместване на клапани, но може да се задейства за около седмица, става ясно от грамата.
Проблемът е, че количествата през реверсивните връзки не са гарантирани и по преценка на американците, България няма да получи повече от 2 млн. куб/м на ден сумарно от Гърция и Турция, които трябва да дойдат от терминалите за втечнен газ в Северна Гърция и на Мраморно море.
Картината определено изглежда по-оптимистична от драматичните събития през 2009 г, когато рязкото спиране на газа за малко не предизвика технологични аварии и се оказа, че няма аварийна готовност за превключване на топлоцентралите на мазут.
Въпреки, че усилията на България все още не отговарят на европейските стандарти за готовност, правителството на Борисов, което поддържа по-малко комфортни отношения с Москва от предшествениците си "няма да бъде хванато неподготвено като предишното правителство". Остава да се свърши значителна работа по разширяването на газовите хранилища и построяването на регионалните междусистемни връзки - пише американския дипломат в заключение.
Коментар на Биволъ
"Две години няма реално свършена работа с газовите връзки. Конкурсът за връзката с Гърция едва сега беше обявен. Има несвършена работа, или ще я свършат, или промените ще ги продължа” - това каза Борисов по повод вчерашните уволнения на министъра на транспорта и зам.-министъра на енергетиката.
Липсата на напредък по изграждането на междусистемните връзки означава, че прогнозата за зимата на 2012 може да е по същество същата като за 2010. Така две години от мандата на ГЕРБ минаха без да се изградят няколко десетки километра тръби, финансирани от Европа.
В други вече публикувани грами Борисов се оплаква едновременно от заплахите на Путин да ни остави на студено през зимата на 2010 и от липсата на европейско финансиране за междусистемните връзки с Гърция и Румъния, което възлиза на общо 55 млн евро (45 млн към Гърция и 10 към Румъния).
За довършване на спортната зала в София обаче бяха извадени 108 млн лева от фискалния резерв, което е показателно какви са приоритетите на правителството и лично на премиера.
Енергийната независимост на страната в случай на сериозна криза както през 2009 г. остава под въпрос и за 2012. Парадоксално е, но малкият напредък за смекчаване на щетите е постигнат при правителството на Тройната коалиция, което взима мерките описани от американския дипломат в грамата.
При равина се втурва притеснен евреин:
-Рави, имам такива проблеми, такива проблеми, че въобще не съм в състояние да ги разреша!
-В думите ти има явно противоречие - отвръща равинът, без да вдига очи от Талмуда.
-Но как? - не проумява посетителят.
-Много просто! Всевишният е създал всеки от нас и много добре знае какво е по силите ни. Ако проблемите са твои, значи можеш да ги решиш. Ако наистина не можеш, това не са твои проблеми.
При копиране на материали от блога, посочвайте източник!
Подобна гениална мисъл сподели с българският народ един „учен” и аналлизатор (бащата на епитета е д-р Тони Филипов), пред БНР, в предаването „Събота 150”, на 14 май 2011 г. За съжаление, на жадните за нови знания ...
По време на официално посещение в Китай и Хонг Конг (17-20 май 2011 г.) заместник-председателят на делегацията към ЕП за сътрудничество с Народна република Китай, евродепутатът от Групата на ЕНП/ГЕРБ Илиана Иванова, участва в поредица от срещи с китайски официални лица. Българският евродепутат се срещна със заместник-директора на отдел Международни отношения в Китайското национално туристическо управление, [...]
Global Voices е един от най-големите и бързо развиващи се сайтове за следене на общественото мнение в цял свят. Проектът се изгражда и издържа благодарение на своите автори, кореспонденти, редактори и читатели, като се покриват страни от всички континенти.
В работата си за Global Voices получих добър опит в подготвянето на материали, с които да се представи гледната точка на блогъри, активисти и читатели, които следят за новини, ненамерили голям отзвук сред медиите. Самата общност Global Voices обръща внимание на мнението на хората, които в момента създават новият тип медия – блогърите. Аз пиша за реакции по различни проблеми в България, друг пише за Германия, трети за Южна Африка и т.н. Така се постига един невероятен ефект на доминото, за да се стигне до днес, когато в проекта участват над 150 активни автора и още толкова, които допринасят офлайн за сайта с новини, коментари и линкове.
Самият сайт си има fan page във Facebook – с над 16 000 души. Направих страницата Global Voices Central and East Europe, с която искам да популяризирам работата на хората в Global Voices, защото я смятам за важна. Също така ми се иска да участват повече хора от българското блог пространство – от балканските страни, най-малко участници има именно от България.
Може би не е нужно да казвам, че българска версия на сайта няма. Но пък македонска има. Когато попитах администраторите защо няма българска версия, те ми отговориха, че няма достатъчно хора, които да превеждат на български. Не съм сигурен какви са причините да няма силно българско участие в този проект, но знам, че има достатъчно добри български блогъри, които да предоставят информация на света за ставащото тук.
Първите ми публикации са свързани с Морската градина във Варна, закупуването на bTV и дискусията, която се проведе в Червената къща относно исляма. Последната предизвика голям интерес и бе преведена на няколко езика.
Global Voices е огромна мрежа и е добро място, освен да покажете какво става в страната ви, така и да се представите пред голям брой читатели. Мрежата е един от символите на свободата в интернет, като има съвместни проекти с Reuters и BBC.
Ако решите да се включите, а аз се надявам да го направите, пишете ми, за да ви свържа с координатора за Централна и Източна Европа, Вероника Хохлова.
Ако някой се поинтересува за Global Voices, нека ме попита или се включи в страницата – ще е наистина хубаво.
Продукти:
2с.л. извара
1 яйце
3/4ч.ч. свинска мас
1 1/2ч.ч. брашно
настъргана кора от лимон
Приготвяне:
В купа се слагат 2с.л. извара, 3/4ч.ч. свинска мас /продуктът трябва да е със стайна температура/. Смесват се двата продукта. Добавя се ситно настъргана кора от половин лимон. Постепенно се добавя брашното. Омесва се меко тесто. Увива се в прозрачно фолио и се слага в хладилник за 1 час. После се изважда и се слага на кухненски плот. Разточва се кора с дебелина половин сантиметър. Режат се квадрати. Яйцето се разбива. В средата на квадратите се слага по 1ч.л. от домашно сладко. Краищата на квадратите се мажат с яйце. Сладките се оформят на пурички или триъгълници. Мажат се отгоре с яйце. Пекат се на умерена фурна, докато леко порозовеят. Още топли се овалват в пудра захар.
Продължаваме с обиколката на Емилия из райския остров с победиил социализъм – Куба. Бяхме в Хавана и околностите вече, а сега ще тръгнем към курорта Варадеро и ще обиколим освен плажовете, но и Сиенфуегос, Тринидад и още малки градчета. Внимание: разказът съдържа снимки, неподходящи за ненавръшили пълнолетие лица от мъжки пол! Приятно четене:
Габчо се губи в пицарята, Габи се мръщи на бармана, че няма джоджен за мохитото, а аз, познайте, се запилявам на плажа да правя снимки. Водата е с оня прекрасен син отенък, който има само на карибите, но пясъка!!!
Когато бях малък карах колело с помощни гуми. Нищо странно в това, но доколкото си спомням ги карах доста дълго, преди да ми ги махнат. Спомням си как нарочихме ден за махането на гумите и след това беше планирано да се уча да карам без гуми. В мига, в който махнаха гумите аз подкарах колелото и направих няколко кръга около блока, като въобще не можаха да ме хванат и да ме учат. Усещането беше прекрасно.
От днес Калина ходи на детска градина и усещането е подобно. Нито плака, нито се съпротивлява – просто влезе и пое.
Ако министърът на вътрешните работи Цветан Цветанов е придобил 6 апартамента и все още е на поста си, колко апартамента е придобил Александър Цветков, за да бъде отстранен от поста министър на транспорта? Задачата няма верен и грешен отговор, защото всеки отговор може да бъде верен. Отстраняването на министъра подхрани стари и не толкова стари слухове за някакви далавери, за разследвания, за разногласия… В подобни ситуации слуховете нямат спирачки.
Отстраняването на един от най-незабележимите министри беше опаковано с още десетина уволнения на висши държавни чиновници (стр. 4-5). Внушението за решителност и гняв е постигнато. Новината е водеща, премиерът изглежда силен. Светкавичното посочване на заместници обаче говори за добре планирани, обмислени и отдавна развиващи се действия. А защо всичко в един ден ли? Ами, по-впечатляващо е.
Истината е, че сериозна чистка във властта няма, независимо че внушението е такова. Смяната на един министър в средата на мандата е само леко помръдване на фона на масовото сменяне на министри в средата на мандата на предишните правителства. Цветан Цветанов не даде задоволителен отговор за имотите си, но все още е министър. Мирослав Найденов се намеси на пазара с популистките си идеи да контролира цените и все още е министър. На повърхността Александър Цветков няма гафове, които да са станали така публични. Огромните интереси в ресора му обаче разширяват почти до безкрайност кръга от възможните провинения. Премиерът Бойко Борисов ще излъчи сила, ако огласи публично мотивите за уволнението. И обратното - запазвайки мълчание по темата, той излъчва слабост. Работата на политика е да обяснява своите действия и да убеждава хората, че е прав. Да се правиш на строг и да не зачиташ правото на избирателите да знаят какво правиш с тяхното доверие не е новост за българския премиер. Но това не прави проблема по-малък.
Затова “голямата новина” е куха. Знаем, че някакви хора са уволнени, но не знаем това добро или лошо е. Не знаем корумпирани ли са или напротив - противопоставяли са се на по-големи схеми. Не знаем дали премиерът ги оценява като некадърни или пък са прекалено кадърни за този екип. Нищо не знаем. Уж има новина, но всъщност не знаем каква точно е. Златно време за слухове. И за хора, които отказват да мислят.
коментар от в.Пари
снимка: Емилия Костадинова
Вчера се случи нещо хубаво. Консервативният премиер на Великобритания Дейвид Камерън обяви новия “климатечен план” на Острова, който е най-смелият и дългосрочен ангажимент поет в борбата с климатичните промени, от която и да е държава. Общото намаление на емисиите до 2050 г. трябва да бъде от порядъка на 80% спрямо 1990 г. (това сме го чували) но кабинетът на Обединеното кралство ще се ангажира с нова средносрочна цел от 50% до 2025 г. (това не го бяхме чували и то от политик). За пръв път правителство си постави обвързваща цел за периода след 2020 г. и за пръв път са обявени наистина смели ангажименти по отношение на възобновяемите източници (40% вятърна и приливна енергия) и електромобилите (14% от общия дял на колите по пътищата).
На високовъглеродния икономически модел, който властва над света откакто преди почти 300 години индустриалната революция започна точно от Острова е обявен шах. Ако отново Великобритания ни изведе от него ще бъде по-яко дори и от втора английска купа на световното по футбол.
2004 - 2018 Gramophon.com