Наблюдението на новинарските сайтове от юли до началото на ноември 2012 г. регистрира няколко интересни нюанса в медийното отразяване на политическия живот. От една страна се запазиха устойчиви стари тенденции, от друга – започнаха да се оформят нови особености в присъствието на политическите субекти в новините. Какво показват детайлите? Първенецът Борисов: ...
Някой ми беше казал, че християни няма в Ивицата Газа. Дълго съм водил спорове относно тази теза, която се разпространява, за да се даде израз единствено на това, че щом Хамас управляват тази територия, не може да съществува нищо друго освен фундаментализъм и убийства. Вероятно така по-лесно се възприема историята- като лошите палестинци, притискащи всички около себе си, ислямистите, каращи света да се страхува и прочие. Но фактът е, че в Палестина няма как да няма християни – това е тяхната родина и изначална земя. Сред палестинците има голям брой християни. Приближавайки се към отбелязването на Коледа, палестинските християни също се приготвят за празника. Тук може да разгледате хубави снимки от приготовленията в Западния бряг, а аз ще пусна четири снимки от Ивицата Газа, където на 15 декември европейски оркестър взе участие в коледното тържество в църквата Дейр ал-Латин (една сладка снимка на палестинчета, чакащи коледното тържество в Газа на 18 декември/ Reuters). Снимките са от Уисам Насар (Wissam Nassar).
Въпреки опитите да се представи зелената енергия като непрагматична опция, най-силната икономика в Европа отбеляза през 2011 година рекорден ръст на енергията от възобновяеми източници, която надмина производеното от въглища, газ и от ядрения сектор. Енергията от ВЕИ достигна 1/5 от произведеното количество за 2011 година, значителен ръст в сравнение с дела и от 16,4% през 2010 година.Във ВЕИ-индустрията в Германия са разкрити над 400 000 работни места.
Повече енергия в Германия през тази година е произведена единствено от лигнитни въглища – 24,6%. Атомната енергия е намалила своя дял от 22,4% през 2010 на 17,4% през 2011 след затварянето на 8-те най-стари реактори, последвало ядрената катастрофа във Фукушима. Германия планира да затвори всички свои ядрени реактори най-късно до 2022 година.
Този изумителен резултат в Германия обаче не се дължи на щастливо стечение на обстоятелствата, а на внимателно планиране, както се вижда от следната графика:
Повече от половината от ВЕИ-мощностите са в ръцете на обикновените хора според German Renewable Energy Agency. Това е една изключителна възможност за германските граждани да подобрят своята лична сигурност в тежките времена на криза.
Тайната на германския успех е в преферециалната тарифа за изкупуване, която позволява на всеки гражданин, домакинство, бизнес да стане производител на възобновима енергия. Според действащата в страната тарифа електроразпределителните дружества са задължени да изкупят всеки ват генерирана чиста енергия, при това с дългосрочни договори и да предложат цена на енергията, която да гарантира приемлив срок за възвръщане на инвестицията.
Тарифата за изкупуване на енергията от ВЕИ е и мощен фактор за демократизиране на енергийния сектор – разширява възможността за собственост на енергогенериращи мощности и разнобразява самите енергийни източници.
По материали от: businessweek и solarfeeds
В моето семейство, силно свързано с немската културна и историческа традиция, дните около Коледа наред с всичко красиво, тайнствено и радостно-надеждно са били винаги и дни на скръбен спомен за трагичните дни преди и около Коледа 1942 г.
Никога не бих могъл да слушам мелодията на Stille Nacht, heilige Nacht – Тиха нощ, свята нощ без спомена за разказите на майка ми, която както и други хиляди приятели на Германия в София са слушали със затаен дъх предаванията на Радио Донау с коледните химни, предназначени за обсадената в Сталинград VI армия. За всички е било вече ясно, че стотиците хиляди наши съюзници са били безнадеждно обречени в студа, мрака и глада, и че тези далечни звуци на познатите мелодии са последна утеха и трагично сбогуване с тях.
За мислещите в България е било ясно, че Сталинградската катастрофа на Вермахта означава гибел и за нашата страна. От този момент натам, зловещият комунистически терор надвисва над съдбата на България и става неизбежен през 1944. Сравнима с него и в някои отношения още по-трагична е съдбата на частично освободените с германска помощ български земи в Македония и на българското там население.
На евентуални забележки по мой адрес, че алтернативна победа на Германия в Сталинград би означавала закрепостяване на другия тоталитарен режим, на неговата политика на расов геноцид отговарям, че нямам нужда от припомняне на общопознати и безспорни факти. Сред настолните ми книги беше и все още е мерило за историческа проза големият роман на Василий Гросман, който пише едни от най-потресаващите и дълбоки страници за финала на Сталинградската битка ето тук. Не ми минава и през ум да омаловажавам или поставям под каквото и да е съмнение престъпния характер на национално социалистическия терор, наложен от Германия над Европа през онези години.
Отказвам се обаче да обсъждам хипотетични варианти на историческо развитие – пиша тук за конкретно случили се събития, а те са – Сталинградската катастрофа на Германия, трагедията на стотици хиляди немски войници, намерили там заради маниакалното безумие на своя фюрер смъртта си около Коледа 1942 и – като пряко последствие от тази немска катастрофа – победоносното завладяване на половин Европа от болшевишката Червена армия, покрила на свой ред континента с терор и унищожение. След като преди това го бе практикувала съвършено безогледно в течение на 25 години спрямо подчинените вече народи и спрямо собствения народ. Говорим за масови престъпления, сравними и неотстъпващи на терора на национално-социалистическа Германия.
Последствията от Сталинградската германска катастрофа за България, са толкова добре познати, че може да си спестим припомнянето им.
* * *
Тук обаче исках да разкажа за нещо друго, това бе само уводът. В представите на много германци, образът на Сталинградската катастрофа отпреди 65 години е неразделно свързан с картината на т.н. “Сталинградска мадона”. Това е една легендарна рисунка с въглена на гърба на съветска щабна карта от лекаря, евангелски пастор и художник Dr. Kurt Reuber.
За Коледа 1942, заровен в един от бункерите на Сталинград, той нахвърля тази рисунка за своите другари по съдба. Както описва един от тях, когато пасторът им показал образа на Мадоната всички останали “вцепенени, безмълвни и обхванати от страхопочитание пред тази картина”.
Надписът гласи: 1942 Коледа в котела – крепост Сталинград – Светлина Живот Любов
Докторът е пленен и умира от глад в Елабуга (лобното място и на Марина Цветаева!) година по-късно. Неговата Мадона обаче е изнесена с един от последните полети от Сталинград и предадена на семейството му.
По молба на Федералния президент Карл Карстенс то я дарява през 1983 г. на мемориалната църква Кайзер Вилхелм в Берлин, където тя може да се види до олтаря.
Тази рисунка на Св. Богородица, закриляща детето Исус с наметалото си се смята днес в Германия, а и в чужбина за едно от най-силно въздействащите художествени изображения на светото семейство.
Доставките на таблета Transformer Prime най-вероятно отново ще бъдат отложени. Asus е изправена пред друг проблем. Този път - юридически. След като нарече своя таблет на платформа Tegra 3 с името Eee Pad Transformer Prime, компанията съвсем очаквано попадна под прицела на производителя на играчки Hasbro, който е собственик на търговската марка Transformers. Миналата седмица от Hasbro са подали жалба във федералния съд в Лос Анджелис, където е посочено, че ASUS незаконно използват популярната марка "Transformers". Освен това, в името на таблета се използва не една, а две популярни марки на Hasbro - Transformers и Optimus Prime. За да се разреши проблема мирно, Hasbro искат да получат компенсация за всеки продаден таблет на територията на САЩ. В противен случай те ще апелират в съда да бъде наложена забрана за предлагането на Transformer Prime в страната. От Asus все още не са реагирали на жалбата. Най-вероятно в момента са фокусирани върху това, как по-бързо да увеличат продажбите си – все пак коледното пазаруване е в разгара си.
Копчетата за ръкавели предадени от Цветанов в ареста. Снимка: Капитал
Вътрешният министър и вицепремиер Цветан Цветанов е бил задържан в специализирана полицейска операция "Министър", която бе проведена под неговото лично ръководство.
Цветанов и разследващите са били изключително затруднени да установят в кой от шестте апартамента се намира обектът на разработката.
Специално сформирания по случая щаб, включващ освен господин Цветанов и главния прокурор, главния секретар на МВР, както и министър-председателя, предложил на Цветанов да издаде полицейска заповед за задържането си. Веднага след подписването й вътрешният министър сам постави белезници на ръцете си и, управлявайки полицейската патрулка, се отправи към най-близкото районно управление на СДВР.
На място министърът си извърши личен обиск, като предаде колана, връзките на обувките и копчетата от ръкавелите си. За останалите предмети написа саморъчно подробни обяснения.
Екип от специализирани прокурори и дознатели все още уточнява по кой текст от Наказателния кодекс ще бъде разследван Цветанов.
Източници от разследването разкриха, че Цветанов се е провалил на полиграфското изследване. Косми с неговото ДНК били открити по главата му, а отпечатъците в дома му съвпадали с неговите.
"Иззети са още кешови пари и бланкови документи, мобилни телефони и зарядните за тях. Доказателствата са безупречни. Вината е доказана по несъмнен начин." коментира самият Цветанов.
Източници близки до разследването споделиха, че ключова роля в разплитането на случая е изиграл близкия приятел на Цветан Цветанов - Веселин Маринов. Той най-вероятно ще стане защитен свидетел. Предполага се, че държавата ще смени самоличността му и ще го изпрати в чужбина.
Преди месец Цветанов сам е предложил телефонът му да бъде подслушван. Въпреки протестите на правозащитници той доброволно е дал на разследващите достъп до електронната си поща. Според източник пожелал анонимност, през последните седмици Цветанов се е разплащал само с белязани пари.
Цветан Цветанов е предложил полицаите участвали в операцията да бъдат наградени от вътрешния министър.
"С тази операция доказахме, че няма чадър над никого" - коментира Цветанов.
Искането за постоянното задържане на Цветанов ще се гледа от приятелката му и председател на Софийския градски съд Владимира Янева. Още преди седмица двамата са обсъдили делото и Цветанов е получил обещание, че ще бъде задържан от съда.
Вътрешният министър обаче изрази притеснения, защото мярката му за неотклонение щяла да стигне до апелативния съд. Той коментира евентуалното си освобождаване под гаранция така: "Пипалата на откопода са стигнали до висшите съдебни съдии, а когато парите шумят, се получават такива работи."
Вътрешният министър категорично отказа адвокатска защита: "Адвокатурата е част от организираната престъпност. Ползването на адвокат винаги е забавяло процеса, а аз съм против това."
Цветанов няма да подава оставка и увери, че ще може да изпълнява задълженията си и от ареста. Той се надява, че ще успее да създаде местна структура на ГЕРБ в ареста на бул. "Г.М.Димитров".
Текстът от хумористичната рубрика Рога и Копита. Весели празници!
Американската войска в Ирак си замина. Последните 157 войници остават, за да пазят американското посолство в иракската столица Багдад. Това събитие, изтеглянето на военните части, е радостно за едни и нещастно за други. Очакванията на мнозина иракчани са по-скоро мрачни що се отнася до бъдещето на страната им и това е свързано главно с факта, че Ирак днес изглежда като всяко друго нещо, но не и като единна държава. Войната, продължила няколко години и окупацията, си казват своето и ежедневието на иракчаните е различно във всеки един район. Не, че в миналото е било по-добре, но някои смятат, че е било по-сигурно. New York Times публикува няколко любопитни статии, обобщаващи мненията на иракчани от различни райони на държавата – в Багдад, в Анбар, в Бабил, в Даяла, в Иракски Кюрдистан, в Киркук, в Мосул и Басра - които показват различни позиции, но и единство в по-скоро скептичната нагласа относно Ирак след инвазията на САЩ. Десетки бяха ранени при серия от атентати в Багдад на 22 декември. Опасенията на местните жители сякаш получиха своето потвърждение днес. Над 170 души бяха ранени, а други 63 загинаха, при серия от бомбени атентати в столицата Багдад. И това се случва дни след окончателното изтегляне на [...]
Стартът на американският частен кораб Cygnus за доставка товари на МКС е запланиран за пролет-лято 2012г, това е съобщил пред журналисти , администратора на НАСА Уилям Герстенмайер.
След 2014г ЕКА ще спре производството на товарни космически кораби от серията ATV , това е съобщил ръководителя на ЕКА Жан-Жак Дорден пред журналисти.
Малкият хотел в Швейцарските Алпи, The Romantik Hotel Muottas Muragl получи най-престижната награда за енергоефективни сгради в света, PlusEnergieBau (PEB) Solar Award 2011, която се връчва само на сгради, които произвеждат повече енергия, отколкото изразходват. Наред с нея, хотелът получи и призовете Swiss Solar Award 2011 и Milestone 2011 Tourism Award. Самата сграда всъщност е на 104 години, като година по-рано претърпя основен ремонт. Хотелът е разположен на височина 2456 метра и, след ремонта преди, консумира само 157400 kWh енергия годишно. Преди реконструкцията, тази цифра е била три пъти по-голяма или 436000 kWh. Сега хотелът използва слънчева енергия за отопление и затопляне на водата, геотермална инсталация и фотоволтаична клетка, която снабдява сградата с електричество. Преди 2010г. хотелът е изразходвал 40 хиляди литра гориво за отопление и над 36 хиляди kWh за енергийно захранване на жилищната площ. Остатъчната енергия, която хотелът произвежда, се съхранява под земята като се транспортира чрез специална мрежа, достигаща до основната инсталация. Наградата, която The Romantik Hotel Muottas Muragl спечели е изключително важна, защото доказва, че дори и луксозните сгради могат да не вредят на природата. Този хотел определено би задоволил всяко изискване на клиентите си. Една нощувка в него, обаче, възлиза на около $299 за двойка.
Снегът наваля, но вместо в приказка София се превърна в бял кошмар. По традиция отново посрещаме първия по-сериозен снеговалеж с километрични задръствания и изнервящи закъснения на градския транспорт. Преди време премиерът Бойко Борисов беше поръчал на министрите да ловят снежинките във въздуха. Явно обаче тежката му дума няма нужния ефект, тъй като зимата за пореден път успя да ни изненада. Но да оставим виелиците настрана и да се пренесем в сградата на Столичния общински съвет, където снежинките предизвикаха оживен дебат с комичен завършек. Оказва се, че червените общинари го раздават по-супер от самия Бате Бойко. На път към „Московска” 33 водачът на групата на БСП в съвета Жельо Бойчев например успя да види в какво състояние се намират три от ключовите булеварди в столицата – „Цариградско шосе”, „България” и „Ботевградско шосе”. Той обвини кмета Йорданка Фандъкова, че всяка от тези улици е зарината в преспи сняг. Да се чудиш само как успя за една сутрин да бъде на три места...
В сряда , 21 декември 2011г , от космодрума Байконур , към МКС полетя корабът 'Съюз ТМА-03М' с трима космонавти на борда. По информация от Роскосмос.
Преди седмица унгарската компания Graphisoft сподели, че ще издигне първия в света паметник на покойния ръководител на Apple. Статуята на Стив Джобс беше поверена на известния унгарски скулптор Ерно Тот, който се справи отлично със задачата си и паметникът е вече готов. Местоположението на бронзовата статуя е разбира се пред входа на централния офис на компанията, която заплати неговата изработка. Директорът на Graphisoft изпрати до популярна онлайн медия първата снимки на завършения паметник, който показва Стив Джобс в цял ръст с типичен жест на ръката, с който директорът е познат най-добре. Разчитайки на ръцете си, Джобс успяваше да обясни идеите си по най-добрия начин, особено по време на пресконференции, когато трябваше да задържи вниманието на огромната публика. Все още не се знае какви са отзивите на гражданите на унгарската столица. Това, обаче, не попречи на събитието да бъде обгърнато от други спекулации. Според изтчоници, например, твърдението на директора на Graphisoft, че Стив Джобс е изразил подкрепата си към тях още в далечната 1984 година, не е доказано. От компанията твърдят, че Джобс тогава им помогнал както с финансови средства, така и с компютри. В едната си ръка, статуята на Тот държи мобилно устройство, силно напомнящо на iPhone, но не е ясно какво точно представлява то. Директорът е облечен с типичните за него дрехи- черно поло, дънки и бели маратонки.
CES 2012 няма да започне преди 10 януари, но изглежда LG нямат търпение да представят новата си серия IPS монитори, които ще намерят мястото си на техния щанд в залите на изложението в Лас Вегас. Повечето от спецификациите им не са налични, поради факта, че LG ги пазят за официалното събитие, но един от дисплеите със сигурност ще грабне вниманието на потребителите. Най-впечатляващият модел от линията носи името DM92 или както LG го наричат, Cinema Screen. Мониторът позволява връзката с други дисплеи, като по този начин увеличава визуалната площ. И въпреки, че все още няма 27-инчов монитор, който да представя HD съдържание с резолюция 1080р, DM92 би задаволил всеки каприз. Освен това самото устройство има впечатляващи размери, като разполага с голям дисплей с изключително тънък панел. От горната страна и от лявата и дясната си част, панелът има дебелина 1мм, но в долната си част тази дебелина се увеличава двукратно. Въпреки това устройството е достатъчно леко и удобно, като разполага с възможност за възпроизвеждане на 3D съдържание. Заедно с DM92, LG ще представят и DM82, който комбинира 23-инчов панел със 7-ватови високоговорители и 3D съдържание. Другите два модела са DM52, който ще бъде предложен в размери 23 и 27 инча и D43, който разполага с възможност за превръщане на двуизмерно в триизмерно съдържание без нуждата от специален софтуер.
Точно преди Коледа на YouTub, слава Богу, пак са снели египетските окови, налагани постоянно върху това мило (за да не кажем някоя по-силна дума) изпълнение на една от песните от филма “Апостол” на режисьора и изпълнител на главната роля Робърт Дювал и пеещата самата мелодия във филма Емилу Харис.
Ако се намери някой да държи на този рядък запис нека побърза да си го свали докато е време, защото церберите на YouTube ще го затрият в най-скоро време:
Farther Along
Tempted and tried we’re oft made to wonder
Why it should be thus all the day long
While there are others living about us
Never molested though in the wrong
Farther along we’ll know all about it
farther along we’ll understand why
Cheer up my brother live in the sunshine
we’ll understand it all by and by
When death has come and taken our loved ones
It leaves our home so lonely and drear
Then do we wonder why others prosper
living so wicked year after year
Farther along we’ll know all about it
farther along we’ll understand why
Cheer up my brother live in the sunshine
we’ll understand it all by and by
When we see Jesus coming in glory
When He comes from His home in the sky
Then we shall meet Him in that bright mansion
We’ll understand it all by and by
Farther along we’ll know all about it
farther along we’ll understand why
Cheer up my brother live in the sunshine
we’ll understand it all by and by
Ще дойде ден
В изкушения и мъчени от изпитания често се питаме,
Защо е уреден така светът,
Че около нас други си живеят
безнаказано, макар и да са потънали в грях.
Ще дойде време, когато ще знаем повече,
Ще дойде време, когато ще разберем защо това е така
Разведри се братко, отпусни си сърцето
Всичко ще разберем някой ден
Когато смъртта почука и прибере нашите най-мили
Домът ни остава тъй мрачен и пуст
Питаме се тогава, защо ли други благоденстват,
Правейки само злини през целия си живот
Ще дойде време, когато ще знаем повече,
Ще дойде време, когато ще разберем защо това е така
Разведри се братко, отпусни си сърцето
Всичко ще разберем някой ден
Когато видим Исус да идва в славата Си
Когато Той слезе от Своя небесен дом
И ние Го срещнем в блестящите покои
Ще разберем всичко малко по малко
Ще дойде време, когато ще знаем повече,
Ще дойде време, когато ще разберем защо това е така
Разведри се братко, отпусни си сърцето
Всичко ще разберем някой ден
© за превода Милен Радев
Питане на участника Lerin в стария форум на “Де зората” от 14 декември 14, 2008:
Здравейте,
а) Знаете ли как се е празнувала Коледа в България преди 9ти септември 1944? На различни места чета “като в Гърция”, “Св. Николай е носил подаръци”, “Западният Дядо Коледа е Св. Николай, Източният – Св. Васил” и т.н., но източниците не са достоверни.
б) Имаш ли представа как е “изглеждал” дядо Коледа преди 44-та? Личното ми наблюдение е, че при комунизма е бил наложен Дядо Мраз, а сега се налага американският вариант за дядо Коледа.
Интересува ме има ли някакъв типичен български образ на дядо Коледа? И знаеш ли дали в България Св. Николай някога е раздавал подаръци?
Благодаря предварително за информацията.
Следва отговорът така както бе даден тогава и както може би ще заинтересува и днес някой читател:
В семейството на покойната ми майка, което е било под силно немско влияние (три сестри, и трите в Дойче шуле) се е празнувало с една смесица от немски и български ритуали.
Визуално празникът е бил оформян с картинки, картички, украшения на коледари и на народно-фолклорни атрибути. Визуалните елементи на коледните празници са били силно популярни. Починалата на млади години моя леля (чието име нося) е имала още като студентка в Художествената академия на една пряка на Граф Игнатиев свое “ателие за приложно изкуство” – АПРИ. Там трите сестрите са рисували, печатали (ситопечат) и продавали поздравителни картички, оригинални рисунки, малки гипсови пластики и играчки за елхата -(само няколко от тях са останали и до днес и се пазят като реликви). Правили са, както разказва семейното предание, сносен оборот.
Елха, украсена с всички познати ни украшения (но голяма част правени сами – орехи, увити с шарени станиоли, но и рождественски звезди, изрязани от картон, с глави на ангели от гипс, залепени върху тях, “сребърни” и “златни” нишки, пръснати връз елхата за блясък, сняг от памук и пр. Елхата я подреждат скришом родителите и “момичето” (каквото е имало в почти всяко средно семейство) в стая, заключена през целия предколеден ден. Децата, току прилепят ухо и око до ключалката и чуват вътре – пърхане на крила (това са ангелите, които подреждат елхата и подаръците, а понякога дочуват и хъркането на Дядо Коледа, който посяда ад си почине от подготовките. Пред заключената врата се оставя по някоя чаша вино за стареца, която чудно как след някое време се намира изпита до капка пак пред вратата…
На Бъдни вечер се слушат със стария (тогава още нов) радиоапарат Норд Менде коледни песни от Германия, в по-късни години преди Коледа се опаковат колети и правят подаръци за германски войници на фронта, с трепет и сълзи се слушат съобщенията от Сталинград по Коледа 1942, когато германският наш съюзник, (осигурил осъществяването на Българския национален идеал), претърпява разгромяващо поражение – трагично за едни, освободително за други … Пеят се хорово всеизвестни немски и български коледни песни – “Тиха нощ, свята нощ”, “Елхови лес” и пр. и пр. След това се отваря вратата на заключената стая и се раздават от положената под елхата торба, надписаните за всекиго подаръци.
Втори път Бъдни вечер се празнува на 6 януари – вече по българския обичай, с коледарски песни и с постна трапеза от 12 гозби.
Преди разчупване питата с парата, хваната от две страни от главата и от стопанката на семейството, най-възрастният член на семейството (на времето това беше все баба ми, после това право/задължение премина у баща ми, у майка ми, а сега вече го прилага наша грешност) обикаля всяка стая и килер из къщи с кадилницата с тамян (за нас децата – а после и за нашите деца: повод за кискане е задължителното помахване на кадилницата от вратата и на тоалетната), пеейки тропаря:
Рождество Твое, Христе Боже наш, воссия мирови свет разума: в нем бо звездам служащим звездою учахуся. Тебе кланятися, Солнцу Правды, и Тебе ведети с высоты Востока Господи, слава Тебе!
Тези традиции се запазиха и през годините на комунизма, като в училище не биваше да разказваме, че се празнува Коледа, и че подаръците не се получават на Нова година, както беше наложено по съветски образец, а на Коледа.
Така празнуваме Коледа и до днес.
б) Не мога да отговоря “всеобхващащо”. Не знам. У нас имаше разни стари, предполагам с немски произход картинки, където си беше класическият Weihnachtsmann – Дядо Коледа:
от който е изкопиран и Дед Мароз разбира се.
Всъщност самият Дядо Коледа не е повсеместен персонаж дори в Германия – в западната й, католическа част подаръците носи Das Christkind или Исусчето, както се е казвало по-рано у нас.
Горе съм репродуцирал една илюстрация в типичната за ХIX век романтично-късно-бидермайерова стилистика – Исусчето идва на Земята и носи подаръци, елха и пр.
Колко сняг трябва, за да ни изненада? Малко над три сантиметра. Към 8 сантиметра вече само за това се говори по телевизията, при девет и половина има постоянна връзка с Гражданска защита, при 15 сантиметра се включват и военните, при 23 (една педя) се обявява бедствено положение. Усмихни се, България! Снегът, както се вижда, и тази година успя да ни изненада! Със сигурност поне онези, които отговарят за почистването на улиците и пътищата. Но няма страшно, ние отдавна сме свикнали, че зимното време ни изненадва така, все едно сме жители на някоя африканска страна. За някои пък снежната изненада носи и полза. Късна вечер. Двама уморени от тежкия ден на борсата брокери седят в офиса и гледат през прозореца. - Гледай, започна да пада сняг - казва единият. - Чакаме го още пет минути и почваме да купуваме.
Тази седмица се появи новото обновление за таблета Kindle Fire, което наред с няколко подобрения, позволи и достъпа до Android Market. Досега притежателите на новия таблет на Amazon бяха възпрепятствани по незнайни причини и не можеха да зареждат уебсайта на магазина за приложения на Google. С обновление 6.2.1 се оказа, че това е възможно. Потребителите вече могат да разглеждат приложенията в каталога. До миналата седмица, браузърът на Amazon автоматично блокираше и пренасочваше потребителите от Android Market до личния магазин за приложения на компанията AppStore. Сега, потребителите вече могат да видят кои са новите попълнения в магазина на Google, но пък не могат да ги изтеглят или инсталират върху таблета. Операционната система на Kindle Fire е модифицирана версия на Android OS, при която се позволяват единствено инсталации от AppStore. Въпреки, че действията на Amazon изглеждат неконкурентни, идеята на компанията е да премахне възможността от използване на профилите на Google в Kindle Fire. Въпреки, че тази ситуация изглежда иронична, когато става въпрос за операционна система като Android, Amazon по този начин се застраховат от оплаквания за по-бедния на приложения каталог на AppStore. В противен случай, потребителите биха ползвали услугите на Android Market.
Хитовият телевизионен сериал „Декстър” се оказа най-пиратстваната продукция за 2011 година. Според класацията на Torrent Freak, отделните епизоди на сериала са били изтеглени общо 3 620 000 пъти всеки чрез торент системата за обмен на файлове, предаде Tech Spot. На второ място стои продукцията „Игра на тронове”, която се излъчва по филмовия канал HBO и е по мотиви от едноименния роман на Джордж Р. Р. Мартин. Отделните серии са теглени по 3 400 000 пъти, докато официалните им зрители в САЩ са били около 3 040 000. На трето място е сериалът „Теория за големия взрив”, който е бил гледан чрез торентите от 3 090 000 потребители, докато по телевизията са го видели близо 16 милиона души. На четвърта позиция е докторският сериал „Хаус”, който е теглен 2 760 000 пъти и е гледан легално от почти 10 милиона души. На почетното пето място е „Как срещнах майка ти” с 2 410 000 тегления през торентите и над 12 милиона официални зрители по телевизията. Специалистите на Torrent Freak са установили, че въпреки внушителните числа пиратството на телевизионни сериали като цяло намалява. Това се дължи на разширения обхват, който имат легални услуги от сорта на Netflix и Hulu, действащи основно в Съединените щати. В Европа обаче, пиратстването на телевизионна продукция е голямо, защото няма легални алтернативи, които да са достъпни за потребителите. Американските сериали идват по официален път с огромно закъснение, а това кара хората да се обръщат към торентите.
От Казахстан излетя успешно руска ракета, която има за задача да откара до Международната космическа станция трима астронавти. Те ще попълнят екипажа на станцията и мисията им ще започне малко преди началото на коледните празници, предаде Space.com. В екипажа има представители на Холандия, Съединените щати и Русия. Те ще се присъединят към другите трима астронавти, които вече работят в космоса и по този начин Международната космическа станция ще заработи с пълен капацитет и екипаж от шест души. От известно време на орбиталната лаборатория има постоянен екипаж от само трима души и тя дори беше заплашена да остане без хора. Невъзможността на американците да пращат астронавти със собствени кораби и проблемите на Руската космическа агенция поставиха под въпрос функционирането на огромния комплекс. След двудневен престой в космическия кораб астронавтите ще се скачат с Международната космическа станция и утре ще влязат в нея. Работата им ще продължи около пет месеца и през май ще се върнат обратно на Земята. Те ще се присъединят към сегашния екипаж, който се състои от един американец и двама руснаци. Командир на станцията е ветеранът Даниел Бърбанк, който е представител на NASA. Шестимата астронавти ще отпразнуват Коледа в космическата станция, която вече е декорирана с традиционна украса. Астронавтите, които пътуват към МКС са опитни и вече са били на станцията поне по веднъж. Основните дейности в международната станция са фокусирани около поправката и подмяната на различни проблемни части и извършването на разнообразни експерименти.
Борислав Стоянов е роден на 12 май 1965 година в София. По професия е журналист и преди да започне да се занимава с политика, е работил във в. "Труд". Той бе избран за депутат в 41-вото Народно събрание от листата на партия "Атака" от Великотърновския район. Владее английски и руски. Женен е. Той е един от последните 4 депутати от "Атака", които напуснаха парламентарната група на партията, защото не са съгласни с политиката, която води нейният лидер Волен Сидеров. - Г-н Стоянов, защо напуснахте групата на "Атака"? Какви мотиви се крият зад вашето решение? - Решението не е взето инцидентно или под влиянието на моментни емоции. Още преди месец, когато имаше заседание на групата на "Атака" и трябваше да се обсъдят резултатите от местните и президентските избори, заедно с евродепутата Димитър Стоянов поставихме въпроса, че при тези катастрофални резултати най-нормалното нещо е да се поеме политическа отговорност. Така да се носи вина и за неадекватната кампания, която беше...
Наскоро на фирменото парти за Коледа на голяма корпорация си говорих с един бизнесмен, който към края на вечерта сподели, че през уикенда взел децата си и тръгнали да се шляят из София с една-едничка цел – да усетят духа на Коледа. Резултатът бил – мисия невъзможна. Къде се крие духът на този толкова иначе прекрасен в основанията си и генеалогията си празник? Този празник е светлина и надежда. Празнуваме възможността си за спасение чрез раждането на детето Исус. Спасението идва обаче след положени усилия, да се покаеш, да си признаеш грешките, сам да простиш, да потърсиш себе си, истината си, да се обърнеш навътре и да намериш собствените си основания да бъдеш, да си, да вървиш напред. Когато бяхме деца, Коледа нямаше. Не само защото тогава се празнуваше само календарният празник Нова година, а и защото на никое дете не е необходимо да прощава и да мисли за греха и надеждата. Детето е чисто само по себе си. Когато бяхме деца, този празник беше гирлянди от гланцово блокче,...
Никога не съм разбирал обвинението в безкултурност към тоталитарното ни минало. Ето, сега нещата са различни, но не забелязвам високата култура да чука на вратата. Според някои това е така, защото все още има диверсанти в тила ни. Жив е той, жив е - образът на тайния зъл комунист, който ни дърпа задкулисно конците. Борците за националното налагане на справедливостта и лустрацията на човешките ценности не биха могли да се успокоят, докато не видят всеки един тоталитарен враг и гадно Де Се ченге зад решетките на националното ни отвращение. Ето например владиката с линкълна страшно ни разгневи, а на всичкото отгоре цялата църква била натъпкана с кадри на бившата тоталитарна ДС. Това е чудесен повод за горните борци срещу тоталитарните ченгета да ни напомнят за цензурата на тоталитарната държава, за тоталния контрол над личността, за доносниченето, за толерирането на безкултурието и прочие невъзпроизводими клишета. И не стига това, ами и не е можело човек и един виц да разкаже....
Във Ватикана освен дома на папата се намира и една от най-старите библиотеки в света. Там се съхраняват ръкописи, които са много древни и вече се разпадат, въпреки усилията на специалистите да спрат гниенето и разрухата. Единственото спасение за ценните книги е тяхното обръщане в цифров вид. Проблем обаче е форматът, който трябва да бъде еднакво актуален както сега, така и след 100 и повече години. Тук на помощ идва NASA и един от специалните файлови формати на американската агенция, информира Space.com. Още през седемдесетте години на миналия век европейски и американски експерти създадоха формата FITS, който и до момента се използва активно. Почти всички сателити и орбитални телескопи, от сорта на Хъбъл, съхраняват изображенията си в този формат. FITS или „flexible image transport system” е уникален с това, че предлага обратна съвместимост назад във времето. По този начин съвременните компютри нямат проблем с разчитането на файлове във FITS, създадени преди 40 години, а и след още 100 компютрите пак няма да се затрудняват да разчитат изображенията. Някои от произведенията, съхранявани в библиотеката на Ватикана са на почти 2 000 години и сканирането им вече е започнало. Пълната съвместимост на FITS е заключена в това, че инструкциите за разчитане и дешифриране на информацията се намират в началото на самите файлове. По този начин гаранцията, че изображението ще бъде изведено е пълна, без значение колко години са минали.
Създаването на саморемонтиращи се електронни чипове става все по-близко до реалността. Поредната стъпка в тази посока беше направена от американски учени, които са създали верига, притежаваща способността да се поправя сама, ако някоя част от нея бъде прекъсната, предаде BBC. Автоматичната поправка става възможна благодарение на течен метал, който веднага запълва празнините при нарушаване на целостта на електронната схема. Самопоправката става изключително бързо, за по-малко от секунда. Изследователите смятат, че постижението им ще помогне за създаването на по-дълготрайни електронни устройства и ще улесни дългите космически полети. Работата по проекта за самопоправящите се електронни чипове е била извършена от екип на Илинойския университет, а резултатите са представени официално в списанието Advanced Materials. Процесът за автоматична поправка разчита на малки резервоари с течен метал, които се отварят когато бъде нарушена целостта на веригата и връзките веднага се възстановяват. За да стане възможно това се добавят миниатюрни капсули със специалния течен метал. Учените са тествали идеята си с линии от злато върху стъклена основа, към които са били добавени въпросните микрокапсули. После веригата била огъната и това довело до прекъсването й на много места. Повечето от пробойните били успешно запушени от течността в капсулите, която съдържа специална метална смес с висока проводимост.
Позитивното мислене е основен фактор за бързото излекуване на пациентите, но много често болниците не предлагат подходящата атмосфера за да успокоят нашите мисли. За да помогне на пациентите да възвърнат по-скоро предишната си форма, Philips разработи високотехнологична система за осветяване на болничните стаи, която си служи с светлинна и цветова терапия. Системата HealWell е естествено продължение на предишните продукти на компанията, телевизорът Ambilight и лампите със сменящи цветове, които използваха същата терапия за да въздействат благоприятно на потребителите. Новото приложение на технологията, обаче е много по практично, като освен това HewlWell следва естествения ритъм на деня и количеството естествена светлина навън. Системата използва един източник на светлина, наподобяващ слънцето, който е разположен на тавана, цветно осветление в нишата на тавана, няколко източника за околно осветление, както и нощна лампа за четене. Всички лампи могат да работят самостоятелно или в комбинация, като преминават през различни сили на осветеност и през различни цветове за да наподобят най-добре слънчевата светлина. Системата HealWell скоро премина успешно през 9-месечен тест в Нидерландия, където екип от учени е трябвало да установи нейното въздействие върху настроението на пациентите. След като резултатите показали по-бързо възстановяване на организма при наличието на светлинната трапния, системата получи всеобщо одобрение и Philips ще започне нейното производство през януари следващата година.
Вече повече от един милион души следят новините около певицата Бритни Спиърс чрез акаунта й в социалната мрежа Google+. Това прави Спиърс първият потребител, който минава психологическата граница от милион последователи в новия проект на Google, предаде Mashable. И преди да достигне седемцифрения брой последователи певицата пак беше най-популярният потребител в Google+. На второ място е Лари Пейдж, който е изпълнителен директор на Google. Той има повече от 960 хиляди последователи и скоро също ще достигне милиона. На трето място е рапърът Снууп Дог, който наближава 930 хиляди последователи. След него е Тайра Банкс, а на почетното пето място е ексцентричният предприемач Ричард Брансън, който тъкмо прехвърли 700 хиляди последователи. Социалната мрежа на Google вече функционира от шест месеца и набраните фенове от известните личности тепърва ще растат. Числата не могат да се сравняват с постиженията в конкурентните социални проекти, които са на пазара вече дълги години. 15.7 милиона са феновете на Бритни, които са харесали нейната страница в най-голямата социална мрежа Facebook. В микроблогинг платформата Twitter новините за нея следят 11.9 милиона последователи. Спиърс набра 10 милиона души в Twitter още през октомври, което означава, че оттогава до момента е качила още почти 2 милиона последователи. Известните личности публикуват една и съща информация във Facebook, Twitter и Google+, така че изборът на потребителите къде да ги следват е продиктуван само от желанието за удобство.
Преди дни в сутрешен блок на национална телевизия една журналистка възкликна несдържано във връзка с коментар по теми от външната политика и политическите процеси у нас с: „Аман от тая Македония, не ви ли омръзна, вижте какво става по света”. С това ”аман от Македония” ние десетилетия след Втората световна война се правехме, че такова нещо като Македония не съществува, да му бере грижата Тито или СФРЮ, ако предпочитате. Друг известен наш издател реши, че няма да публикува нищо, свързано с Македония, защото, колкото повече се занимаваме с нея, толкова повече тя решавала, че е все по-велика и значи по-добре да не й обръщаме внимание. Да прави, каквото иска. Ние си имаме нашия си път. Друг е въпросът, че никой не казва какъв ни е пътят сега и дали само магистрали ни трябват. Докато някои си имат своята политика на „нулеви проблеми със съседите”, други защитават национални интереси, като спират членство в НАТО и ЕС на съсед заради името му, трети не обявяват официално нищо, но си...
Понякога се случва така че в определени ситуации трябва да бъде подписан договор между две страни, които са възпрепятствани за да осъществят среща и документите трябва да бъдат изпратени. Много често обаче, особено в големите компании, служителите използват услугите на Adobe EchoSign, който позволява подписване на договори в електронен вариант, като с поставянето на електронния подпис, документът обвързва правно и двете страни. Тази услуга е много популярна в бизнес сферата, а от Adobe вече обявиха и че тя може да бъде извършена от мобилни устройства. Компанията представи нова версия на продукта си, специално разработен за iOS. Всички притежатели на iPhone и iPad ще могат да сключват легални споразумения от всяка една точка благодарение на EchoSign. Те ще могат да изпращат документите от личните си албуми със снимки, прикрепени файлове към електронни писма или чрез специализираните приложения на услугите за съхранение Box.net и Dropbox. Също както и при настолната версия и тук ЕchoSign ще предлага проследяване на статуса в реално време, така че потребителите да могат бързо да прегледат подписаните документи, съхранени в техните акаунти. Много потребители биха се притеснили за сигурността на информацията при използването на мобилен софтуер. От Adobe уверяват, че мобилното приложение на EchoSign предпазва както данните на подателя, така и на тези на приемника в процеса на подписване с помощта на заключване на документа, защита срещу измама и др.
Отиващата си година ни оставя все така замислени за бъдещето на книгоиздателския бизнес. Може би е лесно да се досетиш за отговора - навлизаме в епохата на електронните книги, но това само по себе си повдига още редица въпроси за цените, авторските права, електронните четци и т.н. За големите световни компании 2011 г. беше година на адаптация и макар че продажбите на дигитални издания продължиха да се увеличават стремително, това далеч не означава, че да си издател е станало лесна работа. Нека видим равносметката на блога Futurebook.
Отправната ни точка, разбира се, е януари 2011 г., когато е-книгите в САЩ представляваха 23,5% от всички продадени книги за месеца.
През февруари британската служба Office of Fair Trading започна разследване по въпроса за фиксирането на цените на дигитални книги. Apple от своя страна "заключиха" приложението си за Kindle, като направиха невъзможно свалянето на продукти през него от други сайтове. Същевременно американската верига книжарници Barnes & Noble обяви, че продадените през сайта й е-книги са два пъти повече, отколкото хартиените.
През март в Лондон бяха раздадени първите в историята награди за дигитални книги. Победителите от FutureBook можете да видите тук. По същото време Apple пусна на пазара iPad 2, а нюйоркски съдия отказа да приеме Google Book Settlement - споразумение межу интернет гиганта и издателите, което щеше да спомогне за дигитализирането на всички книги в света. Проучване на The BookSeller пък обяви, че 80% от анкетирани 2000 купувачи на книги пазаруват в Amazon, а не от сайтовете на реномираните книжарници.
През април Quercus предрече, че през 2011 г. продажбите на е-книги ще достигнат 10% - след като през 2010 се увеличиха 16-кратно и достигнаха 3%. Издателската информационна мрежа Nielsen Bookscan пък обвини именно електронните книги за резките спадове в продажбите на хартиени заглавия.
Amazon потвърди това още следващия месец, обявявайки, че продава повече Kindle книги, отколкото хартиени издания с твърди и меки корици, взети заедно. Освен това, също през май, компанията назначи за директор на току-що обособената си издателска група Лари Киршбаум. Barnes&Noble пък пуснаха в продажба техния Nook Touch Reader. Междувременно, е-книгите наистина усилено вървяха към заветните 10%. Британското издателство Random House обяви двумилионната си продадена дигитална книга.
Голямото събитие на юни беше пускането на новия проект на Джоан Роулинг - Pottermore.
През юли Amazon купи The Book Depository, след като ирландската Комисия за защита на конкуренцията сметна, че това не би застрашило пазара в страната. През същия месец британското издателство Penguin Books съобщи, че 14 на сто от продажбите му са на електронни книги, а Google пусна своя четец, съвместен проект с iRiver.
През август повече от 10% от продажбите на Random House вече бяха на дигитални издания. Издателство Simon & Schuster също отчете двоен скок в търсенето на своите е-книги, както и 12-процентен ръст в печалбите за първото полугодие.
Управителят на книжарници Waterstone съобщи през септември, че те също ще разработят собствен електронен четец - очевидно вдъхновени от Nook на Barnes & Noble. Същевременно Google започна да продава е-книги в Австралия, а Amazon пусна в продажба три нови модела Kindle и така очаквания таблет Kindle Fire.
Октомври започна с лошата новина за смъртта на изпълнителния директор на Apple Стив Джобс. Междувременно, свой електронен четец вече обмисляха и от Американската асоциация на продавачите на книги. Появи се и още един таблет - 200-доларовият Vox на канадската компания Kobo. На Франкфуртския панаир на книгата литературните агенти пък призоваха издателите да заговорят сериозно и компетентно за авторските права при е-книгите, като в противен случай рискуват да станат жертви на дигиталната революция. The Wall Street Journal започна седмична класация на дигиталните бестселъри, а Британската библиотека включи на сайта си линк към Amazon.co.uk, за което беше силно атакувана от другите продавачи на книги.
Barnes & Noble пуснаха своя Nook Tablet през ноември. По същото време Google Ebooks стартира и в Канада, а Amazon най-после отвори своята Kindle библиотека. Проучване на Digital Book Census обаче посочи, че въпреки усилената надпревара по трасето на дигиталното книгоиздаване индустрията още не може да си набави и обучи достатъчно персонал. Едва 13% от анкетираните смятат, че издателският бизнес се адаптира правилно към новата ситуация. Същевременно американският клон на Penguin обяви, че спира отдаването под наем на е-книги поради съображения за сигурност.
В началото на декември Amazon купи правата на 450 детски книги от издателство Marshall Cavendish. Тенденцията е подобни сделки да зачестят. Също така бяха обявени и носителите на наградите FutureBook, а таблетите Kobo Vox започнаха да се продават в британската верига супермаркети Asda. Продажбите на Barnes & Noble обаче отчитат спад на приходите, тъй като дори дигиталният бум не може да компенсира спада в продажбите на хартиени издания. Междувременно, Amazon пусна отстъпки за своите клиенти, като въведе приложение за сравняване на цените.
Вероятно на всички, които са по-активни потребители, им е направило впечатление, че от okolo 3-4 месеца, а може би и повече, Twitter изобщо не „познава” къде е България. Първоначално помислих, че причината за това объркване е някакъв бъг при интеграцията на Twitter с Fousquare, но в крайна сметка се оказа, че проблемът си е в самата Twitter платформа.
Ако от Settings сте активирали „Add a location to your Tweets” по подразбиране всеки ваш туит се показва че е от Русия. Ако опитате ръчно да намерите примерно „Sofia, Bulgaria” или само „Bulgaria”, не става, единствените опции, които се появяват са „Russia” и “Norway”. Странното е, че на картата си показва правилно България, но но тази информация не се интерпретира коректно от платформата…
За последните 2 месеца, няколко пъти съм се опитвал да изпратя сигнал до съпорта на компанията за този проблем. За съжаление те нямат официалем mail за връзка, осъществяват контактите с потребителите през Twitter акаунтите си @Twitter и @Support. До този момент обаче нито са ми отговорили, нито са реагирали.
Мисля си, че ако повече хора им пишат за проблема, примерно 100, 200, 300, биха обърнали внимание. Само ще припомня, че благодарение на репортите, които изпратихме, Google поправиха сгрешеното име на България в Google Maps след около седмица.
Така че който има желание, нека изпрати до Туитър сигнал чрез replay-опцията към посочените по-горе акаунти.
@twitter Geo location problem!When I’m checking with @foursquare Twitter shows my status here “from Russia”(or Norway).But I am in Bulgaria!
— Boris Loukanov (@az_sum) December 21, 2011
Текстът може да е произволен, важно е в 140 знака да стане ясно, че гео локацията им не дава коректна информация за България. Макар че аз съм го включил в горния пример, не е нужно да споменавате Foursquare, тъй като де факто няма връзка с техническия проблем.
Да опитаме, успяхме с Google, защо да не успеем с Twitter?
Twitter не знае къде е България! is a post from: Boris Domain -The Marketing Creative Space
Корпорацията ViewSonic ще вземе участие в изложението за потребителска електроника CES 2012, което ще се проведе в Лас Вегас от 10 до 13 януари 2012 година. На събитието ще бъде представен пълен набор от таблети на ViewSonic, включително и моделите ViewSonic ViewPad 7e и ViewSonic ViewPad 10pro. В партньорство с EXOPC, компанията ViewSonic ще покаже едно от първите си решения EXOdesk - 32-инчова сензорна маса с поддръжка на 10-точков мултитъч. Устройството е оборудвано с процесор Intel i7 и интегрирана графика на Intel. Масата работи под управлението на операционната система Windows 7 и предлага специален потребителски интерфейс за разработчици написан на HTML5. В допълнение, ViewSonic ще покаже универсален капацитивен дисплей с поддръжка на MultiTouch. Към устройството може да бъде свързан смартфон, таблет или лаптоп посредством някои от наличните модули за безжична връзка за споделяне на снимки или потоково мултимедийно съдържание от услуги като YouTube. i"Както видяхме през последната година, за корпорацията ViewSonic на преден план останаха 3D, сензорните и дисплеи технологиите, а нашата стратегия за 2012 г. включва по-нататъшното им развитие, което ще обхване почти всички сфери на приложение. Вярваме, че технологията мултитъч, понятния и атрактивен потребителски интерфейс ще станат основа за бъдещи разработки. Ние планираме да покажем на CES 2012 редица иновации, включително и вече широко дискутирания продукт EXOdesk"/i - каза Инна Сорокин, шеф на ViewSonic в Русия.
Валутните резерви на БНБ остават високи и се увеличават, достигайки 13.2 милиарда евро през ноември 2011.
Източник: БНБ
Георги Ганев отбелязва, че за първи път износът на България към Германия е по-висок от вноса. За мен, обаче, по-важното е, че износът на България към Германия се увеличил около 5 пъти за последното десетилетие.
Търговия на България с Германия, 1995-2011, 12-месечна плъзгаща сума, млн. евро
Тези дни ми попадна едно много интересно изследване на българския клон на Visa България за потребителските нагласи преди празниците между собственици на кредитни и дебитни карти. Ще ви нахвърлям набързо някои по-важни за вас/нас моменти и след тях ще давам по едно-две "умни" неща. Предлагам да наблягате на числата, де:
- 23 декември ще бъде най-натовареният ден за пазаруване в Европа за цялата година - просто не чакайте дотогава, а отделете днешния следобед или привечер, за да изпълните част от поръчките си. За да не се наложи да пищите като в онази реклама с Джъстин Бийбър от черния петък в САЩ :)
- Средната сума, която картодържателите у нас ще отделят за подаръци, възлиза на 249 лева (40 лв. повече от миналата Коледа) - доста добра сума, която може да бъде дадена и за един приличен електронен четец или таблет
- 37% от българите ще направят коледните си покупки тази седмица (19-23 декември) - май няма нищо по-логично от това - децата стават доста по-любопитни преди Коледа, така че би било трудно да се укрият подаръците. И като споменах деца, ето и няколко предложения за книжни подаръци за малчугани.
- Мъжете в проучването вече са похарчили или ще похарчат малко повече за подаръци (280 лева) в сравнение с жените – 222 лева - и за мъжете, и за жените имаме предложения как да зарадват половинките си с неща за четене, но пък разликата в планираните суми вероятно се дължи на цените на електроуредите, насочени към мъже и жени :)
- Само 15% от анкетираните планират или вече са направили покупки от онлайн магазини - което е една доста добра цифра, като се има предвид недоверието на българите към разплащанията по електронен път
- 9% от подаръците за Коледа ще бъдат книги - е, доста нисък процент. Можем ли да го повишим?
Ако все още не сте решили какво да подарите за Коледа, може би сте закъснели, защото тази година Коледа дойде доста рано с нашия Месец на подаръците, но пък все още има време да изберете хубави книги за новогодишни подаръци.
Весели празници от мен и Христо и ще се видим съвсем скоро!
Старият виц за милиционера, който се явил на изпит след едногодишен курс по изучаване на английски и успял да сглоби едно, обаче (почти) класическо изречение от монолога на Хамлет „да бъдеш или да не бъдеш”, вече е реалност. „В туби or not в туби”, рекъл гордо милиционерът пред изпитната комисия!
И ето че днес вицът оживя. Аниматорът е министърът на вътрешните работи Цветан Цветанов, които се похвали в парламента, че МВР е наредило на бензиностанциите да докладват кой пълни бензин в туби. Ученото си е учено!
Тази новина нямаше да е толкова вълнуваща, ако същевременно не стана известно, че не друг, а големият руски братушка „Газпром” е купил 10 български бензиностанции. Това значително ще улесни преследването на потенциалните престъпници с туби в ръка. Сигурно е, че „Газпром” са си взели бележка от безкомпромисното преследване на „Лукойл” от страна на нашето патриотично правителство и няма да допусне втори такъв гаф в братските отношения и посегателство към кранчето на нашата „течна дружба”. Вероятно вече са готови устройствата за пряка връзка на закупените бензиностанции, по който на мига да тече информацията към МВР за гражданите с терористични наклонности, появили се в околностите на руската собственост с туби в ръка, в багажника или в мислите си дори.
Същевременно главният прокурор Борис Велчев, вероятно озлобен от изтичането на мандата му след плодотворна почивка на този пост от 8 години, реши да прояви характер и си позволи да спекулира с познанията си по-английски език като се обяви срещу криминализирането на тубите с бензин. На практика той се произнесе ясно : в туби! Слага прът в колелата на борбата с организираната престъпност.
Quo vadis, бе ( „К’во вадиш, бе”, т.е. „къде се намираш, бе”)! Подпалиха държавата пироманите, а той ни се прави на англичанин. Я дръж там наред за гръцмуня и връти у земята всеки заловен с туби, да видим после как ще ми наливат бензин и акъл как се гаси онуй, що не пали!
Ама добре, че е „Газпром” . Този път ще ни освобождава от американското робство. Засега нашите набедени анти(фа)шисти само преписват от Големият братушка аргументи срещу неродения по нашите земи шистов газ, но като вземат властта ще сложат ред – The red армия само това чака. Повече по темата за преписването от „Газпром” и надвисналия шистов ужас над нас- в следното интервю:
„Алекс Алексиев: Аз съм „за“ строг контрол при проучванията за шистов газ, и „против“ произвола на „Газпром“ и местните му лакеи
15 декември 2011 |
Агенция „Фокус“
Алекс Алексиев, председател на Изпълнителя съвет на Центъра за балкански и черноморски изследвания в София, пред Агенция “Фокус”.
Фокус: Господин Алексиев, Вие сте писали често в американските медии по въпросите на енергетиката. Както вероятно знаете, в Народното събрание са внесени три законопроекта да се забранят проучванията за шистов газ в страната. Какво мислите по въпроса?
Алекс Алексиев: Аз мисля, че това е чисто и просто безумие от политическа, икономическа и екологическа гледна точка.
Фокус: Защо точно е безумие и чий интереси стоят зад законопроектите?
Алекс Алексиев: Прочетете внимателно обосновката на трите проектозакона. И след това прочетете мнението на борда на „Газпром” за шистовия газ, което беше публикувано към края на ноември. И ще видите, че те си съвпадат почти мот а мот. Трудно може да се избегне впечатлението, че тези български политици, съзнателно или не, служат на интересите на руския монополист, в ущърб на нашите национални интереси. За БСП това никак не е изненадващо, тъй като те заедно със своите предшественици комунисти, винаги са служили на своите руски господари. Що се отнася за „Атака” и хората на Яне Янев – не знам какви точно са им подбудите. Не бих се учудил, ако има и финансови такива. Руснаците са доста щедри, когато става въпрос за запазването на енергийния им монопол в България.
Фокус: Защо, според вас, „Газпром” се страхува от шистовия газ? Те не са ли най-големият производител на газ в света.
Алекс Алексиев: Те са най-големият износител на газ в момента. И точно това е, което ги боли, защото шистовата революция, на която сме свидетели в момента, застрашава техните монополни позиции навсякъде. Да ви дам няколко конкретни примера. Само преди пет години се смяташе, че Америка е почти изчерпала своите конвенционални газови находища. И се очакваше да започне масов внос на газ чрез ЛНГ терминали, построени най-вече в Тексас и Луизиана на Мексиканския залив. „Газпром” отвори офис в Хюстън и се хвалеше, че ще превземе 10% от американския пазар чрез експорт на ЛНГ от Сахалин. Междувременно, американците откриха масови находища на шистов газ и в момента се смята, че имат достатъчно най малко за сто години. Така, че от потенциален голям клиент на „Газпром”, те в момента строят терминали за износ на ЛНГ и скоро могат да станат един от основните конкуренти на пазара. Американската фирма „Чениере Енерджи” от Хюстън, например, сключи договор за доставка на газ в Литва с цени 25% по ниски от тези, които „Газпром” предлага.
Още по-голяма заплаха за „Газпром” е фактът, че шистовият газ се налага решително в най-бързо развиващите се страни, които бяха потенциални клиенти на Русия. Преди само шест месеца „Газпром” говореше за доставки от 68 милиарда кубически метра газ годишно на Китай. Китайците им отказаха, поради много високите цени и в момента усилено сондират в шистови басейни и говорят, че до 2020 година ще имат собствено производство oт 80 милиарда кубични метра на година. Същото става и в Индия, която напоследък закупи няколко американски фирми с шистова технология, както и в Турция, която сключи договор с „Шел Ойл” за проучване на големи шистови залежи около Диарбекир.
А какво става в нашия регион? С изключение на България, почти всяка източноевропейска държава в момента усилено търси неконвенционален газ. Полша е най-напред и почти сигурно ще е първата бивша комунистическа държава, която ще стане енергийно независима от Русия, на базата на нейните шистови залежи, които се оценяват до 5 трилиона кубични метра.
Фокус: Какви точно са преимуществата на шистовя газ, според вас? И какви са опасностите, свързани с неговото проучване и експлоатация, за които толкова много се говори?
Алекс Алексиев: Първото и най голямо преимущество на този тип газ е, че той е евтин за извличане, широко разпространен и значително по-чист от екологическа гледна точка от нефта и въглищата, които продължават да доминират енергетиката в света. Така че, ако ние искаме да почистим въздуха и да намалим емисиите на СО2 и други парникови газове, най-лесният начин е да минем от въглища на газ в електроцентралите.
В Съединените Щати, където шистовият газ безспорно ще бъде горивото на 21 век, цените на милион БТУ (британска термична единица) газ паднаха от $7 до $3.5 в момента. Това се равнява на $3.5 за 1000 кубически фута или $$115 за 1000 м3. Сравнете тези цени с $8 за един милион БТУ в Англия и $16 за един милиона БТУ в Източна Азия и ще видите икономическия му ефект. Също ги сравнете с $350 м3, които „Газпром” ни изнудва да му плащаме. Аз например, имам апартамент под наем в София и два пъти по-голяма къща в Америка. Преди седмица платих 457 лева на „София Газ” за отопление за ноември и $175 за отопление с пропан в Америка. Ето нагледно – какво значи монопол и свободен пазар. А евтин газ значи и евтино електричество и по-ниските цени в момента спестяват на американските домакинства $65 милиарда годишно или $180 милиона на ден. Да не говорим за това, че намирането и експлоатацията на шистов газ в даден район причинява истински икономически бум и пълни касите на държавата, общините и собствениците на земята където са сондите.
Що се отнася за опасностите, това, което чета в проектозаконите и различни анти-шистови пасквили, ми напомня на най възвишената пропаганда от годините на зрелия социализъм. Там научаваме, например, че сондажите на „Шеврон” в Добруджа щели да унищожат житницата на България, да отровят питейната вода и да причинят масови земетресения. Ако и един грам от това е вярно, Америка, където вече има десетки хиляди шистови кладенци, отдавна щеше да бъде унищожена, отровена и пометена от земетресения. Истината е, че това е чиста пропаганда, с която и Гьобелс би се гордял. Истината, според Лиса Джаксон, шеф на Американската Агенция за Защита на Природата и човек с отявлено зелени разбирания, в показания пред Конгреса, Май 24, 2011 е, че тя не “знае за нито един доказан случаи, където процесът фракинг се е отразил на водата”. До подобно заключение стига и едно изследване на Пенсилванския парламент на 233 питейни кладенци в непосредствена близост до шистови сонди, публикувано през октомври 2011 година. Американците имат много по-строги норми за чистота на водата и околната среда от нас И надали биха допуснали някой да им трови водата.
Аз сам за това, да се въведе още по строг контрол в България от съществуващия за водата и всичко, свързано с проучването и експлоатацията на шистовя газ, но съм твърдо против това – да оставим българския потребител на произвола на „Газпром” и неговите местни лакеи.
Фокус: Как бихте обяснили тогава факта, че в Америка също има голяма съпротива срещу фракинг от страна на екологически организации?
Алекс Алексиев: Обяснението не е трудно. Първо, и в Америка има много добронамерени хора със зелено мислене, които просто не са добре осведомени. Но основната съпротива от зелените идва от това, че шистовата буря (шале гале) както някои я наричат напоследък, сериозно застрашава възобновяемите енергии, които са станали новата религия на еколозите. Това е така, защото нито в Америка, нито някъде другаде по света, тези вятърни, соларни и пр. технологии, не са реализуеми, без огромни държавни субсидии, които в края на краищата, се плащат от народа като данъкоплатец и потребител. Погледнете например, цените на един мегават/час от новите мощности които влизат в Американската електрическа мрежа. Един М/час от газови електроцентрали струва $63.10 М/час а най евтината възобновяема енергия, вятър на брега (офшоре wind) е $97.00 М/час или повече от 50% по-скъпа. Другите са три до пет пъти по-скъпи. Офшорен вятър (оффшоре wind) е $243.20 М/час, соларни фотоволтации са $210.70 М/час, соларни термални станции са $311.80 М/час. Лесно може да се види, че при такива безумни цени и в условията на тежка икономическа криза, много хора започват да се замислят – дали си струва да се хвърлят на вятъра такива суми, при положение, че има евтина и сравнително чиста алтернатива като шистовия газ. „
Търсех си интересна позитивна кампания, която да споделя и, естествено, си намерих. И то с доста креативна идея, а и направена от наши съседи. Никога досега не съм се замисляла как шоколадът може да влияе на националния имидж, но ето, че явно всичко е възможно. Защото мащабната кампания за промяна на онлайн имиджа на румънците е предприета не от държавата или някое НПО, а от страна на шоколадовия бранд ROM.
С просто търсене ще видите, че мнението за румънците не е особено позитивно. Ако напишете “Romanians are” в Google, фразата автоматично ще се допълни с неща като “цигани”, “крадци” и други неприятни неща. Това се случва и на други езици. ROM решава, че това трябва да се промени и приканва румънците да помогнат за промяната като пишат в Google “Romanians are smart” или еквивалента на друг език. Това можете да направите директно от сайта на кампанията. Видях, че аз съм направила едно от над 126 000 търсения на английски, което е помогнало на съседите – активността хич не е ниска. Целта на ROM е да изведе “Romanians are smart” като водещо предложение в live search опциите преди националния празник на Румъния, 1 декември. Според моите търсения резултатът е постигнат. Но също толкова важно е, че първият резултат е сайтът на шоколад ROM Вижте видео за кампанията с малко повече информация:
Като цяло, много приятно изненадана съм от идеята. Мислите ли, че тя би работила и у нас?
Още по темата:
Коледно е… завръща се моето детско чувство за вълшебствата, коите ще се случат тези дни… независимо от законите на реалността. За всички нас, за нашите семейства.
Весели празници от КРОКОТАК!
Коледна картинка, направна от картонени кутии за яйца, залепени и оцвтени с блестящи темперни бои.
Вижте още:
Продукти за 4 порции:
4 пилешки пържоли
4 пилешки бутчета
500мл бира
морска сол за поръсване
1/2ч.л. индийско орехче
1ч.л. тарос
1ч.ч. течна сметана за готвене
2 топчета Моцарела
1ч.ч. бейби морковчета
1ч.ч. бейби царевички
3- 4с.л. зехтин
Приготвяне:
Порциите месо се подреждат в тава. Морската сол се натрошава на дребни кристалчета. С нея се поръсват порциите месо. Поливат се с бира и 1ч.ч. течна сметана. Оставят се за 4- 5 часа на хладно. Пилешкото се поръсва с индийско орехче, тарос и зехтин. Между пържолите и бутчетата се подреждат бейби зеленчуци. Тавата се покрива с фолио. Ястието се пече на умерена фурна 60 минути. После се отстранява фолиото. Върху пържолите и бутчетата се подреждат кръгове Моцарела. Тавата се връща във фурната. Пилешкото се пече със сиренето 15 минути. В порция се сервира по пържола и бутче, гарнирани със зеленчуци и поляти със сос.
Беше крайно време да отидем в родината на Коледата. Днес към Германия и нейното коледно настроени ще ни води Ангел – с което искам да поздравя всички с настъпващите празници, а специално него – с факта, че живее в страна с правителство ;) Честито Рождество, скъпи читатели! И не се притеснявайте, това няма да е последният разказ за годината ;)
Преди повече от седмица завърши поредната конференция под шапката на Обединените нации за промените в климата. Тя продължи почти два дни по-дълго от планираното. След дълги сесии „преговарящите едвам държаха очите си отворени” и техните усилия кулминираха в договорката участващите страни да постигнат споразумение в близко бъдеще, което би заместило това от Киото за ограничаването на изхвърляните парникови емисии. Част от наблюдателите определиха срещата като най-големия напредък от подписването на Протокола от Киото, а други останаха разочаровани. Предлагаме ви преглед на най-важните събития и мнения преди, по време и след срещата в Дърбан.
На специална пресконференция в Брюксел в началото на ноември, Кони Хедегор (на снимката) - комисар по въпросите на климата, подчерта, че целта на ЕС за срещата в Дърбан, е да получи подкрепа от индустриалните и развиващите се страни за приемането на план (road map), довеждащ до подписването на споразумение, обвързващо страните в активни мерки, които биха намалили драматично отделяните парникови емисии в атмосферата. Прилагането му би се подсигурило с международен закон, а неговата цел е да задържи глобалното затопляне с 2 градуса над прединдустриалните нива. В отговор на въпрос кога може да бъде постигнато такова съгласие, комисар Хедегор отвърна, че е възможно това да се случи не по-рано от 2015г. Тя допълни, че в последните месеци страни като Китай и Русия са дали признаци за позитивна нагласа в навечерието на преговорите. Въпреки това очакванията на повечето наблюдатели за Дърбан не бяха големи.
Едва ли ще е грешно, ако бъде направено заключението, че резултатите от конференцията до определена степен се препокриха с очакванията и стремежът на европейските представители. Те първо привлякоха Китай, а после и САЩ към идеята за „плана” споменат по-горе. Но дори след 60 часа преговори, една от най-големите развиващи се икономики не беше съгласна с предложеното. Индия изказа притесненията си от „задължаващия” характер на плана и продължи да защитава позицията, че действията за намаляването на парниковите газове трябва да са от доброволен характер - нещо, което Кони Хедегор определи като абсурдно, по-рано в Брюксел. Представителите на ЕС и Индия бяха принудени да изгладят различията си в 10 инфарктни минути, наречени в британското издание The Week, „10 минути да спасим света”. След тях, Индия вече беше на борда.
Имаме десет минути да спасим света
Това означаваше, че за първи път в историята, трите страни, отделящи най-голямо количество въглероден диоксид - САЩ, Китай и Индия, ще бъдат задължени да намалят емисиите по силата на закон. Само по себе си това е страхотна новина, но важно уточнение е, че този договор ще бъде финализиран най-късно през 2015г, а реалното му приложение ще започне не по-рано от 2020г. На практика постигнатото съгласие в Дърбан гласи, че всички 194 държави ще работят над нов протокол, а времето, което те си дават, за да постигнат този резултат е 4 години.
Друг аспект, определен от множеството като успешен, беше единодушието за финансирането на „Зеления фонд”, за който се заговори още на конференцията в Копенхаген през 2009 година. Благодарение на него милиарди долари ще бъдат отпуснати на най-бедните развиващи се страни за борба с последствията от промените в климата.
В официалната си позиция, Международният панел по климата (IPCC) заявява, че поредицата от споразумения в Дърбан са положили основата за това световното общество да се справи с промените в климата. На въпроса какво означават договорките от конференцията за климата, те отговарят така: „Резултатите от четвъртия доклад на Международния панел по климата показаха, че покачването на средната температура с 2 градуса ще има поразителен ефект върху наличието на питейна вода, биоразнообразието и храните. Други последици ще са наводняването на крайбрежните зони, интензивните метерологични условия и здравето на хората.” За тези, които размишляват над това дали времевата рамка 2015-2020г. е адекватно начало за намаляване на емисиите, МПК (IPCC) подсказва, че парниковите емисии трябва да спаднат с 50-85% до 2050г. (в сравнение с нивата от 2000г.), а най-високото им съдържание в атмосферата трябва да бъде достигнато доста преди 2020г. След това трябва да последва рязък спад, ако искаме да запазим температурите само 2 градуса по-високи от прединдустриалните нива. Изявлението заключва, че колкото по-рано бъдат предприети действия, толкова по-евтина и ефективна ще е борбата с последствията.
Други наблюдатели заеха доста по-крайни позиции. Материал в NextGen Journal, коментира ентусиазма и гордостта в изявленията на световните лидери по повод края на преговорите в Дърбан. Някои от тях заявиха, че са направили история, нарекоха конференцията „страхотен успех” и споделиха, че са достигнали до елементите, към които са се стремили. Но изданието пита „За какво толкова има да сме щастливи, когато политическите лидерите са обрекли поколението ни на бъдеще в което глобалното затопляне излиза извън контрол?”… Не трябваше ли да се постигне споразумение още през 2010г., така че да замести Протокола от Киото преди неговото изтичане през 2012г? Вместо това новият договор ще влезе в сила през 2020г. - това са 8 години безконтролно изпускане на емисии. По-този начин те ще достигнат най-голямото си количество дълго след 2020г.”
Непосредствено след Дърбан, редица коментатори отбелязаха, че Протоколът в Киото е все по-бездействащ в мисията си за намаляване на емисиите, и все по-безмислен като политически инструмент, имайки предвид, че надеждите той да бъде удължен, не се реализираха. Един от тях е писателят, журналист и съветник по климатичните въпроси на президента на Малдивите, Марк Лайнъс. Подобни опасения получиха потвърждение само преди дни, когато Канада обяви, че спира задълженията си по изпълнението на протокола.
В блога си, Лайнъс, който присъства на последните няколко конференции за промените в климата като част от делегацията на Малдивите, споделя мнението си, че срокът за ново споразумение е обричащ за островните и бедните държави по света. Според писателя едно от най-интересните явления на конференцията в Дърбан е било именно новосформираната коалиция между тези държави и представителите на Европа. Той определя споразуменията от срещата като началото на голяма стъпка напред, която ще направим чак след десетилетие.
В Дърбан имаше и Българско присъствие. Министърът на околната среда и водите (МОСВ) Нона Караджова взе участие във финалната фаза на конференцията като лидер на Българската делегация. В съобщение предхождащо нейното заминаване, министерството подчерта важността на продължаването на пазарните механизми за търговия с емисии, запазване на създадения вече въглероден пазар, и създаване на нови механизми, които да го доразвият. Като държава-членка на ЕС, България се е ангажирала да даде своя принос в усилията на Общността за 20 % намаляване на емисиите към 2020 г. спрямо 1990 г. След запитване на Горичка, Министерството на околната среда и водите предостави позиция-коментар за резултатите от срещата в Дърбан. В документа се казва, че „остават за разрешаване въпроси, които са от голямо значение за страната ни. Интересите на държавата трябва да бъдат максимално защитени както в процеса на вземане на решения в рамките на ЕС, така и на глобално равнище.” Страната ни заявява готовност за активно участие в предстоящите „тежки” преговори за бъдещето на климатичното споразумение. Струва си да се отбележи, че като част от Европейския съюз, позицията на България в тези конференции бива до голяма степен продиктувана от решенията и вижданията на водещите страни в съюза.
В неправителствения сектор отзивите бяха по-скоро негативни. Те са добре обобщени в публикуваното изявление на „Коалиция за климата - България”. В него се отбелязва: „Страните участнички достигнаха до слабо споразумение, което утвърди създаването на „Зелен фонд” за климата с малко средства, и неяснота за финансирането му, отложи важни решения по съдържанието на протокола от Киото, и си постави неясен ангажимент за постигането на правно глобално споразумение за 2020 г., което може да доведе света до нарастване на температурите с 4 °C, вместо договорените и очакваните два градуса.” От коалицията виждат и напредък: „Положителният елемент от срещата е появата на голяма обединена група от страни с високи амбиции за справяне с климатичните промени, водени от най-уязвимите страни и малките островни държави…”. В заключение разбираме и позицията на коалицията за това как се справя България с намаляването на емисиите си: „За съжаление у нас наблюдаваме най-вече подкрепа за въглеродно интензивни индустрии, основно в сектор енергетика, които трябва да ни доведат до нисковъглеродно бъдеще”.
Това, което обединява на учени, експерти, журналисти и политически лидери в областта е виждането, че никога не е прекалено късно за действие. Тогава, когато политическата воля е слаба се предполага оформянето на по-силна гражданска позиция настояваща за промяна … защото наистина, имаме ли друг избор?
2004 - 2018 Gramophon.com