Продължаваме публикуването на откъси от “Глава Шеста. Легитимистичното политическо мислене на българите в посткомунистическия период след 1989 г.” от книгата на проф. Янко Н. Янков-Вельовски “ЛЕГИТИМНИТЕ ОСНОВИ НА ПОЛИТИЧЕСКАТА ВЛАСТ В БЪЛГАРИЯ”. А. Преди всичко в практическата журналистика – но, разбира се, и в политологията – често пъти се казва, че след средствата за масова информация, определяни като „четвъртата власт”, като т.нар. „пета власт” встъпва организираната престъпност, и преди всичко мафията, като нейна най-висша форма на битиейна същност. В специализираната научна литература е писано изключително много както по въпроса за същността ...
Барак Обама произнесе речта си "За състоянието на съюза" - традиционното програмно обръщение на всеки американски президент в началото на годината. Обама призова двете камари на Конгреса да подкрепят действията на правителството за съживяване на слабата американска икономика. Сред приоритетите си очерта контрола върху оръжията, имиграционната реформа и борбата с климатичните промени.
Любовта не е актуална само покрай 14-ти февруари. Това ще опитат да покажат четирима поети само няколко дни след празника на влюбените с тематично поетично четене.
Маргарита Петкова, Лидия Лечева, Виктория Катранова и Иво Тодоров ще четат свои стихове на тема „Любовта" на 19 февруари от 19 ч. Авторите са избрали ново място за четене в столицата и тяхната любовна лирика ще звучи сред приятната атмосфера на първата по рода си библиотека в центъра на София Hot Spot Books & Art, която разполага с над 8 хил. тома.
За първи път пред публика ще бъде показан откъс от нов 7-сериен проект на Иво Тодоров – видеокнигата „7 дни без теб”.
Поетичното четене „Любовта” е на 19 февруари от 19.00 ч. в Hot Spot Books & Art на ул. „Иван Денкоглу” № 18. Вход: 2 лв.
Парламентарна делегация на ХАМАС от трима депутати пристигна в България, съобщи един от делегатите, цитиран от Франс прес.
Това означава, че България е вкарана в пресен скандал с близкоизточен адрес и още преди да станат известни подробностите около него главният въпрос се очертава да е какви са тези сили, които са в състояние да го организират зад гърба на българските власти.
“Пристигнахме днес в България на първата си официална визита и ще се срещнем с официални представители, депутати от управляващата партия и от опозицията, за да обсъдим сътрудничеството и да обясним палестинската кауза”, заяви депутатът Исмаил ал-Ашкар по телефона от София, цитиран от френската агенция.
Ако се вярва на въпросния депутат за предстоящи срещи с „официални представители на управляващата пария” това трябва да означава, че правителство в София по някаква абсолютно ирационална причина доброволно се отказва от самата си същност в частта за „европейско развитие на България”. Защото ЕС смята ХАМАС, която контролира Ивицата Газа, за терористична организация.
АФП припомня, че членове на групировката посетиха миналата година Швейцария, която не е член на ЕС, за да присъстват на изслушване в местната Комисия за интерпарламентарен съюз. Това предизвика остри критики от Израел, а тогавашният външен министър Авигдор Либерман нарече поканата на комисията “пример за международно лицемерие”.
Макар около маршрута на изненадващата поява на тази делегация да цари мъгла най-вероятно ще се окаже, че нейните членове разполагат с шенгенска виза и са пристигнали в България именно от Швейцария.
Говорителят на Министерството на външните работи Весела Чернева заяви за Дарик, че такава официална визита на представители на „Хамас” в България, както и планирани срещи между български политици и дипломати няма. Което означава, че изобщо не става дума за”официално посещение”и тъкмо това озадачава и поставя въпроса: кой се разпорежда в България и за сметка на България.
София поддържа дипломатически отношения с палестинската автономия, признавайки нейното представителство в Рамала на Западния бряг на река Йордан и президента Махмуд Абас. Той няма власт на територията на Газа, завзета със сила от Хамас през 2007 година в братоубийствени боеве с фракцията Фатах, чиито членове бяха преследвани, малтретирани и дори избивани от бойците на ислямистката организация.
Франс прес цитира Ашкар да твърди, че представителите на ХАМАС поканени от „културни институции, които уредили няколко срещи, както и лекции в университети” . Ето това ще бъде наистина важно да се проследи, тъй като ще проличи какви сили и средства са мобилизирани, за да поставят България в твърде неудобното положение да стане първата страна от ЕС, която на практика нарушава солидарността в рамките на европейското и атлантическото сътрудничество по отношение на толкова взривоопасна тема, като общуването с организация, призната за терористична както в САЩ, така и в от ЕС.
Влак е спрял на границата за митническа проверка. Към водача на голяма група, заела три вагона, дотичва една пътничка от първия вагон: - Митничарите направо ще ни разбият! Преобърнаха половината вагон с главата надолу, проверяват всичко! Ръководителят на групата вади две бутилки водка: - На, занеси им да пийнат. След малко оная се връща: - Не искат водка! - Добре, кажи на Ленчето от втори вагон да иде да ги оправи. След десет минути: - Лоша работа... Тя само дето не почна да танцува гола там - не я искат и това е... Продължават да проверяват целия вагон. - Тежък случай значи... Добре де, ето вземи тези пари и им ги дай. След още малко мадамата пак се връща: - И пари не искат. Замислил се водачът на групата и изведнъж викнал: - Викай полиция! Измамници! Това не са никакви митничари! Усмихни се, България! Кмет на шуменско село успя да пресече опитите на телефонни измамници да източват парите на възрастните му избиратели. Оказва се обаче, че да бъдеш справедлив и...
В местността Урвич, близо до пътя от София за Самоков, има една интересна постройка с каменни бойници, за която много хора си мислят, че е останала от времето на Второто Българско царство. Истината е, че руините на автентичната крепост се намират доста по-навътре от пътя. Сградата, за която говорим, е издигната през 40-те години на миналия век от един уникален българин, за когото съм сигурен, че твърде малко хора са чували - Ботьо Бараков. Едва ли и аз щях да знам името на този достоен човек, ако не бяха тайнствените разкази на дядо ми Любо, които, подобно на новините на БиБиСи и „Гласът на Америка”, нямах право да разпространявам сред приятелчетата си в училище.
На 14 февруари честваме Трифон Зарезан – нашия национален празник, който се нарича още и Ден на лозаря. По всички краища на родината на тази дата от календара се изпиват много литри вино и досега не съм срещала читав български мъж, който да казва, че на този ден предпочита католическия и безспорно комерсиален празник Свети Валентин. Съвременният човек познава много алкохолни напитки. Но само виното е с цвета на кръвта, съхранило неизброими вкусове и аромати като многообразието и философията на самия живот. Всъщност още от древни времена е известно, че пиенето на вино е философия и изкуство. Затова и някак архаично изглежда нелепият случай, в който наши български деца могат да излочат три литра течност за спирачки и да се натровят до смърт. Тази трагедия граничи с комичното и доказва на практика, че шеговитата фраза „не съм пил само мастило, глицерин и антифриз” е възможна в живия живот. А това, разбира се, е много тъжно, когато става въпрос за непълнолетни, които очевидно не...
Не съвсем европейско метро...
ПРЕССЪОБЩЕНИЕ: БХК публикува пълния текст на жалбата си пред ЕСПЧ за случая на Борис
Висока купеста облачност, придружена от топъл атмосферен приятелски фронт цареше в офиса на ICN.BG в онзи февруарски ден, в който решихме да ги посетим. Посрещна ни лъчезарната Гергана Кузманова и неусетно заговорихме за услугите, които предлага една от водещите хостинг компании в България. Върху стандартния набор от услуги, свързани с хостинг, домейни и сървъри, ICN.BG добавя истински професионализъм, надеждна сигурност на потребителските данни и тяхното съхранение.
Освен 24/7 професионална техническа поддръжка с реакция до 30 минути, мощни сървъри Supermicro + допълнителен резервен хардуер, ICN.BG предлага най-доброто съотношение цена-параметри и най-мощната Българска и Международна свързаност, подсигурена с над 5 алтернативни трасета. Но с това иновативните решения и услуги на компанията не свършват. ICN.BG ни изненадоха още със:
1. Cloud Хостинг – ICN.BG предложиха за първи път на пазара в България решение за публичен cloud хостинг. Предимствата на тази облачна идея са свързани с неограничена еластична инфраструктура ( ваша инфраструктура, която расте заедно с вашите нужди в реално време, с толкова ресурс, колкото ви е нужен) пълния контрол на инфраструктурата, постоянната поддръжка, автоматизирания мониторинг, безкомпромисната защита и сигурност на данните, уеб базирано управление и дори управление на услугите и коригиране на ресурсите в реално време. Всичко това, в добавка с оптимизация на разходите ( плащайки само използвания ресурс вие спестявате от цената, която заплащате за пакетен ресурс, който не всеки път оползотворявате ) прави Cloud хостингът идеалното решение за вашия бизнес и вашите нужди.
2. ICN.BG Security & Reputation – тази услуга предоставя възможността да защитите своя уеб сайт от злонамерени атаки, експлоити, анти-спам и друг вид действия целящи нарушаване на нормалната работа на сайта ви. Чрез ICN.BG Security & Reputation потребителите имат възможност да следят репутацията на своя уеб сайт с ежедневно сканиране в различни системи поддържащи черни списъци, онлайн репутация, както и проверка за зловреден код, възможни слабости в приложението ви, анти-спам и друг вид уязвимости.
3. CloudFlare – CloudFlare е CDN (content delivery network), която оптимизира работата на сайта ви. ICN.BG определено знаят с кого да си партнират, още повече когато говорим за утвърдена фирма като CloudFlare, която разполага с 12 точки на присъствие в целия свят. Използвана заедно с плановете за споделен хостинг на ICN.BG, CloudFlare прави сайтовете ви удобни, лесни и бързи за навигация. Благодарениe на широката си мрежа този CDN прави така, че статичното съдържание на сайта ви се отваря от най-близкия до посетителя сървър. В резултат сайтът ви се отваря в пъти по-бързо от обичайното и освен това, уеб сайтовете, ползващи услугата, са значително по-неуязвими от спам и DDoS атаки. С CloudFlare пестите време, нерви и средства и оставяте приятно усещане за клиентите. Освен това тази услуга е безплатна за клиенти на ICN.BG, ползващи споделен хостинг.
4. SMS Gateway – Това чудесно решение предлага приходи от вашите уеб-страници с удобната възможност за СМС микроразплащания. Платформата предоставя възможност за лесно интегриране за начинаещите уеб-мастъри и блогъри, както и разширени настройки за по-специфично приложение. С нейна помощ може да дефинирате услуги за достъп по време (подходящ за абонаменти), брой използвания (за изтегляне на файлове), регистрация за участие и гласуване и др.
Едно от нещата обаче, което ми направи най – голямо впечатление при посещението си в ICN.BG, беше отношението им към клиентите и партньорите. ICN.BG вярва, че доброто партньорство се създава и развива не между компании, а преди всичко между хора, а тайната рецепта се гради върху коректността и доверието.
снимки: ICN.bg
Председателят на Епископската конференция на Католическата църква в България епископ Христо Пройков е роден на 11 март 1946 г. в София. През 1970 г. той е ръкоположен за дякон, а през май 1971 г. за свещеник от епископ Методий Стратиев. Духовникът специализира "Каноническо право" в Григорианския университет в Рим. От 1982 г. е енорийски свещеник в катедрален храм “Успение Богородично” в София. На 6 януари 1994 г. Христо Пройков има честта да бъде ръкоположен за епископ в базиликата “Св. Петър” в Рим лично от папа Йоан-Павел II. Ръководи Католическата екзархия от 5 септември 1995 г. В Епископската конференция на България е председател на Комисията за духовенство, Комисия за католическото възпитание, Съвет за пастирска грижа над емигрантите и пътуващите, Съвет за пастирска грижа над здравна служба. На 15 май 2009 г. е назначен от папа Бенедикт XVI за консултант на Конгрегацията на Източните църкви на Римската курия. - Монсеньор Пройков, станаха ли ясни конкретните причини за...
Наричат го „загуба по трасето”, но това всъщност е съседът ми по държава. Той краде ток и въобще не го крие от мен – сам ми се хвали. Въпреки че трябва да му е неудобно, тъй като накрая аз плащам безплатното приготвяне на неговия обяд. И поне един път в месеца – при плащане на сметката, получавам проблясък, че безплатен обяд няма. Нямам обаче кураж за нищо повече, което мен ме кара да се чувствам неудобно, макар и с нищо да не съм го заслужил. Някога съседът ми крадеше буквално с взлом, като се прикачваше към електромера ми. Тогава действително беше неудобно и за двама ни, но оттогава мина много време и се измислиха по-изискани начини, навлязоха модерни технологии. Принципно съседът ми продължава да прави същото като преди, но си е инсталирал някакъв чип, който му носи усещането, че не ме ощетява пряко, а краде директно от Доставчика. А аз се правя на платежоспособен глупак, защото наистина нямам кураж за нищо друго. Страх ме е и аз да започна да крада като него, страх ме е и да...
Малко след падането на Берлинската стена и рухването на тоталитаризма на мода у нас излезе шеговитата, но и жестока, както се оказа впоследствие, раздувка, че комунистите измислили любовта, за да получават секс без пари. И наистина със стъжняването на икономическата ситуация през последните двайсет и няколко години неформалните отношения между мъжа и жената придобиха едно все по-открито материално изражение. След възцаряването на пазарната икономика любовта сякаш също бе просната на сергията, за да бъде претегляна и продавана на килограм. Дори се роди нов жанр в популярната музика, който вулгарно възпя получаването на ласки срещу пари. Друг е въпросът доколко това е любов. Аз лично никога не съм възприемал на сериозно комунистите, макар че те се бяха възприели твърде на сериозно. Спомням си обаче, че бях далеч по-шокиран от лекциите по западноевропейска и средновековна литература в университета, които не ме пощадиха с факта, намерил най-точното си изражение в думите на Греъм...
Преди една година цената на един мегават-час е била 72 лева, а сега е вче 64.5 лева!!! Това прави спад с около 10.4%. Предполагам, че никой от вас, а също така и нито един журналист от Икономедия, не сме забравили, че от 1-ви юли 2012 г. цената на електроенергията за крайния потребител се покачи с цели 13.6%. Пак питам – забелязахте ли? На едро цената пада с 10.4%, а на дребно расте с 13.6%. Нито в интервюто с шефа на АЕЦ-а, нито в която и да е друга публикация на тази група няма да намерите питане към държавна институция (МИЕТ, ДКВЕР, НЕК, БЕХ, МС или която се сетите още) ЗАЩО СТАВА ТАКА??? ЗАЩО? Цъ – цъ! Няма да намерите. Простата сметка – седем милиарда киловат часа умножени на разликата в цените (0.75 ст. за киловат-час или 0.0075 лв. за мегават-час), показва пропуснати ползи за предприятието, респективно – на държавата и на всички нас, в размер на 52 500 000 (петдесет и два милиона и половина) лева. Дреме й на държавата за вас!
Пламен Асенов
13. 02.13, радио Пловдив
Целия текст слушай тук:
http://www.radioplovdiv.bg/index2.php?content=velikite&id=20
Има една дата в календара на човечеството, която наистина може да се определи като най-трагична в цялата история на европейската и световна литература – това е датата 23 април 1616 година. Денят е най-обикновена събота, времето – пролетно, но в този ден едновременно умират двама от най-великите писатели, които са се раждали на този свят – англичанинът Уйлям Шекспир и испанецът Мигел де Сервантес.
Мюзикъл „Човекът от Ла Манча”, „Аз, Дон Кихот”, симфоничен оркестър
Макар да е написал доста романи, стихове и пиеси, Мигел де Сервантес Сааведра е прочут най-вече с онази своя книга, в която един малко лудичък испанец от ХVІ век на име Дон Кихот се вживява в ролята на средновековен рицар, яхнал знаменития си кон на име Росинант. Заедно с прагматичния си, но не по-малко лудичък оръженосец Санчо Панса, от своя страна яхнал магаре, Дон Кихот преживява редица телесни и умствени авантюри в района на Ла Манча, провинция в централна Испания, малко на юг от Мадрид. Сред тези приключения особено се открояват някои величави битки с великани и магьосници, спасяването от разбойнически лапи на различни невинни жертви, включително красиви девици, справедливото и достойно управление на остров и много други, често чудати, но винаги чудесни истории. Когато човек чете книгата обаче, постепенно започва да осъзнава, че е привлечен не толкова от наистина спиращите дъха, малко смешни и леко тревожни приключения, в които действителността никога не е такава, каквато е – макар и това да е много хубава част от романа. Осъзнава човек, че е привлечен повече от разсъжденията, споделени в разговорите, които двамата герои водят помежду си, пък и с другите хора, срещнати по прашните пътища или където и да било. Това са разговори, в които лудостта по наистина неповторим начин се преплита с мъдростта, но които в същото време ни казват толкова, колкото можем да чуем и понесем в момента. И когато продължим да ги четем или слушаме, ни казват още и още. А когато след години се върнем отново към тях, установяваме, че нищо не сме разбрали и чули предишния път, че всичката мъдрост на света едва сега започва да ни се открива и изяснява отново. Точно както става в живота, впрочем, точно както в живота. И никак не е случайно, че „Гениалният идалго Дон Кихот де Ла Манча”, както всъщност би трябвало да се преведе заглавието на български, вместо „хитроумният” или както там се превежда, се счита за първият съвременен европейски роман. Но той, по различни причини и по различни пътища, придобива и огромна световна слава.
Питър О`Туул, „Аз, Дон Кихот”, из филма „Човекът от Ла Манча
През 1965 година в Ню Йорк се поставя за първи път спектакълът „Човекът от Ла Манча”, който преживява 2 328 представления само на Бродуей и печели пет награди „Тони”, включително за най-добър мюзикъл. Той се базира на едноименната пиеса на Дейл Васерман, музиката е на Мич Лий по текст на Джо Дариън. През 1972 година пък режисьорът Артър Хилър прави едноименния филм. В него двете главни роли – на самия писател Сервантес и на героя му Дон Кихот, се играят от Питър О`Туул, а София Лорен се въплъщава в една наистина красива Дулсинея.
Питър О`Туул, „Аз, Дон Кихот”, из филма „Човекът от Ла Манча”
Аз съм Аз, Дон Кихот,
господар на Ла Манча,
съдбата ме зове и тръгвам -
а ветровете диви на късмета
ще ме тласкат все напред
накъдето и да ме запратят.
Накъдето и да ме запратят,
напред към слава отивам!
Така пее Питър О`Туул и от името на Дон Кихот отправя предизвикателство към цялата Вселена. А какво прави в това време авторът, Мигел де Сервантес Сааведра? Ами просто е – и той отправя предизвикателство към Вселената, както можем да чуем в „Глоса”, една песен по текст на Сервантес от 1615 година, композирана от Волф Рац през 2010-та:
Музика – Волф Рац, текст – Сервантес
Да стане миналото настояще,
не повече от туй ще искам аз -
или пък врящото сегашно
да стане бъдеще завчас.
Това космическо желание за разместване на пластовете време, оттам за разместване – и размесване – на съдби и хора, по странен начин се проявява точно в текста на книгата за Дон Кихот, в нейната съдба, в съдбата на героя, както и в съдбата на нейния автор, разгледани като неделимо цяло. Всъщност автор и герой в тази толкова типично оплетена испанска история наистина е много трудно да се разделят. Не, не съм го измислил аз. Твърдят го сведущи хора, включително великият испански философ и писател Мигел де Унамуно в есето си за Дон Кихот. Според Унамуно, както Флобер столетия по-късно се идентифицира с Ема Бовари, така и Сервантес би могъл да каже за героя си – Дон Кихот, това съм аз. „Дон Кихот, твърди Унамуно, олицетворява душата на Испания и носи характерното за испанеца трагично чувство за живота”. Но същото според него се отнася и за Сервантес. „Испания ли е създала Сервантес или Сервантес е създал Испания – такава, каквато съществува и днес в културното съзнание на света?” – риторично пита във връзка с това мислителят.
Испанска музика от Златната епоха
Мигел де Сервантес Сааведра е роден през 1547 година край Мадрид. Баща му е бръснар-хирург, съчетание, характерно за онова време, а майка му е от семейство на разорени благородници. Няма данни Сервантес изобщо да е учил нещо, но за сметка на това има много данни за житейските му подвизи на млади години. Те включват участие като морски пехотинец в голямата битка между християни и турци при Лепанто, където е ранен три пъти, петгодишно робство при алжирски пирати, от което прави четири неуспешни опита за бягство и други, по-дребни приключения…..Изобщо, до своята 33-та година Сервантес изживява толкова много животи и натрупва толкова опит, че славата му на истински мъдрец по-късно е напълно заслужена. През 1580 година той все пак се прибира в Испания, откупен от робството, заради военните си заслуги получава дребна служба и започва да пише неистово. Първо пише поезия, но съвсем малко негови стихотворения са запазени досега. Следва първият му роман – „Галатея”, който го прави известен, но не и богат. Затова постъпва на бирническа служба, но там започва да бърка в кацата с меда и властите го вкарват в затвора. После го пускат, връщат го на служба и историята се повтаря. Какво да ви кажа – всъщност, повтаря се няколко пъти. И се предполага, че точно докато стои в затвора, у Сервантес назрява идеята за романа „Дон Кихот”. Първичното му намерение сякаш е това да бъде пародия на средновековните рицарски романи, родена от напрежението между старите идеали и новата действителност. При четенето на книгата обаче ясно се забелязва как това първично намерение бавно се преобръща и започва да се реализира в обратна посока – като пародия на съвременната на писателя действителност, родена от напрежението между истинските и фалшивите идеали, характерни за нея. Така за писателя Сервантес, също както и за героя му Дон Кихот, целият живот, целият истински, достоен и зрял човешки живот, се превръща в една невъзможна мечта:
Питър О`Туул, „Невъзможна мечта”, песен от филма „Човекът от Ла Манча”
Да мечтая невъзможна мечта,
да се бия с враг непобедим,
да понеса непоносима тъга,
да съм там, дето смелите не смеят.
Мечтата на Сервантес да живее в свят, достоен да се живее в него, се оказа наистина невъзможна мечта. Той опита оттук, опита оттам, но като стана на 69, три дни, след като завърши последния си роман, от който нарасна славата, но не и богатството му, замина да търси друго, по подходящо място за живот. Погребан беше в женския манастир на ордена „Света Троица” в Мадрид, където едната му дъщеря е монахиня. След няколко години обаче орденът се мести в друг манастир и, въпреки че взимат своите мъртви със себе си, костите на великия писател се загубват и досега не се знае със сигурност къде точно почиват. А може би не почиват, а, съвсем по испански, са отдавна пръснати като реликви между всички нас, читателите, завинаги влюбени в безумния мъдрец Дон Кихот, захласнати по наивната гениалност на Санчо Панса, изгарящи по прелестния идеал за жена, на име Дулсинея. Може би.
Carlos Sánchez – Yo Soy Don Quijote
Експериментирам с доста утвърждения или така наречените “ежедневни мантри”, за които толкова много се пише в съвременната ню-ейдж литература.
Мисля, че открих най-добрите от тях:
Time
Health
Energy
Freedom
Adventure
Creativity
Travel
Success
THE FACTS
Няма значение на какъв език са написани.
По-якото е, че обединени, те също правят една мантра. Тип констатация. В сегашно време. В първо лице, единствено число. Няма “искам” и няма “ще”. Всичко се случва тук и сега. В сегашно време. Или изобщо не се случва…
Още по-правилно е, когато “мантрите” са подкрепени от дела. Само убеждението не е достатъчно. Редовно си казвам: “Да, това е начинът, по който искам да живея. Да, така се виждам. Така изразявам себе си най-добре и вдъхновението, което е в основата на моята същност. Но какво точно направих днес по въпроса?”
И, ако не съм направил нищо, сядам и го правя в момента…на часа.
Действията са изключително важни!
Ще си позволя да ви припомня принципа на Нийл Донълд Уолш, даден в “Разговори с Бога”, относно това как човек твори своята реалност, в сравнение с това как Божественото у нас твори. Всички сме миниатюри на Твореца, не се съмнявайте в това. Всички можем да творим – в истинския смисъл на думата, а не просто да цапаме хартията с мастило. Истинското творчество е да сътворяваш реалността, в която живееш. Ежедневно. Има два начина: Божественият и човешкият. И двата са валидни, но разликата е в размаха. Перифразирам свободно:
Ето как човекът твори своята реалност. Канят Джон на концерт. Той решава да отиде. Първото, което се поражда е мисълта, идеята за концерт. След това идва ред на думите. Джон се обажда на жена си и я моли да му приготви костюма. “Обещал съм да отида на концерт”, казва той. Мисълта се превръща в думи. “Да, ще дойда на концерта”, потвърждава той на организаторите. Вечерта Джон сяда в колата, пали двигателя и наистина поема към концертната зала. Думите му се превръщат в дела. Джон пристига точно навреме за концерта и заявява: “Ето, тук съм. Както обещах”. Реалността му вече е факт. По този начин човешкото у нас твори. В тази последователност – мисли, думи, дела – ние сме изградили своите къщи, магистрали, компютърни системи и цялата човешка цивилизация. Така сме я превърнали в реалност. “В началото беше Словото” или първо е идеята, мисълта, чертежът идва след това, докато всичките тези мисли, думи и дела не се обединят в готовата вече сграда. Това не е лош метод, но той понякога изисква доста време и усилия. А има по-добър начин…
Божественото у нас твори в точно обратната последователност! Всичко започва с действията. Те предизвикват думи, които затвърждават тези действия, а комбинацията от действия и думи се превръща в истински мисъл-форми, които се реализират. Причината е, че действието предхожда мисълта, дори думите, следователно е по-лесно да повярваме в тях. Затова казват, че който има достатъчно вяра, може да премести и планина. Ако не си успял да преместиш планината вече, значи нямаш достатъчно вяра. Или просто не ти се занимава с местенето на планини, а с много по-яки и по-смислени неща в момента.
Вторият начин е значително по-ефективен. Това е Божественият начин.
Затварям тази скоба, за да подчертая още веднъж колко важни, всъщност, са действията.
Действия = Действителност.
Даже и двете дебютират с Д.
REACT и CREATE са глаголи, които се пишат с едни и същи букви. Само последователността им се различава.
В предишния пост писах за щастието. Как се държи щастливият човек? Едва ли непрекъснато мърмори и се оплаква, в очакване на “светлото бъдеще”, както правят повечето от нас в ежедневието. Едва ли си намира оправдания да не бъде щастлив в момента, защото другите правят това, това и това…Не, той е щастлив в момента – в единствения момент, който реално съществува – щастлив е във вечното сега. Тези му действия, дори първоначално плахи и неубедителни, пораждат мисъл и думи, които само ги затвърждават във вечното сега.
Какъв е начинът, по който искате да живеете?
Как изразявате себе си и вдъхновението, което е в основата на вашата същност?
Какъв е вашият истински празник?
И какво правите по въпроса?
Творци сме на собствената си реалност.
Необратим факт.
Поемете отговорността, която произтича от всичко това.
Но и привилегията.
И се наслаждавайте на резултатите!
Казвам се Стефан Стефанов и съм човекът, номинирал дърветата, спечелили конкурса "Дърво с корен '2013" - България, които в момента представят страната в конкурса "ДЪРВО НА ЕВРОПА '2013". В "Дърво на Европа '2013" се състезаваме с дърветата - национални победители от Ирландия, Чехия, Полша, Словакия и Унгария. Смятам, че България има една наистина достойна кандидатура за дърво на Европа, тъй като конкурсът е свързан точно с идеята дървото да не е най-старото или най-голямото, а да е свързано с място, важно за общността, където расте.
УВАЖАЕМИ Г-Н ПРЕЗИДЕНТ УВАЖАЕМА Г-ЖО РЕДИНГ УВАЖАЕМИ ДАМИ И ГОСПОДА НАРОДНИ ПРЕДСТАВИТЕЛИ, Поводът, по който се обръщаме към Вас, е да изкажем нашето дълбоко възмущение като свободни граждани на Република България и голямото европейско семейство от зачестяващите в последните месеци и дни опити от страна на изпълнителната власт в Република България да бъдат задушени в зародиш всякакви форми на протест и несъгласие с политиката, водена от управляващите.
Долната камара на френския парламент одобри еднополовите бракове
Лечението на "пеперудените деца" се поема от НЗОК
И по-специално ще дам нагледен пример с една от най-претенциозните медийни групи, „любимата ми” Икономедия, на Иво Прокопиев, а главната роля ще изиграе в-к „Капитал”. На 29-ти януари 2013 г. във вестника е публик...
Продължавме с околосветското пътуване на Иван и Петя. Днешната спирка ще бъде на Великденския остров – за да ни служи за предупреждение често срещаната обществена човешка глупост. Приятно четене:
Ето още една чудесна идея за 8 март, като използваме очертанията на детската ръчичка. Изрежете няколко цветенца, два...
Наградата за цялостно творчество в областта на хорър литературата на “Брам Стокър” и тази година ще вземат двама души. Този път комитетът за наградата, председателстван от Ивон Наваро, е решил това да са Клайв Баркър и Робърт МакКамън.
Писателите ще получат отличията си на 15 юни на специално организирана галавечеря, която ще се проведе в рамките на Световната хорър конвенция 2013 в Ню Орлиънс. По предварителна информация от организаторите обаче самият Баркър няма да присъства на церемонията.
Наградата за цялостно творчество е най-престижната от наградите „Брам Стокър“. Тя се присъжда ежегодно от Асоциацията на хорър писателите на САЩ като признание за върховите постижения на творец (често писател, но не задължително) на база цялостната му работа и кариерно развитие. Отличените трябва да са оказали дълбоко и положително влияние върху хорър жанра, а също – да са на поне шестдесет години или техни произведения да са били издавани в продължение на тридесет и пет години. Сред носителите на наградата се отличават имена като Стивън Кинг, Ан Райс, Рей Бредбъри, Джойс Каръл Оутс, Уилям Питър Блати, Челси Куин Ярбро, Рамзи Кампбел и Питър Строб.
Кои са двамата призьори и защо журито им присъжда наградите?
Мечтател, фантазьор, поет и художник, Клайв Баркър разширява обхвата на човешкото въображение като писател, режисьор, сценарист и драматург. Непоправим търсач на новото, той прескача между стиловете с лекота, оставяйки незаличимия си артистичен подпис на редица проекти, които носят белега на креативното му разбиране за съвременните медии - от познатата сфера на литературата до прогресивните визуални продукти на филмовата му компанията „Seraphim“.
Истинският успех за Баркър идва през 1984-1985 с публикуването на разказите, събрани в сборниците „Кървави книги“, и най-вече с първия му роман – „The Damnation Game“, който му донася международна слава.
Баркър променя посоката, отдавайки се на киното. Това става с превърналия се в класика филм от 1987 „Hellraiser“, който е базиран на романа му „Прикован към Ада“ ("The Hellbound Heart"). Три години по-късно отново право фурор – този път с „Нощният род“ („Nightbreed“). Баркър е режисьор и пище сценария на филма, за който използва друг свой роман – „Кабал“. През 1995 режисира Скот Бакула и Фамке Янсен в детективския ноар „Магьосникът“ („Lord of Illusions“). Неговите „Богове и чудовища“ от 1998 г. събрат три номинации на Академията и печелят Оскар в категория за „Най-добър адаптиран сценарий“.
Литературните постижения на Баркър включват бестселъри като „Weaveworld“, „Imajica“ и „Everville“, а също детските романи „The Thief of Always“, „Sacrament“, както и преведената на български език поредица „Абарат“.
Робърт МакКамън е автор на редица бестселъри, сред които „Животът на момчето“, „Песента на лебеда“ и „Петимата“. Той е отличен със Световната награда за фентъзи, а също е трикратен носител на „Брам Стокър“ за „Песента на лебеда“ - 1987, „Мое“ – 1990 и „Животът на момчето“ – 1991.
МакКамън е един от основателите на Асоциацията на хорър писателите, заедно с Дийн Кунц, Джо и Карън Лансдейл. Считан е за един от големите майстори на жанра ужаси, който е оказал голямо влияние върху бума на хоръра през 70-те и 80-те. Адаптацията на разказа „Nightcrawlers“ за епизод в „Новата зона на здрача“ („New Twilight Zone“) допринася за известността на автора.
Книгите на МакКамън са четени с интерес както от начинаещи в жанра, така и от „старите кучета“. Творбите му са повлияли множество млади автори, за които е бил ментор. Ранните му произведения се посрещат с интерес и днес, а новите – въпреки двадесетгодишното прекъсване в писателската му работа, са очаквани горещо. В момента МакКамън работи върху петата част от поредица от десет книги, чийто основен герой е млад детектив на име Матю Корбет. Действието се развива в колониален Ню Йорк в началото на 18ти век (1700г).
Някои хора предпочитат да се занимават с изпълнението на ясно определени задачи, които вървят по определен план и са разпределени във времето, водейки към определената цел. Те избягват изненадите и в случай че нещо се обърка или промени, търсят друг, който да вземе решение и да опише хода на по-нататъшни действия. Други се стремят да намерят дейности, които са провокативни и непредвидими. Основен техен двигател е търсенето на решения и проявата на адаптивност към променящата се среда и ситуации. Те се зареждат от трудностите и от необходимостта да са тези, които вземат решенията и намират изход и правилния модел на поведение. Освен по нагласи хората се различават и по начина на мислене и вземане на решения. Някои са концентрирани върху детайлите, докато други са аналитични и за тях е важно да обхванат цялата картина. В подхода към вземане на решения едни се водят от интуицията си, други от опита. Едни са теоретично настроени, други – практично. Няма правилно и неправилно – става...
Хиляди българи протестираха в над 10 града в страната. Това е новина. Толкова масово недоволство по улиците не е имало отдавна. Повод станаха по-високите сметки за ток и независимо от различната мотивация на хората, едно е общото – гневът вече е тук.
Три неща са изключително важни: първо, хората имат основание да са гневни; второ, някой вече се опитва да яхне вълната и трето, никой до момента не е предложил работещо решение.
Гражданите и фирмите са безсилни пред монополистите – в случая доставчиците на ток. Каквото покаже техният електромер, когато те решат да го засекат, каквото напрежение те решат да ни пуснат. Има разбира се и случаи, в които след години съдебни премеждия гражданинът побеждава. Това ли е обаче изходът – вместо да работим, да се съдим?!
Хората се научиха и да четат гърба на сметките си. Така започнаха да си задават въпроси – Защо аз да плащам за това, че някой друг не е ефективен, че някой друг не си е платил, че на някой друг държавата му е гарантирала печалба.
Справедливостта изчезва, а гражданите и фирмите са длъжни да плащат все повече и повече. Да, във веригата участват и много други фирми освен доставчиците, да, цените се определят от регулатора – Държавната комисия за енергийно и водно регулиране (ДКЕВР), след явно, макар и нерегламентирано, съгласуване с правителството. Потребителите обаче контактуват само с доставчика и плащат все по-скъпо само на доставчика.
Затова е обяснимо, че гневът на хората се насочи именно срещу трите фирми монополисти, които доставят ток в трите части на страната – ЧЕЗ в Западна България, ЕВН в Югоизточна и Енерго-Про в Североизточна. Появиха са плакати с призиви за изгонване на тези фирми от страната, за национализация. Трите фирми бяха посочени като врага.
И хилядите граждани по улиците поискаха врагът да изчезне. Първенци по яхване на вълната се оказаха БСП и „Атака“. Социалистите обещаха „рязък ляв завой“ и одържавяване на електроразпределителните предприятия (ЕРП). Това може и да зарадва протестиращите, но засега е само лозунг – няма предложение дали и как е възможно да стане.
А сега на въпроса от заглавието: Дали ще поевтинее токът, ако трите ЕРП бъдат национализирани? Няма да поевтинее. Дори и най-големите популисти не смеят да го обещаят. Но със сигурност ще стане друго – България ще бъде задраскана с черно в плановете на инвеститорите. Последователите на Уго Чавес може би са пропуснали новината от миналата седмица, когато Венецуела рязко девалвира паричната си единица с 33%.
Гневът на хората обаче вече се използва от тези, които искат България да стане лошо място за чужди инвестиции, за да може „патриотичният“ мафиотски капитал да се шири на воля. Да не мислите, че бедни пенсионери са подпалили двете коли на ЕВН в Пловдив?
Сега стигаме до същината на въпроса: отношенията между производители, доставчици и потребители на енергия се регулират от държавата. Така е по закон, има дори институции и хора, които получават заплати за това. Когато цената стане непосилна за едната страна, а доверието в системата изчезне, значи държавата не си е свършила работата. Запитайте се защо по улиците на Виена няма протести срещу ЕВН. Една и съща фирма може да се държи нормално в нормална среда и ненормално в ненормална среда.
Удобно е гневът на хората да прикрива ролята на правителството. Министърът обеща да измоли от фирмите да не спират тока на клиенти, които искат да плащат разсрочено. Посредник?! Неговата работа е да направи така, че хората да не се сещат да протестират изобщо, а не да урежда дребни отстъпки.
Сергей Станишев имаше 4 години, Бойко Борисов – почти 4, за да променят нещо. Ако единият е искал да одържавява, а другият е искал да регулира, да са били така добри да го направят. Съвсем отделен е въпросът, че ако българите не бяха толкова бедни, сега нямаше изобщо да говорим за цената на тока.
Изпратихме нашата баба Марта и до Япония – направихме мартеница-гривна с японска техника Кумихимо Ние нямахме оригинален диск...
"Това са моите принципи; ако не ви харесват, имам и други."
"Платон и птицечовката влизат в бара…" е изключително забавно четиво. С голяма доза хумор и типично американски маниер се разглежда философската традиция на Запада. Двамата автори - Томас Каткарт и Даниъл Клайн - подбират и много умело разказват изключително сложните за обяснение философски концепции и течения. Възгледите на Кант, Хедел, Хайдегер, Платон, Ницше, Декарт, Ръсел, Лайбниц и други.
В интерес на истината, никога не съм очаквал, че може да бъде представена философията в такъв хумористичен вид. Това ми се стори не само необичайно, но и леко дразнещо, тъй като чувството за хумор често не предполага сериозност. Затова книжлето със сигурност успя да разчупи в мен едно консервативно схващане за философията.
Страниците са едва 200, на места философията отстъпва място на широките интерпретации във формата на вицове и в повечето случаи именно озадачаващите умозаключения внасят светлина в иначе неразбираемата за масата философска материя.
Ще си позволя да цитирам само един уникален диалог между гръцките мислители Деметрий и Тасо. Преди и понякога в края на всяка основна част на книгата техните диалози въвеждат по един своеобразен начин към изложението.
Вижте това:
Деметрий: Напоследък нещо ме тревожи, Тасо.
Тасо: А именно?
Деметрий: Какъв е смисълът на всичко това?
Тасо: На всичко кое?
Деметрий: Нали знаеш, на живота, смъртта, любовта - на цялата тази лозова сърмичка.
Тасо: Защо си мислиш, че нещо от това има някакъв смисъл?
Деметрий: Защото трябва да има. Иначе животът би бил просто...
Тасо: Какво?
Деметрий: Ех, как ми се пие едно узо...
Продукти за 4 порции:
500г паста на сърчица
300г твърдо сирене
1ч.л. сол
2с.л. краве масло
1 бурканче домашно сладко
Приготвяне:
В тенджера се наливат 4-5 литра вода. Поръсва се 1ч.л. сол и съдът се поставя на включен котлон. Времето за варене на сърчицата е отбелязано на опаковката. След готовност се отцеждат от водата. Добавя се 2с.л. краве масло. Макароните се объркват. Разделят се в 4 чинии. Върху порциите се поръсва настъргано сирене. Към всяка порция се добавя малка кафена чашка домашно сладко. Макароните със сирене и овкусени с домашно сладко са приятни на вкус.
Весела картичка , нагъната на хармоника, за празника на мама. Разпечатайте от ТУК черно-бялата рисунка. Изрежете всеки правоъгълник...
Рубриката „Социална сряда“ е гордо спонсорирана от фирма Social Me, предлагаща практични и работещи решения за фирмите, които искат да популяризират дейността си онлайн, да привлекат бързо голям брой потребители към страниците си и да спечелят вниманието на по-голяма част от аудиторията чрез една от най-големите социални мрежи в света – Facebook.
Ясно е, че използването на Интернет през мобилните ни телефони е доста по-различно от изпомпването му през настолния компютър или лаптоп. Ето защо от www.allfacebook.com споделиха „клюката”, че за 2013 година от Facebook са се фокусирали върху мобилните комуникации. За тази цел Mark Zuckerberg и екипът му са се заели сериозно със създаването на специални програми и услуги специално и само за мобилни устройства. Идеята е да се създаде уникално изживяване, което няма да е достъпно за обикновения компютър.
Facebook определено се е насочил към правилната ниша, тъй като постоянно на пазара се появяват все нови и нови мобилни устройства. Те са удобни, могат да са навсякъде с теб и вършат същата работа като един средностатистически настолен компютър, ето защо са и толкова предпочитани.
От друга страна потребители са все по зарибени и пристрастени към Facebook, като близо 70% от потребителите посещават ежедневно социалната мрежа, именно през мобилните си телефони или устройства.
За сега не се разкриват повече подробности за това какво ново ще ни предложат, но не се и съмняваме че до края на годината това начинание ще се реализира с нови и интересни предложения от екипа на Facebook.
Не случайно Facebook е номер едно в социалните мрежи. От компанията постоянно разработват нови услуги и приложения и показват как се печелят милиони потребители.
Очаква се през 2014 г. Google да плати на Apple над 1 млрд. долара за запазване на споразумението, съгласно което Google е търсачка по подразбиране за всички мобилни устройства на Apple работещи под iOS. Тази информация ни съобщават от Techcrunch цитирайки анализатори от Morgan Stanley.
Съобщава се още, че през 2009 г. същото споразумение между Google и Apple е било за 82 милиона долара. Според анализаторът Скот Девит от Morgan Stanley, че сумата ще нарасне през 2014 година най-вече заради значителният ръст на iOS устройства.
Приходите от реклама от търсачката на Google ще се разпределят 25:75 в полза на Apple, но въпреки това сделката между партньорите е полезна и доходна и за двете компании. Но все пак това са значителни планирани постъпления за Google, чиито приходи за миналата година са 2,9 милиарда долара.
Тази сделка е полезна както за Google така и за Apple в битката им с Microsoft и мобилните устройства на Nokia и BlackBerry, които ползват по подразбиране Bing търсачката на Microsoft.
Снимка: Google
Българийо, аз чаках, недочакал, да може чудо да те промени. Титан да би горкото ни изплакал със всичките му грешки и вини. Да би видял те някак си отгоре, сърцето му ще тръпне от печал - затлачена със хиляди обори, зловонни от фекалии и кал. Царува власт. А после си отива, натрупала престъпната си смрад. Пристига друга. Гнусното прикрива със лозунги на празничен парад. А след това – мърсейки управлява. И цвъканото става планини. От гадости духът се задушава, че копнеш ли – навсякъде вони. Фекалии от алчност и поквара. Зловоние от подкупи без срам. Едни и същи врътки на кантара и черни грехове на килограм. Безвремие в кошмара бездуховен. Кючеци, ...
Една от любимите ни облачни услуги за съхранение и споделяне на данни в облака не спира да въвежда нови подобрения целящи да улеснят и привлекат бизнеса. Ето че сега е ред на услугата за екипна работа в облака Dropbox for Teams. След като в края на миналата година Dropbox заявиха твърдото си намерение да разширят своето присъствие в Европа откривайки офис в Дъблин компанията пусна миналия месец и специално Dropbox приложение за Windows 8 и Windows RT което позволява директна работа с Dropbox в социалната мрежа Facebook.
Вчера от Dropbox обявиха на сраниците на своя официален блог нова, подобрена възможност за бизнес потребителите на улсугата за екипна работа Dropbox for Teams. От Dropbox отново улесняват бизнеса предоставяйки нова възможност за управлението на екипи в Dropbox for Teams.
Подобрената административна конзола вече ще дава възможност на мениджърите на екипи да управляват дейността на всички членове на своите екипи в Dropbox for Teams. Мениджърите ще могат да видят всеки нов регистриран член на екипа, и ще могат да наблюдават и управляват неговата дейност. Ще могат да управляват работното пространство, което е отделено за членовете, както и с какво устройтво той ще има достъп.
Популярността на Dropbox сред потребителите расте като бизнеса определено оценява положително усилията на компанията да подобрява своите услуги и предимствата на Dropbox for Teams.
Снимка: Dropbox
2004 - 2018 Gramophon.com