Доскорошният председател на ДСБ и бивш премиер (1997 - 2001 г.) Иван Костов даде интервю за предаването "Нека говорят..." по Би Ти Ви. То е първото, след като преди дни Костов оглави изследователското звено "Лаборатория Управление на рискове" на Нов български университет в София. В интервюто той застъпи тезата, че не е работа на политиците да се занимават с отделни личности, включително депутата от ДПС Делян Пеевски, вместо да правят политика. Призова и Реформаторския блок да смени тактиката на...
Премиерът Пламен Орешарски честити на Григор Димитров бляскавата победа в Стокхолм и го посочи за пример на много млади, български таланти.
Християнсоциалната народна партия на досегашния премиер на Люксембург Жан-Клод Юнкер поведе на предсрочните избори в страната, но изгуби 4,6% от гласовете, според първите социологически анкети, извършени от TNS за телевизия RTL.Според тези оценки, партията на Юнкер ще получи 33,4% от подадените гласове, срещу 38% през 2009 г. и ще изгуби три места в парламента (бел.ред. 23, вместо досегашните 26), съобщи АФП.Опозиционната либерална партия отбелязва значителен напредък от 4,2% до 19,2%, съвсем близо до резултатите на социалистите, които са част ...
Милен Радуканов е вероятният нов треньор на “Славия”, след като Асен Букарев сам пожела да напусне. 34-годишният наставник заяви оставка пред боса Венцеслав Стефанов в съблекалнята след 1:3 като гост на “Локомотив” (Пд). Президентът не бе склонен да освобождава младия специалист, но явно не намира друг верен ход в лошия сезон на тима. “Достойн
Известният у нас и зад граница режисьор Димитър Гочев се пресели в отвъдното. “Скърбим за Димитър Гочев, който след кратко и тежко боледуване почина в нощта срещу неделя”, се посочва в кратко траурно съобщение на берлинския Дойчес театър, публикувано вчера. “Смъртта на Димитър Гочев за мен, за театралната трупа, както и за всички сътрудници на
Стана първият българин с титла от АТР
Под 100 души са се събрали на протест срещу правителството на Пламен Орешарски около 19.30 ч. пред сградата Министерския съвет в София в 129-я ден от началото на протестите. Това съобщиха от пресцентъра МВР.Няма данни за нарушения на реда. Служители на полицията обезпечават сигурността по време на протестните действия. Протестите срещу кабинета „Орешарски” започнаха преди повече от четири месеца - на 14 юни, след избора на Делян Пеевски за председател на ДАНС. Гражданското недоволство не стихна дори след като решението беше отменено от Народнот...
Президентът Росен Плевнелиев и бившият премиер Бойко Борисов са се прибрали заедно с правителствения “Фалкон” от Белгия. Това съобщи по Тв7 Николай Бареков, който показа снимки от правителствения ВИП на летище София, направени около 18 ч в събота.Плевнелиев и Борисов бяха в Белгия на погребението на председателя на ЕНП Вилфрид ...
18 бивши служители от Свиленград са осъдили агенция “Митници” за неизплатен извънреден труд. Обезщетението, което трябва да получи всеки от тях, варира от 1000 до 2500 лв. Полагащата се сума е различна, тъй като подадените искове са за различен брой часове. Ексмитничарите са спечелили заведените от тях дела.
Гръцкото електронно издание Arouraios.gr публикува стъписваща информация за русото момиченце Мария, открито в циганския лагер в Парсалус и допуска вероятността то да е откраднато от майка скандинавка още след раждането, пише БГНЕС.„В полицията в Солун се появиха съпрузи с подозрението, че русият ангел е отдавна изгубеното им дете и вече са дали собствен материал за ДНК-проби. Те са разказали, че след раждането на детето през 2009 г. в местната болница „Хипократ” лекарите ги уверили, че то е мъртво и погребано. Изумените родители не можели да по...
Египетските сили за сигурност днес използваха сълзотворен газ и дребни сачми, за да разпръснат стотици поддръжници на сваления ислямистки президент Мохамед Морси, които блокираха основен път в Кайро пред престижна мюсюлманска институция ихвърляха камъни, предадоха АП и Ройтерс.Събралите се около 500 души бяха студенти от университета Ал Азхар, най-висшата богословска сунитска институция в Египет. Полицията арестува около 50 души. Днешните сблъсъци са вторите за два дни в Ал Азхар, където учат много от поддръжниците на групировката Мюсюлмански б...
10 условия имат германските социалдемократи, които трябва да приеме Ангела Меркел, за да се съгласят те да участват в коалиционен кабинет. Планът бе представен в неделя на извънреден конгрес на ГСДП, който се проведе в Берлин и целта му бе членската маса да реши дали е “за”, или “против” влизане в управлението.
Европа изпраща спешна хуманитарна помощ за сирийските бежанци в България, които вече приближават 7000, съобщи вчера еврокомисар Кристалина Георгиева. От събота първите пратки от Словакия и от Унгария пътуват към България. Помощта включва вещи от първа необходимост за центровете за настаняване като легла, матраци, одеяла, възглавници, чаршафи и пр
В битка за бронзовото отличие българиня Цветан Соколов и неговите съотборници надделяха над аржентинския УПЦН (Сан Хуан) с 3:1 гейма.
Двойно по-скъпа „Гражданска отговорност” плащат шофьорите, които са предизвикали произшествие на пътя. 7 от общо 17 застрахователни компании, които работят на пазара у нас, вече определят цената на застраховката според това дали водачът е причинил инцидент или не, става ясно от сайта на Комисията за финансов надзор.
Астрономи откриха най-далечната гравитационна леща и с нейна помощ разгледаха още по-далечна галактика "акселерат", става ясно от статия, публикувана в сп. Astrophysical Journal Letters.
Арен ван дер Вел и колеги му работят в рамките на международните проекти CANDELS и COSMOS, в които учените изучават най-далечните и древни галактики. През 2011 г. те направиха голямо откритие – 69 млади галактики джуджета в две области на небето, известни като GOODS и UKIDSS.
Повечето от тези обекти са отдалечени от нас на разстояние 9 милиарда светлинни години, което ги приближава към времето на "младостта" и "детството" на Вселената. В тази космическа люлка звездообразуването е протичало много по-бързо, отколкото предсказва теорията, средно за 10 милиона години.
Ван дер Вел обърнал внимание на необикновена галактика. Изяснило се, че тя се намира по-далече, отколкото се смятало, но изглеждала по-близо заради гравитационна леща – масивен обект, в чието поле на привличане лъчите светлина могат да се отклоняват. В ролята на лещата влязла случайно откритата "четириъгълна" галактика J1000+0221.
С помощта на тази леща учените успели да открият далечна галактика, родила се сред първите във Вселената. Звездите в нея се формирали необикновено бързо – за 10-40 милиона години.
Според представите на съвременните астрофизици подобни явления във Вселената са изключителна рядкост. Отчитайки това откритие и други находки, изследователите направили извод, че или много им е провървяло, или броят на малките и млади галактики джуджета, както и скоростта на тяхното формиране в ранната Вселена се отличават от теоретичните предсказания, пише РИА Новости.
Най-добрата българска гимнастичка Силвия Митева спечели златен медал на лента и бронзови отличия на обръч и на топка на финалите на отделните уреди на финала на турнира по художествена гимнастика Гран При в германската столица Берлин.
27-годишната Митева завършва надпреварата с общо четири отличия, след като снощи стана трета в многобоя. Тя завърши и четвърта на бухалки днес.
Българката изигра невероятно съчетанието си с лента и получи най-високата оценка - 17.783 точки. Митева игра първа на последния уред и бе бурно аплодирана. След изпълнението си тя целуна килима и се раздели с публиката в Берлин със сълзи на очи.
За Митева това е последно състезание за годината като тя все още не е обявила дали ще продължи спортната си кариера.
Втора на лента остана Джамила Рахматова (Узбекистан) с 16.933 точки, а трета - Мария Кадобина (Беларус) с 16.383 точки. Рускините Маргарита Мамун и Дария Сватковска направиха грешки и останаха съответно пета с 16.316 точки и шеста с 16.100 точки.
На обръч българската грация получи оценка от 17.566 точки, като пред нея са само рускините Маргарита Мамун с 18.400 точки и Мария Титова с 18.150 точки. Митева бе оценена със 17.866 точки на топка и завърши трета. Победителка стана Мамун с 18.500 точки, пред Титова с 18.200 точки.
На бухалки българката остана четвърта с 16.983 точки. Призовата тройка на този уред е Дария Сватковская (Русия) с 18.200 точки, Маргарита Мамун със 17.700 точки и Лала Юсифова (Азербайджан) със 17.150 точки.
Анализ на световната банка показал, че има огромна корупция при търговете с дървесина у нас по времето на ГЕРБ. Това каза във "Всяка неделя” бизнесменът Красимир Дачев. Той обяви преди дни, че футболната легенда Христо Стоичков е получил 150 000 т. материал без конкурс. Дачев заяви, че преди въпросния конкурс е сезиран главния прокурор от хора от бранша.
По повод твърденията на Камата, че той е лъжец, бизнесменът коментира, че хората, които му доставят дървесината твърдят, че тя е на Стоичков. Според него футболистът е използван като параван за фирми, които не могат да докажат средствата си, за да правят сделки за милиони
Дачев разкри, че от 108 конкурса 90 от тях са спечелени от 2 фирми. Те били на 25-годишни момчета с регистриран капитал от 1000 лв. Те обаче участвали в търгове за 2 млн. лева, като предлагали оферти под първоначално обявената цена. Въпреки това те печелили конкурсите.
Той е категоричен, че зад измамите в сектора стои бившият народен представител и съосновател на "БАСТА” Емил Димитров. Той имал тежката дума какво ще се случва с горите.
Дачев каза, че е ходил при Димитров да го моли да му продаде дървесина. От думите на тогавашния народен представител станало ясно, че това може да се случи, само ако бизнесменът му даде подкуп.
Косата на малката Мария, открита в цигански катун в Гърция, е била боядисвана в по-тъмни тонове, за да бъде прикрито колко е различна тя от мнимите си родители. В момента, когато полицията я намерила, косата на малката била все още в две различни разцветки. Полицията попаднала на 4-годишното русо и зеленооко дете
Митинг срещу монополите събра на едно място лидерът на "България без цензура” Николай Бареков, ВМРО и движение Сила.
Искането на протестиращите е едно, огласено от бившия тв водещ :"Да изметем политическата олигархия!"
"Ние сме за радикална промяна в българския политически живот.", каза още Бареков, цитиран от BNews.
Той обяви, че протестите ще се повтарят всяка неделя около 17 часа. Така борците срещу монополите искат да възродят духа на февруарските демонстрации.
Бареков подчерта, че след оставката на правителството на ГЕРБ не е направено нищо срещу монополите.
Шествието тръгна от сградата на икономическото министерство в 18,30 часа и се отправи към президентството.
Григор Димитров най-накрая го направи! Българският феномен в тениса стигна до първата си титла от ATP, след като в неповторим двубой обърна №3 в света Давид Ферер и стигна до успеха с 2:6, 6:3, 6:4 на турнира в Стокхолм.
При първото си завръщане в шведската столица, след като прекрати договора си с местната академия, 22-годишният тенисист показа брилянтен тенис, а от старите му грешки и неточности имаше помен само в първия сет.
Той допусна много непредизвикани грешки, но това не му повлия на психиката и с невероятна устойчивост при собствения сервис и брилянтни отигравания при пробивите срещу Ферер във втория и третия сет българският №1 стигна до невероятния успех.
Това, което най-вече трябва да се отбележи в срещата, е фактът, че Григор не показа старите си слабости и не падна психически в нито един момент, а дори напротив - той се представи на ниво, в което рядко сме го виждали в толкова завързани битки.
Това е първа титла от ATP за Димитров, който едва за втори път играе финал на турнир от ATP. Предишният му опит бе срещу Анди Мъри в Бризбейн, но тогава той не успя да надскочи себе си.
В същото време това е втора негова победа над играч от топ 3, след като по-рано през годината спечели срещу Новак Джокович.
За първата си титла Григор ще прибере близо 100 хиляди евро, а в понеделник при трябвало да е новият №22 в световната ранглиста.
Повече подробности за първата титла на Григор Димитров вижте в Sporta.bg
Полицията в Бирмингам задържа двама души заради хвърлената димка по време на двубоя между Астън Вила и Тотнъм (0:2), която удари по врата асистент-съдията Дейвид Браян. Реферът се оказа в състояние да продължи двубоя след инцидента, който се случи веднага след като играчите на гостите отпразнуваха своя първи гол в двубоя, дело на Андрос Таунсенд в 31-ата минута. Интересното е, че димката излетя от секцията с фенове на „шпорите“, която се намира на трибуната „Дъг Елис“. Въпреки болката обаче Браян успя да изпълни задълженията си докрай, въпреки ...
"Изключително радостен съм, една мечта се сбъдна. Благодаря на Давид за битката, винаги е трудно да се играе срещу теб", каза родната тенис звезда
Днес мога да заявя, че на земята на американския континент съм преживяла едни от най-хубавите мигове в личния и професионалния си живот.[1]
Гостоприемство.А нищо дотогава не ме бе подтиквало към подобна слабост. Излишно е да ви казвам, че в родната ми следвоенна България Чичо Сам не беше на мода: с мъка му признаваха, че е раздал сухо мляко на децата по училищата; подиграваха го заради култа му към кока-колата, която комунистическата пропаганда представяше като опиат; ненавиждаха го заради войната в Корея. Когато пристигнах в Париж, войната във Виетнам беше в разгара си и ние участвахме в протестни митинги срещу американските бомбардировки. Тогава Рене Жирар, който бе чул лекцията ми за Михаил Бахтин на семинара на Ролан Барт, ме покани да преподавам в университета в Балтимор. А аз трудно се виждах да сътруднича със „световния жандарм“. Въпреки доста диалектическия съвет на моя учител, Люсиен Голдман, който ми казваше: „Мило дете, трябва да завладеем американския империализъм отвътре“, съвсем откровено, не намирах сили в себе си за такова нещо: останах във Франция. Годината беше 1966. Няколко години по-късно, през 1972 г., на симпозиум върху Антонен Арто и Жорж Батай, се запознах с професор Леон Рудиез от Колумбийския университет. За пръв път отидох в Ню Йорк през 1973 г., а от 1976 г. съм Permanent Visiting Professor във френската катедра на този университет – това вероятно не е оправило състоянието на моя английски, но ми помогна на открия много приятели и съмишленици в така специфичния свят на американските университети.
От целия този жизнен опит, най-същественото от който съм се опитала да предам на страниците на романа си „Самураи“[2], тук бих искала да откроя само два образа-символи, които са неразделна част от психическия ми живот и от които можете да добиете представа за моя вид привързаност към Съединените щати. Първият е малка черно-бяла снимка, направена от Леон Рудиез, на която съм аз в подножието на небостъргачите на Манхатан; аз съм студентка и нося дълги коси. Тъй като нямам снимка от пристигането си в Париж, тази снимка е за мен единственият и най-добър спомен от възраждането ми (от личния ми ре-несанс) в „свободния свят“. Вторият образ е образът на апартамента ми на Морнингсайд Драйв; той се издига над граничния парк с Харлем и аз живея в него, когато преподавам в Колумбия; той е окъпан в онази странна американска светлина, която е и твърде ослепителна, и твърде гостоприемна, там съм написала главните, поне според мен, страници от „Любовни истории“ (1983 г.) и „Черното слънце или за меланхолията“ (1987 г.); това място си остава, в личната ми митология, храмът на щастливата самота.
Когато заедно с Филип Солерс, посветихме есенния брой (№71 и 72) от 1977 г. на Tel Quel[3] на Ню Йорк, много читатели се изненадаха. В него се съдържаше ни повече, ни по-малко апология на американската демокрация, в противовес на френската, държавническа, якобинска централизация. Всъщност тогава ставаше дума за това – а според мен и днес става дума за същото – да се признае едно основно качество на американската цивилизация, което обяснява и моята привързаност към работата, която ми предложиха американските университети (отсега нататък в понятието „американски“ ще трябва да включвам и техните северни съседи: Канада и канадските университети): това качество е гостоприемството.
Под гостоприемство разбирам способността, която притежават някои човешки същества да дадат подслон на други човешки същества, които нямат покрив над главата си или временно са лишени от него. Бях побягнала от комунизма и Франция ме бе приютила, но не във Франция изпитах това гостоприемство, макар Франция да ми даде френско гражданство, нещо, за което винаги ще й бъда благодарна. Циментирана в административната и културната си традиция, страната, която ме осинови, често генерира крайни новости, именно за да се откъсне от традицията (като пример мога да посоча различните видове творчески, философски, реторичен авангард) – те ме бяха привлекли; те я прославят в чужбина. Това обаче съжителства с яростни прояви на отхвърляне, да не кажа на свирепа омраза срещу тези нововъведения. За сметка на това Америка ми се представя като страна, която приема присадката и я насърчава, като дори може би стига до крайности. Случва ми се дори, когато ксенофобията на старата държава ме нарани, да се наслаждавам на мисълта, че може и окончателно да се установя в Америка или евентуално в Канада, която е по-европейска страна и където повече се говори френски.
Нашият съвременен свят не притежава същинско положително определение на онова, което отличава човечността. Дори стигаме до там, че си задаваме въпроса „какво е това „човечност?“. Личният ми опит ме води до заключението, че минималното определение на човечността, на „нулевата степен“ на човечността, както би казал Ролан Барт, е именно способността да окажеш гостоприемство. Древните гърци не са се излъгали, избирайки думата ethos, за да обозначат най-същностното човешко качество, което днес наричаме ethique (етично), и което се изразява в способността да направиш избор – избор между доброто и злото, но и всякакъв друг вид избор. А думата ethos, откъдето произлиза ethique, означава обичайно жилище, подслон за добитъка, от там постепенно започва да означава навик, характер, нещо присъщо на даден индивид или социална група.
И така, бих казала, че да дадеш подслон, да приемеш, да приютиш, да отвориш вратите си, университетите си, издателствата си, но и мисълта си, мирогледа си, личните и професионалните си тревоги, към съществуването и работата на един чужденец, с една дума, гостоприемството, такова, каквото то бе проявено от американците към мен, е нулевата степен на ethos. За мен Америка въплъщава тази нравствена способност, която придобива основно значение, но и предизвиква много усложнения днес, когато масовата миграция на населението прави приема на чужденеца необходим, но и налага както реалистично законодателство, така и подобаваща нравственост. Каквито и да са проблемите на американците, дори късогледствата им по отношение на чужденците, на този континент аз се чувствам чужденка сред други чужденци. И изпитвам усещането, че от тази солидарност можем да направим нещо, защото принадлежим на бъдещо човечество, а това бъдещо човечество ще бъде изградено, точно като нас, от чужденци, които се опитват да се разберат.
Гостоприемството, с което американците ме дариха, се насочва най-напред към онова, което мисля, към моята работа. Носех им – и непрестанно се старая да продължавам да го правя – културна памет, френска и европейска, в която се смесват германската, руската и френската традиция: Хегел и Фройд, руския формализъм, френския структурализъм, авангарда на Новия роман и на Tel Quel. Може и да им се е струвало, че моята личност на жена-мигрант е в по-малка степен frenchy в смисъла на „затворен, понякога надменен и пренебрежителен“, който те влагат в тази дума. И че чрез посредничеството на чужденката, каквато съм аз, те могат да достигнат до френската, но и до европейската култура, която често си придава вид на недостъпна и е ревнива към чистотата си. И така, някои от трудовете ми срещнаха в Америка гостоприемство – под което разбирам отзвук и развитие – които дълбоко ме зарадваха и насърчиха. Понякога собственото ми отражение, което американците ми връщат, ме изненадва дотолкова, че не мога да се позная. Но никога не съм се изкушавала и няма и да се изкуша да споря. Защото съм убедена, че това се дължи на едно от двете неща: или тези тълкувания са безплодни безсмислици, които се изчерпват от само себе си – като например, присвояването на някои мои цели от войнстваща или политически правилна идеология, – или се вписват в личните търсения на американски мъже и жени с интересно и оригинално мислене, които отъждествяват моята работа с тяхната, след което поемат риска на собственото си творчество; безсъмнено, въпреки недоразуменията, това е чудесен начин да проявяваш гостоприемство. Та нима „присадката“ не е осиновяване с непредвидими последици? Точно обратното на „клонирането“?
По това може да се пише... Ще си позволя да се върна към някои от темите в моята работа, които ми се сториха най-често коментирани в Съединените щати, за да направя някои уточнения.
1. Интертекстуалността винаги жъне голям успех: тя е международна кинозвезда или обикновено клише, според случая. Това понятие, което произлиза от моя прочит на Михаил Бахтин, ни приканва да четем литературния текст като средище на други текстове. Често го тълкуват от формалистка или структуралистка гледна точка, като изреждане на цитати или като вариант на старата критика на източниците. Според мен, главното се състои в това да се въведе историята в структурализма: текстовете, които Маларме или Пруст са чели, които напояват „Хвърлените зарове“ или „По следите на изгубеното време“, ни дават възможност да въведем в самата лаборатория на творчеството интереса на Маларме към анархизма, или интереса на Пруст към еврейската мистика на „Зохар“ или Аферата „Драйфус“... Едновременно с това, показвайки колко голяма е зависимостта на вътрешността на текста от външното, този анализ открива колко неистинен е субектът на творчеството: писателят „се съди“, той е карнавал, полифония, вечен бунт без възможност за помирение. Пост-структуралистката тематика за интертекстуалността въвежда онова, което развивам в последните си книги от 1996 г. и 1997 г. относно вътрешната, според мен ненарушима, връзка между културата и бунта, разбиран и като връщане към самия себе си.
2. Разграничението, което правя между семиотично и символично не носи никакъв политически или феминистки заряд. Става дума за опит смисълът да се анализира не като структура, а като съдебно дело или процес, като се разграничи, от една страна, всичко свързано със знаците и тяхната синтактическа и логическа взаимосвързаност и, от друга, всичко свързано с „трансвербалното“, т.е. с онова, което е над думите, а не онова, което ги предшества. Семиотичното не е независимо от езика, то се смесва с езика и, под неговия напор, учленява други оръдия на смисъла, които не са самостойни значения: например ритмични, мелодични конструкции и пр.
Под влияние на разграничението, което Фройд прави между Представите за нещата и Представите за думите, аз се опитвам да взимам под внимание дуализма, който отличава човешкия ум и по-конкретно ограниченията, които нагонът и биологията, като последна инстанция, подмолно налагат на смисъла и на значението. Защото „в началото бе словото“, но има и „изтласкано“ преди началото. Убедена съм, че бъдещето на психоанализата ще се разиграе на това поле: в движението на надезиковите подсъзнателни логики към биологичните и невробиологични ограничения. В работната група, наречена „Център на Живата материя“ (Centre du Vivant) в университета Париж-V „Дени Дидро“, работим върху сближаването на заниманията на биолози и психоаналитици. Тази аспект на семиотичното не се отчита в американските разработки.
Сега е моментът да посоча, че сътрудничеството с американските психоаналитици засега не е плодотворно. Като изключим някои повторения на Лакан, които се срещат по-често в литературните, отколкото в клиничните среди, психоаналитиците в Съединените щати почти не се интересуват от психоаналитичните изследвания по Фройд, които се провеждат във Франция. Двете ни основни задачи – да отворим психоанализата към биологията, но и да я изведем от настоящата й изолация и да й дадем възможност да участва в социалната политика, задачи, способни да вдъхнат нова жизненост на съвременната психоанализа, сякаш не трогват американските ни колеги. Те някак са склонни да се поддадат на нещо като ревизионизъм анти-Фройд, или да се затворят зиморничаво във Фройдовата традиция, която впрочем, колкото и да е парадоксално, се разбира повече като нормативна психология, отколкото като търпелив прочит на текстовете на Фройд.
Освен всичко друго, това трансвербално семиотично препраща към архаичната връзка майка – дете, и ми позволява да впиша в някои езикови обрати онова майчино – женско, което Фройд нарича „черен континент“ или още „миномикенска цивилизация“ (на името на гръцката цивилизация, която предхожда класическата древност). Тази друга логика на майчино-женското – която отправя предизвикателство към нормативните представи и която е антипод на фалическата представа, както е и антипод на фалическата женственост – възприемам като мой принос в осмислянето на женското начало, във връзка с политиката, но посредством ... свещеното.
Убедена съм, че краят на ХХ век, който ни изглежда тъй жаден за религия, всъщност е жаден за нещо свещено. Под това разбирам желанието на човешките същества да осмислят – не в смисъл да пресметнат, а да си зададат въпроса – какво ги отличава от другите видове и, a contrario, ги доближава до тях. Тази човешка отлика, която нарекохме смисъл на божественото и на свещеното, за мен, като писателка, психоаналитик и семиотик, се изразява в самата поява на езика. Семиотичното, със зависимостта си от майката, ми се струва като най-далечният хоризонт, до който достига мисълта, когато се опита да се осмисли на границата на physis-а и потапяйки се в него. Разбирано като изплуване на смисъла, семиотичното спомага, според мен, да се отстранят дихотомиите на метафизиката (тяло – душа, физическо – психическо). По това съдете доколко размисълът ми, свързан със свещеното, е антиметафизичен и, едва като производно, феминистки. И ако наистина съм страстно привързана към признанието на жените в обществения живот, то е само доколкото ние можем да внесем ново отношение към властта и към смисъла. Отношение, което взима насериозно потребностите от оцеляване на нашия вид, както и поривите му към нещо свещено; жените са разположени на кръстопътя на тези две изисквания.
3. Abject, abjection[4] са понятия, които въведох въз основа на клиничната си практика: изправена пред симптоми, които по-късно нарекох Нови болести на душата, при които разделянето между субект и обект още не е ясно, но при които тези квази-цялости взаимно се изтощават от възхита и отвращение. Някои гранични случаи (border-line), както и някои аспекти на депресията, могат да се опишат от гледна точка на тази психическа недостатъчност, която също препраща към архаичната връзка на непрекъсната пъпна връв с майката: тъй като майката е първият ab-ject, първият обект на от-вращение и художници като Пикасо и Де Конинг знаят нещо по въпроса ...
Успоредно с понятията обект на отвращението и от-вращение, се опитах да се докосна до сложния свят на писател като Селин. Селин, владетеля на популярния роман, чиито стил е едновременно и жаргонен, и напевен, и наситен с нечувано вълнение. Но и той, вместо да поеме по пречистващия път на отвращението, който следват всички религии (аз поддържам, че всяка религия е форма на отърсване от обекта на отвращението), упорито следва въображаемата си погнуса, която превръща в политическа реалност. Антисемитизмът му и отвратителните му компромиси с нацистката идеология се изразяват в памфлети с тъжна слава, които аз се опитах, и бях сред първите, смело да прочета, като психоаналитик.
Това приключение на доста опасния терен (нека си го признаем) на отвращението, ми спечели много привърженици: много американски хора на изкуството, но и от цял свят, познаха себе си в това изживяване на отвращението, което наистина граничи с психотичните състояния, с които може да се сблъска изкуството. Но ми спечели и гръм и мълнии от списание The Nation, което обяви, че анализът ми на Селин цели само едно, да го оправдае: сякаш опитът да разбереш нещо означава непременно да го оневиниш. Тогава се сблъсках с едно от най-догматичните неразбирания на моите изследвания, което приех като вид партизанщина, като отлъчване на самия опит да се разсъждава. За мен това отлъчване е трагичният вариант на едно скорошно събитие, което е по-скоро комично и при което един шумен веселяк от Нюйоркския университет се хвана за перото, за да „разобличи“ „френските самозванци“, въобразявайки си, че отрича „формализации“ там, където всъщност се съдържаха само метафорични трансфери ...
4. Чуждостта, накрая, е тема, която, сами разбирате, ми е на сърцето. Книгата ми „Чужденци на самите себе си“, която получи наградата на Парижката академия, ми даде повод да прехвърля историята на чужденците, истинската им съдба и начина, по който Западът осмисля това явление. Но ми даде повод и да развия теза, която някои все още трудно изслушват. А именно: срещу националната депресия, която Франция преживява (подобно да други страни) поради глобализацията и поради наплива на емигранти, и срещу маниакалните реакции на тази депресия (като например крайно дясната политическа партия Национален фронт), най-важното е най-напред да се възстанови националното доверие. Така както възстановяваме нарцисизма или идеала за самия себе си у депримиран пациент, преди още да пристъпим към същинския анализ (който означава разтваряне) на съпротивите и защитите му.
Убедена съм, че поне през следващия век космополитното общество, за което човечеството мечтае още от времето на стоиците и най-вече във века на Просвещението, не ще може да се осъществи под формата на утопична, универсалистка сплав (melting pot), уеднаквена от пазара, медиите и Интернет. То ще приеме по-скоро вида на относително конфликтно съжителство на нации и групи от нации, поставени в положение да живеят с и срещу другия. Едва тогава съчетанието от уважението към националния идентитет и от насърчаването на общия интерес ще трябва да замести крайностите на настоящата глобализация.
Превела от френски: Цена Mилева
Юлия КръстеваМоето достойнство не ми позволява да остана в "Славия". Ще водя разговор с г-н Стефанов и ще му изразя желанието си да се разделим. Нашите момчета се нуждаят от шокова терапия. Фланелката на "Славия" трябва да се уважава. Това обяви след загубата с 1:3 от "Локо" в Пловдив наставникът на най-стария столичен тим Асен Букарев. Още в 5-ата мин
Двама кандидати са заявили желание да се грижат за поддръжката и снегопочистването на Дунав мост 2 и прилежащата му инфраструктура през 2013 -2014 г., съобщи пред “Труд” инж. Владимир Андреев, изп. директор на българо-румънското дружество “Дунав мост Видин - Калафат” АД. Двама кандидати са заявили желание да се грижат за поддръжката и снегопочиства
„Левски” спешно търси постоянен треньор, който да извади отбора от тежкото състояние, в което се намира. „Сините” са на дъното на блатото след катастрофалното си представяне във вечното дерби и загубата с 0:3 от големия съперник ЦСКА.
Григор Димитров заяви, че е сбъднал една своя голяма мечта, след като спечели първа титла от календара на АТП. Българинът изигра страхотен мач и направи впечатляващ обрат срещу световния номер 3 Давид Ферер.
"Една мечта стана реалност. Всеки винаги ми е казвал колко важна е тази стъпка. Изключително съм щастлив. Все още съм много развълнуван и трудно намирам думи", бяха първите думи на Димитров, след като вдигна трофея.
След това той се обърна към своя съперник, срещу...
България вече има своя шампион на АТП тура! Григор Димитров спечели титлата на турнира в Стокхолм след победа на финала над №3 в света Давид Ферер от Испания с 2:6, 6:3, 6:4. Това е първи трофей за Григор в надпревара на АТП в кариерата му и първи въобще за България.
Участниците в протеста освиркаха митинга на телевизионния водещ
Кризата в най-бедните европейски страни кара много жени и момичета да търсят нов живот в чужбина
Волфсбург сложи край на серията си от две поредни загуби в Бундеслигата и надигра Аугсбург с 2:1 като гост в последния мач от 9-ия кръг на германското първенство. Пораженията от Байерн Мюнхен (0:1) и Айнтрахт Брауншвайг (0:2) предизвикаха известни брожения сред феновете на „зелените“, но играчите на Дитер Хекинг поизтриха спомена най-вече от крушението срещу последния в класирането. Още в 10-ата минута обаче домакините от Аугсбург откриха чрез Тобиас Вернер, който се възползва от асистенция на Родригес. Това окончателно накара Волфсбург да се х...
Концерт на фолкпевицата Галена неволно обърка плановете на организаторите на фолклорен фестивал в Струмяни
"Литекс" е новият лидер в А група, след като в пряк двубой надигра и победи с 4:2 шампиона "Лудогорец" на неговия стадион.
Футболистите на Златомир Загорчич решиха до голяма степен всичко в мача с 3:0 до почивката, а второто полувреме предложи много напрежение и първата дузпа срещу разградския тим. В края бяха показани червени картони и на Кишада от "Лудогорец" и национала Николай Бодуров от "Литекс".
Двата отбора са с равен брой точки, то ловчанлии имат победа в прекия...
Под 100 души са се събрали на протест срещу правителството на Пламен Орешарски около 19.30 часа пред сградата Министерския съвет в София в 129-я ден от началото на протестите. Това съобщиха от пресцентъра МВР. Няма данни за нарушения на реда. Служители на полицията обезпечават сигурността по време на протестните действия.
На 70-годишна възраст в Берлин след кратко боледуване почина театралният режисьор Димитър Гочев, съобщава Дойче веле.
Българският творец беше едно най-големите имена в германския театър.
Театралната критика в Германия на два пъти (1991, 2005 г.) го избира за режисьор на годината.
Димитър Гочев e роден на 26 април 1943 г. в Първомай в семейство на ветеринарен лекар.
До 1985 г. работи в театрите на Плевен, Монтана, Русе, Враца, в театър “София” и Бургас.
През 1985 г. е поканен в Кьолн, за да постави “Квартет” на Мюлер и оттогава работи и живее в Германия.
Носител е наградата на германската критика в областта на театъра за режисьор на годината през 1991 г. за постановката му “Госпожица Юлия”.
Многократно е бил сред победителите в майските “Берлински театрални срещи” – с “Госпожица Юлия” от Аугуст Стриндберг (1992 г.), с “Битката на негъра и кучетата” (2004 г.), с “Иванов” (2007 г.).
За постановката си “Иванов” Гочев отново е обявен за режисьор на годината в Германия през 2005 г.
Статията "Почина театралният режисьор Димитър Гочев" бе публикувана първо в OFFNews.bg.
Под 100 души са се събрали на протест срещу правителството на Пламен Орешарски около 19.30 часа пред сградата Министерския съвет в София в 129-я ден от началото на протестите. Това съобщиха от пресцентъра МВР. Няма данни за нарушения на реда. Служители на полицията обезпечават сигурността по време на протестните действия.
Снайперисти умишлено стреляли по бременните жени в Сирия. Това разказа британският хирург Дейвид Нот, работил пет седмици в болница в Сирия. По негови данни се е случвало в един ден да лекува няколко бременни жени, взети на прицел от снайперисти от армията на сирийския президент Башар Асад.
Днес се състоя 129-ият протест срещу правителството на Пламен Орешарски пред Министерския съвет в София.
Началото на протестите беше провокирано от избора на депутата от ДПС Делян Пеевски за председател на ДАНС на 14 юни. Същата вечер хиляди се събраха по улиците на столицата в знак на недоволство. Въпреки че още на следващия ден Пеевски изяви готовност да се оттегли, а седмица по-късно парламентът отмени решението си, протестите не спряха и продължават вече пети месец.
...
Под надслов "Долу ръцете от българската земя" преминаха днес протестите срещу продажбата на българска земя на чужденци, съобщи БНТ. Кореспонденти на медията информираха, че във Варна, Бургас и Русе те са преминали символично. По-масово е било присъствието в Добрич, където гражданите са настояли да се проведе национален референдум по въпроса.
Темата излиза на дневен ред сега, защото на 31 декември изтича седемгодишната забрана за чужденци да купуват земя, предвидена в договора за...
Лихвите по кредити вече са на нивата отпреди кризата, показва статистиката на БНБ. Въпреки това интерес към тегленето на заеми няма. Спадът засяга най-вече ипотечните кредити и тези за малки и средни предприятия. Банкери прогнозират, че лихвите ще продължат да се понижават. Причината е високата конкуренция по привличането на клиенти за заеми.
B 73-ия си мач в “А” група двукратният шампион “Лудогорец” разбра за първи път какво е да бъде отсъдена дузпа срещу него в българския елит. Шестващите повече от успешно в Лига Европа разградчани капитулираха 2:4 от “Литекс” в битката за върха в родния шампионат. 13-ият кръг се оказа фатален за “Лудогорец” не само в борбата за трите точки, но и
Отпускането на така наречените бързи заеми се затяга драстично до края на годината, като целта не е да станат по-евтини, а хората, които ги използват, да бъдат по-защитени, съобщи Би Ти Ви. Вследствие на стотиците сигнали, получени от ощетени кредитополучатели, правителството, заедно с депутати от БСП и ДПС, подготвят промените. След няколко
Президентът на Литекс Трифон Попов заяви, че неговите футболисти няма да преследват титлата на всяка цена, в същото време няма и да се откажат от борбата за първото място. Клубният бос на ловчанлии освен това изказа похвали за играта на тима при победата с 4:2 над шампиона Лудогорец, която изкачи „оранжевите“ на първото място в А група. „Доволен съм много от победата в това дерби. Имаше всичко – напрежение, голове. Мисля, че и хората трябва да са доволни.“ „Има много мачове до края на сезона, доста е дълго първенството. Няма да гоним титлата на...
Нападател, маскиран като клоун, застреля мексиканския наркобарон Франсиско Рафаел Ареяно-Феликс, предаде АП. Най-големият брат от някога страховития клан, контролиращ наркокартела “Тихуана”, бил покосен в тихоокеанския курорт Лос Кабос. Той бил убит в къща на плажа, която взел под наем. Мотивът за убийството се разследва.
2004 - 2018 Gramophon.com