Къде са националистите?
Британският министър-председател посяга на правата ми. И няма кой да ме защити.
Тъжно е някак си да се събудиш в едно дъждовно европейско утро и да установиш, че ти носителят на български паспорт, не представляваш национален интерес.
И никой от национално отговорните политици не те защитава.
Дейвид Камерън написа в понеделник във “Файненшъл таймс” какво мисли да ми направи – на мене и на всичките ми сънародници, които искат свободно да се движат в ЕС.
Той иска първо да стесни достъпа ми до неговата страна, а ако се провра през него, да ми остави минимални шансове за социална защита.
Аз членувам в Европейския съюз от 1 януари 2007 г. И като влизах там, ми казаха: Добре дошъл в съюза на свободното движение на стоки, капитали, услуги и хора.
Това, че хората бяха на последно място, малко ме смути, но не го драматизирах. Бях свикнал с това място от предприсъединителното ми битие.
После ми казаха, гледай сега, тук при нас движението наистина е свободно, но е бавно. Първите седем години те пускаме да идваш на разходка в другите страни, но не и да работиш там.
Добре, викам аз, седем години чаках да ме пуснете при вас на разходка, мога да почакам още седем за работа.
И ето ги, вторите седем години свършват на 1 януари 2014 г. И Камерън се е притеснил, че ще дойда в неговата хубава страна. Да я разваля.
Знам го аз за какво се притеснява всъщност. Не е от мене. С такива като мене не само мрачният Албион, ами цяла Западна Европа е пълна много отдавна.
И тя срещу нас няма нищо против. Имаме квалификации. Говорим техните езици, че и други, а те не говорят нашия. И сме готови да работим повече от тях за по-малко пари. И не само сме готови, но и работим.
Но заедно с нас идват и едни други наши европейски съграждани, които нито говорят тукашния език, нито могат и искат да работят нещо, а направо се нареждат пред социалните служби, без нищо да са внасяли.
А техните социални служби и помощи не са като нашите. Тук една помощ е колкото две български заплати.
Като погледнеш статистиките, тази втора категория мобилни източноевропейци са съвсем малко. Но правят голямо впечатление с подхода си, който е напълно чужд на тези подредени, богати, спестовни, протестантско-капиталистически общества.
Малка вреда, но голям скандал, който е добре дошъл за тукашните “Атаки”. И в най-богатите страни има нещастни хора. Аутсайдери. И благодарение на демокрацията те си имат хейтърски (мразещи) партии.
Тези партии са приложение на политиката като масова психотерапия. Намираш си обект и си изливаш всичките проблеми върху него във вид на омраза.
Една такава партия, Партията за независимост на Обединеното кралство на Найджъл Фараж, последните години хапе големи хапки от електората на консерваторите на г-н Камерън.
Ей тук го стяга чепика, завалията, че ние мобилните новоевропейци караме воденицата на г-н Фараж. На колкото частични избори е хванал консерваторите на толкова ги е бил. И Дейвид, горкият, чака със свито сърце парламентарните избори през 2015 г.
Партията му е разделена като БСП. Хардлайнерите искат Велика Британия да напусне ЕС. Референдум искат за това. Както 59 социалисти искаха да не продаваме земя на чужденци. По-умерените консерватори, където е и самият премиер, искат да предоговорят с ЕС участието си в него. Но и а тях не им е ясно как да направят това. И само вдигат предизборен шум около него. Защото да предоговориш европейски договор е като да пренапишеш Новия завет след преговори с четиримата евангелисти.
Г-н Фараж е малък на ръст човек, но голям оратор. С удоволствие слушам как убедително говори глупости и лъжи в Европейския парламент. “Атака” имат много хляб ...
Руски амбиции дистанцират България от САЩ и я включват в Евразийски съюз
Под заглавие “Ако Западът не засили подкрепата си към гражданското общество в България, тя рискува да изпадне обратно в ръцете на Русия”, авторката Ивета Чернева, експерт по външна политика, човешки права и устойчиво развитие, анализира настоящата ситуация в България и рисковете за страната от засилващите се руски влияния у нас. Изследването е публикувано на сайта на университета London School of Economics and Political Science (LSE).
Според Ивета Чернева последните събития в България подсказват ясно, че страната може да започне да клони обратно към Русия, независимо че е член на НАТО от 2004 г. и пълноправен член на ЕС от 2007 г. В материала се подчертава, че правителството на Орешарски вече е изразило категоричната си подкрепа към огромен брой руски енергийни проекти в страната, като строителството на атомната централа в Белене.
Когато през 2011 г. руският президент Владимир Путин обяви идеята си за трансправителствена организация наречена “Евразийски съюз”, малцина в България възприеха тази идея като заплаха за демокрацията в страната и западната ориентация на България.
Малцина обърнаха и внимание на руския посланик в НАТО, който през 2008 г. описа България като “Руският троянски кон в ЕС”. Руският политолог Дмитрий Орлов пък спомена България сред страните с потенциал да влязат в “Евразийския съюз” и демонстрират лоялност към руските икономически интереси. Сред тези страни попадат също Куба и Венецуела.
Независимо от ясните заявки от руска страна за визията им за развитие на България за в бъдеще, малцина обърнаха внимание и се замислиха сериозно върху думите на руските държавници, подчертава Ивета Чернева и поставя въпроса: Все пак какво може да се обърка толкова, нали сме страна-член на НАТО и на ЕС.
По нейно мнение, последните събития в България обаче може би ще накарат доста хора на Запад да преразгледат статичното си разбиране за западната ориентация на България. Влиянието на руските олигарси в страната расте все по-осезаемо благодарение и на немалката подкрепа и предпазните мерки, предприемани от правителството на Пламен Орешарски.
Предвид това нищо чудно много скоро България да бъде включена в списъка с установените точки на напрежение между САЩ и Русия, сред които са ситуацията в Сирия, човешките права, енергетиката и скандалът Сноудън.
Три са най-категоричните основания за направения извод относно преориентирането на България към Русия, пише авторката.
Първо, темата за газопровода Южен Поток. През юли тази година българското правителство подписа споразумение с Газпром за строителството на газопровода през българска територия, който ще бъде експлоатиран без никакви такси в полза на Газпром в продължение на 15 години.
Правителството на Орешарски побърза да обяви, че “това няма да струва нищо за българския данъкоплатец”. Неофициално обаче една руска банка е отпуснала за целта заем от няколко милиарда евро с 8% лихва - нещо, което българският данъкоплатец ще трябва да покрива в бъдеще, пише Ивета Чернева.
Второ, независимо от неубедителния резултат от референдума за строителството на втора атомна централа в Белене, правителството на Орешарски обяви през юли своите намерения за реинициране на този проект. Българските граждани като цяло са разединени по темата за втора ядрена централа в страната, която беше започната неуспешно от руската държавна енергийна компания Росатом.
Трето, има сериозни индикации, че военни проекти в България се подготвят да бъдат възложени за реализация на руски военни предприятия, вместо на натовски партньорства.
Тези горещи въпроси, според Ивета Чернева, повдигат съвсем естествения въпрос: САЩ въобще наблюдават ли какво се случва тук? На този етап, пише тя, се очертават поне две алтернативни политики за предприемане от страна на Вашингтон спрямо евентуално възпиране на ново навлизане на България в руска орбита.
Първата се отнася до засилване на американската подкрепа ...
Нов опит направи премиерът Дейвид Камерън да смекчи общественото безпокойство около очакваната имигрантска вълна от България и Румъния с обявените ограничения за използване на британска система за социални помощи от имигрантите от Европейския съюз.
В статия за в. “Файненшъл таймс”, цитирана от британския печат, Камерън огласи мерките и изтъкна, че Европа трябва да се реформира, за да върне доверието на гражданите си, имайки предвид опасенията, че неограничената имиграция подхранва подкрепата за десни популистки партии като Британската партия на независимостта.
Великобритания от десетилетия е главен поддръжник на разширяването на ЕС и на свободното движение, но сега иска да ограничи достъпа чрез нови правила, които да спрат притока на работници от бедните към по-богатите страни членки на съюза. При перспективата за бъдещо разширяване към Балканите, а може би и Турция, Камерън настоява за нови правила, които ще забавят напълно свободния достъп до трудовите пазари, докато не се гарантира, че отварянето на трудовия пазар няма да доведе до огромна миграция, посочва “Файненшъл таймс”.
Както и в. “Гардиън”, който подробно излага новите мерки, в. “Индипендънт” отбелязва, че новодошлите източноевропейски имигранти ще се сблъскат с по-строги изисквания за отпускане на социални помощи, а бездомниците ще бъдат депортирани. Камерън обяви мерките след натиск от страна на торите Лондон да не се подчини на Европейската комисия и по-строго да контролира правото на българи и румънци да работят във Великобритания, допълва “Индипендънт”.
Камерън ограничава достъпа на български и румънски имигранти до британската система за социални помощи, пише също и в. “Дейли телеграф”. Наред с обявяването на рестриктивните мерки Камерън атакува лейбъристите, заявявайки, че причина за сегашната ситуация е фактът, че предишното правителство не е възприело по-твърда линия, когато през 2007 г. България и Румъния са били приети в ЕС. Премиерът изтъкна, че имиграционната политика на лейбъристите е причина на сегашната враждебност на британците към мигрантите от ЕС. Камерън нарече огромна грешка това, че не е бил наложен контрол.
“Силните думи на Камерън са лишени от смелост”, пише “Юропиън войс” в заглавие на коментар по повод на изразените тази седмица от британския премиер Дейвид Камерън намерения за налагане на по-строги ограничения върху пребиваването на имигранти в Обединеното кралство. Според основания от “Икономист груп” вестник сега Камерън се страхува и даже е изпаднал в паника, което е “твърде отблъскващо представление”. Той се бои от Британската партия на независимостта (БПН) - антиимигрантска и евроскептична партия, която изглежда ще се представи добре на изборите за Европейски парламент през май догодина, подчертава “Юропиън войс”.
Изданието припомня вчерашната статия във “Файненшъл таймс”, в която Камерън заявява, че споделя дълбоките опасения на съгражданите си от негативните отражения върху британския трудов пазар, които ще окажат българите и румънците от 1 януари догодина. “Юропиън войс” констатира, че в миналото, когато премиерът “беше по-малко склонен към шовинизъм или имаше повече нравствена смелост”, той се противопоставяше на тези опасения, но сега ги споделя.
Печатното издание възразява срещу позицията на Камерън с няколко аргумента. Първо, той преднамерено смесва правата на българите и румънците на социални облаги с правата им да работят, а освен това данните сочат, че имигрантите във Великобритания от другите страни внасят повече в данъчната и социалната система, отколкото получават облаги от нея. Така, лишени от спекулацията за заплахата от “социалния туризъм” на българите и румънците, думите на Камерън са по-скоро израз на шовинизъм, отколкото са икономически аргумент.
Жестоката истина е, че Великобритания се нуждае от имиграция, защото без нея икономиката ще страда особено заради недостига на квалифицирана местна работна ръка, заключава “Юропиън войс” и добавя, че ако Дейвид Камерън наистина иска да говори за реформи в ЕС, трябва да изостави тактиката на сплашване.
“Файненшъл таймс” ...
Отборът на Лудогорец спечели битката за върха в група "Б" на Лига Европа, като на стадион "Васил Левски" те успяха да спечелят нови три точки срещу ПСВ Айндховен.
ДПА
Френските парламентаристи започват обсъждания тази седмица на законопроект, замислен да нанесе съкрушителен удар на секс-търговията в страната.
Подтикнати от шведската политика в тази област, двама парламентаристи от управляващата Социалистическа партия предложиха законопроект, който измества стигмата около проституцията, наказвайки по-скоро клиента, а не предлагащите секс-услуги срещу заплащане.
“Ако нямаше клиенти, нямаше да има и проституция - това се подразбира. Известно ни е обаче също, че за проституцията винаги ще има клиенти. Амбицията ни трябва да е да се опитаме да ограничим броят им”, посочи в писмен доклад до парламента депутатката Мод Оливие - един от авторите на законопроекта.
За да охлади страстите на клиентите, законопроектът предлага заловените потребители на секс-услуги да бъдат глобявани с 1500 евро, да се изисква от тях да посещават курс за условията, при които се извършва проституция, или и двете. Вносители предлагат при повторно нарушение глобата да се удвоява.
Същевременно лицата, които предлагат секс, било то на улицата, в клубове или в интернет - предполага се, че във Франция те са между 20 и 40 хиляди - вече няма да бъдат глобявани, за това че се предлагат на потенциални клиенти.
Вместо това на тях ще им се помага да престанат да се занимават с проституция, да си намерят жилище и работа, а на чуждите граждани гражданки - да станат законно пребиваващи във Франция.
Европа от години се бори със засилващия се трафик на жени от бившия източноевропейски блок и Африка за нуждите на секс-пазара.
Делът на чужденците сред лицата, продаващи секс във Франция, е скочил от 20 процента през 1990 г. на 90 процента днес, сочи статистиката, цитирана в доклада на г-жа Оливие.
Други страни изпробваха разнообразни средства.
Германия узакони проституция през 2001 г., смятайки, че правото на социални осигуровки ще промени положението на секс-труженичките. Критици обаче твърдят, че в резултат на тази мярка трафикът на жени, предлагащи секс, е нараснал. Незначителна част от предполагаемите 400 000 секс-работнички в страната са се регистрирали да получават социални осигуровки.
Швеция възприе през 1999 г. обратната линия, като криминализира заплащането за секс услуги и дори прати някои клиенти на този вид услуги в затвора.
Над 10 години по-късно броят на секс-работничките по шведските улици е драстично снижен, което накара Исландия, Финландия и Норвегия да приемат подобни закони.
Авторите на френския законопроект очертаха дебатите като дискусия за равноправието на половете: 85 процента от секс-тружениците във Франция са жени, докато 99 на сто от клиентите са мъже.
Осемдесет и пет организации, представляващи секс-тружениците или работещи с тях, обаче предупредиха, че налагането на наказания на потребителите на секс-услуги “ще направи проститутките по-уязвими, като ги прати още по-дълбоко в подземния свят, ще ги отдалечи от сдруженията, предлагащи им подкрепа и здравни грижи”.
През октомври група от около 300 проститутки излязоха на протест, издигайки транспаранти, на които пишеше, че наказването на клиентите е равносилно на “убийство” за секс-труженичките.
Група известни писатели, актьори, певци и светски личности, начело с писателя Фредерик Бегбеде, се обявиха против закона, който според тях представлява атака срещу “свободата, литературата и интимността”.
“Смятаме, че всеки има право да продава своя сексапил и дори да се наслаждава на това”, заяви групата, нарекла се “343-те копелета” в целенасочено провокативен манифест, озаглавен “Долу ръцете от моята проститутка”.
Манифестът, който е препратка едновременно към манифеста за правото на аборт от 1971 г. на “343-те кучки”, оглавен ...
Мина е избухнала на територията на дипломатическото представителство, а друга – до външните ограждения
Франс прес
Споразумение за асоцииране с Европейския съюз би било “от голяма полза” за икономиката на Украйна, но само ако има зелена светлина от Москва, чиито икономически санкции, в обратния случай, биха свели до нула тези предимства, твърдят анализатори.
“Евентуално споразумение за асоцииране и за свободна търговия с ЕС би било много положително за Украйна и от голяма полза за украинската икономика, но при условие че Русия не е против него и няма да наложи ограничения върху вноса на украински продукти на пазара си”, заяви Олександър Жолуд от Международния център за политически изследвания в Киев.
“Русия е най-големият пазар за Украйна, докато ЕС е на втора позиция”, поясни той. “Ако Русия реши да ограничи украинския внос, то това би бил тежък удар за Украйна и до голяма степен би превишил ефекта от всички предимства на евентуално споразумение с ЕС”, което пък би отворило най-вече пътя за свободен износ на украински стоки към Съюза, подчертава анализаторът.
Това историческо споразумение между Украйна, бивша съветска република, и ЕС бе рязко отхвърлено миналата седмица от украинското правителство, което обясни решението си “изключително с икономически причини” преди да признае във вторник, че е било разубедено от Русия.
Москва, която притиска Киев да се присъедини към Митническия съюз, създаден от Русия заедно с други бивши съветски републики, не спря през последните месеци да заплашва Украйна
с ограничения в търговията между двете страни, ако украинските власти подпишат споразумението с ЕС (което се очакваше да стане днес, 28 ноември, в литовската столица на срещата на лидерите на ЕС с техните партньори от Източна Европа - бел. ред.).
Украйна изнася в Русия промишлени продукти като вагони, тръби за газопроводи и петролопроводи и млечни продукти. Украинският експорт към ЕС е най-вече на земеделски продукти и метали. “Ако бъде подписано споразумение с ЕС, заводът ни ще остане също толкова далече от европейския пазар, колкото е в момента.
Европа прекалено много обгрижва собствените си производители”, посочва Георги Шкудар, президент и главен изпълнителен директор на Завода за тежко машиностроене в Новокраматорск (източната част на Украйна). “Украинските земеделски продукти няма да бъдат конкурентоспособни и в Европа, защото ние имаме норми, които са много различни”, подчерта той в изказване, предоставено на АФП. “В същото време подписването на това споразумение значително ще усложни търговията ни с Русия и (…) ще намали два пъти доставките на украински стоки (на този пазар)”, подчертава Шкудар.
Той е един от украинските предприемачи и индустриалци, които поискаха на 12 ноември от президента на страната Виктор Янукович да отложи с една година подписването на споразумение за асоцииране с ЕС, за да може Украйна да се подготви по-добре за него.
Според Олександър Данилюк от Центъра за подпомагане на украинските предприемачи обаче заплахата от руски санкции е преувеличена.
“Някои украински стоки са необходими в Русия. Ако Москва наложи санкции, то от тях на първо място ще пострада руската икономика”, твърди Данилюк. “Украйна се нуждае от реформиране на икономиката си. И ние можем да направим това, ако подпишем споразумението с ЕС. То ще даде на Украйна достъп до европейския пазар и ще позволи да се модернизира украинската икономика”, посочва Данилюк.
“А освен това, ако Москва наложи санкции на Украйна, Киев ще може да внесе жалба в Световната търговска организация (СТО), чиято членка от 2012 г. е Русия”, допълва той. “Разбира се, ще отнеме време” да се уреди такъв спор, признава експертът.
Присъединяването към Митническия съюз, за което настоява Русия, няма да отвори вратите на едно Елдорадо за Украйна, коментира Олександър Жолуд. “Украйна ще бъде принудена да затвори пазара си за вноса от трети страни, които не са членки на Митническия съюз. И скоро ще се стигне до повишаване на цените за украинските потребители”, ...
Франс прес
Силвио Берлускони, който бе осъден за данъчна измама и в сряда може да изгуби креслото си в Сената, близо десет години бе начело на страната си - типична “съксес стори” по италиански, белязана с куп разочарования по пътя от величие към падение.
Човекът, спечелил прякор Каймана с това, че държи на бой, предварително обяви за “държавен преврат” намерението на сенаторите да гласуват изключването му от парламента, който не е напускал вече към 20 години.
Роден на 29 септември 1936 г. в семейството на банков чиновник от Милано, Силвио Берлускони започва работа като аниматор на круизни кораби. Надарен с впечатляваща физика, младежът пее и още тогава разправя смешки.
След като завършва право, той се впуска в деловия живот. Неудържимият му възход оттогава кара мнозина да питат откъде идва неговото богатство, останало десет години най-голямото в Италия - но той не е разсеял мъглата и до днес.
Творческият му гений обаче се развихря главно в телевизията - велик майстор на общуването, през 80-те той без притеснение вмъква тук и там в програмите си разголени жени, за да се хареса на публиката.
Холдингът на семейство Берлускони “Фининвест” включва три телевизионни канала, вестници, издателство “Мондадори”, също и един вид черешка върху тортата за този футболен фен - клуба “Милан”, шампион на Италия за 2011 г.
През 1994 г. Кавалера - най-младият кавалер на Ордена на труда, навлиза в политиката. За седмици успява да стъкми “Форца Италия” (”Напред, Италия!”) и печели изборите.
Изоставен от съюзниците си, кабинетът му рухва след седем месеца. През 2001 г. той си възвръща властта и я запазва чак до април 2006 г. - рекорд за целия следвоенен период.
Уморен от изминалите пет години, той губи на косъм поредните избори, но две години по-късно взема бляскав реванш и поема държавното кормило за трети път.
През ноември 2011 г. впрочем се налага да отстъпи управлението на страната, обхваната от тежка финансова криза, на икономиста Марио Монти.
Идва обаче пролетта на 2013 г.: той отново изскача на политическата сцена, завладял една трета от местата в парламента - и принуждава левицата да сключи сложно коалиционно споразумение с историческия си враг.
Но през октомври го очаква ненадеен удар изотзад - бившият му “престолонаследник” Анджелино Алфано отказва да свали правителството. Започва разцепление сред верните му хора, точно когато поражения в съдебните битки са отслабили до крайност 77-годишния милиардер.
Защото на 1 август е постановена първата окончателна присъда срещу него - касационният съд потвърждава четиригодишното лишаване от свобода във връзка с измамите в медийната му империя “Медиасет”. Амнистия свежда наказанието на една година общественополезен труд, който трябва да бъде положен през 2014 г.
Както винаги по време на дългогодишните и многобройни процеси, той се представя за жертва на “червените тоги”.
Всред атаки и нападки Кавалера продължава да се грижи за външния си вид - боядисва си косите, с дебел слой фон дьо тен поддържа вечен слънчев загар и се подлага без комплекси на пластична хирургия.
Заради осъщественото му влечение към хубави жени, включително колгърли, през пролетта на 2009 г. го сполетява страхотен иск за развод. Неотдавна пък е осъден на седем години затвор - при все че обжалва, - за секс срещу заплащане с малолетна и за злоупотреба с власт. Става дума за мароканското момиче с прякор Руби и вечеринките, известни като “бунга-бунга”.
Баща на пет ...
Новината на деня от Германия е постигането на споразумение за съставяне на правителствена коалиция между консервативния блок на канцлера Ангела Меркел и Германската социалдемократическа партия (ГСДП).
Всички онлайн издания отразиха приключването на преговорите в ранните сутрешни часове с подробен списък на постигнатите договорки. Медиите са единодушни, че най-важните пробиви в преговорите са пенсионният компромис, елементи от който ще се приложат още от януари 2014 г., и който според “Франкфуртер алгемайне цайтунг” е на стойност 20 милиарда евро; въвеждането от 2015 г. на минимално федерално почасова ставка от 8,5 евро, решението да не се увеличава публичният дълг след 2015 г., да не се вдигат данъците и да не бъдат принуждавани германците, родени в Германия от родители с чуждестранно гражданство, да избират между германското и другото си гражданство.
Като важни решения всички медии споменават и въвеждането на нов пътен данък за чуждестранните шофьори на автомобили, но при условие, че той е съвместим със законодателството на Европейския съюз. Двете партии са се договорили и за постигане до 2030 г. на целта 55-60-процента от енергията да е от възобновяеми източници.
Пресата изобилства от подробности за атмосферата по време на маратонското заседание, продължило над 17 часа. Консервативният “Велт” разказва с много ирония как Меркел е предпочела да заседава цяла нощ в тесен кръг, изолирайки по този начин близо 70 политици от двете партии, които били принудени да обикалят безцелно из коридорите на централата на ГСДП или да гледат телевизия.
Изданието възхвалява канцлерката: “ГСДП не се чувстваха като домакини в този мач, макар че последният и решаващ рунд на коалиционните преговори се състоя в централата “Вили Бранд”. Напротив: другарите, които скоро ще управляват заедно с Ангела Меркел, усетиха в тази забележителна вечер цялата твърдост на новата си шефка. Защото Меркел приложи същата тактика, чрез която в рамките на Европейския съвет поставя на колене нежелаещите да правят икономии южняци: тя започна да разглежда въпросите в детайли и да изморява останалите участници чрез многочасово преговаряне.”
Цитирайки първите реакции за постигнатото споразумение, центристкият “Цайт” отбелязва, че и двете партии са излезли от преговорите с усещането, че са победители. Вестникът хапливо описва как са прекарали времето си журналистите, отразяващи финала на коалиционните преговори: в пълна изолация в бистрото на партийната централа, ядене на гулаш и зяпане на телевизия.
Макар че общият тон в медиите е на облекчение от приключването на този етап от дългата процедура за съставяне на правителство, медиите вече коментират следващите стъпки - референдума в ГСДП за одобряване на коалиционното споразумение, който ще е на 6 декември, и уточняването на имената на министрите в кабинета, което ще стане едва след като бъдат обявени резултатите от референдума. Поради тази причина водещото заглавие на “Шпигел” е “Коалиция има и все пак всичко е под въпрос”.
БТА
Франс прес
Куба се превърна в износител на лекарства и е далеч от недостига, който мъчеше кубинците преди 10 години, макар комунистическият режим все още да внася една трета от необходимите медикаменти на страната, коментират специалисти от сектора.
“Много по-лесно е, отколкото преди 10 години, да бъдат открити в аптеките лекарствата, предписани от доктора, но не се намира всичко, много хора прибягват до услугите на прекупвачи или си ги набавят от чужбина”, обобщава Жизела Васкес, 44-годишна медицинска сестра.
Производството и продажбата на фармацевтични продукти в Куба е изцяло в ръцете на държавата, която полага от началото на този век огромни инвестиционни усилия, за да насърчава научно-развойната дейност в тази област.
Днес медикаментите са второ перо в кубинския износ след никела. Експортът е за около 600 милиона долара годишно - двойно повече от двата звездни продукта на страната - пурите и рома.
От 881 медикамента, които официално се продават в Куба, 583, или 66%, са местно производство. Към тях трябва да се добавят няколко ваксини и иновативни продукта, разработени в биофармацевтичен комплекс, който служи за модел в Латинска Америка.
“На практика човек може да намери винаги генерични лекарства за хронични болести като хипертонията или диабета”, казва Мария Фернандес, на 58 години. Тя дава всеки месец по 13 песо (0,5 долара) от пенсията си от 268 песо (11 долара), за да се лекува от проблемите си с артериалното налягане.
Фернандес обаче признава, че понякога е принудена да прибегне до услугите на черния пазар, за да си купи компреси, болкоуспокояващи или витамин С на цени, които обаче нямат нищо общо със субсидираните в държавните аптеки.
Кралят на черния пазар е мепробаматът - анксиолитик, който отпуска мускулното напрежение, но предизвиква полемика заради риска от пристрастяване и натравяне. Режимът реши да го изтегли от пазара, но той остава в незаконна продажба. “Много хора си купуват (мепробамат), за да го изпратят на семейството си в САЩ”, твърди Мария Фернандес.
Въпреки че производството на лекарства в Куба на практика се е удвоило между 2007 и 2010 година според най-новите данни на Националната статистическа служба, страната продължава да внася всяка година суровини и медикаменти, които не се произвеждат на острова, за около 300 милиона долара.
“Работим за укрепването на националната индустрия, за да придобиваме все по-голяма независимост”, заяви неотдавна по телевизията Хосе Велес, директор на отдела за медикаментите в министерството на здравеопазването.
По-голямата част от внесените лекарства впоследствие биват продавани на субсидирани цени или раздавани безплатно, подчертава Хосе Фернандес, вицепрезидент на държавния холдинг BioCubaFarma.
Така групата купува доза инсулин за 5 долара, за да я препродаде за 1,25 песо, или 0,05 долара. Лечението с антитела на болните от рак на гърдата е безплатно, а струва между 35 000 и 45 000 долара. Медикаментите срещу вируса на СПИН също са раздавани безплатно.
Далеч от годините на оскъдица, Куба страда днес от свръхпроизводство на лекарства. Близо трите хиляди държавни аптеки обслужват всеки месец 10 милиона клиенти, което се равнява на между 15 и 20 милиона медицински рецепти, в една страна с население от 11,1 милиона души, според данни на държавната телевизия.
Кражбите и отклоняването на продукция подхранват един черен пазар, който, по презумпция, не е обхванат от статистиката и става обект на телевизионни кампании за предупреждаване на кубинците да не прибягват до самолечение и свръхпотребление на медикаменти.
БТА
В борбата за влияние и богатство ще има само един победител. Християнството може и да учи на смирение, но ако един кардинал иска да стане папа, трябва да остави принципите и вярата настрана. При това положение заложилите на носителя на “Оскар” Джеръми Айрънс имат най-голям шанс да спечелят. Всяка неделя от 21, 50 ч по Фокс култовият сериал
Франс прес
Нерешителен по фискалните въпроси или аферата “Леонарда”, но непоколебим за Мали, Сирия, Иран, а вече и за Централна Африка.
Загадката на президента Франсоа Оланд се обяснява според експертите от това на кое място се изявява: във Франция той е предпазлив, в чужбина е освободен.
“Какво съм правил във Франция за 18 месеца, ако не да вземам решения?”, възмути се френският държавен глава, засегнат от въпрос за твърденията, че му е липсвал авторитет по време на неотдавнашно посещение в Израел. “И за международния живот също не съм се колебал!”, допълни той.
В действителност според експертите образът му е диаметрално противоположен, когато става дума за вътрешната и външната политика.
“У Франсоа Оланд се наблюдава истинска двойнственост: виждаме го твърд, решителен, непреклонен за Мали, Сирия, Иран”, казва Фредерик Даби от Института за проучване на общественото мнение ИФОП. “Обратно, във вътрешната политика към него се установи критично отношение като към един колеблив президент, който няма здрава ръка, който не е категоричен, който отлага.”
Според Даби “две неотдавнашни събития създадоха това впечатление: Леонарда и отлагането за екологичния данък
Изправено пред съпротивата на земеделците в Бретан, Западна Франция, по въпроса за екологичния данък за тежкотоварните автомобили, правителството на Оланд отстъпи и обяви, че замразява мярката и тя няма да бъде приложена от 1 януари.
В аферата “Леонарда” с незаконно пребиваващата ромска ученичка, която заедно със семейството си беше експулсирана в Косово, президентът обяви половинчата мярка, която не беше убедителна за никого - момичето да се върне във Франция, но “само”.
Той се стреми “непрекъснато да намира компромис, докато страната очаква решителност: действия не в интерес на всички, а в защита на общия интерес”, коментира пред Франс прес Стефан Розе, председател на анализаторската организация CAП (Съвети, анализи и перспективи).
Според Фредерик Даби “във Франция съществува култура на авторитета”. “Подходът на Оланд не се приема добре, защото компромисът се възприема като отстъпление и колебание, като неспособност да се вземе решение и да се прояви категоричност.”
Французите не разбират най-вече защо при положение, че е на дъното на класациите за политически рейтинг, президентът не казва направо каква е политиката му за страната.
“По въпросите на вътрешната политика за Франсоа Оланд изглежда е по-лесно да действа, без да обяснява”, смята Стефан Розе.
“Той маскира и прикрива това, което смята да направи”, потвърждава и анализаторът Ален Дюамел.
На международната сцена е точно обратното. През януари президентът започна блиц операция срещу въоръжените ислямистки групи в Мали: “Един от редките моменти на нарастване на популярността на Франсоа Оланд”, подчертава Фредерик Даби.
През август той се показа готов да “накаже” сирийския режим на Башар ал Асад, като стигна по-бързо и по-далеч от американския президент Барак Обама. Макар че в крайна сметка беше принуден да отстъпи. През ноември той се противопостави на най-близките си съюзници по въпроса за иранската ядрена програма, като поиска и получи в Женева по-”солидно” споразумение от предвиденото.
Експертите смятат, че тази двойнственост може да се обясни с разликите във формата и в основанията. Преди всичко външната политика и отбраната са негов “запазен периметър” според конституцията на Петата република. Президентът “практически не е поставен под контрол и може да прави каквото си иска”, отбелязва Ален Дюамел. “Колкото са вързани ръцете му във вътрешен план, толкова свобода има в международен план.”
“Той не трябва да се съобразява с текущите настроения в Социалистическата партия: той е Франция”, констатира и Доминик Моази от Френския институт за международни отношения.
Но Франсоа Оланд се възползва най-вече от пространството в Близкия изток, освободено от САЩ, които при Барак Обама действат по-малко интервенционистки. Оланд се възползва и от ограничената роля на Германия на международната сцена, която не съответства на икономическата й тежест.
“Заради отдръпването на ...
в. Вашингтон пост
На този месец преди 10 години Михаил Саакашвили, по това време 35-годишен юрист с американско образование, поведе шествие към грузинския парламент, което по-късно събори от власт един корумпиран и деспотичен режим в бившата съветска кавказка държава и даде началото на един либерална демократична вълна в Евразия.
“Революцията на розите” бе последвана година по-късно от украинската “Оранжева революция”. Дръзкият и харизматичен Саакашвили скоро след това стана президент на Грузия и символ на прозападната промяна и бе толкова презиран в Москва, колкото бе обожаван във Вашингтон.
Десет години по-късно вълната утихна. Миналата седмица Украйна, водена от същия бандитски политик, пометен от Оранжевата революция, се отказа от подписването на споразумение за асоцииране с Европейския съюз и пое курс към путинския Кремъл.
Тя последва Армения, която през есента не издържа на деспотичния натиск на Путин. Единствено Молдова и Грузия на Саакашвили продължават да търсят споразумение с ЕС и да вървят по пътя към демокрацията и свободния пазар, които това споразумение изисква.
Що се отнася до Саакашвили, той се върна там, откъдето започна - в Съединените щати - след приключването на втория си президентски мандат миналата седмица, година след като партията му претърпя тежко поражение на парламентарните избори. Той не е желан нито у дома, нито във Вашингтон, който откакто Обама е на власт, не обръща вече много внимание на Грузия и на други бивши съветски републики.
Освен това колебливият курс на Грузия към Европа зависи от оставането на бившия президент извън страната, тъй че грузинското правителство с авторитарен уклон, което го смени, да не може да го вкара в затвора.
“Проблемът в моя случай е, че ако бъда арестуван, това значи край на грузинската евроинтеграция”, ми каза Саакашвили по време на визита във Вашингтон миналата седмица. Той не преувеличава - единствено доброволното му напускане на страната дава гаранция, че няма да го последва съдбата на бившата украинска министър-председателка и лидерка на “Оранжевата революция” Юлия Тимошенко, чието лишаване от свобода доведе до разрив между ЕС и Украйна.
Мъртва ли е либералната демокрация в постсъветското пространство? Дали Путин ще успее да превърне Евразийския съюз в нещо като московска Съветска империя? Саакашвили, духовит както никога, отсече: “Няма начин”.
“Когато провеждаш радикални реформи знаеш, че някой ще дойде и ще се опита да ги отмени”, казва той. “Това е затворен кръг. Но не мисля, че този път могат да върнат нещата назад. Регионът се е устремил към Запада въпреки правителствата”.
Саакашвили смята, че Грузия, Украйна и други евразийски държави следват един и същи нелек път към демокрация и интеграция със Запада. Път, който техните някогашни съседи от Варшавския договор, като Полша и Унгария, извървяха през 90-те години. Разликата е, че Русия премина от квазидемокарцията на Борис Елцин към нетолерантния и неоимпериалистически режим на Путин.
Путин рекетира съседите си с търговско ембарго или, както в случая с Грузия - с военен натиск. Същевременно предлага примамливи награди за управници, чиято отдаденост към либерализма може да бъде предмет на търг.
“Меката сила на Путин е корупцията”, твърди Саакашвили. “Ако искаш да влезеш в Европейския съюз, трябва да минеш през всички болезнени реформи, за да можеш да се впишеш вътре. За да влезев в Евразийския съюз просто трябва да си слаб и корумпиран и да си склонен да бъдеш манипулиран от Путин. Можеш да вкараш в затвора опозицията си и ...
“Предолимпийско прочистване”, предприето от руските тайни служби, ликвидира “гнездо на оси” в Москва. Така коментират централни издания вчерашния арест на 14 предполагаеми членове на свързаната с Ал Каида организация “Такфир уал хиджра” в руската столица.
“Такфир уал хиджра” е сред най-радикалните международни ислямистки групировки и се занимава с масови убийства на мирни хора. След психологическа обработка членовете й са готови да ликвидират околните с цената на живота си, “разчитайки да попаднат в рая, в ръцете на наложници”, посочва “Комсомолская правда”. Според вестника повечето участници в успешни акции “почиват в шахидско гробище, голямо колкото московски жилищен комплекс, в пустош на няколко часа път от Суецкия канал”.
Според руската полиция задържаните са граждани на Туркменистан и Узбекистан, хора от руски републики като Дагестан, Чечения, Ингушетия и Калмикия, както и двама руснаци, приели радикалния ислям, информира “Росийская газета”.
У тях били открити голям брой магнитни датчици от местни бутици - “терористите не се гнусели и от кражби. Това обаче са най-безобидните находки”, посочва всекидневникът, изброявайки иззети оръжия, взривни устройства и екстремистка литература.
“Такфир уал хиджра” е забранена в много държави, включително Русия, а също и в Египет, където е създадена през 70-те. В Египет са екзекутирани нейният шеф Шукри Мустафа и идейният вдъхновител Саид Кутб. До момента не се знае нейни членове да са развивали активна терористична дейност в Русия, но са действали в Судан, а в Украйна са разпространявали позиви наред с терористите от “Хизб ут тахрир”. Сега заразата дойде и в Москва, отбелязва “Росийская газета”.
Още не се знае какво са замисляли да извършат в руската столица въоръжените до зъби ислямисти, добавя вестникът, но уточнява, че според негов източник бандата може да има връзки с Украйна, където местният й лидер Алджи Бур навремето бил признат за бежанец, а по-късно получил и гражданство. После обаче религиозната секта развила в страната “обичайната си дейност” и нейният роман с украинските власти” приключил, но Алджи Бур успял да се скрие. Според официоза в Москва може би “са разбутали тъкмо негово ново гнездо на оси”.
Според “Росийская газета” задържаните са част от московската клетка на “Такфир уал хиджра”, но “Московский комсомолец” пише, че са пристигнали в Москва специално, за да вербуват нови бойци.
Групировката си поставя за цел да унищожи светската държава и конституцията, да създаде на руска територия халифат и да въведе шериатските закони. Полицията търси хора в Московския регион, защото в Северен Кавказ почти не са останали местни жители, готови да се посветят на “великата цел”, уточнява вестникът. И напомня за заловения този месец край Москва ислямист, обещавал женитба на скромни момичета, които по-късно изпращал в Кавказ, за да станат шахидки - атентаторки самоубийци.
Полицията установила, че водачът на арестуваните - също кавказец, набирал по джамиите мъже, участвали вече в бойни действия, за да се включат в джихада, воден от екстремистите в Чечения и Дагестан.
Печатът описва криминални престъпления, редовно извършвани от московската ислямистка клетка, най-вече кражби и търговия с наркотици, с които се издържала групата. “Нормално явление - твърди полицай пред “Московский комсомолец, - те изповядват само усърдно поклонение на Аллах, аскетизъм, и смятат за враждебна всяка светска власт. По думите им Аллах е единственият съдия и всички други закони за тях нямат значение.”
Успешните операции на руските тайни служби срещу подобни “платформи на тероризма” обаче не премахват терористичната заплаха, която се засилва с наближаването на олимпиадата в Сочи, заявява пред “Новие известия” ориенталистът Евгений Сатановски.
Московското “предолимпийско прочистване едва ли ще може да отърве страната от тази опасност”, смята той.
Радикализацията на исляма в Русия е стигнала според него “твърде далеч, макар и не толкова далеч, както в Европа - там действат пакистански, арабски и африкански екстремисти”.
БТА
От двете държави, които са най-недоволни от ядреното споразумение с Иран, Израел обикновено е смятана за потенциално по-опасната. Това може и да е неправилно. В дългосрочен план, враждебността на Саудитска Арабия може да представлява по-голямата заплаха за регионалната стабилност.
Това не означава да подценяваме искрените и дълбоки опасения на Израел от опасностите, които би представлявал един притежаващ ядрено оръжие Иран. Как Израел би могъл да се чувства другояче, предвид екстравагантния език на бившия ирански президент Махмуд Ахмадинеджад и собствената му все още оспорвана позиция в региона?
Въпреки цялата му пламенна реторика обаче, върху Израел тегнат ограничения, сред които зависимостта му от САЩ и предпазливостта на собствените му военни, които може да го направят по-малко склонен да прибегне до оръжие срещу Иран, отколкото смятат редица външни наблюдатели. В крайна сметка, може би по-тихите опасения на Саудитска Арабия за възраждащ се Иран ще доведат до катастрофални последствия.
Казвам това, след като изслушах изключително добре информиран саудитски академик и съветник с добри връзки, който анализираше позицията на своята страна пред мозъчен тръст в Лондон. От думите му стана ясно, че Саудитска Арабия не само няма задръжки като тези, които възпират Израел, а и че вижда връщането на Иран към международната общност като заплаха, срещу която трябва да действа, ако иска да запази сегашното си влияние в региона - всъщност по-голяма заплаха от бурите, предизвикани от Арабската пролет.
Науаф Обейд е старши научен сътрудник в Центъра “Крал Фейсал” в Рияд, както и съветник - в миналото, а вероятно и сега - на принц Турки ал Фейсал, бившият началник на саудитското разузнаване и влиятелен бивш посланик на Саудитска Арабия в САЩ и Великобритания; в понеделник той изложи своето виждане за ситуацията пред Европейския съвет по външни отношения в Лондон. Това, което той каза, меко казано не беше успокоително, а някои моменти бяха откровено притеснителни.
От изказванията и написаното от други, включително принц Турки, вече е известно, че Саудитска Арабия започва по-активна - вместо активна можете да четете настъпателна - външна политика. Нова доктрина за националната сигурност се формулира, за да се противопоставя на възраждащ се Иран с неговото шиитско население и да се гарантира, че Саудитска Арабия няма да бъде изместена от ролята си на доминираща сила в региона.
Сред важните моменти в казаното от Обейд е следното:
*Отношенията със САЩ са в тежка криза. Саудитска Арабия се почувства засегната, че преговорите между САЩ и Иран са били пазени в тайна от Саудитска Арабия и почувства, че е била измамена от важен съюзник. Проблемът не беше в самите преговори - принц Турки всъщност отдавна препоръчва преки преговори между САЩ и Иран - а в “начина по който това беше направено, скришом от нас”.
*Саудитска Арабия няма да стои със скръстени ръце, докато Иран се опитва да разпростре влиянието си в региона - което, твърди Обейд, той вече прави чрез “Хизбула” в Сирия. “Ние ще бъдем там, за да ги спрем, където и да се намират”, заяви той. И изрази съжаление за факта, че, според него, споразумение между САЩ и Иран ще има нежелания ефект да задържи на власт сирийския президент Башар Асад, което на свой ред “ще изпрати послание колко много неща не са наред в арабския свят”.
*Саудитска Арабия неотдавна увеличи до голяма степен доставките си на оръжие за ...
Изявления на високопоставени представители както от т. нар. “тройка” кредитори ЕС, ЕЦБ и МВФ, така и от германското правителство потвърдиха, че от април 2014 г. ще бъде изготвен меморандум за нов заем на Гърция (досега страната е получила два спасителни пакета в размер на 240 млрд. евро).
Мастилото върху публикациите все още не бе засъхнало и първи Пол Томсен от Международния валутен фонд (МВФ) обяви, че Гърция ще трябва да вземе нови мерки през периода 2014-2016 г.
Исканията на “тройката” кредитори, с които Атина сега преговаря за изплащане на поредния транш от договорените заеми, ясно подсказва ориентацията на нейните партньори към отпускането на нов заем на Гърция и за изработване на съответна програма за него от следващата пролет.
Пред в. “Катимерини” Пол Томсен призна, че тази година Гърция се очаква да приключи с първичен бюджетен излишък и че е трудно страната да вземе “хоризонтални мерки”.
Гърция е отбелязала огромен напредък към възстановяване на фискалната надеждност на страната, тази година очакваме първичен излишък, което е забележителен знак, каза Томсен.
Той подчерта, че ще са нужни по-нататъшни мерки за периода 2014-2016 г. и че необходимостта от нови мерки е доста по-малка в сравнение с миналото. Разбираме, че новите бюджетни мерки са много трудни от политическа и социална гледна точка. Съгласни сме с правителството, че трябва да бъдат избегнати “хоризонтални мерки” и че противно на тях мерките трябва да бъдат съсредоточени в сектори, в които все още има разхищения или прекомерно високи разходи, тези мерки обаче трябва да бъдат внимателно прецизирани, за да бъдат защитени най-уязвимите социални групи, каза още Томсен.
Представителят на МВФ обаче държи на уволненията в държавния сектор, като подчерта, че е изненадан от факта, че в една страна с около 60 на сто младежка безработица и с лоши държавни услуги, политическата система е толково недоброжелателно настроена да приеме факта, че непродуктивните държавни служители могат да бъдат заменени с младежи, с образовани хора, които искат да им бъде даден шанс.
Пол Томсен призовава още и еврозоната да спази ангажиментите си що се отнася до намаляване на гръцкия дълг, като казва: “Има една рамка, която бе договорена миналата година с Еврогрупата, за да бъде намален дългът на Гърция през 2014 г. Очакваме Еврогрупата да препотвърди тази рамка”.
В същото вмреме Мартин Котхауз, представител на германския финансов министър Волфганг Шойбле, заяви, че ако се прецени, че е нужно да се предостави нова финансова помощ на Гърция, това ще се реши в средата на 2014 г., въпреки, че гръцкият премиер Андонис Самарас обяви от Берлин, че страната му няма да има нужда от нов пакет заеми.
Котхауз обаче не изключи тази вероятност и поясни, че сумата ще е значително по-малка, отколкото в предишните два спасителни пакета за Гърция. Той дори постави и условията, при които ще бъде дадена евентуалната нова помощ. “Гърция трябва да постигне първичен излишък, да реализира програмите и да е налице нужда от помощ”.
Гръцкият финансов министър Янис Стурнарас заяви: “заем при ниска лихва, взимам го с удоволствие”. Той също повдигна въпроса за нов заем в рамките на нов меморандум, като каза, че “ако ни дадат заем при лихва 2,5 на сто, която е много по-ниска от пазарната, ще го вземем с удоволствие”.
Но запитан какво ще стане след изтичане на меморандума, дали в Атина редовно ще идва отново “тройката”, той каза, че “това е второстепенен въпрос”.
Британското сп. “Икономист” в своя публикация също предрече, че Гърция ще има нужда от допълнителна помощ.
БТА
Футболистите на "Лудогорец" записаха втора победа над ПСВ (Айндховен) с 2:0 и си осигуриха първото място в група B на Лига Европа кръг преди края.
Роман Безяк направи поредния си страхотен мач и отбеляза двете попадения в 38-ата и 79-ата минути, с което българският шампион ще влезе от позицията на поставен в жребия за 1/16-финалите на турнира.
ПСВ започна по-силно в началните минути и създаде две опасни положения пред вратаря Владислав Стоянов, но след това "Лудогорец"...
Футболистите на "Лудогорец" записаха втора победа над ПСВ (Айндховен) с 2:0 и си осигуриха първото място в група B на Лига Европа кръг преди края.
Роман Безяк направи поредния си страхотен мач и отбеляза двете попадения в 38-ата и 79-ата минути, с което българският шампион си осигури позицията на поставен в жребия за 1/16-финалите на турнира.
Холандците, които претърпяха загуба със съшия резултат и като домакини в първата среща между двата отбора, завършиха срещата с десет...
Франс прес
Турция предприе широки усилия за сближаване с шиитските си съседи Ирак и Иран, за да подобри дипломатическия си имидж в Близкия изток, сериозно влошен от гражданската война в Сирия и новите напрежения с Египет.
От няколко години нейният ислямо-консервативен премиер Реджеп Тайип Ердоган демонстрираше воля да наложи своята страна като неотменен фактор на регионалната политическа сцена.
Но сирийският конфликт, който бушува от 2011 г. насам, доведе до крах на амбицията на господаря на страната. Анкара, която е враждебно настроена към режима в Дамаск и е в охладнели отношения с Ирак, Иран и Израел, вече е в конфликт и с Египет.
Египетският военен режим експулсира в събота турския посланик в Кайро след изказване на Ердоган, че не изпитва “никакво уважение” към тези, които отстраниха от власт бившия президент ислямист Мохамед Морси.
“Турция днес е страна, която се носи сама в пространството”, отбелязва бившият турски посланик във Вашингтон Фарук Логоглу, заместник-председател на основната опозиционна партия - Народнорепубликанската партия.
“Така наречената политика “на нулеви проблеми със съседите” просто вече не съществува”, констатира от своя страна Синан Юлген, ръководител на Център за икономически и външнополитически изследвания в Истанбул.
“Турция не успя да отговори с реалистична дипломатическа политика на промените, настъпили в района в резултат на арабската пролет”, добавя той.
Ердоган, чийто имидж бе сериозно накърнен в чужбина от бурните репресии срещу народните протести, насочени срещу него през юни, сам защити своята политика, като увери, че неговата страна подкрепя “справедливите”, независимо от тяхната раса или религия.
“Ние подкрепихме борбата за демокрация в целия свят, ние никога няма да уважаваме тези, които не уважават суверенните права на народа”, повтори той в събота.
Но въпреки тези уверения Турция вече си е дала сметка за провала на своята политика, започвайки “търсене на нов баланс”, смята Юлген.
“Ердоган прави преоценка на регионалната позиция на Турция в светлината на неуспехите на своята политика в Сирия”, потвърждава Файсал Итани от американския изследователски център Атлантически съвет.
Според Итани “агресивната позиция”, възприета от Анкара срещу сирийския президент Башар Асад и подкрепата й за бунтовниците, е засегнала отношенията й с нейните ирански и иракски съседи, които подкрепят алауитския шиитски режим в Дамаск.
“Турция вероятно е смятала, че това е цената, която трябва да се плати за падане на Асад , но тя не си е представяла със сигурност, че режимът ще се задържи толкова дълго”, отбелязва той.
Анкара започна сближаване с Иран и Ирак.
Давутоглу пристигна в понеделник в Техеран след визита в Анкара на иранския му колега Мохамад Джавад Зариф, по време на което двамата министри констатираха, че имат “повече съгласия, отколкото разногласия по регионалните въпрос”.
Този месец турският външен министър посети също Багдад в търсене на “ново начало”. Отношенията между двете страни се обтегнаха заради отказа на Анкара да екстрадира бившия иракски вицепрезидент Тарик ал Хашеми, съдебно преследван заради убийства в Ирак, и петролните споразумения, подписани от турците с автономния кюрдски район на Ирак.
Според експертите това сближаване с Техеран и Багдад издава най-вече безпокойството на Анкара от набирането на мощ в съседство до границата й на кюрдите в Сирия, близки до бунтовниците от Кюрдската работническа партия ПКК , с които тя е в конфликт на своя територия. Кюрдите в Сирия създадоха наскоро своя администрация в най-северната част на Сирия.
“Турция осъзнава, че трябва да балансира съпротивата си срещу сирийския режим с мерки, насочени към възпиране на кюрдите в Сирия, ...
Първостепенна задача на Румъния е обединението с Молдова. Искаме да създадем единна държава, заяви румънският президент Траян Бъсеску. Той направи изявлението по време на срещата “Източно партньорство” във Вилнюс вчера. На форума се очаква да бъде парафирано съглашението за асоцииране на Молдова към Европейския съюз.
Бившият премиер Бойко Борисов предпочете да отговори със снимка на обвиненията, подигравките и заплахите на Христо Стоичков в днешното му интервю пред "Преса".
Вместо да се впуска в обяснения, Борисов пусна в профила си във "Фейсбук" нещо, което може да бъде определено като снимка или картичка. На нея двамата са заснети усмихнати един до друг, а текстът е: "1+1=2. Двама голями, много голями" (правописът е запазен в оригинал).
Борисов уточнява, че надписът е на Стоичков....
БФС тихомълком направи две скандални назначения за предстоящите мачове от „А” група. Най-напеченият мач е поверен на Христо Ристосков. Той ще ръководи „Черно море” - „Левски”, въпреки че само преди 10 дни от БФС го обвиниха в занижена форма. Както и в представяне, което не отговаря на изискванията на БФС, каквото и да значи това.
Съдията Христо Ристосков ще ръководи съботното дерби "Черно море" - "Левски" от 19-ия кръг на А група.
Двубоят между четвъртия и седмия във временното класиране е от 13.00 часа, а реферът е с предупреждение от Съдийската комисия.
Той го получи в средата на ноември заради представянето си в двубоя "Любимец" - "Ботев" (1:0). Според комисията Ристосков е "показал занижена форма и представяне, неотговарящо на изискванията".
Столичният сблъсък между ЦСКА и...
Китара, мотор, момиче и разтърстващ рок. Какво повече може му трябва на човек за 35 години?! Е, ако шоуто продължи близо три часа и успее да изправи на крака публиката в “Арена Армеец”, още по-добре. В сряда вечер група “Сигнал” отбеляза своята достолепна годишнина. Музикантите поставиха края на турнето си с концерт в най-голямата зала в България
Стискам палци да успеем да се съберем в пълния си вид, да няма контузени играчи в подготвителния период или пък по време на официалните мачове. Имахме доста кадрови проблеми в първата квалификационна фаза, съпътстваха ни контузии, имахме и футболисти, които бяха призовани при младежите. Разчитам на помощта на всички клубни треньори, ръководители и
Първостепенна задача на Румъния е обединението с Молдова, заяви румънският президент Траян Бъсеску. “Искаме да създадем единна държава", е заявил Бъсеску по време на срещата "ЕС - Източно партньорство" във Вилнюс, предаде АФП. Там вчера беше парафирано съглашението за асоцииране на Молдова към ЕС.
Подкрепа за протестиращите в Украйна
Българинът яде все повече свинско месо, заяви вчера аграрният министър Димитър Греков. “Консумацията на свинско месо у нас се е увеличила с 5% през т.г. в сравнение с предходната, а браншът в момента задоволява 25 на сто от нуждите на пазара”, посочи министърът. По думите му за пръв път у нас свиневъдството бележи ръст. Греков бе категоричен, ч
Бившият капитан на националния ни отбор Стилиян Петров бе сред специалните гости на благотворителната гала "Бяла зима" на британския принц Уилям. Дукът на Кеймбридж покани 600 човека в двореца "Кенсингтън" в Лондон, където живее със съпругата си Кейт Мидълтън и бебето си Джордж Александър Луи. Стилиян бе в компанията на съотборника си
Пълнена пуйка с хлебни трохи и зеленчуци, тиквен пай и уелкъм дринк с английски бърбън - такова меню приготви американската посланичка Марси Рийс заедно с Ути Бъчваров. Тя беше гост в предаването му "Бързо, лесно, вкусно" по БНТ 1 в Деня на благодарността. "Сготвихме си домашна посланическа кухня, традиционна за празника. Идеята е, че
Смартфонът ще е с две версии – с метален и пластмасов корпус
САЩ осъдиха минометната атака срещу руското посолство в Дамаск в четвъртък и смятат, че извършителите на жестокости от двете страни на конфликта трябва да бъдат изправени пред правосъдието. Това се казва в писмено изявление на шефката на пресслужбата на Държавния департамент Джен Псаки.
76% от продадените устройства в Япония за октомври са на американския гигант
Властите в Украйна обявиха грипна епидемия и призоваха протестиращите в подкрепа на евроинтеграцията на страната да не излизат по площадите заради опасността да вдигнат висока температура и да се озоват в болница, съобщи в. “Комсомолская правда в Украине”. Около митингуващите винаги имало по 6 дежурни линейки, в случай че на някого му прилошее.
Въпреки че Киев по-рано вече заяви, че спира процедурите по подписването на документа, лидерите в ЕС не губят надежди да убедят държавния глава на Украйна Виктор Янукович да размисли
Туристическият данък за 5-звездните хотели в община Варна да бъде намален с 20%, решиха експертите от консултативния съвет по туризъм към общината. Решенията му са задължителни и кметът трябва да ги предложи за гласуване в местния парламент. Ако съветниците приемат поправката, хотелиерите ще плащат в местната хазна 1,28 лв. за всяка нощувка вмест
На какъв етап от живота си се намираш, какви са слабостите ти, истинската ти същност, можеш да разбереш от този тест. Това е един психологически метод за психоанализа. Можеш да го използваш за себе си ли или да разкриеш истинското Аз на човек, който те интересува.
Виж тази къща. Използвай първата си реакция, за да избереш коя от тези стаи би посетил първа, преди всички останали. Обърни внимание на детайлите в нея, които те привличат (часовник, картина, саксия, басейн). Стаята,...
Баница преследва актьора Владо Карамазов в сънищата му, но въпреки това той упорито отказва да сложи залък от нея в устата си. Причината е, че актьорът е на строга диета. „Имам проблеми с баницата. Яде ми се постоянно баница, но не ям, че много се пълнее от нея. На два месеца веднъж си позволявам.
С фронтмена на "Сигнал" Йордан Караджов разговаря НИКОЛАЙ МОСКОВ - Г-н Караджов, къде ви намирам на обяд на другия ден след концерта на "Сигнал" в "Арена Армеец"? - На рожден ден на внучката ми Ния. Събрали сме се семейно на масата около тортата. - Какъв е подаръкът от дядо й? - Донесох й хубава рокличка от САЩ, много й отива. - Тя
Сватба, смърт или много въпроси без отговор? Какво е нужно на един финал, за да остане той в съзнанието на зрителите като най-запомнящият се. Последната категория от кампанията “Фамилията решава” ще определи точно това. Гласуването започва в понеделник на фейсбук страницата на Диема Фемили, а за първото място ще се борят “Езел, “Готова на всичко”
Дни преди смъртта си митрополит Кирил се е канел да сезира прокуратурата за финансови злоупотреби в катедралата във Варна. Това разкри пред БНТ една от най-приближените до митрополита. Двамата се запознават през 1983 година и поддържат приятелските си отношения до смъртта му. Винаги, когато посещавал София, митрополитът нощувал в дома на ...
Дни преди смъртта си митрополит Кирил се е канел да сезира прокуратурата за финансови злоупотреби в катедралата във Варна. Това разкри пред БНТ една от най-приближените до митрополита. Двамата се запознават през 1983 година и поддържат приятелските си отношения до смъртта му. Винаги, когато посещавал София, митрополитът нощувал в дома на ...
На 29 ноември в Националния дворец на културата (НДК) ще се проведе Българо-китайски бизнес форум, съобщиха от Министерството на икономиката и енергетиката. Събитието се организира от МИЕ на Република България, Министерството на търговията на Китайска народна република, Изпълнителната агенция за насърчаване на малките и средните предприятия ...
Кой е Главния? Това бе въпросът, който не получи отговор вчера при старта на първото дело срещу бившия вътрешен министър Цветан Цветанов в Софийския градски съд. Стана ясно, че Главния разпоредил оперативното дело срещу бившия шеф на антимафиотите във Велико Търново Орлин Тодоров да бъде прекратено и пратено в архивите. Това разказаха вчера...
Не е рядкост напоследък да се чуе как коментатори с учен вид убеждават публиката, че геополитиката е отживелица. Че големите компании са транснационални или даже наднационални (това пък какво значи?). Че в глобалното село е все едно къде се намирате (географията нямала значение!),
Българският наркотрафикант Орлин Николов Йорданов е избягал от затвора в Бразилия, където излежава присъда от 12 години и 10 месеца. Това съобщиха за “24 часа” от управата на затвора “Сержант Марселу Пирес да Силва” в град Итаи, щата Сао Паулу. Там лежа и осъденият на 9 г. и 4 месеца български щангист Гълъбин Боевски.
2004 - 2018 Gramophon.com