За десет години недоволството в Украйна изригва два пъти на едно и също място и срещу един и същи човек. Площад "Независимост" или Майданът е сцената, а Виктор Янукович - лошият герой. На 21 ноември 2004 г. украинците излязоха на площада в знак на протест срещу фалшифицирани изборни резултати в полза на Янукович, а близо десет години по-късно, на 21 ноември 2013 г., Майданът се изпълни с хора срещу решението на същия човек да обърне на Европейският съюз.
През 2004 г. Майданът беше оранжев. Цветът бе избран от опозицията, водена от Виктор Юшченко, излязла на площада срещу фалшифицираните резултати от президентските избори, според които опонентът Виктор Янукович трябваше да стане президент. Събитията бяха наречени "Оранжева революция" и доведоха на власт опозиционера Виктор Юшченко. Революцията продължи два месеца и два дни и взе една жертва, но кръв не се проля. Мъж получи инфаркт и влезе в статистиката като единствената жертва на украинското пробуждане.
Днешната революция вече погуби 9 - петима протестиращи и четирима милиционери, изчезналите са 30, а броят на ранените непрекъснато расте.
"През 2004 г. Майданът беше различен
Беше по-цветен и карнавален
Сега се наруши традицията. Досега политиците винаги успяваха да разрешат безкръвно подобни кризи", казва възрастна киевчанка на Майдана. "Знаете ли, интересното в Украйна е, че всички революции стават през зимата. Като се започне с Октомврийската, Оранжевата и днешната Революция на достойнството", добавя дамата, увита в дебел шал заради големия студ. "Тогава бях на 18 и ходех на протести. Днес съм в основата на гражданската организация на украинските кинематографи "Вавилон 13", която помага на чужденците и журналистите да разберат по-добре случващото се у нас", разказва пък продуцентът Микола Базанов. "По време на Оранжевата революция имахме един лидер - Юшченко и една цел - той да стане президент. Днес опозиционните лидери са няколко, но в същото време нямаме чак такава нужда от тях. През 2004 г. украинският народ слушаше опозицията,
днес опозиционните лидери слушат народа
добавя Микола.
"Тогава се борехме за свобода, а днес за нашето достойнство", казва от своя страна режисьорът Андрий Рожен. "След Оранжевата революция разбрахме какво е свобода, за пръв път в живота си, но я загубихме заради самия Юшченко, който беше слаб президент. Ние го виним затова, че доведе на власт Янукович. Не подкрепи Юлия Тимошенко, която за малко не спечели", добавя 31-годишният мъж.
Според събралите се на Майдана двете революции за последните десет години се различават съществено една от друга. Първата е била арт революция - с песни, танци, креативност и много хумор. Днешната революция е по-агресивна и с тенденция да стигне по-далеч.
"Днес протестираме с месеци, но никой не ни чува. Все едно не съществуваме. Никога след разпадането на СССР и в нашата съвременна история в Украйна не е имало подобни настроения
Капката, която преля чашата
И става все по-лошо и по-лошо", казва един от протестиращите.
"Видяхте с очите си какво сте купили, а сега го изяжте, дори да ви изскочат очите", гласи една украинска поговорка. Според някои украинци тя е изключително подходяща за настоящия момент. Сами сте си виновни, гласи посланието й, а възрастните украинци я използват, за да напомнят, че човек трябва да се учи от грешките си.
Подгряват с водка контрапротеста
Контрапротестът е една от съществените разлики между Оранжевата революция и Революцията на достойнството. Днес този вид протест се състои в близост до сградата на парламента и протича при засилени мерки за сигурност. За разлика от протестиращите на Майдана, подкрепата към сегашната власт не се изразява денонощно, а и действащите лица всеки път са различни.
"Властта събира тези хора от най-бедните райони източната част на страната и им плаща, за да демонстрират подкрепа. Самите те си го признават и тази информация не е плод на нашето въображение", разказва украински журналист, пожелал анонимност. "Като ги попиташ защо са дошли, повечето казват или "Без коментар" или пък "Не зная. Всички дойдоха и затова и аз съм тук", добавя същият източник, като добавя, че са малцина онези, които признават, че са дошли тук, за да подкрепят президента.
Характерното за контрапротеста пред Върховната рада е ограниченият достъп. Милиция и частни охранители следят за нормалното му протичане. "Това си е запазена територия, в която можеш да влезеш единствено, ако имаш отличителен знак. Ако нямаш този знак или пък се представиш, че си журналист, никой няма да те пусне. Преди седмица наш журналист се опита да влезе, но не го пуснаха", добавят от "Канал 5". По думите му самата власт не иска да показва своите "привърженици", защото за разлика от Майдана пред парламента водката не е забранена. "Някои от тях са доста пияни и неадекватни и наистина не са за показване", добавят журналистите.
Медии ни втълпяват, че бунтът е платен
Олга Войтович е редактор в украинската телевизия "Канал 5", която има претенции че отразява обективно ситуацията в страната. Попитахме 29-годишната журналистка какво помни от Оранжевата революция.
- Олга, какви са спомените ти от революцията преди 10 г.?
- Бях на 19 и гледах случващото се на Майдана по телевизията. Аз съм от Донецк, източна Украйна, която е проруско ориентираната част на страната. Телевизията представяше случващото се като най-лошото, което може да сполети украинците. В интерес на истината и сега събитията се представят по този начин.
- Днес вече живееш и работиш в Киев и свидетел на сегашната революция. Как ти изглеждат нещата?
- Едва сега разбирам как властта използва медиите, за да манипулира хората. Твърдят, че хората протестират, защото им се плаща за това. Обяснява се, че властта прави всичко възможно за благоденствието на хората и че самите протести са безсмислени. Много хора вярват, защото нямат други източници на информация. Хората просто слушат и сляпо вярват. Днес искрено съжалявам, че тогава не съм дошла тук.
- Различават ли се двата протеста?
- Тогава протестите свършиха бързо. Само след 2 месеца, протестиращите получиха онова, за което се бореха. Сега не е такъв случаят. Мисля, че хората ще протестират половин година, ако не и повече. Сигурна съм, че няма да се откажат, а и не трябва да се отказват. Може би звучи прекалено оптимистично, че дори и примитивно, но хората не трябва да отстъпват.
“Аз не съм поет. Аз съм шеф готвач, но знам, че любовта е най-важната съставка за всичко, което правиш.” Думите са на един от топ кулинарите на България Пеньо Иванов. Въпреки че не се смята за поет, този четвъртък той ще представи първата от трите си стихосбирки, посветени на любовта - “Любов една”. За да разкрие една малко известна страна от
КНСБ призова за извънредно заседание на тристранката, на която да се сложат на масата за преговори всички идеи за корекция на Кодекса на труда. Бизнесът вече представи пред вицепремиера Даниела Бобева близо 30 поправки, които предизвикаха силното недоволство на синдикатите. Кои са най-неприемливите предложения за промени в трудовия кодекс? Къде може да има сближаване на позициите? И какви мерки очакват синдикатите от властта? Попитахме президента на КНСБ Пламен Димитров.
- Г-н Димитров, отдавна се говори, че Кодексът на труда е остарял, не отговаря на днешните реалности в икономиката и трябва да се пише наново. Вие смятате ли така?
- Кодексът на труда (КТ) урежда като цяло трудовите отношения и интересите на двете страни на пазара на труда - работодател и работник, и не предполага чести и радикални намеси в регулацията им. На два пъти - през 1997 и 2000 г., се направиха сериозни корекции, точно за да се отговори на дълбоките промени, които настъпиха в икономиката и обществото. През 2006 г. също имаше вълна от промени, която изцяло уеднакви нашия КТ с европейските изисквания. Сега обаче няма причини, които да налагат дълбока ревизия, нищо радикално не се е променило в отношенията между труда и капитала. Ако трябва нещо да се променя, то е да гарантираме по-добре правата и интересите на по-слабата страна, която винаги е работникът. Нашите срещи с много работодатели също показват, че не регулациите в КТ са големият проблем на бизнеса в момента. А и според последното изследване на Българската стопанска камара (БСК) за бизнес климата от декември на първите три места предприятията посочват като пречка престъпността, корупцията и сивата икономика. Едва след това е регулаторната тежест, като никъде не става ясно, че под регулаторна тежест се разбира трудовото законодателство, а не взаимоотношенията на бизнеса с държавата.
- За вас предложените от БСК промени в КТ са радикална намеса в трудовите правоотношения?
- Да. Първо се прави абсурден опит да се приравнят трудовите правоотношения с административната тежест, заради която се водят разговорите между бизнеса и вицепремиера Даниела Бобева. Ние много пъти сме казвали, че подкрепяме настояването на бизнеса за облекчаване на административната тежест. Но не може да се гледа на трудовото законодателство като на част от бизнес средата. И чрез отношенията бизнес - работници да се черпят конкурентни предимства, като се ощетява по-слабата страна. Да смятаме, че тези взаимоотношения влияят върху бизнес средата, означава да приемем, че ако един работодател се отнася по-зле с работниците си, плаща им по-малко и въобще прави по-малко разходи за тях, ще стане по-конкуретоспособен. Подобна логика е недопустима в XXI век.
- А и практиката показва, че по-производителни са работниците, които са доволни от условията, в които работят.
- Точно така. С намаляване на заплатите и с орязване на ползите към работника временно може да придобиеш някакво предимство на пазара, но то не води до икономически устойчиви резултати.
- Кое от предложенията на БСК за промени в КТ е най-неприемливо за синдикатите?
- Бих казал 99% от предложенията. Като ги четох дори ми стана тъжно, ако действително това са проблемите на българския бизнес. Споменах вече, че не така мислят работодателите в предприятията. В петък бях в едно хасковско предприятие, което шие за износ и е с много добри позиции, и питах собственика и мениджъра това ли са му проблемите. Няма такова нещо. Той говори за пазари, за работна ръка. Голямата му болка е, че не може да намери още 50 работници и ни моли да съдействаме. Вместо да се хванем заедно с работодателите и да видим как да запазим и квалифицираме работната сила, БСК настоява за неща, които само ще накара хората да емигрират.
- Дайте още примери.
- Много от предложените мерки отнемат права на работника. Не виждам причина да твърдим, че премахването на 6-те заплати при пенсиониране е някакъв механизъм, който ще стимулира бизнеса. Това е придобивка за лоялността на работника към даден работодател. Защото тези 6 заплати се дават само, ако имаш повече от 10 г. стаж там. Със сигурност за тези години си дал нещо на работодателя си и той в крайна сметка би трябвало да ти се отплати. По подобен начин стои въпросът и с класа. Първо, не е вярно, че това е остатък от миналото. И в САЩ, и в Германия, и във Франция има т.нар. синьорити бонуси, които се плащат точно за лоялността на работниците към фирмата заради меките умения на служителите с повече опит. Не виждам защо работодателите да не оценяват лоялността на квалифицираните си работници, да се стремят да ги запазят и мотивират, а не да ги трансферират като футболни играчи, както предлага БСК. Това е лишено от всякаква икономическа логика и е граничещо с цинизъм.
- Подобни трансфери уредени ли са в други страни?
- Няма такова нещо. Има си агенции за временна работа, които предоставят работна ръка за определен период, има и фирми за подбор на персонала, които са точно такива хедхънтъри - търсят добрите специалисти и ги крадат за други работодатели. Но това е съвсем друго нещо.
- Класът за държавните служители обаче бе премахнат преди 2 г. И сега частният сектор се чувства дискриминиран.
- Първо, ние сме против това, което стана в държавната администрация и искаме ревизия на "реформата" на Симеон Дянков. Тя доведе до пълен хаос в заплащането в администрацията и до месец ще представим анализ за ефекта от нея. Премахването на класа в администрацията доведе до по-голям процент увеличение на заплатите на младите служители и до демотивация на по-опитните, които останаха на същия доход. В администрацията се направиха страшно много грешки и не трябва да ги повтаряме и в реалния сектор.
- Стара тема е либерализирането на случаите, когато може да се полага извънреден труд. Склонни ли сте да водите разговори той да се допуска не само в сезонните производства?
- Не искам да казвам сега къде може да се правят компромиси. Освен БСК, предложения за промени в КТ има и Българската търговско-промишлена палата (БТПП), ние също имаме предложения, свързани с колективното трудово договаряне. Ако искаме всеки да каже къде го стяга чепика, трябва да седнем на разговори в тристранката. Затова искаме извънредно заседание. Единствено приемливо за нас от предложенията на БСК са две неща. Едното е създаване на специализирани трудови съдилища и се надявам министърът на правосъдието Зинаида Златанова, която е и председател на тристранката, да бъде по-отворена към тази промяна. А другото - електронизацията, стига да се прави разумно. Въвеждането на е-трудова книжка за нас не е проблем, ако се прави така, че да не се губи стаж по някакъв начин. Но да се уволняваме по мейла, вече идва в повече.
За нас ОК е и още едно предложение на БСК - чрез колективен трудов договор да се регламентира отпускът за квалификация и преквалификация. Това е темата, по която трябва да седнем на масата за разговори. В тази връзка нашето предложение е през новия програмен период бизнесът и синдикатите да имаме ключова роля в определянето не само на компетентностите на пазара на труда, а и във финансирането на програмите за квалификация. А не Агенцията по заетостта да решава кои мерки ще се финансират с парите от програма "Развитие на човешките ресурси". Ще предложим да се създаде съвместен съвет по подобие на бившия фонд "Професионална квалификация и безработица", който имаше надзорен орган, съставен от работодателите и синдикатите и, който определяше в какви курсове и професии да бъдат финансирани Защото всички признават, че ако има крещяща нужда от решения, то е по отношение на квалификацията, а не в трудовото законодателство.
Още по-важният въпрос обаче е да седнем с работодателите и да видим в кои предприятия и къде може да се увеличават доходите. Защото ако те не мръднат малко нагоре тази година с координирани преговори между бизнеса и синдикатите, ако не намерим устойчива система за квалификация, няма как да спрем работната сила да напуска държавата. За какъв конкурентен бизнес ще говорим тогава?
- В предложенията на БСК се засягат и осигурителни права - пак се заговори да се намали периодът на майчинството за сметка на по-голямо обезщетение.
- Не виждам причина да го правим. Защото другата безспорна тема в обществото е демографският проблем. Ако някаква мярка или придобивка помагат за справянето му, макар и с малко, то по никакъв начин тя не трябва да бъде преразглеждана. А доколко майката ще се възползва, нека да оставим на нейното решение. Така че, ако искаме да се върне майката по-рано на работа, за да не се деквалифицира, трябва да използваме стимули, а не да й се отнемат правата. В тази връзка предложихме въвеждането на ваучери за социални услуги, нещо което правят хората в Западна Европа. От друга страна не виждам как с премахването на тези 20 дни отпуск на майката, ще повишим конкурентоспособността на фирмите.
Въпросите на КНСБ към правителството
1. Кои са секторните измерения на новата политика на правителството за реиндустриализация?
2. Кога работодателските и синдикалните организации ще имат по-съществена роля в определянето на компетентностите на работната сила и финансирането на придобиването им?
3. Смята ли правителството, че е необходима радикална промяна в трудовото законодателство, за да има по-голям икономически растеж?
Светлин Наков е съосновател на стартиращия скоро в София Софтуерен университет. Завършил е ФМИ на Софийския университет, като има над 20 години опит в технологичната индустрия като софтуерен инженер, мениджър, предприемач. От 2009 г. до 2013 г. е в основата на създаването и развитието на софтуерната академия на българската компания "Телерик". През есента на миналата година напуска академията, за да се посвети на мечтата си да създаде софтуерен университет у нас. Разговаряме с Наков за...
Кристалина Георгиева и Надежда Нейнски ще проведат разговори на "Дондуков" 1 по повод номинациите на Министрески съвет за еврокомисар от България. Както се съобщава, сегашният еврокомисар по бедствията и авариите Кристалина Георгиева, евродепутът Надежда Нейнски и министърът по еврофондовете в кабинета "Станишев" Гергана Паси са сред харесаните от премиера за Брюксел. Фаворит засега била Кристалина Георгиева, с която премиерът Пламен Орешарски редовно разговаря заради проблема с бежанците, научи "Стандарт" от правителствени източници. Част от БСП обаче е против втори мандат на Георгиева, тъй като смята, че тя не е направила достатъчно за България точно по проблема с бежанците. Както и че се концентрира върху проблемите на Третия свят.
Разговор на "Дондуков" 1 вече е бил проведен с Гергана Паси. Тя се смяташе за един от фаворитите, тъй като се радва на добро име в Брюксел. Въпреки това срещу нейната кандидатура има възражения, тъй като партията й НДСВ бе в коалиция с изгонения от ДПС Касим Дал на последните избори.
Среща на "Дондуков" 1 се очаква да има и Надежда Нейнски, твърдят близки до кабинета. Партийци от БСП и ДПС допускат, че номинацията за еврокомисар е истинската причина Нейнски да остави "Синьо единство" извън Реформаторския блок, в който е партията на Касим Дал. Така тя ще си спести възраженията срещу изпращането й в Еврокомисията. Самата Нейнски не бе открита за коментар. От "Синьо единство" обаче са категорични, че не би приела номинация. "В Синьо единство сме хора, които не предават принципите и биографиите си за постове", каза пред "Стандарт" зам.-шефката Маргарита Бойчева.
На основния граничен пункт между Турция и България Капъкуле засега няма сериозен наплив от турски тирове, но има проблеми в международните транзитни превози във връзка с поведението на България, заяви турският министър на транспорта, мореплаването и съобщенията Лютфи Елван на пресконференция в Анкара. По думите му проблемът произтича от това, че за първите шест месеца на миналата година България е осигурила само 15 000 транзитни разрешителни от предвидената квота от 125 000 разрешителни за...
Експлозията вероятно е причинена от терорист самоубиец
На 11 февруари в НДК по инициатива на премиера Пламен Орешарски ще се проведе национален форум "Правителство - бизнес". За участие в него са поканени всички бизнес организации и всички медии. Предприемачите ще могат лично да отправят своите питания, препоръки и предложения към Орешарски и екипа му. От кабинета гарантират, че всеки въпрос ще поулчи отговор - в залата, по време на дебатите или писмено. 12 министри имат готовност да участват в 4 големи дискусии. Пламен Орешарски, заместниците му Даниела Бобева и Цветлин Йовчев, както и финансовият министър Петър Чобанов, ще дават разяснения за растежа и стабилността на икономиката, за привличането на чужди инвестиции. Министрите Драгомир Стойнев, Хасан Адемов, Ангел Найденов, Анелия Клисарова и шефът на банката за развитие Димо Спасов ще отговарят на въпроси по икономическата и социална политика, увеличението на работните места. За да говорят за бъдещето на регионите ни и развитието на инфраструктурата, пред бизнеса ще застанат Десислава Терзиева, Данаил Папазов, Иван Данов и Искра Михайлова. Земеделският бранш ще подложи на кръстосан разпит Димитър Греков и шефа на фонд "Земеделие" Мирослав Николов.
Тъй като "Стандарт" се е доказал като вестник на бизнеса, в дните преди форума се ангажираме да публикуваме въпросите и предложенията на предприемачите към кабинета. На страниците ни ще намерят място както представители на големите компании, така и на малките и средни фирми. Готови сме да дадем думата и на всички бизнессдружения и организации от различните браншове.
Естествените монополи да дават публични отчети, предлага Васил Велев, председател на Асоциацията на индустриалния капитал
В няколко насоки вече сме поставяли предложенията на бизнеса за подобряване на средата. На първо място искаме да видим решителен напредък във въвеждането на електронно правителство. Притесненията ни са, че важността на тази тема се подценява от правителството. Преди време премиерът Пламен Орешарски заяви, че на този етап се говори само за подобряване и увеличаване на електронните услуги. Само че отделни, сами по себе си тези услуги не вършат работа, те трябва да комуникират помежду си. Въпросът не е само определена административна услуга да се предоставя онлайн, а да се ползва и от всички системи.
- За пореден път поставяме въпроса да има оценка на въздействието на всеки нормативен акт. Защото липсата на подобна оценка е причина да съществува поръчково законодателство. Има много примери за това как едва след година например обществото разбира, че дадена законова промяна не е трябвало да бъде приемана, защото лъсва истинската причина тя да се появи. Например ограниченията в търговията със скрап или при дърводобива. Под знаменателя да се ограничат кражбите на метали бяха въведени ограничения в търговията със скрап, които на практика доведоха до затрудняване навлизането на нови участници на пазара, намалиха конкуренцията и вдигнаха цените. Т.е. създадоха се условия за поява на олигополи, много фирми преминаха в сивия сектор, а други фалираха, но кражбите на метали не намаляха.
- Друго наше старо искане е да се преразгледа размерът на таксите, които държавната администрация събира за определени услуги. Техният размер да покрива само разходите по тази услуга. В момента например за вписвания в Търговския регистър Агенцията по вписванията излиза на печалба от 50 млн. лв. годишно. Тези такси трябва да се намалят, а много от тях да бъдат премахнати. Именно при функциониращо електронно правителство много от тези квазиданъци, с които се товари бизнесът, ще изчезнат.
- Очакваме да продължат усилията на правителството да намалява регулаторните режими. Очакваме също час по-скоро да бъде приет законопроектът за промени в Закона за обществените поръчки. Той беше приет от кабинета на Пламен Орешарски, но все още не е минал на първо четене в Народното събрание. В момента Законът за обществените поръчки е основен източник на корупция. С промените в него се разчита и да се увеличи достъпът на малките и средните фирми до обществени поръчки.
- Настояваме и за приемане на комплекс от мерки, които да доведат до по-добро регулиране на монополите. Едно от предложенията ни е компаниите, които са естествени монополи, например в енергетиката, да бъдат задължени да публикуват финансовите си отчети, както и да разкриват информация за свързани сделки - така, както са задължени компаниите, които се търгуват на фондовата борса. Това ще направи монополите по-прозрачни.
- Очакваме до средата на годината да се проведе реформата за определяне по нов начин на таксата за битови отпадъци за фирмите. Защото сега в закона е записано, че от догодина тя вече няма да се определя по стойността на активите на предприятието, но трябва да се изясни как точно ще стане това и да се проконтролира. За да не се окаже, че няма готовност и да се отложи реформата за по-следващата година.
- За развитието на капиталовия пазар ще настояваме приватизационните сделки да минат през Българската фондова борса. В борсовата търговия трябва да се преразгледат регулациите, защото в момента тя е свръхрегулирана.
Работодателските организации настояват да се възстанови работата на Съвета за икономически растеж. Трето правителство забравя за този механизъм, при който може да се провежда двустранен диалог между бизнеса и правителството по важни икономически теми.
Погрешна е политиката с цените на тока
Божидар Данев, изпълнителен председател на Българската стопанска камара
БСК дава положителна оценка на дейността на правителството на Пламен Орешарски с определени изключения. Едно от тях е ценовата политика в енергетиката. Затова искаме да знаем каква ще бъде занапред енергийната политика на правителството и ще продължи ли да се субсидира битовото потребление на електроенергия за сметка на фирмите и на намаляването на конкурентоспособността на българската икономика? Не приемаме с цени да се провежда социална политика. С подобни решения даваме погрешни сигнали, защото когато цената на електроенергията за битово потребление е ниска, никой няма икономически стимул да развива и използва енергоспестяващи технологии. С подобна политика се свиват и средствата за възпроизводство на енергийната система. Освен това се създава нелоялна и неконкурентоспособна среда за останалите енергийни източници - газ, ВЕИ, биогорива. Затова искам да попитам господин Орешарски - той като икономист как вижда това - ще продължи ли с тази безумна ценова политика в енергетиката? Предупреждаваме, че енергетиката е в основата на българската икономика и клати икономическата пирамида.
- Друг въпрос, който бихме искали да зададем на премиера, е свързан с обявената реиндустриализация - една, според нас, коректна политика. Само че първите стъпки в тази посока виждаме, че стават с държавни пари. Трябва ли с парите на всички данъкоплатци да се будят предприятия, които не са показали икономическа ефективност?
- По отношение на повишаване на заетостта смятаме, че много по-ефективно ще е, ако всички помощи, които се дават за насърчаване на разкриването на работни места, трябва да минават през бизнеса, а не през общини и държавни структури. Само така хората могат да изучат професия и да придобиват трудови навици. В момента тези средства се усвояват неефективно и не водят реално до повишаване на квалификацията.
Но приветстваме голяма част от нещата, които бяха направени - ускореното възстановяване на ДДС и на плащанията на държавата към бизнеса, опитите да се намали административната тежест. Вече няма този натиск върху бизнеса, който се усещаше в предишното управление. Разбира се, очакваме да се повиши ефективността на администрацията и особено работата по събираемостта на данъците и битката с нелоялната конкуренция и контрабандатата.
Е-правителството е без алтернатива
Цветан Симеонов,
председател на БТПП
Това, за което бизнесът най-много настояваше, бе обявено, че ще се случи през 2020 година - електронното правителство. Липсата му е проблем номер 1 за всички инвеститори и той трябва да бъде решен. За съжаление излиза, че отлагаме въвеждането на електронно правителство за пореден път въпреки десетките милиони лева, изхарчени за програми, проекти и увеличаване на административния капацитет. До момента резултатът в тази насока клони към нула. Управляващите трябва да разберат, че електронното правителство няма алтернатива и съществуването му ще реши редица ключови проблеми, които съществуват в момента в бизнес средата.
Реклама за 30 млн. в туризма ще докара 1 млрд. приходи
Благой Рагин, Българска хотелиерска и ресторантьорска асоциация
- Ще инициира ли премиерът Пламен Орешарски среща между бизнеса, общините, изпълнителната власт и еколозите за решаване на спорните въпроси, в резултат на които всяка година пропускаме 1 млрд. евро от нереализирани обороти? С част от тези бъдещи приходи може да бъде създаден специален фонд и да се изпълняват екоинициативи, както е в САЩ.
- Съгласен ли е кабинетът да отдели 3 млн. евро за общините, които да подпомогнат навлизането на нискотарифните авиолинии у нас, с цел да се разшири летният сезон от април до октомври, както и да се повиши оборотът от културен, исторически и спа туризъм? Очакваният резултат са 300 млн. евро повече приходи, а моделът работи успешно в Турция, Гърция, Македония, Унгария и Чехия.
- Готово ли е правителството да задели 1% от оборота на туризма или около 30 млн. евро за външна реклама на страната ни като дестинация, срещу 1 млрд. евро допълнително реализирани приходи? Моделът успешно се реализира в Македония и Хърватска. По този начин ще бъдат разкрити нови места, ще се повишат оборотите в туризма и на производителите храни, а в бюджета ще има повече пари за пенсии и заплати.
Кога ще узнаем новите правила за парите от ЕС?
Ангел Вукодинов, зам.-председател на Националната асоциация на зърнопроизводителите
Правителството изпълни всички свои ангажименти, които пое към зърнопроизводителите, и сме благодарни за това. Остават обаче опасенията ни, че новите наредби и мерки по Програмата за развитие на селските райони и директните плащания на площ все още се бавят. Голяма част от нещата трябва да се решават на държавно ниво, а нямаме никаква информация относно намеренията на държавата. Кога можем да очакваме да бъдат готови новите правила, наредби и мерки за субсидиране на земеделието с европейски средства?
Нужен е закон за комасация на земята
Кирил Комитов, секретар на Съюза на земеделските кооперации
По-големите площи земеделска земя се обработват по-лесно и дават по-високи добиви. Затова и по места земеделски стопани се договарят, но това е с временен характер. Вече е назряло времето за Закон за комасацията. Друг проблем, който би могъл да бъде решен с помощта на държавата, е защита на производителите чрез изработване на ясен регулаторен режим, без това да накърнява свободния пазар, но в същото време да гарантира защита на производителите при изкупуването на продукцията им. Не на последно място е равнопоставеността между малки и големи в бранша. Както по отношение на заплащането - защото в една кооперация механизаторът получава 2000 лв. заплата и бива осигуряван на тази сума, докато не всеки арендатор плаща осигуровки на реалната сума, която плаща - така и по отношение на обновяването на техническия парк. Мярка 121 бързо се изчерпа при отварянето й, а някои малки не могат толкова скоро да подновят техниката си. Затова би могло да се помисли за някаква помощ от държавата в това отношение.
Закъсняваме с мерките за периода 2014-2020
Радослав Радев, Национална лозаро-винарска камара
Кога администрацията ще бъде готова с всички документи и мерките по оперативните програми на Европейския съюз? Има индикации, че това ще се случи през септември, но всъщност новият програмен период тече от 1 януари 2014 г. Опасяваме се, че има вероятност новите мерки у нас да не се открият и до следващата година.
Всяка година държавата плаща десетки хиляди евро за нарушени граждански права. Европейският съд в Страсбург осъжда България не само заради немарливостта на съдии, прокурори и разследващи, а и заради закони, които вместо да пазят гражданите, ги ощетяват. Затова изпълнението на едно решение на Евросъда не приключва с плащането на обезщетението...
Днес Facebook навършва 10 години от своето създаване. Марк Зукърбърг смята за официално начало на своята компанията пускането на сайта thefacebook.com.
Реално предшественикът на Facebook е Facemash, който се появява на 28-ми октомври 2003 г. Неговата идея обаче е по-различна, тъй като показва снимки от студенти в Харвард, където учи и самият Зукърбърг, и представлява своеобразна анкета кои момчета и момичета са привлекателни и кои не.
През януари 2004 г. Зукърбърг решава...
През следващото десетилетие болестта ще погуби 84 млн. души
Нова снежна буря се развихри в САЩ. Тя връхлетя източната част на Съединените щати. Двама души загинаха в следствие на минусовите температури. Тежките зимни условия в страната създадоха транспортен хаос и прекъснаха електричеството за пореден ден на много места. Голяма част от училища затвориха врати, а летищата отмениха над 1 000 полета. Затруднена е работата на летищата в Ню Йорк и Филаделфия.
Много хора, които пристигнали в Ню Йорк за финалния мач на американския шампионат по футбол, не могат да се върнат по домовете си, защото над 4 000 полета са забавени, има и отменени.
В Ню Йорк, Ню Джърси и Пенсилвания вали мокър сняг. Синоптици предвиждат снежната покривка в някои части на страната да мине 25 см.
„Североизтокът е изправен пред тройна заплаха тази седмица", каза метеорологът Дейв Хенън, цитиран от "Фокус". „Снежната буря от понеделник бе само въведение в нещата, които предстоят. Очаквайте зимните условия да се задържат във вторник. Предстои вероятно по-силна буря през уикенда и в началото на следващата седмица", добави той.
В понеделник сътрудниците на филиала на Държавния департамент на САЩ се наложи да си тръгнат по средата на работния ден заради студеното време. „Офисът ще възобнови дейността си във вторник, когато метеорологичните условия се подобрят", пишат от ведомството.
Мъж стрелял с ловна пушка по младежи в Угърчин, съобщи TV7. Това разказват тийнейджъри пред TV7. Петър Гачевски открил огън с ловна пушка, самият той отрича и обяснява, че е излязъл с метална тръба заради скандал, в който бил замесен сина му Преслав. Учениците обаче пазят гилзата, а дъщерята на Гачевски е писала във фейсбук за случката
Вицовете на Станишев за АБВ не са смешни. Познавам тази практика - Станишев и Борисов се замеряха с вицове и така от виц на виц загубихме изборите, каза президентът (2002 - 2012) Георги Първанов пред ...
Не е вярно, че "никой и нищо не стои над БСП и над България". Делян Пеевски диктува ключовите решение не само на ДПС, но и на БСП. Има човек над БСП и той се произнася за всичко, каза презид...
Властите в Словения оценяват размера на щетите от снежната буря, която се оказа най-силната за последните няколко десетилетия. Заради обилните снеговалежи и поледици без ток са останали около една че...
От началото на мандата на кабинета "Орешарски" митниците са успели да пресекат контрабанда на горива и цигари, която се изчислява на 400 милиона лева. И това обаче не помогна на митничари...
Facebook днес става на 10 години. Въпреки невероятния растеж на групата, от ръководството не искат шумно парти. "Като всяка година ще имаме вътрешно тържество в петък следобед", уточни гово...
Докладът на ЕК за България и породените от него реакции са водеща тема за вестниците във вторник. „Новият евродоклад показва още по-подробна и печална картина на порочните практики у нас Европейската комисия въведе общ механизъм за контрол на корупцията в ЕС, като публикува вчера първия си доклад за всичките 28 държави членки.
Университетът в Осака и Университетът по селско стопанство в Токио са разработили съвместно горивна клетка, която може да бъде използвана за създаването на безжична мрежа от насекоми киборги със сензо...
/КРОСС/ Американският актьор и носител на "Оскар" Филип Сеймур Хофман бе намерен мъртъв в банята на нюйоркския си апартамент в Манхатън вчера, съобщиха световните агенции. Според полицията 46-годишният Хофман е починал от свръхдоза, а в ръката му била забодена игла със спринцовка. Апартаментът, в който е намерен, бил нает от него наскоро и се намира в близост до дома на приятелката му, с която скоро се разделили. Двойката има 3 деца - момче и две момичета, като най-голямото е на 10 г. В банята били намерени 8 празни пликчета, върху които имало щампа Ace of Spades (Асо пика) и Ace of Hearts (Асо купа). Става дума за смесица от хероин и фентанил - опиат, използван за облекчаване на болките на болни от рак, посочва британският в. "Дейли мейл". На жаргона на дилърите тя била наричана и "Терафлу". Миналата година Хофман призна пред сайта TMZ, че се е лекувал от зависимост. Той заяви, че е гълтал предписани лекарства и само за седмица хероин, преди да потърси помощ. Прекарал в клиниката 10 дни. През 2006 г. актьорът каза, че бил на прага на пристрастяването по време на следването си в университета в Ню Йорк, но на 22-годишна възраст се отказал от наркотиците. След като 23 г. бил "чист", се върнал към тях. Тялото му било открито от близък приятел на актьора. В нощта преди смъртта си той вечерял с компания и ял чийзбургер в един от любимите си ресторанти. Филип Сеймур Хофман е роден на 23 юли 1967 г. в Ню Йорк
"Склонен съм да вярвам на АБВ, че нова партия няма да правят. Нямам основание да привиждам такава поне в сегашната ситуация или обозримо бъдеще. Оттук нататък очевидно се оформят два конкурентни центъра на идеи, политики в лявото пространство, т.е. заражда се конкуренция". Това в интервю за BPost.bg социологът Живко Георгиев.
Изпълнителния комитет на КНСБ ще се събере днес на извънредно заседание. На него ще бъдат обсъдени предложенията на бизнеса за поправки в Трудовия...
Мъж стрелял с ловна пушка по младежи в Угърчин, съобщи TV7. Това разказват тийнейджъри пред TV7. Петър Гачевски открил огън с ловна пушка, самият той отрича и обяснява, че е излязъл с метална тръба заради скандал, в който бил замесен сина му Преслав. Учениците обаче пазят гилзата, а дъщерята на Гачевски е писала във фейсбук за случката
Виновен съм и за кишата, и за сушата - виден блогър дори написа, че Диков трябва да умре - Арх. Диков, ваши колеги искат да се спре конкурсът за нова визия на центъра, защото е опорочен. Как ще отговорите? - Конкурсът бе максимално отворен, с обществени обсъждания за определяне на зоните, за заданието, което мина 2 пъти през СОС и се
/КРОСС/ Договорът от Пекин създава, а не ограничава права, обясни директорът на Дирекция „Авторско право и сродни права" в Министерството на културата Георги Дамянов в интервю за БТВ. Трябва да сме нащрек при всяка промяна на правилата в тази сфера, отбеляза Димитър Ганчев, представител на интернет доставчик. Новият договор налага допълнителни мерки за защита на авторските права: „Този договор налага някои допълнителни мерки за защита на информацията за автора на дадено произведение. Такъв тип защита е новост за България, друг е въпросът за нуждата от нея. У нас се наказва всяко нерегламентирано разпространение на аудио-визуално произведение, докато в договора се изисква наказание за произведения, с липсваща информация за авторските права". Режимът за крайните потребители не се променя, отбеляза Ганчев. Договорът от Пекин се отнася до изпълнителите при изпълнение на произведения, потвърди Дамянов: „За България Договорът от Пекин не е нещо ново. Той изравнява нивото на правна защита в 170 страни в целия свят, а не ограничава изрично български права. Вместо да приемаме евродиректива, която да действа само на територията на ЕС, по-добре да ратифицираме този договор, след което да въведем точките в нашето законодателство"
/КРОСС/ Днес е международния ден за борба с раковите заболявания. Според статистиката всяка година над 12 милиона души получават диагноза "рак". У нас по последни данни над 300 хил. души са регистирани в Националния раков регистър, а в момента над 1/3 от тях се лекуват активно. Заболеваемостта не се свива, нито се стопира, а напротив - расте. Това е доказателство, че сме закъснели с години да въведем систематизираната организирана профилактика, наречена скрининг, заяви за Дарик председателят на Асоциацията на Пациентите с Онкологични Заболявания (АПОЗ), Евгения Адърска. Тенденцията в цял свят е за повишаване на онкологичните заболявания и ние няма как да останем встрани от тази тенденция. Причините се коренят в начина на живот на съвременните хора. Медицината прави всичко възможно да контролира заболяването рак, но това не освобождава хората от ангажимента да живеят, да се хранят и да мислят по по-правилен начин, категорична е председателката на Асоциацията. По думите й, в България има много добре подготвени специалисти, които лекуват, използвайки световнодоказани методи, но приложени по специализарн начин, съобразен със състоянието на отделния пациент. През 2010г. е изработен Стандартът за медицинска грижа, при който основна роля в лечението на онкологичните заболявания, има психотерапията. В пловдивския диспансер например, има назначени двама специалисти в тази област, които се грижат за психологическото здраве, както на пациентите, така и на служителите
Турският премиер Реджеп Тайип Ердоган пристига днес на посещение в Берлин, където ще се срещне с канцлера Ангела Меркел. Според турския вестник "Хюриет" Ердоган има за цел да даде нов импулс на отношенията между Турция и Германия и да спечели подкрепата на Берлин за еврочленство. Освен с Меркел Ердоган ще се срещне с външния министър Франк-Валтер Щайнмайер, министъра на икономиката Зигмар Габриел, който е лидер на Социалдемократическата партия.
Турският премиер ще има реч в...
Владимир Памуков, отговорен редактор на отдел "Спорт" във в. "Труд", 50 г. Доброслав Димитров, депутат от ГЕРБ в 42-рото НС, 36 г. Лъчезар Таков, адвокат, 56 г. Мартин Карбовски, журналист, 44 г. Николай Христов, заместник-председател на Демократическата партия, 56 г. Румен Сербезов, бизнесмен, дипломат и политик, 75 г. Свет
Нова снежна буря се развихри в САЩ. Тя връхлетя източната част на Съединените щати. Двама души загинаха в следствие на минусовите температури. Тежките зимни условия в страната създадоха транспортен хаос и прекъснаха електричеството за пореден ден на много места.
/КРОСС/ Временната комисия за изработване на нов Изборен кодекс ще разгледа на второ четене новите изборни правила, предложени от управляващите. От опозицията вчера предупредиха, че внасят свои предложения, след като предишните им бяха отхвърлени на първо четене в пленарната зала. При приемането на новия Изборен кодекс на първо четене управляващите и опозицията влязоха в остър спор за това кой се опитва да осигури нечестни избори. Председателят на Временната комисия за изработване на нов Изборен кодекс Мая Манолова нападна предишната власт, а Цветан Цветанов от ГЕРБ й отговори, че готвят изборни манипулации. „Крайно време е да разберете, че опитите да се манипулира през Изборния кодекс не могат да носят повече служебни победи", коментира Манолова. „Целта е да се осъществи необходимият контролиран вот с тези номера, които ще има на съответните бюлетини. Което означава, че във всяко едно населено място, тези, които са членове на избирателната комисия, ще могат да знаят от кой до кой номер се намира в тяхното населено място и ще знаят всеки един от гласуващите кой номер взима като бюлетина", обясни бившият вътрешен министър Цветан Цветанов. Вчера от опозицията съобщиха,че отново внасят свои предложения за новите изборни правила. „Ако по някакъв начин работата се затруднява при изработването на Изборния кодекс, причината за това няма да бъде ГЕРБ, а ще бъдат дълбоките противоречия между Коалиция за България и ДПС
Много спекулации има за това кой е новият мъж до Маги Желязкова. Красавицата не коментира човека до себе си, но заявява категорично, че е щастлива. Твърди още, че той не е медийна личност.
Водещи технологични компании оповестиха нови данни, показващи колко често правителството на САЩ им нарежда да му предоставят информация за потребители във връзка с тайни разследвания, отнасящи се до националната сигурност, съобщиха Асошиейтед прес и ИТАР-ТАСС. "Гугъл", "Майкрософт", "Яху", "Фейсбук", "Линкдин" и "Тъмблър", са информирали за тайни съдебни заповеди, изискващи информация за електронната комуникация и други онлайн дейности на хора, използващи услугите на тези компании.
...
Мокри, частично заледени в района на Старо Оряхово са пътищата от републиканската пътна мрежа във Варненска област. 17 машини обработват пътните настилки, съобщават от Областно пътно управление - Варна. Видимостта е добра. Времето е предимно облачно, със слаб вятър и температури от -4 до 0ºС.
/КРОСС/ Най-голямата в света социална мрежа Facebook празнува 10-ия си рожден ден днес. Facebook е основан през 2004 г. от Марк Зукърбърг и негови съседи по общежитие, докато е бил студент в Харвърд. Първоначално сайтът се е казвал Thefacebook и е бил достъпен само за студенти от Харвардския университет. Скоро обаче тя допада и на студенти от други американски университети, а впоследствие става популярна сред потребители от цялата планета. От 2006 г. регистрацията е отворена за всички интернет потребители на възраст над 13 години, имащи електронна поща. Към момента аудиторията на Facebook надхвърля 1.23 милиарда души месечно, напомнят информационните агенции. През 2009 г. Facebook става първата социална мрежа, която въвежда бутона Like. Само през последните 2 години във Facebook са разменени 7.8 трилиона съобщения.
Група депутати отново ще внесе предложение за промени в закона за здравето, които да разрешат отново пушенето в заведенията.
Според национално проучване, българският учител е свръх натоварен и в голяма степен едвам отделя време за семейството си. Голяма част от педагозите работят по 21 часа седмично, като за самоподготовка са им нужни 15 часа. За извънкласни дейности те отделят средно по 4 часа, а за работа по проекти са им необходими не по-малко от четири часа, по данни на Синдикат “Образование” от направено проучване сред 6 950 педагози от 35 града. Част от анкетираните са учители от Хасково и Димитровград.
Педагозите отделят средно по 8 часа за административна работа , без пряка връзка с учебната дейност. 55% от тях са били задържани в училище и детската градина със заповед на директора без възложени дейност. Българските учители, от които 90% са жени, са успявали да отделят по едва 5 часа за своето семейство, а за културни дейности и развлечения са се свили само в два часа за цялата седмица.
“Синдикат „Образование“ е изключително обезпокоен от основните изводи, които налага това представително проучване, защото учителите средно работят в училище по 48 часа, а някои техни колеги достигат до 53 часа при 40 часа максимум работно време, фиксирано с Кодекса на труда. Това претоварване на професията учител от директори, инспекторати и Министерството на образованието, води до умора и изхабяване на работещите в системата и това неминуемо намалява качеството на преподаване”, споделя председателят на Синдикат “Образование” към КТ “Подкрепа” Юлиян Петров. Основният стрес, който влияе негативно на учителите, е безсмислената, според анкетираните, административна дейност, която пречи на работата с деца и ученици и отнема от времето за самоподготовка, заяви Петров.
Синдикатът ще информира МОН за резултатите от представителната анкета и ще поиска допълнително заплащане за административната дейност, извършвана от учителите и компенсаторни механизми, състоящи се от намаляване на преподавателската заетост, с новия училищен закон и предстоящите преговори за КТД.
Над 750 къщи са обявени за необитаеми само до неделя вечерта, преди вчерашния силен трус, хората спят в автомобилите си, в автобуси и кораби
2004 - 2018 Gramophon.com