След погрома в Пловдив, при който потрошиха Джумая джамия и шестима се озоваха в болница, а над 100 бяха арестувани, ултраси подготвят подобни сблъсъци в цялата страна, като така поставят на карта етническия мир.
Пети народен представител излезе от парламентарната група на ГЕРБ. Ексшефът на НАП Красимир Стефанов депозирал искането си да стане независим депутат вчера точно в 8,53 ч. сутринта, час преди колегите му да се съберат в НС за извънредно заседание.
Учителите от Класическата гимназия, които са против връщането на НГДЕК на ул. „Баба”, са готови да си подадат оставките в знак на протест, научи „Монитор”.
Средно по 20 служители всеки ден сядат на детектора на лъжата в различни специализирани фирми у нас по нареждане на шефовете си.
С първородна дъщеря Деяна се сдоби вчера сутринта пиарът на ГЕРБ Севделина Арнаудова. Госпожицата е с мерки с 2,7 кг и 49 см. Севи и таткото Делян Димитров благодарят на докторите Алън Начев, Весела Карамишева и Светлана Врагалева, както и на целия екип на “Майчин дом”. Деяна дисциплинирано изчака да мине националната конференция на ГЕРБ в неделя,
„Топлофикация София” налага необосновани цени на топлинните счетоводители. В резултат на това фирмите са поставени в неравностойно положение по отношение на техните разходи и начисляването на различна норма на възвръщаемост.
След визитата на президента Росен Плевнелиев в Китай миналия месец самият той се похвали, че по време на посещението са били постигнати договорености на стойност 60 млн евро. Всички сделки били за износ на български стоки и услуги - софтуер, дизайн за хотелски стаи, продукти от розово масло и т.н.
Във Варна Първанов и Калфин
Проджект синдикът
В миналото повечето хора разглеждаха интернет като нещо добро. Предполагаше се, че той трябва не само да ни дава възможност да пазаруваме, да запазваме връзките си с бивши съученици и да намираме някой нов суши ресторант, а и да ни дава политическа власт, като позволява на обезправените да се чуе гласът им, да помага на активистите да мобилизират поддръжници и да дава възможност на обикновените граждани да представят пред обществеността доказателства за корупция сред властимащите или полицейска жестокост.
Но се прокрадват съмнения - и то не само след разкритията за това, че държавни служби използват интернет, за да шпионират нас и лидерите ни, а и да се следят помежду си. Влиянието на интернет върху политиката е доста неясно. Докато той не стане пространство, в което се прилагат правила и права като в реалния свят, това едва ли ще се промени.
В началото ентусиасти мечтаеха, че самият достъп до интернет ще помогне за разпространението на демокрацията. Това не се случи. В края на 90-те години на 20 век 4 процента от хората по света използваха интернет; днес това правят почти 40 процента. Но делът на страните, определени от организацията за наблюдение на демокрацията “Фрийдъм хаус” като “несвободни” или “частично свободни”, почти не се е променил през този период. Изглежда, че в повечето случаи битката между мрежите и йерархиите се печели от йерархиите.
Една от причините е, че властите стават също толкова умели в използването на интернет и модерни комуникационни технологии, колкото активистите. Авторитарни правителства употребяват тези средства, за да проследяват протестни и опозиционни водачи, както виждаме напоследък в Украйна. Те използват армии от хора, за да следят и проверяват разговори в интернет. Някои хора дори твърдят, че интернет служи като политически отдушник, който помага на диктаторите да останат на власт.
Но даже най-решителният авторитарен лидер не може напълно да контролира политическата дейност в интернет. Добре запознатите с технологиите млади хора обикновено заобикалят опитите на властите да налагат цензура. И въпреки това интернет активистите не добиват непременно повече власт.
Вдъхновените от интернет движения обикновено имат трайно влияние само ако породят традиционна политическа дейност като улични протести или учредяване на политически партии. За тази цел те имат нужда от лидерство, а то обикновено е отхвърляно от интернет активистите, защото те разглеждат себе си като чисто народни движения. При липсата на осъществими стратегии и ясна посока повечето подпомагани от интернет въстания бързо стихват.
Така се оказва, че интернет не е толкова силен в борбата с тиранията, колкото се очакваше. Нито пък упражнява недвусмислено въздействие върху установените демокрации. Демокрациите определено стават по-жизнени, но техните политики стават по-променливи.
Погледнете медиите. Едва 16 процента от американците на възраст между 40 и 50 години четат (печатни) вестници в днешно време; сред хората между 20 и 30 години този дял е 6 на сто. Електронните медии предлагат голямо разнообразие, лесен достъп и възможности за коментари. Но те насърчават хората да си набавят само информации и коментари, които съответстват на възгледите им в момента. Традиционните медии могат да представят на читателите балансирани материали, но електронните медии могат да подхранват политическа поляризация.
Освен това лудите глави в политиката, популистите и радикалите - от Бепе Грило в Италия до членовете на Чаеното парти в Америка - използват социалните медии и блоговете, за да се обръщат пряко към потенциалните поддръжници. ...
Не знам дали е вярно, че „българският Джей Лено” ще последва американския, който наскоро се раздели с телевизионния екран. Според сайта „Всеки ден”, който е част от официозната медийна империя, новото ръководство на БТВ поставило ултиматум на Слави Трифонов да спре с политическото говорене или ще прекратят договора с него.
Няма да гадая доколко това е вярно или вероятно. Но интригата е повод да обърна още веднъж внимание върху „телевизора” не просто като политическа трансмисия, а като люпилня за „вождове”.
Интересното е, че в България също действа путинския модел на управление през „телевизора”, а интернет, пак като в Русия, е единствената истински свободно опонираща на властта медийна територия.
Макар и скалъпен по руски образец, този модел в България се различава все пак с нещо специфично: тук „телевизорът” е банка за политици с вождистки мераци, докато в Русия, поради липсата на друг вожд, освен Путин, ролята на „телевизора” и т.н. журналистика е сведена само до обслужването на несменяемото лице на режима.
Излиза, че тук творчески сме доразвили челния путински опит досущ, както в НРБ се прилагаше с отчитане на местната специфика задължителната съветска практика в пропагандата. В своите „Задочни репортажи” писателят Георги Марков отбелязва в отделно есе, че по отношение на пропагандата и цензурата БКП е проявила такава перфидност, включително чрез система от подкупи за послушните, че самите съветски другари могат да завидят на дресурата в България.
Явно ноухауто от времето на соца (да се изразя по приетия вече за нормален хашлашки начин, според който времето на тоталитаризма е сведено до понятие с фреднли отенък, като „соц”) се прилага новаторски и днес.
Днес вече не е достатъчно само да те понесе медийната вълна, за да изплуваш в полезрението на избирателите, както стана с Бойко Борисов, преди той да започне да сърфира като самостоятелен фактор върху тази мътилка. Модата се определя повече от схемата, по която Сидеров нахлу в политиката през ролята на телевизионния водещ.
Сидеров поне има биографията на журналист, но какво да кажем за следовниците му, които са водещи на телевизионни предавания и това се натрапва на публиката като достатъчно обстоятелство, за да бъдат причислявани към журналистиката?
Говорещи муцунки има на екрана днес колкото щете, но не от всяка мутра става публицист, нали…
Най-новото попълнение на политическия „елит” по тази схема, след извършения в ефир скандален трансфер от екрана към трибуната на безцензурната партия на Бареков с Росен Петров, е и измисленият „лидер” на миналогодишните февруарски протести Ангел Славчев. И той „влиза” в политиката, макар да си беше в безцензурния екип плътно до шефа си от доста месеци насам, но сега вече официално му става заместник, след като премина през задължителната школа на водещ в една кабеларка, а след това беше повишен до водещ в ТВ7.
Както вече съм отбелязвал, знам от член журито на едно състезателно предаване на БНТ за млади политици, че Ангел Славчев е бил фаворит на тъмно червен чичко (паричко - пардон за пошлата римичка, но тя също е легитимирана отдавна), който поискал от въпросния член на журито да „подкрепи” неговото момче.
Нямам никакво съмнение, че и рекордьорът по обикаляне на телевизионни студиа от около половин година насам, журналистът от „Дума” Александър Симов, е носен на крилата на задкулисието, което решава кои са „важните говорители” на нашето време. Същият Симов беше погален бащински с комплименти от бившия шеф на 6-то на ДС Димитър Иванов-Гестапото, който обяви в поредната си изява в националния ефир на БТВ преди седмица: „Сашко е добро момче, познавам го от малък”.
Щом чичо Митьо (когото Сашко не кълне като “кука”, както се изразява в други случаи) го хвали, това направо си е гаранция за възход на доброто момче Сашко!
Сашко ...
Вие си говорете каквото искате, но в държавата най-после има ред - почти като едно време! Всичко за всекиго се знае - с такива подробности, че чак на човек да му е неудобно да ги казва. Не стига това, ами и безсловесните започнаха да се намесват в човешките дела!
“Магаре и яре издадоха мъж, нелегално минал границата” - твърди “24 ЧАСА”. В интерес на истината, добичетата не са седнали да пишат донос - просто “бдителни съселяни забелязали, че животните нямат български ушни марки”…
Ей, това от бдителни съседи човек не може да се отърве! Ще се изядем едни други, братя и сестри, добре че са българските медии, та да ни спасят! Не вярвате? В “ТРУД” си го пише - “Враждебната реч в медиите ни спасила от насилие”.
Ако мислите, че е раздувка, лъжете се - самият председател на СЕМ доц. Георги Лозанов ни го твърди: “Миналата година беше година на враждебната реч и ако медиите не я бяха допуснали на своята територия и укротили, щеше да има политически убийства, а протестите щяха да са като в Украйна”…
Спасителко наша - попръжня прабългарска, - в теб ни е надеждата!
Пак “ТРУД” цитира изследване, според което въпреки това, което ставаше по софийските площади, “Премиерът акумулира най-голямо позитивно отношение от страна на изследваните медии”.
Вземаме една от изследваните медии и четем: “Арестът на Петното провалил втората му среща с Бойко”. И уточнение - “Същия ден Миланов трябвало да прибере транш от обещаните 500 бона”. “МОНИТОР”, сещате се, нали? На удара засегнати от твърдението съпартийци на експремиера дадоха пресконференция, за да раздадат разпечатана “снимка на соцдепутатката Корнелия Нинова заедно с Бисер Миланов-Петното”. “ПРЕСА” коректно ни сервира информацията под заглавие “ГЕРБ се опита да натопи Нинова”.
Не знам защо когато се спомене г-жа Нинова, все се сещам за късната й партийна ориентация - в интервю преди време ни обясни, че като се върнала в България след работа в чужбина, седнала, прочела програмите на всички партии и тая, на социалистите, є харесала най-много. Отишла, записала се в партията, светкавично станала зам.-министър, още по-светкавично името й се забъркало в някакъв скандал с “Булгартабак”, била уволнена набързо и също толкова бързо - оправдана на всички инстанции заедно с един друг зам.-министър, който по една случайност се казвал Делян Пеевски…
А пък като се сетя за късната партийна ориентация, не знам защо се сещам и за г-н Росен Петров, който само за една седмица успя да влезе във всички вестници с достойна постъпка, да пусне нов клип, в който геройски разлайва огромен пес (затворен в клетка, за щастие), да пробута офицерския си кортик срещу левче и в ефир да обяви, че харесва и подкрепя идеите на партията, чийто лидер съвсем случайно бе поканен за случая в студиото. Трогнат, лидерът му обеща Министерството на вътрешните работи. Няма да си играем на зам.-министри!
Приемо-предаването на почетното оръжие стана в доста късния следобед, когато повечето вестници вече пътуват към печатницата, но това не попречи на “ПРЕСА”, “ТЕЛЕГРАФ” и “СТАНДАРТ”, споменати и в изследването по-горе, кой знае как светкавично да намерят място на първите си страници за подробни репортажи и отбелязване на по-трогателните моменти.
Прочее, нека вземем пример от безсловесните си приятели - носете си ушните марки, момчета - поне да знаем чии сте, защо сте и за какво освен бял хляб с чер хайвер се борите.
От в. Стършел и блога разПЕЧАТосване
в. Индипендънт
Относителният упадък на Шотландия започва още в мига, когато тя променя паричната ии система - през 1914 година. Съдбата на нацията и изборът на валута са свързани.
Британският министър на финансите Джордж Озбърн изключи възможността за валутен съюз с евентуално независима Шотландия. Така той предостави на региона един златен шанс в неговата история.
Успехът на Шотландия дойде при една различна монетарна система
Шотландия постига огромен успех в глобален мащаб през 18, 19 и началото на 20 век. Тя води света в сферите на инженерството, промишлеността, изобретенията, банковото дело и финансите. В Шотландия се раждат едни от най-великите личности в цялата история на човечеството и регионът става невероятно проспериращ.
Към 1910 г. на Глазгоу се пада половината от тонажа на корабите, построени в Британската империя, и една четвърт от произведените локомотиви в света. Градът има славата на най-добре управлявания в цяла Европа, като в популярните истории е сравняван с велики имперски градове като Венеция и Рим и става известен като “Втория град в Британската империя”. От гледна точка на онова време Глазгоу е отговарял напълно на своята репутация.
Шотландия се радва на този успех при монетарна система, различна от днешната. Британската лира съответства на златния стандарт. Относителният упадък на Шотландия започва още в мига, когато британската монетарна система се променя - през 1914 година. Съдбата на региона и неговата монетарна система са свързани.
Великобритания се отказва от златния стандарт през 1914 година, за да отпечата парите, от които се е нуждаела през Първата световна война. Ако е трябвало да плати за войната със своето злато, запасите й от благородния метал са щели бързо да се изчерпат - и войната вероятно е щяла да свърши до Коледа. Само промените в монетарната система са позволили Първата световна война да продължи по начина, по който се е развила. Какви точно щети е нанесъл конфликтът на Шотландия и останалата част от Великобритания?
Ужасяващата система, използвана днес
През 1914 г. Великобритания се връща към една система на книжни пари без златно покритие, което по закон означава, че те трябва да бъдат използвани. Реално тя не е поддържана от държавата, но е прилагана с принуда. През стоте години, откакто Великобритания започва да използва тази система, Шотландия отслабва.
При златния стандарт, най-общо казано, централната банка може да печата само пари, които може да подкрепи със злато (на практика шотландските банки са имали право да печатат свои пари отделно от Англия). Нито един държавен орган няма монопол върху печатането на пари и пускането им в обращение.
Правителствата не могат да създават злато чрез т. нар. количествено облекчаване или дефицитно харчене на средства. По такъв начин златото поставя ограничения на властите и на това, което те могат да правят и харчат - ето защо политиците го мразят. То поставя ограничения и на банките - ограничения, които вече не съществуват. При сегашната система банките имат правомощия да създават пари. Според Бен Дайсън от движението Positive Money 96% от британските пари съществуват само като числа в банковите компютри. По-голямата част от тях са създадени чрез проста счетоводна процедура, използвана, когато банките дават кредити (именно заради този ръст на паричното обращение преживяваме това неумолимо повишаване на цените на всичко, година след година).
Контролът върху парите е най-голямата власт, която съществува. Той е централизиран в ръцете на правителствата и банките в Лондон. ...
Есетата на Драган Величик са диагноза на нашенската немощ пред злободневието
Унгарският класик Шандор Мараи се оказал срещу пушката на съветски войник в Будапеща в края на Втората световна война. С какво се занимава, го попитал онзи. Писател съм. Онзи омекнал: Това е добре. Стъписан, Мараи попитал: Защо да е добре? – „Добре е, защото, ако си писател, можеш да ни кажеш какво всъщност мислим”.
Случката си я бива, прелива от анекдотика, припомня я Драган Великич в „За писателите и градовете” (изд. „Агата-А”). Но итересното е нататък в есето на сръбския автор. Писателите са Александър Тишма, Ернесто Сабато, Набоков, Итало Звево, градовете: Виена, Будапеща, Берлин, Триест, Урбино, Матерсбург.
Цитираното есе е от трета група. В нея е ключът за българския прочит, поне единият. Есетата на Великич са диагноза на нашенската немощ пред злободневието. Сърбите имат повече история от нас през последните 20-30 години, но успяват да я надгледат.
Великич може да е просто литературен, да слезе до дъното на литературата и да извади най-дълбоките й истини. То не е бягство, не е спасяване поединично, това е писателство. Или с нашенския медиен език: професионализъм.
Той с тези истини мери историята. И при него ”Балканите са едно голямо сметище” и „Балканите са територия, където векове наред великите сили са си разчиствали сметките. След всяко разчистване на сметките са оставали черни каси” са ефектни сами по себе си анекдоти, но само толкова.
Великич е важен с аргументите. Които могат да го изведат пак до анекдотични заключения, примерно: „Без шефове и без заместници – това би могъл да бъде идеалният продукт на демокрацията, ако задвижващият механизъм не беше печалбата”.
Анекдотичната задоволеност е мизерия. Преклонението пред тарикатския каламбур е затваряне на очи. Ама сме били по-напред от сърбите. Дето се гърчим пред очакването брюкселският чиновник да ни пусне нещо от събраните ни данъци, които медиите слугински наричат „европейски пари”.
А сърбите честват Белградския панаир на книгата като 10 български национални празника. Къде е разликата?
От Книжен Ъгъл
ДПА
Матео Ренци, бившият бойскаут, който е обигран пред медиите и който триумфира в битката за власт с премиера Енрико Лета, преживя шеметен възход по хлъзгавия склон на италианската политика.
В четвъртък по време на това, което в Италия се възприе от повечето хора като дворцов преврат, Ренци спечели подкрепата на своята Демократическа партия, за да състави ново правителство, принуждавайки Лета да обяви, че ще подаде оставка на следващия ден.
Тридесет и девет годишният Ренци е медийна сензация от 2010 г., когато обеща да изпрати утвърдените политици на бунището в една страна, управлявана от остаряващ и корумпиран елит.
Той беше избран за кмет на родната си Флоренция през 2009 г. и се издигна на националната политическа сцена следващата година. През декември той беше избран за лидер на ДП със смазваща преднина.
Ренци отрече по онова време, че иска да свали Лета. Но въпреки това мнозина не бяха убедени, защото в миналото Ренци безмилостно отстраняваше съперниците си, като например своя бивш политическия ментор Лапо Пистели, когото победи на кметските избори.
“Енрико не ми вярва, но греши”, заяви Ренци пред “Кориере дела сера” през януари. “Моята лична амбиция е доста по-маловажна пред амбицията на страната ми. Аз съм част от един отбор”, добави тогава той.
В четвъртък Ренци оправда промяната в позицията си по време на заседание на ръководството на партията си в Рим, което трябваше да реши дали да сформира ново правителство, с думите: “Хората в политиката имат правото да поемат рискове”.
Ренци благодари на Лета за свършената от него работа през 10-те месеца като премиер, преди да подчертае “нуждата от спешна нова фаза и ново правителство”, което би могло да се задържи на власт до 2018 г.
Отцепникът от ДП Джузепе Чивати заяви, че Лета е бил ликвидиран като жираф в копенхагенски зоопарк, визирайки убийството на жирафа Мариус в зоологическата градина на датската столица, публичното му разфасоване и хвърляне на лъвовете предишната неделя.
Лета отказа в последния момент да участва в срещата на ръководството на ДП, която се предаваше на живо по телевизията.
Единственият провал в бързоразвиващата се кариера на Ренци беше, когато той изгуби възможността да оглави левоцентристите в Италия на изборите миналата година, след като беше победен от бившия лидер на ДП Пиер Луиджи Берсани през декември 2012 г.
Но Берсани пропиля шанса си, като отвори вратата за завръщането на Ренци. По време на неговото управление оглавяваната от ДП коалиция спечели 20-процентна преднина в допитванията до общественото мнение пред консерваторите, оглавявани от бившия премиер Силвио Берлускони. Последва избирането на един нестабилен парламент, което доведе до сформирането на тромаво голямо коалиционно правителство, оглавено от Лета.
През това време Ренци изглежда се готвеше за премиерския пост. Той си уреди среща през лятото с най-влиятелния европейски политик - германската канцлерка Ангела Меркел.
Той също така убеди твърдия електорат на ДП, който гледаше с подозрение на неговите леви акредитиви, че е неговата най-добра надежда за постигане на победа на изборите.
За разлика от Берсани и много други важни клечки от ДП Ренци няма комунистическо минало. Той е бивш християндемократ, който цитира основателя на движението на скаутите Робърт Бейдън-Пауъл и контактува повече с мениджъри на хедж фондове и с успешни бизнесмени, отколкото със синдикалисти.
Критици казват, че той има голям стил, но малко съдържание. Подобни обвинения бяха отправяни и към един от неговите примери за подражание - бившия британски премиер Тони ...
Ройтерс
Когато световните сили започнат преговорите с Иран тази седмица за окончателно споразумение по ядрения им спор, основният въпрос за Запада ще е как да се направи така, че Техеран да се откаже от достатъчно ядрени дейности, за да е сигурно, че няма да може скоро да се сдобие с атомна бомба.
Ако се увенчаят с успех, преговорите може да сложат край на десетилетие на враждебност между Запада и Ислямската република и да предотвратят избухването на нова война в Близкия изток.
Заради дълбоко вкорененото недоверие и огромната разлика в очакванията между двете страни опитите за споразумение може би все още са обречени - американският президент Барак Обама оцени шансовете за успех на не повече от 50 процента. Според някои това е оптимистична прогноза.
Но и двете страни казват, че има политическа воля да се постигне споразумение, което може да се превърне в исторически компромис с потенциално много по-големи геополитически и икономически измерения.
Иран притежава едни от най-големите залежи на петрол и газ в света, а с 80-милионното си население представлява един до голяма степен все още неразкрит пазар с огромен потенциал за чуждестранния бизнес.
Западните правителства като че ли се отказват от идеята, залегнала в основата на поредица резолюции на Съвета за сигурност на ООН от 2006 г. Иран да замрази една от най-спорните страни на програмата си - обогатяването на уран.
В личен разговор дипломати признават, че ядрената дейност на Иран, за която западни държави се опасяват, че може да цели развитието на способност за производство на атомни бомби, вече е напреднала прекалено много, за да бъде склонен Техеран да я премахне напълно.
Но макар и да може да се позволи на Иран да запази ограничен капацитет за обогатяване, Западът ще иска гаранции, така че всеки опит за създаване на атомна бомба да отнеме достатъчно дълго време, за да бъде разкрит и спрян, евентуално с военни действия. Иран твърди, че ядрената му програма е изцяло мирна.
КЛЮЧОВИЯТ ВЪПРОС
“Ключовият въпрос за нас е какъв времеви хоризонт за пробив можем да приемем”, заяви пожелал анонимност дипломат от единия от преговорните екипи на шестте световни сили.
Удължаването на това “време за пробив” според експерти и дипломати значи, че Иран трябва да ограничи обогатяването на уран до концентрация с ниска степен на делене, да спре използваните за тази цел огромен брой центрофуги, да ограничи ядрените изследвания и да се подложи на щателен мониторинг от инспектори на ООН.
Преди започващите утре във Виена преговори президентът Хасан Рохани предизвикателно заяви, че мирните ядрени изследвания ще продължат “вечно”.
Техеран иска прекратяване на санкциите, които съсипаха икономиката му - в основната си част забрани на САЩ и ЕС върху продажбите му на петрол. Западните държави не са готови така бързо да се откажат от този лост за влияние.
“Те ще започнат тези преговори от доста раздалечени позиции”, заяви миналия месец Робърт Айнхорн, бивш служител на държавния департамент на САЩ, занимавал се с Иран.
“Но за да бъде приемливо за САЩ, за известно време Иран ще трябва да разполага със силно ограничен капацитет за обогатяване”.
Преговорите, чийто кординатор е върховният представител на ЕС за външната политика и сигурността Катрин Аштън, целят да надградят над споразумението от ноември, според което Техеран се съгласи да спре част от най-чувствителните си дейности за период от шест месеца в замяна на скромно облекчаване на санкциите.
Замисълът на тази договорка, която стана възможна с ...
Игрите в Сочи родиха новата най-успешна биатлонистка в историята на зимните олимпиади. Нейното име е Дария Домрачова. 27-годишната красавица от Беларус спечели трети златен медал, изпреварвайки всички в масовия старт на 12,5 км, при 4-те стрелби, в който направи само 1 грешка. Преди това тя триумфира в преследването и индивидуалния старт.
Организацията на БСП в Бургас излезе със становище по повод избирането на кмета на града Димитър Николов за зам.-председател на ГЕРБ. Кандидатурата му бе избрана в неделя от конгреса на партията, заедно с тази на кмета на София Йорданка Фандъкова.
Франс прес
Разгневени селяни, планини от непродаден ориз и обвинения в корупция: програмата за подпомагане на оризопроизводителите в Тайланд, която помогна на министър-председателката да дойде на власт, сега има опасност да се обърне срещу нея.
Обещанието от предизборната кампания, което накара правителството да изкупува зърнената култура от селяните на цена до 50 процента над пазарната, допринесе до голяма степен за победата на Инглук Шинаватра на изборите през 2011 г.
Субсидиите днес обаче са обект на критики и допринасят още повече за натиска над правителството, което се бори повече от три месеца с политическа криза, която хаотичните избори на 2 февруари не успяха да уталожат.
Противниците на програмата я обвиняват, че е довела до масова корупция, че е ударила държавните финанси, станала е причина кралството да изгуби мястото си на пръв световен износител на ориз и е създала запас от непродадена стока, който се изчислява на 18 милиона тона.
Недоволството достигна дори до оризопроизводителите, някои от които наскоро протестираха в Банкок с искане да си получат неизплатените суми за няколко месеца.
Министерският съвет отпусна миналата седмица пакет от около 16 милиона евро за 3900 производители.
Според Института за изследване на развитието в Тайланд (ИИРТ), правителството дължи около 2,6 милиарда евро на един милион оризопроизводители.
Тайланд се надяваше да получи тази сума като складира ориза, за да повиши цените на световния пазар.
Банкок обаче не успя да намери купувачи след изненадващото увеличаване на износа на конкурентите си, главно Индия и Виетнам.
“Тайландската оризова индустрия като цяло се срина и репутацията й на надежден доставчик на качествен ориз на световния пазар се изпари”, заяви Амар Сиамвала от Тайландската асоциация на износителите на ориз, която предвижда, че ще бъдат продадени 7,5 милиона тона в чужбина тази година, което е спад с 30 процента в сравнение с 2011 г.
Правителството не разкри колко струва на година програмата, но ИИРТ изчислява, че тя възлиза на между 3,4 и 4,4 милиарда евро, което се равнява на от 6 до 8 процента от държавния бюджет. ИДВА ЛИ КРАЯТ НА ИНГЛУК?
Управляващата партия, въпреки всичко, защити политиката, предназначена да намали нивото на бедността в селските райони.
Инглук, от своя страна, прехвърли отговорността върху демонстрантите - саботирайки парламентарните избори в много избирателни райони, те удължили живота на едно правителство с ограничени пълномощия, което е неспособно да набира средства.
“Опитваме се да разрешим проблема по най-добрия възможен начин, но банките не одобряват заеми”, заяви тя и увери, въпреки всичко, че финансовото здраве на държавата е добро.
Китайска фирма наскоро анулира поръчка от един милион тона след като комисията за борба с корупцията повдигна обвинения срещу няколко държавни служители, свързани с програмата. Тази комисия започна разследване и срещу Инглук, което може да доведе до нейното сваляне от власт.
“Всеки елемент от програмата с ориз е свързан с корупция”, заяви за АФП депутат от опозицията. Той увери, че субсидиите са довели до натрупването на раздути запаси на ориз с посредствено качество от Камбоджа и Мианма.
“Мисля, че наближава краят за Инглук”, допълни депутатът, който е сезирал комисията.
Гласоподавателите от Исан, селски регион в североизточен Тайланд, където живее една трета от населението, са традиционни поддръжници на семейството на Инглук, особено на брат й Таксин.
Бившият премиер Таксин Шинаватра, свален с държавен преврат през 2006 година, остава централен персонаж в политиката на кралството, въпреки че е в изгнание.
Той е ненавиждан от демонстрантите, ...
Германия остава начело в класирането по медали след десетия състезателен ден на зимните олимпийски игри в Сочи.
С малко очаквания триумф в отборните ски скокове на голяма шанца бундестимът вече има осем титли, като успя да увеличи преднината си на върха.
След раздаването на петте комплекта медали в десетия ден вече шест страни имат по пет олимпийски титли - Русия, Холандия, САЩ, Норвегия, Швейцария и Беларус.
Домакините заемат втората позиция в класирането с...
Турският премиер Реджеп Тайип Ердоган говори пред многолюдно множество турци, живеещи в Германия и в други европейски държави, дошли специално за срещата с него. Ставащото е по-точно да се нарече предизборен митинг. Ердоган изважда от джоба си листче и казва: “Какво пише тук? 48 процента. Толкова искам от вас на изборите”.
На 30 март в Турция ще се проведат избори за местни органи на управлението. Заради изборите министерството на енергетиката отложи с един ден преминаването към лятното часово време. 26 политически партии са регистрирани за участие в изборите, а броят на кандидатите надхвърля неколкократно числото на депутатите в турския Меджлис (550).
Местните избори в Турция имат по-различна динамика. На тях основно се разиграва битката за трите най-големи градове в страната. На първо място е Истанбул, който по население е колкото две Българии, следват Анкара и Измир. Победата на местните избори в тези три града подсказва и каква ще е перспективата за парламентарните избори, които ще се проведат през 2015 г. Този път обаче залогът е много по-голям - надпреварата преди предстоящите през август президентски избори, когато държавният глава за пръв път ще се избира с пряк вот. Това е и причина за нестихващото напрежение в страната.
“Президентските избори в Турция винаги преминават болезнено, а “коремните болки започват година-година и половина преди самите избори”, заяви председателят на Великото национално събрание на Турция Джемил Чичек. Той посочи, че най-вероятният кандидат за президент на сега управляващата Партия на справедливостта и развитието (ПСР) е Реджеп Тайип Ердоган, а за конкретното решение на турския премиер по въпроса от ключово значение ще са получените гласове на местните избори на 30 март. 48 процента гласове на местните избори е “летвата”, поставена от Ердоган, която ако бъде прескочена, ще му трасира пътя за президентския дворец Чанкая.
Освен това Ердоган е силно загрижен и за собственото си оцеляване. Корупционният скандал, който избухна на 17 декември, накърни авторитета му. Ако през миналото лято Ердоган успя да обърне протестите за парка Гези в своя полза, при корупционния скандал това не му се удаде. Намесата му в дейността на полицията и правосъдието с извършените невиждани до този момент в Турция чистки разклатиха сериозно имиджа на премиера и на управляващата Партия на справедливостта и развитието ПСР.
Пропука се и единството на парламентарната група на ПСР - десетина депутати подадоха оставки, продължава и отливът от местните организации на ПСР. Редица анализатори, които доскоро подкрепяха премиера, особено след бруталното потушаване на протестите за парка Гези, сега силно го критикуват. Настъпи силно разслоение, както в обществото, така и в медиите. Освен като трамплин за президентския пост, местните избори се преценяват и като един вид референдум за управляващата ПСР, чрез който партията да се изчисти от корупционния скандал.
“Местните избори ще бъдат нещо много повече от местни избори. Те ще се превърнат в референдум. Сега всеки един от нас ще трябва да определи на чия страна е, на страната на премиера, или на страната на онези, които му заложиха капан” ,заяви тези дни министърът на развитието на Турция Джевдет Йълмаз.
Ердоган и неговата консервативна Партия на справедливостта и развитието все още се радват на значителен рейтинг в Турция. Резултатите от проучванията на четири социологически агенции сочат, че за управляващата в Турция Партия на справедливостта и развитието (ПСР) възнамеряват да гласуват най-много турски граждани на 30 март. Нивото на подкрепа обаче е ...
Всички изразиха загриженост във връзка с “насилието” в Босна и Херцеговина, започвайки от местните политици и онези в съседните страни и свършвайки с официални представители на Европейския съюз и, разбира се, генералния секретар на Обединените нации. В насъбралия се граждански гняв кантонални началници из цяла Босна подадоха оставки, което изглеждаше като отстъпка пред демонстрантите, за да не се разширят протестите. На ръководителите на държавни постове на централно равнище като цяло обаче не им хрумва да се оттеглят.
Съществува аргументът, че няма много смисъл да се насрочват избори, а за да бъде направено това, ще бъде необходимо да се промени конституцията, не само поради факта, че тази година избори така или иначе трябва да бъдат произведени през октомври , а заради голямата вероятност те да не променят нищо. За това говори един плакат от протеста в Сараево: “Политици, отивайте всички на …”
Макар да съществуваше намерението обясненията на протеста да се сведат до осъждане на “силите на хаоса и безумието”, ясно е, че в Босна и Херцеговина е недоволно мнозинството от населението, а не само хулиганите. Ясно е, че корените на протеста са социални - в “грабителските” приватизации, голямата безработица 40 процента сред младежите , корупцията.
Наред с това Босна е на края на опашката в процеса на евроинтеграция сред страните от Западните Балкани. ЕС прехвърля топката върху местните политици, които са “неспособни да се договорят” и изпълнят условията за напредък.
Ключово условие е изпълнението на решението на Европейския съд за правата на човека по казуса “Сейдич-Финци”, което на практика би трябвало да означава превъзмогване на концепцията за “държавотворните народи” на изборите за парламент и председателство на Босна и Херцеговина и надделяване на гражданския подход - че в Босна не живеят само босненски мюсюлмани, сърби и хървати и че националната принадлежност не е единственото нещо, което изгражда идентичността на отделните лица. Когато обаче се засегне “Дейтънското наследство”, задънената улица става неизбежна.
Протести имаше предимно във Федерацията Босна и Херцеговина, в Република Сръбска изглежда надделя апатията на гражданите. Макар да имаше и такива акценти - а именно, че за безнадеждността в Босна е виновна Република Сръбска. Ясно е, че гневът на гражданите бе насочен преди всичко към лицата, заподозрени за икономическия и социалния провал, независимо от националността. Показателен в този смисъл, макар същевременно и нереален, е още един лозунг от Сараево - “Богич Богичевич - президент”. (Богич Богичевич беше босненски представител в Председателството на СФРЮ, непосредствено преди разпадането на югославската федерация - бел. ред.)
БТА
Франс прес
Тамам Салам, оглавил в събота новото компромисно правителство на Ливан след десетмесечен застой, е умерен политик, произхождащ от една от най-влиятелните политически фамилии в страната.
Този флегматичен 68-годишен мъж има тежката задача да ръководи правителство на страна, дълбоко разединена за конфликта в съседна Сирия, разтърсвана от кървави атентати и подслонила стотици хиляди сирийски бежанци, които вече представляват почти една трета от населението.
Със спокойния си глас и характерната си плешивост, Салам ще трябва да играе най-вече ролята на въжеиграч между двата съперничещи си лагера, обединени в правителството му за първи път от три години: лагера на могъщата шиитска организация Хизбула, която участва със свои бойци във войната в Сирия на страната на режима, и този на Саад Харири - бивш министър-председател, противник на режима в Дамаск.
Самият Харири похвали в събота новия премиер за “мъдростта и търпението” му след близо едногодишни тежки преговори, по време на които държавните институции и административните решения бяха парализирани.
“Това е правителство обединител и е най-добрата формула Ливан да получи възможност да се справи с предизвикателствата, пред които е изправен”, заяви Салам, предложен за премиер още през април миналата година, когато му беше възложено съставянето на ново правителство.
Тамам Салам, син на Саеб Салам - шест пъти премиер на Ливан между 1952 и 1973 г.,- обаче не се радва на истинска народна подкрепа дори сред сунитската общност, която по традиция излъчва министър-председателя в тази мултирелигиозна държава. Той беше избран за депутат от Бейрут два пъти - през 1996 г., а после през 2009 г., първо от листата на убития през 2005 г. премиер Рафик Харири, а после от тази на сина му Саад Харири.
Тамам Салам не е така известен в чужбина, както приятелят на световните лидери Рафик Харири, синът му Саад Харири или като досегашния премиер Наджиб Микати - милиардер, управляващ мултинационална империя в областта на телекомуникациите и недвижимите имоти. Позицията му за сирийския конфликт също се смята за умерена.
След номинирането му през април 2013 г. той заяви пред АФП, че подкрепя “свободата и суверенитета на сирийския народ”, като наред с това изтъкна колко важна е политиката на неутралитет на Ливан.
Салам, чиято майка е от Дамаск, осъди бомбардировките на сирийската армия над ливански селища, подкрепящи бунта, но така и не заклейми режима на Башар Асад.
През 1992 г., когато следвоенен Ливан пъшкаше под гнета на сирийската опека, той бойкотира парламентарните избори в знак на солидарност със сънародниците си християни, които се бореха срещу хегемонията на Дамаск.
Макар да е критичен към арсенала на Хизбула, Тамам Салам приветства “съпротивата срещу Израел” - лайтмотив на шиитската партия.
За разлика от “ястребите” в лагера на Харири, които обвиняват Хизбула, че е създала “държава в държавата”, този човек не призовава открито към разоръжаване на ненавистната на Израел групировка. Освен депутат, между 2008 и 2009 г. Салам за кратко беше и министър на културата.
Помирителният му тон напомня този на баща му Саеб Салам, който, на свой ред, е син на влиятелен политик от времето на Османската империя и френския мандат в Сирия и Ливан в началото на 20-ти век.
В разгара на гражданска война между мюсюлманите, съюзници на палестинските милиции, и християните, отхвърлящи присъствието на тези милиции в Ливан, Саеб Салам бе автор на известни лозунги като “Един Ливан, не два Ливана” или пък “Ни победител, ни победен”.
Саеб Салам ...
Bодещ на риалити шоу за змии по “Нешънъл джиографик” почина след ухапване от змия в събота. 42-годишният Джейми Кутс, пастор от американския щат Кентъки, води предаването “Снейк салвейшън” (“Спасяване на змии”). В него той и други вярващи участват в религиозни ритуали, в които се използват отровни змии - практика,
България и Турция договориха увеличаването на броя разрешителни.
Убийства, мъчения, изнасилвания, принудителни аборти и гладна смърт. Това са само част от престъпленията, извършвани в Северна Корея подконтрола на лидера Ким Чен Ун, се казва в доклад на ООН, според който става дума за престъпления срещу човечеството. “Мащабността и естеството на тези нарушения разкриват държава без аналог в съвременния свят”,
Матео Ренци обеща тържествено вчера по обяд на италианците да вложи цялата си енергия в премиерското поприще. Малко преди това президентът Джорджо Наполитано връчи на лидера на левицата мандат за съставяне на новото правителство на страната.
Момчето е настанено в разложката болница в тежко състояние
Новият мениджър на "Фулъм" Феликс Магат е сигурен, че в края на сезона лондонският клуб ще запази мястото си във Висшата лига.
Той даде пример с бивши свои клубове в Германия, които е поемал в тежка ситуация, но е успявал да спаси от изпадане.
Германският специалист, който замени в петък задържалия се само 76 дни на поста Рене Мюенстийн, има 12 мача на разположение да изпълни обещанието си. След първите 26 кръга "Фулъм" е последен с 20 точки - на четири от спасителното...
Лъвският град – така в буквален превод се превежда името на хилядолетното селище, което лежи под водата в Източен Китай. Вижте снимки!
Двете страни са се разбрали да се върви към пълна либерализация на разрешителните режими, както и да бъде написана напълно нова спогодба
Оуен Матюз и Анна Немцова
Афганистан произвежда 90 % от световния хероин
Тази година войските на Запад ще се изтеглят от Афганистан след 13-годишна война. Ще оставят след себе си непобедим враг и афганистанско правителство - разклатено, корумпирано и само привидно демократично.
Но Западът ще пресметне истинската цена на войната в идните години, вече не в кръв и пари, а на фона на опустошителната световна епидемията от хероинова зависимост, предизвикана от бума в производството на опиум в Афганистан.
Добивът на опиум в Афганистан се е покачил с близо 50 % през последната година, според скорошен доклад на ООН. Печалбата от афганистанския опиум възлиза на 68 милиарда долара, но само 10 % от нея остава в Афганистан според Жан-Люк Мелахьо, директор на Службата на ООН за борба с наркотиците и престъпността (UNODC).
Изнася се опиум на обща стойност от “близо 4 милиарда, като само една-четвърт отива при селяните, които отглеждат опиума, останалото се резпределя между областни управители, бунтовници, военноначалници и наркотрафиканти” според Службата на ООН за борба с наркотиците и престъпността. В същото време нивото на пристрастяване към хероина рязко се покачва в САЩ и още повече в широк кръг от съседни на Афганистан държави - от Русия до Пакистан.
През декември главният прокурор на Охайо Майк Деуайн предупреди, че „хероинова епидемия” върлува в щата; в същото време руският „цар” на дрогата Виктор Иванов нарече хероина „змей”, който „унищожава младежите ни”.
Въпросът за много от държавите участнички в коалицията, нахлула в Афганистан през 2011 г., е: Наистина ли пропиляхме двойно повече време и пари отколкото във Втората световна война само за да направим Афганистан по-безопасен за производителите на опиумен мак, които бързат да превърнат децата от предградията в наркомани?
През 2008 г., в края на втория мандат на президента Джордж У. Буш, специалният американски пратеник в Кабул Ричард Холбрук писа, че „най-важно е разбиването на наркодържавата в Афганистан, иначе всичко ще се провали”. Защо тогава мисия, започнала с намерение за възстановяване на съсипаната от войната афганистанска икономика и разбиването на търговията с наркотици, завършва с покачване на производството на опиум на рекордни нива?
Част от отговорът е, че Международните стабилизиращи сили (ISAF) – ръководената от САЩ коалиция в Афганистан, не успя да осигури на афганските производители на опиум друг източник на доход.
От 2001 г. насам само правителството на САЩ е похарчило повече от 6 милиарда, за да обуздае производството на опиум, включително програми за изкореняване на опиумния мак и засаждане на други видове култури. Явно не е било достатъчно: опиумът е 5-6 пъти по-доходоносен от другите култури, така че стимулите – или наказанията – трябва да са огромни, за да обезсърчат отглеждането му. Следващият най-голям износ са фъстъците – 7,4 % от общия официален износ на Афганистан, възлизащ на 376 милиона долара.
Селяните печелят максимум по 203 $ на килограм от реколтата от опиум според доклада на Службата на ООН за борба с наркотиците и престъпността. Въпреки че повече от 100 милиарда долара са похарчени за социални грижи в страната през същия период, Западът не успя да изгради нещо подобно на истинска афганистанска икономика. През 70-те години на ХХ в. Афганистан отглежда сам цялата си храна. Сега трябва да внася огромни количества, за да изхранва населението си от 32 милиона души.
„Тази година повече афганистанци разчитат на доход от хероин, отколкото от жито”, твърди Ахмед Рашид, автор на бестелъра „Талибаните: войнстващият ислям, петролът ...
Кворумът в парламента вече не зависи изцяло от "златния пръст" на "Атака". БСП и ДПС спокойно могат да съберат необходимите 121 гласа за провеждане на заседанията, след като днес независимите депутати станаха трима. Неочаквано групата на ГЕРБ напусна бившият шеф на Националната агенция за приходите (НАП) Красимир Стефанов.
С подписване на договор до края на календарната 2014 г. официално стана факт преминаването на бразилския халф Рафаел Бастос в "Левски". Самият той обяви след това, че има да наваксва в подготовката, като ще са му нужни поне десетина дни да влезе в ритъм. Бразилското попълнение на "сините" обаче няма само заради това да пропусне първия мач
Момче на 14-години от Варна пострада тежко, след падане в 80-метрова пропаст в района на Джамджиевите скали на Пирин планина, предаде БНР. Детето е правило преход заедно с баща си за покоряване на връх "Вихрен", когато е паднало от скалите.
Бащата не е имал мобилен телефон и го е изнесъл на ръце на планинска пътека, където са били забелязани от туристи, подали сигнаа до планински спасители. С две моторни момчето е транспортирано до място, където може да стигне линейка.
В...
След 6-часови преговори в Анкара по проблемите с квотите за превозвачите транспортните министри на България и Турция договориха увеличаването на броя разрешителни, съобщи пред bTV българският преговарящ Данаил Папазов. Двете страни са се разбрали да се върви към пълна либерализация на разрешителните режими,
От 6-7 месеца над 10 000 българи от Македония, Западните покрайнини и Молдова са със спрени преписки за получаване на българско гражданство, обяви лидерът на ВМРО Красимир Каракачанов. Според него това се получило, след като Министерството на правосъдието поискало от кандидатите невъзможни за представяне документи за български произход, съобщава "24 часа".
Бившият френски президент Жак Ширак е приет по спешност в болница след пристъп на подагра.
Според него, шансовете за успех на АБВ са вече в минало време
Собственикът на „Левски” Тодор Батков заяви, че Рафаел Бастос вече е футболист на „сините” до края на годината. „Подписахме с Бастос до края на годината. Преговаряме с френски футболист”, лаконичен беше адвокатът, след като сделката с Бастос стана факт вчера.
След 6-часови преговори в Анкара по проблемите с квотите за превозвачите транспортните министри на България и Турция договориха увеличаването на броя разрешителни, съобщи пред bTV българският преговарящ Данаил Папазов. Двете страни са се разбрали да се върви към пълна либерализация на разрешителните режими,
Зимата е топла, но пък сметките за парно са високи. Това дава нов стимул за политиците в “борбата” с монополите. Още повече че депутати усилено работят в момента върху промени в Закона за енергетиката, така че топлинните счетоводители да не съществуват и топлофикация отново да се заеме с тази дейност. Вчера пък комисията по конкуренция обяви, че с
България и Турция ще вървят към пълна либерализация на двустранните транзитни разрешителни, засега без тези трета страна, като се планира подписване на напълно нова спогодба, която да замени сегашната от 1977 година, каза тази вечер по Би Ти Ви министърът на транспорта Даниел Папазов сред продължили повече от шест часа разговори днес с турския му колега. На сегашния етап двете страни имат пълно разбирателство, коментира министър Папазов.
През първата седмица на март експерти на...
От 6-7 месеца над 10 000 българи от Македония, Западните покрайнини и Молдова са със спрени преписки за получаване на българско гражданство, обяви лидерът на ВМРО Красимир Каракачанов вчера. Според него това се получило, след като Министерството на правосъдието поискало от кандидатите невъзможни за представяне документи за български произход.
Президентът на Франция Жак Ширак е приет в болница тази вечер, съобщиАФП, позовавайки се на източници, близки до бившия държавен глава, управлявал между 1997 г. и 2005 г. Около 20:00 часа пред дома му в Париж е чакала линейка с полицейски ескорт. Подробности за състоянието на 81-годишния Ширак не се съобщават. Близките му уточняват само, че живо
Филмът „Живи легенди” на Ники Илиев скоро може да се завърти и в американските кина. „Имаме покани да го покажем в Англия, Германия и САЩ”, похвали се бившият водещ на „Мело-ТВмания”, който е ак-тьор и режисьор на филма.
„На кафе” днес празнува своя 10-и рожден ден в ефира на Нова. „Не бях спала цяла нощ. Чудех се с какво ще запълня цели 3 часа предаване”, спомня си Гала. &...
Кметът на Пловдив Иван Тотев отказа категорично да влиза в задочен дебат с главния секретар на МВР Светлозар Лазаров и с лидерите на ДПС, които го обвиниха за погромите в петък в центъра на града. Лазаров обяви, че кметът не се е съобразил с препоръките на МВР да забрани протеста. “Едно от условията, които трябва да се спазват в една демократична
Президентът на Франция Жак Ширак е приет в болница тази вечер, съобщиАФП, позовавайки се на източници, близки до бившия държавен глава, управлявал между 1997 г. и 2005 г. Около 20:00 часа пред дома му в Париж е чакала линейка с полицейски ескорт. Подробности за състоянието на 81-годишния Ширак не се съобщават. Близките му уточняват само, че живо
2004 - 2018 Gramophon.com